Nakoupí Turecko ruské systémy protivzdušné obrany S-400?

S-400 na přehlídce v Moskvě (2015); větší foto / Соколрус, CC BY-SA 4.0

Podle tureckého ministra obrany Fikri Isika Ankara s Moskvou jednají o možných dodávkách ruských systémů protivzdušné obrany (PVO) S-400. Proč země NATO usiluje o dodávky ruských PVO? Odpověď je nutné hledat spíše v politice, než v technických parametrech S-400.

“S-400 vypadá jako nejbližší možnost,” uvedl Isik. Vyjednávání o pořízení S-400  údajně “celkem postoupilo”, ale turecký ministr obrany zároveň upozornil, že Turecko “není ve stavu, aby podepsalo dohodu zítra.” Podle tureckého ministra obrany je nadále prioritou, aby nový turecký systém protiletecké a protiraketové obrany dlouhého dosahu vyvinuly domácí firmy.

Podle webu Defense News turecké prohlášení přišlo poté, co uskupení tří zemí (USA, Německo, Itálie) nabídlo Turecku připojení k programu protiletecké a protiraketové obrany MEADS (Medium Extended Air Defense System). Vyjednávání mezi skupinou MEADS a Tureckem probíhá od dubna. Dodejme, že MEADS je nabízen i České republice.

Spojené státy, Německo a Itálie vyvinuly protiletadlový a protiraketový systém MEADS jako náhradu za starší systémy Patriot. Vývoj stál všechny tři země 4 miliardy dolarů. MEADS pomocí nových střel PAC-3 MSE dokáže ničit cíle na vzdálenost 120 km a do výšky 30 km. Přesné údaje o dostřelu a dostupu raket PAC-3 MSE jsou tajné, zástupci MEADS ale Armádní noviny upozornili, že se jedná o údaje “blízké reálným hodnotám.”

Podle tureckého ministra obrany není nákup ruských prostředků PVO problém. “Nevidím v tomto směru nějaké problémy nebo negativa,” uvedl doslova Kalin.

“Kromě toho existují případy, kdy některé země NATO používají tyto systémy. Víme o nich. Problematika kompability lze snadno vyřešit na technické úrovni,” uvedl Kalin. Dodejme, že v případě aktivního používání S-400 je nutné do ruského systému zanést tajné alianční kódy Identifikace vlastní–nepřítel IFF (Identification Friend or Foe).

Kódy IFF patří mezi nejutajovaněšjí vojenské informace, neboť umožňují identifikaci vojenských nebo civilních objektů - v tomto případě bojových letadel. Při získání kódů IFF se ruské stíhačky mohou maskovat za alianční letouny.

Co se týče odkazu na “některé země”, turecký ministr obrany mířil na Řecko. V roce 1997 několik kompletů S-300 nakoupil Kypr, v reakci na tzv. kyperskou raketovou krizi (1997–1998). Turecko prohlásilo nákup S-300 za hrozbu pro svoji bezpečnost. Situace se vyhrocovala a Turci se připravovali na vojenskou operaci s cílem tyto zbraně (v případě skutečného rozmístění) zničit. Řecko dalo najevo, že bude tyto prostředky bránit.

S-400

Systémy S-300 nakonec od Kypru odkoupili v roce 2007 Řekové - částečně v rámci bártrové výměny za jiný vojenský materiál. Nasazení řeckých S-300 v aktivní službě je nejasné. První testovací střelbu S-300 provedli Řekové v roce 2013.

Není to poprvé, kdy Turecko “provokuje” NATO výběrem protivzdušného systému ze země, která může být nepřátelsky naladěná vůči NATO. V roce 2013 v rámci programu T-LORAMIDS (Turkish Air Force Long-Range Air-and Missile-Defence System) Turecko vybralo čínský komplet PVO HQ-9. Ten na první pohled konstrukčně a designově odpovídá ruským S-300.

Čínský HQ-9 v programu T-LORAMIDS porazil evropský SAMP/T, americký Patriot a ruský S-300/S-400. O ruské nabídce se Turecko tehdy vyjádřilo, že byla “nehorázně drahá.”

Turecko plánovalo za nákup čínských kompletů HQ-9 vynaložit 3,44 miliardy dolarů, ale z obchodu nakonec sešlo. Oficiální důvody nejsou známe - pravděpodobně za odmítnutím stál nátlak zemí NATO (nebo příslib nějakého benefitu), pro které bylo začlenění čínských systémů do aliančních prostředků nepřípustným bezpečnostním rizikem.

Od té doby Turecko diskutuje se západními zeměmi o nákupu prostředků PVO dlouhého dosahu. Zároveň však Ankara zaúkolovala dvě domácí firmy Aselsan a Rokestan k vývoji domácího systému PVO dlouhého dosahu.

Jak bylo zmíněno v úvodu, u podobných strategických programů hrají vždy prim politické zájmy dané země, nikoliv technické vlastnosti nakupovaného zbraňového systému. Je tedy otázkou, do jaké míry jde o politickou hru Turecka vůči Západu a do jaké míry o skutečný zájem nakoupit ruské S-400.

Zdroj: Defense News

Nahlásit chybu v článku


Související články

ANALÝZA: Ruské střely Iskander - historie, účinnost, nasazení; část 1.

Toto volné tematické pojednání navazuje na článek o ruských balistických střelách Iskander v Sýrii. ...

Injekce 400 miliard dolarů pro americký jaderný arzenál

Podle Rozpočtového úřadu amerického Kongresu CBO (Congressional Budget Office) modernizace ...

Polsko: 3 % HDP na obranu a jaderné zbraně

Z úst polských politiků čím dál častěji zaznívají hlasy u nutnosti zvýšit vojenský rozpočet až na ...

ANALÝZA: Ruské střely Iskander - historie, účinnost, nasazení; část 2.

Toto volné tematické pojednání navazuje na článek o ruských balistických střelách Iskander v Sýrii. ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • lorgarius
    11:29 24.02.2017

    skor mi pride ze je to jednanie presne ako na Tureckom bazare - kto bol asi vie o com hovorim. Ide o snahu vyjednat u doterajsich spojencov ustupky, prachy, alebo dostat ponuku na ...Zobrazit celý příspěvek

    skor mi pride ze je to jednanie presne ako na Tureckom bazare - kto bol asi vie o com hovorim. Ide o snahu vyjednat u doterajsich spojencov ustupky, prachy, alebo dostat ponuku na obdobny system s lepsou cenou.Skrýt celý příspěvek

  • Wenet01
    11:17 24.02.2017

    Poslouchejte...nebo, nakoupíme něco z Ruska, budeme s Ruskem spolupracovat, umožníme rusům přelety, tankování lodí, základny atd. atd. Pokud budete hodní a něco nabídnete tak to ...Zobrazit celý příspěvek

    Poslouchejte...nebo, nakoupíme něco z Ruska, budeme s Ruskem spolupracovat, umožníme rusům přelety, tankování lodí, základny atd. atd. Pokud budete hodní a něco nabídnete tak to neuděláme....Turecko je a bude jen problém, na kterém je vidět, že NATO v rámci studené války je mrtvým projektem, drženým při životě jen tím, že se zatím, bůh tomu dál přej, nic nestalo (jakkoliv je to šílená představa, tak invaze do pobaltí a kdo si představuje jak Turci, nebo Řekové mobilizují, tak se zbláznil)...NATO by se mělo reformovat tím, že ukáže sílu vykopnout ty členy, které bezpečnost celku nejen nezvyšují, ale dokážou jí i ohrožovat (o flákačích později). Turecko proti SSSR jakž takž chápu, ale jeho dnešní přítomnost v alianci mi brání jí vnímat jako západní sílu, naopak fakt, že se všichni staví do latě z tohoto spojence a jeho transformaci do islámské diktatury, nemluvě o občanské válce, výletech a okupaci cizích území (v jednom případě dokonce člena EU) znamená bezzubost celku. S takovou, můžeme rovnou připojit polovinu Afriky i kdejakou orientální despocii, v podstatě každého krom RF a ČLR, jen ať to papírově vypadá co nejsilnější...i když raději se vyhnout těm co zrovna válčí trochu oficálněji, protože realitu spojeneckých závazků je třeba oddálit.Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
    11:07 24.02.2017

    Marthy: Putin sa dokonca minulý rok na stretnutí s Erdoganom (ešte niekedy pred tým, než Turci vtrhli do Sýrie) vyjadril, že by mohli byť Turecku ponúknuté dokonca neosekané ...Zobrazit celý příspěvek

    Marthy:
    Putin sa dokonca minulý rok na stretnutí s Erdoganom (ešte niekedy pred tým, než Turci vtrhli do Sýrie) vyjadril, že by mohli byť Turecku ponúknuté dokonca neosekané verzie.
    To je, bez ohľadu na to, ktorá strana o čo hrá, prinajmenšom zaujímavé.Skrýt celý příspěvek

  • Marthy
    10:28 24.02.2017

    Nemyslím že by to byl od Ruska dobrý nápad nabízet Turecku tyhle PV systémy,vlastně to nejvýkonnější čím současně disponují. 1-ostatní státy NATO,zejména usa by okamžitě udělali ...Zobrazit celý příspěvek

    Nemyslím že by to byl od Ruska dobrý nápad nabízet Turecku tyhle PV systémy,vlastně to nejvýkonnější čím současně disponují.
    1-ostatní státy NATO,zejména usa by okamžitě udělali vše aby tyhle systémy mohli do detailu prozkoumat
    2-Turecko je nevyzpytatelné,lehce se může stát že tyto systémy by jednou použilo proti Rusku
    3-prodej S-400 Turecku by se určitě nelíbil Řecku,to je s zemí NATO Rusku asi nejvíce nakloněná země.Skrýt celý příspěvek

  • raziel87
    10:15 24.02.2017

    Nakoupí Turecko ruské systémy protivzdušné obrany S-400?

    To je podobné jako otázka, jestli Argentina nakoupí místo 35 Gripenů ruské SU-35 - nenakoupí.

    Nakoupí Turecko ruské systémy protivzdušné obrany S-400?

    To je podobné jako otázka, jestli Argentina nakoupí místo 35 Gripenů ruské SU-35 - nenakoupí.

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 2