TIKAD: Taktické multikoptéry s kulomety
- 10. 7. 2017
- 5 komentářů
- Jan Grohmann
Izraelská armáda od floridské společnosti Duke Robotics nakoupí taktické bojové multikoptéry TIKAD vyzbrojené palnými zbraněmi. Drony TIKAD jsou předobrazem nové kategorie válečných strojů, které dramaticky změní podobu především městského bojiště.
Duke Robotics je technologický start-up se sídlem na Floridě. Firmu založil v roce 2014 podplukovník Raziel “Razi” Atuar, izraelský veterán s 20 let zkušeností a člen rezervních sil izraelské armády. Do firmy si přivzal další členy izraelské armády, včetně specialistů na robotiku.
Podle vlastních slov Atuar založil firmu na základě zkušeností z městský bojů, kdy jeho spolubojovníci umírali v chaotických pouličních bojích.
“Máte malé skupiny protivníků operující v oblastech plných civilistů a využívající civilisty jako štít. Ale přesto musíte konat. I když musíte dostat jen pár chlapů s minometem, musíte poslat prapor a ztratíte chlapy. Civilisté dojdou újmě na zdraví. Tyhle operační výzvy nás trápí,” vysvětluje Atuar.
Atuar v době aktivní služby velel praporu pěchoty a zúčastnil se několika městských bojů, včetně bojů v Gaze v roce 2014 při operaci Ochranné ostří. Jak upozorňuje Defense One, podle americké armády byla právě operace Ochranné ostří ukázkovou bojovou operací následujících dekád.
Nosnou myšlenkou podobných konfliktů je neustála přítomnost civilistů - v nových válkách nelze civilisty obejít nebo evakuovat, ale civilisté se stanou integrální součástí bojiště. Během druhé války takové operace probíhaly ve Stalingradu nebo Berlíně. Nyní podobné boje probíhají v Mosulu, kde obě strany ve velkém využívají upravené malé taktické drony ke shazování improvizovaných pum.
Právě do této příliš neradostné budoucnosti je určen bojový dron TIKAD. Současná verze dronu TIKAD využívá jako platformu multikotpéru, tedy dron s osmi malými motory a rotory. Klíčovou součástí dronu je ale stabilizovaná plošina. Díky plošině dron dokáže kompenzovat zpětný ráz zbraně při výstřelu a minimalizovat soustřel v cíli. Ostatně jak vypadá střelba z pistole bez stabilizace se můžete podívat na přiloženém videu.
Malé bojové taktické drony revolučním způsobem změní pojetí boje.
Dron TIKAD unese zbraň až do hmotnosti téměř 10 kg a plošina má šest stupňů volnosti pohybu - to umožňuje velmi rychlé cílení zbraně. “Lze bez problému připojit pušky M4, SR25 nebo 40 milimetrový granátomet. Mohu nést náklad do hmotnost 22 liber (9,98 kg - pozn. red.) a stabilizace umožní přesnou střelbu,” vysvětluje Atuar.
Na současné technologické úrovni je úkolem dronů TIKAD vést v městském bojišti boj proti odstřelovačům, obsluhám minometů nebo granátometníkům na střechách budov - ti dokáží v ulicích “přišpendlit” pohyb celého praporu a k jejich likvidaci je nutné přivolat buď dělostřeleckou/leteckou podporu (riziko zabití civilistů; velké materiální škody) nebo počítat se smrtí svých mužů při jejich likvidaci.
Za pět nebo deset let se ale mohou drony TIKAD proměnit ve více kompaktní stroje, osazené výkonnějšími zbraněmi (větší ráže), se schopností operovat i uvnitř budov nebo v členitém přízemním terénu. Moderní algoritmy navíc umožní vytvářet celé roje kooperujících dronů, které mohou například pročesávat určitý zájmový prostor.
Klíčovou technologií malých bojových dronů je stabilizovaná plošina pro lafetaci zbraní; větší foto / Duke Robotics
Současný dron TIKAD přepravují dva lidé a lze jej naložit pohodlně do malého terénního auta. Dron ale nemá žádné prvky umělé inteligence, takže veškeré řízení a cílení zbraně je na lidském operátorovi.
Otázkou je ale výdrž ve vzduchu. Izraelské speciální síly v roce 2015 použily malý dron s odstřelovací puškou proti nepříteli. Akce byla úspěšná, ale dron s 13,6 kg těžkou puškou a příslušenstvím dokázal zůstat ve vzduchu jen pět minut.
“Z operačního hlediska je nutné mít mnohem větší výdrž. Musíte být schopni dosáhnout cíle a prověřit ho. Musíte mít čas na získání informací. To je to, co si od nás izraelská armáda objednala,” říká Atuar.
První drony TIKAD tedy míří do izraelské armády, ale silný zájem projevuje i americká armáda, která se začíná připravovat na budoucí boje ve velkých městech. Dron TIKAD ale jistě neujde pozornosti ani policejním a zásahovým jednotkám.
Zdroj: Defense One
Související články
Poučení pro Armádu ČR: Nad iráckým Mosulem zuří válka dronů
Boj o irácké město Mosul je zřejmě první případ, kdy bojující strany masově nasadily malé drony pro ...
- 17.03.2017
- 31 komentářů
- Jan Grohmann
Saudská Arábie kupuje 300 bitevních dronů z Číny
Podle čínské státní tiskové agentury Xinhua Saudská Arábie nakoupí 300 bitevních dronů Wing Loong II ...
- 22.03.2017
- 10 komentářů
- Jan Grohmann
Bojové drony LCAAT: Strážci stíhaček F-35 Lightning II
Americké letectvo v rámci programu LCAAT (Low Cost Attritable Aircraft Technology) vyvíjí bojový ...
- 20.06.2017
- 16 komentářů
- Jan Grohmann
IdZ-ES: Bundeswehr kupuje komplety vojáka budoucnosti
Německá firma Rheinmetall dodá německé armádě za 370 milionů euro další komplety vojáka budoucnosti ...
- 29.06.2017
- 20 komentářů
- Jan Grohmann
Minulý projekt - předpokládám, že jde o stejnou firmu - moc úspěšný nebyl.
http://www.armadninoviny.cz/ro...Minulý projekt - předpokládám, že jde o stejnou firmu - moc úspěšný nebyl.
http://www.armadninoviny.cz/ro...A teď je dobré položit si otázku, jestli má vůbec cenu investovat do drahé vojenské techniky, nebo si jen zajít do hračkářství pro drona za pár kaček a lepící páskou na něj ...Zobrazit celý příspěvek
A teď je dobré položit si otázku, jestli má vůbec cenu investovat do drahé vojenské techniky, nebo si jen zajít do hračkářství pro drona za pár kaček a lepící páskou na něj přilepit pistoli. :D
Proč vyhazovat peníze za drahou pěchotu s vybavením a riskovat když můžou sedět někde hezky v teple u monitoru a "jen si hrát" :D
otázkou je, jaká opatření proti tomu podniknout. Nebylo by špatné mít nějaké EMP zařízení na vozidlech, které by mělo dostatečný dosah.
PS: píšu to dost pozdě v noci a hlava už mi moc nemyslí, takže... :DSkrýt celý příspěvekTen dron nepotřebuje stát na místě. Vůbec nevadí, když s ním budou zpětné rázy házet, pokud software bude umět s každým spětným rázem počítat. Celé to může couvat a přitom střílet ...Zobrazit celý příspěvek
Ten dron nepotřebuje stát na místě. Vůbec nevadí, když s ním budou zpětné rázy házet, pokud software bude umět s každým spětným rázem počítat. Celé to může couvat a přitom střílet docela přesně.
Je na čase začít nakupovat víz zbraní z Izraele a omezit nákupy v islamistickém a korupčnickém Švédsku.Skrýt celý příspěvekjj souhlas. ale s teleskopickou municí, výborně odladěným kompenzátorem a slušným výkonem dronu si dovedu představit soft, který by to dokázal. Koneckonců nikdo asi nechce 0,3 ...Zobrazit celý příspěvek
jj souhlas. ale s teleskopickou municí, výborně odladěným kompenzátorem a slušným výkonem dronu si dovedu představit soft, který by to dokázal. Koneckonců nikdo asi nechce 0,3 MOA:-) a takové 4 MOA... hmhm... na 50 metrů to stačí a co víc kdo chce.Skrýt celý příspěvek
...ta stabilizovaná plošina asi dokáže částečně kompenzovat střelbu jedn. ranami s kadencí kolik... 1 rána za 2 vteřiny? Že by stab. plošina (resp. stab systém celé multikoptéry, ...Zobrazit celý příspěvek
...ta stabilizovaná plošina asi dokáže částečně kompenzovat střelbu jedn. ranami s kadencí kolik... 1 rána za 2 vteřiny?
Že by stab. plošina (resp. stab systém celé multikoptéry, ta energie se nevytratí) dokázala kompenzovat střelbu dávkou, tomu neuvěřím dokud to neuvidím.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...