Tanky pro Rumunsko: Americký Abrams a korejský K2

Tanky pro Rumunsko: Americký Abrams a korejský K2
Tank K2 v Rumunsku / Korejský velvyslanec v Rumunsku Kap-soo Rim (Zvětšit)

V polovině května proběhly v rumunském výcvikovém středisku Smardan (Centrul Secundar de Instruire pentru Luptă Smârdan) ukázky mobility a střelby jihokorejského tanku K2 Black Panther od Hyundai Rotem. Rumunsko kupuje prapor tanků Abrams. Rumunská armáda ale požaduje šest tankových praporů (324 tanků) a kromě dalších Abramsů zvažuje nákup jihokorejských K2.

V loňském roce rumunské ministerstvo obrany spustilo procedury k nákupu 54 tanků M1A2 SEPv3 Abrams a 12 doprovodných pásových vozidel – M88A2 Hercules, M1110 JAB (Joint Assault Bridges) a M1150 ABV (Assault Breacher Vehicle).

Rumunsko ale nezůstane u nákupu jediného tankového praporu. Cílem je získat šest praporů, tedy 324 tanků, které nahradí dosluhující TR-85 a T-55 ze sovětské éry. Rumunské pozemní síly nyní mají u frontových jednotek 202 tanků, včetně 44 TR-580, 104 TR-85 a 54 TR-85M1 Bizon. Ve všech případech jde o lokálně vyráběné a modernizované sovětské T-55AM/T-55AM2. Spolu s uskladněnými tanky jejich celkový počet přesahuje 300.

„Chceme nakoupit nové tanky, přibližně 300 tanků, ale dobu nákupu musí určit příjemce [rumunské ministerstvo obrany],“ uvedl v létě 2023 generálmajor Teodor Incicaș, šéf Generálního ředitelství pro vyzbrojování. „Cílem Generálního ředitelství pro vyzbrojování je vybavit rumunské ozbrojené síly nejvýkonnější vojenskou technikou na trhu a zajistit jejich provoz po celou dobu životnosti.“

Ne všechny nové tanky musí být Abrams – Rumunsko může okopírovat Polsko a zkombinovat nákup amerických Abramsů a jihokorejských K2. Dva typ tanků samozřejmě velmi komplikují logistiku, výcvik tankistů a podpůrného personálu. Pokud pomineme efekt zbrojařského lobby, pořízení dvou typů lze zdůvodnit následovně – rychlejší dodávky, což bylo mimo jiné hlavní hledisko v případě Polska. Dále diverzifikace hlavní bojové techniky od více dodavatelů, a tedy zmenšení rizika, pokud jedna země změní svou zahraniční politiku. Ostatně přesně z těchto důvodů arabské země kupují zbraně z celého světa.

Další věcí je rozsah průmyslové spolupráce – v tomto jsou Američané velmi neochotní nebo přinejmenším ne příliš aktivní. Naopak Korejci rumunské straně (stejně jako polské) nabízí rozsáhlou spolupráci s místním obranným průmyslem, včetně transferu technologií do místních závodů vyrábějících komponenty.

„Možnosti jsou otevřené, můžeme spolupracovat při výrobě, počínaje montáží, a pak můžeme také předat technologie a know-how rumunskému obrannému průmyslu. Rumunský průmysl by mohl vyrábět komponenty. Rumunsko má velký potenciál a společně můžeme dosáhnout našich cílů,“ řekl Eui Seong-Lee, viceprezident HRC International Defence Business pro rumunský vojenský portál Defence Romania.


Demonstrace K2 v Rumunsku proběhla ve dnech 13. až 15. května.

V současné době jediným evropským provozovatelem tanků K2 je Polsko – korejská strana dodala Polsku již 46 ze 180 tanků. Navíc v březnu letošního Varšava objednala dalších 180 tanků K2. Také Soul nabízí Varšavě rozsáhlou průmyslovou spolupráci, včetně vývoje vylepšeného K2PL a kompletní přenesení výroby do Polska.

Samotný K2 je velmi specifický – je mnohem lehčí a mobilnější než Abrams, ale má slabší pancéřování, zejména na bocích věže a korby. Jižní Korea vyvinula K2 pro boj ve specifické krajině Korejského poloostrova. K2 měly bojovat v horských údolích a čelně se srážet s početnými, ale ne příliš moderními mechanizovanými jednotkami Severní Koreje. Nepřátelské boční palbě měla bránit jihokorejská pěchota bojující na úpatích a úbočích kopců. Tímto „trikem“ se podařilo udržet bojovou hmotnost K2 relativně nízkou – pouze 56 tun, což je prakticky o deset tun méně než v případě M1A2 SEPv3 Abrams. Proto v kombinaci s moderním dieselovým motorem je K2 mimořádně mobilní s relativně nízkou spotřebou paliva.

Na druhou stranu to neznamená, že K2 nemůže bojovat na evropském bojišti – pochopitelně může. Palebná síla, senzory, komunikace, ergonomie pracovního prostoru i další systémy jsou na špičkové úrovni. Kromě toho i Abrams má svoje specifika, ne úplně snadno přenositelné do dalších zemí. Abrams byl v 80. a 90. letech přizpůsoben pro koncept AirLand Battle. Abrams se měl srážet se sovětskými/ruskými tankovými jednotkami pod ochranou mohutného amerického letectva, včetně armádního (Apache, v podstatě také A-10). To na Ukrajině ne úplně funguje, což potvrzuje nedávná reportáž CNN. Její vyznění je prosté: I sebemodernější tanky bez patřičné podpory, zejména letecké, jsou na moderním bojišti kvůli všudypřítomným dronům snadným terčem.

„Jeho [Abramsu] ochrana není pro tuto chvíli dostatečná,“ řekl člen ukrajinské osádky tanku Abrams s volacím znakem Joker. „Nechrání osádku. Dnes je to válka bezpilotních letounů. Takže teď, když tank vyjede, vždy se ho snaží zasáhnout [pomocí FPV].“

Nástup dronů velmi omezil nasazení obrněných vozidel – a to dokonce i na ruské straně, která je označována za supervelmoc v oblasti elektronického boje. Nasazení motorek a bugín pro útoky na ukrajinské pozice mluví za vše.


Hyundai Rotem představila K2 na výstavě Black Sea Defense and Aerospace (BSDA) 2024 v Bukurešti; větší foto / Korejský velvyslanec v Rumunsku Kap-soo Rim

Podle ukrajinské osádky byl Abrams navržen pro „NATO válčení“, kde alianční letectvo a dělostřelectvo připravují bojiště před postupem tanků a pěchoty. Podle Jokera by NATO nikdy nenasadilo tanky způsobem, jakým to dělá Ukrajina. „Nemáme žádné letectvo ani dělostřelectvo. Máme pouze tanky. A to je problém,“ řekl Joker. Současně podle Jokera jen málokdy dochází k přímým tankovým soubojům. Ukrajina Abramsy využívá spíše jako dělostřelectvo – k tomu ji ale zase chybí patřičná tanková munice.

Zpět k rumunským modernizačním plánům. Bukurešť také připravuje nákup 54 samohybných houfnic ráže 155 milimetrů – údajně jediným kandidátem je Hyundai Rotem s houfnicí K9. Kromě toho Jihokorejci nabízejí také muniční vozidla K10 s automatizovanou dodávkou munice do houfnic.

Loni rumunské ministerstvo obrany oznámilo plán akvizice tři oddílů samohybných houfnic (3×18), 17 352 tříštivo-trhavých (HE), 324 osvětlovacích a 720 cvičných střel. Cena zakázky je 850 milionů EUR (21 miliard Kč). To jsou ale pouze počáteční investice – vždyť poptávaný objem HE střel postačí jen na pár dní „běžné“ bojové činnosti. Kromě toho se plánuje nákup dalších dvou oddílů (36) houfnic.

Nově budovaný rumunský dělostřelecký oddíl kromě 18 houfnic získá také devět náhradních hlavní, 12 muničních vozidel, devět vozidel pro dělostřelecké návodčí, mobilní meteorologickou stanici, tři těžká vyprošťovací/odtahová vozidla a tři systémy akustického průzkumu (pro lokaci nepřátelského dělostřelectva).

Houfnice K9 Thunder slouží v devíti zemích světa, včetně pěti z NATO: Polsko, Norsko, Estonsko, Finsko a Turecko.

Zdroj: MilMag, Agerpres, CNN, Defense Romania

Nahlásit chybu v článku


Související články

PREMIUM 90 jihokorejských samohybných houfnic K9 Thunder pro Rumunsko

Podle rumunského vojenského portálu Defence Romania Bukurešť nakoupí až 90 pásových samohybných ...

PREMIUM Rumunsko nasadí americké obojživelné transportéry AAV v deltě Dunaje

Americká agentura DSCA (Defense Security Cooperation Agency) schválila potenciální prodej 21 ...

PREMIUM Američané souhlasí: Tanky Abrams pro Rumunsko

Americká agentura DSCA (Defense Security Cooperation Agency) souhlasí s prodejem jednoho praporu 54 ...

Rumunsko buduje největší leteckou základnu NATO v Evropě

​Přeměna rumunského letiště Mihail Kogălniceanu na obří základnu NATO je v plném proudu. Po ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • JerzyŔ
    20:22 04.06.2024

    Dodatečně poděkování autorovi za hezký čtivý informačně hodnotný věcný článek. Posouzení Abramsu a Korejce z různých stránek , záměry nebo úvahy o perspektivě tanků v Rumunsku, o ...Zobrazit celý příspěvek

    Dodatečně poděkování autorovi za hezký čtivý informačně hodnotný věcný článek.
    Posouzení Abramsu a Korejce z různých stránek , záměry nebo úvahy o perspektivě tanků v Rumunsku, o korejsko-rumunské spolupráci nebo vůbec o možnostech korejské techniky pro Evropu, výhody nevýhody, vše věcně, čtivě, žádné fantasmagorie nebo jednostranné soudy.
    Žádné nabubřelé papalášské fráze , jen opatrné, věcné úvahy o možnostech korejsko-rumunské spolupráce, o potřebách tankového vojska, ze strany korejského a rumunského činovníka.Skrýt celý příspěvek

  • Misonek 76
    14:55 02.06.2024

    Uz jsem starej a moc dobre si pamatuju jak se tadle debata o konci MBT opakuje skoro kazdych 10 let. A nejen o konci MBT viz. hlasky o prekonanem delostrelectvu. MBT konci ...Zobrazit celý příspěvek

    Uz jsem starej a moc dobre si pamatuju jak se tadle debata o konci MBT opakuje skoro kazdych 10 let. A nejen o konci MBT viz. hlasky o prekonanem delostrelectvu. MBT konci protoze bitevni vrtulnik protoze zdokonalene PTŘS protoze drony a zatim se porad ukazuje ze za MBT neni plnohodnotna nahrada. Nehlede na to ze UA ma uplne jinou topografii nez komplet cela evropa. Asi je uplne jine nasazeni tanku na planich UA a treba na SK a CR kde je samej les. Vetsina videi pouziti UA dronu je na planich.Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
    15:16 01.06.2024

    Možná se to někomu bude zdát přežitek, ale tanky budou mít stále efektivní zastoupení na bojišti. V moment, kdy bude bojová technika vybavena aktivním obranným systémem budou FPV ...Zobrazit celý příspěvek

    Možná se to někomu bude zdát přežitek, ale tanky budou mít stále efektivní zastoupení na bojišti. V moment, kdy bude bojová technika vybavena aktivním obranným systémem budou FPV drony při své relativně nízké rychlosti (v porovnání s RPG a PTŘS) snadným cílem pro APS. Jen bude muset mít technika více vrhačů a zásob munice pro APS.
    Ukazuje se také, že všem začíná dávat smysl větší počet tanků než pouhý jeden prapor. AČR má co dohánět.Skrýt celý příspěvek

    • liberal shark
      09:18 03.06.2024

      Neříkám zrušit MBT jako třídu, ale trochu se zamyslet, jestli je opravdu nutné kupovat ty největší, nejtěžší a nejdražší tanky, které jsou momentálně na trhu. Za stejné peníze by ...Zobrazit celý příspěvek

      Neříkám zrušit MBT jako třídu, ale trochu se zamyslet, jestli je opravdu nutné kupovat ty největší, nejtěžší a nejdražší tanky, které jsou momentálně na trhu. Za stejné peníze by se třeba dalo pořídit více lehčích MBT s aktivním systémem vlastní ochrany a nižšími provozními a systémovými náklady.Skrýt celý příspěvek

      • Badysak
        22:23 03.06.2024

        Lehčí je jen K2 a ta v našich počtěch levnější nebude navíc potřebuje zesílit pancíř takže o tolik lehčí nebude. Takže vlastně mužeme zůstat u M4CZ ty jsou lehčí a nejlevnější jen ...Zobrazit celý příspěvek

        Lehčí je jen K2 a ta v našich počtěch levnější nebude navíc potřebuje zesílit pancíř takže o tolik lehčí nebude. Takže vlastně mužeme zůstat u M4CZ ty jsou lehčí a nejlevnější jen na ně plácnem iron fistSkrýt celý příspěvek

        • Laci
          10:04 04.06.2024

          Leclerc.

          Leclerc.

          • flanker.jirka
            14:48 04.06.2024

            Vyrábí se vůbec?

            Vyrábí se vůbec?

      • Klimesov
        10:15 05.06.2024

        No ono těch MBT kolem váhy cca 50 až 55 t, reálně moc není. Když pomineme sovětskou produkci a ostatní konstrukce z ní vycházející, tak máme na výběr reálně 2. K2 a Leclerc. S tím, ...Zobrazit celý příspěvek

        No ono těch MBT kolem váhy cca 50 až 55 t, reálně moc není. Když pomineme sovětskou produkci a ostatní konstrukce z ní vycházející, tak máme na výběr reálně 2.
        K2 a Leclerc.
        S tím, že u K2 by došlo k navýšení váhy, protože úpravy. a Leclerc se nevyrábí.
        Navíc spoléhat se 100% na aktivní ochranu a tím podceňovat ochranu klasickým pancířem není zrovna správná cesta. Aktivní systémy ochrany neslouží jako hlavní ochrana, ale jako doplnění a zvýšení odolnosti MBT.
        No a když se podíváme na zkušenosti z Ukrajiny, tak jsou to právě MBT vážící kolem 50 t mají nyní obrovské ztráty.
        Na novodobé MBT "západního" typu, které bude mít váhu kolem 50 t a zároveň odolnost dnešních západních MBT si hold musíme počkat. Až přijde nová generace strojů, která je nyní v řešení a ve vývoji.
        Takže ano je nutné pořídit, byť těžší, ale odolnější stroj, kde osádka má velkou šanci na přežití, zvláště když ten stroj má být doplněn o systémy aktivní ochrany.Skrýt celý příspěvek

  • liberal shark
    16:15 31.05.2024

    Pokud dneska platí, že ani nejtěžší tanky nemohou bez PVO a systémů vlastní aktivní ochrany vystrcit ani nos, jaký má potom smysl kupovat Leo2A8?

    Pokud dneska platí, že ani nejtěžší tanky nemohou bez PVO a systémů vlastní aktivní ochrany vystrcit ani nos, jaký má potom smysl kupovat Leo2A8?

    • Badysak
      16:47 31.05.2024

      My Evropa nejsme UA. Srovnávat UA armádu s NATO se vůbec nedá má to o čem Joker mluví, že nemají.

      My Evropa nejsme UA. Srovnávat UA armádu s NATO se vůbec nedá má to o čem Joker mluví, že nemají.

      • pjaro77
        18:33 31.05.2024

        Aby si sa raz nečudoval, keď budú na bojisku lietať na všetky strany drony hunter-killer a likvidovať drahú techniku. Zásoby takých dronov poskrývaných v podzemných skladoch a ...Zobrazit celý příspěvek

        Aby si sa raz nečudoval, keď budú na bojisku lietať na všetky strany drony hunter-killer a likvidovať drahú techniku. Zásoby takých dronov poskrývaných v podzemných skladoch a garážach letectvo rozhodne nezničí.Skrýt celý příspěvek

        • Badysak
          23:42 31.05.2024

          AMD už už zkrachuje Intel ho rozdrtí fakt už doopravdy říkají Intel fanboys už dvacet let.

          AMD už už zkrachuje Intel ho rozdrtí fakt už doopravdy říkají Intel fanboys už dvacet let.

      • Jan Grohmann
        09:54 01.06.2024

        No, nejsme. Zajímalo by mě, kolik Evropanů by bylo ochotno jít do zakopu na východě Polska a umírat za Bělostok nebo v Moravské bráně a umírat za Ostravu. NATO má techniku... a ...Zobrazit celý příspěvek

        No, nejsme. Zajímalo by mě, kolik Evropanů by bylo ochotno jít do zakopu na východě Polska a umírat za Bělostok nebo v Moravské bráně a umírat za Ostravu.
        NATO má techniku... a kolik má motivované pěchoty? Jinak, má motivovanou pechotu. Za jak ale dlouho dojde? Rok, dva...? Pak půjdou na řadu nemotivovani.Skrýt celý příspěvek

        • montecasino1
          10:11 01.06.2024

          Neviem prečo si všetci myslia, že rusi majú hlavne motivovanú pechotu, no nemajú. To ako ste tu takmer všetci stotožnený s faktom ruského sebaobetovania. To že nám tu rusi ...Zobrazit celý příspěvek

          Neviem prečo si všetci myslia, že rusi majú hlavne motivovanú pechotu, no nemajú. To ako ste tu takmer všetci stotožnený s faktom ruského sebaobetovania. To že nám tu rusi pretláčajú ich naratív ešte neznamená, že je to pravda.
          No a ešte k tej motivácii, áno aj peniaze sú motivácia to je pravda.Skrýt celý příspěvek

          • Jan Grohmann
            12:15 01.06.2024

            Nemají motivovanou pěchotu. Ale mají nástroje, na Západě nepoužitelné, jak tu pěchotu do zákopů nahnat. Zatím to aspoň tak vypadá. Pokud pomineme profesionální vojáky a žoldnéře, ...Zobrazit celý příspěvek

            Nemají motivovanou pěchotu. Ale mají nástroje, na Západě nepoužitelné, jak tu pěchotu do zákopů nahnat. Zatím to aspoň tak vypadá.
            Pokud pomineme profesionální vojáky a žoldnéře, kolik lidí z Francie, Británie a Německa z čistě hodnotových a morálních důvodů bude umírat při obraně polské hranice? To je ta skutečná práva otázka, tedy ten "The Elephant in the Room". Ani není tak důležité, čemu věříme my, ale čemu věří Putin, Rusové.Skrýt celý příspěvek

          • Arccos
            08:47 03.06.2024

            Zadržovací kulomet za zády je taky motivace...

            Zadržovací kulomet za zády je taky motivace...

        • Jaroslav Dolejška
          13:39 01.06.2024

          Armády co budou bojovat a dočkají se konce, v delším horizontu, pokud se Rusko provalí dál nebudou tvořeny vojáky co dnes slouží, hlavně pozemní jednotky, ať už z povolání nebo ...Zobrazit celý příspěvek

          Armády co budou bojovat a dočkají se konce, v delším horizontu, pokud se Rusko provalí dál nebudou tvořeny vojáky co dnes slouží, hlavně pozemní jednotky, ať už z povolání nebo zálohy, většina se konce nedožije, budou tvořeny stejně jako na Ukrajině a v Rusku, lidmi co vidíme na ulici, v továrnách, apod. ,,Pupkatými fotříky, a jejich online dětmi", často bez výcviku a fyzické kondice, zkušenosti získají ve válce. Nejdříve v boji z valné většiny dojdou ti co dnes nosí uniformu, potom dobrovolníci, a jednotky se budou muset tvořit jednotky z této části obyvatelstva, už dávno jsou stejně počty na obrovském podstavu v celém NATO. Problém, je, že marníme z různých důvodů, které potom uvidí všichni, jako směšné, dividendu času na přípravu, kterou nám od roku 2014 Ukrajina a ti co tam bojují poskytuje za cenu vlastní krve. A není síla a ochota se z různých důvodů, byť to není populární podívat realitě do očí a začít konat, co se týká výcviku a připravenosti země. V Polsku a u Moravské brány, musíme v první řadě spolu s Poláky bojovat sami, tak samo v Pobaltí a doufat, že přijde pomoc.Skrýt celý příspěvek

        • flanker.jirka
          15:03 01.06.2024

          K ničemu takovému nedojde, rusové si jsou dobře vědomi, že na válku se zeměni NATO nemají vojenskou kapacitu na vedení pozemních operací a obsazování nějakého jiného než ruského ...Zobrazit celý příspěvek

          K ničemu takovému nedojde, rusové si jsou dobře vědomi, že na válku se zeměni NATO nemají vojenskou kapacitu na vedení pozemních operací a obsazování nějakého jiného než ruského území. Nyní vedou válku, kterou nikdy vést nechtěli, ale ješitnost jim nedovoluje couvnout. Jejich pozemní síly by byly z větší části rozprášeny dříve než by se dostaly do kontaktu na zemi pomocí leteckých úderů všech států NATO přímo na tyto jednotky a na komunikační uzly mosty, nádraží). Došlo by i na to, že by byla napadena jejich průmyslová infrastruktura po celém území Ruska a také by došlo k přerušení logistických tras po celém území.
          Neměli ani na to vytvořit si vzdušnou nadvládu nad Ukrajinou se svou původní zastaralou PVO a jak se hnou pár kilometrů od železnice, tak stojí. Tak že by došli sotva tam, kde jejich rozchod kolejí.Skrýt celý příspěvek

          • Jaroslav Dolejška
            20:11 01.06.2024

            Taky si mysleli, že Ukrajinu porazí za 3 dny... Takhle evidentně neuvažují. Kolik má NATO k dispozici munice a střel, když to naposledy Francie rozjela proti Libyi, tak za tři ...Zobrazit celý příspěvek

            Taky si mysleli, že Ukrajinu porazí za 3 dny... Takhle evidentně neuvažují. Kolik má NATO k dispozici munice a střel, když to naposledy Francie rozjela proti Libyi, tak za tři týdny muselo USA pomoc s municí... Němci vypadají podle článků, že mají munici, tak na měsíc a ostatní kromě USA na tom nebudeme o moc líp. Byli by blázni, když by čekali, až se západ rozjede, naplní sklady a stavy.Skrýt celý příspěvek

          • flanker.jirka
            08:02 02.06.2024

            Jaroslav Dolejška Pokud padne Ukrajina, tak to co jí pravidelně posíláme bude k dispozici pro vlastní obranu. A toho materiálu je hodně. V případě, že EU bude muset najet na ...Zobrazit celý příspěvek

            Jaroslav Dolejška
            Pokud padne Ukrajina, tak to co jí pravidelně posíláme bude k dispozici pro vlastní obranu. A toho materiálu je hodně. V případě, že EU bude muset najet na válečnou ekonomiku, tak jde o velký objem peněz, po kterém rádi sáhnou zbrojovky ze zbytku světa a budou pro EU vyrábět dostatek munice. Rus nemá čím by to přeplatil.Skrýt celý příspěvek

        • juhelak
          15:58 01.06.2024

          Kdyby se to stalo aktuálně teď tak by to byl střet motivované profi armády s nemotivovanou pechotou.. Ono bude pár let trvat než bude mít Rusko zas profesionální armádu s ...Zobrazit celý příspěvek

          Kdyby se to stalo aktuálně teď tak by to byl střet motivované profi armády s nemotivovanou pechotou.. Ono bude pár let trvat než bude mít Rusko zas profesionální armádu s kvalifikovanou pechotou.. Už teď berou pologramotne.. Těch moc gramotnych z kterých by dělali armádu novou už moc nebude.. Musí počkat až dorostou ty kterým teď vymyva propaganda hlavy na základních školáchSkrýt celý příspěvek

          • Jaroslav Dolejška
            20:14 01.06.2024

            Proč by měli čekat na motivované profi armády na podstavech. Mají s Ukrajinou pěchotu, která už prochází roky válkou, co nemají na schopnostech naženou na počtech. Profesionální ...Zobrazit celý příspěvek

            Proč by měli čekat na motivované profi armády na podstavech. Mají s Ukrajinou pěchotu, která už prochází roky válkou, co nemají na schopnostech naženou na počtech. Profesionální armády mohly vést války, ve kterých jsme bojovali posledních zhruba 30 let. Tohle je dnes válka mobilizovaných armád, tedy úplně jiných počtů, profi pěchota povětšinou leží na hřbitovech, splnila úkol, údržela nápor, za cenu sebe sama.Skrýt celý příspěvek

          • flanker.jirka
            08:13 02.06.2024

            Jaroslav Dolejška Tak toto byl úder přesně na hřebík. Celá jedna generace "branců" je bez základního výcviku, díky zrušení VZS. Mobilizační systém se po zrušení OVS a vyprázdnění ...Zobrazit celý příspěvek

            Jaroslav Dolejška
            Tak toto byl úder přesně na hřebík. Celá jedna generace "branců" je bez základního výcviku, díky zrušení VZS. Mobilizační systém se po zrušení OVS a vyprázdnění skladů stal komický. Když už by někoho s velkou slávou zmobilizovali, tak nebudou mít uniformy, výstroj, zbraně. A u starších ročníků pamatujících VZS ani techniku na které sloužili.
            A náprava v nedohlednu. Profesionální vojáky bude nutné využít pro předávání zkušeností mobilizovaným. Hlavně na nejnižších stupních jednotek jako je družstvo, četa, rota musí zůstat kapacita profi stříbrného sboru zachována, protože to je páteř pěchoty. Přijde-li AČR o tyto profíky v boji, padá s tím kapacita výcviku, předávání zkušeností a schopnost efektivně vést tyto malé jednotky namíchané o mobilizované vojáky.Skrýt celý příspěvek

        • Gloton
          03:41 03.06.2024

          Copak ochota Evropanů k ochraně Polska, ona drtivá většina našich obyvatel ČR by nebyla ochotna ani nasadit život k obraně našich vlastních hranic. Lidi už přišli o pocit, že je to ...Zobrazit celý příspěvek

          Copak ochota Evropanů k ochraně Polska, ona drtivá většina našich obyvatel ČR by nebyla ochotna ani nasadit život k obraně našich vlastních hranic. Lidi už přišli o pocit, že je to naše/jejich země, hodně díky "globalizaci" a všemu s tím spojenému, a mimo jiné i kvůli pocitu a vnímání reality ve smyslu, že jim jejich zemi "ukradli" nadnárodní korporace, politici a "velkozloději/tuneláři".Skrýt celý příspěvek

          • Kalessin
            22:38 03.06.2024

            Bral bych to v klidu. Obě světové války byly vybojované lidmi, kteří z velké většiny také nechtěli jít bojovat. Určitě na to existují nějaké statistiky (zkreslené vším možným), ale ...Zobrazit celý příspěvek

            Bral bych to v klidu. Obě světové války byly vybojované lidmi, kteří z velké většiny také nechtěli jít bojovat. Určitě na to existují nějaké statistiky (zkreslené vším možným), ale dobrovolně jde na porážku vždycky jen část obyvatel státu.
            Vypadá působivě, že Waffen SS braly do určité doby jen dobrovolníky, ale ty kluky by někam odvedli stejně a takhle si aspoň mohli vybrat.
            Na globalizaci a korporace bych to neházel.Skrýt celý příspěvek

    • dusan1
      16:58 31.05.2024

      Leopard 2 je už na svete ... už sa platí len výroba .. Správna otázka nie či má zmysel ďalej vyvýjať "klasické" MBT .... či už nie skôr lacnejšie univerzálne platformy, ktoré ...Zobrazit celý příspěvek

      Leopard 2 je už na svete ... už sa platí len výroba ..

      Správna otázka nie či má zmysel ďalej vyvýjať "klasické" MBT .... či už nie skôr lacnejšie univerzálne platformy, ktoré budú minimálne čiastočnej robotizované .....

      Preto som dosť skeptický na tému vývoja úplne nového MBT.Skrýt celý příspěvek

      • liberal shark
        18:46 31.05.2024

        Zdá se, že armáda SR vážně uvažuje o CV90-120 místo tanků. Ověsit ho systémem vlastní ochrany a dát pod deštník PVO a C-UAV systémů by možná mohlo efektivně nahradit tanky. Na ...Zobrazit celý příspěvek

        Zdá se, že armáda SR vážně uvažuje o CV90-120 místo tanků. Ověsit ho systémem vlastní ochrany a dát pod deštník PVO a C-UAV systémů by možná mohlo efektivně nahradit tanky. Na Ukrajině fungují tanky spíš jako FSV než jako MBT.Skrýt celý příspěvek

    • Arthur
      01:00 01.06.2024

      Problem je ten, že oni pod zámienkou modernizačného dlhu sa pripravujú na minulé války. Vojna na Ukrajine jasne ukazuje, že artiléria, novodobi pancieroví granátnici s PTRS, ...Zobrazit celý příspěvek

      Problem je ten, že oni pod zámienkou modernizačného dlhu sa pripravujú na minulé války.

      Vojna na Ukrajine jasne ukazuje, že artiléria, novodobi pancieroví granátnici s PTRS, drony, míny robia z tankov resp. obrnených vozidiel, či už pásových alebo kolesových ohrozený druh za milíony resp. desiatky milíonov EUR.

      Účelnosť, účinnosť, efektívnosť a hospodárnosť týmto modernizačným hujerom je absolútne cudzia...Skrýt celý příspěvek

      • torong1
        08:15 01.06.2024

        My víme. Paradigma... Všichni jsou hloupí, jenom Arthur ví jak na to. Co mi to jen...?

        My víme. Paradigma... Všichni jsou hloupí, jenom Arthur ví jak na to. Co mi to jen...?

      • Klimesov
        09:45 01.06.2024

        Definujte pojem "minulé války".
        Tak nějak si nejsem schopen představit co ten pojem znamená.

        Definujte pojem "minulé války".
        Tak nějak si nejsem schopen představit co ten pojem znamená.

        • rtep
          17:04 01.06.2024

          to je válka která ještě neproběhla ....

          to je válka která ještě neproběhla ....

      • montecasino1
        10:15 01.06.2024

        Spomínate si na tie rôzne štúdie vojaka 21 storočia? Aké to bolo všetko smiešne, teda nie úplne. Poznám jedného "experta" z SK čo za 150.000€ urobil takúto štúdiu, skúpil dáke ...Zobrazit celý příspěvek

        Spomínate si na tie rôzne štúdie vojaka 21 storočia? Aké to bolo všetko smiešne, teda nie úplne. Poznám jedného "experta" z SK čo za 150.000€ urobil takúto štúdiu, skúpil dáke komponenty a tie hodil na figurínu a bol kybervojak 21 storočia. Vy by ste sa k nemu hodili, aj tak dopadol.Skrýt celý příspěvek

      • Toomk
        11:15 01.06.2024

        Tolikrat uz se rikalo ze tank uz nebude treba a ukazuje se ze stale bude zakladem jakekoliv obrany a nebo utoku, jen je potreba adaptovat, upravit vlasnosti tanku na moderni ...Zobrazit celý příspěvek

        Tolikrat uz se rikalo ze tank uz nebude treba a ukazuje se ze stale bude zakladem jakekoliv obrany a nebo utoku, jen je potreba adaptovat, upravit vlasnosti tanku na moderni bojiste, ono se neco vymysli. Ted je vyhoda na strane dronu, ale na kazdou zbran se nakonec nasla protizbran. Pravdepodobne to bude obrana nejakym silnym laserem, ktery bude mit dosah 360 stupnu a bude schopen eliminovat dotirajici drony, predstavuji si to jako laser phalanx v kombinaci s vlastnimi killer drony rizene AI nebo jak to nazvat, ktere budou eliminovat na priletajici FPV drony , killer drony si poveze tank sebou podobne jako treba ty zadymovaci granaty. Zakonite to bude znamenat nutnost vykonneho zdroje energie v kazdem tanku. Coz ale samozrejme neni neresitelne.Skrýt celý příspěvek

    • Klimesov
      09:44 01.06.2024

      Jak "pokud dneska platí"? To co píšete platilo vždy a nikdy platit nepřestalo. Ano útočné jednotky, aby mohli účinně manévrovat, a vést efektivní boj, potřebují podporu. A to jak ...Zobrazit celý příspěvek

      Jak "pokud dneska platí"?
      To co píšete platilo vždy a nikdy platit nepřestalo.
      Ano útočné jednotky, aby mohli účinně manévrovat, a vést efektivní boj, potřebují podporu. A to jak ve formě ochrany, před nepřátelskými zbraněmi, tak ve formě podpory v ničení nepřátelských opěrných bodů.
      Tohle se nikdy nezměnilo a nikdy nezmění.Skrýt celý příspěvek

    • JaHoDa
      10:48 01.06.2024

      Také se kdysi říkalo, že vzduch-vzduch rakety řeší vše a netřeba kanón na stíhačce. Nebo že rakety země - země řeší vše a netřeba bombardérů, atd. FPV momentálně vládnou ...Zobrazit celý příspěvek

      Také se kdysi říkalo, že vzduch-vzduch rakety řeší vše a netřeba kanón na stíhačce. Nebo že rakety země - země řeší vše a netřeba bombardérů, atd. FPV momentálně vládnou ukrajinskému nebi to je fakt. Ale až se dočkáme sériové výroby protiopatření a začnou padat jako švestky, zase to bude voják proti vojákovi a tam se ta tanková podpora bude sakra hodit. Řešení ode zdi ke zdi bylo vždy krátkodobé a logicky se ujaly kombinace prostředků. Kdo udělal lepší mix ten vyhrál.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...