„Vojáky jsme rozdělili do tří týmů. První den fungovali v rámci organických jednotek, u kterých slouží ve strakonické posádce. Poté jsme je naprosto záměrně promíchali,“ objasnil na úvod řídící výcviku poručík Petr Böhm.
Jedním z cílů cvičení bylo totiž prověřit, do jaké míry jsou vojáci schopni týmové spolupráce a kolik času jim v krizových podmínkách zabere adaptace nového člena. Úmyslně byly rozehrány i situace, kdy se v jednom týmu ocitli lidé, kteří takzvaně nejsou zrovna nejlepšími přáteli.
Foto: Strakoničtí vojáci bránili Ondřejov. / 25. plrb
„V minulosti jsme si ověřili, že ve vypjatých situacích jdou veškeré antipatie stranou a vojáci se snaží bez ohledu na ně spolupracovat. Zlepšují se tak i vztahy v kolektivu,“ doplnil jeden z účastníků výcviku rotný Ondřej Bárta.
Náročné podmínky vojákům simulovalo množství incidentů. Ti tak museli předvést, jak správně reagovat na improvizovaná výbušná zařízení (IED, Improvised Explosive Device) či při nálezu nevybuchlé munice.
Foto: Strakoničtí vojáci bránili Ondřejov. / 25. plrb
Hodnocena byla jejich činnost v přímém kontaktu s nepřítelem, při napadení nepřímou palbou či během dělostřeleckého přepadu. Poskytovali neodkladnou zdravotní péči zraněným kolegům v bojových podmínkách. V neposlední řadě museli prokázat, zda jsou schopni orientovat se v terénu během nočního přesunu.
Veškerá činnost cvičících byla monitorována taktickým soubojovým simulátorem MILES. „Skvěle se nám osvědčil. Výcvik tím nabývá na reálnosti a vojáky motivuje podávat co nejlepší výkony,“ uvedl rotný Ondřej Bárta.