Evropský stíhač šesté generace: Boj románských a germánských kmenů o Evropu
- 17. 2. 2021
- 4 komentářů
- Jan Grohmann
Program společného německo-francouzského nadzvukového taktického letadla šesté generace FCAS (Future Combat Air System) prochází zatěžkávací zkouškou – Němcům se nelíbí jejich nízký podíl na projektu. Nedostatečný německý podíl nedávno kritizovala i německá kancléřka Angela Merkelová.
Evropská solidarita za 300 miliard euro
Společné evropské zbrojní projekty (nejen zbrojní) nemají nic společného s „evropskou solidaritou“. Každá národní vláda tvrdě bojuje v evropských projektech o největší podíl pro svou zemi a průmysl. Za funkční společenskou smlouvu v jednotlivých evropských zemích se ostatně nezodpovídá Evropská komise, ale vláda daného státu. Proto v Evropě platí ‒ „průmysl a kapitál zná hranice“.
Pokud se jedná o opravdu hodně peněz, špičkové průmyslové kompetence a zajištění společenské smlouvy na desítky let, tak je střet kolosální. To se naplno ukazuje v případě programu FCAS s odhadovaným rozpočtem (vývoj, výroba a „věci kolo“) 300 miliard euro (7,7 bilionu Kč).
Program FCAS (francouzský SCAF; Système de combat aérien du futur) je největší evropský zbrojní projekt všech dob a zahrnuje jak samotné letadlo šesté generace NGF (New Generation Fighter), tak celou konstelaci přidružených „všedoménových“ platforem, zbraní, senzorů, komunikačních sítí, velitelských / řídích systémů, software, všudypřítomných aplikací strojového učení atd. První FCAS vstoupí do služby v roce 2040 a poslení vyrobený FCAS může klidně létat i v 22. století.
Vývoj NGF oficiálně vede francouzská společnost Dassault Aviation a hlavním partnerem je německá Airbus Defence & Space. Kromě toho na projektu spolupracuje evropský výrobce raketových zbraní MBDA, francouzská Thales (řeší letecký NCW / MDO) a francouzský výrobce motorů Safran (s podporou německého MTU). Na vývoji a výrobě se podílí také španělský průmysl.
Související články
Evropská stíhačka šesté generace
Francie a Německo začnou společně vyvíjet nástupce stíhaček Eurofighter Typhoon a Dassault Rafale. ...
- 09.04.2018
- 61 komentářů
- Jan Grohmann
Dassault a Airbus představily evropskou stíhačku šesté generace NGF
Na probíhající pařížské letecké show Paris Air Show 2019 společnosti Dassault Aviation, Airbus a ...
- 17.06.2019
- 140 komentářů
- Jan Grohmann
Německý dron LOUT: Předobraz evropské stíhačky šesté generace
Dne 4. října společnost Airbus v jihoněmeckém Manchingu odtajnila program bezosádkového stealth ...
- 06.11.2019
- 14 komentářů
- Jan Grohmann
Evropský radar pro stíhačku šesté generace Tempest
Velká Británie, Švédsko a Itálie společně v rámci programu Tempest pracují na taktickém víceúčelovém ...
- 18.01.2021
- 38 komentářů
- Jan Grohmann
Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.