Spojené státy vyslaly bombardéry, Číně navzdory

Boeing B-52 Stratofortress je americký strategický bombardér dlouhého doletu
Foto: Boeing B-52 Stratofortress je americký strategický bombardér dlouhého doletu. / US Air Force

Americké letectvo vyslalo nad sporné ostrovy Senkaku (čínský Ťiao-jü) dvojicí bombardérů B-52 Stratofortress. Reagují tak na jednostranné vytýčení čínské vzdušné zóny nad rozsáhlou oblastí Východočínského moře, kde spadá také souostroví Senkaku.



Čína vytýčila nad oblastí speciální leteckou zónu, ve které se musí všechna letadla (bez výjimek) hlásit čínským úřadům. Pokud se tak nestane, Čína hrozí vojenskou akcí.

 

"Čínské ozbrojené složky přikročí k nouzovým obranným opatřením v případě, že letadlo nebude spolupracovat při své identifikaci nebo odmítne postupovat podle pokynů," stojí v prohlášení čínského ministerstva obrany, které zveřejnila čínská tisková agentura Xinhua

 

Počínaje sobotou (23.11.) musí všechna letadla předem hlásit svůj letový plán, udržovat rádiovou komunikaci s Číňany a "včasným a přesným způsobem" odpovídat na dotazy čínské strany. Toto nařízení platí pro všechna civilní i vojenská letadla.

Vláda v Pekingu tak učinila krok, na něž Japonsko a Spojené státy musejí reagovat. Bílý dům okamžitě vyzval Peking, aby zanechal podobných pobuřujících vyjádření a hledal diplomatické řešení o statusu sporných ostrovních území.

 

Svou rozhodnost Bílý dům ukázal vysláním dvojice strategických bombardérů B-52 Stratofortress nad souostroví Senkaku. Letouny strávily v jednostranně vytyčené zóně méně než hodinu, ale nenarazily na žádná čínská letadla.

 

ytýčení čínské vzduÅ¡né zóny nad rozsáhlou oblasti Východočínského moÅ™e Foto: Čínská vzdušná zóna nad oblastí Východočínského moře. / Čínské ministerstvo obrany

 

Včera jsme provedli plánované školní cvičení, které bylo dlouhodobě plánováno. Jednalo se o dvojici letadel startují z Guamu (americké ostrov v Oceánii – pozn. redakce) a vracející se na Guam,“ oznámil plukovník Steven Warren, mluvčí Pentagonu. "Pokračovali jsme v našich normálních postupech, které zahrnují nepředávání letových plánů, nevolání předem a nezaregistrování našich frekvencí."



Čína vytýčením letové zóny se však nedotkla pouze územních zájmů Japonska, ale také dalších východoasijských států. Některé ostrovy ležící v čínské zóně si nárokuje také Jižní Korea a Tchaj-wan.

 

Vyhlášení čínské vzdušné zóny nad oblastí je pokračováním pře o ostrovy Senkaku. Dlužno však podotknout (i přes dřívější oboustranné provokace), že status quo porušila japonská vláda. V záři 2012 Tokio oznámilo, že ostrovy Senkaku koupilo od japonské rodiny, vlastnící ostrovy od sedmdesátých let minulého století. Na tento krok Čína rozhořčeně reagovala.

 

Boj o ostrovy není však jen věcí ekonomiky, svou roli hraje i historie a politika. V Číně stále přetrvávají vzpomínky na teror způsoben ý japonskou císařskou armádou. Vláda v Pekingu také nelibě nese různé snahy, i v kuloárech japonské vlády, o zlehčování role Japonska během druhé světové války v Číně.

 

Ostrovy Senkaku byly několik století pod čínskou nadvládou, konkrétně od 14. století po rok 1895. Tehdy Čína o ostrovy přišla v důsledku prohrané války s Japonskem. OSN přiznala v roce 1971 ostrovy Japonsku, ale Čína an i Tchaj-wan (obě země si činí nárok na ostrovy) tuto smlouvu neuznávají.

 

Zdroj: Defence Talk, Xinhua

Nahlásit chybu v článku


Související články

Bombardéry B-2 Spirit hlídkují nad Korejským poloostrovem

Severní Korea má důvod k obavám. Americká armáda se rozhodla demonstrovat své odhodlání bránit Jižní ...

Čína testovala satelit s robotickým ramenem

Čína dává zřetelně najevo, že je pro ni vesmírný prostor důležitými místem mocenského soupeření. Po ...

Čína vs. USA: Ubrání Spojené státy své lodě?

Spojené státy se s obavami dívají na nové protilodní zbraně Číny, jež mohou vážně ohrozit americké ...

Jižní Korea kupuje stíhačky F-35 Lightning II

Armáda jižní části Korejského poloostrova plánuje od firmy Lockheed Martin nakoupit 40 stíhaček F-35 ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

    Načítám diskuzi...