Spojené státy na válku s Ruskem potřebují 258 bombardérů
- 12. 6. 2017
- 47 komentářů
- Jan Grohmann
Podle americké studie US Bomber Force: Sized to Sustain an Asymmetric Advantage for America pro nejčernější scénář rozsáhle americko-ruské války je nutno do boje nasadit 258 strategických bombardérů. V současné době má americké letectvo 159 bombardérů.
V souvislosti s vývojem nového “středního” strategického bombardéru B-21 Raider běží ve Spojených státech diskuze, kolik bombardérů americké letectvo (US Air Force) k plnění svých úkolů skutečně potřebuje.
Americké letectvo musí pečlivě zvažovat počty bombardérů kvůli jejich velkým provozním nákladům a personálním nárokům. Letová hodina, kde se započítává palivo a spotřebovaný materiál (náhradní díly, úpravy), stojí podle magazínu Time u bombardéru B-1B Lancer 57 800 dolarů, u B-52 Stratofortress 69 700 dolarů a u B-2 Spirit 169 000 dolarů.
Mimo to však je nutné další stovky milionů dolarů investovat do provozního zázemí, pravidelné údržby, oprav, nákladů na personál - jednoduše investovat do celé komplexní technicko-lidské infrastruktury nutné pro provoz bombardérů.
Podle studie Forecasting Flying Hour Cost of the B-1, B-2 a B-52 Bomber Aicraft (z roku 2008) roční náklady na údržbu flotily bombardérů B-1B Lancer dosahují 250 milionů dolarů - to je však výchozí cena s nulovým náletem hodin. Každá letová hodina, kdy je jeden z 62 bombardérů B-1B ve vzduchu, zdražují roční náklady na údržbu o cca 3700 dolarů.
Celkové roční náklady na provoz současné flotily amerických bombardérů - 62 B-1B Lancer, 20 B-2 Spirit, a 77 B-52 Stratofortress - jdou do jednotek miliard dolarů.
Americké letectvo podle současných plánů počítá s provozem 165 bombardérů. Podle Ann Stefanek mluvčí amerického letectva, počet zahrnuje všechny provozované bombardéry, i nejnovější B-21 Raider. Připomeňme, že americké letectvo plánuje za 55 miliard dolarů vyvinout a nakoupit 100 nových středních strategických bombardérů B-21 Raider.
Jednotková cena B-21 Raider (započteny i vývojové náklady) tedy dosahuje 550 milionů dolarů, naproti tomu cena B-2 Spirit (i se započtením vývoje) je 2,2 miliardy dolarů.
Ve výzbroji jistě zůstanou stroje B-2, ale není jasné, podle jakého klíče se umenší flotila bombardérů B-1 a B-52. Část amerických Kongresmanů ale označila počet nakupovaných B-21 jako nedostatečný. Odvolavájí se na studii US Bomber Force: Sized to Sustain an Asymmetric Advantage for America, která určila minimální velikost americké flotily bombardérů pro případný rozsáhlý vojenský střet se Severní Korejou, Íránem a Ruskem.
Studie například v případě Severní Koreje určila více než 70 000 cílů. Během 30 dní dlouhé letecké kampaně bombardéry napadnou 30 % cílů, což si vyžádá nasazení 60 bombardérů. Dodejme, že jde o operačně nasaditelné stroje - celková americká flotila pro případ války se Severní Koreou tak musí čítat minimálně 80 bombardérů.
B-2 Spirit zůstane ve výzbroji minimálně do roku 2045.
Podobně to je u rozsáhlé konvenční války s Íránem, kdy je nutno zaútočit na téměř 90 000 cílů. Bombardéry se během 60 dní postarají o 40 % cílů, což si vyžádá 103 operačně nasaditelných strojů.
Pro Rusko studie určila téměř 250 000 cílů. Letecká kampaň potrvá 180 dní a bombardéry zaútočí na 50 % cílů. K takové akci je nutné mít k dispozici 258 operačně nasaditelných bombardérů.
Připomeňme, že americké bombardéry ve všech válkách za posledních 80 let hrály při bojových operacích klíčovou roli. Americké bombardéry v každé válce na cíle shodily mezi 25 % až 75 % veškeré munice, která byla v dané válce použita. Například ve Vietnamu bombardéry na cíl doručily 44 % veškeré munice a při operaci Enduring Freedom v Afghánistánu 66 % munice.
Samotná studie navrhuje udržovat flotilu 150 až 200 bombardérů, z toho 100 nových bombardérů B-21 Raider schopných používat konvenční a jaderné zbraně. Dále studie navrhuje do roku 2045 vyrobit dalších 100 bombardérů B-21 Raider jako náhradu za vyřazené stroje B-1 a B-52.
Zdroj: Time; US Bomber Force, Breaking Defense
Související články
České bitevníky L-159 ALCA pro Argentinu a Irák?
Aero Vodochody vede jednání o prodeji lehkých bitevních letadel L-159 ALCA do Argentiny a Iráku. V ...
- 08.04.2017
- 92 komentářů
- Jan Grohmann
Víceúčelová americká střela SM-6 dosáhla plných operačních schopností
Americké námořnictvo (US Navy) dokončilo poslední sérií testů protiletadlové, protiraketové a ...
- 01.05.2017
- 7 komentářů
- Jan Grohmann
Vojenský raketoplán XS-1: Rychle a levně do vesmíru
Americká firma Boeing pro americkou agenturu DARPA postaví experimentální raketoplán XS-1. Půjde o ...
- 26.05.2017
- 15 komentářů
- Jan Grohmann
Ruská stíhačka T-50: Další prototypy a start sériové výroby
V příštím roce začnou letecké testy desátého a jedenáctého prototypu stíhaček T-50 s novými motory ...
- 07.06.2017
- 358 komentářů
- Jan Grohmann
raziel, aniž bych se chtěl přeceňovat, tak já chápu psaný text poměrně dobře. Mmj, na rozdíl od někoho, si ho skutečně přečtu, než na něj reaguji. Takže pokud jste to myslel jinak, ...Zobrazit celý příspěvek
raziel, aniž bych se chtěl přeceňovat, tak já chápu psaný text poměrně dobře. Mmj, na rozdíl od někoho, si ho skutečně přečtu, než na něj reaguji. Takže pokud jste to myslel jinak, chtělo to lépe napsat, nejlépe rozvést. Protože už jen ten termín válečný štváč jaksi evokuje vzpomínky na jistou dobu...
Jo, a já tady žádné kecy o vymazávání toho či onoho města nečtu. Zcela logicky se tu probírají možnosti, jak by případná válka vypadala. Jak se na ni připravit, především z hlediska výstavby OS. Přesně podle rčení: "Chceš-li mír, chystej se na válku." Nepřijde mi na tom nic k podivení. Pod pojmem válečný štváč si nepředstavuji člověka, který se připravuje na možnou eventualitu. Sice, alespoň doufám, nepříliš pravděpodobnou, nicméně v případně jejího nastání dosti drastickou. Válečný štváč volá: "Hrrr na ně."Skrýt celý příspěvekLuky, já někde psal, že se to uvádí všude? Nemám ten dojem. Nicméně velmi často se s hodnotou 4-5 k$ setkat lze. A je to hodnota, ve srovnání s 40 k$ za Gripen či 25 k$ za F-16 ...Zobrazit celý příspěvek
Luky, já někde psal, že se to uvádí všude? Nemám ten dojem. Nicméně velmi často se s hodnotou 4-5 k$ setkat lze. A je to hodnota, ve srovnání s 40 k$ za Gripen či 25 k$ za F-16 prostě nesmyslná, protože se bere minimum, které někdo u Gripenu vykázal a cena, kterou vykazuje USAF. Když ve Švýcarsku běžel tendr na stíhačky, udělali si Švýcaři svůj výpočet, který ukázal, že Gripen je skutečně na provoz nejlevnější, nicméně ty rozdíly oproti třeba F-16, ale i F/A-18 nebyly zdaleka tak dramatické dramatické.
Abych nebyl špatně pochopen, já nezpochybňuji kvality Gripenu, mezi nimiž nízké náklady na provoz patří k těm zásadním. Mám to éro hodně rád a myslím, že v současné situaci je pro nás ideálním řešením k udržení nadzvukového letectva. Zda tomu tak bude i za deset let, je otázka. Přičemž bychom na ni měli začít pomalu ale jistě hledat odpověď.Skrýt celý příspěvekbech to raději šoupnul pod ten článek s polsou F35....ale pokud se dobře pamatuju (nechce se mi to hledat), tak byl pronájem 20 000hod na 10 let?, což by mohlo dělat průměrně cca ...Zobrazit celý příspěvek
bech to raději šoupnul pod ten článek s polsou F35....ale pokud se dobře pamatuju (nechce se mi to hledat), tak byl pronájem 20 000hod na 10 let?, což by mohlo dělat průměrně cca 143 hodin na stroj za rok...Skrýt celý příspěvek
Jakej utok na USA?:D Tady jde snad o to získat co nejlepší obraz o tom co stojí... se mi prostě nelíbí když se porovnávají hrušky (40 -30k usd za F-35) s jabkama (4-10k za ...Zobrazit celý příspěvek
Jakej utok na USA?:D Tady jde snad o to získat co nejlepší obraz o tom co stojí... se mi prostě nelíbí když se porovnávají hrušky (40 -30k usd za F-35) s jabkama (4-10k za Gripen, 8-14 za F-16, 14 za f-18 atd...)
Gripen C je zcela určitě levnější jak F-16 block 50 a F-35 3F, jde jen o kolik...
Vic stránek nenajdeš, protože ty data nikdo nemá...
ani Janes nedokazali dat dohromady smysluplné porovnáni strojů v te jejich slavne studii...
http://2.bp.blogspot.com/-cfNF...
Max občas se objeví nějaký články kde srovnávají ceny letadel, kolik co stojí při bombardování ISIS, ale ani tam si nemůžeš být jistý, z čeho vlastně autor vycházel...
Jak ty ceny lítají je vidět i na PL...
Polaci např tvrdi, že provoz jejich mig-29 je stojí 5,5k usd a f-16 7,700..
Někde jsme viděl, že nás Gripeny stoji okolo 6k s nalítají s tím tak 100h ročně, ale nevím jak moc je to přesný...
Moc rád bych viděl nějaký přesnější čísla co se týká našeho letectva.Skrýt celý příspěvekk tomu webu mám celou řadu výhrad, zejména u porovnávání, nadruhou stranu není tolik míst, kde by si dal někdo práci vypsat náklady...možná jsem narazil tak na 5 stránek v ...Zobrazit celý příspěvek
k tomu webu mám celou řadu výhrad, zejména u porovnávání, nadruhou stranu není tolik míst, kde by si dal někdo práci vypsat náklady...možná jsem narazil tak na 5 stránek v historii, kde se to trochu systematicky řešilo.
Podle mě to za prohlédnutí stojí.
Superhornet jim nevychází vůbec zle, nehled v tom útok na USA.
Já to dal Koltovi, že se všude neuvádí 4000/hod.Skrýt celý příspěvekLuky: a co prosím tě z takového webu zjistíš za informace? Už z ceny těch stroju 45mil vs 180mil je jasný, že je to nějaký ten pátek co byl ten web aktualizován. Dál se neumí ...Zobrazit celý příspěvek
Luky: a co prosím tě z takového webu zjistíš za informace?
Už z ceny těch stroju 45mil vs 180mil je jasný, že je to nějaký ten pátek co byl ten web aktualizován.
Dál se neumí rozhodnout, jestli srovnává Gripen C a nebo E, váha je z C, radar z E atd...
Takže v podstatě se nemůžeš spolehnout ani na ty základní informace...
a klasicky, cena 40k za letovou hodinu, co to jako má být?
sranda je, že i tyhle starý čísla:
F-16 USAF vyjde na 8,1 s 350 letovými hodinami
F-35A měla USAF stát 8,2 mil s 250 letovými hodinami
odpovídají 23,1k a 32,8 za letovou hodinu u F-16 a F-35 což odpovídá starším SAR
Ze SAR z 2015 je to už 25,5 a 29,8, to při zachování letových hodin dělá: 8,9 mil a 7,4 mil ročně.... takže kdyby USAF pořád platila to co za F-16, zvedne se množství hodin u F-35 z 250 na 300 a pořád je tu prostor pro 20% pro snížení nákladů.
A opět, nesnaž se srovnávat ceny co platí USAF s jakoukoliv jinou službou, a to ani USMC a USN v těch cenách je mimo jiné započítano i nasazení mimo státy, kde velká část jejich stojů a personálu jsou a nalítají daleko víc hodin než kdokoliv jiný.Skrýt celý příspěvekIceman8241, to nie je oblubeny scenar. Rusi jasne vedia, že v konvenčnej vojne tahaju za kratši koniec a jedinou zachranou pred poražkou jehrozba a použitie atomovych zbrani. To ...Zobrazit celý příspěvek
Iceman8241,
to nie je oblubeny scenar. Rusi jasne vedia, že v konvenčnej vojne tahaju za kratši koniec a jedinou zachranou pred poražkou jehrozba a použitie atomovych zbrani.
To ta druha strana sa spolieha na: What might save us, me and you, Is if the Russians love their children too. (Věřte mi když říkám že Rusové mají také rádi své děti.) ako spieva Sting. Lenže tak Rusi nehraju vysoku hru o Matičku Rus. Oni naozaj pojdu na doraz a hned od začiatku.
Ta kalkulacia, že Rusi nebudu stat za svojim vedením a budu mavat olivovou ratolesťou, ked pošle prvu "varovnu" raketu, lebo dojde koniec sveta je nepravdiva. To skor Američania a Europania su zhyčkani a nie su ochotni zaplatit vysoku cenu.Skrýt celý příspěvek@Kolt neříkám, že je tenhle web dokonalý, ale jsou zde ceny letových hodin hned zkraje: http://www.aviatia.net/saab-gr... možná si někdo dal práci to ...Zobrazit celý příspěvek
@Kolt
neříkám, že je tenhle web dokonalý, ale jsou zde ceny letových hodin hned zkraje:
http://www.aviatia.net/saab-gr...
možná si někdo dal práci to sjednotit
nepíšou 4K pro Gripen, ale 7,8K, F-35 43K, F-16 12K, M2K 8,3K, Rafale 28K, F-18E 13,2K...
jsou tam i další, určitě zajímavé si to projítSkrýt celý příspěvek2 KOLT totální neporozumění myšlenky. Vy o koze a já psal o voze. Ob dvě generace společnost zapomene na hrůzy válek minulých. Nepíšu žádné osobité moudro, papouškuji stovky let ...Zobrazit celý příspěvek
2 KOLT
totální neporozumění myšlenky. Vy o koze a já psal o voze. Ob dvě generace společnost zapomene na hrůzy válek minulých. Nepíšu žádné osobité moudro, papouškuji stovky let ověřený fakt. Neustále tu čtu teorie horkých hlav, kteří vymazávají z mapy střídavě Moskvu, střídavě Paříž a New York. Vy ne?
Fascinuje mě Váš výkřik do tmy, nepochopil jsteSkrýt celý příspěvekZbytočne drahé a nezmyselné riešenie ... Stačilo by "preventívne" zabezpečiť infraštruktúru v európskych členoch NATO aby boli schopní Rusku zavrieť kohútiky na vývoz plynu a ...Zobrazit celý příspěvek
Zbytočne drahé a nezmyselné riešenie ...
Stačilo by "preventívne" zabezpečiť infraštruktúru v európskych členoch NATO aby boli schopní Rusku zavrieť kohútiky na vývoz plynu a ropy ....
I podľa Sputniku je drvivá časť importérov ruských energonosičov v Európe.
Často sa hovorí o tom, že Rusi "stopnú plyn a ropu" ... realita je taká, že pokým pre nás by to bol obrovský problém ... pre Rusko ekonomická sebevražda.
Len je komické, že hoci sme na tom my lepšie ... u nás sa stále šíri panika ...
Skrátka na Rusko máme páku, ktorá je relatívne lacná .... je mimoriadne účinná a neohrozí svet jadrovou vojnou.
Rusi si to uvedomujú a preto si platia za "vernosť" koho môžu v Európe ... a potom ich táraji rozprávajú o "škodlivých protiruských sankciách" .... hoci tie sú takmer o ničom .... a napriek tomu Rusov vytáčajú ..... bez ohľadu ako sa z nich akože vysmievajú.Skrýt celý příspěvekShania, máte pravdu. Ono prostě spočítat universální cenu za letovou hodinu z principu nejde. To pak vycházejí nesmysly jako 4 k$ u Gripenu a 40 k$ u F-35...
Shania, máte pravdu. Ono prostě spočítat universální cenu za letovou hodinu z principu nejde. To pak vycházejí nesmysly jako 4 k$ u Gripenu a 40 k$ u F-35...
skelet, a zlé časy dělají silné lidi. Máte naprostou pravdu. Fakt mě fascinují kecy o válečných štváčích na serveru o armádní technice. K čemu si sakra myslíte, že ty hračky, co ...Zobrazit celý příspěvek
skelet, a zlé časy dělají silné lidi. Máte naprostou pravdu.
Fakt mě fascinují kecy o válečných štváčích na serveru o armádní technice. K čemu si sakra myslíte, že ty hračky, co vás tak fascinují, ve skutečnosti jsou? K předvádění se na leteckých dnech a na Bahnech? Ne, jsou k zabíjení lidí. Čím efektivněji to zvládají, tím jsou lepší. Samozřejmě ideální situace je, když nedojde k jejich použití, ale armáda musí být budována s tím, že k jejich použití dojít prostě může. Podle toho je potřeba techniku pořizovat, včetně množství.
Studie zmiňuje Severní Koreu, jakožto poměrně pravděpodobného protivníka, Čínu, jakožto možného a navíc velmi silného, a Rusko, jakožto nepříliš pravděpodobného (dnes!!!), zato zdaleka nejsilnějšího. Proto je maximální počet bombardérů odvozen od střetu s Ruskem. Nějaké "strašení Ruskem", jaké prý přisluhovači Vólstrýtu neustále podnikají, s tím nemá co do činění. Rusko také svoje ozbrojené síly staví s ohledem na možný konflikt s USA, ale to nevadí, že. O tom, jak moc se v Rusku straší pomocí NATO, raději nemluvě...Skrýt celý příspěvekZas to tolik neprehanejte. Ti co si prosli valkou vymysleli soucasny bojovy arsenal, ktery take pouzivali dle uvazeni. Po zhruba dvaceti letech snu o vecnem miru a lasce se svet ...Zobrazit celý příspěvek
Zas to tolik neprehanejte. Ti co si prosli valkou vymysleli soucasny bojovy arsenal, ktery take pouzivali dle uvazeni. Po zhruba dvaceti letech snu o vecnem miru a lasce se svet vraci do starych koleji.
Mimochodem jedno porekadlo rika : silni lide delaji dobre casy, dobre casy delaji slabe lidi. Slabi lide delaji zle casy.Skrýt celý příspěvektěm co neradi čtou doporučím oddechovou komedii Dr. Strangelove aneb jak jsem se naučil nedělat si starosti a milovat bombu ))) nebo vážněji pojatý, dobový snímek Fail ...Zobrazit celý příspěvek
těm co neradi čtou doporučím oddechovou komedii Dr. Strangelove aneb jak jsem se naučil nedělat si starosti a milovat bombu ))) nebo vážněji pojatý, dobový snímek Fail Safe..........lidem otrnulo :( přitom je to pár desítel let, kdy naši dědové a babičky umírali ve strašlivejch podmínkách. Proto mě tak serou váleční štváčiSkrýt celý příspěvek
Raziel,
ty jsi to zakončil naprosto přesně. PC gameři vidí Fallout, ale nikdo z nich jaksi nevidí např. Vlákna, Píseň pro LeiboWitze apod...Raziel,
ty jsi to zakončil naprosto přesně. PC gameři vidí Fallout, ale nikdo z nich jaksi nevidí např. Vlákna, Píseň pro LeiboWitze apod...stronger.p .. máš naprostou pravdu Jen si dovolím přidat, že nevěřím na netknuté území USA. Ono by bylo z pohledu RF nutné omezit vojenskoprůmyslové kapacity USA. Takže jedny ...Zobrazit celý příspěvek
stronger.p
.. máš naprostou pravdu
Jen si dovolím přidat, že nevěřím na netknuté území USA. Ono by bylo z pohledu RF nutné omezit vojenskoprůmyslové kapacity USA. Takže jedny z první cíů společně se sytémy PVO a vojenskou infrastrukturou by to byly i výrobní kapacity. Otázka je pouze co by použili a pokud by nestačily konvenční hlavice tak bypoužili možná Kalibry s nízkotonážní hlavicí.
Je jen otázka kdo a na koho by zaútočil. RF nemá kapacity na útok směrem na západ. Bavíme se tedy o preventivním útoku na RF? Ala kampaň v Iráku apod?
180 dnů ve vzdušném prostoru RF, kde se točí 258 netknutýc bombardérů USA je dosti "romantická" představa. Tá letadla potřebují pořádná letiště a ta by asi taky dlouho nebyla netknutá.
Tu jde jen a jen o prachy na to postavit letadýlka a je potřeba to zdůvodnit velkým zlým Ruskem a množstvím cílů atd...Skrýt celý příspěvek2 stronger.p napsal cituji "Připadá mi, že lidem otrnulo a myslí si, že válka je PC gamesa, kde dáš F5 pro save nebo reloud, když to pos**eš, ale tak to ...Zobrazit celý příspěvek
2 stronger.p
napsal cituji "Připadá mi, že lidem otrnulo a myslí si, že válka je PC gamesa, kde dáš F5 pro save nebo reloud, když to pos**eš, ale tak to není..."
Souhlas.....navíc kvůli Falloutu nevidí budoucnost zase tak černě ;) těší se na VaultySkrýt celý příspěvek@Iceman8241 Tenhle oblíbený scénář jsem nikdy zcela úplně nepochopil.... Použití taktických JZ by proběhlo na našem kontinentu a USA by zůstali nedotčeny a jejich vůle 180 dní ...Zobrazit celý příspěvek
@Iceman8241 Tenhle oblíbený scénář jsem nikdy zcela úplně nepochopil....
Použití taktických JZ by proběhlo na našem kontinentu a USA by zůstali nedotčeny a jejich vůle 180 dní bombardovat RF by zlomena nebyla. Takže ve výsledku by RF měla zahnojenou zemi jaderným spadem a ještě by bila bita.
Rakety Satan byly vyvinuty za účelem zlomit vůli USA bojovat, ne pro vyhrání jaderné války.
Připadá mi, že lidem otrnulo a myslí si, že válka je PC gamesa, kde dáš F5 pro save nebo reloud, když to pos**eš, ale tak to není...Skrýt celý příspěvekpalo satko: Atomovky sú "použiteľné" iba dovtedy, kým ich neodpália, takže nič také. Vedia, že odvetný úder by sa spustil ešte než by ich atomovky dopadli na cieľ. Predpoklad 180 ...Zobrazit celý příspěvek
palo satko:
Atomovky sú "použiteľné" iba dovtedy, kým ich neodpália, takže nič také. Vedia, že odvetný úder by sa spustil ešte než by ich atomovky dopadli na cieľ.
Predpoklad 180 dňového bombardovania pre prípad konvenčnej vojny je nereálny preto, že do týždňa by sa zjednalo prímerie a pokračovalo by sa za rokovacím stolom s tým, čo sa dovtedy dosiahlo konvenčnými zbraňami.Skrýt celý příspěvek@palo satko Tenhle oblíbený scénář jsem nikdy zcela úplně nepochopil. Vzhledem k existenci stejně silných zbraní a rozsáhlého arzenálu na druhé straně by k rozhodnutí nasadit ...Zobrazit celý příspěvek
@palo satko Tenhle oblíbený scénář jsem nikdy zcela úplně nepochopil. Vzhledem k existenci stejně silných zbraní a rozsáhlého arzenálu na druhé straně by k rozhodnutí nasadit jaderné zbraně jistě nedošlo tak snadno, jak si mnozí malují. Taktické zbraně možná ano, ale to je tak všechno.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...