SPEAR: Nový izraelský 120mm minomet

Foto: 120mm minomet SPEAR na vozidle Humvee. / Elbit  Systems
Foto: 120mm minomet SPEAR na vozidle Humvee. / Elbit Systems 

Izraelská firma Elbit Systems představila nový 120mm minomet SPEAR. Jde o druhou generaci izraelských minometů vybavených unikátním systémem pro potlačení zpětného rázu RMS (Recoil Mortar System). Díky technologii RMS lze 120mm minomet umístit na lehká bojová vozidla.

Prvním minometem vybaveným technologií pro potlačení zpětného rázu RMS byl na přelomu tisíciletí minomet CARDOM (ráže 81/120 mm). Minomet CARDOM zavedla do výzbroje například americká a izraelská armáda.

 

Výrobcem minometu CARDOM i systému RMS byla izraelská firma Soltam Systems, známý výrobce dělostřelecké a minometné techniky. V roce 2010 však Soltam Systems přešel plně pod křídla Elbit Systems.

 

Technologie RMS dokáže účinně potlačovat zpětný ráz. Typický zpětný ráz 120mm minometu dosahuje podle Elbit Systems 120 tun. Minomet CARDOM vybavený RMS se pyšní zpětným rázem dvanáctkrát menším (10 tun). Díky tomu lze CARDOM a SPEAR usadit i na lehká terénní auta, jako je Humvee.

 

Klasické minomety kvůli jsou velkému zpětnému rázu nainstalovány na těžká kolová nebo pásová obrněná vozidla. Například český 120mm minomet vz. 85 Prám-S využívá speciálně upravené BVP-1.

 

Vozidlo BVP-1 sice vyniká skvělou průchodností těžkým terénem, ale díky svým rozměrům a hmotnosti 16 tun je jeho přesun na větší vzdálenosti velmi problematický. Nemluvě například o velké spotřebě paliva, náhradních dílů apod. Na druhou stranu je obsluha minometu chráněná pancířem.

 

Foto: Představení minometu SPEAR. / YouTube

 

Naproti minomet SPEAR umístěný na terénním automobilu Humvee lze velmi rychle přesouvat z místa na místo. Není problém jej přepravovat v podvěsu vrtulníků (např. Chinook) nebo ve středních dopravních letadlech kategorie C-130 Hercules. SPEAR lze také přepravovat po vlastní ose na velké vzdálenosti.

 

SPEAR však není jen minomet a terénní vozidlo Humvee. Součástí SPEAR je také nejmodernější zaměřovací a navigační systém. Náměr a odměr minometu se provádí automaticky. Posádka zadá pouze na digitální mapě pozici cíle a elektrický pohon nastaví minomet do spravené polohy.

 

Součástí elektronického vybavení jsou také pokročilé prostředky pro velení, řízení a komunikaci. Minomet SPEAR dokáže skrze počítačovou síť komunikovat s ostatní vojenskou technikou a předávat si informace o cíli, přiřazovat si jednotlivé cíle nebo koordinovat útok.

 

Střední kruhová odchylka v cíli CEP (Circular Error Probability) je 30 metrů. Minomet může samozřejmě používat celou škálu minometné munice. V blízké budoucnosti půjde například o satelitně naváděnou munici PERM (Precision Extended Range Munitions) od General Dynamics s dostřelem až 17 kilometrů.



Zdroj: Defense-Update

Nahlásit chybu v článku


Související články

VULCANO 127mm BER - nová munice pro námořní kanóny

Italské námořnictvo vyzkoušelo novou munici pro své 127mm námořní kanóny OTO Melara. Testovaná ...

Specialist Vehicle – nové britské expediční vozidlo

Velká Británie vyvíjí novou rodinu pásových expedičních vozidel Specialist Vehicle (SV). Nová ...

M109A7 PIM – Samohybná houfnice americké armády

Americká armáda začala s hloubkovou modernizací svých samohybných houfnic M109A6 a muničních vozidel ...

RG35 MIV od BAE Systems

Firma Land Systems OMC, jihoafrická divize BAE Systems, představila nové motorizované vozidlo ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

    Načítám diskuzi...