Armáda ČR: Soutěž průzkumných hlídek 2016

Soutěžní tým 153. ženijního praporu Olomouc
Soutěžní tým 153. ženijního praporu Olomouc. / 53. pPzEB, 102. pzpr

Mokrou studenou letní nocí běží za svitu měsíce v tichosti čtveřice mužů. Jen při občasných krátkých zastávkách protne noční tmu světlo „čelovky", ozve se šustot mapy a mezi jednotlivými nádechy zaznívají slova: azimut, čtverec, vzdálenost či bonusový bod. Za pár okamžiků vše opět přikryje tma a pomalu utichají i kroky neomylně mířící k blízkému červenému světélku.

Tím světélkem je označen jeden z desítky orientačních bodů první etapy VII. ročníku Soutěže průzkumných hlídek, která odstartovala ve městě Libavá a ve Vojenském újezdu Libava v noci z 22. na 23. srpna. 

"Prologem k první z celkem šesti etap je právě orientační závod. Úkolem hlídek je posbírat co nejvíce kontrolních bodů s cílem ověřit znalost práce s mapou, orientaci v terénu a vyčítání bodů v různých souřadnicových systémech. Stejně jako všechny další části a jejich jednotlivé disciplíny prověří skutečné teoretické a hlavně praktické dovednosti jednotlivých „průzkumáků" z celé Armády České republiky, kteří opět přijeli změřit síly v tomto závodě," doplňuje dlouholetý organizátor akce nadrotmistr Tomáš Jandera z pořádajícího 102. průzkumného praporu z Prostějova.

Do sedmého ročníku soutěže vyběhlo celkem 18 soutěžních týmů. Vedle vojáků 102. průzkumného praporu a týmu aktivních záloh 102. průzkumného praporu jsou zastoupeny týmy 4. brigády rychlého nasazení, 7. mechanizované brigády, 13. dělostřeleckého pluku, 15. ženijního pluku a Univerzity obrany.

Soutěžící plní celkem 16 disciplín, například činnost na pozorovacím stanovišti, překonání vodní plochy, přepad budovy, střelby z pistole a útočné pušky, ženijní přípravu, vyzvedávání „mrtvé schránky" či ničení objektů.

„Na rozdíl od předchozích ročníků jsme se opět více přiblížili reálnému zasazení průzkumných jednotek a plnění úkolů více disciplín jsme zařadili v noci. To samozřejmě klade na hlídky vyšší nároky," přibližuje některá specifika letošního ročníku ředitel soutěže podplukovník Pavel Hriník.

Čtyřčlenné hlídky překonají v průběhu následujících čtyř dnů 100 km v zalesněném terénu s nesenou výzbrojí, výstrojí a stravou o váze nejméně 20 kg. Náročný závod tedy vyžaduje značnou fyzickou zdatnost a psychickou odolnost. Současně umožní porovnat znalosti, schopnosti, dovednosti a sladěnost průzkumných týmů napříč AČR.

Průběžné pořadí, aktuální novinky a fotografie můžete sledovat také na FaceBooku Průzkumné hlídky 2016.

Fotogalerie

Nahlásit chybu v článku


Související články

Český letoun L-39NG je předurčen pro světový úspěch

Na letecké show Farnborough se široké i odborné veřejnosti prezentuje projekt českého lehkého ...

Armáda ČR se zajímá o španělské tanky Leopard 2A4

Minulý týden navštívila česká armádní delegace španělskou vojenskou základnu u města Zaragoza. Zde ...

České bitevníky opět v Pobaltí

Na letecké základně v Šiauliai v Litvě probíhá ve dnech 11. až 18. července 2016 druhá část ...

Nosič balistických plátů Magnum TAC-1 pro Armádu ČR

Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) se rozhodlo řešit dlouhodobý nedostatek adekvátní osobní balistické ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • fotr
    17:32 23.08.2016

    Určitě zajímavá akce, škoda že naše armáda nedělá více pro propagaci a přiblížení veřejnosti. Na západě (v USA) se o tomhle točí dokumenty, píše tisk, pořádají se společné akce, ...Zobrazit celý příspěvek

    Určitě zajímavá akce, škoda že naše armáda nedělá více pro propagaci a přiblížení veřejnosti. Na západě (v USA) se o tomhle točí dokumenty, píše tisk, pořádají se společné akce, dny otevřených dveří. Přeci se nemáme za co stydět? Naopak a mělo by se to ukazovat protože velká část lidí u nás má o dnešní armádě zcela zkreslené představy. Před lety jsem měl možnost vidět v Řecku Americkou letadlovou loď, po dobu co tam kotvila (cca týden) na ní stačili udělat 2 návštěvní dny (bohužel jen pro osoby s US pasem) na břehu pak zorganizovali fotbálek, koncert a akci pro rodiny s dětma. Za týden měli tisíce fanoušků a věřím že dodnes na ty námořníky spousta lidí v dobrém vzpomíná. U nás by se mělo také něco dělat a pak by snad více lidí pochopilo proč tu armádu máme a jací jsou v ní lidé.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...