Sobotní smrt 24 pákistánských vojáků pod drobnohledem
- 29. 11. 2011
- 0 komentářů
- Jan Grohmann
Před pár dny bylo při leteckém útoku NATO zabito 24 pákistánských vojáku. Šlo o nejtěžší a nejsmrtelnější incident mezi jednotkami NATO v Afghánistánu a pákistánskou armádou. Tento smrtelný omyl těžce narušil vztahy mezi USA a NATO na jedné straně a Pákistánem na druhé straně. Prvotní indicie ukazují, že smrt pákistánských vojáku způsobila chybná identifikace nepřítele provedená americkým velitelem. Vrtulníky a letouny NATO zaútočily na dva tábory, o kterých si americké velení myslelo, že jsou využívány bojovníky Talibanu. Ukázalo se však, že šlo o tragický omyl s dalekosáhlými důsledky.
Podle amerických záznamů celý incident začal ve chvíli, kdy se americko-afghánská patrola dostala pod nepřátelskou střelbu z malých ručních zbraní a minometů. Hlídka v rámci standardního postupu zavolala na pomoc leteckou podporu.
Záznamy ale také ukazují, že hlídka kontaktovala pákistánskou armádu s dotazem, zda se v oblasti nacházejí jednotky pákistánské armády. Odpověď byla z pákistánské strany negativní.
Po dvou hodinách bojů s povstalci, kdy nepřátelští bojovnici utíkali směrem do bezpečí k pákistánské hranici, si americký velitel napadené jednotky všiml dvou táborů. Nabyl přesvědčení, že se jedná o dva tábory povstalců s těžkými zbraněmi.
Společná americko-afghánská hlídka se rozhodla v 02:21 pákistánského času povolat letecké údery, aniž si uvědomila, že se už nacházejí na pákistánské straně hranice. Záznamy ukazují, že osudový útok provedly bitevní letadla AC-130 a bojové vrtulníky AH-64 Apache.
Armáda během noci rozvezla ze skladu Spravy statnich hmotnych rezerv 80 000 ks respiratoru třídy FFP1, které zajistilo Ministerstvo zdravotnictví. Respiratory jsou určené pro pracovníky v sociálních službách. Rozvoz podle pokynu MPSV. pic.twitter.com/tALwF314le
— Pavel Švagr (@pavel_svagr) March 16, 2020
Klíčovým momentem celého případu je otázka, proč američtí vojáci věřili, že oba tábory jsou využívány bojovníky Talibanu a že v oblasti nejsou žádné spřátelené jednotky. Vše se snad dozvíme 23. prosince, kdy má být předložena závěrečná vyšetřující zpráva.
Jednu z tragických hlavních rolí může hrát samotná afghánsko-pákistánské hranice. Hranici tvoří tzv. Durandova linie (Durand line), která byla vytyčena Brity v roce 1893. Bohužel dodnes existuje malá shoda, kde vůbec hranice přesně leží. Různé mapy ukazují linii hranice až s pěti kilometrovými rozdíly.
Tak nebo tak, incident silně narušil americko-pákistánské vztahy. Kromě jiného došlo k zavření pákistánské hranice pro nákladní auta vezoucí zásoby pro jednotky NATO. Smrtelnému riziku útoku je tak vystaveno více než 300 plně naložených kamiónů určených pro spojenecké vojáky v Afghánistánu.
Pákistán rovněž dal americké armádě 15 denní lhůtu, aby opustila pákistánskou leteckou základnu Shamsi, odkud Američané vysílali bezpilotní stroje do boje s povstalci. Ve světle obou událostí se silné protiamerické nálady, které v těchto dnech cloumají celým Pákistánem, jeví jako nejmenší problém.
Zdroj: Military Times
Související články
VIDEO: Spojenečtí vojáci brání ambasádu proti útoku povstalců
Velení ISAF zveřejnilo několik video záznamů, které zobrazují útok povstalců na americkou ambasádu v ...
- 16.09.2011
- 0 komentářů
- Jan Grohmann
Závěrečná zpráva o smrti 37 elitních spojeneckých vojáků
Šestý srpnový den letošního roku se zapsal černým písmem do historie americké armády. V tento den ...
- 18.10.2011
- 7 komentářů
- Jan Grohmann
IED v Afghánistánu - hrozba přichází z Pákistánu
Množství nalezených výbušných nástražných systémů, neboli IED, v Afghánistánu neustále roste. ...
- 15.11.2011
- 0 komentářů
- Jan Grohmann
Stovky bezbranných kamiónů NATO stojí na pákistánské hranici
Na pákistánsko-afghánské hranici se pase tučná kořist pro Taliban. Onou kořistí jsou více než tři ...
- 27.11.2011
- 3 komentářů
- Jan Grohmann
Načítám diskuzi...