Seznam amerických zbraní pro Saúdskou Arábii
- 30. 5. 2017
- 28 komentářů
- Jan Grohmann
Saúdská Arábie během následující dekády plánuje nakoupit americké zbraně za 350 miliard dolarů - prozatím jsou podepsány zakázky za 110 miliard dolarů. Saúdská Arábie získá ze Spojených států i špičkové protiletadlové a protiraketové systémy dlouhého dosahu THAAD.
“Tento balík obranných systémů a služeb podporuje dlouhodobou bezpečnost Saúdské Arábie a oblasti Perského zálivu v souvislosti s neblahým íránským vlivem a hrozbami souvisejícími s Íránem. Kromě toho posiluje schopnost Království zajistit vlastní bezpečnost a dále přispívá k protiteroristickým operacím v celém regionu a snižuje zátěž amerických vojenských sil,” stojí v tiskovém prohlášení amerického ministerstva obrany.
V článku Konflikt v Jemenu – krize a kontroverze americké podpory Saúdské Arábie jsme si popsali politické pozadí obchodu, dnes se podíváme na konkrétní americké zbraně, které Saúdové nakoupí.
Dlužno dodat, že podobné obří kontrakty nejsou v americko-saúdských vztazích výjimkou. Za osmileté období prezidenta Baracka Obamy Saúdové nakoupili americké zbraně za 115 miliard dolarů, mimo jiné tanky M1A2S Abrams a víceúčelové stíhačky F-15SA Strike Eagles.
Hlavní podíl na nových dodávkách získají američtí zbrojní giganti Lockheed Martin, Boeing a Raytheon. Lockheed Martin dodá Saúdům zbraňové systémy, vybavení a služby za 28 miliard dolarů, firmy Raytheon a Boeing svůj podíl neuvedly.
Neexistuje žádný oficiální seznam prodávaných zbraní - blog Foxtrot Alpha ale získal z ministerstva zahraničí odkaz (nabídkové a přejímací listy; LOA), kde lze získat základní přehled o prodávaných zbraních v rámci vládního Programu pro vojenské prodeje do zahraničí FMS (Foreign Military Sales). Kromě prodej zbraní skrz FMS, který musí schválit americký Kongres, Saúdové nakoupí zbraně, vybavení a služby také přímo od amerických firem - tedy bez nutného schválení Kongresu.
Podle zaslaného odkazu Saúdská Arábie mimo jiné nakoupí 153 starších tanků M1A1/A2 - z toho 133 projde modernizací na saúdskou verzi M1A2S. Zbývajících 20 tanků nahradí tanky ztracené v bojích, pravděpodobně v Jemenu. S tanky Saúdové nakupují také obrněná vyprošťovací vozidla M88A1/A2 Hercules.
Společně s dalším vybavením, výcvikem a podporou Saúdové za posílení svého tankového vojska zaplatí Washingtonu 1,5 miliardy dolarů.
CH-47F Chinook dokáže v podvěsu přepravit 7 t nákladu na vzdálenost cca 100 km.
Společně s tanky Saúdové získají 153 těžkých kulometů M2 ráže 12,7 mm, 266 kulometů M240 ráže 7,62 mm, 153 kouřových granátometů M250, 169 termovizních pozorovacích přístrojů pro řidiče tanků Abrams AN/VAS-5 DVE-A, 133 brýlí pro noční vidění AN/PVS-7B, atd.
Saúdské vrtulníkové letectvo získá posilu v podobě 48 nejnovějších dopravních vrtulníků CH-47F Chinook.
Součástí dodávky je i 112 turbo-hřídelových motorů T55-GA-714A (pro vrtulníky plus 16 náhradních), 58 protiraketových přehledových a výstražných přijímačů AN/AAR-57 nebo 48 kulometů M240H ráže 7,62 mm. Za vrtulníky, vybavení a další spojené služby Saúdové pošlou do Washingtonu 3,5 miliardy dolarů.
Chinook kromě tříčlenné posádky unese až 33 vojáků. Vrtulník pohání dva motory 55-GA-714A, které stroji dovolí cestovat rychlostí téměř 300 km/h.
Kromě toho Lockheed Martin se saúdskou firmou Taqnia (mimo prodej FMS) založí společný podnik v Saúdské Arábii, kde bude smontováno 150 vrtulníků S-70 Black Hawk (komerční verze UH-60 BlackHawk) pro saúdskou vládu. Montáž vrtulníků je součástí ambiciozního saúdského programu Vision 2030, který si klade za cíl zmenšit závislost Saúdské Arábie na vývozu ropy a soustředit se na vývoj a výrobu produktů s vysokou přidanou hodnotou.
Saúdové mají rovněž zájem o nákup protilodních a protiponorkových letounů Boeing P-8 Poseidon. Bližší detaily ale nejsou známy.
MMSC (Multi-Mission Surface Combatant); větší foto / Lockheed Martin
Rijád dále získá systémy protivzdušné obrany (PVO) Patriot PAC-3. Nejkontroverznější je ale prodej špičkových systémů PVO dlouhého dosahu THAAD (Terminal High Altitude Area Defense). THAAD ničí balistické rakety krátkého, středního a dlouhého dosahu v jejich sestupné fázi. Dálkový dosah antiraket systému THAAD je 200 km a výškový 150 km.
Detaily o saúdském nákupu systému THAAD nejsou prozatím známy. Jedná baterie THAAD, kromě radarů a kompletů řízení a velení, obsahuje šest odpalovacích vozidel s osmi antiraketami. Americká armáda plánuje za jednu baterii THAAD utratit 800 milionů dolarů.
Rijád má rovněž zájem o čtyři americké fregaty MMSC (Multi-Mission Surface Combatant), které vycházejí z lodí LCS (Littorial Combat Ship) třídy Freedom. Dosah lodí MMSC je 9260 km a cestovní rychlost 55 km/h.
MMSC jsou vybaveny námořním dělem OTO Melara ráže 76 mm a raketovými systémy pro boj s letadly, plavidly i ponorkami protivníka.
Pro lodě Saúdové nakoupí 48 protilodních střel RGM-84 Harpoon, 532 střel PVO RIM-162, 188 střel PVO RIM-116C a také celkově pět systémů (jeden náhradní) PVO velmi krátkého dosahu ráže 20 mm SeaRAM (CIWS, použitelné i proti lodím).
Zdroj: Foxtrot Alpha
Související články
Ohrožují čistky v turecké armádě její bojeschopnost?
Od červencového převratu, který se minulý rok odehrál v Turecku uběhl již téměř rok, ale čistky ...
- 17.05.2017
- 30 komentářů
- Michael Myklín
Mezinárodní sankce proti Al-Kajdě a svévole velmocí v OSN
Sankce Rady bezpečnosti OSN jsou právně závazné pro celou mezinárodní komunitu a na Al-Kajdu byly ...
- 22.05.2017
- 10 komentářů
- Klára Šubíková
Warrior Competition 2017 v Jordánsku
Firma 4M Systems se kromě vývoje balistických ochranných prostředků a jejich následného prodeje ...
- 26.05.2017
- 1 komentářů
- Komerční sdělení
Konflikt v Jemenu – krize a kontroverze americké podpory Saúdské Arábie
Americký prezident Donald Trump vykonal v minulém týdnu svou první zahraniční návštěvu. Volba ...
- 29.05.2017
- 60 komentářů
- Klára Šubíková
Jedna sa vlasten o taky oblastny chosraščot (pamätnici vedia o čom to je). Velmi sofistikovanu finančnu kompenzaciu straty pri vyvoze zbrani do Izraela. :) Saudi zaplatia plnu ...Zobrazit celý příspěvek
Jedna sa vlasten o taky oblastny chosraščot (pamätnici vedia o čom to je). Velmi sofistikovanu finančnu kompenzaciu straty pri vyvoze zbrani do Izraela. :) Saudi zaplatia plnu cenu a Izrael dostane to iste (alebo lepšie) temer zadarmo.Skrýt celý příspěvek
RiMr71 Z bezpečného paneláku v Čechách je pohľad na polastínsky terorizmus či "terorizmus" trochu iný ako pohľad z baráku v Palestíne, kde Izrael postavil plot na palestínskom ...Zobrazit celý příspěvek
RiMr71
Z bezpečného paneláku v Čechách je pohľad na polastínsky terorizmus či "terorizmus" trochu iný ako pohľad z baráku v Palestíne, kde Izrael postavil plot na palestínskom území ... a bráni vlastníkom užívať ich majetok, lebo ten je "za plotom" ...sem tam Vám židovskí radikáli zlikvidujú úrodu a ak sa na nich siahne ... tak nabehne židovská armáda ...
Palestína je politcký problém a pokým ho nechce Izrael riešiť politicky (výstavba nových osád je jasným dôkazom) - tak tam žiadna bezpečnosť nebude ....
Pripomínam, že jediný izraelský premiér čo bol zabitý extrémistom bol obeťou židovského teroristu ....
Že EÚ nerobí úplne čistú politiku je fakt ... oproti americkému bráneniu všetkého čo robí Izrael je to však len smiešny odvar.
Bezpečnosť nikdy nemôže byť na 100 % ... ale odstránením politickým príčin sa dá podstatne zvýšiť. Určite lacnejšie a rýchlejšie ako xy-bezpečnostnými opatreniami, ktoré i tak nemôžu zabrániť všetkým útokom.
Pripomínam, že židovskí blázni sa zúrivo bránili i vráteniu Sinajského poloostrova pri mierovom procese v roku 1982 .... a založili už i nelegálne osady. Potom ich "vykopli" - politicky sa dohodli ... a je "relatívne" kľud.
V Palestíne treba zastaviť výstavbu nových osád, dohodnúť sa na fungovaní existujúcich a určite sa to dá ... len treba chcieť. Evidentne však židovská strana stavila na postupné "vyplnenie" vhodných miest - je to oficiálna politika a pokým má Izrael podporu USA tak to nemá dôvod meniť.
Ale jedno musím uznať, Izrael má neuveriteľne vynikajúci spravodlivý súdny systém. V takom prostredí vášní robiť také rozhodnutia aké robí izraelská spravodlivosť ...klobúk dole. O takom môžu snívať nie len v arabských štátoch ... ale i v našich končinách.Skrýt celý příspěvekcejkis To silně přeháníte, to co je tu prezentováno (tanky, vrtulníky, lodě, systémy protivzdušné obrany a fregaty) zcela jistě není určeno pro Saudy podporované síly v Sýrii a ...Zobrazit celý příspěvek
cejkis
To silně přeháníte, to co je tu prezentováno (tanky, vrtulníky, lodě, systémy protivzdušné obrany a fregaty) zcela jistě není určeno pro Saudy podporované síly v Sýrii a ani nikde jinde. To jsou jednoznačně dodávky určení pro Saúdské ozbrojené síly (armádu, letectvo, námořnictvo a národní gardu). Co by asi tak nějaké milice v Sýrii či Jemenu dělaly s Patrioty, Thaad či Chinooky? Nemají na to vycvičené lidi a těžko by to udrželi v provozu.
To co je určeno pro FSA či jiné Saúdské klienty, případně provládní síly v Jemenu (podporované arabskou koalicí) se nekupuje v USA, ale ve Střední a Východní Evropě. Tj. jedná se většinou o starší a jednoduché zbraně sovětského typu. Tedy takové systémy, které místní díky své jednoduchosti udrží v provozu a na něž jsou zvyklí, navíc to jejich sponzory stojí v podstatě pakatel.
Např. nedávno bylo vyfoceno několik zgenerálkovaných OT 64 na palubě nizozemské lodi mířící do SAE. Původ je jasný (ČR, SR nebo PL).Skrýt celý příspěvekJO, není to úplně košer... Ale mě osobně 100x víc se*e financování palestinských teroristů z rozpočtu EU... Jenže se vždycky snáze ohrnuje nos nad cizím špinavým prádlem než ...Zobrazit celý příspěvek
JO, není to úplně košer...
Ale mě osobně 100x víc se*e financování palestinských teroristů z rozpočtu EU...
Jenže se vždycky snáze ohrnuje nos nad cizím špinavým prádlem než nad tím vlastním..Skrýt celý příspěvekTrošku komédia ... Trump šíri samú paniku pred muslimskými utečencami a "zlými" muslimskými krajinami ... a zároveň s veľkou slávou prezentuje priateľstvo s najkontroverznejším ...Zobrazit celý příspěvek
Trošku komédia ...
Trump šíri samú paniku pred muslimskými utečencami a "zlými" muslimskými krajinami ... a zároveň s veľkou slávou prezentuje priateľstvo s najkontroverznejším režimom v danej oblasti ... skrátka o peniaze ide v prvom rade.
Čo sa týka strát tankov Abrams ... tak samozrejme ide o Jemen.Skrýt celý příspěvekAmerická podpora terorismu v celé své nahotě. Naopak by na Rijád mělo být embargo a to i na náhradní díly všeho, co používá tamní armáda či na vybavení, kterým zásobuje FSA a další ...Zobrazit celý příspěvek
Americká podpora terorismu v celé své nahotě. Naopak by na Rijád mělo být embargo a to i na náhradní díly všeho, co používá tamní armáda či na vybavení, kterým zásobuje FSA a další umírněné uřezávače hlav.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...