Saúdská Arábie ukazuje balistické rakety DF-3
- 5. 5. 2014
- 3 komentářů
- Jan Grohmann
Saudská Arábie poprvé veřejnosti ukázala balistické rakety čínské výroby Dong Feng-3 (DF-3). Saúdskoarabská armáda balistické střely DF-3 představila na konci obřího cvičení Saif Abdullah.
Saudskoarabské balistické rakety vs. ... ?
Saudská Arábie získala čínské balistické rakety DF-3A již na přelomu 80. a 90. let minulého století. Ve výzbroji „ropného království“ se nalézá 30 až 120 těchto strategických zbraní. Nejčastěji se skloňuje počet 60 střel, ale přesný počet není znám.
Balistické rakety Saudské Arábie vyvolávají kontroverzi a znepokojení. Odborníci si marně lámali hlavu, k čemu (a proti komu) Saudská Arábie tak výkonné zbraně potřebuje.
Téměř dvacet let držela Saudská Arábie program v naprosté tajnosti. Teprve s otevřením velitelství strategických raketových sil v Rijádu v roce 2010 začala pomalu poodhalovat roušku tajemství svého raketového programu.
Připomeňme, že počátky vývoje čínské Dong Feng-3A spadají do 70. let minulého století. Raketa dokáže unést konvenční hlavici o hmotnosti 2000 kg až na vzdálenost 2500 kilometrů. Při použití menší hlavice se dolet prodlužuje až na 4000 kilometrů.
Čínská střela DF-3A je však málo přesná. Střední kruhová odchylka je udávaná 1000 metrů. Útok na vojenské základny je tak prakticky vyloučen. Podle odborníků tak střely Saudské Arábie míří pravděpodobně na velká města protivníka.
Saúdskoarabské balistické rakety DF-3A tvoří především mocenskou kartu v blízkovýchodní „hře o trůny“. Připomeňme, že Saudská Arábie bojuje o vůdčí postavení v islámském světě se svým úhlavním nepřítelem – Íránem.
Saudská Arábie je však také nepřátelsky naladěná ke státu Izrael. Avšak s Izraelem ji pojí nepřátelství k Íránu a Hizballáhu.
Na přelomu 80. a 90. let pokládal Izrael vznikající saudskoarabský raketový program za vážnou hrozbu. Izraelský útok na jaderný reaktor Ossirak v Iráku nikoho nenechal na pochybách, že v případě nutnosti Izrael vezme celou věc do vlastních rukou. Nakonec se však americkým diplomatům podařilo odvrátit vojenský konflikt mezi dvěma spojenci Spojených států.
Jaderný strašák Blízkého východu
Důležitou roli hrají Spojené státy i nyní. Střely DF-3A byly již zastaralé v době svého vzniku. V lednu tohoto roku americký magazín Newsweek přinesl informaci o saudskoarabském nákupu moderních čínských střel DF-21. K nákupu mělo dojít již v roce 2007.
Problém však je, že Čína je signatářem dohody MTCR (Missile Technology Control Regime), která zakazuje export nosičů s dostřelem nad 300 km. Podle informací magazínu Newsweek obchod posvětila americká CIA, když Čína dokázala, že saúdskoarabské střely nemohou nést jaderné zbraně.
Podle všeho měl „kontrolovaný obchod“ zamezit námluvám mezi Saudskou Arábii a Pákistánem. Po řadu let se v tisku pravidelně objevují spekulace o zájmu Saúdů nakoupit v Pákistánu nejen balistické střely, ale také jaderné zbraně.
Saúdská Arábie v dubnu 1988 podepsala Smlouvu o nešíření nukleárních zbraní (NPT). Avšak jak současnost a historie znovu a znovu dokazují, smlouvy a dohody platí jen do té doby, pokud jsou pro nějakou stranu výhodné. Pokud Írán získá jaderné zbraně, Saudská Arábie nezůstane rozhodně nečinně přihlížet.
Zdroj: IHS Janes, Newsweek
Související články
Sestřely družic: Čínská demonstrace síly
Za studené války vstoupili lidé po souši, vodě a vzduchu do dalšího prostoru – kosmického. Záhy se ...
- 12.07.2012
- 0 komentářů
- Michal Polák
Saudská Arábie nakoupí desítky německých bojových lodí
Podle nedělního vydání německého deníku Bild se chystá další obří vojenský kontrakt mezi Německem a ...
- 11.02.2013
- 6 komentářů
- Jan Grohmann
IDEX 2013 - Pardubická ERA vystavovala ve Spojených arabských emirátech
Pardubická společnost ERA se v druhé polovině února prezentovala na největší výstavě obranné ...
- 07.03.2013
- 0 komentářů
- Redakce AN
Louskáček - obří raketomet ze Spojených Arabských Emirátů
Společnost Jobaria Defense Systems (JDS) ze Spojených Arabských Emirátů představila na letošní ...
- 16.05.2013
- 13 komentářů
- Jan Grohmann
To Nesher -fakt, že Saúdská Arábie jaderné hlavice nemá, ještě neznamená, že by o ně neusilovala. Podotýkám, že v době akvizic těchto raket v sousedním Iráku běžel vývoj jaderných ...Zobrazit celý příspěvek
To Nesher -fakt, že Saúdská Arábie jaderné hlavice nemá, ještě neznamená, že by o ně neusilovala. Podotýkám, že v době akvizic těchto raket v sousedním Iráku běžel vývoj jaderných zbraní, jaderné zbraně vlastnil (byť neoficiálně) Izrael. A stejně tak o ně usilovala i Saúdská Arábie, která sponzorovala pákistánský jaderný program. To, že saúdské rakety jaderné hlavice nedostaly, je věc jiná. Ale ani to nelze do budoucna vyloučit.
A samozřejmě - velkou roli hraje i psychologický faktor. Vlastnictví velkých zbraní - ideální věc pro nepřímý nátlakSkrýt celý příspěvekJenže Vámi jmenované země k nim mají jaderné hlavice, bez toho jsou DF3 absolutně k ničemu, tedy pokud nemáte v úmyslu povraždit pár set civilistů. V případě SA jde spíše o otázku ...Zobrazit celý příspěvek
Jenže Vámi jmenované země k nim mají jaderné hlavice, bez toho jsou DF3 absolutně k ničemu, tedy pokud nemáte v úmyslu povraždit pár set civilistů.
V případě SA jde spíše o otázku prestiže, jestliže je má hlavní rival (Irán), tak je musíme mít také. Že úplně nevíme co s tím, je věc druhá. Ostatně moderní výzbroje k níž nemáme dostatečně kvalitní lidské zdroje máme mnohem více. Peněz na to máme fůru ;-)Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...