S českými mentory jsou naše kroky sebejisté a nikdy nešlápneme vedle

Český voják v Afghánistánu
Foto: CZ tým při přesunu / kapitán Pavel Váverka, MAT Wardak

Tímto mottem zahájil kapitán Ahmad S. ze štábu 3. kandaku Afghánské národní armády (ANA) své vyhodnocení úspěšné prohledávací operace v distriktu Sayedabad, která byla jakýmsi historickým milníkem. Jednotka afghánské armády tuto operaci pod dohledem českých mentorů nejen vedla, ale historicky poprvé i velela přidělené americké průzkumné četě.

Na základě aktivity povstalců v prostoru odpovědnosti 3. kandaku se velitel kandaku rozhodl zúročit znalosti a vědomosti štábu, které stejně jako ostatní příslušníci afghánského štábu nabyl během každodenního mentoringu českými vojáky na základně Soltan Kheyl. Dle shromážděných informací a jejich vyhodnocení provedl štábu kandaku analýzu a vytipoval pro operaci zájmové objekty v oblasti.

Po této přípravě bylo k provedení operace vyčleněno z 3. kandaku úkolové uskupení zahrnující v sobě i příslušníky průzkumné čety ANA, pro kterou byla tato operace zároveň i jakousi „ostrou“ prověrkou sladěnosti. „Poté, co jsem viděl, jak se pod vedením českých mentorů průzkumná četa, která byla do té doby používána jako strážní jednotka, zvedla doslova ze dna na piedestal, věděl jsem, že ji chci mít ve svém týmu pro tuto operaci,“ komentoval svoji volbu kapitán Ahmad S. později při vyhodnocení akce.

ÄŒeský voják v Afghánistánu Foto: CZ mentoři s doprovodem / kapitán Pavel Váverka, MAT Wardak

Po schválení operace velitelem 3. kandaku ANA podplukovníkem Malikem-Al-Dinem zahájil štáb 3. kandaku ANA s podporou mentorů plánovací proces MDMP (Military Decision Making Proces), vedený náčelníkem operační skupiny štábu kandaku majorem Saifuddinem Z. „Jelikož je štáb kandaku ve finální fázi přípravy, snažili jsme do tohoto procesu zasahovat jen minimálně a spíše jsme afghánské vojáky jen usměrňovali v případě, kdy se v plánování odchylovali od stanoveného směru,“ upřesňuje příslušník 1. jednotky MAT Wardak nadporučík Jan K.

Během plánování narazil štáb kandaku na otázku vzdušné podpory, kterou jsou schopny zabezpečit jen koaliční síly. Proto také požádal o přítomnost českého leteckého návodčího JTAC (Joint Terminal Attack Controller). Návodčí jsou totiž schopni ovládat přímo z místa provádění operace koaliční proudové letouny a vrtulníky, které jsou v očích povstalců stále významným odstrašujícím prvkem.

ÄŒeský voják v Afghánistánu Foto: CZ vojáci v prostoru operace / kapitán Pavel Váverka, MAT Wardak

Konec konců, už s rozbřeskem český JTAC zabezpečoval demonstraci síly nízkým průletem proudového letounu nad prohledávanou vesnicí, aby zabránil povstalcům přiblížit se k vojákům. Posledním elementem, o nějž si štáb ANA požádal, byla americká jednotka, kterou chtěl mít velitel operace připravenou jako záložní sílu v případě většího napadení jeho jednotek. Díky přidělení americké čety se kapitán Ahmad S. pyšnil i svým historicky prvním velením US komponentu.

Samotný průběh operace byl velice profesionální a na vysoké úrovni. I přes půst, který vojáci ANA drží během ramadánu, podávali během noční operace vynikající výkony a odměnou jim bylo množství zadržených důkazních materiálů i získání významných informací. „Naši vojáci byli s vojáky ANA samozřejmě i v průběhu samotné operace, dohlíželi jsme především na sběr důkazních materiálů a jejich správné zaevidování,“ dodává velitel 1. jednotky MAT Wardak podplukovník Jan Zezula.

Vojáci ANA Foto: ANA při vedení operace / kapitán Pavel Váverka, MAT Wardak

Ačkoliv na sobě 3. kandak musí stále ještě pracovat, tato Afghánci vedená operace ukázala, že výcvik pěti českých OMLT a jednoho MAT v distriktu Sayedabad, provincie Wardak, zanechal znatelnou stopu a že na přínos Armády České republiky místní vojáci nikdy nezapomenou. „To, co jsme se za 3 roky od Čechů naučili, nám bude pomáhat chránit naše životy po zbytek kariéry,“ poznamenal při vyhodnocení operace velitel afghánského praporu podplukovník Malik-Al-Din.

Zdroj: Army.cz

Nahlásit chybu v článku


Související články

Afghánskou armádu trápí obří dezerce vojáků

Dva roky před stažením Spojenců z Afghánistánu má Afghánská národní armáda (ANA) problém. Každý ...

Česká armáda zůstane v Afghánistánu i po roce 2014

Vzdor všeobecnému mínění zůstanou Spojenci v Afghánistánu i po roce 2014. Hlavní odpovědnost za ...

Britové, Sověti a nyní také Američané v Afghánistánu neuspěli

Spojenecká vojska jsou pomalu na ústupu. Kompletní stažení, tedy vyjma některých kontingentů ...

Afghánistán – zaučujeme afghánského agenta

Cestou do Afghánistánu jsme řešili spoustu otázek, především případnou návštěvu vojenské základny v ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

    Načítám diskuzi...