Rusko modernizuje bojová vozidla BMP-2 a BMD-2

Věžový modul Berežok na BMP-2; větší foto / YouTube

Náměstek ruského ministra obrany Jurij Borisov a generální ředitel Tulské konstrukční kanceláře přesného strojírenství (KBP; člen Rostec) Sergej Chemezov podepsali smlouvu na modernizaci 540 bojových vozidel BMP-2 a BMD-2. Hlavním prvkem modernizace je instalace věžového bojového modulu B05Ja01 Berežok (BMP-2) a Bereg (BMD-2).

Modernizace BMP a BMD

Přestavba proběhne v novém závodě KBP o rozloze 5000 m2. Podle ruského webu BMPD Journal, neoficiálního blogu moskevského Centra pro analýzu strategií a technologií (CAST), je závod vybaven nejmodernějším strojním vybavením pro obrábění, svařování, tepelné zpracování, montáž a lakování. V závodě najde práci 240 lidí.

Závod bude klíčovým ruským zařízením pro modernizaci bojových vozidel pěchoty (BVP) BMP-2 a výsadkových bojových vozidel BMD-2. Podepsaná smlouva je prvním schváleným modernizačním projektem nedávno schváleného ruského státního vyzbrojovacího programu pro roky 2018 až 2025. Přestavba všech 540 vozidel je naplánována na deset let. Nová továrna dokáže ale přestavět až 15 BMP nebo BMD měsíčně.

“Jako voják mohu říci, že modernizace BMP-2 je opravdu naléhavá a vojáky vyhlížená. Jako hlava regionu jsem zase rád, že se otevřela nová továrna, která přinese finanční prostředky do rozpočtu,” uvedl generálporučík Alexej Dumin, guvernér Tulské oblasti.

Přesný rozsah modernizace BMP-2/BMD-2 není znám. V tulském závodě dojde k sestavení vozidel, osazení novým bojovým modulem Berežok/Bereg, testování a předání vylepšených strojů zákazníkovi. Samotný podvozek bude repasován v Kirovském závodě v Krasnodarském kraji.

Zprávy nezmiňují, zda podvozek projde “pouze” generální opravou, částečnou modernizací nebo dokonce dojde k obměně pohonné jednotky a dalších klíčových mechanických částí podvozku. Podle blogu Below The Turret Ring je však nepravděpodobné, vzhledem k vývoji nových BVP Kurganěc-25, že ruská armáda do modernizace BMP-2 a BMD-2 přesune větší množství peněz.


Nová výrobní hala KBP. / KBP Tula

Berežok

Základní výzbroj věže B05Ja01 Berežok tvoří známý automatický kanón 2A42 ráže 30 mm. Věž má nejnovější stabilizátor střelby, nejnovější systém řízení palby (SŘP), protitankové řízené střely (PTŘS) Kornet a 30mm automatický granátomet. Díky stabilizátoru a SŘP dokáže vozidlo s věží Berežok za pohybu efektivně ničit stojící i pohybující se cíle, včetně nízko letících vrtulníků.

Berežok má dva nezávislé pozorovací přístroje (pro velitele a střelce). Senzor střelce má zorné pole široké 4° až 20° – podle velikosti zvětšení. Senzor obsahuje také termovizní kameru, ale její parametry nejsou známy. Podle blogu Below The Turret Ring většina modernizací ruských vozidel využívá běloruskou termovizi, která využívá francouzský termovizní modul Catherine (Thales). Dá se tedy očekávat vysoká kvalita termovizního senzoru věžového modulu Berežok.

Integrovaný laserový dálkoměr/značkovač má minimální dosah 200 m a maximální 10 000 m. Laser umístěný v senzoru střelce (i velitele) je využíván k navádění PTŘS Kornet.

Velitel má vlastní pozorovací přístroj s celokruhovým odměrem a náměrem -15 ° až + 60 °. Stejně jako optika střelce optika velitele má různé stupně zvětšení, termovizní kameru a laserový dálkoměr/značkovač s dosahem až 10 000 m.

Elektronika, balistický počítač, stabilizátor a pozoravací přístroje střelce a velitele bojového modulu Berežok. / KBP Tula

Nový SŘP obsahuje digitální displeje, balistický počítač využívající data z různých senzorů (např. meteorologických) i automaticky digitální sledovač cíle. Podle KBP Tula Berežok dosahuje třikrát až šestkrát lepší přesnost palby, než dosahuje střelec v klasickém BMP-2.  

Zvláštností je instalace 30mm granátometu s vertikální stabilizací. Granátomet je umístěn v zadní části věže a nelze s ním otáčet nezávisle na věži (podobně jako u klasických dálkově ovládaných věží). Instalace granátometu je poněkud zvláštní, protože vysoce explozivní tříštivá (HEF) munice 30mm kanónu má podobný efekt jako 30mm granát. Granátomet ale byl pravděpodobně přidán pro možnost vést palbu proti cílům ležícím mimo přímou viditelnost.

Pro 30mm kanón je standardně k dispozici 160 ks průbojné a 40 ks HEF munice, pro granátomet 300 ks munice a pro koaxiální kulomet ráže 7,62 mm 2000 ks munice.

PTŘS Kornet

Po stranách věže jsou dva kontejnery pro čtyři PTŘS Kornet (další čtyři jsou uvnitř vozidla). Z kontejnerů lze odpalovat střely Kornet verze 9M133-1, 9M133F-1, 9M133M-2 a 9M133FM-3.

Model 9M133-1 je vybaven tandemovou bojovou hlavicí pro boj s těžce obrněnými vozidly. Verze 9M133-1 dokáže dokonce probíjet i čelní pancíř moderních tanků. Penetrace pancíře se pohybuje od 1000 do 1200 mm válcovaného ocelového pancíře (RHAe) a tandemová hlavice si dokáže poradit i s přídavným reaktivním pancířem.

Střela 9M133F-1 je zase vybavena termobarickou hlavicí se sílou ekvivalentu 10 kg TNT. Obě tyto rakety mají účinný rozsah od 100 m do 5500 m.

Foto: Bojový modul Berežok. / KBP Tula

9M133M-2 (Kornet-EM) je vylepšená verze s dosahem až 8000 m s proklamovanou penetrací až 1300 mm RHAe. K dispozici je také termobarická hlavice.

Střely 9M133FM-3 jsou vybaveny výkonnějším raketovým motorem a časovou rozbuškou. Úkolem 9M133FM-3 s doletem až 10 000 m je ničit vzdušné cíle, především bitevní vrtulníky. 9M133FM-3 je vybavená termobarickou hlavicí (7 kg TNT). Všechny zmíněné střely mohou být vypáleny v salvě kvůli překonání aktivního obranného systému (APS).

Bereg

BMD-2 získá odlehčenou věž Bereg. Ideově jsou obě věže podobné, ale Bereg má hmotnost pouze 1800 kg a Berežok 3250 kg. Hlavní rozdíl je dán tím, že ve věži Berežok je pracovní prostor pro velitele a střelce, zatímco v Beregu pouze pro střelce – velitel sedí uvnitř vozidla. Bereg tak nemá nezávislý pozorovací přístroj pro velitele a postrádá tedy i funkci “hunter-killer” (velitel hledá, střelec ničí) a “killer-killer” (velitel hledá/ničí, střelec hledá/ničí) jako Berežok.

Bereg má pouze jeden kontejner pro dvojici PTŘS a postrádá granátomet. Počet nábojů pro 30mm kanón je snížen na 200 kusů.


Reportáž ruské televize se záběry na BMP-2 s věží Berežok.

Modernizace BMP-2 a BMD-2 výrazně zvýší bojovou hodnotu obou vozidel, zejména proti jejich západním konkurentům. Původní BMP-2 a BMD-2 proti západním BVP, s moderními termovizními senzory a nejmodernějšími SŘP, mají v teoretickém boji jeden na jednoho jen pramálo šancí.

Naopak díky věži Berežok mohou modernizované BMP-2 některé západní BVP technicky převyšovat. Zejména klasické modely BVP ASCOD a CV90 (s výjimkou nejnovější verze pro norskou armádou), bez nezávislých senzorů velitele, mají značnou bojovou nevýhodu proti vozidlům s věží Berežok.

Nicméně pouze výměna věžičky neodstraňuje nedostatky BMP-2 a BMD-2, zejména nízkou balistickou ochranu. Kromě přední strany BMP-2 není chráněn dokonce ani proti munici ráže 12,7 mm (těžké kulomety a odstřelovací pušky). Boční pancíř BMP-2 může penetrovat i čím dál rozšířenější munice ráže 8,6 mm používaná v odstřelovacích puškách.

Zdroj: BMPD JournalBellow the Turret

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruské bojové vozidlo pěchoty Kurganěc-25 v roce 2021

Od roku 2021 začne nové ruské bojové vozidlo pěchoty (BVP) Kurganěc-25 nahrazovat v ruské armádě ...

Ruská superlehká brigáda: Stepní a pouštní válečníci

Podle webu Russian Defense Policy, který se odvolává na článek ruského vojenského deníku Krasnaja ...

Samohybný minomet Pandur II 8×8 – přání, skutečnost a filozofie zbraní

Zbraň není pouhá neživá „kupa techniky“ s obmyšlenými takticko-technickými vlastnostmi. Má svoji ...

Ruské tanky T-80BVM a T-90M ohrožují program T-14 Armata?

Ruské ministerstvo obrany oznámilo redukci plánů na trvalé odstranění 10 000 dlouhodobě uložených ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Cenzor
    20:17 02.10.2017

    Zajímalo by mě, co je to za granátomet...má nezvykle dlouhou hlaveň?

    Zajímalo by mě, co je to za granátomet...má nezvykle dlouhou hlaveň?

  • semtam
    19:46 02.10.2017

    PavolR "Povedal by som, že pod 1M $ (pri dnešnej hodnote dolára) to potom asi sotva bude. " Spíš naopak ne? Jinak přepočítávání na dolary je jen orientační. Určitě platí v ...Zobrazit celý příspěvek

    PavolR

    "Povedal by som, že pod 1M $ (pri dnešnej hodnote dolára) to potom asi sotva bude. "

    Spíš naopak ne? Jinak přepočítávání na dolary je jen orientační. Určitě platí v rublech a protože rubl spadl tak přepočtená nákupní hodnota vůči dolaru je nižší.

    Redakce

    Někdy by se tu mohl objevit článek ohledně finské modernizace BMP-2MD, jedná se celkem o zajímavé řešení.Skrýt celý příspěvek

  • Flader
    18:52 02.10.2017

    Turra 30 má tuším vyvinutý pozorovací prístroj veliteľa. Ten vo VTSÚ ho dokonca má mať osadený. Takže ak MO bude chcieť Turru aj s ním, tak by to nemal byť problém. Mne skôr ako ...Zobrazit celý příspěvek

    Turra 30 má tuším vyvinutý pozorovací prístroj veliteľa. Ten vo VTSÚ ho dokonca má mať osadený. Takže ak MO bude chcieť Turru aj s ním, tak by to nemal byť problém.
    Mne skôr ako Turru pripomínajú DVK, len tú som ešte s PTRS nikde nevidel. Aj keď podľa http://forum.valka.cz/topic/vi... by mali byť osaditeľné aj an túto vežu.Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
    18:48 02.10.2017

    Argonaut.cz: Na militari-quotes.com som našiel nasledujúce ceny pre modernizácie BMP-1: * BMP-1P: $600,000 as an upgrade of existing stocks. Adds a 9P13M Konkurs launcher on an ...Zobrazit celý příspěvek

    Argonaut.cz:
    Na militari-quotes.com som našiel nasledujúce ceny pre modernizácie BMP-1:
    * BMP-1P: $600,000 as an upgrade of existing stocks. Adds a 9P13M Konkurs launcher on an exposed pintle.
    * BMP-1PG: $350,000 as an upgrade of existing stocks. Adds an AGS-17 auto grenade launcher.
    * BMP-1MS: $920,000 as an upgrade of existing stocks. Adds a new turret with 2 2A42 30mm autocannons, 1 Kornet launcher and 1 PKTM coax machine gun.

    Povedal by som, že pod 1M $ (pri dnešnej hodnote dolára) to potom asi sotva bude. Zvlášť pre tú novú vežu a elektroniku ... Je síce pravda, že sa to nemusí realizovať za trhovú cenu, ale potom sa to aj tak vyrovná na štátnych dotáciách pre podnik ...Skrýt celý příspěvek

  • Argonaut.CZ
    18:28 02.10.2017

    K té odolnosti - podle mě 12,7 neustojí ani Pandur.

    Mě to přijde vcelku smysluplná modernizace. Nenašel jsem tam jednotkovou cenu, která to celé může shodit.

    K té odolnosti - podle mě 12,7 neustojí ani Pandur.

    Mě to přijde vcelku smysluplná modernizace. Nenašel jsem tam jednotkovou cenu, která to celé může shodit.

  • PavolR
    18:24 02.10.2017

    Turra 30 je rozmerovo a váhovo skôr v jednej kategórii s Beregom, ktorý má tiež iba jeden pozorovací prístroj. Neviem, či absencie druhého prístroja nesúvisí práve s tým.

    Turra 30 je rozmerovo a váhovo skôr v jednej kategórii s Beregom, ktorý má tiež iba jeden pozorovací prístroj. Neviem, či absencie druhého prístroja nesúvisí práve s tým.

  • Karlos73
    18:02 02.10.2017

    No ale Rusi aspoň nerobia takú chybu ako pri slovenskej Turra 30, kde "Berežok" má samostatné pozorovacie prístroje strelca a aj veliteľa. Ak sa má niekedy montovať Turra 30 na ...Zobrazit celý příspěvek

    No ale Rusi aspoň nerobia takú chybu ako pri slovenskej Turra 30, kde "Berežok" má samostatné pozorovacie prístroje strelca a aj veliteľa. Ak sa má niekedy montovať Turra 30 na slovenské vozidlá, potom by mali tento nedostatok odstrániť.Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
    17:47 02.10.2017

    Aby si teraz na MO nepovedali, že čo je dobré Rusom, to je dobré aj nám a vojaci dostanú Šakalov. Pochybujem, že by vozidlo vybavené APS neustálo salvu 4 PTRS vypálených z ...Zobrazit celý příspěvek

    Aby si teraz na MO nepovedali, že čo je dobré Rusom, to je dobré aj nám a vojaci dostanú Šakalov.

    Pochybujem, že by vozidlo vybavené APS neustálo salvu 4 PTRS vypálených z jedného miesta na jeden cieľ. Naopak oni by nerozdýchali odvetný útok.
    Skôr by som povedal, že to tam majú v nádeji, že narazia na protivníka bez APS, keďže ich hlavňová výzbroj je proti moderným západným BVP brutálne neúčinná.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 3 z 3