Ruské schizma: Zahraniční politika vs. vojenský průmysl

Foto: Suchoj Su-34 provádí přesné bombardování pomocí neřízených bomb FAB-500. O přesné zasažení cíle se stará důmyslný letecký zaměřovací systém SVP-24. / Mil. ru; CC BY 4.0
Suchoj Su-34 provádí přesné bombardování pomocí neřízených bomb FAB-500. O přesné zasažení cíle se stará důmyslný letecký zaměřovací systém SVP-24. / Mil. ru; CC BY 4.0

Podle ruského Vojensko-průmyslového kurýru (VPK) existuje mezi ruskou zahraniční politikou a průmyslem velké schizma. Na jedné straně se Vladimír Putin snaží posílit mocenské postavení Ruska na světové scéně, na druhé straně ruská ekonomika a průmysl takové snahy nedokáží podporovat.

V neklidné době

Od anexe Krymu ruská zahraniční politika směřuje sebevědomě k posílení mocenského postavení Ruska na světové scéně. Jednou z oblastí posilování ruského vlivu je Sýrie a obecně Střední východ.

Autor článku Constantine Sivkov na VPK soudí, že zvyšování vojenské přítomnosti Ruska v Sýrii nenechá NATO bez povšimnutí. V návaznosti na ruské kroky mohou země NATO dodávat zbraně “umírněným” povstalcům nebo se odhodlat k pozemní invazi do Sýrie. Podle Sivkova možná turecký tankový prapor v Iráku funguje jako “průzkum” s cílem zjistit reakci Ruska.

“Rusko přijalo výzvu a rozhodlo se posílit vojenskou přítomnost v Sýrii tím, že začalo urychleně stavět další leteckou základnu na jihu Homsu, čímž zvýší bojovou sílu v Sýrii na sto letadel, možná více. Tyto síly budou mít významný dopad na průběh války,” píše Sivkov.

Podle Sivkova se proto Rusko může dostat do hlubšího ozbrojeného střetu s radikálními extrémistickými skupinami na Středním vychodě podporovanými USA, státy Perského zálivu a Tureckem. Taková situace údajně může přerůst v přímou konfrontaci s členskými státy NATO.

Je na podobnou situaci Rusko připravené?

“Poselství prezidenta naší země k Federálnímu shromáždění pozorně sledovali političtí a vojenští analytici, odborníci a významná část našich krajanů. Tolik pozornosti je pochopitelné: koneckonců závisí na tom jednání naší země ve velmi kritickém období. Jeho úspěch si vyžádá obětování blahobytu každého z nás. Nicméně, soudě podle poněkud kritických připomínek odborníků a rychle ukončené diskuze v médiích, ruské naděje se nepotvrdily v plné výši,” uvedl Sivkov. 

Ruské letectvo v Sýrii

Ruská zahraniční politika, jasně stanovená Vladimírem Putinem, nezávisle a aktivně bojuje za ochranu ruských zájmů ve všech klíčových oblastech světa, včetně “horkých” míst. Vladimír Putin varoval “partnery”, že v případě neuvážených akcí Rusko nebude reagovat jen v ekonomické sféře.

Rusko již “partnerům” předvedlo okřídlenou střelu X-101 vypálenou na cíle v Sýrii ze strategických bombardérů Tu-160 nebo střelu s plochou dráhou letu Kalibr vypouštěnou z ponorky ve Středozemním moři. Stejně tak lze k ruským varováním zařadit “nechtěný únik” nákresu jaderného torpéda Status-6.

Podle Sivkova použití podobných zbraní na rebely nemá příliš vojenský smysl. Šlo o jednoznačnou demonstrací síly a vzkaz Západu, že Rusko má dostatečné prostředky k “nehospodářským” odpovědím.

Avšak každá vojenská akce, a to i ruská operace v Sýrii, potřebuje ke svému úspěšnému fungování velké finanční, technické a lidské zdroje. Bez dostatečně robustní podpory průmyslu není sebevědomá zahraniční politika možná. Podle Sivkova je zdrojem obav například ruská letecká kampaň v Sýrii.

Ruská letecká technika je v Sýrii přetěžována, což na jedné straně ukazuje na velké nasazení pilotů a leteckého personálu, na druhé straně to vede k rychlému opotřebovávání letecké techniky a riziku technické poruchy.

Sivkov odhaduje, na základě veřejně dostupných zdrojů, že poslední dva měsíce každé ruské letadlo denně provedlo 1,8 - 2 vzlety. V posledních dekádách přitom letecké ofenzívy trvaly průměrně čtyři až pět dní, kdy každé letadlo provedlo denně 1,4 vzletu.

V minulosti, při podobně dlouhých leteckých kampaních, přitom každé letadlo obvykle provedlo denně 0,8 až 1,1 vzletu. “Naše letectvo proto pracuje s nadpozemskou intenzitou,” soudí Sivkov. Ruská letecká síla v Sýrii odpovídající velikostně pluku provádí operace s intenzitou odpovídající divizi.

Takové intenzivní nasazení leteckých sil ukazuje na nedostatečnou kapacitu ruského letectva.

Podle Sivkova může být problémem nedostatečná kapacita syrských letišť, ale ruské letectvo mělo údajně dostatek času na rozšíření kapacity letiště nedaleko města Lázikíja.

Ruské letectvo malou leteckou kapacitu řeší omezeným použitím dálkových bombardérů Tu-22M3. Právě tyto bombardéry jsou vybaveny střeleckým systémem SVP-24 schopným přesně zasahovat cíle “hloupými” bombami.

Přesných zbraní nemá Rusko dostatečné množství a všechna další taktická letadla se systémem SVP-24 jsou již v Sýrii. Podle všeho byly v posledních dvou měsících instalovány další SVP-24 do bojových letadel, což umožnilo zvýšit počet ruských letadel v Sýrii.

Dalším důvodem je jednoduše nedostatečný počet vycvičených pilotů. Sivkov upozorňuje, že to je důvod, proč nebyly do akce nasazeny letadla z ruské letadlové lodě Admiral Kuzněcov. Současná palubní letadla mají navíc velmi omezené možnosti při útocích na pozemní cíle.

Pozemní jednotky potřebují munici

Sivkov však zdůrazňuje, že letectvo nedokáže porazit povstalecké síly, k tomu jsou nutné pozemní síly. Hlavním nástrojem pozemních sil jsou pak dělostřelecké a raketové jednotky.

Například 7. října provedla syrská armáda ofenzivu do hloubky 50 až 70 km. Hluboký průlom umožnilo především masivní nasazení polního dělostřelectva a raketových jednotek. Spotřeba munice však byla enormní.

Palebný průměr raketometu Grad je dle článku 80 raket, které dokáže raketomet vyslat ve dvou salvách. Palebný průměr samohybné (nebo tažené) houfnice je 40 až 50 dělostřeleckých granátů, které dokáže poslat na cíl během 7 až 12 minut. V návaznosti na to, houfnice dokáže při 20 až 40 minut trvající dělostřelecké podpoře využít 1,5 až 2 palebné průměry, tj. asi 60 až 100 granátů.

Sivkov dává příklad z druhé světové války, kdy sovětské dělostřelectvo muselo na proražení 1 km široké nepřátelské obrany nasadit 100 až 120 děl, v kritických místech pak až 300 děl. To znamená, že v případě 10 km dlouhé fronty by mělo být nasazeno alespoň tisíc děl a 100 000 dělostřeleckých granátů.

Jurij Šabalin, další z autoru VPK, upozorňuje, že Rusko musí vyrábět minimálně 1 milion dělostřeleckých granátů ročně. V opačném případě při větším konfliktu ruské armádě rychle dojde munice. Sivkov však spekuluje, že při podobném tempu ruské dělostřelectvo při útoku na 10 km širokou frontu spotřebuje měsíční výrobní kapacitu dělostřeleckých granátů.

Ruský průmysl zaostává

Není to však jen o dělostřeleckých granátech, ale i o dostatečném počtu protitankových zbraní, munice pro tanky a pěchotu. Pro dlouhodobé vedení méně či více závažného konfliktu musí ruský průmysl generovat miliony kusů munice měsíčně. V Rusku podle expertů takové výrobní kapacity nyní nejsou.

Západní sankce navíc zpomalily výrobu ruských přesných zbraní, protože ruský průmysl je stále závislý na dodávkách špičkových technologií, především mikroelektroniky, ze zahraničí. Ale také výroba dostatečného počtu dělostřeleckých granátů vyžaduje obrovské množství nových digitálně řízených obráběcích strojů, které ruský průmysl nedokáže v dostatečné výši vyrábět.

Sivkov proto upozorňuje, že výroba řízených střel všeho druhu je o dva řády pomalejší, než ve Spojených státech.

“Je třeba si uvědomit, že bez rozsáhlé obnovy průmyslového potenciálu naší země na novou technologickou úroveň a znovuvytvoření celých průmyslových odvětví od úplných základů (high-tech elektronika - pozn. red.), je nemožné podporovat prezidentovy zahraniční politické požadavky,” píše ve svém článku Sivakov.

“K zásadním změnám by muselo dojít i v řídících složkách a lidech, taktéž v obchodních a subdodavatelských vztazích i ve smýšlení a přístupu obyčejných pracovníků, neboť bolestí, s níž se ruská společnost nevypořádala, jsou hospodářská kriminalita, dodržování zákonů i rozsáhlá korupce úředníků,” dodává Sivkov.

Ve spojení s problémy ve školství a vědě Sivkov soudí, že vektory domácí a zahraniční politiky jsou naprosto odlišné. “ V dějinách Ruska už taková situace nastala a neskončila příliš slavně,” uzavírá Sivkov.

Zdroj: VPK

Nahlásit chybu v článku


Související články

Rusko rozšiřuje testy bojových robotů

Podle ruských médií v letošním roce ruský vojenský průmysl a armáda rozšíří testování pozemních ...

Rusko ohrožuje narůstající islamismus v zemi

Rusko má s islámem dlouholeté zkušenosti a na jeho území žije několik milionů muslimů. Avšak v ...

Ruské letectvo získalo stíhačky MiG-29SMT a čeká na MiG-35

Ruské letectvo v roce 2014 objednalo druhou várku víceúčelových frontových stíhacích letadel ...

Rusko v Sýrii: Přesné bombardováni pomocí hloupých bomb

Rusové v Sýrii nasazují do bombardováni především modernizovaná letadla ze sovětské éry. I přes ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Kozlus
    14:10 28.01.2016

    Shania: "Nynější uspěch (vůbec největší) režimu v provincii Daraa, kdy se fronta pohla o celých 10km" Takze tohle jsou podle tebe nejvetsi uspechy od zacatku ruskeho angazma? Ono ...Zobrazit celý příspěvek

    Shania:
    "Nynější uspěch (vůbec největší) režimu v provincii Daraa, kdy se fronta pohla o celých 10km"
    Takze tohle jsou podle tebe nejvetsi uspechy od zacatku ruskeho angazma? Ono se nejak zapomelo, ze pred zapojenim RF, byl Asad skoro vsude na ustupu a hrozilo zhrouceni fronty na celkem velkem poctu useku? To, dle tebe, silene neefektivni bombardovani a dodavky munice, zbrani a nahradnich dilu, zastavilo ustup vladnich sil, konsolidovalo frontu a znamenalo prechod do utoku na temer cele delce fronty. Nekde jsou kotle, takze se fronta nehybe. Nekde se teroristum fronta vpodstate zhroutila, jako treba ted v Latakii, kde maji posledni aspon trosku branitelnej opevnenej bod a pak konci a muzou bud chcipnout nebo zdrhnout do sousedni provincie. Teroriste, kdyz maji cas, tak se spolehaji na rozsahlou sit zakopu a tunelu, jenze tohle vybudovat chce cas. V takhle pripravene obrane je trva dlouho, nez je nekdo vystoura, ale pak maji kluci obrovskej problem, protoze si tu sit udelali jen na jedne linii a vetsinou nejake zalozni postaveni nemaji. Takze ne, ruske bombardovani je neefektivni a k nicemu nevedlo.
    Zda se, ze stejne tak se zapomelo, ze tem slavnym evropskym mocnostesm velmi rychlo dosla nad Libyi munice - to se nehodi pamatovat si, ze? Stejne jako se nehodi pamatovat si, ze valka z roku 2008 nebyla Gruzie vs RF, ale Gruzie vs OSN, protoze tam rusove pusobili v roli modrych prileb a Gruzinci na ne zautocili. Ikdyz si to ted takhle nikdo nepamatuje, tak presne takhle to vysetrila EU.Skrýt celý příspěvek

  • crusader
    13:43 28.01.2016

    Shania To myslíte nasazení francouzských vojáků v Mali, nebo jaké jiné akce v Africe? Jestli myslíte Mali, celkový počet Francouzů v akci nepřesáhl 1000 mužů, v bojích se ...Zobrazit celý příspěvek

    Shania
    To myslíte nasazení francouzských vojáků v Mali, nebo jaké jiné akce v Africe?

    Jestli myslíte Mali, celkový počet Francouzů v akci nepřesáhl 1000 mužů, v bojích se spoléhali na pomoc vládních vojáků a kontingentů z Nigerie a dalších afrických států.
    Logistiku pro ně zajišťovali i Dánové s jedním C-130J-30, Belgičané s dvěma C-130H, Britové s dvěma C-17 Globmaster III a Kanaďané s jedním letounem stejného typu.
    Takže bych tu jejich expediční schopnost zase tak nepřeceňoval.
    Myslím, že Rusové by jednu divizi VDV do Sýrie taky dokázali přepravit (a sami bez pomoci)Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
    13:42 28.01.2016

    Pevně doufám, že to tu čte i někdo z logistů a "stratégů" GŠ AČR, aby se podívali na to jaké máme vlastní zásoby použitelné munice a zbraní, stále je v módě se "politicky" ...Zobrazit celý příspěvek

    Pevně doufám, že to tu čte i někdo z logistů a "stratégů" GŠ AČR, aby se podívali na to jaké máme vlastní zásoby použitelné munice a zbraní, stále je v módě se "politicky" prezentovat dary v podobě munice a zbraní pro toho či onoho kamaráda někde v Asii, ale jak to pak bude vypadat u nás, už jen to, že pro novou základní zbraň jednotlivce CZ 805 se má munice dovážet mi přijde skoro jako úmyslný pokus o narušování obranyschopnosti státu.

    Co se týká počtů vzletů, nevidím problém ve dvou letech na mašinu během dne, vše bude záležet jen na logistice, úkoly typu: nabrat výšku 5000 metrů za použití autopilota nalétnout do prostoru, identifikovat cíl a automatem na ně odhodit pumu posádky moc trpět nebudou. Letadla častější akce také budou mít méně závad spojených s nahodilým provozem některých komponent, obdobnou zkušenost mají naši s Gripeny z nasazení nad Islandem, kde se na počet nalétaných hodin nevyskytlo tolik problému, jako když éro sedí pořád jen na zemi a není tolik využívané. Navíc logistiku SU 24 už dotáhli za ta léta do stavu údržby ne podle provozních hodin a cyklů, ale podle stavu u většiny součástí, jde o vyzkoušené stroje.

    Máte někdo informace o tom zda rusové dokáží efektivně útočit letouny i v noci? Obávám se, že tam se ta zaostalost vybavení projeví asi nejvíce. Na všech možných výstavách sice ukazují kontejnery s kamerami a termoskami, ale nenašel jsem jedinou fotografii ze Syrie.

    Co se týká srovnání použítí dělostřelectva, tam se měl autor zaměřit spíše na srovnání kampaní ve válkách v Čečensku, než to srovnávat z 2. sv. válkou, tehdy vedli boj proti odlišně vybavenému nepříteli.

    ...blamáž kampaně proti embargy zdecimované Libyi je hodně vypovídající o možnostech letectev evrospských států NATO, to jim už nikdo neodpáře, došla munice, docházely náhradní díly, piloti byli unaveni - nebyl nikdo na vystřídání, do doby než připluli amíci vázl i průzkum.Skrýt celý příspěvek

  • Clanek
    12:57 28.01.2016

    To podcenovani Francie a UK z vojenskeho hlediska mi prijde docela usmevne. UK stavi 2 letadlove lode o daleko vetsich kapacitach a schopnostech nez co melo v casech falklandske ...Zobrazit celý příspěvek

    To podcenovani Francie a UK z vojenskeho hlediska mi prijde docela usmevne. UK stavi 2 letadlove lode o daleko vetsich kapacitach a schopnostech nez co melo v casech falklandske valky. Francie ma let. lod jen jednu, ale taky je schopna ji nasadit a taky pravidelne nasazuje + je schopna ji doplnit nekolika Mistral a jak tu jiz padlo je do boju v africe zatazena nepretrzite od sveho krvaveho ustoupeni od kolonializmu. Vojensky slaba odpoved na atentaty v Parizi je pak jen vysledek absence vule odpovedet tvrde, ne absence schopnosti. Takze v tomhle ohledu ano, Rusko i s mensi kapacitou, ale vetsi vuli je momentalne schopne (nebo lepe receno ochotne) se zucastnit silnejsich konfliktu, ale kapacity pro zamorske operace ma urcite slabsi nez Francie nebo UK.Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    12:57 28.01.2016

    To Logik: ne, vy jste nemyslel vůbec. Moje poznámka, že článek dokumentující neodostatečné ruské kapacity k vedení velkých válek mimo své území potvrzuje můj názor, že zatím ...Zobrazit celý příspěvek

    To Logik: ne, vy jste nemyslel vůbec. Moje poznámka, že článek dokumentující neodostatečné ruské kapacity k vedení velkých válek mimo své území potvrzuje můj názor, že zatím nemusím kopat protitankový příkop u chalupy je k článku. A že víc mě vadí to, že mi chce Brusel ukrást zbraně a prostřednictvím různých "hatefree" opatření mě nutí milovat koho nechci. Vyvozovat z toho, že tvrdím, že v Rusku je větší svoboda tisku, než v Bruseli je mimořádně pitomá konstrukce trolla.Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    12:54 28.01.2016

    Francie vs. Rusko: ano, Francie má (udajně) daleko větší možnosti projekce síly, než Rusko, ale výsledky tomu zdaleka neodpovídají. 429 francouzských náletů to, je tak jeden ...Zobrazit celý příspěvek

    Francie vs. Rusko: ano, Francie má (udajně) daleko větší možnosti projekce síly, než Rusko, ale výsledky tomu zdaleka neodpovídají. 429 francouzských náletů to, je tak jeden průměrný týden ruských aktivit. Jaké jsou výsledky francouzských úderů? Konkrétně? Kde ustoupil Daeš pod tíhou úderů? Kde ustoupila An-Nusrá? A další spolky?
    To Shania - největší úspěch režimu je určitě de facto kolaps fronty v severní Latakii, vysekání Kuweiresu z obklíčení+stále se rozšiřující perimetr kolem něj (+vznikající kotle, které ale údajně nebudou uzavřeny, ale daeš v nich bude prostě na distanc rozstřílen a nebo uteče) a dobytí Šajch Maskinu v Darra.
    Co se týče složení sil - troufnu si říct, že zastoupení zahraničních džihádistů v řadách IS a An-Nusry a dalších demokratických spolků bude vyšší, než u SAA a NDF. Hizballáh už svojí účast v Syrii drasticky omezil (velké ztráty a nedostali zaplaceno co chtěli) a o Iráncích už dlouho neslyšet (a když, tak negativně - že bojují na prd). Většinu nyní táhnou jednotky SAA.
    K civilním obětem "neúčinného ruského bombardování" - mám na to stejný názor, jako na "vzdušný terror" Izraelců v Gaze. To, že teroristé všech stran využívají civilní objekty a lidi v nich jako štíty nepochybuji. Nemyslím si, že Daeš či An-Nusra jsou zásadně morálnější, než palestinští bojovníci. Vy ano? A vždycky se najde nějaká raněná mrtvá holčička, která se vynoří u vybuchlého muničního skladu či továrny šmejdů. Při troše "štěstí" stihne taková oběť zahrát i ve více srdceryvných událostech.Skrýt celý příspěvek

  • palo satko
    12:49 28.01.2016

    Asadovi nepomože, ked mu Rusko vyhra vojnu, tak ako nepomohlo demokratickym a prozapadnym silam "vitazstvo" USA v Afganistane a Iraku. Asad musi vyhrat pomocou vlastnych vojakov a ...Zobrazit celý příspěvek

    Asadovi nepomože, ked mu Rusko vyhra vojnu, tak ako nepomohlo demokratickym a prozapadnym silam "vitazstvo" USA v Afganistane a Iraku. Asad musi vyhrat pomocou vlastnych vojakov a ziskat pre to podporu vlastneho obyvatelstva. Syrska vojna je beh na velmi vela maratonov. teraz sa mu dari ale iste to nie je len vysledkom ruskeho bombardovania, ale hlavne vdaka zmene nazoru na buducnost medzi jeho privržencami. nie su sami a vedia, že možu bojovat beztrestne. žiadna pomsta od ISIL, alebo humanitarne bombardovanie im nehrozi a tak bojuju. ak nakoniec vznikne nejaka Nova Asadova Syria v hraniciach, kde realne bude moct Asad vladnut, tak vznikne precedens pre nove mocenske a štatne usporiadanie v celej oblasti od Tangeru po Hindukuš a nie som si isty, či sa každy kto sa rozhodne tamojšie pomery menit, sa pojde spytat do Bieleho domu, či môže.Skrýt celý příspěvek

  • logik
    12:41 28.01.2016

    fenri: Víte, já předpokládal, že tím myslíte něco k tématu článku, a ne že se tu snažíte rozpoutat OT flame. Ok.

    fenri: Víte, já předpokládal, že tím myslíte něco k tématu článku, a ne že se tu snažíte rozpoutat OT flame. Ok.

  • fenri
    12:38 28.01.2016

    Logik: Vaše neschopnost pochopit i poměrně jednoduchou informaci je občas až zarážející. Pokud napíši, že za větší riziko považuji to, že mi Brusel ukradne zbraně, nebo že mě více ...Zobrazit celý příspěvek

    Logik: Vaše neschopnost pochopit i poměrně jednoduchou informaci je občas až zarážející. Pokud napíši, že za větší riziko považuji to, že mi Brusel ukradne zbraně, nebo že mě více ohrožuje bruselské newspeak, než ruské tanky, znamená tato informace, že je v Rusku větší svoboda tisku. To už zavání poruchou kognitivních funkcí.
    Brusel mi reálně může ukrást zbraně a zakázat říkat, co si myslím. Rusko nemůže. chápete? Prostě mě nijak neohrožuje, tudíž ho beru jako menší riziko.
    Jinak s tou svobodou tisku to leckde na západě takový výhra není:
    http://ceskapozice.lidovky.cz/... Skrýt celý příspěvek

  • Shania
    12:37 28.01.2016

    Jinak k efektivitě ruského bombardování: Nynější uspěch (vůbec největší) režimu v provincii Daraa, kdy se fronta pohla o celých 10km... operace začala 16.10. 28.12 začlo RuAF ...Zobrazit celý příspěvek

    Jinak k efektivitě ruského bombardování:

    Nynější uspěch (vůbec největší) režimu v provincii Daraa, kdy se fronta pohla o celých 10km... operace začala 16.10.
    28.12 začlo RuAF intenzivně bombardovat, do dnes cca 800 naletu (50 denně) + 100 barelových bomb od Asada, povstalci se drželi celý měsíc, než byli přinucení přesunout se na novou linii.

    Dvě třetiny bojovníku režimu v té oblasti nejsou Syřani. Zajímavý je taky udaj o ztrátě 200 bojovníku režimu, bohužel ztráty povstalců neznám.Skrýt celý příspěvek

  • daxik
    12:33 28.01.2016

    A to sa tu stále bavíme len o leteckej kampani. Predstava , že by dnes zvládli napr. ako v minulosti Afganistan, teda rozsiahlu pozemnú operáciu ďaleko od svojich hraníc je ...Zobrazit celý příspěvek

    A to sa tu stále bavíme len o leteckej kampani. Predstava , že by dnes zvládli napr. ako v minulosti Afganistan, teda rozsiahlu pozemnú operáciu ďaleko od svojich hraníc je utopická.Skrýt celý příspěvek

  • logik
    12:19 28.01.2016

    fenri: ty jako chceš tvrdit, že v Rusku je větší svoboda vyjadřování než v EU, nebo co jsi tou poznámkou o bruselu myslel? Jinak "strach z ruska" není jen strachem z toho, že ...Zobrazit celý příspěvek

    fenri: ty jako chceš tvrdit, že v Rusku je větší svoboda vyjadřování než v EU, nebo co jsi tou poznámkou o bruselu myslel?

    Jinak "strach z ruska" není jen strachem z toho, že zítra napadne evropu. Slušný člověk se stará nejen o svůj dům, ale vadí mu, pokud někdo bourá dům i sousedovi. Váš postoj, že dokud Rusko nenapadne přímo EU, tak ať si dělá co chce je dosti krátkozraký - historie nás učí, že takováto politika vždy splakala nad výdělkem.Skrýt celý příspěvek

  • Shania
    12:18 28.01.2016

    crusader: Frantíci uskutečnili 429 náletů.

    Ale nevím co na tom chceš vidět, tohle nemá nic společného s expedičními schopnostmi, spíš se podívej na jejich akce v Africe.

    crusader: Frantíci uskutečnili 429 náletů.

    Ale nevím co na tom chceš vidět, tohle nemá nic společného s expedičními schopnostmi, spíš se podívej na jejich akce v Africe.

  • apache
    12:16 28.01.2016

    Francie má i 3 výsadkové lodě třídy Mistral. To je docela slušná kapacita. Pokud by byla politická vůle, byla by Francie jistě schopna takovou logistiku zvládnout, a to mnohem ...Zobrazit celý příspěvek

    Francie má i 3 výsadkové lodě třídy Mistral. To je docela slušná kapacita. Pokud by byla politická vůle, byla by Francie jistě schopna takovou logistiku zvládnout, a to mnohem lépe, než Rusové. Problémem je absence politické rozhodnosti.Skrýt celý příspěvek

  • RiMr71
    12:15 28.01.2016

    ...ovšm fakt je, že př kampani v Lybii Šarkézimu i Britům rychle (ale opravdu rychle) došla munice, jestli se nemýlím... “Poselství prezidenta naší země k Federálnímu ...Zobrazit celý příspěvek

    ...ovšm fakt je, že př kampani v Lybii Šarkézimu i Britům rychle (ale opravdu rychle) došla munice, jestli se nemýlím...


    “Poselství prezidenta naší země k Federálnímu shromáždění.......jednání naší země ve velmi kritickém období. .....Jeho úspěch si vyžádá obětování blahobytu každého z nás."

    Už ZASE? Ale jak je to vlastně možné, když se i tady v diskuzi dočtu, že kampaň v Sýrii je nákladově v podstatě pro Rusko nepodstatná a je to jen takové cvičení v jiné lokalitě?

    To si musí utahovat opasky kvůli cvičení?Skrýt celý příspěvek

  • logik
    12:15 28.01.2016

    ripper: "Dôvod je ten, že hlúpymi bombami dokážu rusi zasahovať ciele v takom rozsahu, ako potrebujú." Ne, důvod je ten, že 1) narozdíl od američanů hází bomby na každého, ...Zobrazit celý příspěvek

    ripper: "Dôvod je ten, že hlúpymi bombami dokážu rusi zasahovať ciele v takom rozsahu, ako potrebujú."

    Ne, důvod je ten, že

    1) narozdíl od američanů hází bomby na každého, kdo je proti Asadovi, což je daleko větší počet cílů, než jen IS a Al-Nusra (např. turkmeni)

    2) narozdíl od američanů je jim poměrně jedno, jestli se tou bombou trefí, nebo vybombardují zdravotnické zařízení (víme, jaké bylo haló, když se amíkům podařilo rozbombardovat tu afgánskou nemocnici - takový incident se jim přitom stane jednou za X let). Rusové těch civilních cílů v sýrii za pár měsíců sundali dost (např.
    http://www.theguardian.com/wor...
    )Skrýt celý příspěvek

  • Shania
    12:13 28.01.2016

    fenri: kazda letadlová lod je víc v docích než na moři...., proč si myslíš že má USN tolik CVN? protože je polovina mimo akci.

    fenri: kazda letadlová lod je víc v docích než na moři...., proč si myslíš že má USN tolik CVN? protože je polovina mimo akci.

  • crusader
    12:10 28.01.2016

    shania
    Expediční schopnosti Francouzů jsme viděli za "drtivé letecké ofenzívy" proti IS po pařížských útocích.
    Kolik že to celkem provedli startů?

    shania
    Expediční schopnosti Francouzů jsme viděli za "drtivé letecké ofenzívy" proti IS po pařížských útocích.
    Kolik že to celkem provedli startů?

  • fenri
    12:09 28.01.2016

    Francouzi expediční schopnosti mají teoretické. Ve finále je trestné výpravy za ISilem doslova pár náletů se 4mi Rafaly a hajdy po týdnu domů. Po pařížských masakrech je jejich ...Zobrazit celý příspěvek

    Francouzi expediční schopnosti mají teoretické. Ve finále je trestné výpravy za ISilem doslova pár náletů se 4mi Rafaly a hajdy po týdnu domů. Po pařížských masakrech je jejich odezva mírně řečeno slabodechá. DeGaulle je víc v docích než na moři.

    Článek mi dále potvrzuje můj pocit, že strach z toho, že ráno spatřím za oknem chalupy ruskou Armatu je méně opodstatněný než strach z toho, že mi Brusel bude chtít ukrást moje zbraně a zakázat říkat, co si myslím. Rusové už v Syrii jedou (min.) na 120% svých možností a strašení jejich úderem do Evropy je prostě jen udržování ovcí v poslušnosti a odvádění pozornosti od daleko reálnějších problémů.Skrýt celý příspěvek

  • Shania
    11:41 28.01.2016

    mudry.udrzbar: řek bych že Francie má expediční schopnosti na vyšší úrovni než Rusové (tím ani náhodou neříkám, že jsou dostatečné), ti si museli koupit lodě pro zásobování v ...Zobrazit celý příspěvek

    mudry.udrzbar: řek bych že Francie má expediční schopnosti na vyšší úrovni než Rusové (tím ani náhodou neříkám, že jsou dostatečné), ti si museli koupit lodě pro zásobování v Sýrii.

    Navíc Francouzi mají letadlovou lod.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 7 z 8