Ruské schizma: Zahraniční politika vs. vojenský průmysl

Foto: Suchoj Su-34 provádí přesné bombardování pomocí neřízených bomb FAB-500. O přesné zasažení cíle se stará důmyslný letecký zaměřovací systém SVP-24. / Mil. ru; CC BY 4.0
Suchoj Su-34 provádí přesné bombardování pomocí neřízených bomb FAB-500. O přesné zasažení cíle se stará důmyslný letecký zaměřovací systém SVP-24. / Mil. ru; CC BY 4.0

Podle ruského Vojensko-průmyslového kurýru (VPK) existuje mezi ruskou zahraniční politikou a průmyslem velké schizma. Na jedné straně se Vladimír Putin snaží posílit mocenské postavení Ruska na světové scéně, na druhé straně ruská ekonomika a průmysl takové snahy nedokáží podporovat.

V neklidné době

Od anexe Krymu ruská zahraniční politika směřuje sebevědomě k posílení mocenského postavení Ruska na světové scéně. Jednou z oblastí posilování ruského vlivu je Sýrie a obecně Střední východ.

Autor článku Constantine Sivkov na VPK soudí, že zvyšování vojenské přítomnosti Ruska v Sýrii nenechá NATO bez povšimnutí. V návaznosti na ruské kroky mohou země NATO dodávat zbraně “umírněným” povstalcům nebo se odhodlat k pozemní invazi do Sýrie. Podle Sivkova možná turecký tankový prapor v Iráku funguje jako “průzkum” s cílem zjistit reakci Ruska.

“Rusko přijalo výzvu a rozhodlo se posílit vojenskou přítomnost v Sýrii tím, že začalo urychleně stavět další leteckou základnu na jihu Homsu, čímž zvýší bojovou sílu v Sýrii na sto letadel, možná více. Tyto síly budou mít významný dopad na průběh války,” píše Sivkov.

Podle Sivkova se proto Rusko může dostat do hlubšího ozbrojeného střetu s radikálními extrémistickými skupinami na Středním vychodě podporovanými USA, státy Perského zálivu a Tureckem. Taková situace údajně může přerůst v přímou konfrontaci s členskými státy NATO.

Je na podobnou situaci Rusko připravené?

“Poselství prezidenta naší země k Federálnímu shromáždění pozorně sledovali političtí a vojenští analytici, odborníci a významná část našich krajanů. Tolik pozornosti je pochopitelné: koneckonců závisí na tom jednání naší země ve velmi kritickém období. Jeho úspěch si vyžádá obětování blahobytu každého z nás. Nicméně, soudě podle poněkud kritických připomínek odborníků a rychle ukončené diskuze v médiích, ruské naděje se nepotvrdily v plné výši,” uvedl Sivkov. 

Ruské letectvo v Sýrii

Ruská zahraniční politika, jasně stanovená Vladimírem Putinem, nezávisle a aktivně bojuje za ochranu ruských zájmů ve všech klíčových oblastech světa, včetně “horkých” míst. Vladimír Putin varoval “partnery”, že v případě neuvážených akcí Rusko nebude reagovat jen v ekonomické sféře.

Rusko již “partnerům” předvedlo okřídlenou střelu X-101 vypálenou na cíle v Sýrii ze strategických bombardérů Tu-160 nebo střelu s plochou dráhou letu Kalibr vypouštěnou z ponorky ve Středozemním moři. Stejně tak lze k ruským varováním zařadit “nechtěný únik” nákresu jaderného torpéda Status-6.

Podle Sivkova použití podobných zbraní na rebely nemá příliš vojenský smysl. Šlo o jednoznačnou demonstrací síly a vzkaz Západu, že Rusko má dostatečné prostředky k “nehospodářským” odpovědím.

Avšak každá vojenská akce, a to i ruská operace v Sýrii, potřebuje ke svému úspěšnému fungování velké finanční, technické a lidské zdroje. Bez dostatečně robustní podpory průmyslu není sebevědomá zahraniční politika možná. Podle Sivkova je zdrojem obav například ruská letecká kampaň v Sýrii.

Ruská letecká technika je v Sýrii přetěžována, což na jedné straně ukazuje na velké nasazení pilotů a leteckého personálu, na druhé straně to vede k rychlému opotřebovávání letecké techniky a riziku technické poruchy.

Sivkov odhaduje, na základě veřejně dostupných zdrojů, že poslední dva měsíce každé ruské letadlo denně provedlo 1,8 - 2 vzlety. V posledních dekádách přitom letecké ofenzívy trvaly průměrně čtyři až pět dní, kdy každé letadlo provedlo denně 1,4 vzletu.

V minulosti, při podobně dlouhých leteckých kampaních, přitom každé letadlo obvykle provedlo denně 0,8 až 1,1 vzletu. “Naše letectvo proto pracuje s nadpozemskou intenzitou,” soudí Sivkov. Ruská letecká síla v Sýrii odpovídající velikostně pluku provádí operace s intenzitou odpovídající divizi.

Takové intenzivní nasazení leteckých sil ukazuje na nedostatečnou kapacitu ruského letectva.

Podle Sivkova může být problémem nedostatečná kapacita syrských letišť, ale ruské letectvo mělo údajně dostatek času na rozšíření kapacity letiště nedaleko města Lázikíja.

Ruské letectvo malou leteckou kapacitu řeší omezeným použitím dálkových bombardérů Tu-22M3. Právě tyto bombardéry jsou vybaveny střeleckým systémem SVP-24 schopným přesně zasahovat cíle “hloupými” bombami.

Přesných zbraní nemá Rusko dostatečné množství a všechna další taktická letadla se systémem SVP-24 jsou již v Sýrii. Podle všeho byly v posledních dvou měsících instalovány další SVP-24 do bojových letadel, což umožnilo zvýšit počet ruských letadel v Sýrii.

Dalším důvodem je jednoduše nedostatečný počet vycvičených pilotů. Sivkov upozorňuje, že to je důvod, proč nebyly do akce nasazeny letadla z ruské letadlové lodě Admiral Kuzněcov. Současná palubní letadla mají navíc velmi omezené možnosti při útocích na pozemní cíle.

Pozemní jednotky potřebují munici

Sivkov však zdůrazňuje, že letectvo nedokáže porazit povstalecké síly, k tomu jsou nutné pozemní síly. Hlavním nástrojem pozemních sil jsou pak dělostřelecké a raketové jednotky.

Například 7. října provedla syrská armáda ofenzivu do hloubky 50 až 70 km. Hluboký průlom umožnilo především masivní nasazení polního dělostřelectva a raketových jednotek. Spotřeba munice však byla enormní.

Palebný průměr raketometu Grad je dle článku 80 raket, které dokáže raketomet vyslat ve dvou salvách. Palebný průměr samohybné (nebo tažené) houfnice je 40 až 50 dělostřeleckých granátů, které dokáže poslat na cíl během 7 až 12 minut. V návaznosti na to, houfnice dokáže při 20 až 40 minut trvající dělostřelecké podpoře využít 1,5 až 2 palebné průměry, tj. asi 60 až 100 granátů.

Sivkov dává příklad z druhé světové války, kdy sovětské dělostřelectvo muselo na proražení 1 km široké nepřátelské obrany nasadit 100 až 120 děl, v kritických místech pak až 300 děl. To znamená, že v případě 10 km dlouhé fronty by mělo být nasazeno alespoň tisíc děl a 100 000 dělostřeleckých granátů.

Jurij Šabalin, další z autoru VPK, upozorňuje, že Rusko musí vyrábět minimálně 1 milion dělostřeleckých granátů ročně. V opačném případě při větším konfliktu ruské armádě rychle dojde munice. Sivkov však spekuluje, že při podobném tempu ruské dělostřelectvo při útoku na 10 km širokou frontu spotřebuje měsíční výrobní kapacitu dělostřeleckých granátů.

Ruský průmysl zaostává

Není to však jen o dělostřeleckých granátech, ale i o dostatečném počtu protitankových zbraní, munice pro tanky a pěchotu. Pro dlouhodobé vedení méně či více závažného konfliktu musí ruský průmysl generovat miliony kusů munice měsíčně. V Rusku podle expertů takové výrobní kapacity nyní nejsou.

Západní sankce navíc zpomalily výrobu ruských přesných zbraní, protože ruský průmysl je stále závislý na dodávkách špičkových technologií, především mikroelektroniky, ze zahraničí. Ale také výroba dostatečného počtu dělostřeleckých granátů vyžaduje obrovské množství nových digitálně řízených obráběcích strojů, které ruský průmysl nedokáže v dostatečné výši vyrábět.

Sivkov proto upozorňuje, že výroba řízených střel všeho druhu je o dva řády pomalejší, než ve Spojených státech.

“Je třeba si uvědomit, že bez rozsáhlé obnovy průmyslového potenciálu naší země na novou technologickou úroveň a znovuvytvoření celých průmyslových odvětví od úplných základů (high-tech elektronika - pozn. red.), je nemožné podporovat prezidentovy zahraniční politické požadavky,” píše ve svém článku Sivakov.

“K zásadním změnám by muselo dojít i v řídících složkách a lidech, taktéž v obchodních a subdodavatelských vztazích i ve smýšlení a přístupu obyčejných pracovníků, neboť bolestí, s níž se ruská společnost nevypořádala, jsou hospodářská kriminalita, dodržování zákonů i rozsáhlá korupce úředníků,” dodává Sivkov.

Ve spojení s problémy ve školství a vědě Sivkov soudí, že vektory domácí a zahraniční politiky jsou naprosto odlišné. “ V dějinách Ruska už taková situace nastala a neskončila příliš slavně,” uzavírá Sivkov.

Zdroj: VPK

Nahlásit chybu v článku


Související články

Rusko rozšiřuje testy bojových robotů

Podle ruských médií v letošním roce ruský vojenský průmysl a armáda rozšíří testování pozemních ...

Rusko ohrožuje narůstající islamismus v zemi

Rusko má s islámem dlouholeté zkušenosti a na jeho území žije několik milionů muslimů. Avšak v ...

Ruské letectvo získalo stíhačky MiG-29SMT a čeká na MiG-35

Ruské letectvo v roce 2014 objednalo druhou várku víceúčelových frontových stíhacích letadel ...

Rusko v Sýrii: Přesné bombardováni pomocí hloupých bomb

Rusové v Sýrii nasazují do bombardováni především modernizovaná letadla ze sovětské éry. I přes ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • flanker.jirka
    20:11 28.01.2016

    Nesher: u vedlejších ztrát vždy hraje roli to o jaký cíl půjde a o mediální prostor. Pokud jde o označenou nemocnici v zemi ve které USA působí cca 13 let, tak je to asi jiné, než ...Zobrazit celý příspěvek

    Nesher: u vedlejších ztrát vždy hraje roli to o jaký cíl půjde a o mediální prostor. Pokud jde o označenou nemocnici v zemi ve které USA působí cca 13 let, tak je to asi jiné, než když začínali kampaň, právě jak v AFG tak v Iráku, tehdy jim to media odpouštěla mnohem více.
    Taky to bude i o tom, že v Syrii není tolik humanitárních pracovníků a novinářů než v AFG.
    Byly tu doby kdy i úmyslné bombardování civilního obyvatelstva nebyl údajně válečný zločin a nikomu to nevadilo.

    Otázka, kdo vlastně zvítězil v Libyi bude zodpovězna později než nyní, teprve se uvidí co zdejší chaos vydrží, takové "vítězství je spíše náhodné než opravdu vybojované.Skrýt celý příspěvek

  • JirkaM
    20:01 28.01.2016

    jj284b: Ten poslední link je super, díky! Magister_Peditum: Ruský parní válec vzbuzoval obavy, že západu roste konkurent a proto si dali tu práci mu pravidelně škodit a kildně ...Zobrazit celý příspěvek

    jj284b: Ten poslední link je super, díky!

    Magister_Peditum: Ruský parní válec vzbuzoval obavy, že západu roste konkurent a proto si dali tu práci mu pravidelně škodit a kildně proti němu podpořili pohanské Turky. Putin si nejspíš uvědomuje jak moc Rusku všechny ty války škodily a že budování říše národ poškozuje. Například, co mají Rusové z toho, že kdysi osvobodili balkán od Turků? Proto se taky Putin omezuje na malé levné války s minimálními ztrátami (což je v historii Ruska něco nového) a dává otevřeně najevo, že větší válka by byla jaderná (takže ty objemy výroby munice nejsou tak zásadní).Skrýt celý příspěvek

  • KóĎA
    19:57 28.01.2016

    Magister_Peditum: trochu Vám ve Vašem výčtu chybí Sovětsko-japonský pohraniční konflikt v r. 1938. Kdy bylo do té doby nasazeno takové množství letadel a obrněné techniky?

    Magister_Peditum: trochu Vám ve Vašem výčtu chybí Sovětsko-japonský pohraniční konflikt v r. 1938. Kdy bylo do té doby nasazeno takové množství letadel a obrněné techniky?

  • Magister_Peditum
    19:44 28.01.2016

    Rozpor mezi ruskou touhou dělat velmocenskou politiku a schopností ji hospodářsky ukočírovat, to byl problém odjakživa. Ruský "parní válec" periodicky vzbuzoval hrůzu už od ...Zobrazit celý příspěvek

    Rozpor mezi ruskou touhou dělat velmocenskou politiku a schopností ji hospodářsky ukočírovat, to byl problém odjakživa. Ruský "parní válec" periodicky vzbuzoval hrůzu už od sedmileté války, ale pak se náhle v krymské válce ukázalo, že jeho převaha není zas tak enormní. Poté se Evropa opět nějakou dobu obávala, ale v roce 1904-5 ho zase Japonci sfoukli jako svíčku. Pokaždé proto, že Rusku technologicky ujel vlak.
    Do první světové války nastupovalo Rusko jako nejhůře připravená země a je vlastně zázrak, že se udrželo až do roku 1917. Ne, že my bychom na tom byli lépe. Zhroutili jsme se o rok později (ale zase jsme museli bojovat hned na třech frontách, Rusové jen na dvou).
    Druhou světovou válku Rusko vyhrálo jen díky totální mobilizaci všech lidských i materiálních zdrojů a za vynaložení obrovských ztrát. Díky rozsáhlé špionáži i získání poznatků z dobytého Německa se pak Rusko stalo i po technické stránce snad poprvé ve své historii světovým lídrem. Bohužel během dalších 40 let mu opět technologicky ujel vlak a když se v 80. letech pustilo do závodu o zbrojení s USA, tak jen přivedlo jeho pád.
    Rusko bude vždy mocnosti, už jen díky své rozloze, ovšem bez silného a konkurenceschopného průmyslu to bude vždy spíš jen obr na hliněných nohou.Skrýt celý příspěvek

  • dusan
    19:15 28.01.2016

    Problémy ruských ozbrojených síl sa dajú zhrnúť do jedného slova ...PENIAZE. Samozrejme nie všetko je o peniazoch, ale Rusko určite nemá problémy s morálkou či motiváciu vojakov ...Zobrazit celý příspěvek

    Problémy ruských ozbrojených síl sa dajú zhrnúť do jedného slova ...PENIAZE.
    Samozrejme nie všetko je o peniazoch, ale Rusko určite nemá problémy s morálkou či motiváciu vojakov (na rozdiel napr. od SA), ale peniaze "vyskakujú" s padajúcou ropou stále viac a viac.
    Jednoducho každý štát si musí zvážiť svoje finančné možnosti. A Rusko má momentálne viac ambícií ako peňazí. Na základné zabezpečenie obranyschopnosti určite Rusko má, ale jeho "hry" na veľmoc pri ekonomickej sile Talianska sú predsa len mimo reality.Skrýt celý příspěvek

  • premyslcz
    19:14 28.01.2016

    Je to tak jak zde bylo uvedeno pro Rusko je to hlavně prezentace síly a technologie. Takový vojenský marketing, který má úspěch v prodeji techniky. Teď například podepsali další ...Zobrazit celý příspěvek

    Je to tak jak zde bylo uvedeno pro Rusko je to hlavně prezentace síly a technologie. Takový vojenský marketing, který má úspěch v prodeji techniky. Teď například podepsali další vojenský kontrakt z Iránem 100x Mi-171es.Skrýt celý příspěvek

  • jj284b
    18:19 28.01.2016

    ISIS prislo s jednoduchym systemom ako skryt bojovu techniku pred utokmi ...Zobrazit celý příspěvek

    ISIS prislo s jednoduchym systemom ako skryt bojovu techniku pred utokmi zhora:

    https://img-fotki.yandex.ru/ge...

    https://img-fotki.yandex.ru/ge...

    https://img-fotki.yandex.ru/ge...

    dobry zdroj na viac info tu:
    http://www.tank-net.com/forums... Skrýt celý příspěvek

  • Pavel75
    17:39 28.01.2016

    Použitím nových raket a další výzbroje si Rusko dělá především marketing pro potenciální zákazníky. Když si to srovnám - vzpomínám si minimálně na nasazení tanků T-90 pod Alleppem, ...Zobrazit celý příspěvek

    Použitím nových raket a další výzbroje si Rusko dělá především marketing pro potenciální zákazníky. Když si to srovnám - vzpomínám si minimálně na nasazení tanků T-90 pod Alleppem, kompletů S-400, Pancir S1 u Latakije, z Kaspiku zazněla salva raket Kalibr 3M-14T, z bombardérů střela X-101 u pobřeží se objevila ponorka Kilo (Projekt 877), na nebi se prohánějí Su-34, mluví se o systému SVP-24 .... to všechno jsou produkty nabízené na export a Sýrie je novodobým showroomem.

    Zatím to vypadá, že ruská přítomnost se omezuje pouze na letecké údery, nasazení pozemních jednotek a munice ve větším rozsahu by kladlo velké nároky na logistiku, domácí výrobu i financování, které by se pohybovalo výše než současné jednotky milionů dolarů denně.Skrýt celý příspěvek

  • Nesher
    17:27 28.01.2016

    flanker A přesto, že pořádně nevěděli koho mají podporovat, tak to ta jimi podporovaná strana vyhrála. Trochu paradox, ropa neteče podřadně do dnes a přesto s tím nikdo nemá ...Zobrazit celý příspěvek

    flanker
    A přesto, že pořádně nevěděli koho mají podporovat, tak to ta jimi podporovaná strana vyhrála. Trochu paradox, ropa neteče podřadně do dnes a přesto s tím nikdo nemá problém.
    A jistě máte pravdu v tom, že "chytré" zbraně jsou bezpečnější pro posádku a jistě to hraje roli.
    Ale přesto si stojím za tím, že preference řízených bomb a raket je dána primárně obavou před reakcí domácího publika v případě vedlejších škod. Americký omyl ohledně té afghánské nemocnice a následná reakce je myslím dostatečným důkazem. Prostě tohle žádný politik v rámci našeho civilizačního okruhu riskovat nechce. Politici z jiných civilizačních okruhů to tolik neřeší, pokud vůbec.Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
    17:14 28.01.2016

    logik: opotřebení během vzletů a přistání jsou otázkou resursu motorů, opotřebení pneumatiky a podovzkových uzlů, měl jsem na mysli hlavně elektroniku, která je na logistiku dražší ...Zobrazit celý příspěvek

    logik: opotřebení během vzletů a přistání jsou otázkou resursu motorů, opotřebení pneumatiky a podovzkových uzlů, měl jsem na mysli hlavně elektroniku, která je na logistiku dražší a problémovější. Díky své "zaostalosti" používají kolikrát blbuvzdornější a jednodušší technologie, byť nedosáhnou takového efektu, což je netrápí.
    O schopnostech AČR nelze už ani pochybovat, chybí nám prakticky všechno, stačí se podívat občas na zpravodajství, problémy jsou s uniformami, balistickou ochranou, municí, opravami, zkrátka jsme na tom tak dobře jako ukrajinská armáda, ale naštěstí nemusíme bojovat :-D To že máme na výborné úrovni pár profesionálních útvarů je super, ale čím je budeme zásobovat?

    Nesher: používání neřízené munice není jen o vedlejších škodách způsobených případnou nepřesností, "hloupou" municí můžete útočit také přesně, ale z menších výšek a vzdáleností, to pak přináší velké riziko sestřelu nosiče.
    Problémem bylo, že pořádně nevěděli koho proti komu mají podporovat, jediné co je zajímalo bylo zda poteče ropa.Skrýt celý příspěvek

  • Wenet01
    16:04 28.01.2016

    Vést válku Syrského rozsahu v prozatimních limitech cca 4 mil dolarů denně zvládne ruská ekonomika bez větších potíží...článek sice jmenuje řadu logistických problémů při pozemní ...Zobrazit celý příspěvek

    Vést válku Syrského rozsahu v prozatimních limitech cca 4 mil dolarů denně zvládne ruská ekonomika bez větších potíží...článek sice jmenuje řadu logistických problémů při pozemní akci, ale na to se v RF zjevně nikdo nechystá.
    Bojové ukázky raket apod. nejsou jen vzkazem západu, ale hlavně marketingem pro zájemce a pokud bude SAA nadále postupovat (ačkoliv nevím kolik munice spotřebuje na průlom fronty a jak to zvládá Syrská ekonomika) neřeší článek nic než fikci s důrazem na to co Putin jistě dobře ví - nemůže se nechat zatáhnout do patnácti konfliktů menší intenzity a už vůbec ne po zemi. Pokud země nepřepne na válečný stav, tak s mírovou ekonomikou a mírovým naladěním obyvatelstva není žádná velmoc schopna dlouhodobě válčit s výsledkySkrýt celý příspěvek

  • Jan Grohmann
    15:45 28.01.2016

    Pánové, k tématu... předpokládám, že ti kteří si čtou diskuzi, nemají zájem číst vašeho dohadování, ale chodí sem, aby se dozvěděli něco nového. Takže pokud nemáte co říct k ...Zobrazit celý příspěvek

    Pánové, k tématu... předpokládám, že ti kteří si čtou diskuzi, nemají zájem číst vašeho dohadování, ale chodí sem, aby se dozvěděli něco nového. Takže pokud nemáte co říct k tématu.Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    15:41 28.01.2016

    Bože u všeho ta ideologie. Na Mistralech Rusové brutálně vydělali. Dostali knowhow, peníze za pokutu, zaškolení námořníků a ještě na ně dodají vrtulníky. No a k čemu Paříži ...Zobrazit celý příspěvek

    Bože u všeho ta ideologie. Na Mistralech Rusové brutálně vydělali. Dostali knowhow, peníze za pokutu, zaškolení námořníků a ještě na ně dodají vrtulníky.
    No a k čemu Paříži Mistraly jsou, když je k ničemu nepoužije. Ono je celkem jedno, zda techniku tahate na krásné lodi, nebo pod plachtou. Důležité je, že máte koule ji tahat.
    DeGaulle si odbyl svůj týden slávy a mazal do doku.
    Co myslíte, že přišlo islamisty dráž. Útok v Paříži, nebo sestřel ruského Airbusu?Skrýt celý příspěvek

  • logik
    15:41 28.01.2016

    Muž, co zírá na kozy: Co vím, tak rusko při startu kampaně prohlašovalo, že jde bojovat proti IS a že bude v Sýrii pár měsíců. Je půl roku po příchodu Ruska a velikost IS (alespoň ...Zobrazit celý příspěvek

    Muž, co zírá na kozy: Co vím, tak rusko při startu kampaně prohlašovalo, že jde bojovat proti IS a že bude v Sýrii pár měsíců. Je půl roku po příchodu Ruska a velikost IS (alespoň na straně proti Asadovi) se v podstatě nezmenšila.... Přinejmenším z pohledu Ruskem deklarovaných cílů se jejich angažmá za úspěch pokládat rozhodně nedá.

    To, že vzhledem k situaci a velikosti ruského angažmá byli ti cíle předem jasně mnohonásobně přestřelené, na tom nic nemění. A nemění na tom i to, že Rusko dokázalo poměrně dosti efektivně využít to, co tam má - ovšem jak mj. zmiňuje tento článek, za cenu rostoucího vnitřního dluhu armády (opotřebení letadel, snižování rezerv munice atd....).

    Fenri: Jestli jste si nevšiml, tak na téma Bruselu jsem ve svém příspěvku měl jedinou větu - a to otázku, jak jste to tvrzení myslel. Jste asi poněkud přecitlivělý, pokud otázku pokládáte za peskování.
    Přičemž, nečekaje od Vás totální offtopic, jsem se explicitně tázal na asi jedinou interpretaci, která by měla alespoň nějaký vztah k tématu tohoto článku. To, že jste na to zareagoval jako hulvát je Vaše vizitka - a protože debata na toto téma je stejně offtopic, jako Vaše obavy z Bruselu a z hrachové kaše, tak se omlouvám, ale pokračovat v ní nebudu.Skrýt celý příspěvek

  • Jan Grohmann
    15:10 28.01.2016

    Mimochodem ten článek měl ukázat, jak je komplikované a náročné zaútočit na někoho, pokud to je navíc silný protivník. To jen třeba k nějakým představám o tom, že někdo někoho může ...Zobrazit celý příspěvek

    Mimochodem ten článek měl ukázat, jak je komplikované a náročné zaútočit na někoho, pokud to je navíc silný protivník. To jen třeba k nějakým představám o tom, že někdo někoho může dobýt nebo se někde dostat za pár dní. Nebo případně hrozí nějaký masivní střet.'
    Celé to je o logistice.Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    14:45 28.01.2016

    Logik. primární neslušností je podsouvat někomu něco, co absolutně neřekl a pak ho za to peskovat. Tento článek je míře rizika, které Rusko (ne)představuje pro okolí a o tom byl ...Zobrazit celý příspěvek

    Logik. primární neslušností je podsouvat někomu něco, co absolutně neřekl a pak ho za to peskovat.
    Tento článek je míře rizika, které Rusko (ne)představuje pro okolí a o tom byl i můj příspěvek. Totální offtopic je vaše blábolení o dechovce či srovnávání svobody tisku v Rusku a EU. O tom ten článek opravdu není.Skrýt celý příspěvek

  • Muž, co zírá na kozy
    14:45 28.01.2016

    Shania: Syřané se údajně dokázali posunout o pouhých deset kilometrů v provincii Dará. Ovšem, že v tomto pásmu leží strategické město Šajch Maskín, což naprosto mění význam první ...Zobrazit celý příspěvek

    Shania: Syřané se údajně dokázali posunout o pouhých deset kilometrů v provincii Dará. Ovšem, že v tomto pásmu leží strategické město Šajch Maskín, což naprosto mění význam první věty, ani slovo. Nádherná ukázka demagogie.
    Nemluvě o městech Rabíja a Hadár dobytých už minulý rok, či likvidace obklíčení letecké základny Kuwajris.
    To jen tak pro připomenutí, protože si vybavuji, jak jste zde v tu samou dobu tvrdil, že se ruské bombardování míjí účinkem...Skrýt celý příspěvek

  • Nesher
    14:41 28.01.2016

    Logik Ohledně té Libye, tam nedošla munice jako taková, ale ta přesně naváděná, v tomto ohledu mají dostatečné kapacity a i zásoby asi jen USA. Pokud by to mohli Francouzi a ...Zobrazit celý příspěvek

    Logik
    Ohledně té Libye, tam nedošla munice jako taková, ale ta přesně naváděná, v tomto ohledu mají dostatečné kapacity a i zásoby asi jen USA.
    Pokud by to mohli Francouzi a Britové "kropit" obyčejnou municí, jako Rusové v Sýrii, tak by to vypadalo trochu jinak. Bohužel, tohle si žádný politik z našeho civilizačního okruhu nemůže dovolit, v tu ránu by měl náměstí plná demonstrantů.Skrýt celý příspěvek

  • logik
    14:32 28.01.2016

    flanker.jirka: pro letadlo je největší záhul start a přistání, co přesně v tom vzduchu dělaj (pokud to zrovna není 9g akrobacie) je pak už vcelku jedno. Ohledně Lybie, v tom ...Zobrazit celý příspěvek

    flanker.jirka: pro letadlo je největší záhul start a přistání, co přesně v tom vzduchu dělaj (pokud to zrovna není 9g akrobacie) je pak už vcelku jedno.

    Ohledně Lybie, v tom máte pravdu, že ta v plné nahotě ukázala, že Evropa příliš šetřila na armádě, jakoby už nikdy neměla bejt válka. Troufám si tvrdit, že od té doby se situace alespoň u velkých států zlepšila (u naší armády je se obávám k reálné bojeschopnosti na větší úrovni, než vysílání jednotek do misí, cesta bohužel asi dlouhá, byť máme některé jednotky na perfektní úrovni).Skrýt celý příspěvek

  • logik
    14:26 28.01.2016

    Fenri: a také Vám více vadí sousedka odvedle, co si pouští příliš hlasitě dechovku a to, že Vám žena uvařila hrachovou kaši, když jste chtěl čočku. Prosím, přestaňte tu jak s ...Zobrazit celý příspěvek

    Fenri: a také Vám více vadí sousedka odvedle, co si pouští příliš hlasitě dechovku a to, že Vám žena uvařila hrachovou kaši, když jste chtěl čočku.

    Prosím, přestaňte tu jak s offtopic, tak s urážkami. Ani jedno do slušné diskuse nepatří.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 6 z 8