Rumunsko kupuje turecké drony Bayraktar TB2

Rumunsko kupuje turecké drony Bayraktar TB2
Ukrajinský Bayraktar TB2 / Ministry of Defence of Ukraine, CC BY 4.0 (Zvětšit)

Rumunské ministerstvo obrany hodlá nakoupit 18 tureckých bezpilotních letadel Bayraktar TB2 za 300 milionů dolarů (7,3 miliardy Kč). Nákup nyní čeká schvalovací proces v rumunském parlamentu.

Slavné turecké drony Bayraktar TB2 jsou nejúspěšnějším produktem tureckého zbrojního průmyslu. Ve válce s Ruskem je používá Ukrajina. V roce 2021 drony objednalo Polsko – doručení prvního kusu se očekává letos. O turecké drony se vážně zajímá také Slovensko, Maďarsko, Litva a Bulharsko.

Neméně proslavný výrobce dronů TB2, turecká firma Baykar, v roce 2021 exportovala zboží do 23 zemí v hodnotě 664 milionů dolarů. To představuje 90 % tržeb firmy. Baykar je největším tureckým vývozcem zbraní.

Pokud rumunský parlament nákup schválí, Rumunsko se po Polsku stane druhý státem NATO provozující turecké drony. Bukurešť má zájem o tři samostatné komplexy, každý se šesti drony. Součástí dodávek jsou provozní a logistické systémy, technická podpora a výcvik – jednoduše vše, co rumunské letectvo potřebuje k získání schopností pro bezpilotní letecký průzkum a údery. Spekulace: O nákupu munice vzduch-země se nemluví, ale pravděpodobně bude (minimálně v základním množství) součástí akvizice.

„Akvizice bezpilotních systémů Bayraktar TB2 (UAS) je zaměřena na realizaci cílů v oblastech, které byly Rumunsku přiděleny v rámci procesu obranného plánování NATO. Přispívá také k dosažení cílů Program transformace rumunské armády 2040. Prostřednictvím této akvizice bude zajištěna vojenská technika a zbraňové systémy na podporu některých složek a velitelství ozbrojených sil s cílem dosáhnout flexibilní struktury ozbrojených sil se širokým spektrem schopností typickými pro 21. století, s prostředky pro zajištění přežití v taktické oblasti, rozsáhlým situačním povědomím a zvýšenou palebnou silou,“ zdůvodňuje nákup rumunské ministerstvo obrany.


TB2

Rumunsko na nákup vyčlenilo 300 milionů dolarů bez DPH. Finální částku určí jednání s firmou Baykar. Pro porovnání – Armáda ČR získá jeden komplex Heron 1 s třemi drony za 2,7 miliardy Kč včetně DPH, tedy 2,23 miliardy Kč bez DPH (91 milionů dolarů). Heron 1 je ale v podstatě dvakrát větší dron než TB2.

Rumunsko chtělo koupit střední bezpilotní letadla již delší dobu. V původním rumunském programu Taktické operační systémy UAS třídy II UAS-TO (Sisteme UAS tactic-operative clasa II) zůstal poslední dron Watchkeeper X od izraelské Elbit Systems.

V červnu letošního roku ale Bukurešť program UAS-TO ukončila. Podle rumunských médií je ale situace zamotaná, protože rumunské ministerstvo obrany výběrové řízení UAS-TO před dvěma týdny znovu obnovilo. Drony TB2 se ale kupují systémem vláda-vláda bez výběrového řízení. Jsou tedy v podstatě dvě možnosti – buď rumunské ministerstvo obrany chce provozovat dva typy dronů (UAS-TO + TB2) nebo před dvěma týdny obnovené výběrové řízení zruší.

Zpět k TB2 – turecké drony intenzivně využívá ukrajinská armáda. Řadu dronů již sestřelila ruská protivzdušná obrana. Na konci května dokonce mořské proudy zanesly vrak Bayraktaru do výsostných vod Rumunska. Dron se zřejmě zúčastnil bojových operací na Hadím ostrově mezi sedmým a osmým květnem. Vrak dronu nakonec vylovila loď rumunského námořnictva.

Baykar se rychlými kroky posouvá mezi nejvýznamnější světové výrobce bezpilotních letadel – minulý rok představila výkonnější dvoumotorový turbovrtulový dron Akinci a nyní (zřejmě letuschopný) prototyp proudového dronu Kizilelma vyvinutého v rámci programu MIUS (Muharip İnsansız Uçak Sistemi).


Akinci

Pohonné jednotky pro dron Kizilelma poskytne ukrajinská firma Motor Sič. Nejdříve vznikne jednomotorová podzvuková verze s motorem AI-25TLT. Vyvíjená nadzvuková dvoumotorová verze obdrží motory AI-322F s přídavným spalováním.

Podzvukový Kizilelma dosáhne rychlosti letu Mach 0,6 až 0,9, získá výdrž do pěti hodin a dostup 13 700 metrů. První let proběhne v příštím roce. Kizilelma ponese tureckou munici – střely vzduch-vzduch Gökdoğan a Bozdoğan, střely s plochou dráhou letu SOM, nebo klouzavé pumy Lacin, Minyatür Bomba a Kanatli Güdüm Kiti.

Firma Baykar je velmi aktivní na Ukrajině, kde chystá výstavbu výrobního podniku. „Pracujeme na podobě podniku a jeho uspořádání. Pozemek, na kterém má být závod postaven, jsme již získali. Zahájili jsme také formální žádost o takovou stavbu,“ uvedl v nedávném rozhovoru pro ukrajinský portál TCH generální ředitel společnosti Baykar Makina Haluk Bayraktar.

„Mezi Tureckem a Ukrajinou existuje vysoká úroveň strategické spolupráce. A drony jsou jednou z jejích hlavních kritických částí. Je to čtyři nebo pět let, co jsme začali spolupracovat v této oblasti. Bohužel začala agresivní válka. Drony se začaly používat na bojišti. A staly se docela populárními v boji proti agresorovi v zájmu ochrany vaší země a nezávislosti. My, jako výrobci a jako přátelé Ukrajiny, jsme velmi hrdí, že se Bayraktar TB stal jeden z vašich symbolů. Opravdu jsme se snažili technicky podpořit Ukrajince, pomoci vaší armádě vymáčknout z těchto systémů maximum, aby byly účinné v boji,“ řekl v rozhovoru generální ředitel.


Prototyp Kizilelma; větší foto / Twitter

„Naše bezpilotní vzdušné systémy posilují [ukrajinskou] armádu na bojišti, pomáhají mít 24/7 situační povědomí, dlouhodobý dohled a podporují pozemní operace. Před válkou jsme školili ukrajinské operátory, takže jsou zdatní v používání dronů. Sleduji jejich práci ze zpráv a vidím jejich efektivitu. Samozřejmě v závislosti na zpětné vazbě z bojiště dochází ke zlepšování [TB2]. Musíme je neustále vylepšovat. A kvůli dynamice na bojišti a prostředí, ve kterém operují, tato práce nikdy nekončí. Rád bych poznamenal, že vaši operátoři dělají maximum a prokazují velmi dobré dovednosti v používání dronů,“ komentoval Makina Haluk Bayraktar nasazení dronu TB2 na Ukrajině.

Generální ředitel také v rozhovoru připomněl veřejné sbírky organizované v Litvě, Ukrajině, Polsku, Lotyšsku, Norsku a Kanadě na nákup dronů TB2 pro ukrajinskou armádu. Turecká firma vždy peníze odmítla a dodala bezplatně daný počet dronů TB2 ukrajinské armádě: „Bylo pro nás opravdovým překvapením vidět, jak se sbírají finanční prostředky na Ukrajině, v Litvě a v Polsku. Nedávno byla otevřena sbírka v Lotyšsku. Lidé z celého světa, nejen z Ukrajiny, se vás snaží podpořit ve válce proti této agresi, chránit vaši nezávislost. Naše společnost Baykar a naši zaměstnanci jsme chtěli být součástí této iniciativy. Máme své zásady a v tak těžkých časech máme také odpovědnost jako výrobci a jako lidé podporovat a dělat pro vás maximum. Na všech setkáních jsme se dohodli, že nebudeme brát peníze, ale že se ušetří a převedou například na humanitární potřeby Ukrajinců. Na Ukrajině máme mnoho přátel a víme, jak jsou plní energie. Při poslední cestě do Lvova jsem se o tom opět velmi jasně přesvědčil.“

Zdroj: Savunmasanayist, TCH, Defense Romania

Nahlásit chybu v článku


Související články

Turecký dron Bayraktar TB2: Zabiják ruských systémů Pancir

Taktické a operační víceúčelové drony Bayraktar TB2 turecké společností Baykar Makina již překonaly ...

PREMIUM Dron Bayraktar TB2 jako symbol polsko-tureckého přátelství

Polsko získá 24 tureckých bojových dronů Bayraktar TB2. Podle tureckého vojenského experta Arda ...

PREMIUM Špičkové schopnosti polských bojových dronů Bayraktar TB2

Polská armáda získá 24 tureckých bojových bezpilotních letadel Bayraktar TB2 za 260 až 270 milionů ...

Drony Bayraktar TB2 na ukrajinském bojišti

Ukrajinci v bojích s ruskými útočníky úspěšně nasazují turecké bojové bezpilotní letouny Bayraktar ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • BobDylan
    19:50 05.09.2022

    Keďže je z môjho pohľadu Bayraktar TB2 favorit nášho tendra na bojové drony tak to dám sem. Naď sa vyjadril pre RTVS ohľadom tohto tendra, že minimálny počet, ktorý chceme je 6 a ...Zobrazit celý příspěvek

    Keďže je z môjho pohľadu Bayraktar TB2 favorit nášho tendra na bojové drony tak to dám sem.

    Naď sa vyjadril pre RTVS ohľadom tohto tendra, že minimálny počet, ktorý chceme je 6 a ideálne 12. Okrem Turecka prebiehajú jednania aj s USA, Izraelom a Francúzskom. A samozrejme, v pláne sú aj prieskumné drony.Skrýt celý příspěvek

  • Jan Grohmann
    08:23 02.09.2022

    Co se týče Heron 1, je to jen platforma. Vlastně ta nejméně důležitá část celého systému. UAS nerovná se platforma. Důležitější je tohle ...Zobrazit celý příspěvek

    Co se týče Heron 1, je to jen platforma. Vlastně ta nejméně důležitá část celého systému. UAS nerovná se platforma.
    Důležitější je tohle https://www.iai.co.il/p/unifie... a tohle https://www.iai.co.il/p/missio...
    Stejně jako nakupované prostředky spojení.
    Pokud to dobře chápu, celý systém je stavebnice, do které lze začleňovat různé typy platforem od IAI. Nevím jestli takhle AČR uvažuje, ale není problém později do celého systému zařadit další drony IAI. https://www.iai.co.il/defense/... Skrýt celý příspěvek

    • Danik
      11:42 02.09.2022

      Další věc je, že by měly umět nést 8 hellfirů. Což dokáže nést ještě další pořizovaná technika. Chytré

      Další věc je, že by měly umět nést 8 hellfirů. Což dokáže nést ještě další pořizovaná technika. Chytré

    • petres
      14:24 02.09.2022

      Co mi je známo, přesně takto AČR uvažuje. Ten projekt se táhne již několik let. Existuje již i Heron 2 s obdobnými parametry, ale ještě nikdo ho nekoupil a naše armáda nechtěla ...Zobrazit celý příspěvek

      Co mi je známo, přesně takto AČR uvažuje. Ten projekt se táhne již několik let. Existuje již i Heron 2 s obdobnými parametry, ale ještě nikdo ho nekoupil a naše armáda nechtěla být armáda první. A Heron TP je zatím moc velký. Nyní je na řadě střední typ velikostně pod Heronem 1.Skrýt celý příspěvek

      • Danik
        14:59 02.09.2022

        Zástupce Group 3 místo vyřazené Sojky III.

        Zástupce Group 3 místo vyřazené Sojky III.

        • petres
          20:45 02.09.2022

          Které typy tedy přichází do úvahy?

          Které typy tedy přichází do úvahy?

          • Jan Grohmann
            22:15 02.09.2022

            Můj odhad, bude to nějaký VTOL: https://bluebird-uav.com/... Nabízí to na svých stránkách IAI. S podvozkem asi ne a doufejme, že ani ne s nějakým katapultem. Takže sázím na: ...Zobrazit celý příspěvek

            Můj odhad, bude to nějaký VTOL: https://bluebird-uav.com/...
            Nabízí to na svých stránkách IAI.
            S podvozkem asi ne a doufejme, že ani ne s nějakým katapultem.
            Takže sázím na: https://bluebird-uav.com/thund...
            :)Skrýt celý příspěvek

          • Danik
            01:13 03.09.2022

            V Group 3 je třeba Resolute Eagle, Arcturus T-20, RQ-21 Blackjack či RQ-7 Shadow

            V Group 3 je třeba Resolute Eagle, Arcturus T-20, RQ-21 Blackjack či RQ-7 Shadow

          • petres
            08:18 03.09.2022

            Díky za tipy. Uvidíme jestli ThunderB-VTOL (koukal jsem, že je to sice výrobek Bluebird, ale zaštiťuje to IAI, což mu do našeho systému dává velkou šanci) ...Zobrazit celý příspěvek

            Díky za tipy. Uvidíme jestli ThunderB-VTOL (koukal jsem, že je to sice výrobek Bluebird, ale zaštiťuje to IAI, což mu do našeho systému dává velkou šanci) https://www.iai.co.il/p/thunde...
            A nebo třeba americký RQ-7 Shadow.
            Čekal jsem, že někdo napíše i Primoco, když se tak vehementně domáhali zájmu MO. Otázka je, jestli ten jejich výkřik nebyl pro ně kontraproduktivní.Skrýt celý příspěvek

          • flanker.jirka
            10:52 03.09.2022

            Jan Grohmann
            Tyto malé VTOL by to chtělo požadovat už od domácího průmyslu a nekupovat to z tramtárie.

            Jan Grohmann
            Tyto malé VTOL by to chtělo požadovat už od domácího průmyslu a nekupovat to z tramtárie.

          • Danik
            11:12 03.09.2022

            flanker.jirka Nějaké levnější "spotřební" drony by bylo záhodné dělat u nás. Heslo: drony domácí výroby do každé čety pěchoty, by se mělo stát mantrou. Levnou vyčkávací munici ať ...Zobrazit celý příspěvek

            flanker.jirka

            Nějaké levnější "spotřební" drony by bylo záhodné dělat u nás. Heslo: drony domácí výroby do každé čety pěchoty, by se mělo stát mantrou.

            Levnou vyčkávací munici ať už jako nosiče či přímo sebevražedný, menší průzkumné drony.

            V tomto se mi líbí UA. Ta se kromě větších segmentů své výroby, jako T-84, BTR, 4x4 KOV, menší buginy, či nyní novou třídu Korvet a větší raketové systémy jak země-země, tak země-moře, soustředila i na menší zbraně jako PTŘS vlastní výroby a to Stugna a Skif. Tyto systémy udělají hodně parády při obraně země, přitom za nižší jak vývojovou tak pořizovací cenu.

            AČR by potřebovala kromě RPG-75 i něco jako polský Piorun, PTŘS a drony, ideálně domácí výrobySkrýt celý příspěvek

          • flanker.jirka
            16:25 03.09.2022

            Danik Moje řeč, už dávno měli do čet dostat alespoň a na hraní nějaké malé DJI, pak by mohli lépe specifikovat co budou chtít. Ale nemusíme se držet při zemi. Íránci umí udělat ...Zobrazit celý příspěvek

            Danik
            Moje řeč, už dávno měli do čet dostat alespoň a na hraní nějaké malé DJI, pak by mohli lépe specifikovat co budou chtít.
            Ale nemusíme se držet při zemi. Íránci umí udělat střely s plochou dráhou letu s kopií motoru, který se vyrábí v PBS Velká Bíteš.Skrýt celý příspěvek

          • Maximus
            22:37 03.09.2022

            To Danik: MANPADS je už vyšší liga, stačilo by, pokud by jsme u nás zvládli nějakou moderni paceřovku - klidně i v licenci. RPG-75 nemá vykon a variace na téma RPG-7 je urcite ...Zobrazit celý příspěvek

            To Danik: MANPADS je už vyšší liga, stačilo by, pokud by jsme u nás zvládli nějakou moderni paceřovku - klidně i v licenci. RPG-75 nemá vykon a variace na téma RPG-7 je urcite dobra pro zálohy, ale svět je přece jen jinde.Skrýt celý příspěvek

  • IS-3
    17:52 01.09.2022

    Jestli není 18 Bayraktarů lepším řešením, než tři Herony.. Stejně v životě naše Herony žádnou výzbroj neponesou a na ty úkoly, na který je pořizujeme, by stačil i Bayraktar. ...Zobrazit celý příspěvek

    Jestli není 18 Bayraktarů lepším řešením, než tři Herony.. Stejně v životě naše Herony žádnou výzbroj neponesou a na ty úkoly, na který je pořizujeme, by stačil i Bayraktar. Neříkám vůbec, že je Heron špatnej, jen je to něco mezi Reaperem a Bayraktarem.Skrýt celý příspěvek

    • Danik
      18:17 01.09.2022

      Tohle je samozřejmě relevantní dotaz, ale mám jednu poznámku. Vysvětlíte mi proč tedy nyní kupujeme k těm Heronům munici? Když ji nikdy neponesou. Jinak AČR plánuje další drony. ...Zobrazit celý příspěvek

      Tohle je samozřejmě relevantní dotaz, ale mám jednu poznámku. Vysvětlíte mi proč tedy nyní kupujeme k těm Heronům munici? Když ji nikdy neponesou.

      Jinak AČR plánuje další drony. Tohle je jen začátek a integrace kategorie MALE, které Herony budou dělat průkopníky v našich ozbrojených silách.

      Co se psalo dříve, tak se počítá s různou vyčkávací municí a různými druhy dronů. Na těchto si AČR "osahá" jejich možnosti a doktrinální nasazení. 30% zapojení průmyslu také udělá své pro schopnosti našich výrobců něco dále vyrábět. Uvidíme kam se bude ubírat třeba projekt Bivoj, nebo jestli Primoco nezmění názor na militarizaci svých produktů.

      Jinak co je zajímavé na Heronu je jeho výdrž ve vzduchu, která se někdy uvádí až na 52 hodin. Oproti tomu Reaper (naložený pravda) zvládne 14.Skrýt celý příspěvek

      • TC82
        19:48 01.09.2022

        Výdrž prázdného UAV bez payloadu, nebo s extra fuelem místo payloadu, nemá vypovídající hodnotu.

        Výdrž prázdného UAV bez payloadu, nebo s extra fuelem místo payloadu, nemá vypovídající hodnotu.

        • Danik
          20:03 01.09.2022

          Pak se bavíme o 42

          Pak se bavíme o 42

          • TC82
            14:47 02.09.2022

            To je endurence s 250kg externě zavěšeným payloadem ? A zdroj ?

            To je endurence s 250kg externě zavěšeným payloadem ? A zdroj ?

          • Danik
            15:00 02.09.2022

            Heron má 350kg užitečného zatížení

            Heron má 350kg užitečného zatížení

          • TC82
            18:35 03.09.2022

            Danik: Dle IAI až 470kg, ale na to jsem se neptal. 250kg by mohly byt přibližne 4x spike + nějaká senzorová hlava. Ale jestli máte performance chraty pro heron tak se pls podělte.. ...Zobrazit celý příspěvek

            Danik: Dle IAI až 470kg, ale na to jsem se neptal.
            250kg by mohly byt přibližne 4x spike + nějaká senzorová hlava.
            Ale jestli máte performance chraty pro heron tak se pls podělte.. jen mě zajímá odkud je ten parametr 42h s payloadme (o velikosti?)Skrýt celý příspěvek

      • Poly
        20:37 01.09.2022

        Pořídit si pro "osahávání" možností a případně sbírání zkušeností hned MALE, to mi moc smysl nedává. Logicky je lepší začít s menším a postupně zvyšovat požadavky a mít jasno, co ...Zobrazit celý příspěvek

        Pořídit si pro "osahávání" možností a případně sbírání zkušeností hned MALE, to mi moc smysl nedává. Logicky je lepší začít s menším a postupně zvyšovat požadavky a mít jasno, co vlastně chci. Možná by ˇACR časem zjistila, že MALE ani vlastně nepotřebuje a stačí jí právě ten TB2, lze na přání SATCOM. Pokud by jsme přece chtěli větší, tak by se dokoupil TB3. A nebo by chtěla naopak ještě větší a zakoupili by třeba i Akıncı.Skrýt celý příspěvek

        • Danik
          21:14 01.09.2022

          Mhmm 1) Mám pro Vás tajemství. TB2 je kategorie MALE... 2) Když to vezmu podle US kategorizace UAS. Nyní AČR užívá Raveny, Waspy a Pumy v Group 1. Poté máme Scan Eagly z Group 2. ...Zobrazit celý příspěvek

          Mhmm

          1) Mám pro Vás tajemství. TB2 je kategorie MALE...

          2) Když to vezmu podle US kategorizace UAS. Nyní AČR užívá Raveny, Waspy a Pumy v Group 1. Poté máme Scan Eagly z Group 2. Poté tedy sice vynecháváme Group 3, kde jsou třeba Arcturus T-20 nebo Blackjacky ALE. Sojky III bez náhrady (zatím) vyřazené v roce 2010 byly právě Group 3. Zkušenosti i když starší tedy máme. No a nyní naše armáda pořídila zástupce Group 4, kde je třeba i Predátor, nebo Grey Eagle. Group 5 kde je Global Hawk neřešíme a otázka jestli vůbec. Teď když se na to takto podíváme. Už provozujeme LALE drony. Group 1, Group 2, s Group 3 máme zkušenosti. Kategorii micro máme také, tedy Hornety a mini též, jelikož máme Vážky II a IIA. Akvizice dronu z kategorie Group 4 a MALE se tedy jeví jako logický krok.

          BTW Group 5 funguje v podobě Global Hawků v rámci NATO, kdy ČR se účastnila společného programu 14 států aliance a je provozována flotila těchto strojů ze Sigonely v Itálii a v operačním centru máme několik vojáků. Stálo nás to 650 milionů Kč.

          3) Navrhujete nakoupit TB3. To je skvělý, akorát že vůbec.... jelikož se jedná o větší TB2 určený pro námořní operace. Turci ho stvořili proto, že má startovat z jejich "letadlové lodě"- vrtulníkového nosiče, když jim US zařízla nákup VTOL F-35. Problém je, že jsou řízeny přes LSP, což se hodí na moře. Už míň na pevninu.

          4) Co máte s tím tureckým řešením? Když už HALE Group 5 tak můžeme rovnou vzít osvědčené Reapery....Skrýt celý příspěvek

          • Poly
            22:04 02.09.2022

            1) To není žádné tajemství, to tu vědí asi všichni. Nikde netvrdím, že TB2 není MALE. 2) Hezká práce s vyjmenovávání dronů, sice k ničemu, ale vem to čert. Nikde netvrdím, že ...Zobrazit celý příspěvek

            1) To není žádné tajemství, to tu vědí asi všichni. Nikde netvrdím, že TB2 není MALE.

            2) Hezká práce s vyjmenovávání dronů, sice k ničemu, ale vem to čert. Nikde netvrdím, že žádné zkušenosti nemáme.

            4) Nemám proti Turkům nic. Jsou levnější než americké stroje. Akinci je stavěný na dlouhou výdrž ve větší výšce a dokáže pokrýt velké území. Pokud teda Baykar neuvádí výmysly.Skrýt celý příspěvek

          • Danik
            01:20 03.09.2022

            1) Tak proč jste pak napsal tohle? "Možná by ˇACR časem zjistila, že MALE ani vlastně nepotřebuje a stačí jí právě ten TB2" 2) Sice k ničemu? Napsal jste toto "Logicky je lepší ...Zobrazit celý příspěvek

            1) Tak proč jste pak napsal tohle?

            "Možná by ˇACR časem zjistila, že MALE ani vlastně nepotřebuje a stačí jí právě ten TB2"

            2) Sice k ničemu? Napsal jste toto

            "Logicky je lepší začít s menším a postupně zvyšovat požadavky a mít jasno, co vlastně chci"

            Já jsem jasně ukázal, že s menšími drony už jsme začali a zkušenosti máme. Proto jsem používané drony a kategorie vypsal.

            4) Jenže to že je jen levný prostě nestačí. Co jeho senzorová výbava, spojení atp. Produkci dronů vedou US a Izraelci.Skrýt celý příspěvek

          • Poly
            00:47 04.09.2022

            Protože logický postup a posloupnost větné stavby. Píšu, že nemusí být hned MALE. Pak, že je lepší začít s menším (logicky než je Heron). A pak by zjistila, že MALE nepotřebuje, ...Zobrazit celý příspěvek

            Protože logický postup a posloupnost větné stavby. Píšu, že nemusí být hned MALE. Pak, že je lepší začít s menším (logicky než je Heron). A pak by zjistila, že MALE nepotřebuje, ale stačí jí ten Heron. Ten sice MALE je, ale je alespoň menší a levnější než Heron. To všechno tam je. Co tam není je "TB2 není MALE". Co je na tom k nepochopení?

            Bod číslo 2 - pořád nechápu. Menší drony tam chybí, to jste sám napsal. Chybí právě ten postup Rumunska. Mají RQ-7 Shadow a doplňují větším TB2. A i ten je menší než Heron a především levnější. Nevidím moc možností, kdy ČR využije víc Heron než TB2. Pokud by jsme moc chtěli, můžeme objednat se SATCOM.

            Senzory mají takové, jaké chtějí zákazníci. Pokud výrobce zjistí, že bude poptávka po senzoru XYZ, tak ho prostě nakoupí a integruje. Konkrétně u TB2 je to krásně vidět. Kdo nechce Aselsan, tam má možnost řešení od Wescam. Pro větší dron má Wescam výkonnější řešení, ale nebyl by problém nakoupit u Hensoldtu nebo u Safranu nebo... Oni si v Baykaru určitě průzkum trhu dělají.Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
      20:18 01.09.2022

      IS-3 Ani 18 bayraktarů nebude schopné unést pokročilá větší čidla, které může nést jeden Heron. Ono půjde hlavně o to k čemu ty drony chceme. Herony jsou hlavně pro průzkum a v tom ...Zobrazit celý příspěvek

      IS-3
      Ani 18 bayraktarů nebude schopné unést pokročilá větší čidla, které může nést jeden Heron. Ono půjde hlavně o to k čemu ty drony chceme. Herony jsou hlavně pro průzkum a v tom jsou na lepší úrovni než TB2.Skrýt celý příspěvek

      • Poly
        20:40 01.09.2022

        A bude na Heronech něco výkonnějšího než WESCAM MX-15D?

        A bude na Heronech něco výkonnějšího než WESCAM MX-15D?

        • Scotty
          21:19 01.09.2022

          Nepochybně ano.

          Nepochybně ano.

        • flanker.jirka
          15:56 02.09.2022

          Heorn umí i SAR radary a má hmotnostní kapacitu na to nést i SIGINT, ELINT, COMMINT zařízení.

          Heorn umí i SAR radary a má hmotnostní kapacitu na to nést i SIGINT, ELINT, COMMINT zařízení.

          • TC82
            18:39 03.09.2022

            Tak ještě aby to měl z čeho napájet :)

            Tak ještě aby to měl z čeho napájet :)

        • flanker.jirka
          15:57 02.09.2022
    • Scotty
      21:18 01.09.2022

      IS-3
      /Stejně v životě naše Herony žádnou výzbroj neponesou a na ty úkoly, na který je pořizujeme, by stačil i Bayraktar./
      Tak tohle by jste měl poněkud rozvést.

      IS-3
      /Stejně v životě naše Herony žádnou výzbroj neponesou a na ty úkoly, na který je pořizujeme, by stačil i Bayraktar./
      Tak tohle by jste měl poněkud rozvést.

    • Laci
      11:19 02.09.2022

      Ne, není. A z pohledu obranyschopnosti našeho státu lepší obchodovat s Izraelem, než s Tureckem, který hraje na všechny strany, i kdyby to stalo víc peněž. O srovnání kvality a ...Zobrazit celý příspěvek

      Ne, není.
      A z pohledu obranyschopnosti našeho státu lepší obchodovat s Izraelem, než s Tureckem, který hraje na všechny strany, i kdyby to stalo víc peněž. O srovnání kvality a schopností TUR dronů a ISL dronů není třeba vést diskuzi.Skrýt celý příspěvek

      • Náhodný kolemjdoucí
        16:32 02.09.2022

        Jestli není turecký přístup, kdy to hrají na všechny strany, pro zákazníky nakonec bezpečnější než izraelská neutralita...

        Jestli není turecký přístup, kdy to hrají na všechny strany, pro zákazníky nakonec bezpečnější než izraelská neutralita...

      • flanker.jirka
        10:55 03.09.2022

        Mně osobně připadá, že Izrael to také hraje na všechny strany a posuzuje přitom pouze své vlastní zájmy. Stačí se podívat na postoje nepostoje při konfliktu na Ukrajině.

        Mně osobně připadá, že Izrael to také hraje na všechny strany a posuzuje přitom pouze své vlastní zájmy. Stačí se podívat na postoje nepostoje při konfliktu na Ukrajině.

Načítám diskuzi...