RS-28 Sarmat: Rusko sází na jaderné zbraně

UR-100N v kódu NATO SS-19 Siletto při jednom z testovacích odpalů (2016); ilustrační foto / Sergej Kazak, Sputnik

V médiích se objevily nové informace o vyvíjené ruské těžké mezikontinentalní balistické raketě ICBM (Inter-Continental Ballistic Missile) RS-28 Sarmat. Střela v ruské armádě nahradí starší střely R-36M2 Vejvoda (SS-18 Satan) a/nebo UR-100N (SS-19 Siletto). Vývoj ICBM RS-28 potvrzuje důležitost jaderného odstrašení pro ruskou bezpečnostní strategii.

Hra na třetí světovou

Ruské konvenční síly se nemohou rovnat (v počtech a kvalitě) armádám hlavních mocenských oponentů - zemím NATO a Číně. Například čínskému útoku na Sibiř ruská armáda vzhledem k odlehlosti základen jen obtížně zabrání a je také otázkou, zda Rusko dokáže na Dálný východ poslat (po železnici, letecky) dostatek sil k případnému konvenčnímu protiútoku.

Vzhledem ke své obří rozloze a omezeným konvenčním silám, které nedokáží ochránit celé území Ruska, jsou pro jakoukoliv ruskou bezpečnostní strategii naprosto klíčové jaderné síly. S tím souvisí také nezbytná nutnost vyvolávat u mocenských protivníků (resp. u jejich široké veřejnosti) přesvědčení o připravenosti a rozhodnosti jaderné zbraně použít - bez ohledu na následky na celý svět.

Ať je toto "hraní si na třetí světovou" reálné nebo ne, jde o poměrně efektivní nástroj ruské bezpečnostní strategie. Není divu, že Rusko bez ohledu na hospodářskou situaci neustále financuje vývoj nových jaderných zbraní a rovněž velmi citlivě reaguje na každé technologie, které mohou ruskou "hru" na jadernou válku ohrozit.

Dlužno dodat, že se Moskva v poslední době soustředí také na rozvoj menších taktických jaderných zbraní a jejich nosičů - především střel vzduch-země a země-země dlouhého doletu. Ty lze použít jako účinnější nástroj odstrašení (nebo mocenského nátlaku), protože práh použití taktických jaderných zbraní je mnohem nižší než u strategických jaderných zbraní a může dokonce převládnout názor, že omezené použití taktických jaderných zbraní nespustí okamžitou odvetu strategickými jadernými zbraněmi.

Defacto se tak obrátila situace z 50. a 60. let minulého století, kdy naopak Spojené státy zaváděly velké množství taktických a strategických jaderných zbraní, aby vyrovnaly množstevní výhodu sovětské armády na evropském bojišti.

Z pohledu Rusů je proto vývoj amerického protiraketového deštníku nástrojem, jak podlomit hlavní bezpečnostní nástroj Ruska a/nebo nástroje (podle úhlu pohledu), kterým Rusko uplatňuje své mocenské zájmy na zahraniční scéně.

RS-28 Sarmat

Podle ruských médií je právě vývoj systémů americké protiraketové obrany důvodem vývoje nové ICBM RS-28 Sarmat. Vývoj RS-28 se dá posuzovat jak z technické, tak z nedílné propagandistické stránky:

RS-28 má dle ruských médií údajně nahradit obří 210t raketu R-36M2 Vejvoda, která dokáže na cíl dopravit náklad o hmotnosti 8,8 t. Západní odborníci zase soudí, že jde však spíše o náhradu lehčích UR-100N (106 t).

Problematická kategorizace je dána nejednoznačnými informacemi o schopnostech RS-28, která dostala NATO označení SS-X-30 Satan 2.

Dle ruské tiskové agentury RIA Novosti RS-28 váží asi 110 t a má nosnost 5 t. RS-28 je přitom navržená tak, aby překonala jakoukoliv protiraketovou obranu.

Extrémně chráněná mají být také nové odpalovací sila. “Odpalovací silo nových střel bude co nejvíce fyzicky chráněno - úplné zničení jednoho odpalovacího zařízení si vyžádá nejméně sedm velmi přesných jaderných úderů,” píše RIA Novosti. Jak píše magazín War Is Boring, Rusko na zničení každého sila amerických střel Minuteman III vyčleňuje dvě jaderné hlavice.

Dlužno dodat, že je naprosto nejednoznačné, co znamená “přesný zásah” - zda jde o pozemní nebo vzdušný jaderný výbuch, jaká je síla výbuchu a jaká je vzdálenost výbuchu od sila (stovky metrů, jednotky kilometrů?). Je jasné, že opravdu přímý zásah žádné silo vydržet nemůže.

Pokud jsou informace RIA Novosti správné, dolet RS-28 je 11 000 km a unese 10 až 15 samostatně naváděných návratových hlavic MIRV (Multiple Independently Targetable Reentry Vehicle). Každá hlavice má mít sílu 750 kt.

"Hlavice letí do svých cílů při hypersonických rychlostech po vlastní naváděcí ose. Nebude snadné zachytit několik nezávislých hlavic: v závislosti na situaci budou schopny manévrovat jako okřídlené nebo hypersonické střely," píše RIA Novosti.

Oleg Olikere, ředitel programu pro Rusko a Eurasii v think-tanku CSIS (Center for Strategic and International Studies) soudí, že RS-28 má skutečně hmotnost kolem 100 t a tudíž se jedná o náhradu lehčí UR-100N. Informace o nahrazení supertěžké (a samozřejmě také superdrahé) R-36M2 Vejvoda bere jako ruské PR a přirozený propagandistický boj - tedy v duchu “hry na třetí světovou”, především směrem k široké veřejnosti.

Koncepce rakety Sarmat (RS-28 - pozn. red.) jako následovníka SS-18 (R-36M2 Vejvoda - pozn. red.) byla vždy ruská PR. Rusové jsou dlouhou dobu hrdi na Vejvodu, jako nejtěžší ICBM na světě, která má NATO označení Satan,” říká Oliker. “Vejvoda je pryč, ale pokud jste na něco hrdý, nechcete se toho vzdát, stavíte tedy ještě něco lepšího. Z toho důvodu se raketa Sarmat prodává jako náhrada Vejvody.”

V ruských médií se např. objevily informace o nosnosti RS-28 až 10 t, což je ještě více než unese SS-18. Západní odborníci však souhlasí s informacemi RIA Novosti o nosnosti kolem 5 t.

Nosnost kolem pěti tun však nesouhlasí s množstvím MIRV, které proklamuje RIA Novosti. Dlužno dodat, že ruská Wikipedia píše u RS-28 o nosnosti 5 t a o 3 až 10 MIRV.

"Za předpokladu, že tato raketa je větší než SS-19 (UR-100N - pozn. red.) a s technologií lepší než to, co bylo k dispozici v sedmdesátých letech minulého století (vznik SS-19 - pozn. red.), je celkem logické, že nosnost je kolem pěti tun, ale nevysvětluje to jiné informace o hlavicích a falešných cílech,” říká Michael Kofman, z federálně financovaného výzkumného a analytického centra CNA (Center for Naval Analyses). "Jestliže má RIA pravdu - a pravděpodobně nemá - jak vložíte 10 bojových hlavic a tunu návnad do pěti tun?"

Podle Kofmana se RS-28 podobá více SS-19 - získá ale o něco více pokročilých bojových hlavic a především velké množství klamných cílů, které pomohou penetrovat americkou protiraketovou obranu.

Zdroj: War Is Boring

Nahlásit chybu v článku


Související články

Rusko vs. americká třetí kompenzační strategie

Spojené státy v rámci Třetí kompenzační strategie TOS (Third Offset Strategy) plánují revolučním ...

Rusko obnoví na Krymu výrobu obřích vznášedel Zubr

Podle ruského deníku Izvestija ruské námořnictvo v roce 2018 obnoví výrobu obřích vznášedel Zubr ...

Ruská letecká výstava MAKS 2017

V těchto dnech nedaleko Moskvy probíhá největší ruská letecká výstava MAKS 2017. Ve vzduchu i na ...

Úspěchy ruských tanků T-90 a bojových vozidel BMPT

Díky pozitivním zkušenostem s nasazením v Sýrii ruská armáda objednala malý počet vozidel palebné ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • lukus
    16:04 04.08.2017

    Doporučuji zajet na základnu jaderných sil Pervomajsk UA, sjet 12 pater pod zem v železobetonovém sargofáku a udělat zkušební odpal, stojí to cca 50 hřiven (je to sice už jen ...Zobrazit celý příspěvek

    Doporučuji zajet na základnu jaderných sil Pervomajsk UA, sjet 12 pater pod zem v železobetonovém sargofáku a udělat zkušební odpal, stojí to cca 50 hřiven (je to sice už jen muzeum, ale funguje). Zde si všichni uvědomí, že k masivní válce USA vs Rusko nedojde. ale dojde k jiné věci.... Obě strany to ví. Následky si totiž jen z youtube neuvědomíte tak, jak tam dole (my tu sice počítáme sílu v xM TNT, na východě se počítá v ,,vyčištěných " x0 000 km2).
    A pokud by eventualně k nějaké větší válce mělo dojít, buďme si všichni jisti, že se zopakuje ,,mnichov" a slabé státy budou opět prodány v zájmu velkých. (polákům a rumunum to už došlo a proto zbrojí)
    Např. Když Turci sestřelili ruské letadlo a rusové by konflikt eventualně vyhrotili, Turecko požádalo o pomoc, a došlo na masivní konvenční střet, myslíte že by tam naše vláda s radostí poslala pár tisíc čechů umřít jen proto že jsou v Nato? Ne kroutili by se. A kroutit se budou i v Elysejském paláci nebo v Belíně, kdyby měli bránit Estonce.
    A myšlenka, že jsme si rovni a táhneme za jeden provaz v Evropě a budeme se bránit - jako kamionoví dopravci víme své a šikana ze strany států staré EU to dává jasně najevo už ted za doby míru. A co teprve za malé krize.
    Spolehnout se budeme moci jen na sebe. Izrael taky nečeká na pěchotu z USA, ale koná sám.Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    15:24 04.08.2017

    Jakub2 - já bych to excelování na biatlonu nepřeháněl. Bylo to tuším jednou či dvakrát a nebylo to zas o tolik, i když to Rusy nepochybně velmi nepříjemně překvapilo. Navíc ...Zobrazit celý příspěvek

    Jakub2 - já bych to excelování na biatlonu nepřeháněl. Bylo to tuším jednou či dvakrát a nebylo to zas o tolik, i když to Rusy nepochybně velmi nepříjemně překvapilo. Navíc vytuněné Type99 nejsou běžným kouskem PLA (ok, T-90 v Rusku také ne). Nicméně argumentovat B3 není korektní. B3 je levná a ošudlaná modernizace masovky směřující perspektivně do záloh a k druhosledovkám. Za další B3 byla (zřejmě i pod dojmem z toho biatlonu) poměrně fest vylepšena po roce 2016, takže teď už je taky o něco dál. V VII/2017 ATM je o tom zrovna článek.
    A v souboji Type-99 vs. T-90MS (a podobné deriváty) bych jasně sázel na T-90. Přecijenom Type-99 bojovat jinde než na přehlídkách nikdo neviděl.Skrýt celý příspěvek

  • Pavel1
    14:28 04.08.2017

    "Čína nezačínala obsadenie Tibetu priamou intervenciou, ale masívnou výstavbou infraštruktúry na území slobodného Tibetu, kde Čínania platili a Tibeťania pracovali .." To máte ...Zobrazit celý příspěvek

    "Čína nezačínala obsadenie Tibetu priamou intervenciou, ale masívnou výstavbou infraštruktúry na území slobodného Tibetu, kde Čínania platili a Tibeťania pracovali .."
    To máte odkud? Doporučuji ověřovat si zdroje, protože to co píšete je hovadina na ntou.
    Realita je taková, že Čína zahájila invazi do Tibetu v roce 1950, tedy pouhý rok po té co v Číně zmocnil vlády mao. Po okupaci se dlouhá léta s v okupovaném Tibetu nic nedělo (tedy když nepočítáme brutální masakry tibetských civilistů, bombardování klášterů i s mnichy uvnitř, veřejné mučení tibetských opozičníků, atd.), protože čína měla dost problémů sama se sebou. Maem vyhlášený tzv. "velký skok" způsobil v číně v 50. letech hladomor takových rozměrů, že i ten ukrajinský způsobený stalinovou kolektivizací, byla procházka rozkvetlým parkem. V 60. letech následovala tzv. "kulturní revoluce", opět s mnoha miliony lidských obětí na kontě. Teprve až hluboko v 70. letech dlouho po maově smrti, došlo v číně k rozsáhlým liberalizačním reformám, které z číny udělaly defakto kapitalistickou ekonomiku otevřenou zahraničním investicím, které číně umožnily zbohatnout. O nějaké čínské výstavbě infrastruktury v Tibetu se dá hovořit až od 90. let, tedy nějakých 40 let po čínském vpádu, který znamenal smrt pro pětinu tehdejší tibetské populace.Skrýt celý příspěvek

  • Jakub2
    14:26 04.08.2017

    Hyena: Proč si myslíte, že PLA nemá svoje speciální oddíly, maskirovku a vševojskovou armádu? Už teď má PLA v Asii větší údernou sílu, přičemž mohutně stahují technologické ...Zobrazit celý příspěvek

    Hyena: Proč si myslíte, že PLA nemá svoje speciální oddíly, maskirovku a vševojskovou armádu? Už teď má PLA v Asii větší údernou sílu, přičemž mohutně stahují technologické zaostávání. Nové čínské tanky (Type 99) jsou více než srovnatelné s T-90. Ty starší Type 96 jezdí na tankový biatlon do Alabina a excelují v disciplínách jako je střelba za pohybu i nad ruskými posádkami s T-72B3.Skrýt celý příspěvek

  • Hyena
    14:05 04.08.2017

    Na druhej strane treba tiez povedat, ze Rusko ma okrem atomoviek pre konvencny konflikt aj zdroje ako sa vyrovnat aj s cinskou hrozbou hybridnej vojny - vsevojskova armada, ...Zobrazit celý příspěvek

    Na druhej strane treba tiez povedat, ze Rusko ma okrem atomoviek pre konvencny konflikt aj zdroje ako sa vyrovnat aj s cinskou hrozbou hybridnej vojny - vsevojskova armada, Spetznaz, sami vynasli hybridnu vojnu a maskirovku takze vedia ako v tom chodit + neparanie sa s civilnymi obetami a ludskymi pravami.Skrýt celý příspěvek

  • damik
    12:48 04.08.2017

    Dusan: Dnes je to samozrejme nereálne, ale Číne stačí počkať, kedy raz bude Rusko v problémoch a bude mať iné starosti ako riešiť nejakých separatistov ďaleko od centra. To uz ...Zobrazit celý příspěvek

    Dusan: Dnes je to samozrejme nereálne, ale Číne stačí počkať, kedy raz bude Rusko v problémoch a bude mať iné starosti ako riešiť nejakých separatistov ďaleko od centra.

    To uz se davno deje. Cinani se uci od Putky ...

    http://abcnews.go.com/Internat...

    Alexander Shaikin, in charge of controlling the Russian-Chinese border, said on June 29 that 1.5 million people from China have illegally entered the Russian Far East over the past 18 months.Skrýt celý příspěvek

  • dusan
    12:31 04.08.2017

    Problémom Ruska do budúcnosti je to, že proti hybridnej vojne sú mu jadrové zbrane nanič. Ak by teoreticky Čína chcela trochu posunúť hranice tak to nebude žiadna konvenčná vojna, ...Zobrazit celý příspěvek

    Problémom Ruska do budúcnosti je to, že proti hybridnej vojne sú mu jadrové zbrane nanič. Ak by teoreticky Čína chcela trochu posunúť hranice tak to nebude žiadna konvenčná vojna, ale presne smerovaný "separatizmus" miestnej čínskej menšiny.

    Dnes je to samozrejme nereálne, ale Číne stačí počkať, kedy raz bude Rusko v problémoch a bude mať iné starosti ako riešiť nejakých separatistov ďaleko od centra.

    Čína nezačínala obsadenie Tibetu priamou intervenciou, ale masívnou výstavbou infraštruktúry na území slobodného Tibetu, kde Čínania platili a Tibeťania pracovali ... ešte nevedeli, že majú zaplatené za koniec svojej krajiny ...

    S infraštruktúrou už mohla čínska armáda dobyť Tibet i keď to trvalo desiatky rokov a stálo desiatky tisíc čínskych vojakov.Skrýt celý příspěvek

  • Smirnov
    11:40 04.08.2017

    No řekl bych že přímím zásahem se opravdu myslí přímý zásah. Výbuch ve vzduchu nebo kousek vedle sila zničit opravdu nemůže.

    No řekl bych že přímím zásahem se opravdu myslí přímý zásah. Výbuch ve vzduchu nebo kousek vedle sila zničit opravdu nemůže.

Načítám diskuzi...

Stránka 3 z 3