RETIA s Eltou představí špičkové technologie radaru MADR

Podle dohody budou RETIA a ELTA spolupracovat při výrobě a provozování radaru protivzdušné obrany ELTA AD-STAR ELM-2288, který hodlají nabídnout Armádě ČR a případně dalším evropským zákazníkům.
RETIA a ELTA budou spolupracovat při výrobě a provozování radaru protivzdušné obrany ELTA AD-STAR ELM-2288 typu MADR, který hodlají nabídnout Armádě ČR a případně dalším evropským zákazníkům. / ELTA

Vedoucí česká společnost v oblasti vývoje a výroby radiolokačních technologií, vojenské elektroniky a záznamových systémů, pardubická RETIA, na veletrhu IDET 2015 představí rozsáhlou expozici pokrývající celé současné portfolio produktů a doprovodných služeb. IDETu se účastní i izraelský partner Retie, společnost Elta vyrábějící mj. radary sytému Iron Dome.

„Veletrh IDET vnímáme jako místo pro možnou prezentaci našich výrobků, setkání s významnými hosty ze zahraničí, představiteli armády, příslušníky ozbrojených sil a jednotek integrovaného záchranného systému, našimi současnými i potenciálními obchodními partnery, odbornou veřejností a hlavně jako možnost k získání nových obchodních příležitostí," říká generální ředitel společnosti Petr Novák.

Klíčová sekce expozice představí rozvoj 3D radiolokačních technologií, které plánuje RETIA ve spolupráci s izraelskou Eltou použít v rámci projektu radaru MADR (Mobile Air Defence Radar) pro potřeby protivzdušné obrany ČR. Zajímavým exponátem bude především mobilní anténa, která má být klíčovou součástí radiolokátoru. Jedná se o plně monopulsní anténu jak v azimutu, tak i v elevaci. Její vyzařovací charakteristika se vyznačuje vysokou úrovní potlačení postranních laloků, čímž se významně snižuje riziko detekce a zobrazení falešných cílů.

Výsledkem tak je snížení pracovní zátěže operačního personálu a řídících letového provozu systému PVO. Anténa se navzdory své výkonnosti vyznačuje nízkou hmotností a kompaktními rozměry. I díky tomu se radar vejde do jediného kontejneru ICO 1C, přepravitelného např. vozidlem TATRA 815-7 8x8 či letounem C-130 Hercules. Na rozdíl od radarů, které v současnosti ve výzbroji AČR dosluhují a u nichž již mobilita existuje pouze na papíře, tak budou nové radary skutečně vysoce mobilní a rychle přepravitelné na jakékoli místo na světě.

V dalších částech expozice bude návštěvníkům představen komplexní modulární systém pro záznam hovorů a řízení kvality ReDat, unikátní radiolokační prostředek ReTWis, který je určen k detekci živých osob za zdí nebo jinou pevnou překážkou, či bude možné zhlédnout mobilní pracoviště operátora systému, jež bylo společností RETIA vyvinuto pro konkrétní aplikaci v rámci zakázky NATO. Firemní expozici budou uzavírat společností dodávané systémy řízení a velení v prostředí letectva a zejména protivzdušné obrany.

Především se bude jednat o terminály řízení palby protiletadlového systému RBS-70 nové generace. Dále budou k vidění například modul řízení a velení, dodávaný s radiolokačním čidlem ReVISOR, či integrovaná pracovní stanice modulu V-SHORAD (Very Short Range Air Defence), tedy systému protivzdušné obrany velmi krátkého dosahu, který se uplatní především jako prostředek organické protivzdušné obrany malých jednotek, do jejichž sestavy by měl být přímo zařazován.

Expozice RETIA a.s. na veletrhu IDET potvrzuje její postavení předního vývojáře a výrobce radarových technologií v České republice, o čemž se při návštěvě veletrhu můžete osobně přesvědčit.

O společnosti RETIA, a.s.

RETIA je technologickou společností, která vyvíjí, vyrábí a modernizuje radary, elektroniku raketových prostředků, systémy velení a řízení, záznamové systémy, UWB lokalizační zařízení a komunikační systémy. Tyto produkty dodala a dodává AČR, NATO, dalším armádám NATO a dalším vojenským i civilním zákazníkům v ČR i ve více jak 40 zemích světa.

Společnost byla založena jako s.r.o. koncem roku 1993 a od té doby prakticky nepřetržitě roste, a to nejen svojí velikostí, ale zejména objemem a významem zakázek. V roce 1996 se firma transformovala na akciovou společnost, v průběhu času zakoupila, zrenovovala a dostavěla vývojový a výrobní areál o rozloze 10 000 m2 v blízkosti pardubického nádraží, kde dnes sídlí. Zároveň provedla řadu technických a organizačních změn tak, aby byla schopna realizovat složité a komplexní zakázky a dodávky.

Redakčně upraveno

Nahlásit chybu v článku


Související články

RETIA zveřejnila předběžné hospodářské výsledky

Vedoucí česká společnost v oblasti vojenské elektroniky a záznamových systémů, pardubická RETIA, ...

Střílející Tatra z Jihoafrické republiky

Jihoafrická firma Denel Land Systems (SLS) na střelnici Overberg Test Range uspořádala živé ...

IDET 2015: TITUS na podvozku TATRA 6x6

Blíží se jeden z nejvýznamnějších veletrhů obranných technologií – IDET 2015, který se bude konat ve ...

IDET - veletrh technologií pro kvalitnější obranu a vyšší bezpečnost

V úterý 19. května se v Brně otevírají brány 13. mezinárodního veletrhu obranné a bezpečnostní ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Ludra
    09:34 19.05.2015

    Bóže, to zas bude tlačenka...

    Bóže, to zas bude tlačenka...

  • flanker.jirka
    15:49 18.05.2015

    Není to tak dlouho co se tu tato firma ukazovala obrázky projektu radaru Reunion. Návrhů bylo několik, probíhal velký lobbing ze strany výše zmíněného pana ředitele. O tom jak se v ...Zobrazit celý příspěvek

    Není to tak dlouho co se tu tato firma ukazovala obrázky projektu radaru Reunion. Návrhů bylo několik, probíhal velký lobbing ze strany výše zmíněného pana ředitele. O tom jak se v české republice vyrábí skutečné a funkční radary by se měla Retia informovat v jiné části Pardubic, působí tam firmy, které umí stavět radary na polovodičových vysílačích (na rozdíl od hypermoderního Revisoru postaveného na elektronce). Jedná se o firmy Eldis Pardubice a firmu T-CZ, u které je k vidění v testování vlastní radar s obdobným typem antény.
    http://www.pamco.cz/wp-content... Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...