Programovatelný bubnový granátomet Milkor M32
- 22. 10. 2013
- 5 komentářů
- Jan Grohmann
Americká armáda intenzivně testuje programovatelný granátomet M25. Navzdory pozitivním zprávám z jeho nasazení v Afghánistánu bude pro mnohé ozbrojené složky nedostupný vzhledem ke své astronomické ceně. Izraelská firma IMI nabízí podobný koncept založený na bubnovém granátometu M32, avšak za zlomek ceny M25.
Izraelská firma IMI přišla již před třemi lety se systémem MPRS (Multi Purpose Rifle System) pro útočné pušk y s podvěšeným granátometem . Hlavní součástí systému MPRS je elektrooptický zaměřovač s laserovým dálkoměrem FCS ( Fire Control System ). FCS spolupracuje s elektromagnetickým zapisovačem v granátometu , který programuje čas exploze speciálních 40mm gr a nátů .
Podobný koncept rozvíjí také americký granátomet M25 (dříve XM25) . Na rozdíl od izraelského řešení využívá 25mm programovatelné granáty. Americký granátomet je vyspělejší (disponuje termoviz í , pokročilejší optikou a softwarem), má větší přesnost i dostřel – až 700 metrů oproti 250 metrům u izraelského řešení.
M25 však trpí třemi problémy: astronomickou cenou 30 000 dolarů (570 000 Kč), značnou hmotností ( 6,35 kg ) a rovněž omezenou účinností granátu ráže 25 x 40 mm. Právě tato omezená (údajně) účinnost 25mm granátu je důvodem, proč se projektu M25 neúčastní americká námořní pěchota.
Foto: Granátomet M32 s optikou FCS / IMI
Ta roku 2011 oznámila, že má zájem o granátomety s programovatelnými granáty, avšak podmiňovala to požadavkem, že je nutné najít řešení pro úpravu stávajících 40mm granátometů, nikoliv se zabývat vývojem nové zbraně.
IMI americké pěchotě nabídla svůj systém MPRS, ovšem bez úspěchu. Aby Izraelci u americké mariny zvýšili své šance, vylepšili svůj optický systém FCS a umístili jej na bubnový 40mm granátomet M32.
Zaměřovač FCS sestává ze zaměřovací optiky a laserového dálkoměru. K programování speciálních 40mm granát ů používá speciální elektromagnetické zařízení uložené v zadní části nábojové komory. Celé zařízení se ovládá pomocí touchpadu uchyceného pomocí suchého zipu kupříkladu na přední rukojeti.
Střelba je velmi jednoduchá a intuitivní. Střelec změří laserovým dálkoměrem vzdálenost do cíle. Na základě rychlosti letu 40mm granátu pak zapisovač naprogramuje granát tak, aby explodoval přesně před, nad nebo za cílem.
Připomeňme, že M32 MGL (Multiple Shot Grenade Launcher) je šestiranný bubnový mariňácký granátomet ráže 40 x 46 mm. Hmotnost zbraně činí 5,3 kilogramu a efektivní dostřel se pohybuje do 400 metrů s klasickými granáty. Maximální rychlost střelby je až tři výstřely za sekundu.
Zdroj: KiTUP!
Související články
První bojové zkušenosti s revolučním granátometem XM25
O pokrokovém granátometu XM25 jste zajisté už slyšeli. Jedná se o zbraňový systém střílející ...
- 11.10.2011
- 0 komentářů
- Jan Grohmann
Zbraň, proti které není úniku – XM25 CDTE
Americká armáda opět po čase uvolnila informace o probíhajícím vývojovém programu revolučního ...
- 01.10.2012
- 11 komentářů
- Jan Grohmann
Americká armáda stahuje z Afghánistánu granátomety XM25 CDTE
Granátomet XM25 CDTE má na bojišti způsobit malou revoluci. Americká armáda však bohužel (pro ...
- 09.03.2013
- 16 komentářů
- Jan Grohmann
Program granátometu XM25 CDTE finišuje
O granátometu XM25 CDTE (Counter Defilade Target Engagement) mnozí mluví jako o zbraňovém systému, ...
- 16.08.2013
- 4 komentářů
- Jan Grohmann
..a co potom těch přes deset dalších živatelů tohoto granátometu z různých zemí?? To potom ale ta zbraň M32 neni zavedena pouze ve výzbroji Námořní pěchoty...
..a co potom těch přes deset dalších živatelů tohoto granátometu z různých zemí?? To potom ale ta zbraň M32 neni zavedena pouze ve výzbroji Námořní pěchoty...
"M32 MGL (Multiple Shot Grenade Launcher) je šestiranný bubnový mariňácký granátomet ráže 40 x 46 mm" Řekl bych že v tomto případě označení "mariňácký" znamená že zbraň M32 je ...Zobrazit celý příspěvek
"M32 MGL (Multiple Shot Grenade Launcher) je šestiranný bubnový mariňácký granátomet ráže 40 x 46 mm"
Řekl bych že v tomto případě označení "mariňácký" znamená že zbraň M32 je zavedena ve výzbroji pouze u Námořní pěchoty. Více se o něm nechá dočíst na Wiki, kde je mimochodem i stejný obrázek jako tady.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...