Upgrade dělostřelecké munice
- 11. 5. 2013
- 8 komentářů
- Jan Grohmann
Dělostřelectvo je králem bojiště. Moderní dělostřelecké systémy umějí zasahovat drtivou silou cíle vzdálené desítky kilometrů. Dělostřelci však mohou nyní střílet podstatně bezpečněji, tedy alespoň z hlediska nezúčastněných osob. Americká armáda nakoupila svým jednotkám modernizační sady pro běžnou 155mm dělostřeleckou munici. Ty teď umožní zasahovat cíle s nebývalou přesností.
Modernizace dělostřelecké munice je poměrně jednoduchá. Místo klasického nárazového zapalovače se našroubuje speciální kit XM1156 PGK (Precision Guidance Kit), jehož součástmi jsou nárazový zapalovač, elektronika a směrová křidélka.
Jde vlastně o jakousi levnější variantu specializovaných naváděných dělostřeleckých projektilů (Excalibur). Sada PGK je však řádově levnější a lze s její pomocí bez problému modernizovat prakticky libovolnou dělostřeleckou munici. Tato sada je v současně době dostupná pro tři americké dělostřelecké granáty – M107 (dostřel 17,5 km), M795 (dostřel 22,5 km) a M549/A (dostřel 30 km).
Foto: XM1156 PGK / U.S. Army
"Použitím PGK-munice lze přesnější a smrticí palbou podpořit manévrující jednotky," vysvětluje seržant první třídy Cameron Neal, velitel palebné podpory 2. praporu 14. pěšího pluku. "Tím, že je munice přesnější, můžeme posílit důvěru manévrujících velitelů. To nám umožní hrát významnější roli v současném boji."
PGK-munice se navádí na cíl pomocí údajů z GPS. Před odpálením se do náboje pouze nahrají přesné souřadnice daného cíle. Nastavení probíhá "po drátě" prostřednictvím speciální redukce, která se nasadí přímo na "hrot" munice.
Foto: Programování munice / U.S. Arm y
Po odpálení kontroluje palubní elektronika trajektorii letu. Zde opět hraje důležitou roli GPS. Pokud dojde k odchýlení z plánované dráhy, elektronika zkoriguje směr letu s pomocí směrových křidélek. Nejnovější verze PGK dokážou zasáhnout cíl s kruhovou odchylkou 30 metrů, a to bez ohledu na vzdálenost.
Oproti tomu má klasická dělostřelecká munice na vzdálenost 15 km kruhovou odchylku 94 metrů, na 30 km už ale 267 metrů. V manévrovém boji, při boji na krátkou vzdálenost nebo ve městě bývá často dělostřelectvo vybavené standardní dělostřeleckou municí nepoužitelné.
Zdroj: DefenseTech, XM1156 PGK
Související články
Modernizace dělostřelectva Armády České republiky
Dělostřelectvo v Armádě České republiky stojí na důležité křižovatce. V nejbližších letech musí ...
- 06.03.2012
- 41 komentářů
- Jan Grohmann
Raketomet HIMARS mění rozložení sil na bojišti
Při jedné ze svých akcí v Afghánistánu narazila jednotka americké Námořní pěchoty na obrovský ...
- 07.03.2012
- 7 komentářů
- Jan Grohmann
VIDEO: Atomové dělostřelectvo
Počátkem 50. let minulého století zachvátilo svět atomové šílenství. S atomovou energií se ...
- 12.05.2012
- 1 komentářů
- Jan Grohmann
Oslavy devátého výročí založení 13. dělostřelecké brigády
Oslavy v Jincích započal výstřel z děla, následovalo ohlédnutí za úspěchy dělostřelectva ve válečném ...
- 10.12.2012
- 4 komentářů
- Michal Voska
Pro Tintera - První výrobní verze PGK mají rozptyl 50 metrů, nejnovější 30 metrů. V roce 2017 snad se má přesnost dostat pod 20 metrů.
Pro Tintera - První výrobní verze PGK mají rozptyl 50 metrů, nejnovější 30 metrů. V roce 2017 snad se má přesnost dostat pod 20 metrů.
Jan Kondziolka - 50km je moc. Maximalní dostřel bitevních lodí se pohyboval do 40km (pouze hlavní děla ). Tady máte parametry největší německé válečné lodi ...Zobrazit celý příspěvek
Jan Kondziolka - 50km je moc. Maximalní dostřel bitevních lodí se pohyboval do 40km (pouze hlavní děla ). Tady máte parametry největší německé válečné lodi http://www.valka.cz/clanek_108... Skrýt celý příspěvek
Vážení, v jednom ze sborníků UNOB, vydaném v roce 2011, byly uvedeny tyto hodnoty rozptylu: Rozptyl klasických střel: M549A1 15 km ..... 95 m 20 km ... 112 m 25 km ... ...Zobrazit celý příspěvek
Vážení,
v jednom ze sborníků UNOB, vydaném v roce 2011, byly uvedeny tyto hodnoty rozptylu:
Rozptyl klasických střel: M549A1
15 km ..... 95 m
20 km ... 112 m
25 km ... 139 m
30 km ... 260 m
Poznámka: Cena za kus ~600 dolarů.
Rozptyl u střeliva vybaveného PGK
15 až 30 km ... 50 m
Poznámka: Cena za kus 3000 dolarů.
Na vzdálenost kratší 10 km je rozptyl srovnatelný s M549.
Rozptyl u střeliva M982 Excalibur
15 až 40 km ... 10 m
Poznámka: Cena za kus 60000 dolarů.
Zdroj
https://events.vojenskaskola.c...
http://forum.nationstates.net/... Skrýt celý příspěvekNeni to nejak velka ta odchylka u klasicke munice? Jsem v serialu o tankovych bitvach poslouchal, jak nejaky ten nemecky general pozadal o podporu 50 km vzdalenou lod, a rozstrilel ...Zobrazit celý příspěvek
Neni to nejak velka ta odchylka u klasicke munice? Jsem v serialu o tankovych bitvach poslouchal, jak nejaky ten nemecky general pozadal o podporu 50 km vzdalenou lod, a rozstrilel tak hromadu ruskych tanku. Vzdy pokud by to bylo tak, tak by tenkrat trefili i svoje.
Je to teda obecne takova odchylka dneska, nebo to jen toto jsou nejake low tech dela?
DikSkrýt celý příspěvekKoukam ze pro moderni delestrelectvo je vyuka balistiky nepotrebna. Strelec zada souradnice, zvedne hlaven do 45 stupnu a pribliznyho smeru a bum.
Koukam ze pro moderni delestrelectvo je vyuka balistiky nepotrebna. Strelec zada souradnice, zvedne hlaven do 45 stupnu a pribliznyho smeru a bum.
jo, větší dostřel, lepší účinost křidelék, takže i lepší manévrovatelnost a přesnost. Tohle je pouze metoda, jak využít stávající zásoby "neinteligetní munice" a naučit ...Zobrazit celý příspěvek
jo, větší dostřel, lepší účinost křidelék, takže i lepší manévrovatelnost a přesnost. Tohle je pouze metoda, jak využít stávající zásoby "neinteligetní munice" a naučit dělostřelce, jak pracovat s inteligentní municí - má to obdobný systém programování jako excalibur, možná i stejnou programovací stanici.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...