Polsko nabízí Francii útočné pušky MSBS-5,56
- 7. 7. 2014
- 9 komentářů
- Jan Grohmann
Do soutěže na nákup nových útočných pušek pro francouzskou armádu se přihlásil další zájemce – polská firma Fabryką Broni. Poláci nabízí Francouzům svou nejnovější útočnou pušku MSBS-5,56.
Francouzské Generální ředitelství pro vyzbrojování DGA (Direction générale de l'armement) spustilo 16. května program Individuální výzbroj budoucnosti AIF (Arme Individuelle Future). V jeho rámci plánuje nakoupit 45 000 standardních útočných pušek (AIF standard) a 45 000 zkrácených karabin (AIF courte). Zájemci své nabídky mohli podat do 26. června.
V rámci téže smlouvy Francouzi poptávají 38 milionů nábojů ráže 5,56 mm × 45 NATO a 95 000 granátů ráže 40 mm × 46SR (51 tisíc protipancéřové tříštivo-trhavé, 13 tisíc kouřových a 21 tisíc cvičných).
Z Polska se do soutěže přihlásilo konsorcium tří firem. Lídrem konsorcia je Fabryką Broni se svou karabinu MSBS-5,56. Polské firmy Mekso a ZM Dezmet pak nabízí puškovou munici a 40mm granáty.
Fabryką Broni pozvala obě firmy do konsorcia mimo jiné proto, aby se ji podařil splnit jeden důležitý francouzský požadavek – zájemce musí vykazovat za poslední tři roky každoroční obrat 80 milionů euro. Soutěže se tak nemá šanci účastnit výrobce s malou lidskou, technickou a výrobní základnou. Vždyť francouzské armádě případný výherce dodá každoročně 16 000 pušek.
Francouzská armáda si do konce roku vybere 3 až 5 nejlepších konstrukcí a podrobí je dvouletému testování. Veškeré zbraně a příslušenství pro testování musejí dodat výrobci za své náklady. Výherce bude znám, pokud konstrukce splní očekávání francouzských vojáků, v roce 2016.
Nákup několika desítek tisíc útočných pušek je největší zakázkou na starém kontinentě za poslední dvě desetiletí. Soutěž si tak nenechají ujít největší evropští výrobci zbraní. Zájemci mimo Evropu mají smůlu, protože Francie požaduje, aby výrobce pocházel z Evropské unie nebo z Evropského hospodářského prostoru.
Do soutěže se mimo Fabryky Broni přihlásila belgická FN Herstal s FN SCAR-L, australská Thales Australia s F90 (pobočka francouzské firmy Thales), německá Heckler & Koch s HK416A5, italská Beretta s ARX 160, Steyr-Mannlicher s STM 556 a SIG Sauer pravděpodobně s puškou MCX.
Soutěže se také účastní izraelská IWI s puškou Galil ACE N. Izraelci se nemohou soutěže účastnit přímo, proto jednají se svým francouzským zástupcem firmou Verney Carron o přesunutí výroby zbraní Galil do Francie.
A konečně ani Česká zbrojovka (ČZ) nezůstala stranou. Zatím není známá soutěžní konstrukce ČZ. První možností je provedení CZ 805 BREN se STANAG zásobníky. Spekuluje se také o nových typech (oficiálně označované jako CZ 806 nebo CZ 807) navazující na původní konstrukci CZ 805 BREN.
Poznámka Armádních novinách
Jakou mají zbraně ČZ ve Francii šanci? Možná větší, než se na první pohled zdá. „Osobně si myslím ze Česka zbrojovka má ve Francii velkou šanci, protože pověst, která tady koluje o zbraních CZ je velice dobrá, až jsem z toho byl sám udivený," řekl pro Armádní noviny člen francouzské cizinecké legie.
Zdroj: Altair
Související články
Polsko vybírá nástupce vrtulníků Mi-8/17
Polské ministerstvo obrany plánuje pro potřeby armády a námořnictva nakoupit v nejbližších letech 70 ...
- 06.06.2014
- 11 komentářů
- Jan Grohmann
Izraelská odstřelovací puška DAN .338
Na probíhající evropské vojenské výstavě Eurosatory 2014 představila izraelská zbrojovka IWI (Israel ...
- 17.06.2014
- 2 komentářů
- Jan Grohmann
BMCR: Nová útočná puška ze Singapuru
Singapurská firma ST Kinetics představila na výstavě Eurosatory 2014 novou útočnou pušku BMCR ...
- 24.06.2014
- 3 komentářů
- Jan Grohmann
Česká zbrojovka investuje na Slovensku
Česká Zbrojovka (ČZ) rozšíří na Slovensku své vývojové a výrobní kapacity. Informaci přinesl deník ...
- 03.07.2014
- 29 komentářů
- Jan Grohmann
Za neznalost jmen konstruktérů se omlouvám. Nepoužívám vždy google a pravdou je , že jsem to hledal někdy dávno a i tehdy zřejmě nedbale. Nic to , ale nemění na tom, že ve ...Zobrazit celý příspěvek
Za neznalost jmen konstruktérů se omlouvám. Nepoužívám vždy google a pravdou je , že jsem to hledal někdy dávno a i tehdy zřejmě nedbale.
Nic to , ale nemění na tom, že ve srovnání s konstrukcí SA58 CZ805 přinesl spíše zklamání což je tedy smutné.
Pak se tedy vysvětluje i ten název neboť podle toho co psal Zbrojir tak pro některé zákazníky je všechno s názvem BREN a CZ super dobrý. Jenže si nemyslím, že bych si přál aby se naše továrny proslavili tím , že sou jejich manažeři super vychcaný a že umí vytěžit z naší historie maximum, ale spíše tím, že prodávají super věci. Tak jako to bylo třeba s tanky LT35, puškami vz24 , SA58 byl ve Vietnamu též prověřen jako velmi kvalitní zbraň.
Dnešní politika CZ může být nyní super výnosná, ale taky může za čas pokazit všechno co bylo vybudováno za předešlých 100 let.
Řešíme CZ805 protože to narazil i tento článek ve svém závěru.Skrýt celý příspěvekTak jak zde již bylo naznačováno, za výběrem zbraní (v jakémkoliv státě) často stojí nějaký lobbing. A Thales má v tomto směru prostě jedinečnou pozici. Navíc obdobně jako ...Zobrazit celý příspěvek
Tak jak zde již bylo naznačováno, za výběrem zbraní (v jakémkoliv státě) často stojí nějaký lobbing. A Thales má v tomto směru prostě jedinečnou pozici. Navíc obdobně jako krystofmraz si myslím, že Francouzi budou upřednostňovat bullpup. Takže já osobně čekám úspěch spíš u F-90.
Prostě něco jiného je názor běžných pěšáků (obdobně pochvalné prohlášení jsem zaznamenal v francouzském tisku i o HK-416, které Francouzi mají v menším množství) a něco jiného pohled generálního štábu, resp. ministerstva obranySkrýt celý příspěvekNechápu proč sem mícháte BREN, který nemá se článkem nic společného, ale když už jsme u toho tak já pochybuji že by ho poláci překonali. A frantíci beztak vyberou něco v bullpup ...Zobrazit celý příspěvek
Nechápu proč sem mícháte BREN, který nemá se článkem nic společného, ale když už jsme u toho tak já pochybuji že by ho poláci překonali. A frantíci beztak vyberou něco v bullpup konstruci, protože vojáci jsou na to zvyklí.Skrýt celý příspěvek
Jura99 - podrobnosti kontraktu do Mexika nejsou známé, snad kromě ceny, která má být výrazně nižší než do AČR. Ale i toto není k rozporování, nevíme co všechno sombreros objednali. ...Zobrazit celý příspěvek
Jura99 - podrobnosti kontraktu do Mexika nejsou známé, snad kromě ceny, která má být výrazně nižší než do AČR. Ale i toto není k rozporování, nevíme co všechno sombreros objednali.
Uvedl, jsem dvě, vlastně tři zásadní chyby, které "bren" má oproti nejbližší a dobré konkurenci - HKG36, AR15, MAsada, FN SCAR. Chcete to rozporovat?
Přidejme ještě zajišťovací kolíky, které se nepochopitelně dají vyndat celé (AR 15, dokonce i SA 58 je mají nevyndatelné).Skrýt celý příspěvekAno, s CZ 805 je spojován především p. Guryča. Vznik zbraně sahá až k firmě CZW Slavičín, tedy k dnes již řadu let zesnulému p. Findorákovi. Hovoří se i o konstruktérech ...Zobrazit celý příspěvek
Ano, s CZ 805 je spojován především p. Guryča. Vznik zbraně sahá až k firmě CZW Slavičín, tedy k dnes již řadu let zesnulému p. Findorákovi. Hovoří se i o konstruktérech Bachůrkovi, Kafkovi a Šimkovi. Vedoucím konstruktérů CZUB byl při finalizaci projektu p. Hauerland.
Poblahopřejme tedy CZUB ke kontraktu. Mj. proti vývozu Čs. zbraní vůbec nic nemám, naopak. Výhrady mám k jejich protlačování do Čs. ozbrojených složek, a to evidentně v nehotovém stavu a často i notně předražených. Mj. ze základních zde uveřejněných parametrů kontraktu vyplývá, že zbraně prodali mexické federální policii výrazně levněji než A ČR!
V článku se píše o puškách Bren, takže není jisté, zda tam prodali CZ 805, nebo již její zdokonalenou variantu. Jinak v případě pistolí se jedná o CZ P-09, což je podstatně dokonalejší pistole než Phantom. Má mj. rám ze zcela odlišného polymeru. Prodej Phantoma prý zdaleka nedosahuje původní očekávání. Předpokládá se, že po ukončení kontraktu s MO ČR (II. etapa přezbrojení ručními palnými zbraněmi) bude jeho výroba zastavena.
O tom, jak se puška v Mexiku vybírala, hodně nasvědčuje tato věta:
"Mexická policie si vzala české zbraně na zkoušku, a pak Českou zbrojovku přímo oslovila, řekl deníku generální ředitel firmy Lubomír Kovařík."
Je třeba rozlišovat mezi reálnou kvalitou produktu, tedy vlastnostmi, výkony, uživatelskou přívětivostí a schopností výrobce své produkty na trhu uplatnit. Tuto schopnost jsem u CZUB nikdy nezpochybňoval, kritizoval jsem však praktiky, jakými toho dosahuje.
V CZUB dokázali prodávat i nesrovnatelně horší výrobky než CZ 805, většinou však do třetího světa. Jak místní vládce přesvědčili, tak to jistě všichni tušíme.
Zasvěcení mi mnohokrát vyprávěli, jak generálové a jiní potentáti, kteří doma rozhodují, pozvaní CZUB, neumí se zbraněmi vůbec manipulovat, na střelbách trefují spíše podlahu, nebo strop a nikoli terče, ale neustále vykřikují "CZ OK". Od takových se objektivního hodnocení jen těžko dočkáme. Opakuji, pokud máme možnost, tak zbraně do světa prodávejme.
Globalizační tlaky, nárůst byrokracie, a všeobecný nedostatek odborníků, především pak ve státních službách, dávají na současném trhu šanci na uplatnění se i výrobkům, nad kterými věci znalí jen kroutí hlavou. To samozřejmě neplatí zdaleka jen pro zbraně.
Když jsem např. poprvé otestoval CZ 75 P-07 DUTY, vyslovil jsem názor, že takovou hranatou zbraň, s proporcemi nevhodnými k nošení v pouzdře, s dlouhým resetem spouště a polymerem, který doslova "nesnáší" horko i zimu si snad nemůže nikdo racionálně uvažující koupit a ejhle. Prý nejlépe prodávaný produkt CZUB.... Prostě je jiná doba, to, co bylo dříve považováno za druhořadé, ba dokonce za podřadné, lze dnes, při odpovídající reklamě, na trhu dobře prodat. Stačí pár pěkných fotografií, sebevědomí text, tradiční značka a šikovní obchodníci. Po pravdě, kdo z dnešních zákazníků zbraně a jiné produkty důkladněji testuje a zkoumá více do hloubky.
Když jsem svůj názor konzultoval se specialisty A ČR, MV a dalších ozbrojených složek, tedy s lidmi ze speciálních útvarů a jednotek, také nad CZ 75 P-07 DUTY jen krotily hlavou. Takže, asi bychom se v příslušném útvaru zbrojovky neuživili.Skrýt celý příspěvekGAVL, karloscz: podle HN si Bren (2600ks) a Phantom (5000ks) koupili Mexičani. Teď mudrujte o nedostatcích těch "klumprů". GAVL, nevím jak Vám, ale mě vypadl konstruktér CZ805 ...Zobrazit celý příspěvek
GAVL, karloscz:
podle HN si Bren (2600ks) a Phantom (5000ks) koupili Mexičani. Teď mudrujte o nedostatcích těch "klumprů".
GAVL,
nevím jak Vám, ale mě vypadl konstruktér CZ805 Vít Guryča hned na první ťuk v googlu.Skrýt celý příspěvekLidi znáte někdo jména těch "borců" co sestrojili CZ805 ? Já to chvilku hledal a nenašel, ale za poloviční čas jsem našel jména konstruktérů SA58čky. To asi o něčem vypovídá. ...Zobrazit celý příspěvek
Lidi znáte někdo jména těch "borců" co sestrojili CZ805 ? Já to chvilku hledal a nenašel, ale za poloviční čas jsem našel jména konstruktérů SA58čky. To asi o něčem vypovídá. Jestli ono to není Bren jako v opačném gardu, jako myslím to tak , že CZ koupilo licenci na nepovedek od Enfildu :DSkrýt celý příspěvek
Při střelbě se pohybující natahovací páka, s rukou držící pistolovou rukojeť nedostupná střelecká pohotovost. To stačí na prohru v každém tendru v civilizované zemi, kde fešáci z ...Zobrazit celý příspěvek
Při střelbě se pohybující natahovací páka, s rukou držící pistolovou rukojeť nedostupná střelecká pohotovost. To stačí na prohru v každém tendru v civilizované zemi, kde fešáci z CZ nebudou schopni mazat...
Další nedostatky toho klumpru, jako zprasený závěr náchylný k zabordelení a zadření, už zmiňovat netřeba. A nazvat to Bren je skutečně urážka.Skrýt celý příspěvekDle mého názoru, může být polská puška pro Francouze zajímavá tím , že má verzi v bull-pup uspořádání na které jsou Frantíci zvyklí. Ačkoli nyní jde do soutěže klasické uspořádání, ...Zobrazit celý příspěvek
Dle mého názoru, může být polská puška pro Francouze zajímavá tím , že má verzi v bull-pup uspořádání na které jsou Frantíci zvyklí. Ačkoli nyní jde do soutěže klasické uspořádání, ale člověk míní bůh mění.
Pokud budou přikládat váhu především na ekonomickou stránku tak bude hrát prim vazba na jejich průmysl.
Pokud budou hledat top kvalitu tak HK , když ho mají již nyní v omezených počtech zaveden.
Osobně se mi líbí polská flinta víc než naše CZ805 (nebudu psát BREN neboť to si skutečný Bren nezaslouží) , jedna věc je design a druhá věc je kvalita a spolehlivost, po Fr. výběrku se toto asi rozsekne.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...