Pentagon trvá na nákupu ruských vrtulníků
- 19. 7. 2013
- 11 komentářů
- Jan Grohmann
Pentagon plánuje nakoupit pro afghánskou armádu další desítky ruských transportních vrtulníků Mi-17. Ve Spojených státech se však plán Pentagonu stál terčem kritiky některých kongresmanů. Včera však předseda sboru náčelníků štábu Martin Dempsey potvrdil, že Pentagon nemá v úmyslu zastavit nákup ruských strojů.
Pentagon již v roce 2011 koupil pro potřeby afghánské armády 21 dopravních vrtulníků Mi-17V5 od firmy Rosoboronexport. Do konce letošního roku navíc Rusové dodají do Afghánistánu, za americké peníze, dalších 12 strojů.
Nejnovější „kauza“ se však točí kolem nové smlouvy na nákup 30 vrtulníků Mi-17, kterou Pentagon podepsal s rusou firmou Rosoboronexport 17. června letošního roku. Za novou dodávku vrtulníků Pentagon zaplatí 550 miliónů dolarů.
„S vrtulníky Mi-17… doporučuji pokračovat v cestě, na kterou jsme nastoupili,“ komentuje nákup ruských vrtulníků Dempsey. „Musíme udělat Afghánce akceschopné do konce roku 2014, jak jen to bude možné. To vyžaduje zůstat věrný stávající flotile (vrtulníků Mi-17 – pozn. redakce).“ Podle Dempsey neexistuje způsob, jak v této době přejít na jiný typ vrtulníku.
Pentagon poněkud šalamounský obešel loňsky zákaz Kongresu, který zapověděl využívat peníze z letošního armádního rozpočtu na nákup čehokoliv od Rosoboronexportu. Oficiálním důvodem jsou dodávky ruských zbraní syrskému režimu zprostředkované právě firmou Rosoboronexport. Pentagon však našel potřebné peníze v armádním rozpočtu z roku 2012.
„Dobrý bože, vyhráli jsme 407 ku 5 (hlasování v Kongresu – pozn. redakce),“ vztekal se kongresman James P. Moran (Demokrat, Virginie), hlavní iniciátor zákazu obchodu s firmou Rosoboronexport . „Tihle pánové (Pentagon – pozn. redakce) jsou zaměření pouze na Afghánistán a je jim jedno, co se děje v Sýrii.“
Senátor John Cornyn (Republikán, Texas), který organizoval loňský zákaz, obvinil vojenskou administrativu z „arogantního obcházení“ vůle obou parlamentních stran v Kongresu a také dodal, “že američtí daňoví poplatnicí by neměli nepřímo dotovat vraždy syrských civilistů.“
„Je zde spousta míst, kde máme společné zájmy. Afghánistán je prostě místem, kde máme společné zájmy s Ruskem,“ oponuje však kongresmanům Dempsey.
Pentagon navíc opakovaně tvrdí, že pro provoz v prašném prostředí Afghánistánu a pro operace ve velkých nadmořských výškách není lepšího stroje než Mi-17. Navíc ruské vrtulníky stojí mnohem méně než západní a afghánští piloti jsou s nimi dobře seznámení z dřívějších dob.
Do konce roku 2016 má v Afghánské armádě sloužit 86 strojů Mi-17. Většinu vrtulníků pořídí Pentagon. Kromě toho Afghánci budou mít ve výzbroji také 6 vrtulníků Mi-17 darovaných českou armádou.
Zdroj: RIA Novosti, Washington Post
Související články
Afghánská armáda postrádá bitevní letouny
Afghánskému letectvu chybí klíčová vlastnost pro vedení moderních bojových operací – schopnost ...
- 25.04.2013
- 9 komentářů
- Jan Grohmann
Za Člověkem v tísni do Afghánistánu
Rozhodl jsem se, že vám zvláštním příspěvkem přiblížím práci humanitární organizace Člověk v tísni ...
- 28.04.2013
- 2 komentářů
- Michal Voska
Ruské vrtulníky Mil Mi-17V5 pro Afghánistán
Ruská firma Rosoboronexport dodá do konce roku 2013 afghánskému letectvu 12 nových transportních ...
- 17.05.2013
- 1 komentářů
- Jan Grohmann
Význam armád národních států ve 21. století – Část 4. Zahraniční nasazení
Nasazení vojenských jednotek mimo fyzické území vlastního státu vyvolá v mnoha případech velmi ...
- 08.07.2013
- 16 komentářů
- Mgr. Ondřej Rajkovič
Chápu vyřazení bitevních strojů např. na Slovensku,vrtulníkům končí životnost a na nové není...ale absolutně nechápu jejich rušení u nás,když máme nové stroje schopné provozu přes ...Zobrazit celý příspěvek
Chápu vyřazení bitevních strojů např. na Slovensku,vrtulníkům končí životnost a na nové není...ale absolutně nechápu jejich rušení u nás,když máme nové stroje schopné provozu přes 20 let.Stačilo by necpat všechny peníze do modernizace Mi-171 a část vyčlenit i pro Mi-35,kterých by stačilo v provozu klidně 12 a zbytek prodat třeba Polsku a za utržené peníze modernizovat zbytek.Skrýt celý příspěvek
Tak vyřazení Mi-24 snad bylo v Bílý knize a tu polehoučku potichoučku schovali do šuplíku, ne (protože se defacto rovnala likvidaci armády jako takové)? Co se týče náhrady Mi-17 ...Zobrazit celý příspěvek
Tak vyřazení Mi-24 snad bylo v Bílý knize a tu polehoučku potichoučku schovali do šuplíku, ne (protože se defacto rovnala likvidaci armády jako takové)?
Co se týče náhrady Mi-17 Blackhawkama - proč kupovat sražší a míň vákonný stroje, na který nejni zvyklej pozemní ani lítající personál?
Upřímně, když tak koukám na tu díru který říkaj rozpočet, tak si myslím že se nic kupovat nebude a vyřazovat taky ne (takovej malej status quo).
Pokud to fakt dopadne a zrušej se i bitevníky, tak armádu rovnou můžou rozpustit, páč z ní fakt už nic nezbyde. A ty šašky z Genštábu můžou vycpat a vystavit v muzeu.Skrýt celý příspěvekTed si nejsem dost jistej, ale nakup masin by mel nahradit prave 24, 35 a W3. A to vyceucelovyma masinama, rezignujeme na bitevniky. W3A Sokol ma treba problem ze masiny litaji az ...Zobrazit celý příspěvek
Ted si nejsem dost jistej, ale nakup masin by mel nahradit prave 24, 35 a W3. A to vyceucelovyma masinama, rezignujeme na bitevniky. W3A Sokol ma treba problem ze masiny litaji az moc.Skrýt celý příspěvek
Ano, to o čem mluvíte probíhá právě teď. Ale zvažuje se, že by se AČR v nedaleké budoucnosti úplně zbavila všech ruských strojů a nahradila je něčím ze západní provenience, např. ...Zobrazit celý příspěvek
Ano, to o čem mluvíte probíhá právě teď. Ale zvažuje se, že by se AČR v nedaleké budoucnosti úplně zbavila všech ruských strojů a nahradila je něčím ze západní provenience, např. Blackhawky. Mám pocit, že článek na tohle témy se objevil i tady na armádních novinách.Skrýt celý příspěvek
No jasně, nenapsal jsem to zcela tak úplně správně. 171 je nejmodernější verze 17. Starý 17 jdou pryč.
Mi-35 je zas modernější verze 24. Ty jdou pryč obě.No jasně, nenapsal jsem to zcela tak úplně správně. 171 je nejmodernější verze 17. Starý 17 jdou pryč.
Mi-35 je zas modernější verze 24. Ty jdou pryč obě.A to počkejte na ten frmol, až US ARMY zjistí, že ty Mi-17 jsou vlastně lepší než BlackHawky a bude je chtít i pro sebe (koneckonců uměj lítat i v prašným prostředí a velkejch ...Zobrazit celý příspěvek
A to počkejte na ten frmol, až US ARMY zjistí, že ty Mi-17 jsou vlastně lepší než BlackHawky a bude je chtít i pro sebe (koneckonců uměj lítat i v prašným prostředí a velkejch nadmořskejch výškách, na což nejspíš šedeátky nejsou stavěný), to teprv budou kongresmani vzteky dělat salta ;)Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...