Nový indický dělostřelecký systém Catapult Mk.II

Foto: Catapult Mk.II během testů v pouštním prostředí. / DRDO
Foto: Nový Catapult Mk.II během testů v pouštním prostředí. / DRDO 

Indická armáda plánuje nakoupit moderní samohybné a tažené dělostřelecké systémy ráže 155 mm. Nové typy však budou zařazeny do výzbroje nejdříve za několik let. Pro urychlené posílení dělostřeleckých jednotek přistoupilo velení indického pozemního vojska na dočasný kompromis – vývoj nové verze domácího dělostřeleckého systému Catapult (Katapult).

Díky tomuto rozhodnutí mohla indická státní vývojová společnost DRDO(Defence Research and Development Organisation) v nedávné době představit novou verzi svého 130mm dělostřeleckého systému Catapult - Catapult Mk.II. První veřejná prezentace proběhla na nedávném veletrhu obranných technologií DEFEXPO 2014, který se konal v indickém Novém Dillí.

 

První verze Catapult Mk.I byla postavená na podvozku tanku Vijayanta, což je licenčně vyráběný britsk ý tank Vickers Mk.I. Indická armáda udává, že ve své výzbroji vlastní 170 vozidel Catapult Mk.I. Aktivně však využívá 100 kusů, zbylých 70 kusů se nachází v mobilizačních skladech.

 

Podle podniku DRDO první zkušební testy Catapult Mk.II byly provedeny již v roce 2012. Indická armáda plánuje provést další testy v březnu a dubnu tohoto roku. Pokud testy proběhnou bez problémů, indická armáda nakoupí celkem 40 kusů samohybných děl Catapult Mk.II.

 

Catapult Mk.II obsluhuje celkem 8 členů posádky. Maximální rychlost vozidla je až 70 km/h při dojezdu 400 km. Přímo ve vozidle je přepravováno celkem 35 kusů munice.

 

U nové verze je podvozek tanku Vijayanta nahrazen podvozkem nového indického tanku Arjun. Jako výzbroj je využíván původně sovětský 130 mm kanón M-46.

Foto: Vozidlo Catapult Mk.I z výzbroje indické armády. / DRDO

Foto: Vozidlo Catapult Mk.I z výzbroje indické armády. / DRDO 

Dělo M-46 je sice již morálně zastaralé, vyznačuje se však vysokou spolehlivostí. Využívá se především k útočení na cíle nepřímou palbou na maximální vzdálenosti 27,4 km.

 

M-47 lze použít také jako kanón a střílet přímo na cíl až na dálku 1,4 km. Zbraň se dokáže pohybovat v náměru od -2 stupňů výšky až do +45 stupňů. Boční náměr činí 14 stupňů na obě strany.

 

Boční pancíř věže poskytuje ochranu STANAG Level II (7,62 x 39 API BZ z 30 metrů) na všech částech prostoru posádky. Na rozdíl od předchozí verze obsahuje vozidlo nově horní pancéřovou ochranu. Vozidlo má také integrovaný požární detekční a hasící systém.

 

Odborná veřejnost však hodnotí vozidlo jako zastaralé. Kritizováná je především otevřená koncepce vozidla a zastaralé výkony 130mm děla M-46, jehož počátky spadají do 50. let minulého století.

 

Tak či onak, jedná se o prozatímní řešení, které přinese alespoň další pracovní místa a další zkušenosti pro podnik DRDO. Otázkou zůstává, jestli se tendr na nové 155mm dělostřelecké systémy opět nezruší (jak již bývá v případě této kategorie výzbroje v indické armádě zvykem) a Catapult Mk.II nezůstane ve výzbroji déle, než se v současnosti počítá.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Nová verze indického tanku Arjun Mk.II

Při vojenské přehlídce během Dne republiky 2014 veřejnost spatřila nejnovější verzi indického tanku ...

Konec japonského tabu: ShinMaywa US-2 pro Indii

Indie v blízké době dostane od Japonska obojživelné a záchranné letadla ShinMaywa US-2. Podobných ...

Indický MiG-29K přistává na letadlové lodi Vikramaditya

Před pár týdny do svého domovského přístavu připlula indická letadlová loď INS Vikramaditya. Další ...

CZ 807 BREN soutěží v Indii

Indická armáda začíná v květnu s porovnávacími testy čtyř útočných pušek. Mezi adepty je také Česká ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • lorgarius
    19:05 18.03.2014

    treba vziat do uvahy, ze politikom, ktory o tom rozhoduju nikdy nejde o to co by bolo mozno z triezveho pohladu najlepsie. Loby a korupcia maju silne argumenty co, preco, ako, za ...Zobrazit celý příspěvek

    treba vziat do uvahy, ze politikom, ktory o tom rozhoduju nikdy nejde o to co by bolo mozno z triezveho pohladu najlepsie. Loby a korupcia maju silne argumenty co, preco, ako, za kolko a komu - bohuzial toto je asi vsade vo svete rovnake.Skrýt celý příspěvek

  • David
    13:51 18.03.2014

    Tak přiznám se, nejsem odborník na Indii. Ale přiznám se, předpokládal jsem podobný přístup jako v případě tanků, kdy vzhledem k neustálému protahování vývoje tanku Arjun byl ...Zobrazit celý příspěvek

    Tak přiznám se, nejsem odborník na Indii. Ale přiznám se, předpokládal jsem podobný přístup jako v případě tanků, kdy vzhledem k neustálému protahování vývoje tanku Arjun byl nakoupen ruský T-90 - tedy vývoj vlastního moderního SHD, příp. licenční výroba nějakého zahraničního typu - a jako dočasné řešení nákup nějakého zahraničního typu, přičemž ta MSTA se prostě nabízí (ověřený, spolehlivý typ, relativně nízká cena atd.). Catapult mi připadá spíše jako zoufalé řešení - zvláště když uvážím poměrně moderní SHD ve výzbroji Číny, resp. Pákistánu.Skrýt celý příspěvek

  • butters
    18:35 17.03.2014

    Tak tak, India vyvija uz cez 30 rokov vlastny tank (aj to im museli pomoct izraelci), lahku stihacku este dlhsie. Nevedia ani skopirovat kalasnikov (vid. INSAS).

    Tak tak, India vyvija uz cez 30 rokov vlastny tank (aj to im museli pomoct izraelci), lahku stihacku este dlhsie. Nevedia ani skopirovat kalasnikov (vid. INSAS).

  • lorgarius
    18:26 17.03.2014

    david india nie je celkom taka vojenska/technologicka velmoc ako sa rada prezentuje/pripadne je prezentovana.

    david india nie je celkom taka vojenska/technologicka velmoc ako sa rada prezentuje/pripadne je prezentovana.

  • shal
    21:51 16.03.2014

    David: V tomhle případě má cenu hlavně asi ten vývoj knowhow než myšlenka modernizace armády. Indie nechce být v dlouhodobém měřítku závislá na dodávkách zbrojních technologií ze ...Zobrazit celý příspěvek

    David: V tomhle případě má cenu hlavně asi ten vývoj knowhow než myšlenka modernizace armády. Indie nechce být v dlouhodobém měřítku závislá na dodávkách zbrojních technologií ze zahraničí a raději investuje do vlastní produkce.Skrýt celý příspěvek

  • David
    13:15 16.03.2014

    Přiznám se, připadá mi to absurdní. To, že se do podobných improvizací pouští třebas taková Kuba, to bych chápal. Ale v případě velmoci Indie? Podle mne mnohem efektivnějším ...Zobrazit celý příspěvek

    Přiznám se, připadá mi to absurdní. To, že se do podobných improvizací pouští třebas taková Kuba, to bych chápal. Ale v případě velmoci Indie? Podle mne mnohem efektivnějším řešením by bylo urychlené pořízení menšího počtu SHD - třeba ruských MSTA, která jsou za přijatelnou cenu. Onen plánovaný obří nákup moderních děl by pak mohl navázat. Ale takto...i Pákistán je na tom lépeSkrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...