NÁZOR: Mezinárodní terorismus není pro Evropu hrozbou?

Terorismus je promyšlené vytvoření a využívání strachu pomocí násilí nebo strachu z násilí pro dosažení politické změny; ilustrační foto / UNODC 

Představuje mezinárodní terorismus existenční hrozbu pro západní civilizaci, nebo jde pouze “o bandu kriminálníků”, kterým se přisuzuje příliš velká a nezasloužená mediální pozornost? Své PRO a PROTI uvedli redaktoři webu On War | On Peace Matej Kandrík a Samuel Žilinčík.

PRO

Mezinárodní terorismus řadíme od jedenáctého září téměř automaticky mezi nejvážnější soudobé bezpečnostní hrozby. Ve jménu války proti teroru válčíme v Afghánistánu, argumenty o napojení na mezinárodní teroristické sítě padaly při obhajobě intervence do Iráku, bojem s teroristy vysvětluje své angažmá na syrském bojišti Rusko, hrozbou útoků hájí americký president Trump svůj dekret o omezení vstupu do země občanům vybraných muslimských zemí. Francie, Německo a Belgie byly opakovaně cíli útoků. Může někdo příčetný v téhle situaci tvrdit, že mezinárodní terorismus není pro Evropu hrozbou?

Úvodem si připomeňme, že v konfrontaci s terorismem je stát ten silnější. Množství a kvalita zdrojů, solidní zázemí v pracně vybudované bezpečností infrastruktuře, legitimita vládní moci, opora v mezinárodním systému; tyto a mnohé další výhody má v ruce stát. To ho samozřejmě nečiní nezranitelným. Zabezpečit 100% bezpečnost není možné, a když domyslíme do konce nutné důsledky, není 100% bezpečnost ani žádoucí.

Terorismus je zbraní protivníka, který se nám nemůže rovnat. Nemá schopnosti a kapacity nás ohrozit přímo, což ho odkazuje na působení nepřímé, subversivní a psychologické. Teroristé vědí, že své nepřátele nezvládnou zlikvidovat fyzicky (dejme teď stranou atentáty na klíčové politiky nebo vojenské představitele). Nadějí na vítězství jejich myšlenek je rozklad těch, jimž oponují. Proto místo otázky, zda je mezinárodní terorismus hrozbou pro Evropu, si klaďme otázku jinou. Je mezinárodní terorismus schopen rozložit Evropu?

Nemusíme pochybovat, že existuje úmysl takto učinit. Co se týče kapacit, můžeme zcela odůvodněně říct, že terorismus sám o sobě – jako metoda na rozložení společnosti a státu – nestačí. Tu zmiňme dva faktory.

Občasné spektakulární útoky společnost sice vyděsí, ale také ji stmelí. Semknutí komunity pod útokem zvenčí je ověřenou evoluční strategií přežití. Viděli jsme to po jedenáctém září, viděli jsme to po útoku na vánočních trzích a v projevu tak typickém pro dnešní dobu jsme to viděli na francouzské trikoloře, která dominovala na nějaký čas profilovým obrázkům uživatelů sociální sítě Facebook.

Časté útoky a život s permanentní hrozbou vytvoří obranné mechanizmy společnosti obdobně, jako to dělá imunitní systém zdravého člověka. Příklady jsou je Izrael nebo Keňa. Tahle představa není mnohým oprávněně příjemná, nese ze sebe jistou míru nutných změn, ale společnost si zvykne a přežije. Apokalyptická vize konce Evropy se konat nemusí. Nezapomínejme ovšem, že přehnaná imunitní reakce – alergie může zabíjet také. To je ostatně často pokládáno za cíl terorismu na strategické úrovni. Odepřít nepříteli dosáhnutí jeho cílů je základem vítezství.

Připomeňme si, že mnohé evropské státy terorismu na domácí půdě již čelily a ve své zkoušce obstály. Mluvme proto o separatistických kampaních IRA a ETA či akcích marxistických bojůvek v Itálii či Německu.  Snaha o navození revoluční  atmosféry těmto aktérům nevyšla. Chyběla jim politická síla, masa, která by je vynesla k moci. To ovšem neznamená, že společnosti těchto států byly bezvýhradně jednotné a beze strachu. U mezinárodního terorismu – takového, který je plánován, sponzorován a realizován ve více než dvou zemích – je možnost zachytit příznivou politicko-společenskou náladu ještě daleko nižší. Průměrného Evropana v roce 2017 stěží přesvědčíte, že bombový útok na náhodně zvolené civilisty je bojem za jeho věc.

Terorismus je ve všeobecnosti nebezpečný právě tak jako chřipka. U zdravého jedince, pokud se nezanedbá léčba, jde o záležitost na pár dní. Zanedbaná léčba slibuje komplikace a časté návraty onemocnění. Ovšem u osoby s oslabenou imunitou, osoby, která již trpí jiným ochořeními, může mít chřipka závažné i smrtelné následky. Se čtenářem se snad shodneme, že v rozvinutém světě by chřipka zabíjet neměla.

PROTI

Mezinárodní terorismus je pro Evropu hrozbou z několika důvodů. Prvním je skutečnost, že terorismus využívají aktéři v rámci tzv. kumulační strategie. V rámci této strategie aktéři používají malé útoky, které na sebe přímo nenavazují, ale postupně nahlodávají vůli Evropanů. Efektivní obrana proti kumulační strategii je mimořádně náročná a politicky riskantní. NATO dokáže zničit konvenční síly nebo města jakéhokoli státu na zemi. S čím má ale problém, jsou tři chlapci ukrývající se kdesi v podzemí, žena v hidžábu s rozbuškou kolem pasu v nákupním domě, nebo nevinně vypadající řidiči kamionů. Teroristické útoky samotné nikdy nedobyjí území. Dokáží nás ale přimět k politice, která může znamenat pohromu. Mohou nás například vtáhnout do konfliktu, který bude čerpat naše zdroje. Po vtažení do takového střetu se staneme zranitelní nejen vůči teroristům, ale i vůči mnohým dalším státům.

Za druhé, mezinárodní terorismus je mnohem nebezpečnější než národní, se kterým máme bohatší zkušenosti. Srovnávat tyto dva je velkým nepochopením nové hrozby. Způsoby mohou mít stejné, ale prostředky a cíle mají zcela odlišné. Národní terorismus má často cíle, se kterými se dá pracovat, je (občas) možné hledat kompromisy. U mezinárodního terorismu se politický kompromis vytvořit nedá, ať už kvůli různorodosti národních zájmů nebo charakteru politického cíle teroristů. Prostředky, které mají mezinárodní teroristické organizace k dispozici, jsou bezprecedentní a umožňují jim sledovat kumulativní strategii po velmi dlouhou dobu. Právě kombinace obrovských prostředků a (pro nás) nepřijatelných cílů sledovaných pomocí dlouhodobě udržitelné strategie, znamená pro Evropu bezprecedentní typ hrozby.

Za třetí, mezinárodní teroristé mají v Evropě mnoho spojenců, kteří za ně přímo nebo nepřímo odvádějí velký kus práce směrem k rozkladu společnosti. Na jedné straně zde mají krajní levici, která vytváří, podporuje a obhajuje „antidiskriminační“ a „protirouhačské“ zákony, pomáhající teroristům v ničení základních principů fungování západní společnosti. Tato část levice navíc dokáže pro každý teroristický útok najít omluvu, která postaví teroristu do role oběti, se kterou třeba soucítit. Na druhou stranu zde mají krajní pravici, která se chopí každé příležitosti nahrávat do karet teroristům tím, že ve všech muslimech vidí teroristy. Muslimové jsou následně vylučováni ze společnosti a představují vhodný potenciál pro rekrutování do teroristických služeb. Teroristům tedy stačí podniknout občasný útok a jejich spojenci zbytek už vyřeší sami.

Konečný vývoj takového scénáře popisuje přesvědčivě Thukydides (3, 82-83). Celá společnost se postupně dělí na dva tábory. Občané prosazující umírněné řešení, jsou postupně zahnáni do jednoho z táborů, nebo zničeni. Je tomu tak proto, že se odmítli přidat na jednu ze stran, nebo ze závisti, že by mohly konflikt přežít. Tábory navzájem přestávají komunikovat a vytrácí se jakákoliv důvěra v společné instituce. Tímhle způsobem dochází k úplnému rozkladu společnosti.

Mezinárodní teroristé tedy jsou pro Evropu hrozbou, protože mají kapacitu a vůli ničit základní pilíře, na který naše společnost stojí. Protiopatření proti této hrozbě jsou často neefektivní nebo pro ně neexistuje dostatečná politická vůle.

Zdroj: On War | On Peace

Nahlásit chybu v článku


Související články

Podoba válek v 21. století: Terorismus

Článek o možném rozšíření válek do vesmíru nás zanesl do trochu vzdálenější budoucnosti. Ale ...

Terorismus

V souvislosti s článkem o možných podobách terorismu v budoucnosti se v diskusi jeden ...

TE-SAT 2016: Aktuální trendy v oblasti terorismu

S nástupem uprchlické krize v roce 2015, přibývajícím počtem migrantů v EU a vyostřením konfliktu na ...

Měkké cíle: proč jsme pro teroristy tak atraktivní?

Měkké cíle. Toto sousloví slýcháme v posledních letech velmi často. Mnohdy se jeví jako magické ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Todomatch
    17:54 12.03.2017

    Radek novak: To jste přesně vy - tlučhubové, fangličkáři a hrdinní mluvkové. Zatímco sluníčkářská vláda Francie posílá své letectvo bombardovat islamisty do Sýrie, Le Penová - ...Zobrazit celý příspěvek

    Radek novak: To jste přesně vy - tlučhubové, fangličkáři a hrdinní mluvkové. Zatímco sluníčkářská vláda Francie posílá své letectvo bombardovat islamisty do Sýrie, Le Penová - francouzská Bobošíková placená Ruskem - volá po zrušení všech vojenských operací proti Islámskému státu. Zatímco sluníčkářský Obama rozhodl bez váhání o náletech na opravdové teroristy v Sýrii, Afghánistánu, Pákistánu a jinde - Donald Trump, zvolený menšinou amerických voličů - teatrálně zadržuje na letištích rodiny Arabů jež s terorismem nemají nic společného. Vláda sluníčkářů v Holandsku nemá nejmenší problém vyfuckovat ze země dva turecké vládní představitele usilující o islamizaci Turecka pod vedením Erdogana, kterého jeho přítel Putin udržel u moci, když mu pomohl zmařit puč a nasměroval ho proti Evropě a USA - zatímco Geertu Wildersovi ochranka načesává peroxidovou hřívu. Předbrexitová sluníčkářská vláda Velké Británie poslal do Iráku své letectvo pro bombardování IS a komanda pro cílenou likvidaci islamistických vůdců - zatímco usvědčený lhář a hysterik Farage podpořil rozštěpení a oslabení EU a proti islamistům neudělal nic „kromě hrdinných letáků“, prostě další tlučhuba v řadě. Angela Merklová - královna sluníčkářů - bez problému posílá německá Tornáda do bojů proti IS, zatímco Pegida (existuje ten spolek ještě?) masturbuje na německých náměstích pod ochranou policie a hází kameny na autobusy s dětmi uprchlíků. Je to tak - jsou to vlády evropských sluníčkářů a bývalý americký prezident Barrack Hussein Obama, kdo vydali rozkazy k bombardování Islámského státu a vyslali vojáky do Pákistánu, Sýrie, Mali, Afghánistánu, zkrátka všude tam, kde se bojuje s opravdovými Islamisty. Ne jako Okamura, Orbán, Le Penová, Wilders, Farage, kteří volají po zrušení angažmá evropských armád v Sýrii a jinde a kteří tvrdí, že je třeba bojovat s rodinami uprchlíků, kteří před islamisty utekli, ale rozhodně ne s islamisty skutečnými, kteří hrozí Evropě a světu zničením. Sluníčkář bojuje, nacionalista žvaní. Tak jako žvanila neziskova IVČRN, později přejmenovaná na Blok proti Islámu. Ti když zjistili, že se na tom jako neziskovka nenapakují – jak si plánovali - tak se raději sami rozpustili. Přece nebudou bojovat proti islamizaci zadarmo!Skrýt celý příspěvek

  • Petr M
    17:35 12.03.2017

    To že Nato bojuje na střením východě je jedna věc, Ovšem něco jiného je že EU, Německo řeklo, přijdte sem imigranti z islámských států a Afriky, my vás přijmeme budeme vás živit, ...Zobrazit celý příspěvek

    To že Nato bojuje na střením východě je jedna věc,
    Ovšem něco jiného je že EU, Německo řeklo, přijdte sem imigranti z islámských států a Afriky, my vás přijmeme budeme vás živit, to je do nebe volající nesmysl,

    Nemůžeme přijmout 2 miliardy lidí z Afriky a střenícho východu, kterým se u nich doma nelíbí a chtějí náš životní standart. Navíc většina z nich nemá vzdělání, kvalifikaci, nezná jazyk, je vychována v nenávistné ideologii Islámu, není schopna se integrovat, jsou mezi nimi radikálové a teroristé, nás nenávidí a chtějí zničit. Ideologie islámu a nenávist k nevěřícím, je stejná, jak ve středověku, s tím rozdílem, že islamisté vyměnili meče za střelné zbraně.Skrýt celý příspěvek

  • Radek novak
    16:12 12.03.2017

    Troldomach: pro kterou proislámskou neziskovku děláš? Co napíšeš, to blábol. Naštestí drtivá většina lidí tyto sluničkářské nesmysly nepodporuje a islám a imigranty tu nechce.

    Troldomach: pro kterou proislámskou neziskovku děláš? Co napíšeš, to blábol. Naštestí drtivá většina lidí tyto sluničkářské nesmysly nepodporuje a islám a imigranty tu nechce.

  • jenikdavid
    21:24 11.03.2017

    Ja myslim ze reseni je nekde uprostred. Kazdy nazor v clanku reprezentuje onen vyhraneny postoj te co one strany a nemuze vest k idealnimu stavu, reseni. Je to stejne jako kdyz si ...Zobrazit celý příspěvek

    Ja myslim ze reseni je nekde uprostred. Kazdy nazor v clanku reprezentuje onen vyhraneny postoj te co one strany a nemuze vest k idealnimu stavu, reseni. Je to stejne jako kdyz si necham slepe napochodovat do statu miliony lidi o kterych nic nevim s tim, ze nam nic nehrozi a nebo jako kdyz prohlasim kazdeho opaleneho cloveka nebzpecnym a tudiz vhodnym k nevpusteni a nebo k deportovani. Mozna by stacilo jen dodrzovat vlastni zakony a umet je prosadit, umet otevrene rict co se povedlo, ale take co jsme podelali a jak to napravime. A umet jednat a ne jen mluvit. A vsem merit stejnym metrem.Skrýt celý příspěvek

  • Todomatch
    21:01 11.03.2017

    Správný přístup k terorismu ukazují evropské země, kde jsou u moci sluníčkáři. Boj přenesly přímo na území, kde islamisté operují. Afghánistán, Irák, Libye, Mali, Pákistán a další. ...Zobrazit celý příspěvek

    Správný přístup k terorismu ukazují evropské země, kde jsou u moci sluníčkáři. Boj přenesly přímo na území, kde islamisté operují. Afghánistán, Irák, Libye, Mali, Pákistán a další. Místo prázdných slov populistů, jako je u nás třeba Okamura, Konvička, Černoch totiž vedou opravdový boj se zbraní v ruce. Populisté nebojují, pouze mluví. Premiér Sobotka podporou našich zahraničních misí a spojenců v NATO udělal v boji proti islamistům víc než všichni zmínění tlučhubové dohromady. Stejně tak sluníčkáři v Německu, Francii a jinde. Například němečtí vládní sluníčkáři našli způsob jak bránit islamizaci Turecka a pomoct tamějším lidem a to tím, že zakazují vystoupení tureckých erdoganovských politiků na mítincích v Německu, kde se snaží mobilizovat Turky pro volby. Stejně tak nizozemští vládní sluníčkáři zabránili přistání tureckému ministru zahraničí, takže nemohl v Holandsku agitovat. Sluničkáři něco dělají, konkrétní činy, populisté mluví, mluví, mluví a pak v noci posprejují výlohu restaurace s kebabem, kde si dopoledne nacpali břicha.přistání tureckému ministru zahraničí, takže nemohl v Holandsku agitovat. Sluničkáři něco dělají, konkrétní činy, populisté mluví, mluví, mluví a pak v noci nasprejují nápis na prodejnu kebabu, kde si dopoledne nacpali břicha.Skrýt celý příspěvek

  • Radek novak
    20:19 11.03.2017

    Proti terorismu neexistuje účinná obrana, nevyřeší to žádná stupidní směrnice EU omezení legálních zbraní a pod. Terorista si to AKčko opatří vždy, nebude si dělat zbrojí průkaz, ...Zobrazit celý příspěvek

    Proti terorismu neexistuje účinná obrana, nevyřeší to žádná stupidní směrnice EU omezení legálních zbraní a pod. Terorista si to AKčko opatří vždy, nebude si dělat zbrojí průkaz, vyřizovat nákupní povolení na semi-auto AK. Umirněný muslim si po vyslechnutí kázání od radikálního imána v mešitě, když nebude mít možnost sehnat střelnou zbran, ukradne nákladák, SUV, na zastávce to napálí do lidí, nebo vezme sekeru, mačetu. Pak se dočteme, že zas zabíjel nějaký duševně nemocný, trpící chorobou islám. Jedinné řešejí je uzavřít hranice šengenu a nepříjímat žádné imigranty, ty kteří dělají bordel, páchají, zločiny, přestupky, nenašli si práci, deportovat mimo EU.Skrýt celý příspěvek

  • Todomatch
    17:47 11.03.2017

    Evropské země vedené sluníčkářskými politiky, USA a občas také Rusko schytávají teroristické útoky z jediného důvodu – jako trest za to, že bojují proti IS, Al Kajdě a Talibanu. ...Zobrazit celý příspěvek

    Evropské země vedené sluníčkářskými politiky, USA a občas také Rusko schytávají teroristické útoky z jediného důvodu – jako trest za to, že bojují proti IS, Al Kajdě a Talibanu. Sluníčkářští politici totiž neváhají řešit problém tam, kde vznikl a to je v těch zemích, kde islamisté působí. Neváhají proti nim nasadit armádu. Proto sluníčkáři bojují v Afghánistánu, v Mali, v Sýrii a jinde. Připosraní měsíčkáři jako Le Penová, Orbán, Okamura, Wilders, a ten kandidát na rakouského prezidenta (jak se jen ten vocas jmenoval, pamatujete na něj ještě někdo?) naopak volají po míru s Islamisty. Bojí se jich a proto tvrdí, že se proti nim bojovat nemá, prý to je vměšování. Nemáme prý bojovat ani proti Islámskému státu, ani proti Talibanu, ani proti Al Kajdě. Máme sedět doma, držet hubu a čekat se založenýma rukama. Občas pod jejich vedení můžeme utvořit na náměstí kruh, vzít se za ruce a zpívat národní písně, jinak prý nic. Podle této logiky se nemělo střílet na nacisty, protože je to hrozně rozzlobilo a válka pak byla ještě horší. Sluníčkáři s Islamisty bojují, posránci straší a v noci s kuklou na hlavě hází zápalné lahve na ubytovny rodin, co před islamisty utekly do Evropy.Skrýt celý příspěvek

  • Petr M
    11:03 11.03.2017

    Nejlepší prevence terorismu je do země potenciální teroristy nepouštět. Např bohaté islámské státy Saudská arábie, Bahrain, Katar, nepřijali ani jednoho uprchlíka, svého bratra ...Zobrazit celý příspěvek

    Nejlepší prevence terorismu je do země potenciální teroristy nepouštět.
    Např bohaté islámské státy Saudská arábie, Bahrain, Katar, nepřijali ani jednoho uprchlíka, svého bratra ve víře, Hlavním důvodem podle nich je, že jsou mezi nimi radikálové a teroristé, což je fakt, který EU bagatelizuje a ignoruje. Saudové sice islámské imigranty odmítli, ale nabídli, že v Německu zafinancují stavbu 200 mešit, aby se islamisté měli kde modlit a mohli lépe šířit islám, to je výsměch.

    Sluničkářští politici, kteří prosazují přijímání islámských imigrantů jako Merkelová a pod, nesou plnou zodpovědnost za rostoucí hrozbu terorismu, růst kriminality, a vším špatným, co souvisí s rostoucí islamizací Evropy.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 2