NÁZOR: Má voják vypadat jako komiksový hrdina?
- 17. 1. 2015
- 13 komentářů
- Zďeňek Koza
Mnoho z nezasvěcených, ale i zasvěcených, má určité představy o tom, jak by měl vypadat, a co by měl zvládnout moderní voják 21. století. V našem případě profesionál sloužící v české armádě. My se dnes podíváme trochu pod pokličku tohoto tématu a srovnáme skutečnost s představami.
Úplně na začátku je nutné přiznat, že pokud chcete být fyzicky na profesionální úrovni, tak musíte věnovat kondiční přípravě svůj volný čas.
"Prosím tě, vídám tě tu téměř denně," říká mi kolega ve fitnessu Láďa. "Jak je to možný, vždyť jsi profík, tak přece musíte mít dost prostoru a příležitostí na sobě pracovat v armádě. To jsi takový cvok?".
Musím přiznat, že jsem cvok. Považuji za jednu ze základních podmínek, aby člověk mohl profesionálně sloužit v ozbrojených složkách, a to příkladnou fyzickou zdatnost. Ale hned musím kolegovi přiznat jednu velmi nemilou zkušenost. Pro tělesný rozvoj se málo kde najde dost prostoru, a to napříč celou armádou. Bohužel.
Skutečnost je taková, že je mnoho daleko důležitějších zaměstnání, například vojákům, kteří prošli základní vojenskou službou, velmi dobře známé ošetřování materiálu.
Zjednodušeně řečeno. Chcete být fyzicky zdatný? Prostoru v armádě moc nedostanete, takže se postarejte sami.
Toliko trochu pod pokličku. Samozřejmě, jde o přístup velitelů, o důležitosti cvičení, o množství vojáků v jednotce. To vše ovlivňuje skladbu zaměstnání. Ale není neveřejným tajemstvím, že mnoho ze sloužících vojáků nemá i několik let splněnou tělesnou přípravu, ať už díky úlevám, nebo snížení zdravotní klasifikace.
Ale nyní již k titulku tohoto článku. Musí tedy vypadat moderní voják, jako komiksový hrdina? Tedy štíhlý pas, široká ramena, hrudník, který je větší než Česko. Jednoduše. Je to spíše na škodu.
Pro vojáka platí jedno zásadní pravidlo, které má samozřejmě výjimky, a to každý kilogram, který musíte tahat nad životně nezbytné vybavení, se vám při delším pobytu v bojové situaci vymstí. Je to velmi jednoduché. Čím těžší jste nad klasický výpočet BMI, tím více energie potřebujete pro svůj vlastní spalovací motor. A důvodů je daleko více.
Máte-li vojáka o výšce 175 cm a váze 90 kg, pak máte v podstatě podsaditého silného chlapa, kterého v případě zranění jeho pětasedmdesáti kilový kolega velmi těžce dostane z bojiště.
Jak se na typologii člověka dívají britští vědci? Rozdělili mužská těla do několika skupin.
Britská typologie uvádí termíny jako:
+ Hruška – je mírně širší v pase.
+ Okurka – je rovná a bez nadváhy.
+ Rajče – je baculaté na hrudi, v pase i v bocích.
+ Cihla – je svalnatá, ale ve všech částech těla stejně široká.
+ Nacho – podle mexické křupavé pochoutky tvaru trojúhelníku má velmi svalnatou a vyrýsovanou postavu s širokými rameny a útlým pasem.
+ Zelená fazolka – je vyzáblá a tenká.
+ Sněhulák – má nejvíce hmoty na břiše a hrudi, ale malý zadek a poměrně štíhlé nohy.
Přičemž nejpřitažlivější sexuálně a v médiích také nejčastěji zobrazovaný tělesný typ má tvar nacho. Vlastní ho plavci a jiní atleti. Jenže v populaci je takových mužů jen pět procent. Nejvíce mužů – téměř polovina – má tvar hrušky.
Muži nejčastěji touží po postavě okurky. Takové tělo má asi patnáct procent populace. Devět procent mužů má postavu tvaru cihly – masitou, v ramenou, pase a bocích zhruba stejně silnou. Rajče – oplácané amorfní tělo – má asi procento mužů. Pět procent mužů má postavu sněhuláka (obézní v horní části těla) či zelené fazolky (vyzáblé na kost).
A česká armáda na tom je sice trochu jinak, ale ne tak výrazně jak by jste předpokládali. Je faktem, že mladí, začínající vojáci jsou vybíráni důkladně a tedy v dobrém fyzickém i zdravotním stavu. To se ale výrazně mění s délkou odsloužených let a s velikostí hodností. Samozřejmě, věřím, že u méně než 50 % sloužících vojáků, ale i kdyby to bylo "jen" 40 % už to je ohromně velké číslo.
A jak by tedy měl vypadat moderní voják? Jakou ideální průpravou by měl projít před vstupem do ozbrojených složek?
Ideál je štíhlý nacho. Muž, který při výšce 180 cm má do 85 kg. Je štíhlý, vyrýsovaný, s funkčními svaly. Nevadí ani o pět či sedm kilogramů méně. Samozřejmě nemusí být výrazně svalnatý, ale vzhledem k tomu, že takový voják, opravdu téměř denně pracuje na svém kondičním rozvoji, tak je vcelku logické, že tělo by vytvořilo dostatečný svalový korzet.
Z jakého sportu by vzešel ideál? Desetiboj, triatlon a nový sport crossfit. V podstatě každý sport, který slučuje více fyzických dovedností, přičemž základem by zůstala velmi dobrá vytrvalostní složka.
Ta zaručuje výborné předpoklady pro dlouhé pěší přesuny se zátěží, tedy s neprůstřelnou vestou, zbraněmi, vysílačkou, vybaveným batohem atd. Takový voják by bez větších problémů zvládl zrychlené a taktické přesuny. Dokáže regulovat energii i při sníženém příjmu stravy.
Co říci závěrem? Pokud chcete v armádě uspět. Pokud chcete uspět při nasazení v zahraniční misi a nechcete se jen vézt na pomyslné vlně. Pak musíte rozvíjet svou kondici komplexně. Tedy věnovat se běhání, plavání, cyklistice, posilování, a to vše v nějakém poměru, který vyhovuje právě vám.
Související články
Boj s obezitou v armádě
Představa laika o americkém vojákovi je na základě filmů nebo televizních zpráv následující: ...
- 24.06.2013
- 33 komentářů
- David Slevinský, PR článek
Posilujte jako elitní vojáci
Od vojáka se očekává špičková fyzická kondice. Zapomeňte na kila svalů, který odebírají drahocenný ...
- 06.04.2014
- 12 komentářů
- Komerční sdělení
NÁZOR: Úlevy - modla mnoha profesionálních vojáků
Dnes otevřeme další z mnoha kontroverzních témat naší profesionální armády. Jsou to úlevy a ...
- 09.06.2014
- 2 komentářů
- Zdeněk Koza
Explosin - výbušná směs pro maximální nabuzení
Motivační průpovídky a našlapaná hudba Vás posunou jen do určitého bodu. Chcete-li se bezprostředně ...
- 16.01.2015
- 3 komentářů
- Komerční sdělení
S tím že víc váhy je problém v některých případech musím nesouhlasit. Já mám 186 cm a vážím 96-98 kg a dám 50 kliků na jednou, 20 shybů a s 12 kg a kanadami běhám 5-7 km. Při ...Zobrazit celý příspěvek
S tím že víc váhy je problém v některých případech musím nesouhlasit.
Já mám 186 cm a vážím 96-98 kg a dám 50 kliků na jednou, 20 shybů a s 12 kg a kanadami běhám 5-7 km. Při běžném tréninku dám přes 300 kliků, 350 dřepů , 200 shybů to samé cvičí se mnou i kamarád který váží o 12 kg míň a má stejnou kondici.
Váhu hodně určuje to jaký má člověk somatotyp já jsem endomorf což znamená že jsem těžší. Pro armádu je nejideálnější Mezomorf který by se dal přirovnat k Nachos ve článku. Ale největží roli ze všeho sehraje při všem vlastní vůle!Skrýt celý příspěvekNejde o vyrysovane svaly ale o vzdrz kulturista uzvedne vytlaci utahne ale jak dlouho ... Dulezite je trenovat vydrz v zaprahu a naslednou regeneraci pro ...Zobrazit celý příspěvek
Nejde o vyrysovane svaly ale o vzdrz kulturista uzvedne vytlaci utahne ale jak dlouho ... Dulezite je trenovat vydrz v zaprahu a naslednou regeneraci pro dalsi zaprah...Skrýt celý příspěvek
Pro upřesnění já mám 84kg a jako průzkumák jsem si jednou zvážil batoh před týdením nasazením bez dozásobení a to byla chyba, od té doby si furt myslím, že něco tahám zbytečně. Měl ...Zobrazit celý příspěvek
Pro upřesnění já mám 84kg a jako průzkumák jsem si jednou zvážil batoh před týdením nasazením bez dozásobení a to byla chyba, od té doby si furt myslím, že něco tahám zbytečně. Měl 33kg plus taktická vesta, 5 zásobníků se slepýmy Bren a pistoly. V báglu byla voda a jídlo na 4dny nějaké prádlo, zateplení, spacák, dvě baterky do RF13 a tak dál více či méně potřebných věcí. Táhlo mě to k zemi, ale ve výsledku jsem přežil i dlouhé noční pochody (20-35km) i výcvik taktiky. A takových cvičení bylo víc než dost a žiju, no a tím chci jen říct, že 30kg batoh je normální váha.
No a už jen dodám, že ty hory svalů potřebují taky výživu = je třeba táhnout více jídla a protejnů = těžší batoh.Skrýt celý příspěvekMladí začínající vojáci nejsou vybíráni důkladně co se fyzičky týče: http://is.muni.cz/th/102241/fs... Normy jsou už sice ...Zobrazit celý příspěvek
Mladí začínající vojáci nejsou vybíráni důkladně co se fyzičky týče:
http://is.muni.cz/th/102241/fs...
Normy jsou už sice upravené:
http://kariera.army.cz/cz/aktu...
, ale pořád je to jen kapka v moři vojenské tělovýchovy ...Skrýt celý příspěvekVidím jednu zásadní změnu mezi moderním (jak je zmíněno v první větě článku) a třeba středověkým vojákem. Mačkat spoušť je jednoduší než mlátit do někoho palcátem. Z toho pline že ...Zobrazit celý příspěvek
Vidím jednu zásadní změnu mezi moderním (jak je zmíněno v první větě článku) a třeba středověkým vojákem. Mačkat spoušť je jednoduší než mlátit do někoho palcátem. Z toho pline že dnes může být použitelný voják i ten kdo dřív nebyl.
Toliko k mé představě co by měl onen moderní voják minimálně zvládnout.
Zbytek je o specializaci. Svaly, technické znalosti, cizí jazyky atd. vyžadovat tam kde jsou třeba.Skrýt celý příspěvekto stetula: s tím naprosto souhlasím. proto jsem ve svém příspěvku zdůraznil, že se nebavím o kulturistech, ale o lidech s 5-10 kg nad svou výšku. Když jsme viděli pár SASů v ...Zobrazit celý příspěvek
to stetula: s tím naprosto souhlasím. proto jsem ve svém příspěvku zdůraznil, že se nebavím o kulturistech, ale o lidech s 5-10 kg nad svou výšku.
Když jsme viděli pár SASů v misi, všichni se podivovali, jak se tak nabušené zvířata mohou vůbec hýbat. Pravdou ale je, že průměrně není u SAS taková míra svalové hmoty jako třeba u SF, SEAL apod.
Také je zapotřebí vzít v potaz zaměření takových vojáků. S ohledem na rostoucí nároky v technologické oblasti skončila doba univerzálních vojáků a i vrámci jedné jednotky dochází ke značné míře specializace. Tím chci říct, že nároky na fyzickou připravenost jedné roty nemusí odpovídat nárokům roty druhé.
Na závěr bych jen shrnul, že samozřejmě musí existovat nějaká všeobecná úroveň fyzické připravenosti u vojáků, ale jako asi dnes všechno, i ta může být do značné míry individuální. Jen varuji před obecnými soudy, že například voják z ilustračního obrázku nemůže být dobrý voják, či že nemůže zaběhnout marathon. Není to totiž pravda.Skrýt celý příspěvekTak stačí se podívat na fotky třeba příslušníků SAS, třebas když dělají někomu eskortu v civilu. Žádný nabušený bejci to nejsou , spíš vypadaj jak hladový vlci. Na druhou stranu ...Zobrazit celý příspěvek
Tak stačí se podívat na fotky třeba příslušníků SAS, třebas když dělají někomu eskortu v civilu. Žádný nabušený bejci to nejsou , spíš vypadaj jak hladový vlci.
Na druhou stranu když člověk spočítá kolik toho dneska vojáci tahaj , tak to zas je váha spíš pro vola , než vlka. Zmíněných 30 kg je ten nejlehčí náklad.
http://forum.valka.cz/viewtopi... Skrýt celý příspěvekje rozdíl jestli sebou taháte 30 kilo nepotřebných svalů ( kulturisti a spol ) nebo máte ideální poměr stavby těla vemte si že budete kulturista s výškou 175 a váhou 120 kilo ...Zobrazit celý příspěvek
je rozdíl jestli sebou taháte 30 kilo nepotřebných svalů ( kulturisti a spol )
nebo máte ideální poměr stavby těla
vemte si že budete kulturista s výškou 175 a váhou 120 kilo sice samé svaly ale váha navíc kterou budete muset tahat a to tělo spotřebuje více energie a dřív se unaví
prostě neznám speciála který je zároveň kulturistou samo svaly musí být ale není to nejdůležitější
další příklad : snaipr který má svaly jako kulturista už ho vidím jak leží na zemi a nemůže pořádně zamířit protože mu všude zavazí ty hory svalů :)Skrýt celý příspěvekTady musím být v rozporu s momentálně diskutujícími. Neumím si představit, že výsadkář táhne batoh 40 kg+ bez kvalitního svalového tonusu. Znám spousty lidí ve svém okolí (převážně ...Zobrazit celý příspěvek
Tady musím být v rozporu s momentálně diskutujícími. Neumím si představit, že výsadkář táhne batoh 40 kg+ bez kvalitního svalového tonusu. Znám spousty lidí ve svém okolí (převážně vyrýsovaných), kteří mají zpravidla deset kilo nad svou výšku a s přehledem běhají 10 km kolem 40-ti minut. Mají za sebou půlmarathony, ojediněle i marathony. Ti vám řeknou, že tahat M60 s podváhou není žádná sranda. V rámci velice tvrdých tréninků (kombinace posilovny a různých variant HIITů) samozřejmě berou pro dobrou regeneraci i spoustu proteinových doplňků, jejichž případné vynechání v operaci (po dobu 3-10 dnů) nemá žádný negativní vliv na jejich výkonnost. Takže souhlas, je to převážně o výdrži, ale o výdrži s kvalitním svalovým/silovým zázemím. Upozorňuji, že nepíšu o kulturistech, ale o lidech s 5-10 kg nad výšku, jejichž BMI (hrozný údaj) je dle tabulek v oblasti obezity.Skrýt celý příspěvek
Co znám svoje přátele z Vojska, tak všichni jsou takové sušinky, ani ty svaly nemají nijak extra vyrýsované, ale pokud jde o výsadkáře, tak tam se cení výdrž, pak zase výdrž a pak ...Zobrazit celý příspěvek
Co znám svoje přátele z Vojska, tak všichni jsou takové sušinky, ani ty svaly nemají nijak extra vyrýsované, ale pokud jde o výsadkáře, tak tam se cení výdrž, pak zase výdrž a pak už jen výdrž. Ono není nic lehkého, nechat se vyhodit s 30 kily výstroje a od půnloci do 6 urazit 30 km po svých na pozice. A pokud by došlo k nějakému konfliktu větší intenzity, stejně vojsko bude brát co bude mít k dispozici a bude záležet na tom, jak to potrvá dlouho. nicméně si myslím, že by se 100 000 zdatných jedinců v naší populaci našlo a víc.. to by se vidělo dál.Skrýt celý příspěvek
Tak takový co je na fotce by u průzkumu dlouho nevydržel, většina takových borců co chodí pravidelně do posilovny a žerou podpůrné prášky a "vitamíny" tak ti jsou nejhorší na běhu ...Zobrazit celý příspěvek
Tak takový co je na fotce by u průzkumu dlouho nevydržel, většina takových borců co chodí pravidelně do posilovny a žerou podpůrné prášky a "vitamíny" tak ti jsou nejhorší na běhu a výdrži. Ano já jsem profesionální voják a to co tu říkám mám z vlastní zkušenosti, na klikách a schybem mě převálcují leč na lehsedech a běhu obzvláště na 5km moc nestíhají. No a co je důležitější síla nebo fyzička, třeba u dělostřelců bych svaly pochopil, ale u průzkumu a výsadkářů ne.Skrýt celý příspěvek
Znám případ kdy musel jeden takový z armády odejít, protože měl tak vypracovaná stehna že s nima škrtal o sebe a nakonec si musel vybrat buď armáda a nebo kulturistika :D Týdenní ...Zobrazit celý příspěvek
Znám případ kdy musel jeden takový z armády odejít, protože měl tak vypracovaná stehna že s nima škrtal o sebe a nakonec si musel vybrat buď armáda a nebo kulturistika :D Týdenní cvičení v prostoru pro něho bylo utrpení, musel žrát vojenskou stravu, na protejny a stravu pro kulturisty už něměl v batohu místo. :DSkrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...