Námořní síly Venezuely
- 26. 9. 2013
- 4 komentářů
- Jakub Mareš
V posledním dílu našeho seriálu vám přiblížíme vojenské námořnictvo a pobřežní stráž jihoamerické Venezuely. Až do náhlého úmrtí kontroverzního prezidenta Huga Cháveze († 5. března 2013) byla armáda, potažmo námořnictvo štědře dotovány. Proto patří v současné době venezuelské námořnictvo k nejsilnějším v jihoamerickém regionu.
Nyní ve venzuelském námořnictvu slouží 17 500 příslušníků. Dlouhá léta musela generalita spoléhat na zastaralá plavidla, a proto se velení snažilo tento stav částečně zlepšovat vysokou úrovní připravenosti posádek. Vše se změnilo s příchodem Hugo Cháveze, výsadkáře a nového čelního představitele země. Za jeho vlády zařadilo námořnictvo do svého stavu několik nových jednotek plavidel.
Hladinové jednotky
V současnosti největší bojové lodě, jde o šest italských raketových fregat třídy Lupo (venezuelské označení třídy – Mariscal Sucre) z počátku 80. let. Tři plavidla jsou však dlouhodobě zakotvena v přístavu, takže fakticky slouží pouze tři jednotky. Dvě fregaty prošly na přelomu století modernizací elektroniky a pohonné soustavy. Hlavní výzbroj této třídy tvoří protilodní střely Otomat, PLŘS Albatros/Aspide a jeden 127mm víceúčelový kanon.
Nejmodernější lodě venezuelského námořnictva jsou ale španělské. Bývají někdy označovány jako malé korvety či velké čluny a hlídkují v ekonomickém pásmu – čtyři plavidla třídy Guaiquerí a tři plavidla třídy Guaicamacuto. Čtvrtý exemplář druhé třídy by měl být postaven přímo ve Venezuele, avšak zatím není známo, kdy a zda vůbec k tomu dojde. V základní výzbroji mají kanony ráže 76 a 35 mm.
Foto: Největší plavidla floty – raketové fregaty třídy Lupo / Wikipedia
Podpůrná o ostatní plavidla
Dále již Venezuela vlastní jenom různé malé pobřežní čluny, čtyři malé výsadkové čluny, dopravní a výcviková plavidla. Část člunů spadá pod Pobřežní stráž hlídkující ve výsostných vodách. Výsadkové lodě využívá hlavně námořní pěchota, která čítá na 7000 mužů a několik desítek lehkých obrněných vozidel.
Námořnictvo vlastní též dvě ponorky třídy Sabalo, což je původně německý typ 209/1300, ovšem ty jsou fakticky mimo provoz. Hugo Chávez měl svého času v úmyslu zakoupit moderní ponorky z Ruska, údajně pět exemplářů Projektu 636 a čtyři plavidla Projektu 677, jenže tento kontrakt se nakonec nerealizoval.
Video: Lodě venezuelského námořnictva s korvetou Guaiquerí v čele. / YouTube
Součástí námořnictva je taktéž letecká složka se svými 28 letouny a vrtulníky. Zahrnuje hlídkové letouny (3 ks CASA C-212-200 Patrullero), lehká dopravní letadla C-212-400 a další typy z USA. Námořnictvo vlastní rovněž americké víceúčelové vrtulníky Bell 212,412 a 206 a nové ruské Mi-17V-5, pořízené v nedávné době.
Foto: Nová helikoptéra venezuelského námořnictva Mi-17V-5 / aircraftimages.net
Ačkoli je venezuelské námořnictvo poměrně dobře vybaveno, jeho budoucnost již nevypadá tak růžově. Přestože je země jedním z největších vývozců ropy na světě, Hugo Chávez ji svou sociální politikou a pomocí "spřáteleným" zemím dostal do značných ekonomických i sociálních problémů a zemi ovládají korupce a násilnosti. Nyní záleží na tom, jak si s tím nový prezident Nicolás Maduro poradí a do jaké míry se na řešení situace bude podílet armáda.
Související články
Kubánské revoluční námořnictvo
V následující sérii článků bych chtěl všem zájemcům o danou tematiku přiblížit méně známé námořní ...
- 13.05.2013
- 8 komentářů
- Jakub Mareš
Filipínské námořnictvo posiluje proti Číně
Čína coby nová vojenská mocnost asijského regionu dává o sobě stále více vědět. Na její rostoucí ...
- 20.05.2013
- 8 komentářů
- Jakub Mareš
Izraelský námořní sbor
Ve druhém dílu našeho seriálu se zaměříme na vojenské námořnictvo židovského státu Izrael. ...
- 05.06.2013
- 16 komentářů
- Jakub Mareš
Námořní síly Jemenské republiky
Dnes přinášíme další díl našeho seriálu o méně známých námořních silách světa. Po kubánském ...
- 03.08.2013
- 1 komentářů
- Jakub Mareš
Na pobavenie: Venezuelčania si potopili vlastnú hliadkovú loď taranom do výletného plavidla. ...Zobrazit celý příspěvek
Na pobavenie: Venezuelčania si potopili vlastnú hliadkovú loď taranom do výletného plavidla. :-D
https://www.bbc.com/news/world...
https://en.wikipedia.org/wiki/... Skrýt celý příspěvekTak jak vyplývá i z tohoto článku, ona modernizace námořnictva za Cháveze nebyla nijak velká - porovnáme-li ji s např. rozvojem letectva (nákup Su-30, vrtulníky Mi-17/35) či ...Zobrazit celý příspěvek
Tak jak vyplývá i z tohoto článku, ona modernizace námořnictva za Cháveze nebyla nijak velká - porovnáme-li ji s např. rozvojem letectva (nákup Su-30, vrtulníky Mi-17/35) či pozemního vojska (nákup T-72, BMP-3, děl MSTA atd). Největšími loděmi jsou stále jen dvě staré fregaty -a ony korvety a hlídkové lodě nemají výraznější ofenzivní hodnotu. Plány na nakoupení ruských ponorek, příp. ruských nebo čínských korvet a fregat (zmiňován byl projekt 20380 Stěreguščij, který by byl docela dobrou náhradou za staré jednotky LUPO) nebyly realizovány. Oproti poměrně rozsáhlé modernizaci námořnictva Chile či Brazílie je to poměrně máloSkrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...