Dopravní letadlo A330 pro Armádu ČR? Možná je lepší řešení

Dopravní letadlo A330 pro Armádu ČR? Možná je lepší řešení
A330 MRTT singapurského letectva / Foto: Alert5, CC BY-SA 4.0, Wikimedia (Zvětšit)

Před pár dny média informovala o případném pořízení staršího dopravního letadla Airbus A330 pro potřeby Vzdušných sil Armády České republiky (VzS AČR). Možný nákup civilního dopravního letadla A330 potvrdil Právu mluvčí obrany Jan Pejšek.

Praha-Kbely

Článek nemá za cíl hodnotit výhodnost / nevýhodnost nákupu A330, ale opět, oponentně se podívat na věc z jiné perspektivy:

První otázkou v případě nákupu A330 je nerudovské: „Kam s ním?“ Historie vojenského letiště Praha-Kbely, domova 24. základny dopravního letectva (24.zDL), se datuje až do roku 1918, kdy na mírně vyvýšené planině vymezené obcemi Kbely, Letňany a krajem Vysočan, vzniklo nové letiště československého letectva. Výhodou byla poloha relativně blízko centru města a celková dispozice pozemků s velmi malým zvlněním terénu a kvalitní únosnou půdou.

Letiště se během 20. let stalo hlavním centrem československého letectví. A to jak vojenského, tak i civilního. S dalším rozvojem letectví ale v podstatě přestalo vyhovovat všem tehdejším nárokům, a proto byla už v roce 1929 odsouhlasena výstavba nového pražského civilního letiště u obce Ruzyně. To bylo otevřeno v roce 1937 a po mnoha desítkách let přestaveb a rozšiřování je dnešní letiště Praha-Ruzyně (Letiště Václava Havla Praha) naším hlavním leteckým přístavem.

Kbelské letiště ale nadále sloužilo vojenskému provozu. Po válce na něm sídlily různé útvary dopravního a vrtulníkového letectva a největšími letouny, které z něj naše letectvo provozovalo, byly proudové Tu-154. Blízkost Prahy a lokalita se nakonec ukázaly jako omezující pro další rozvoj letiště – dnes je letiště v podstatě stavebně obklopeno městkou zástavbou nebo nevhodným terénem. Jediná betonová vzletová a přistávací (VPD) dráha, dokončená v roce 1954, je dlouhá pouze 2000 metrů. Pro srovnání nejbližší letiště – Praha-Ruzyně má VPD dlouhé 3700 metrů a 3200 metrů.

Letiště Pardubice se smíšeným provozem, kam pravidelně létají velké transportní letouny včetně An-124 má VPD dlouhou 2500 metrů, stejně jak tovární letiště Praha-Vodochody. Historicky nejdelší dráhu pro vojenský provoz mělo letiště Ostrava-Mošnov (Letiště Leoše Janáčka Ostrava), kde za časů ČSLA dlouhá léta působil mimo jiné i dopravní výsadkový pluk, má runway dlouhou 3500 metrů. Pochopitelně kromě délky VPD má poloha letiště přímo dopad na omezení leteckého provozu, zejména z důvodů hluku (vyjádřeno jak hlukovými limity, tak v rámci udržování dobrého vztahu s místní veřejností). Plochu základny také „užírají“ další instituce, které zde mají své budovy – například leteckém muzeum, letecké opravny LOM Praha a Vojenský technický ústav letectva a protivzdušné obrany (VTÚLaPVO).


Vojenské letiště Praha-Kbely

Bohužel na rozdíl od leteckých základen jako je Čáslav nebo Náměšti nad Oslavou došlo jen k omezeným investicím do infrastruktury letiště, která stále vychází z prvorepublikového plánu letiště. To se týká například i hangárů a jejich rozměrů. Například ty železobetonové pocházejí z výstavby letiště ve 20. letech

Není pak divu, že turbovrtulové C-295M CASA se celé do těchto starých hangárů při údržbě nevejdou a skrz otvor ve vratech ven trčí jejich ocasní část. Větší A319CJ se už do původních hangárů vůbec nevejdou. V roce 2011 byl pro údržbu tehdy nových letounů Airbus A319CJ vybudován lehký „demontovatelný“ hangár z ocelových rámů opláštěný textilií. Pochopitelně to stále nebylo ono, a proto byl v roce 2017 pro A319CJ vybudován další hangár tentokráte bytelný, ve kterém lze provádět údržbu obou letounů A319CJ současně. Hangár je podmínkou nejen pro opravárenské práce jako je lepení nebo tmelení, ale slouží i jako ochrana letounů před nepříznivý meteorologickými jevy jakou jsou kroupy nebo námraza. Obecně hangárování letecké techniky prodlužuje její životnost a snižuje náklady na údržbu, zejména v dlouhém časovém období. Jenže podlaha tohoto hangáru má únosnost jen pro letouny do hmotnosti do 70 tun. A prázdná hmotnost A330 je vyšší.

Na tomto příkladu je vidět, že pro zabezpečení provozu, byť jediného letounu A330 by VzS AČR musely investovat nejen do logistiky, výcviku personálu, ale řešit i další investice do letecké základny. A to za situace, kdy všichni zainteresovaní dávno vědí, že letiště Praha-Kbely není perspektivní (moderní letecká základna NATO se tam prostě prostorově udělat nedá), zejména pro provoz velkých a hlučných letadel jako A330.

Navíc jen jedno letadlo nebude mít žádnou zálohu. Drobnosti v provozu, jako chyba obsluhy obslužných automobilů, náraz ptáka nebo jen odstávka kvůli plánované údržbě způsobí, že v případném kritickém okamžiku žádný A330 stejně nebude k dispozici.


Hangár pro A319CJ na letišti Praha-Kbely z roku 2017; větší foto / Firma POLAK CZ s.r.o.​

A330 MRTT

Armáda ČR je součástí Mnohonárodní flotily víceúčelových tankovacích a transportních letadel MMF (Multinational Multi-Role Tanker Transport Fleet), kde může využívat vojenský víceúčelový letoun Airbus A330 MRTT (Multi-Role Tanker Transport) pro doplňování paliva za letu a přepravu vojáků a materiálu. Ročně má Armáda ČR k dispozici 100 hodin a poprvé využila program v červenci.

Maximální sedačková kapacita letounu A330-200 je až 400 osob, u verze A330 MRTT až 290 osob.

Česká účast v programu MRTT je ale motivována zejména snadným přístupem k leteckým tankerům kvůli výcviku pilotů stíhaček Gripen. Letoun A330 MRTT je v první řadě letecký tanker a transportní nebo evakuační (MEDEVAC) úkoly jsou koncipovány jako užitečné, ale přesto doplňkové schopnosti. MRTT si lze objednat jako zcela nové, nebo přestavbou staršího civilního letounu A330-200 z druhé ruky.

Verze MRTT má oproti civilní A330 zastavěné tankovací zařízení na konci trupu, pod křídly, nová světla a kamery na trupu a nové řídící konzole v kokpitu. S tím souvisejí zesílení draku a určité změny v aerodynamice letounu.


Vnitřní prostor A330 MRTT

Avionika verze MRTT je vylepšena o vojenské komunikační systémy (například v pásmu UHF, kterou civilní stroje v základní verzi nemají), o vojenské odpovídače vlastní-cizí (IFF) a nové radionavigační systémy jako je systém TACAN (TACtical Air Navigation). TACAN slouží nejen k vlastní radionavigaci vzduch-země, ale v módu vzduch-vzduch tanker sám vysílá jako navigační radiomaják, na který se mohou navést příslušně vybavené letouny NATO.

Kromě dalších radiostanic pro UHF pásmo mohou být součástí výbavy i vojenské radiostanice odolné proti rušení a s utajeným přenosem (skokové změny kmitočtu, šifrováním hlasu a dat). Dnes je již pomalu standardem i civilní nebo vojenská satelitní radiostanice SATCOM (SATellite COMmunication).

„Vojenské“ vnější osvětlení MRTT umožňuje vypnout demaskující běžné civilní osvětlení a provádět nenápadné noční lety ve formaci. A to jak bez použití brýlí pro noční vidění, kdy tzv. formační světla jsou na krátkou vzdálenost vidět očima, tak v módu, který pracuje pouze v infračerveném spektru viditelném pouze v brýlích pro noční vidění.

MRTT lze rovněž vybavit vlastní přípojkou pro doplňování paliva za letu – tak se lze napojit na plovoucí ráhno jiného tankeru. „Naše“ stroje v MMF to nemají, ale KC-30A australského letectva například ano.

Otázkou jsou navigační systémy MRTT. Tedy zda mají vojenské a proti rušení odolné přijímače GPS. Civilní A330 totiž používají jako navigační jádro trojici inerciálních jednotek (s laserovými gyroskopy), které se zpřesňují s použitím dvojice přijímačů satelitní navigace (pouze civilní mód).


Přestavba A330 na nákladní A330P2F

V civilním letectví se pro zpřesnění satelitní navigace používají systémy SBAS (Satellite Based Augmentation Systems), kdy satelity vysílají korekční data platná pro daný region. Přesnost určení polohy je pak řádově v metrech. Tyto systémy ale nepracují celosvětově, ale pouze nad určitými oblastmi. Například systém WAAS (Wide Area Augmentation System) nad Severní Amerikou, EGNOS (European Geostationary Navigation Overlay Service) nad Evropou. Dále podobné systémy zprovoznilo Rusko, Čína, Indie a Japonsko. Které všechny systémy umí avionika Airbusu A330, kromě WAAS a EGNOS, se nepodařilo do vydání článku ověřit. Nicméně platí, že zbytek planety, například celá Afrika, je bez pokrytí některou z těchto civilních služeb.

Airbus rovněž pro MRTT nabízí datalink Link 16 a na přání lehké pancéřování kritických systémů a kokpitu. Možnost přetlakování palivových nádrží dusíkem (potlačuje explozi v případě zásahu nádrže / potrubí jinak zaplněných palivovými parami). Nabízí také možnost instalace velkých výsuvných schodů, aby byl letoun nezávislý na pozemním vybavení.

Samozřejmostí jsou různé systémy vlastní ochrany proti protiletadlovým řízeným střelám. Například naše A330 MRTT programu MMF mají instalovaný systém izraelský výstražný/rušící systém Elbit J-MUSIC kategorie DIRCM (Directional Infrared Counter Measures).


Druhý C-295MW v Kbelích

Alternativy?

Evakuace z Kábulu skutečně ukázala na potřebu letounu s větší kapacitou než A319CJ nebo C-295M a s mnohem větším doletem. Letouny a posádky A319CJ kábulskou misi zvládly na výbornou, ale jen díky dvěma faktorům:

Výchozí základna pro lety do Kábulu byla v Baku v Ázerbájdžánu. Při prvním civilním pokusu se česká A319 musela otočit a vrátit do Baku, protože afghánské řízení letového provozu a řízení provozu a služeb na letišti Kábulu přestalo existovat.

Američané nakonec ovládli letiště a zprovoznili i základní služby, a tak český A319 mohl na druhý pokus přistát. Kdyby šlo o čistě překvapivé taktické přistání na nespolupracující letiště, tak by se přistání nepovedlo. To platí pro civilní A319 i A330. Ostatně s A319 se to necvičí a ani na to není vybavené, stejně jako na provoz z letiště bez pozemní infrastruktury.

Civilní A330 lze tedy upravit pro potřeby armády. Nabízí se, podobně jako u A319CJ, instalace kolejnic do palubního prostoru pro možnost úpravy interiéru. Tak lze například kotvit nákladní palety. Existuji také projekty přidání velkých nákladových dveří na horní palubu v přední částí (dosud sériově vyrobené A330 MRTT to nemají, tuto schopnost ale tradičně požaduje USAF).


Přestavba A330 na MRTT

Stále však platí, že A330 je civilní letoun, který ke svému fungování potřebuje funkční civilní letový provoz a dobře vybavená letiště. Na záchranné operace, jako byla v Kábulu, se nehodí.

Další možností je zvážit přestavbu civilního A330 s použitím technologií a komponent programu MRTT (bez instalace tankovacího systému), zejména co se týče avioniky tak, aby letoun mohl působit i v letecky nevstřícných oblastech, jako je Afrika. 

Další možností je jít cestou navýšení hodin v programu MMF. Ostatně nedávno si Lucembursko zvedlo „předplatné“ ze 100 na 1200 hodin. Armáda ČR může do programu MMF posílat i svoje piloty a jiný personál a nemusíme řešit vlastní proces akvizice, a poté vlastní provoz a údržbu.


Nízký let A400M

MRTT ale není taktický transportní vojenský letoun schopný přepravy vozidel, nadrozměrných nákladů, schopný létat bez podpory civilních systémů a služeb, létat v nízkých výškách nad terénem, v noci s brýlemi pro noční vidění nebo provádět taktický shoz nákladu nebo výsadkářů. Případně provést taktické přistání na letišti s prudkým klesáním.

Skutečný taktický vojenský letoun, plnící výše uvedené, s potřebným doletem a dosahem, který je ověřený je buď evropský Airbus A400M nebo americký Lockheed-Martin C-130J respektive KC-130J. V případě A400M existuje několik možností. Nejambicióznějším řešením je nakoupit minimálně dva A400M a provozovat je vlastními silami. „Nejjednodušší“ je vstoupit do německého programu MNAU (Multinational Air Transport Unit). Další možností je koupit vlastní A400M a využívat servisní a podpůrné služby MNAU.

Operace v Afghánistánu nebo Mali ukazují na potřebu dopravovat větší a rozměrnější náklad (obrněná SUV, taktická vozidla 4×4, těžké MRAP, nákladní auta TATRA, složené vrtulníky, houfnice CAESAR), nárazově více lidí nebo kombinace lidí, aut a materiálu. Navíc díky výstavbě 43. výsadkového pluku Armáda ČR potřebuje čistě výsadkovou kapacitu.


Německý A400M přistává v Kábulu

Nákladní verze A330 nebo A400M nemohou operovat ze zastaralého letiště Praha-Kbely. Jedno z řešení, které opakovaně koluje různými kanály mezi veřejností, je toto neperspektivní letiště zrušit – například jen prodej pozemku developerským firmám by vynesl prodávajícímu miliardy.

Transportní letectvo lze přesunout do Pardubic, kam běžně létají pro náklad všechny zahraniční transportní letouny (vojenské i komerční), je tam vybudován logistický hub a shodou okolností je to i nástupní letiště pro chrudimský výsadkový pluk, který to má na Pardubické letiště jen několik kilometrů. Z Pardubic také s nákladem přilétají nebo odlétají české C-295MW. Letouny a vrtulníky pro přepravu VIP pak lze pravděpodobně přesunout zpátky na Ruzyni, odkud už operují vrtulníky Policie ČR. Dodnes se při zahraničních návštěvách používá starý terminál. Ostatně pro Airbusy je na Ruzyňském letišti vybudované servisní zázemí.

Jednou z možností je tedy ušetřit tři miliardy za nákup staršího A330, vzít miliardy z prodeje pozemků v Kbelích, a nakoupit dva A400M plus vybudovat potřebné zázemí v Pardubicích včetně velkých hangárů. Podmínkou je ale přestěhovat základnu z Prahy-Kbely, včetně personálu, do Pardubic.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ministerstvo obrany: Nasazení A330 MRTT do 48 hodin

10. srpna 2020 přistálo na letišti v Eindhovenu druhé letadlo Airbus A330 MRTT programu NATO ‒ ...

První nákladní A400M Atlas pro belgicko-lucemburskou letku

Lucembursko 7. října 2020 převzalo první letadlo Airbus A400M Atlas. Při nákupu těchto letadel se ...

Maďarské letectvo přechází na transportní letadla A400M, C-390 a A330

Maďarsko postoupilo v dalších klíčových zbrojních projektech. Na spadnutí je akvizice středních ...

Dopravní letoun C295MW českých vzdušných sil poprvé ve vzduchu

Dne 10. března poprvé vzlétl nový dopravní letoun C295MW Vzdušných sil Armády České republiky (VzS ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Pavel88
    11:52 07.12.2021

    Mě přijde A330 příliš velké/drahé pro AČR. Pro vládní letku bych koupil použité (určitě stále velká nabídka)2x ERJ nebo CRJ (většina letů je po Evropě na což 2500km dolet stačí), ...Zobrazit celý příspěvek

    Mě přijde A330 příliš velké/drahé pro AČR.
    Pro vládní letku bych koupil použité (určitě stále velká nabídka)2x ERJ nebo CRJ (většina letů je po Evropě na což 2500km dolet stačí), vyřadil CL-601. Pro vojáky pak 2ks KC-390 nebo C-130J a klidně nabídnout Slovensku sdílení části/nebo hodin na těchto transportech.
    Tím bychom měli vyřešeno pro VIP i vojáky a nabídli sousedům možnost většího transportu.
    Pak by se dalo uvažovat o přesunu 8ks armádních transportů do Pardubic. Kbely by zůstali pro vládní letku a vrtulníky.
    PavelSkrýt celý příspěvek

    • Pavel88
      11:54 07.12.2021

      zůstaly, pardón

      zůstaly, pardón

    • Scotty
      12:00 07.12.2021

      /vyřadil CL-601/
      Už se stalo.

      /vyřadil CL-601/
      Už se stalo.

      • Pavel88
        12:25 07.12.2021

        už?
        ještě v Září 2021 jsem ho viděl letět, dle ADB-S exch. z Rumunska a za půl hodiny za ním Casa se zbytkem delegace:-)

        už?
        ještě v Září 2021 jsem ho viděl letět, dle ADB-S exch. z Rumunska a za půl hodiny za ním Casa se zbytkem delegace:-)

        • Scotty
          13:30 07.12.2021

          Už.

          Už.

        • SYN_
          19:03 07.12.2021

          To je boží, největší potentát letěl bizjetem a ostatní pomaleji a hlučněji vrtulí... jojo, všechna zvířátka jsou si rovná že...

          To je boží, největší potentát letěl bizjetem a ostatní pomaleji a hlučněji vrtulí... jojo, všechna zvířátka jsou si rovná že...

    • Matesaax
      12:24 07.12.2021

      Naše malé dopravně transportní letectvo nemá smysl provozovat na dvou letištích.Žádné výhody to nepřinese,naopak jen řadu problémů a komplikací.

      Naše malé dopravně transportní letectvo nemá smysl provozovat na dvou letištích.Žádné výhody to nepřinese,naopak jen řadu problémů a komplikací.

      • skelet
        12:51 07.12.2021

        ony se stejně tak provozují. Pro jakýkoliv náklad lítají do Pardubic.

        ony se stejně tak provozují. Pro jakýkoliv náklad lítají do Pardubic.

      • Jura99
        19:29 07.12.2021

        Pardubice mají využití jako civilní letiště a jako výcvikové a záložní. Tam se prakticky na nákladech nepozná, jestli z něj bude startovat o dvě letadla více nebo méně. Pokud jde o ...Zobrazit celý příspěvek

        Pardubice mají využití jako civilní letiště a jako výcvikové a záložní. Tam se prakticky na nákladech nepozná, jestli z něj bude startovat o dvě letadla více nebo méně. Pokud jde o Kbely, aktuálně mají 6x CASA, 2xA319 plus nějaké ty L-410, Mi-17, Mi-8S a W3A. Není to mnoho, ale alternativa je Ruzyně, nikoliv Pardubice, protože pasažéři, kteří, ať už daňový poplatník chce nebo nechce létají po světě ve jménu ČR, obvykle míří z Prahy a vrací se do Prahy. Takže řešení je nechat Kbely tak jak jsou a ta dvě případně větší letadla parkovat v Pardubicích.Skrýt celý příspěvek

  • cejkis
    21:31 06.12.2021

    A330MRTT využijete při globálních letech, když rozhoduje rychlost, schopnost letu bez mezipřistání a nepotřebujete rampu. Rozměr dveří pro letecké kontejnery LD3 nebo vojenské ...Zobrazit celý příspěvek

    A330MRTT využijete při globálních letech, když rozhoduje rychlost, schopnost letu bez mezipřistání a nepotřebujete rampu.

    Rozměr dveří pro letecké kontejnery LD3 nebo vojenské palety cca 3,5x2,5m. Využijete jej pro evakuace, transporty lidí, medevac, tankování.

    A400M budou doménou aeromobilních operací pro potřeby transportu, přistání na nezpevněných plochách, tankování vrtulníků.

    Potřebujeme oba typy strojů. Už jsem to tady psal, zkuste si naplánovat lety C130J do Číny pro respirátory a pochopíte proč střední letoun A330MRTT. Vzhledem k vývoji vztahů s Ruskem budeme brzy létat do Asie přes Dohá neb mezipřistání na Sibiři již nebude možné.

    Pokud někoho irituje cena za 2+2, tak si otevřete FL24. Ve vzduchu je tolik letadel, že 4 stroje jsou kapkou v moři. Tahle země má navíc. A schopnost cargo letů pro vládu má mnohem větší potenciál než navyšování schopností letectva přechodem na F35.Skrýt celý příspěvek

    • Miroslav
      21:46 06.12.2021

      Lenže tie stroje na FR sú komerčné stroje ktoré sú viac vo vzduchu ako na zemi lebo si na seba musia zarobiť

      Lenže tie stroje na FR sú komerčné stroje ktoré sú viac vo vzduchu ako na zemi lebo si na seba musia zarobiť

      • cejkis
        11:25 07.12.2021

        Armáda nedostává peníze za účelem zhodnocení. Armáda je dostává za účelem tvoření disponibilních kapacit pro případ krizí.

        Armáda nedostává peníze za účelem zhodnocení. Armáda je dostává za účelem tvoření disponibilních kapacit pro případ krizí.

        • Miroslav
          11:47 07.12.2021

          Lenže to má robiť efektívne lebo ČR nie je ropný emirát

          Lenže to má robiť efektívne lebo ČR nie je ropný emirát

          • Jura99
            19:32 07.12.2021

            cejkis má sice formálně pravdu, ale také bych byl pro, aby ta letadla netrávila většinu času na zemi a vozila komerčně náklad.

            cejkis má sice formálně pravdu, ale také bych byl pro, aby ta letadla netrávila většinu času na zemi a vozila komerčně náklad.

          • cejkis
            22:19 08.12.2021

            Chápu, jenže tím popřete disponibilitu. Když budete potřebovat evakuovat ambasádu či bůh ví, co nás čeká a letadla budete mít na druhém konci světa a zasmluvněné lety pod sankcemi, ...Zobrazit celý příspěvek

            Chápu, jenže tím popřete disponibilitu. Když budete potřebovat evakuovat ambasádu či bůh ví, co nás čeká a letadla budete mít na druhém konci světa a zasmluvněné lety pod sankcemi, je to pro případ krizí nepoužitelné.Skrýt celý příspěvek

    • skelet
      22:04 06.12.2021

      Aby mohla armáda provozovat nákladní dopravu, tak by se musela změnit legislativa. Aby se nemusela měnit legislativa, tak by tyto stroje musela provozovat státní společnost. Která? ...Zobrazit celý příspěvek

      Aby mohla armáda provozovat nákladní dopravu, tak by se musela změnit legislativa. Aby se nemusela měnit legislativa, tak by tyto stroje musela provozovat státní společnost. Která? Česká pošta? LOM? Nebo se odkoupí ČSA?
      Kdo bude nabízet a prodávat nákladní kapacity? Česká pošta?
      Potřebuje armáda civilní nákladní letoun nebo potřebuje letoun s rampou?
      Průnik je de facto možný jen u jednoho letounu, respektive dvou. C-2 a Il-76. Jeden je drahý, druhý politický neprůchodný.
      Takže se zase vracíme na začátek...Skrýt celý příspěvek

      • cejkis
        11:26 07.12.2021

        To je úplný nesmysl. Dopravní letadla se v armádě nekupují na to, aby vydělaly peníze.

        To je úplný nesmysl. Dopravní letadla se v armádě nekupují na to, aby vydělaly peníze.

        • skelet
          12:49 07.12.2021

          Pokud jsi nenarážel na pronájem vojenských nákladních kapacit, tak tvoje věta "Pokud někoho irituje cena za 2+2, tak si otevřete FL24. Ve vzduchu je tolik letadel, že 4 stroje jsou ...Zobrazit celý příspěvek

          Pokud jsi nenarážel na pronájem vojenských nákladních kapacit, tak tvoje věta "Pokud někoho irituje cena za 2+2, tak si otevřete FL24. Ve vzduchu je tolik letadel, že 4 stroje jsou kapkou v moři." je celá nesmyslná.
          Náš stát a ani letectvo neupotřebí 2x A330, na tož 2x A330 + 2x A400. Mrzí mě to, ale ne.
          Kuvajt to řešil nákupem C-17, které předaly aerolinkám. Stejně tak to řešila lidově demokratická polská armáda se svými An-12 (provozoval LOT) nebo letectvo NDR, kterému jeho An-12 provozoval Interflug.Skrýt celý příspěvek

  • cejkis
    21:05 06.12.2021

    Pro zajímavost. Letité trápení s tankováním vrtulníků z A400M je snad ...Zobrazit celý příspěvek

    Pro zajímavost. Letité trápení s tankováním vrtulníků z A400M je snad ukonce.

    https://www.airbus.com/en/news... Skrýt celý příspěvek

  • Clibanarius
    11:07 06.12.2021

    Dobře tak mě tedy vysvětlete na co potřebujeme A400 nebo C-390 - typ misí, jejich frekvence a kdy AČR něco podobného požadovala. A k jakému typu reálného nasazení. Pak si srovnáme ...Zobrazit celý příspěvek

    Dobře tak mě tedy vysvětlete na co potřebujeme A400 nebo C-390 - typ misí, jejich frekvence a kdy AČR něco podobného požadovala. A k jakému typu reálného nasazení.
    Pak si srovnáme počty misí které zvládne A330MRTT a na co je použitelná KC-390Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
      11:27 06.12.2021

      KC-390 všude tak de bylo potřeba převézt náklad v kontejneru. Všude tam kde je výhodné použít letadlo s nákladovou rampou. Tedy všude tam kde není k dispozici vybavení letiště. ...Zobrazit celý příspěvek

      KC-390 všude tak de bylo potřeba převézt náklad v kontejneru. Všude tam kde je výhodné použít letadlo s nákladovou rampou. Tedy všude tam kde není k dispozici vybavení letiště. Třeba bez schodů si můžou výsadkáři z A330 leda zaskákat. Také pochopitelně z jakéhokoli dopraváku výsadkáře nevysadíte.
      KC-390 zvládne všechno co MRRT, ale MRRT nezvládne všechno co KC-390.Skrýt celý příspěvek

      • Clibanarius
        11:38 06.12.2021

        To přece není pravda ani náhodou. Přepravní kapacita KC-390 je zhruba 80 lidí tedy hluboko pod kapacitou současné A-319 a zhruba třetinová oproti A-330MRTT. Totéž se týče ...Zobrazit celý příspěvek

        To přece není pravda ani náhodou. Přepravní kapacita KC-390 je zhruba 80 lidí tedy hluboko pod kapacitou současné A-319 a zhruba třetinová oproti A-330MRTT. Totéž se týče objemnosti a hmotnosti nákladu. Jedinou výhodou (a pouze pro specifický druh operací) je sklopná rampa. Potřebujeme ji opravdu? Nestačí na výsadkové mise C-295 který sklopnou rampu má?Skrýt celý příspěvek

        • Scotty
          12:10 06.12.2021

          80 vyzbrojených vojáků. Samozřejmě že se jich tam vejde v nouzové situaci výrazně víc. Nepřekvapivě má dopravní (mnohem větší) letadlo větší kapacitu pasažérů, ale v převozu ...Zobrazit celý příspěvek

          80 vyzbrojených vojáků. Samozřejmě že se jich tam vejde v nouzové situaci výrazně víc. Nepřekvapivě má dopravní (mnohem větší) letadlo větší kapacitu pasažérů, ale v převozu nákladu je na tom mnohem hůř. Ano, sklopnou pampu potřebujeme.
          Armáda pořizuje izraelské PVO. Bylo by asi ideální pořídit letadlo schopné přivést náklad raket.Skrýt celý příspěvek

        • Nesher
          12:29 06.12.2021

          A my snad potřebujeme na pravidelné bázi přepravovat stovky lidí? Když pominu ekonomické důvody (koupit a následně živit dvě A-330 MRTT je zcela mimo naše možnosti), tak je KC 390 ...Zobrazit celý příspěvek

          A my snad potřebujeme na pravidelné bázi přepravovat stovky lidí? Když pominu ekonomické důvody (koupit a následně živit dvě A-330 MRTT je zcela mimo naše možnosti), tak je KC 390 pro naše potřeby ideální, Gripeny natankovat umí (až se zase poletí na Island), mohou na něm cvičit výsadkáři, nějakou techniku do mise také odveze a až bude zase potřeba z nějaké "díry" ve třetím světě evakuovat ambasádu a občany (v nejbližší době by mohla být na pořadu dne např. Etiopie) , tak i na to je vhodnější (nepotřebuje prakticky žádnou podporu na letišti). A to vše za podstatně nižších nákladů.Skrýt celý příspěvek

          • HEKTOR
            20:20 06.12.2021

            Nesher - akú techniku konkrétne a-330 mrtt odvezie .??? ako si na ňom zacvičia výsadkári .??? veľa plusov pre kúpu ktoré sa tu udávajú sú len optimistické predstavy armádnych ...Zobrazit celý příspěvek

            Nesher - akú techniku konkrétne a-330 mrtt odvezie .???
            ako si na ňom zacvičia výsadkári .???
            veľa plusov pre kúpu ktoré sa tu udávajú sú len optimistické predstavy armádnych fandov...realita môže byť ale iná...
            osobne nejdem tvrdiť že ačr napr. a-330 nepotrebuje-neviem,neriešim...iba mi je divné že keby to bolo také horúce,tak by ho ačr asi už aj kúpila...veď financie by sa naškriabali...Skrýt celý příspěvek

          • MeV6
            08:07 07.12.2021

            Hektor

            Si to přečtěte ještě jednou. O technice a skákání z a-330 v tom příspěvku nepadla ani zmínka.

            Hektor

            Si to přečtěte ještě jednou. O technice a skákání z a-330 v tom příspěvku nepadla ani zmínka.

          • Matesaax
            11:22 07.12.2021

            Lépe bych to nenapsal.KC-390 lze využít celoročně jednak pro transport,tak pro výcvik vojáků a výsadků.Navíc má schopnost létat prakticky ze všech letišt oproti obrovské ...Zobrazit celý příspěvek

            Lépe bych to nenapsal.KC-390 lze využít celoročně jednak pro transport,tak pro výcvik vojáků a výsadků.Navíc má schopnost létat prakticky ze všech letišt oproti obrovské A-330.Další výhodu je oproti třeba Herculesu vysoká rychlost a má stejné motory jako A-319,což také není špatné pro logistiku.Jediný problém bych viděl v případě nákupu dvou KC-390 v tom,že by pro 6 Strojů CASA nebylo plné využití.Pak by zde byla možnost jeden či dva kusy natrvalo přestavět na dopravní verzi.Skrýt celý příspěvek

          • Nesher
            11:47 07.12.2021

            Hektor Koukám, že schopnost rozumět češtině za těch 30 let na Slovensku výrazně poklesla. Protože jinak si nedovedu vysvětlit jak si mohl z mého zcela jasného vyjádření vydedukovat ...Zobrazit celý příspěvek

            Hektor
            Koukám, že schopnost rozumět češtině za těch 30 let na Slovensku výrazně poklesla. Protože jinak si nedovedu vysvětlit jak si mohl z mého zcela jasného vyjádření vydedukovat naprostý opak.Skrýt celý příspěvek

          • Nesher
            11:49 07.12.2021

            Matesaax
            Toho bych se nebál, min. dokud bude jedno letadlo na Sinaji, budou mít VS reálně k dispozici jen 4 kusy.

            Matesaax
            Toho bych se nebál, min. dokud bude jedno letadlo na Sinaji, budou mít VS reálně k dispozici jen 4 kusy.

          • HEKTOR
            17:56 08.12.2021

            Nesher - ospravedlňujem sa vám,chyba z nepozornosti na mojej strane...

            Nesher - ospravedlňujem sa vám,chyba z nepozornosti na mojej strane...

  • Clibanarius
    22:30 05.12.2021

    Nechápu tu zdejší obsesi z nutnosti mít schopnost dopravit někam “opancerovany džip” nebo Pandur ( který je dnes dobry tak pro AZ) ačkoliv je většina srozuměna ze plavbyschopnost ...Zobrazit celý příspěvek

    Nechápu tu zdejší obsesi z nutnosti mít schopnost dopravit někam “opancerovany džip” nebo Pandur ( který je dnes dobry tak pro AZ) ačkoliv je většina srozuměna ze plavbyschopnost je passé a budoucí kolové i pásové BVP bude mimo schopnosti C-130J i KC-390 a dost možná i A400 (v plné pancéřové ochraně)
    A smířte se s tím ze schopnost provádět aeromobilni výsadkové operace o kterých tady sníte ( a ke kterým neoddiskutovatelne potřebujete pravé vojenské dopravní speciály se schopnosti přistání na nezpevněných plochách) má dnes pouze USA s dostatečným počtem C-17 a schopnosti globální projekce síly a Rusko které ovšem jde cestou vývoje specializovaných druhu obrněné techniky pro výsadková vojska.
    To co ACR potřebuje jsou dvě A330 MRTT pro které bude mít 10x víc využitíSkrýt celý příspěvek

    • Scotty
      22:48 05.12.2021

      Pásové BVP bude transportovatelné v C-17. O tom nikdo nepochybuje ani to nezpochybňuje. Než bude nové KBVP bude nakoupené střední transportní letadlo ve šrotu. Navíc nikde není ...Zobrazit celý příspěvek

      Pásové BVP bude transportovatelné v C-17. O tom nikdo nepochybuje ani to nezpochybňuje. Než bude nové KBVP bude nakoupené střední transportní letadlo ve šrotu. Navíc nikde není psáno že to bude 30 tunový mastodont.
      Krom toho že střední transportní letadlo bude moc transportovat techniku výsadkového praporu. Je to nezpochybnitelná výhoda transportu kontejneru. Ten do A330 nenaložíte i kdyby jste se na hlavu postavil.

      /To co ACR potřebuje jsou dvě A330 MRTT pro které bude mít 10x víc využití/
      Proboha jaké a k čemu?Skrýt celý příspěvek

      • Miroslav
        23:46 05.12.2021

        Možno sa na to pozerám zle, ale ak my/vy vieme dodať spojencom expedíčné jednotky, prečo spojenci nezabezpečia export svojími silami? My/vy fakticky také veľké transportné lietadlá ...Zobrazit celý příspěvek

        Možno sa na to pozerám zle, ale ak my/vy vieme dodať spojencom expedíčné jednotky, prečo spojenci nezabezpečia export svojími silami? My/vy fakticky také veľké transportné lietadlá v domácom prostredí nepotrebujeme a investovať do niečoho, čo nepotrebujeme toľko zdrojov je podľa mňa celkovo blbosť. Kameňujte ma...Skrýt celý příspěvek

        • Scotty
          23:55 05.12.2021

          Proč by to měli dělat? Respektive strategická přeprava bude vždy na USA, ale proč být závislí na jiných i v záležitostech které si můžeme zabezpečit sami? OSSR které prakticky ...Zobrazit celý příspěvek

          Proč by to měli dělat? Respektive strategická přeprava bude vždy na USA, ale proč být závislí na jiných i v záležitostech které si můžeme zabezpečit sami? OSSR které prakticky žádné vojáky v zahraniční nemají to možná vidí jinak.Skrýt celý příspěvek

          • Miroslav
            00:31 06.12.2021

            Kupovať niečo čo vyslovene nepotrebujeme len aby ste/sme ukázali, že niečo vieme mi pripadá ako kúpiť dodávku len preto, že kamaráti z času na čas potrebujú niečo previezť. V ...Zobrazit celý příspěvek

            Kupovať niečo čo vyslovene nepotrebujeme len aby ste/sme ukázali, že niečo vieme mi pripadá ako kúpiť dodávku len preto, že kamaráti z času na čas potrebujú niečo previezť. V súčastnosti máte misiu v Mali. Ok, ale potom musí platiť nejaká zásada reciprocity. Ak pomáhate Francúzsku tým, že tam nasadzujete svoje jednotky, potom nech francúzke letectvo zabezpečí kompletný letecký servis. Majú na to zdroje aj možnosti.Skrýt celý příspěvek

          • skelet
            06:54 06.12.2021

            za poslední rok a půl by ČR využila takové letadlo de facto 3x 1) při evakuaci velvyslanectví z Kábulu 2) při dopravě záchranářů do Bejrútu 3) při zahájení leteckého mostu v rámci ...Zobrazit celý příspěvek

            za poslední rok a půl by ČR využila takové letadlo de facto 3x
            1) při evakuaci velvyslanectví z Kábulu
            2) při dopravě záchranářů do Bejrútu
            3) při zahájení leteckého mostu v rámci Covid19

            a v rámci té rutiny to máme lety v rámci podpory 211.taktické letky v Pobaltí, na Islandu, pak podpora pozemních vojsk v Afghánistánu, Iráku, Mali atd.Skrýt celý příspěvek

          • HEKTOR
            17:41 06.12.2021

            Scotty - no ossr má počet misií +/- rovnako ,takže prakticky píšte blbosť že žiadne...

            Scotty - no ossr má počet misií +/- rovnako ,takže prakticky píšte blbosť že žiadne...

          • Scotty
            19:38 06.12.2021

            Zdráhám se označit výjezd kde je vojáků jako do mariáše za misi.

            Zdráhám se označit výjezd kde je vojáků jako do mariáše za misi.

          • HEKTOR
            20:24 06.12.2021

            Scotty - napíšte sem konkrétne počty vojakov ačr/ossr v misiách (určite je v misiách viac čechov)...lebo inak tu len štekáte bez nejakého konkrétneho argumentu o počtoch...

            Scotty - napíšte sem konkrétne počty vojakov ačr/ossr v misiách (určite je v misiách viac čechov)...lebo inak tu len štekáte bez nejakého konkrétneho argumentu o počtoch...

          • Scotty
            22:53 06.12.2021

            135 vojáků mise EUTM Mali. 60 vojáků mise Barkhane Mali. 80 vojáků výcviková mise Irák. 290 vojáků Pobaltí. 20 vojáků MFO Sinaj. 95 vojáků Air Policing v Pobaltí 2022. (Jsou to ...Zobrazit celý příspěvek

            135 vojáků mise EUTM Mali.
            60 vojáků mise Barkhane Mali.
            80 vojáků výcviková mise Irák.
            290 vojáků Pobaltí.
            20 vojáků MFO Sinaj.
            95 vojáků Air Policing v Pobaltí 2022.
            (Jsou to maximální schválené počty.)Skrýt celý příspěvek

          • HEKTOR
            18:05 08.12.2021

            Scotty - no ossr by malo mať v operáciach cca 430 vojakov + v pláne je možno ďalšia misia ...ačr ako píšete 680 (ak teda berieme že sú tam reálne a nie maximálne počty ktoré majú ...Zobrazit celý příspěvek

            Scotty - no ossr by malo mať v operáciach cca 430 vojakov + v pláne je možno ďalšia misia ...ačr ako píšete 680 (ak teda berieme že sú tam reálne a nie maximálne počty ktoré majú mandát)...
            vami spomínané počty "na mariáš" sú zrejme pozorovateľské misie - ťahá ich myslím aj ačr...

            takže ďalšia oblasť kde si ideme porovnávať.????? má to nejaký význam.????
            myslím že nie...Skrýt celý příspěvek

        • Jura99
          17:04 06.12.2021

          proč by měli spojenci něco zajišťovat ? Nevím, jestli je to zvykem na Slovensku, čekat s nataženou rukou, u nás se to moc nenosí a chceme mít své vybavení.

          proč by měli spojenci něco zajišťovat ? Nevím, jestli je to zvykem na Slovensku, čekat s nataženou rukou, u nás se to moc nenosí a chceme mít své vybavení.

          • HEKTOR
            17:46 06.12.2021

            Jura99 - no proste len preto že na "všetko" nemáte financie...len si to treba priznať...prečo mali dopravu výsadkárom čsľa zaisťovať lietadlá zo zssr,veď si ich čsľa proste mohla ...Zobrazit celý příspěvek

            Jura99 - no proste len preto že na "všetko" nemáte financie...len si to treba priznať...prečo mali dopravu výsadkárom čsľa zaisťovať lietadlá zo zssr,veď si ich čsľa proste mohla kúpiť...a napíšem to zase- pokiaľ spojenci vidia v ačr/ossr kúsky ako t-72,bvp-1/2 a ďalšie klenoty,tak je im jasné že zase až tak sebestační nebudeme...Skrýt celý příspěvek

          • Miroslav
            17:49 06.12.2021

            Keď vy spojencom niečo dávate tak logicky by oni niečo mali dávať vám.

            Keď vy spojencom niečo dávate tak logicky by oni niečo mali dávať vám.

          • Jura99
            18:07 06.12.2021

            Miroslav: my nic spojencům nedáváme, nežijeme ve vzduchoprázdnu a podílet se na operacích je v našem zájmu. Podobně jsem nikdy nepochopil to "pohoršení", že ČSR musela Angličanům ...Zobrazit celý příspěvek

            Miroslav: my nic spojencům nedáváme, nežijeme ve vzduchoprázdnu a podílet se na operacích je v našem zájmu. Podobně jsem nikdy nepochopil to "pohoršení", že ČSR musela Angličanům zaplatit za vybavení čs. vojska ve VB. To je snad úplně normální, ne ?Skrýt celý příspěvek

          • Jura99
            18:10 06.12.2021

            HEKTOR: výsadkáři nebyli prioritou ČSLA. Já zase, když vidím, že Belgie nemá tanky žádné a má dvě bojové brigády, tak bych dal ze svého "pětikorunu" Belgičanům. Stejně, tak když ...Zobrazit celý příspěvek

            HEKTOR: výsadkáři nebyli prioritou ČSLA. Já zase, když vidím, že Belgie nemá tanky žádné a má dvě bojové brigády, tak bych dal ze svého "pětikorunu" Belgičanům. Stejně, tak když kupují celých 8 děl nebo když ropná velmoc Norsko má asi čtyřicet tanků, tak bych nad nimi zaplakal.Skrýt celý příspěvek

          • skelet
            18:15 06.12.2021

            Hektor: ČSLA mělo AN-12 v počtu dvou kusů.

            Hektor: ČSLA mělo AN-12 v počtu dvou kusů.

          • HEKTOR
            18:31 06.12.2021

            Miroslav - presne tak ... Jura99 - nalejme si čistého vína ako sa hovorí ... "podílet se na operacích je v našem zájmu" - a aký konkrétne to je záujem.??? ako som tu už x-krát ...Zobrazit celý příspěvek

            Miroslav - presne tak ...

            Jura99 - nalejme si čistého vína ako sa hovorí ... "podílet se na operacích je v našem zájmu" - a aký konkrétne to je záujem.??? ako som tu už x-krát napísal,teraz sme v pakte s usa,tak spolupracujeme na ich záujmoch/vojnách...v minulosti to boli záujmy zssr...a momentálne zase česi (a aj slováci) podieľajú aj na "obrane" francúzskych záujmov v afrike...myslíte že francúzi by niečo podobné urobili pre česko...?...
            tie 2 an-12 by boli vo vojne tak na dve veci...je jedno čo je ,alebo nie je prioritou...podstatné je to,že armáda veľkosti ačr (veľkosti ossr už vôbec nie) si nemôže dovoliť mať vševojskovú armádu v dostatočných počtoch kvalitnej techniky,personálu a hlavne v dostatočných počtoch munície ...Skrýt celý příspěvek

          • skelet
            18:42 06.12.2021

            ano, nalejme si čistého vína. AČR po takovém letounu volá od vyřazení svého An-12 v roce 1994. Dokonce s tím počítala i koncepce vzdušných sil z roku 1993, která počítala se šesti ...Zobrazit celý příspěvek

            ano, nalejme si čistého vína. AČR po takovém letounu volá od vyřazení svého An-12 v roce 1994. Dokonce s tím počítala i koncepce vzdušných sil z roku 1993, která počítala se šesti lehkými nákladními letouny a dvěma středními.
            Nejblíže jsme ¨k tomu bylo v roce 2004 (Il-76) a 2009 (KC-130R).
            Naše armáda byla nasazována všude možně, od Islandu po Afghánistán, a za poslední rok jsme stření nákladní letoun potřebovali minimálně při třech událostech.
            Takže otázka nezní jestli ho AČR, respektive ČR potřebuje, ale kdy ho koupí.Skrýt celý příspěvek

          • Miroslav
            21:55 06.12.2021

            Jura: Ja si myslím, že HEKTOR ti to vysvetlil celkom presne. Vy bojujete v podstate vo francúzskej vojne v Mali, za to cvakáte z vlastného a ešte si myslíš, že treba zacvakať ešte ...Zobrazit celý příspěvek

            Jura: Ja si myslím, že HEKTOR ti to vysvetlil celkom presne. Vy bojujete v podstate vo francúzskej vojne v Mali, za to cvakáte z vlastného a ešte si myslíš, že treba zacvakať ešte viac aby ste ukázali akí ste vy kabrňáci. To je ten jediný záujem o ktorom píšeš. Len či by to fungovalo aj opačneSkrýt celý příspěvek

          • skelet
            22:09 06.12.2021

            Pokud někde nasazují vojáky, tak taky musím zaručit i jejich fungování tam. A to jde dvěma způsoby, buď to oklikou domluvím s někým jiným, nebo co jde tak si zařídím sám. Takže je ...Zobrazit celý příspěvek

            Pokud někde nasazují vojáky, tak taky musím zaručit i jejich fungování tam. A to jde dvěma způsoby, buď to oklikou domluvím s někým jiným, nebo co jde tak si zařídím sám. Takže je to furt o ambicích. Rozdíl mezi "já chci" a "když se to po mě chce, tak to udělám".Skrýt celý příspěvek

      • MeV6
        09:30 06.12.2021

        //To co ACR potřebuje jsou dvě A330 MRTT pro které bude mít 10x víc využití/ Proboha jaké a k čemu?/ Aby AČR náhodou nemohla dopravit techniku nebo materiál kam je potřeba, ...Zobrazit celý příspěvek

        //To co ACR potřebuje jsou dvě A330 MRTT pro které bude mít 10x víc využití/
        Proboha jaké a k čemu?/

        Aby AČR náhodou nemohla dopravit techniku nebo materiál kam je potřeba, případně aby se nedala provést aeromobilní operace. Proč to zlým hochům neusnadnit, ne?Skrýt celý příspěvek

        • skelet
          10:30 06.12.2021

          aeromobilní operace z pomocí A330MRTT? Jak? Ona je certifikována pro seskoky?

          aeromobilní operace z pomocí A330MRTT? Jak? Ona je certifikována pro seskoky?

          • Miroslav
            11:16 06.12.2021

            Ono celkovo skákať z prúdového lietadla je samo o sebe dosť zložité ak vzadu nie je rampa :-)

            Ono celkovo skákať z prúdového lietadla je samo o sebe dosť zložité ak vzadu nie je rampa :-)

          • MeV6
            11:27 06.12.2021

            Jsme se nepochopili. Já jsem proti pořizování A330MRTT.
            Spíš spekuluji o tom, proč na jejich pořízení tak trvá Clibanarius.

            Jsme se nepochopili. Já jsem proti pořizování A330MRTT.
            Spíš spekuluji o tom, proč na jejich pořízení tak trvá Clibanarius.

          • HEKTOR
            17:48 06.12.2021

            Miroslav - rampa nie je potrebná k zoskokom,štandardne sa skáče z bočných dverí,ale tam je zase potrebný aspoň "mostík" + deflektor...

            Miroslav - rampa nie je potrebná k zoskokom,štandardne sa skáče z bočných dverí,ale tam je zase potrebný aspoň "mostík" + deflektor...

          • skelet
            18:16 06.12.2021

            a A330 ho má?

            a A330 ho má?

          • HEKTOR
            18:35 06.12.2021

            skelet - osobne si myslím že nie,ale možno sa mýlim...a nejaká "dorábka" a la ossr si myslím že tiež by nemala asi význam...

            skelet - osobne si myslím že nie,ale možno sa mýlim...a nejaká "dorábka" a la ossr si myslím že tiež by nemala asi význam...

          • Scotty
            19:54 06.12.2021

            Samozřejmě že nemá. Nikdo soudný by nechtěl vysazovat vojáky z A330.
            Skákat se může ze dveří nebo rampy, ale dveřmi nevysadíte žádný materiál.

            Samozřejmě že nemá. Nikdo soudný by nechtěl vysazovat vojáky z A330.
            Skákat se může ze dveří nebo rampy, ale dveřmi nevysadíte žádný materiál.

          • Miroslav
            21:51 06.12.2021

            HEKTOR: Nie som odborník na zoskoky ale myslím, že základným problémom u takých lietadiel je, aby ťa nevcucol motor

            HEKTOR: Nie som odborník na zoskoky ale myslím, že základným problémom u takých lietadiel je, aby ťa nevcucol motor

          • HEKTOR
            22:06 06.12.2021

            Miroslav - štandardne sa využívajú zadné dvere...možno rusi a američania (prípadne veľké výsadky iných armád) sa skáču aj z predných dverí... motory sú relatívne ďaleko a obtekanie ...Zobrazit celý příspěvek

            Miroslav - štandardne sa využívajú zadné dvere...možno rusi a američania (prípadne veľké výsadky iných armád) sa skáču aj z predných dverí... motory sú relatívne ďaleko a obtekanie vzduchu sa postará aby skokan išiel správnym smerom ...Skrýt celý příspěvek

    • SYN_
      08:36 06.12.2021

      A330 MRTT "plnotučná" je docela fajn ale dost drahý špás na to co umí (a co neumí)...

      A330 MRTT "plnotučná" je docela fajn ale dost drahý špás na to co umí (a co neumí)...

      • skelet
        09:11 06.12.2021

        pro naše potřeby by stačila A321 MRTT .)

        pro naše potřeby by stačila A321 MRTT .)

        • SYN_
          04:13 07.12.2021

          Nevím jestli MRTT, ale dřív nebo později budeme mít jak v civilu, tak i v armádě stroje třídy A321neoLR/XLR. Nejpozději tehdy když doslouží současné A319. Tím bude zajištěný velice ...Zobrazit celý příspěvek

          Nevím jestli MRTT, ale dřív nebo později budeme mít jak v civilu, tak i v armádě stroje třídy A321neoLR/XLR. Nejpozději tehdy když doslouží současné A319. Tím bude zajištěný velice slušný dolet a přitom solidní kapacita (lidí). Čímž budeme mít pořešeny (i dálkově) mise typu evakuační případně balíkové přepravy (nic extra, ale pár tun to odveze, v leteckých kontejnerech nebo "volně ložené"). Díky úspornějším motorům i trochu ušetříme oproti současnému stavu. Ano, budeme na to nějakou dobu čekat ale tak co už, to asi dokážeme překousnout, navíc bych nebral jako samozřejmé že ze současných sdílených kapacit nebude dostupné nic (může se stát, ale nebral bych to jako předem daný fakt).
          Takže zbývá se zamyslet jestli/jaký stroj chceme "s rampou" - ono už teď je máme že (CASA) což bych tak nějak považoval za důkaz jejich potřebnosti/užitečnosti. Bohužel máme ty nejmenší z dostupných v této třídě, což poněkud limituje jejich dolet a kapacitu, zároveň jsem neslyšel o tom že by byly použitelné jako tankery, byť třeba i jen pro vrtulníky. Takže by to chtělo do budoucna doplnit (a ještě dále v budoucnu asi i nahradit) o něco větším typem který dokáže pokrýt co největší kombinaci rampa/kapacita/dolet/možnost tankování.
          Máme na to asi ještě pár let, takže bych viděl šanci počkat jak se vyvine funkčnost/spolehlivost typů C-390 a A400M, případně zda se objeví něco dalšího, a z toho pak vybrat... no a kdyby se naskytl za dobrou cenu KC-130 tak by se taky dalo...Skrýt celý příspěvek

          • Scotty
            08:26 07.12.2021

            C-295 je použitelná pro všechno možné. Včetně tankování za letu. A C-295 rozhodně není nejmenší z ...Zobrazit celý příspěvek

            C-295 je použitelná pro všechno možné. Včetně tankování za letu. A C-295 rozhodně není nejmenší z dostupných.
            https://mediaassets.airbus.com...
            https://www.airbus.com/en/prod... Skrýt celý příspěvek

          • SYN_
            19:21 07.12.2021

            Okay, trochu zarážející je pro mně že v tom letáku nikde nepoužili termín certifikovaný... jinak tankovaní "buddyho" je asi nejjasnější, jsou oba stejně rychlé, tam bych problém ...Zobrazit celý příspěvek

            Okay, trochu zarážející je pro mně že v tom letáku nikde nepoužili termín certifikovaný... jinak tankovaní "buddyho" je asi nejjasnější, jsou oba stejně rychlé, tam bych problém nečekal ale až tak moc to nehelfne. S vrtulníky by při jeho pomalosti taky nemusel být problém. Ale co stíhači, nebude tam problém s výrazně rozdílnými rychlostmi?
            No a jestli problémy nejsou, proč už to nikdo nekoupil do naší armády??
            Jinak max. 6t paliva, to jsou dvě nebo tři stíhačky?

            Nejmenší z dostupných... fakt někdo někdy uvažoval o ještě menším? Jako třeba L-610 nebo tak něco?Skrýt celý příspěvek

          • SYN_
            19:34 07.12.2021

            Ještě jsem se trochu díval na uváděné počty prodaných/létajících kusů jednotlivých typů: C-130J cirka 400 C-195 necelé 200 A400M těsně přes 100 C-27 Spartan necelých 90 Jinak, ...Zobrazit celý příspěvek

            Ještě jsem se trochu díval na uváděné počty prodaných/létajících kusů jednotlivých typů:
            C-130J cirka 400
            C-195 necelé 200
            A400M těsně přes 100
            C-27 Spartan necelých 90

            Jinak, bylo by třeba reálné že by nějaký výrobce se pustil do ještě většího douvrtuláku než je Sparťan? Třeba s Europrop TP400? I kdyby jo tak to by bylo nejdřív tak za desetiletí, ale jako myšlenkové cvičení...?Skrýt celý příspěvek

          • SYN_
            19:35 07.12.2021

            Eh, korekce C-295 samozřejmě patří, ne 195

            Eh, korekce C-295 samozřejmě patří, ne 195

          • SYN_
            20:05 07.12.2021

            Další údaje - průchozí profil nákladového prostoru (šířka x výška):

            C-295: 2.7m x 1.9m
            C-27: 3.33m x 2.25m
            C-390: 3.45m x 2.95m
            C-130J: 3.05m x 2.75m
            A400M: 4m x 3.85m

            Další údaje - průchozí profil nákladového prostoru (šířka x výška):

            C-295: 2.7m x 1.9m
            C-27: 3.33m x 2.25m
            C-390: 3.45m x 2.95m
            C-130J: 3.05m x 2.75m
            A400M: 4m x 3.85m

  • Jura99
    18:57 05.12.2021

    Opouštět Kbely kvůli jedinému dalšímu typu letadla je hloupost. Kbely zvládají vrtulníky a střední letadla a v nastupující éře dronů samozřejmě zvládají i ty. Kromě toho je plocha ...Zobrazit celý příspěvek

    Opouštět Kbely kvůli jedinému dalšímu typu letadla je hloupost. Kbely zvládají vrtulníky a střední letadla a v nastupující éře dronů samozřejmě zvládají i ty. Kromě toho je plocha prostranství letiště vhodná na mimořádné situace pro východní oblast Prahy. Lze tam navážet techniku, zásoby, zřídit stanové město atp. Kvůli jednorázovému výdělku několika miliard, které by se stejnak možná rozpustily v jiném než obranném rozpočtu je škoda se Kbel zbavovat. Ta dvě velká letadla mohou působit z Pardubic, které by současně měly posílit svůj civilní provoz, pokud se letecká doprava někdy po covidu vzpamatuje, jsou Pardubice výhodné jako lowcost letiště Prahy, tím spíš že Vodochody nebudou.Skrýt celý příspěvek

    • cejkis
      19:25 05.12.2021

      Čekal jsem, kdo přijde s letitou myšlenkou nástupní plochy pro Prahu. V nedalekých Letňanech máte výstaviště, kde můžete realizovat cokoliv.

      Čekal jsem, kdo přijde s letitou myšlenkou nástupní plochy pro Prahu. V nedalekých Letňanech máte výstaviště, kde můžete realizovat cokoliv.

      • kazd
        20:30 05.12.2021

        Presne, nacpeme sto miliard do metra a prazskeho okruhu a na takto zainvestovanem uzemi budeme mit letiste pro politiky. V Pardubicich budem cvicit Afgance a v Mosnove nechame rust ...Zobrazit celý příspěvek

        Presne, nacpeme sto miliard do metra a prazskeho okruhu a na takto zainvestovanem uzemi budeme mit letiste pro politiky. V Pardubicich budem cvicit Afgance a v Mosnove nechame rust travu, az kraj prestane bavit to dotovat. Ale budem mit nastupni plochu. A pak se divime ze to tu vypada jak vypada.Skrýt celý příspěvek

        • Scotty
          21:35 05.12.2021

          Ano, Pražský okruh se bude stavět kvůli pozemkům v Letňanech.... Ano, pro výcvik Afgánců se drží v Pardubicích letiště. To je jediný důvod.... Mošnov nepatří armádě a ať si s tím ...Zobrazit celý příspěvek

          Ano, Pražský okruh se bude stavět kvůli pozemkům v Letňanech....
          Ano, pro výcvik Afgánců se drží v Pardubicích letiště. To je jediný důvod....
          Mošnov nepatří armádě a ať si s tím dělá kraj co uzná za vhodné. V současné době je návrat AČR do Mošnova tuplovaný nesmysl.Skrýt celý příspěvek

      • Scotty
        21:27 05.12.2021

        Výstaviště má svého majitele. Dokud nezačne válka nebo vyvlastňování tak jako by nebylo.

        Výstaviště má svého majitele. Dokud nezačne válka nebo vyvlastňování tak jako by nebylo.

        • kazd
          22:41 05.12.2021

          Vase znalosti prava jsou na urovni obcanske nauky 7 tridy a neustale mate potrebu to zde prezentovat. Nastudujte si napr. vyuziti soukromeho majetku behem povodni 97 a 2002. Pak ...Zobrazit celý příspěvek

          Vase znalosti prava jsou na urovni obcanske nauky 7 tridy a neustale mate potrebu to zde prezentovat. Nastudujte si napr. vyuziti soukromeho majetku behem povodni 97 a 2002. Pak sem snad konecne nebudete psat ty svoje nesmysly (s Vasi historii prispevku tomu ale neverim). Mozna je to jen citovy otres kdyz tu hajite genialni nakup H1 bez jakekoli opce, modernizace atd protoze prece USA. Nez sem ty vrtule prijdou, tak vas spojenec "podrazi" pri nakupu C130, ktere se prodaly do desitek zemi. Proste realita je neco jineho nez si predstavujete. Obchod a spojenectvi jsou rozdilne veci, a pravo neni co rika Mana z OPBH.Skrýt celý příspěvek

          • Scotty
            22:55 05.12.2021

            Tak jo. Mám pocit že ještě vetší kraviny než já tu pravidelně píše nějaký kazd, který má obsesi z vrtulníků a Kbel. Neznáte ho?

            Tak jo. Mám pocit že ještě vetší kraviny než já tu pravidelně píše nějaký kazd, který má obsesi z vrtulníků a Kbel. Neznáte ho?

      • Jura99
        16:58 06.12.2021

        v Letňanech se plánuje zastavět letiště Letňany (patří PPF) a otázka bude, jestli jej nebude následovat i výstaviště. Prodané jsou Kbely hned, to není žádné umění, jestli se ale za ...Zobrazit celý příspěvek

        v Letňanech se plánuje zastavět letiště Letňany (patří PPF) a otázka bude, jestli jej nebude následovat i výstaviště. Prodané jsou Kbely hned, to není žádné umění, jestli se ale za 10let zjistí, že podobná plocha státnímu sektoru chybí, tak už nepůjde nikdy v Praze obstarat.Skrýt celý příspěvek

  • Ivo80
    11:59 05.12.2021

    Pá postřehů k zajímavému článku: 1. Je třeba vědět, o čem se bavíme a nemíchat hrušky s jabkama. Dle NATO - lehký transportní letoun = 6 tun nákladu nebo 20 vyzbrojených vojáků, ...Zobrazit celý příspěvek

    Pá postřehů k zajímavému článku:

    1. Je třeba vědět, o čem se bavíme a nemíchat hrušky s jabkama. Dle NATO - lehký transportní letoun = 6 tun nákladu nebo 20 vyzbrojených vojáků, střední transportní letoun = 12 tun nákladu nebo 50 plně vyzbrojených vojáků, těžký transportní letoun = 50 tun nákladu nebo 100 plně vyzbrojených vojáků. CASA C-295 je typický představitel lehké kategorie, C-130 Hercules nebo C-390 Milenium jsou typičtí představitelé střední kategorie, C-17 Globemaster je typický představitel těžké kategorie.

    A400M Atlas je na samém pomezí střední a těžké kategorie - čemuž odpovídá i cenovka - zhruba trojnásobek oproti C-390 Milenium.

    2. Naprostý souhlas s tím, že provozovat typ o jednom jediném kusu je naprostý nesmysl. AČR už s tím má zkušenost, velmi negativní, Cl-601 Challenger. Ať už budeme kupovat cokoliv, vždy minimálně ve dvou kusech.

    3. Jedna věc jsou reálná omezení letecké základny Kbely (která se dají částečně mitigovat), druhá reálnost přesunu základny do jiné části republiky, se všemi důsledky...Skrýt celý příspěvek

    • JanSen
      18:37 05.12.2021

      Upotřebíme všechny kategorie? Jaké kategorie mají armády naší velikosti? Co má AČR teď v plánu koupit v další dekádě? Díky za odpovědi

      Upotřebíme všechny kategorie? Jaké kategorie mají armády naší velikosti? Co má AČR teď v plánu koupit v další dekádě? Díky za odpovědi

      • Scotty
        18:54 05.12.2021

        Myslím že si můžeme říct že těžká kategorie je naprosto mimo naše možnosti i potřeby.

        Myslím že si můžeme říct že těžká kategorie je naprosto mimo naše možnosti i potřeby.

        • SYN_
          08:45 06.12.2021

          Na druhé straně se domnívám že lehká kategorie nám řeší jen málo, hlavně kvůli doletu. Takže zůstat výhradně u ní není rozumné. Buď kombinace, nebo aspoň něco na rozhraní lehké a ...Zobrazit celý příspěvek

          Na druhé straně se domnívám že lehká kategorie nám řeší jen málo, hlavně kvůli doletu. Takže zůstat výhradně u ní není rozumné. Buď kombinace, nebo aspoň něco na rozhraní lehké a střední (jako Slovenské Spartany)...Skrýt celý příspěvek

          • liberal shark
            10:45 06.12.2021

            Tak samozřejmě. Slovensko šlo cestou mini Herculesů - Spartanů, které celkem pokrývají jejich potřeby díky širšímu trupu atd. ČR jako bohatší stát si může dovolit provozovat jak ...Zobrazit celý příspěvek

            Tak samozřejmě. Slovensko šlo cestou mini Herculesů - Spartanů, které celkem pokrývají jejich potřeby díky širšímu trupu atd.
            ČR jako bohatší stát si může dovolit provozovat jak lehkou (C-295) a střední (KC-130 nebo KC-390) kategorii. Sice jsou to dva typy, ale zase umožňují efektivnější nasazení.Skrýt celý příspěvek

          • Jura99
            17:00 06.12.2021

            liberal shark: Spartan nepokrývá nic moc navíc, vejde se do něj tak jedno terénní auto. Snažit se cpát do této velikosti letounu kolovou techniku je nouzovka.

            liberal shark: Spartan nepokrývá nic moc navíc, vejde se do něj tak jedno terénní auto. Snažit se cpát do této velikosti letounu kolovou techniku je nouzovka.

          • HEKTOR
            18:41 06.12.2021

            Jura99 - možno sa mýlim,ale spartan má nákladový priestor lepšie konštruovaný ako podobná váhová kategória c-295 ...a ako písal liberal shark ,myslím že potrebám ossr ...Zobrazit celý příspěvek

            Jura99 - možno sa mýlim,ale spartan má nákladový priestor lepšie konštruovaný ako podobná váhová kategória c-295 ...a ako písal liberal shark ,myslím že potrebám ossr postačuje...podľa vás má česko globálne záujmy,tak by som odporúčal odkúpenie c-5 ... :)Skrýt celý příspěvek

          • Scotty
            23:02 06.12.2021

            Jak na co. Na naložení Hummera určitě. Na počet přepravovaných vojáků vede C-295. Jednoduše řečeno Spartan má bachratější trup kdežto Casa je protáhlá.

            Jak na co. Na naložení Hummera určitě. Na počet přepravovaných vojáků vede C-295. Jednoduše řečeno Spartan má bachratější trup kdežto Casa je protáhlá.

      • skelet
        19:16 05.12.2021

        Nizozemci mají 4x C-130, ale nemají žádné lehké nákladní letouny. Takže 2x C-130 by to u nás srovnaly.

        Nizozemci mají 4x C-130, ale nemají žádné lehké nákladní letouny. Takže 2x C-130 by to u nás srovnaly.

      • flanker.jirka
        20:39 05.12.2021

        Zcela určitě potřebujeme kategorii zastoupenou C 130 nebo KC 390.

        Zcela určitě potřebujeme kategorii zastoupenou C 130 nebo KC 390.

    • flanker.jirka
      20:41 05.12.2021

      Ivo80

      Jak to vidíte s případným využitím letadel se STOL vlastnostmi pro výsadkáře?

      Ivo80

      Jak to vidíte s případným využitím letadel se STOL vlastnostmi pro výsadkáře?

  • apache
    10:56 05.12.2021

    Umístění transportního letectva v Pardubicích by bylo logické. a) součinnost se 14. logistickým plukem b) součinnost se 43. výsadkovým plukem Kbely jsou z praktického ...Zobrazit celý příspěvek

    Umístění transportního letectva v Pardubicích by bylo logické.

    a) součinnost se 14. logistickým plukem
    b) součinnost se 43. výsadkovým plukem

    Kbely jsou z praktického hlediska dobré akorát tak pro odlety sportovců a politiků.

    Někdo tu správně zmínil, že Pardubice slouží jako záložní pro Čáslav. To má ovšem snadné řešení - aby se záložním stala Náměšť. Ta je ostatně budována jako hostitelská základna pro jiné útvary NATO.

    Na druhou stranu Kbely jsou úzce spjaty s historií československého letectví, konec toho letiště si neumím představit. A většina lidí se teplého místečka ve Kbelích nevzdá, takže co se personálního hlediska týče, tak ve výsledku možná ani nešlo o přesun, ale o zrušení a následné budování.Skrýt celý příspěvek

    • skelet
      12:47 05.12.2021

      vzhledem k situaci v letecké dopravě by to nebylo tak žhavé. Jinak bohužel armáda není zaopatřovací ústav.

      vzhledem k situaci v letecké dopravě by to nebylo tak žhavé. Jinak bohužel armáda není zaopatřovací ústav.

    • Matesaax
      17:38 05.12.2021

      Málokdo si vzpomene,že v roce 1994 už v Pardubicích dopravka byla,ale zdržela se tam pouze rok ,taková přestávka při přesunu z Mošnova do Kbel. Ohledně Pardubic by byl problém ani ...Zobrazit celý příspěvek

      Málokdo si vzpomene,že v roce 1994 už v Pardubicích dopravka byla,ale zdržela se tam pouze rok ,taková přestávka při přesunu z Mošnova do Kbel.
      Ohledně Pardubic by byl problém ani ne prostorový,ale spíše ohledně hluku,kdy jakýkoliv větší provoz nese okolí letiště velmi nelibě.Přitom před revolucí tam měli dva pluky a 80 bojových letadel.Skrýt celý příspěvek

      • skelet
        19:20 05.12.2021

        tak i Mošnov je teoretická možnost. Na rozdíl od Pardubic vede na letiště i železniční vlečka.. ale to už by byl nutný i přesun Chrudimáků :))

        tak i Mošnov je teoretická možnost. Na rozdíl od Pardubic vede na letiště i železniční vlečka.. ale to už by byl nutný i přesun Chrudimáků :))

        • Nukleon
          20:45 05.12.2021

          Ale odkdypak nevede na LKPD vlečka? Pokud vím, tak pořád končí za čtyrkovým hangárem (kdo tam sloužil, ví).

          Ale odkdypak nevede na LKPD vlečka? Pokud vím, tak pořád končí za čtyrkovým hangárem (kdo tam sloužil, ví).

          • skelet
            20:58 05.12.2021

            Omluva do Pardubic ;)

            Omluva do Pardubic ;)

        • Matesaax
          10:38 06.12.2021

          Mošnov je nesmysl, jednak už armádě dávno nepatří a navíc to bylo nejhůř vybavené letiště u nás. Teď skoro po třiceti letech by se vše muselo stavět odznova. To už by mělo větší ...Zobrazit celý příspěvek

          Mošnov je nesmysl, jednak už armádě dávno nepatří a navíc to bylo nejhůř vybavené letiště u nás. Teď skoro po třiceti letech by se vše muselo stavět odznova. To už by mělo větší smysl se vrátit do Přerova,kde jsou obrovské stojánky a klasická dráha 2.5 km stačí prakticky pro každé letadlo. Ale to sou vše zbytečne teorie. Současná letiště co máme bohate staci a případná A-330 může létat s Pardubic. Vybavení pro tahle velká letadla tam mají, protože tam létají stále. A místa tam pro ni je též dost.Skrýt celý příspěvek

          • skelet
            10:51 06.12.2021

            Psal jsem to s (velkou) nadsázkou. Pochopitelně by to znamenalo obrovské investice, a to nejen kvůli letišti samotnému.

            Psal jsem to s (velkou) nadsázkou. Pochopitelně by to znamenalo obrovské investice, a to nejen kvůli letišti samotnému.

          • Jura99
            16:55 06.12.2021

            pokud někdo vezme rozum do hrsti a nakoupí se seriózní počet F-35A, nějakých 36-40ks, tak by se ten Přerov i hodil.

            pokud někdo vezme rozum do hrsti a nakoupí se seriózní počet F-35A, nějakých 36-40ks, tak by se ten Přerov i hodil.

          • skelet
            18:18 06.12.2021

            letiště Přerov je prakticky ve městě. Tam už nikdo nikdy nic nedá.. maximálně vrtulníky. Na zbytek zapomeňte.

            letiště Přerov je prakticky ve městě. Tam už nikdo nikdy nic nedá.. maximálně vrtulníky. Na zbytek zapomeňte.

      • SYN_
        08:48 06.12.2021

        Ha, a okolí Kbel nese hluk příznivě?? A bude to čím dál horší...

        Ha, a okolí Kbel nese hluk příznivě?? A bude to čím dál horší...

  • Charfi
    19:51 04.12.2021

    Myslím, že odchod dopravního letectva ze Kbel nutně nemusí znamenat jejich prodej. Nakonec i tento článek zmiňuje některé další tamní subjekty, které by alespoň část existující ...Zobrazit celý příspěvek

    Myslím, že odchod dopravního letectva ze Kbel nutně nemusí znamenat jejich prodej. Nakonec i tento článek zmiňuje některé další tamní subjekty, které by alespoň část existující infrastruktury mohly používat. Např. Letecké muzeum by určitě využilo ty historické hangáry. Armáda by si toto poměrně strategicky důležité místo nechala ve vlastnictví a ty peníze, které by se v blízké budoucnosti ve Kbelích beztak musely investovat, přesunula na Ruzyň, nebo do Pardubic. U těch Pardubic jsem trochu skeptický, jak by se to tam všechno poskládalo (někdy i s Gripenama). Ta Ruzyně by byla samozřejmě velká jednorázová investice, ale dávalo by to smysl. Vojenské terminály na velkých mezinárodních letištích nejsou nic neobvyklého. Například Norsko přesunulo svoje Herculesy na mezinárodní letiště Gardemoen u Osla. Problém by byl s vrtulníky, které by pravděpodobně musely jít jinam.Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
      19:59 04.12.2021

      Helipady pro vrtulníky nemusí být tak nákladné a nutně vždy na letišti.

      Helipady pro vrtulníky nemusí být tak nákladné a nutně vždy na letišti.

    • Matesaax
      08:32 05.12.2021

      V současné době už armáda že Kbel stejně neodejde.Kdyby to chtěla opravdu udělat, tak už tam dávno není. Navíc stejně by do Pardubic šly jen Casy a L-410. Vládní letadla a ...Zobrazit celý příspěvek

      V současné době už armáda že Kbel stejně neodejde.Kdyby to chtěla opravdu udělat, tak už tam dávno není. Navíc stejně by do Pardubic šly jen Casy a L-410. Vládní letadla a vrtulníky jsou potřeba v Praze, aby každý jejich let nemusel začínat zbytečným preletem do Prahy pro pasažéry. Ono kbelske letiště má rezervy,.ale zatím do něj nebylo investováno, např. rozšíření pojizdecich ploch, stojánek, nový hangár údržby... Východní část letiště je úplně prázdná nevyužitá.Nejhorši nápad je rozprodat tohle historické letiště developerum. To už by se pak mohlo stát, že by vyhnali i muzeum. Každopádně ten nápad s A-330 opět ukazuje logiku uvažování naší armády. Koupit si letadlo, které se nevejde na naší leteckou základnu. Pokud civilní mašinu, tak už by větší smysl měl A-321LR, který teď kupuje německá luftwafe.Naopak zbytečná mi přišla investice do dalších svou strojů CASA. Vyrazenou flotilu bizjetu nahradit nemůžou a současnou poptávku po větším letadle už vůbec ne.Skrýt celý příspěvek

      • Jura99
        09:49 05.12.2021

        politikum chybi ten bizjet a vojsku C 390 nebo C 130. A319 maji 15let, takze zhruba za 10-15let objednat misto nich uzkotrupy long range.

        politikum chybi ten bizjet a vojsku C 390 nebo C 130. A319 maji 15let, takze zhruba za 10-15let objednat misto nich uzkotrupy long range.

  • Oliver
    19:35 04.12.2021

    trochu oftopic, ale stále k letecké technice: k té havarované britské F-35, po doražení sondy bylo zjištěno že vrak je prakticky celý pryč, tedy někdo jim ho vyfouknul před nosem. ...Zobrazit celý příspěvek

    trochu oftopic, ale stále k letecké technice: k té havarované britské F-35, po doražení sondy bylo zjištěno že vrak je prakticky celý pryč, tedy někdo jim ho vyfouknul před nosem. To už je vážně kus práce. A hlavně shoda náhod, letoun havaruje a poblíž někdo na to už čeká...Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
      20:00 04.12.2021

      Není to nějaká kachna?

      Není to nějaká kachna?

      • Oliver
        20:08 04.12.2021

        tady je odkaz: https://inf.news/en/military/f...

        asi se s tím moc chlubit nebudou.

        tady je odkaz: https://inf.news/en/military/f...

        asi se s tím moc chlubit nebudou.

        • Scotty
          21:19 04.12.2021

          To zní důvěryhodně.....

          To zní důvěryhodně.....

        • Vrata
          09:44 05.12.2021

          Dobře, ale v tom článku jsou pouze spekulace médií, že vrak Rusaci ukradli, protože tam šmejdila ruska ponorka a protože většinu vraku zatím nenasli. Toť vše. To si dokáže vymyslet ...Zobrazit celý příspěvek

          Dobře, ale v tom článku jsou pouze spekulace médií, že vrak Rusaci ukradli, protože tam šmejdila ruska ponorka a protože většinu vraku zatím nenasli. Toť vše. To si dokáže vymyslet kdokoliv, sedíc za stolem.Skrýt celý příspěvek

      • flanker.jirka
        23:26 04.12.2021

        To je zpráva někdy z 1.12.2021. To co odkazuje Oliver je z 5.12.2021.

        To je zpráva někdy z 1.12.2021. To co odkazuje Oliver je z 5.12.2021.

    • toustr
      23:41 04.12.2021

      V době satelitů a jiných vymožeností by v tomto případě snad měla VB nebo USA zjistit, že na jednom místě se koncentruje určitá zájmová skupina lodí. Vytáhnout vrak letounu z tak ...Zobrazit celý příspěvek

      V době satelitů a jiných vymožeností by v tomto případě snad měla VB nebo USA zjistit, že na jednom místě se koncentruje určitá zájmová skupina lodí. Vytáhnout vrak letounu z tak velké hloubky vyžaduje speciální loď a těch na světě zase tolik nebude. Moc tomu tedy nedávám, ale pokud by to byla pravda, v podstatě celý program F-35 se může zrušit, protože (nejspíš) Rusové budou mít většinu stroje a jeho technologie.Skrýt celý příspěvek

      • flanker.jirka
        11:07 05.12.2021

        Proč hned rušit celý program?

        Proč hned rušit celý program?

        • toustr
          12:10 05.12.2021

          Zpětně svá slova beru zpět, samozřejmě rušit program je hloupost. Spíš jsem tím chtěl říci, že při takové ztrátě by Rusové získali komplet vše vybavení (teď nevím, jestli ta F-35 ...Zobrazit celý příspěvek

          Zpětně svá slova beru zpět, samozřejmě rušit program je hloupost. Spíš jsem tím chtěl říci, že při takové ztrátě by Rusové získali komplet vše vybavení (teď nevím, jestli ta F-35 nesla výzbroj nebo ne-to by byl další potenciální průšvih) a mohli ho využít k výrobě "protizbraní" nebo vylepšení stávajícího vybavení.Skrýt celý příspěvek

  • Dovi
    15:44 04.12.2021

    Nebylo by rozumnější a praktičtější koupit raději 3x KC390? Dolet je samozřejmě oproti A330 směšný, ale kolikrát do roku potřebujeme bez mezipřistání letět 11 tisíc kilometrů?

    Nebylo by rozumnější a praktičtější koupit raději 3x KC390? Dolet je samozřejmě oproti A330 směšný, ale kolikrát do roku potřebujeme bez mezipřistání letět 11 tisíc kilometrů?

    • kazd
      17:13 04.12.2021

      Ano ACR a MO si zase z AFG jako pouceni vzali co nemeli. Vsichni pouzivali zakladny kolem. Kdyby bylo okoli nestabilni a bylo treba letet tech 11 tis. Km. Nikdo by tam nase ...Zobrazit celý příspěvek

      Ano ACR a MO si zase z AFG jako pouceni vzali co nemeli. Vsichni pouzivali zakladny kolem. Kdyby bylo okoli nestabilni a bylo treba letet tech 11 tis. Km. Nikdo by tam nase letadlo neposlal i kdyby jsme A330 meli. Pouceni z AFG je nemecky pristup,kdy vzali a400 do toho soupli H145m a litali si nad Kabulem jak chteli. To ale nasi geniove nikdy nepochopi.Skrýt celý příspěvek

      • skelet
        18:06 04.12.2021

        Armáda si nedávno oficiálně nemohla vynachválit KC-390, který jim byl předveden. A ani neopomněli zmínit, že se do něj vleze i Pandur. Takže A330 je jeden z minimálně dvou ...Zobrazit celý příspěvek

        Armáda si nedávno oficiálně nemohla vynachválit KC-390, který jim byl předveden. A ani neopomněli zmínit, že se do něj vleze i Pandur. Takže A330 je jeden z minimálně dvou názorových proudů na ministerstvu obrany.Skrýt celý příspěvek

        • Dovi
          08:43 05.12.2021

          Transport Panduru je pouze jeden benefit. Druhým by byla možnost mít vlastní letecký tanker. KC390 se v evropě docela uchytil. Objednáno má Maďarsko a Portugalsko. S tou A330 mi ...Zobrazit celý příspěvek

          Transport Panduru je pouze jeden benefit. Druhým by byla možnost mít vlastní letecký tanker. KC390 se v evropě docela uchytil. Objednáno má Maďarsko a Portugalsko.
          S tou A330 mi přijde, jako by někdo z honorace vycítil příležitost koupit si důstojné éro na výlety po celém světě. ( pardon chtěl jsem napsat pro služební cesty)Skrýt celý příspěvek

          • skelet
            11:38 05.12.2021

            Benefit v podobě tankeru se hodí jen v tom případě, že nakoupíme Gripen, Rafale nebo Hornet. Pokud F-16 nebo F-35A, tak je tento benefit k ničemu (pro AČR)

            Benefit v podobě tankeru se hodí jen v tom případě, že nakoupíme Gripen, Rafale nebo Hornet. Pokud F-16 nebo F-35A, tak je tento benefit k ničemu (pro AČR)

          • flanker.jirka
            20:50 05.12.2021

            Skelet
            F 35 a F 16 umí také tancovat přes koš. U F 16 to lze přes nástavec z komformní palivové nádrže.
            F 35 není problém objednat s tankováním přes koš také

            Skelet
            F 35 a F 16 umí také tancovat přes koš. U F 16 to lze přes nástavec z komformní palivové nádrže.
            F 35 není problém objednat s tankováním přes koš také

          • skelet
            21:15 05.12.2021

            Prosil bych aspoň nákres F-35A s rahnem. Dekuji

            Prosil bych aspoň nákres F-35A s rahnem. Dekuji

    • Jan Grohmann
      10:18 05.12.2021

      Lepší je C-130J-30 - je certifikován na všechno možné. Nevím, jak je to k KC-390, kdy bude certifikován například na výsadky, lety v nízké výšce, v noci, shoz nákladů, tankování ...Zobrazit celý příspěvek

      Lepší je C-130J-30 - je certifikován na všechno možné.
      Nevím, jak je to k KC-390, kdy bude certifikován například na výsadky, lety v nízké výšce, v noci, shoz nákladů, tankování letounů a vrtulníků NATO. Ale nějaký rok to ještě potrvá. Takže s KC-390 bych určitě nespěchal.Skrýt celý příspěvek

      • Dovi
        22:50 05.12.2021

        Žijeme v ČR, takže než se sejde vůle koupit a finance, tak bude KC-390 po certifikacích a první modernizaci...

        Žijeme v ČR, takže než se sejde vůle koupit a finance, tak bude KC-390 po certifikacích a první modernizaci...

  • Jan Grohmann
    14:16 04.12.2021

    Jen pro porovnání: Indonésie koupila dvě A400M za 1,5 miliardy dolarů (v dnešních cenách). Za zřejmě podobnou cenu dvě A400M koupil Kazachstán. Nový Zéland koupil pět C-130J-30 za ...Zobrazit celý příspěvek

    Jen pro porovnání:
    Indonésie koupila dvě A400M za 1,5 miliardy dolarů (v dnešních cenách). Za zřejmě podobnou cenu dvě A400M koupil Kazachstán.

    Nový Zéland koupil pět C-130J-30 za miliardu dolarů (má ale již provozní zázemí po starých Herculesech).Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
      14:37 04.12.2021

      Máte někde odkaz na zdroj na cenu pro Indonesii? Nemají k tomu jako dárek letku EFT? :-) 750 mil dolarů za kus je více než hodně (svého času se velké A 380 prodávaly za 410 mil ...Zobrazit celý příspěvek

      Máte někde odkaz na zdroj na cenu pro Indonesii? Nemají k tomu jako dárek letku EFT? :-) 750 mil dolarů za kus je více než hodně (svého času se velké A 380 prodávaly za 410 mil USD)Skrýt celý příspěvek

      • kazd
        14:55 04.12.2021

        To je 2 + 4 opce = 6x250=1500

        To je 2 + 4 opce = 6x250=1500

        • kazd
          15:02 04.12.2021

          While figures reported by the Organisation for Joint Armament Cooperation (OCCAR) suggest that each unit is valued at $141 million, this does not align with details provided by ...Zobrazit celý příspěvek

          While figures reported by the Organisation for Joint Armament Cooperation (OCCAR) suggest that each unit is valued at $141 million, this does not align with details provided by customer countries.

          For instance, the UK reported in 2015 an overall cost of $188 million per aircraft (at the 2015 exchange rate).

          Based on those numbers the overall value of the Kazakhstani deal could swing between $282 and 376Skrýt celý příspěvek

        • SYN_
          16:05 04.12.2021

          Tak na opci snad ty peníze nedali předem :-)
          Takže teoretická hodnota celé zakázky, ano díky...

          Tak na opci snad ty peníze nedali předem :-)
          Takže teoretická hodnota celé zakázky, ano díky...

      • Jan Grohmann
        10:14 05.12.2021

        Nezapomeňte, každá akvizice je 50 % technika a 50 % věci okolo. Odkazy zde: ...Zobrazit celý příspěvek

        Nezapomeňte, každá akvizice je 50 % technika a 50 % věci okolo.

        Odkazy zde:
        https://www.overtdefense.com/2...
        https://www.defensenews.com/20... Skrýt celý příspěvek

    • Charfi
      13:17 05.12.2021

      Z toho vámi sdíleného odkazu mi vyplývá, že Malajsie koupila za 1,5 miliardy dolarů čtyři A400M.

      Z toho vámi sdíleného odkazu mi vyplývá, že Malajsie koupila za 1,5 miliardy dolarů čtyři A400M.

  • Matesaax
    09:55 04.12.2021

    Kbelske letiště je sice malé a pro současné využívání má své limity, ale na druhou stranu díky své strategicke poloze se ho armáda nevzdá. Přemístění dopravky do Pardubic už se ...Zobrazit celý příspěvek

    Kbelske letiště je sice malé a pro současné využívání má své limity, ale na druhou stranu díky své strategicke poloze se ho armáda nevzdá. Přemístění dopravky do Pardubic už se řešilo v 90 letech, ale ochota Pražáku jit do Pardubic byla mizivá.
    Ohledně toho A-330 se bojím, aby nakonec nesuploval chybějící bizjety a jeho největší využití by bylo létání s politiky do Bruselu s dvěma lidmi na palubě. Myslím, že Kc-390 je sice menší, ale využití by měla daleko větší.Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
      12:09 04.12.2021

      Letadlo sice může stát na stojánce, a šetřit. Ale piloti musí létat, bez ohledu na to zda ten cíl má smysl (kroužit kolem Prahy).

      Letadlo sice může stát na stojánce, a šetřit. Ale piloti musí létat, bez ohledu na to zda ten cíl má smysl (kroužit kolem Prahy).

    • toustr
      12:20 04.12.2021

      Naopak si myslím, že využití i pro dopravu delgací na delší vzdálenosti může být výhodné. Jen si vzpomeňme, jak naše delegace musela využít China Airlines (paradoxně taiwanská ...Zobrazit celý příspěvek

      Naopak si myslím, že využití i pro dopravu delgací na delší vzdálenosti může být výhodné. Jen si vzpomeňme, jak naše delegace musela využít China Airlines (paradoxně taiwanská společnost, neplést s Čínou), aby se dostali na Taiwan. RAF s tímto využitím počítá u jednoho tankeru.
      https://www.raf.mod.uk/news/ar... Skrýt celý příspěvek

      • Scotty
        12:41 04.12.2021

        Klidě mohl letět armádní A319. Cestu na Taiwan by byez problému zvládl. Dohoda byla taková že pošlou letadlo oni.

        Klidě mohl letět armádní A319. Cestu na Taiwan by byez problému zvládl. Dohoda byla taková že pošlou letadlo oni.

        • toustr
          13:15 04.12.2021

          https://www.distancefromto.net... "Distance from Czech Republic to Taiwan is 9,069 ...Zobrazit celý příspěvek

          https://www.distancefromto.net...
          "Distance from Czech Republic to Taiwan is 9,069 kilometers."

          https://www.acr.army.cz/techni...
          "Dolet se 43 cestujícími: 8890 km"Skrýt celý příspěvek

          • Scotty
            15:59 04.12.2021

            Při takovém letu není problém domluvit mezipřistání.

            Při takovém letu není problém domluvit mezipřistání.

          • toustr
            16:07 04.12.2021

            Scotty
            Mezipřistání znamená poplatky za stání, výměnu pilotů a celkově delší čas cesty.

            Scotty
            Mezipřistání znamená poplatky za stání, výměnu pilotů a celkově delší čas cesty.

          • Scotty
            18:19 04.12.2021

            Znamená to pouze poplatek za použití letiště. To jestli bude stačit jedna posádka nebo nezáleží na mezipřistání.

            Znamená to pouze poplatek za použití letiště. To jestli bude stačit jedna posádka nebo nezáleží na mezipřistání.

          • flanker.jirka
            20:04 04.12.2021

            Scotty Poplatky a co takhle povolení? Může to znamenat i problém pro dopravu "citlivého" materiálu. Což připomíná budoucnost celé PVO ze 100% závislé na technice izraelského ...Zobrazit celý příspěvek

            Scotty
            Poplatky a co takhle povolení? Může to znamenat i problém pro dopravu "citlivého" materiálu. Což připomíná budoucnost celé PVO ze 100% závislé na technice izraelského původu. Prostě bez C 130 nebo KC 390 se neobejdeme.Skrýt celý příspěvek

          • Scotty
            21:20 04.12.2021

            Při plánovaném letu polické delegace není většinou problém povolení získat.

            Při plánovaném letu polické delegace není většinou problém povolení získat.

          • flanker.jirka
            23:28 04.12.2021

            Scotty
            Politická delegace a vojenský materiál bude asi rozdíl.

            Scotty
            Politická delegace a vojenský materiál bude asi rozdíl.

          • cejkis
            19:29 05.12.2021

            Pokud chce tato země vyhrocené vztahy s Ruskem, musí počítat s tím, že mezipřistání na území Ruska nebudou povoleny. V dalším levelu vzájemných vztahů už nebudou povoleny ani ...Zobrazit celý příspěvek

            Pokud chce tato země vyhrocené vztahy s Ruskem, musí počítat s tím, že mezipřistání na území Ruska nebudou povoleny. V dalším levelu vzájemných vztahů už nebudou povoleny ani přelety.Skrýt celý příspěvek

          • Scotty
            21:06 05.12.2021

            S tím se dá žít.

            S tím se dá žít.

    • flanker.jirka
      12:23 04.12.2021

      Matesaax
      Tak to bude bez pražáků :-) Všechny tam nepotřebujete, protože letiště v Pardubicích existuje.

      Matesaax
      Tak to bude bez pražáků :-) Všechny tam nepotřebujete, protože letiště v Pardubicích existuje.

  • liberal shark
    09:04 04.12.2021

    A330 by pro nás byl bílý slon, navíc se účastníme programu sdílení v NATO. Co nám opravdu chybí je vojenské nákladní letadlo kategorie C-130 / KC-390 které bude naše a operativně k ...Zobrazit celý příspěvek

    A330 by pro nás byl bílý slon, navíc se účastníme programu sdílení v NATO. Co nám opravdu chybí je vojenské nákladní letadlo kategorie C-130 / KC-390 které bude naše a operativně k dispozici. Stacily by 2 - 4 kusy. V míru by se daly pronajmout pro civilní cargo.Skrýt celý příspěvek

  • cejkis
    23:12 03.12.2021

    Není to buď a nebo. Potřebujeme jak A400, tak MRTT. Letiště ve Kbelích měli zrušit už dávno. Místo toho mohly stát vládní budovy s moderními technologiemi. Dva stroje A319ACJ, ...Zobrazit celý příspěvek

    Není to buď a nebo. Potřebujeme jak A400, tak MRTT.

    Letiště ve Kbelích měli zrušit už dávno. Místo toho mohly stát vládní budovy s moderními technologiemi. Dva stroje A319ACJ, budoucí bizjet na Ruzyni se dvěmi dráhami a všechny nákladní stroje v Pardubicích. Takhle to navrhne každý logicky uvažující člověk.

    Mne spíše zajímá, zda AČR žádala o využití sdílených MRTT při evakuaci Kábulu a jak se k tomu postavili Němci.

    Filozofie, že armáda musí nakupovat jen stroje, které permanentně využije je nesmysl. To je doménou civilních firem. Armáda naopak musí vytvářet disponibilitu kapacit. Daňoví poplatníci platí za to, že je připravena kapacita pro řešení krizí.

    Z výše uvedeného je patrné, že jakékoliv sdílení kapacit naprosto popírá myšlenku armády. To si nechte do civilu.Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
      23:35 03.12.2021

      /Není to buď a nebo. Potřebujeme jak A400, tak MRTT./ Nepotřebujeme ani jedno. Respektive MRTT stačí sdílené. /Letiště ve Kbelích měli zrušit už dávno. Místo toho mohly stát ...Zobrazit celý příspěvek

      /Není to buď a nebo. Potřebujeme jak A400, tak MRTT./
      Nepotřebujeme ani jedno. Respektive MRTT stačí sdílené.

      /Letiště ve Kbelích měli zrušit už dávno. Místo toho mohly stát vládní budovy s moderními technologiemi/
      Jo to určitě....

      /Mne spíše zajímá, zda AČR žádala o využití sdílených MRTT při evakuaci Kábulu a jak se k tomu postavili Němci./
      Co s tím mají Němci společného? Navíc letka dosáhne plné operační způsobilosti až v roce 2023.

      /Filozofie, že armáda musí nakupovat jen stroje, které permanentně využije je nesmysl. To je doménou civilních firem. Armáda naopak musí vytvářet disponibilitu kapacit. Daňoví poplatníci platí za to, že je připravena kapacita pro řešení krizí./
      Ovšem také musí chápat svoje možnosti a potřeby. A400 a A-330 je naprosto nad tím.Skrýt celý příspěvek

    • Miroslav
      00:03 04.12.2021

      Konkrétne na čo tak súrne treba pre malé vnútrozemské letectvo také stroje?

      Konkrétne na čo tak súrne treba pre malé vnútrozemské letectvo také stroje?

      • Jura99
        08:21 04.12.2021

        Na co ? Treba az se zase rozhodneme na dva roky ovladnout Sibir ? :-). Rusove se toho urcite musi bat, kdyz posloucham jejich zvasty o agresivnim zapadu.

        Na co ? Treba az se zase rozhodneme na dva roky ovladnout Sibir ? :-). Rusove se toho urcite musi bat, kdyz posloucham jejich zvasty o agresivnim zapadu.

      • cejkis
        08:32 04.12.2021

        Nikdy neobsáhneme seznam, který nás v budoucnu čeká. Pokud vezmu poslední dva roky, tak chyběla přepravní kapacita při evakuaci z Kábulu a chyběla kapacita při rychlém importu ...Zobrazit celý příspěvek

        Nikdy neobsáhneme seznam, který nás v budoucnu čeká.

        Pokud vezmu poslední dva roky, tak chyběla přepravní kapacita při evakuaci z Kábulu a chyběla kapacita při rychlém importu ochranných respiratorů při nástupu COVIDu.

        Mimochodem A330 nepovažuji za velké letadlo. Důvod, proč nešla do výroby nejkratší verze A350 se jmenuje A330neo :-)Skrýt celý příspěvek

        • SYN_
          16:12 04.12.2021

          Kategorie widebody je jasná, v ní není A330 ani na okraji ale bezpečně ve středu...
          A330neo je stejné éro, jen remotorované (plusmínus maličkost),

          Kategorie widebody je jasná, v ní není A330 ani na okraji ale bezpečně ve středu...
          A330neo je stejné éro, jen remotorované (plusmínus maličkost),

      • flanker.jirka
        09:01 04.12.2021

        Miroslav Aliance má stále nedostatek cargo kapacity. Nemám obavy o to, že se to letadlo neuživí, může fungovat i v rámci OSN, EU a NATO a v ČR pak pro AČR nebo dopravu materiálu ...Zobrazit celý příspěvek

        Miroslav
        Aliance má stále nedostatek cargo kapacity. Nemám obavy o to, že se to letadlo neuživí, může fungovat i v rámci OSN, EU a NATO a v ČR pak pro AČR nebo dopravu materiálu IZS.Skrýt celý příspěvek

        • Miroslav
          10:43 04.12.2021

          A preto Nemecko dáva na zdieľanie svoje nákladné lietadlá lebo ich majú plne vyťažené?

          A preto Nemecko dáva na zdieľanie svoje nákladné lietadlá lebo ich majú plne vyťažené?

          • flanker.jirka
            12:34 04.12.2021

            Ano, existovalo by tak jedno další navíc pro tento alianční systém. Aktuálně Německo pořizuje 6 nových C 130J. Asi protože má hodně A 400 a neví co s nimi.

            Ano, existovalo by tak jedno další navíc pro tento alianční systém. Aktuálně Německo pořizuje 6 nových C 130J. Asi protože má hodně A 400 a neví co s nimi.

          • liberal shark
            10:51 06.12.2021

            to Flanker Jirka:
            Pokud jsem to správně pochopil, tak Německo kupuje Super Herculesy speciálně pro potřeby svých výsadkových jednotek. Na strategickou přepravu má ty A-400.

            to Flanker Jirka:
            Pokud jsem to správně pochopil, tak Německo kupuje Super Herculesy speciálně pro potřeby svých výsadkových jednotek. Na strategickou přepravu má ty A-400.

          • cejkis
            20:59 06.12.2021

            Německo a Francie kupuje C130J a KC130J pro potřeby speciálních operaci neb kdysi došla trpělivost při řešení problému při tankování vrtulníků z A400M. Problém je již vyřešen, ...Zobrazit celý příspěvek

            Německo a Francie kupuje C130J a KC130J pro potřeby speciálních operaci neb kdysi došla trpělivost při řešení problému při tankování vrtulníků z A400M. Problém je již vyřešen, Airbus se pochlubil videem z tankování.Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
      12:32 04.12.2021

      cejkis Pokud existuje možnost sdílení, tak ji využít a soustředit se na menší kategorii. Mně osobně se více líbí C 130J, to už bude asi věc názoru a osobních preferencí. Je to ...Zobrazit celý příspěvek

      cejkis
      Pokud existuje možnost sdílení, tak ji využít a soustředit se na menší kategorii. Mně osobně se více líbí C 130J, to už bude asi věc názoru a osobních preferencí. Je to opravdu taktické letadlo, které by se perfektně hodilo i pro výsadkáře díky schopnostem STOL.Skrýt celý příspěvek

      • cejkis
        12:45 04.12.2021

        Sdílení v případě krizí nefunguje. Bude fungovat jen v rámci pravidelného výcviku.

        Zkuste si naplánovat let C130 pro respirátory do Shangai. A to je odpověď.

        Sdílení v případě krizí nefunguje. Bude fungovat jen v rámci pravidelného výcviku.

        Zkuste si naplánovat let C130 pro respirátory do Shangai. A to je odpověď.

        • flanker.jirka
          10:05 05.12.2021

          Ano, ukazuje se, že sdílení a globalizace ekonomiky v krizových stavech nefunguje. Z toho plyne nutnost stavět vlastní ekonomiku jinak než jen montovnu shitu z Asie, nikoliv být ...Zobrazit celý příspěvek

          Ano, ukazuje se, že sdílení a globalizace ekonomiky v krizových stavech nefunguje.
          Z toho plyne nutnost stavět vlastní ekonomiku jinak než jen montovnu shitu z Asie, nikoliv být stále závislý na de facto nepřátelské zemi.Skrýt celý příspěvek

          • cejkis
            18:54 05.12.2021

            Strašně rád bych s toto myšlenkou souhlasil. Jen problém je v tom, že ekonomiku tvoří vlastníci kapitálu. ČR jako stát má mizernou velikost kapitálu a Češi, kteří větší kapitál ...Zobrazit celý příspěvek

            Strašně rád bych s toto myšlenkou souhlasil. Jen problém je v tom, že ekonomiku tvoří vlastníci kapitálu. ČR jako stát má mizernou velikost kapitálu a Češi, kteří větší kapitál mají neoplývají národní hrdostí. Většina kapitálu sídlí v daňových rájích nebo zemích s menším daňovým zatížením.Skrýt celý příspěvek

  • SYN_
    20:15 03.12.2021

    "koupit vlastní A400M a využívat servisní a podpůrné služby MNAU" Toto by se mi jevilo jako jediná trošku schůdná cesta, připojit ho k většímu svazku (s tím že kdyby šlo hodně do ...Zobrazit celý příspěvek

    "koupit vlastní A400M a využívat servisní a podpůrné služby MNAU"
    Toto by se mi jevilo jako jediná trošku schůdná cesta, připojit ho k většímu svazku (s tím že kdyby šlo hodně do úzkých tak "je naše" čili prioritně obslouží náš požadavek), jak něco použitelného mít a nezruinovat se... jinak pokud dvojici a vlastními silami, tak spíš ty KC390...
    Teda pokud by ta civilní A330 šla nějak levně udržovat ve stavu "málolétajícím" tak snad, ale to fakt nevím. Protože ve stavu "hodnělétajícím" nás sežere náklady na údržbu a palivo (přecejen je to velké éro, to prostě zadarmo neletí) a ve stavu "nelétající" se bojím že nás zklame v okamžiku kdy bude potřeba (po dlouhé odstávce).Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
      20:47 03.12.2021

      Z těch dvou by mohla být taky snadno nula provozuschopných. https://twitter.com/Team_Luftw... Letadlo má fixní nálady ať už létá nebo nelétá. Naopak ty ...Zobrazit celý příspěvek

      Z těch dvou by mohla být taky snadno nula provozuschopných.
      https://twitter.com/Team_Luftw...
      Letadlo má fixní nálady ať už létá nebo nelétá. Naopak ty stroje jsou konstruované na to aby byli většinu času ve vzduchu.Skrýt celý příspěvek

      • SYN_
        22:08 03.12.2021

        Tak zrovna s tím obrázkem... 5 jich tam stojí a na další čekají ze zalétání. Zpoždění? Ano. Průser? Neřekl bych... Ostatně to jsou v porovnání s námi "luxusní starosti". Pokud ...Zobrazit celý příspěvek

        Tak zrovna s tím obrázkem... 5 jich tam stojí a na další čekají ze zalétání. Zpoždění? Ano. Průser? Neřekl bych... Ostatně to jsou v porovnání s námi "luxusní starosti".

        Pokud vybíráme letadlo s pohledem na špičkovou potřebu v nouzové situaci (a s ohledem na to uvažujeme o něčem citelně větším než bychom si pořídili "normálně" tak snaha ho co nejvíc vytížit povede ke zvýšeným nákladům. Které si dost možná nebudeme moct dovolit. Proto mluvím o možnosti ho právě neudržovat až tak moc v letu...Skrýt celý příspěvek

        • Scotty
          22:29 03.12.2021

          Až na to že by jich tam mělo stát 30. Ostatní jsou zjevně na "svolávací servisní akci" u výrobce. Jestli tohle není průser tak co už? Už to že má Luftwaffe potřebu to řešit přes ...Zobrazit celý příspěvek

          Až na to že by jich tam mělo stát 30. Ostatní jsou zjevně na "svolávací servisní akci" u výrobce. Jestli tohle není průser tak co už? Už to že má Luftwaffe potřebu to řešit přes Twitter ukazuje jek moc špatné to je.Skrýt celý příspěvek

          • SYN_
            03:42 04.12.2021

            Tak němci v tomto roce měli dohromady převzatých od výrobce 35 strojů, 5 jich tu vyfotili žeby všech zbývajících 30 bylo u Airbusu? V UK snad mají příští rok dokončit dodávku všech ...Zobrazit celý příspěvek

            Tak němci v tomto roce měli dohromady převzatých od výrobce 35 strojů, 5 jich tu vyfotili žeby všech zbývajících 30 bylo u Airbusu?
            V UK snad mají příští rok dokončit dodávku všech 22 objednaných kusů, docela si pochvalují hospodárnost provozu (oproti C17) a zrychleně vyřazují Herculesy...Skrýt celý příspěvek

          • Scotty
            09:13 04.12.2021

            Proto jim Airbus odpovídá že do konce roku dodají 7 opravených strojů a dva nové? Zajímavé že Němci naopak nové C130 kupují, asi si A400 tak nepochvalují. Aby byli z třiceti ...Zobrazit celý příspěvek

            Proto jim Airbus odpovídá že do konce roku dodají 7 opravených strojů a dva nové? Zajímavé že Němci naopak nové C130 kupují, asi si A400 tak nepochvalují. Aby byli z třiceti letadel k dispozici tři to je docela špatné vysvědčení pro Airbus.Skrýt celý příspěvek

    • SYN_
      02:49 04.12.2021

      Pár hezkých grafů, srovnání velikosti, nosnosti, doletu... níže v této diskuzi ...Zobrazit celý příspěvek

      Pár hezkých grafů, srovnání velikosti, nosnosti, doletu... níže v této diskuzi zde:

      https://aviation.stackexchange... Skrýt celý příspěvek

  • Incre
    19:56 03.12.2021

    Vůbec nechápu, proč se už dávno neobjednali od Embraeru dva KC-390, moderní letadlo, ideální velikost pro ČR, části se ještě vyrábí u nás v Aeru - všechny státy si svůj letecký ...Zobrazit celý příspěvek

    Vůbec nechápu, proč se už dávno neobjednali od Embraeru dva KC-390, moderní letadlo, ideální velikost pro ČR, části se ještě vyrábí u nás v Aeru - všechny státy si svůj letecký průmysl hýčkají a maximálně podporují a u nás nejsou schopní ano objednat dvě L-39 NG, jako reference do zahraničí. Jsem z toho velice smutný.
    KC-390 je i poměrně "levné", mají ho i Maďaři, Portugalsko a jistě budou další státy těchto velikostí přibývat.Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
      20:07 03.12.2021

      No tak levné.... Dvě KC-390 by vyšly na cca. 8-10 miliard.

      No tak levné.... Dvě KC-390 by vyšly na cca. 8-10 miliard.

      • Incre
        23:33 03.12.2021

        No, podle toho, co koupili Maďaři, to vychází za dva letouny něco málo přes 6 mld, co je o dost lepší, bez dát za jedno A330 5mld.

        No, podle toho, co koupili Maďaři, to vychází za dva letouny něco málo přes 6 mld, co je o dost lepší, bez dát za jedno A330 5mld.

        • Scotty
          23:53 03.12.2021

          Cena pro Maďarko nebyl zveřejněná. Počítám s tím co platili Portugalci plus nějaká inflace.

          Cena pro Maďarko nebyl zveřejněná. Počítám s tím co platili Portugalci plus nějaká inflace.

          • flanker.jirka
            09:12 04.12.2021

            S tím kolik zakázek pro KC 390 výrobce ne-má, by se měli snažit cenu moc nenavyšovat. Mimo Brazílii (ta má dostat 2 prototypy + 28 strojů) je tu jen a pouze Portugalsko s 5 kusy a ...Zobrazit celý příspěvek

            S tím kolik zakázek pro KC 390 výrobce ne-má, by se měli snažit cenu moc nenavyšovat. Mimo Brazílii (ta má dostat 2 prototypy + 28 strojů) je tu jen a pouze Portugalsko s 5 kusy a Maďarsko s 2 kusy a na kolik je to ovládané pouze politikou asi nikdo neřekne, portugalsko a maďarsko na výrobě participuje (maďaři vlastní Aero vodochody)Skrýt celý příspěvek

          • Scotty
            12:48 04.12.2021

            Brazilci svojí objednávku zredukovali na 15 sériových letadel. Teď se bude nepochybně výrobce snažit udat nevyužitou výrobní kapacitu.

            Brazilci svojí objednávku zredukovali na 15 sériových letadel. Teď se bude nepochybně výrobce snažit udat nevyužitou výrobní kapacitu.

  • Rambo
    18:56 03.12.2021

    Za sitauce, kdy armádu řídil věštec, zpěvačka, dáma s psíkem a nyní po funkci touží starostka Černochová, je nákup nějakého letadla marný. Armáda zjistila, že letadla CASA jsou ...Zobrazit celý příspěvek

    Za sitauce, kdy armádu řídil věštec, zpěvačka, dáma s psíkem a nyní po funkci touží starostka Černochová, je nákup nějakého letadla marný. Armáda zjistila, že letadla CASA jsou dobrá jen na převoz koně Převalského.

    Jestli paní Černochová ví z oblasti vojenství aspoň to, že samopal vzor 58 má kadenci ta ta ta ta ta ta ta ta a někdy ještě mnohem rychlejší ?Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
      19:02 03.12.2021

      aspon si zjisti, ze ten citat se tykal samopalu vz.24

      aspon si zjisti, ze ten citat se tykal samopalu vz.24

    • Nesher
      19:08 03.12.2021

      Obávám se, že pí. Černochová jako dlouholetá členka Výboru pro obranu PS PČR, který v uplynulém období dokonce řídila toho ví o armádě mnohem více než ty.

      Obávám se, že pí. Černochová jako dlouholetá členka Výboru pro obranu PS PČR, který v uplynulém období dokonce řídila toho ví o armádě mnohem více než ty.

      • Rambo
        19:20 03.12.2021

        To, že Černochová dělala předsedkyni Výboru pro obranu ještě neznamená, že armádě rozumí. Rozkradla polovinu Prahy 2, svůj byt si shodou "křišťálově čistých náhod" koupila v domě, ...Zobrazit celý příspěvek

        To, že Černochová dělala předsedkyni Výboru pro obranu ještě neznamená, že armádě rozumí.

        Rozkradla polovinu Prahy 2, svůj byt si shodou "křišťálově čistých náhod" koupila v domě, kde měl kancelář bývalý likvidátor OPBH Praha 2 JUDr. Louda, který i díky nečinnosti Černochové prošustroval MČ přes 100 mil. Kč.

        Zakázku na dodávku klimatizace pro ÚMČ Praha 2 "vyhrála" firma Tost.cz s.r.o. jejíž jednatel Vavřička měl hlášen trvalý pobyt v bytě starosty a mj. již figuroval v trestním oznámení Transparency International.

        Porušila zákon o hl. m. Praze, když přidělila rozestavěnou půdní vestavbu bez výběrového řízení dceři místostarosty Vondráška (v době převodu rozestavěné půdní vestavby nešlo o byt, nebytový prostor nebyl ještě zkolaudován).

        Vyloučila vlastní zastupitele z účasti na jednání rady, aby se vyhnula trestnímu stíhání (u kritických hlasování se vždy jeden zdrží...) a chtěla "ojebat" systém studiem práv v Plzni.Skrýt celý příspěvek

        • Scotty
          19:45 03.12.2021

          Vidím že máte od Andreje půjčenou příslušnou složku. Proč jste tedy ještě nepodal trestní oznámení?

          Vidím že máte od Andreje půjčenou příslušnou složku. Proč jste tedy ještě nepodal trestní oznámení?

        • Scotty
          21:20 03.12.2021

          Taky obrala Plesla o 128 tisíc!!!! SDÍLEJTE NEŽ TO SMAŽOU!!!!!
          https://echo24.cz/a/SvMnJ/prem...

          Taky obrala Plesla o 128 tisíc!!!! SDÍLEJTE NEŽ TO SMAŽOU!!!!!
          https://echo24.cz/a/SvMnJ/prem...

          • Rambo
            01:12 04.12.2021

            Nechala exekutorem vyhodit na ulici nájemníka sociálního bytu, kde pak umrzl

            Nechala exekutorem vyhodit na ulici nájemníka sociálního bytu, kde pak umrzl

          • Scotty
            12:49 04.12.2021

            Taky žere malý děti.

            Taky žere malý děti.

    • IS-3
      19:18 03.12.2021

      To jsou řeči jak na Novinkách, abych byl upřímnej.

      To jsou řeči jak na Novinkách, abych byl upřímnej.

    • Scotty
      19:43 03.12.2021

      Když někdo napíše že C-295 je dobrá jen na převoz koně Převalského. Jasně ukazuje že je debil.

      Když někdo napíše že C-295 je dobrá jen na převoz koně Převalského. Jasně ukazuje že je debil.

    • flanker.jirka
      09:15 04.12.2021

      Rambo
      To jste hodně mimo. Paní Černochová má dobrý přehled o tom co a jak řešit v resortu obrany.

      Rambo
      To jste hodně mimo. Paní Černochová má dobrý přehled o tom co a jak řešit v resortu obrany.

    • apache
      10:39 05.12.2021

      Zrovna Černochová by dle mého názoru byla nejlepší volbou na ministra obrany za dlouhé roky. Její technické znalosti jsou na civilistu velmi rozsáhlé, má skvělý přehled a ...Zobrazit celý příspěvek

      Zrovna Černochová by dle mého názoru byla nejlepší volbou na ministra obrany za dlouhé roky. Její technické znalosti jsou na civilistu velmi rozsáhlé, má skvělý přehled a zkušenosti z politiky (na rozdíl od vysloužilých armádních špiček) a hlavně téma obrany je něco, čemu se věnuje dlouhodobě a evidentně ji to vyloženě baví, ten post ministra by pro ní nebyl jen koryto a ona by nebyla jen stranickou figurkou. Také mi nepřipadá jako někdo, kdo by podléhal lobbistickým tlakům. Je dosti ironické, že v tomto ohledu má ta ženská podle mě větší koule, než třeba Picek. Je docela komické sledovat poslední dobou, kolik "chlapů" má problém s Černochovou, přitom by řadu z nich strčila do kapsy.

      Na druhou stranu se dá očekávat, že řada hlasů ozývajících se proti ní je čistě virtuálních, což lze sledovat hlavně na sociálních sítích. Ostatně, jakožto kvalitní kandidát a tedy i potenciální přínos pro obranyschopnost státu se stává přirozeným cílem podobných virtuálních akcí. Není v zájmu nepřítele, aby post ministra zastávala schopná osoba a kolaboranti sympatizující s nepřítelem podle toho jednají.Skrýt celý příspěvek

  • Čenda
    17:51 03.12.2021

    Souhlasím s tím, že pořizovat téměř 60 m dlouhý a přes 60 m široký (rozpětí křídel) A330 MRTT v ceně cca 290 mil Euro je pro malé české letectvo příliš zbytečné a navíc není ...Zobrazit celý příspěvek

    Souhlasím s tím, že pořizovat téměř 60 m dlouhý a přes 60 m široký (rozpětí křídel) A330 MRTT v ceně cca 290 mil Euro je pro malé české letectvo příliš zbytečné a navíc není schopné transportovat palety atd. Ale proč nepořídit cca dva Airbusy A400M, které jsou cca 44 m dlouhé a cca 43 m "široké" a cena je cca 160 mil Euro/ks (český A319J má na délku cca 34 m a rozpětí cca 34 m). Opomíjenou schopností je také to, že mohou kromě transportu (116 plně vyzbrojených vojáků) a MEDEVAC (66 nosítek) fungovat i jako vzdušný tanker, čili pro AČR, respektive pro jeho letectvo, které provádělo a snad i bude provádět Air Policing nad Islandem by mohly fungovat jako letecké tankery. A pokud jde o přestěhování ze Kbel např. na málo využívané letiště v Pardubicích, jehož provoz musí kraj draze doplácet, tak si myslím, že by to bylo jen ku prospěchu věci.Skrýt celý příspěvek

    • toustr
      12:51 04.12.2021

      AČR nehodlá pořizovat verzi MRTT. Dívá se po sériové A330-200, která byla používána v civilním sektoru. Tedy Vašich 290 milionů to stát opravdu nebude, tipuji tak polovinu. Navíc ...Zobrazit celý příspěvek

      AČR nehodlá pořizovat verzi MRTT. Dívá se po sériové A330-200, která byla používána v civilním sektoru. Tedy Vašich 290 milionů to stát opravdu nebude, tipuji tak polovinu. Navíc "freighter vrata" lze přidělat na letoun kdykoliv během životního cyklu, tudíž i ta Vaše argumentace ohledně palet je zavádějící. Stejné je to s předěláním na MRTT... systém lze namontovat kdykoli. Navíc by bylo jedno, jaká by se v budoucnu vybrala stíhačka, A330 může nést jak ráhno (pod ocasem), tak tankovací koše (křídla jsou stejná jako z A340, tudíž jsou koše umístěny místo 3. a 4. motoru). Pokud by vyhrála F-16 nebo F-35, A400M s košem by vám byla k ničemu a stejně bychom byli závislí na sdílení tankerů. Takže můžeme mít buď jen na šedo nastříkanou A330-200, nebo u Airbusu můžeme podle potřem instalovat vrata/air refueling.Skrýt celý příspěvek

      • toustr
        12:54 04.12.2021

        PS:
        Kdyby naše A330 měla ráhno, minimálně takoví Slováci by nám mohli urvat ruce, aby mohli trénovat s jejich F-16. Tím se nabízí i sdílený provoz (kupování hodin).

        PS:
        Kdyby naše A330 měla ráhno, minimálně takoví Slováci by nám mohli urvat ruce, aby mohli trénovat s jejich F-16. Tím se nabízí i sdílený provoz (kupování hodin).

      • MeV6
        12:58 04.12.2021

        Jen technická - F 35B a F 35C můžou tankovat z koše, mají vysouvací sondu.
        Záleží na tom, jestli se dá taková sonda aplikovat i na F 35A.

        Jen technická - F 35B a F 35C můžou tankovat z koše, mají vysouvací sondu.
        Záleží na tom, jestli se dá taková sonda aplikovat i na F 35A.

        • toustr
          13:19 04.12.2021

          Čistě teoreticky by to snad jít mohlo, ale zvedla by se tím rozhodně i cena.

          Čistě teoreticky by to snad jít mohlo, ale zvedla by se tím rozhodně i cena.

  • mu7705
    16:43 03.12.2021

    Ta myšlenka na prodej letiště Kbely, přesun VIP na Terminál 3 a velkých letadel do Pardubic se mi líbí. To letiště je skutečně neperspektivní. Za první republiky to mělo smysl, ...Zobrazit celý příspěvek

    Ta myšlenka na prodej letiště Kbely, přesun VIP na Terminál 3 a velkých letadel do Pardubic se mi líbí. To letiště je skutečně neperspektivní. Za první republiky to mělo smysl, protože všechno tam bylo kolem koncentrováno včetně výrobců. Dnes už je to nesmysl a nemá význam to držet za každou cenu. Mimochodem by se tak vyřešil i ten ambulift pro prezidenta, kterému ty dva ve Kbelích nevyhovují. Pořízení C-130 nebo KC-390 vypadá dobře. Také se kloním k názoru že A-400M je sice lákavá záležitost, ale při samostatném provozování drahá. Mimochodem se nabízí podobná alternativa jakou mají Belgie a Lucembursko, že Lucembursko vlastní jeden A-400M, ale ten funguje v rámci flotily A-400M v Belgii, takže využívá jejich zázemí. Takže pokud bychom se dohodli s Luftwaffe, že bychom u nich dvě letadla servisovali a provozovali společně, tak bychom mohli ušetřit část peněz za nutnou infrastrukturu.Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
      17:05 03.12.2021

      Ten ambulift se brzy vyřeší sám. CO se Kbel a Ruzyně týče. Tak poslední roky investovat do Kbel a potom je opustit by bylo celkem drahé. Ruzyně byla před Covidem na hraně svých ...Zobrazit celý příspěvek

      Ten ambulift se brzy vyřeší sám.
      CO se Kbel a Ruzyně týče. Tak poslední roky investovat do Kbel a potom je opustit by bylo celkem drahé. Ruzyně byla před Covidem na hraně svých možností. Dokud se tam nebuduje paralelní dráha nemá cenu o něčem takovém uvažovat. V Pardubicích by se zase muselo veškeré zázemí pro dopravku vybudovat. To nemluvím o tom že jsou Pardubice záložní letiště pro Čáslav, kam se budou při rekonstrukci drah stěhovat obě letky.
      Při nákupu A440M s s Němci můžeme také využít naprosto novou komunikační strategii kdy se budeme také to Twitteru dohadovat opravách? A400 se jeví jako naprosto nepovedené letadlo a pro letectvo naší velikosti by to byla jen koule na noze.Skrýt celý příspěvek

      • flanker.jirka
        18:53 03.12.2021

        Pokud na Ruzyni dáte jen nezbytné stroje pro politiky, tak to žádnou další velkou zátěž pro letiště nepřinese.

        Pokud na Ruzyni dáte jen nezbytné stroje pro politiky, tak to žádnou další velkou zátěž pro letiště nepřinese.

        • skelet
          19:25 03.12.2021

          tak určitě ..

          tak určitě ..

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 2