MSDM: Protiraketová obrana pro bojové letouny
- 18. 3. 2016
- 28 komentářů
- Jan Grohmann
Lockheed Martin nabízí americkému letectvu novou koncepci "osobní" protiraketové obrany letadel. Speciální miniaturní protiraketové střely, označované pracovně MSDM (Miniature Self Defence Munition), umožní letadlu ubránit se před pozemními raketovými systémy protivzdušné obrany (PVO) i před raketami vzduch-vzduch letadel protivníka.
V současné době bojový letoun nemá příliš šancí se bránit před raketovými systémy protivníka. Obrovskou hrozbou pro letadla jsou například ruské protiletecké systémy S-400. Letadlo může zkusit raketu (s radarovým naváděním) rušit, dostat se rychle ze smrtící zóny rakety nebo použit dipólové odražeče.
V případě raket s infračerveným naváděním (především blízkého dosahu) lze použít světlice nebo nejnověji infračervené lasery pro zmatení naváděcí hlavice.
Lockheed Martin ale navrhuje upravit střely země-vzduch PVO a využít je pro obranu letadel. V takovém případě stíhací letadla, ale i dopravní letouny nebo bombardéry, mohou aktivně ničit protiletecké rakety.
“Pokusit se kineticky ubránit něčemu, co na tebe bylo vystřeleno, je rozhodně zajímavá možnost,” komentuje nabídku Lockheed Martin Frank St. John, viceprezident divize pro raketové a palebné systémy. “Je to rozhodně lepší, než něco rušit nebo se pokusit obelstít.”
Lockheed Martin studuje za vlastní prostředky možnosti protiraketové obrany letadel již čtyři roky. Cílem Lockheedu je prakticky výrazně zmenšit a upravit nejnovější střelu země-vzduch PAC-3 MSE systému Patriot. Klíčovým problémem je především miniaturizace naváděcí hlavice (radaru) střely PAC-3 MSE.
PAC-3 MSE měří na délku 5,2 m a má průměr 290 mm. Hmotnost rakety je 320 kg. Naproti tomu klasická střela vzduch-vzduch dlouhého dosahu AIM-120 AMRRAM měří na délku 3,7 m, při průměru 180 mm a hmotnosti 152 kg.
V pojetí Lockheed Martin letoun se střelou MSDM zachytí blížící se raketu (radarem, infračerveným čidlem nebo systémy výstrahy před ozářením radarem). Palubní systémy dají povel k vystřelení MSDM, která se na blížící raketu navede pomocí vlastního radaru. MSDM pak bude ničit raketu přímým zásahem - bez nutností použít bojovou hlavici. Stejně tak půjde využit MSDM pro ničení letadel protivníka na krátkou vzdálenost.
Podle Franka St. Johna Lockheed pracuje na dramatickém zmenšení střely MSDM - střela nepotřebuje tak velkou zásobu paliva a ostatně ani rozměrnou bojovou hlavici. Klíčem bude především vysoká manévrovatelnost a schopnost přesného navední. Oproti AMRAAMu bude mít MSDM údajně pouze poloviční velikost a hmotnost.
V současné době výzkumné laboratoře amerického letectva AFRL (Air Force Research Laboratory) zkoumají, zda lze podobné zbraně za přijatelné peníze a technická rizika vyvinout.
AFRL vybere z několika zájemců nejnadějnější projekty (Lockheed Martin je samozřejmě favorit) a poskytne jim peníze na vypracování koncepční studie. První střely MSDM podle optimistických odhadů uvidíme v ostrém provozu do tří let.
Střely MSDM lze následně umístit na jakoukoliv leteckou techniku - vrtulníky, bezpilotní letadla, dopravní letadla nebo bombardéry. Mohou také vzniknout specializovaná letadla s obrovskou zásobu střel MSDM, které poslouží pro obranu celé letecké skupiny.
Zdroj: Flightglobal
Související články
Americký bombardér B-21: Co prozatím víme?
Americké letectvo (U.S. Air Force) před několika dny prezentovalo nákres budoucího strategického ...
- 01.03.2016
- 23 komentářů
- Jan Grohmann
Konec “pomluv”: F-35 je ve vzdušných soubojích skvělý
Norský pilot major Morten “Dolby” Hanche vyvrací pochybnosti o schopnostech stíhačky F-35 Lightning ...
- 03.03.2016
- 84 komentářů
- Jan Grohmann
VTOL-X: Nástupce V-22 Osprey dostane 24 motorů
Agentura pro výzkum pokročilých obranných projektů DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency) ...
- 08.03.2016
- 26 komentářů
- Jan Grohmann
Evropský bojový dron: Velká Británie a Francie společně
Velká Británie a Francie podepsaly dohodu o společném vývoji bojového bezpilotního letounu. Vývoj ...
- 09.03.2016
- 5 komentářů
- Jan Grohmann
logik: ano sníží dosah, ale výrobci budou muset přijít s řešením jak zvýšit účinnost raket. Nakonec to možná dopadne, tak že všichni vyplácají rakety a rozdají si to na kanóny:-) ...Zobrazit celý příspěvek
logik: ano sníží dosah, ale výrobci budou muset přijít s řešením jak zvýšit účinnost raket.
Nakonec to možná dopadne, tak že všichni vyplácají rakety a rozdají si to na kanóny:-) nebo lasery a emp.Skrýt celý příspěvekflanker.jirka: 1) manévrování snižuje výkon rakety, takže už jen to, že by si to vynutilo manévrující rakety, je plus - sníží to efektivní dosah rakety 2) ať budeš manévrovat ...Zobrazit celý příspěvek
flanker.jirka:
1) manévrování snižuje výkon rakety, takže už jen to, že by si to vynutilo manévrující rakety, je plus - sníží to efektivní dosah rakety
2) ať budeš manévrovat jak chceš, tak nakonec musíš jít sejmout letadlo, na který střílíš. Takže se ani té protiraketě z principu úplně vyhnout nemůžeš. Lehká protiraketa pak z principu bude manévrovatelnější - takže ji i těžko vymanévruješ....Skrýt celý příspěvekjj284b: to že střela sleduje cíl neznamená, že nebude mít před programované manévry při priblizeni se k cíly a nebo dokonce nebude při vývoji vybavena i klamnymi cíly. Existuje ...Zobrazit celý příspěvek
jj284b: to že střela sleduje cíl neznamená, že nebude mít před programované manévry při priblizeni se k cíly a nebo dokonce nebude při vývoji vybavena i klamnymi cíly. Existuje vice způsobů přiblížení raket nejen slepé sledování.Skrýt celý příspěvek
Pokud budou mít mašiny kvalitní situační povědomí, tak výsledkem mohou být proti rakety klidně jen o hmotnosti do 30kg. Nemusí to být extra velká střela, stara ruská raketa R 60 MK ...Zobrazit celý příspěvek
Pokud budou mít mašiny kvalitní situační povědomí, tak výsledkem mohou být proti rakety klidně jen o hmotnosti do 30kg. Nemusí to být extra velká střela, stara ruská raketa R 60 MK má dosah do 8 km při hmotnosti 44 kg. Obrana raketa takový dosah nepotřebuje, budou je tak možné je mít i na stíhačkách.
Navíc, pokud k takovým obranným opatřením dojde, tak se začnou vyrábět střely, které budou mít konstrukci potlačující demaskující projevy, jako emise IR záření nebo snizenou RCS, sníží se tak vzdálenost detekce raket letounem a tím i reakční čas. Spíše než s variantou přimého zásahu bude efektivnější podobný způsob ničení jaký ma například Iron dome.Skrýt celý příspěvekTak třeba takový systém PVO středního dosahu 9K37 Buk má rakety s maximální rychlostí od 2,8 do 4,5 M (S-400 má i raketu 48N6 s rychlostí 6,2M). PAC-3 MSE by mohla dát 4.1M. ...Zobrazit celý příspěvek
Tak třeba takový systém PVO středního dosahu 9K37 Buk má rakety s maximální rychlostí od 2,8 do 4,5 M (S-400 má i raketu 48N6 s rychlostí 6,2M). PAC-3 MSE by mohla dát 4.1M. Rychlost přiblížení by tak mohla být až 10.3M. Útočící raketa bude manévrovat. Obranná raketa by snad mohla - kdyby věděla jak (algoritmus podléhá utajení) - spočítat dráhu útočící rakety na základě znalostí polohy cíle a potom prostě dorazit včas na rande. S velkou přesností se ale počítat nedá - útočící raketa může prostě modifikovat dráhu pomocí náhodných čísel. Uvidíme, jak velký je náskok americké techniky před ruskou - jestli se jim tohle povede, tak to bude něco.
Obrana asi bude účinnější na vstřícném kurzu, na odletu to budou mít obranné střely těžké - budou muset hodně zatáčet a to je bude stát hodně času a energie.
Na cíle typu B-1 a B-52 vybavené takovým systémem bych čekal, že PVO nebude váhat odpálit i více než 2 rakety "najednou".Skrýt celý příspěvekmohlo by to byt zaujimave hlavne v spojeni s velkymi strojmi ako napr B-1 alebo B-52... predsa len, tie mozu niest desiatky tych striel.. sucasne by to zvysilo naroky na PVO, kedze ...Zobrazit celý příspěvek
mohlo by to byt zaujimave hlavne v spojeni s velkymi strojmi ako napr B-1 alebo B-52... predsa len, tie mozu niest desiatky tych striel.. sucasne by to zvysilo naroky na PVO, kedze by museli odpalovat ovela vacsi pocet striel proti kazdemu cielu...a aj tak by to nezarucovalo jeho znicenie...Skrýt celý příspěvek
...pak si teda útočící střela měla vézt vlastní malé střely, které zasáhnou obranné střely... pokud tedy ty nebudou mít ještě menší střely... :) Až "jednou" bude šlapat obranný ...Zobrazit celý příspěvek
...pak si teda útočící střela měla vézt vlastní malé střely, které zasáhnou obranné střely... pokud tedy ty nebudou mít ještě menší střely... :)
Až "jednou" bude šlapat obranný laser, tak to bude teprve "game changer"..Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...