MOKV: Naděje amerického jaderného raketového deštníku
- 25. 11. 2015
- 14 komentářů
- Jan Grohmann
Americká agentura pro protiraketovu obranu MDA (Missile Defense Agency) vyvíjí zbraňový systém MOKV (Multi-Object Kill Vehicle) schopný ničit nad hranicí atmosféry několik samostatně naváděných návratových těles MIRV (Multiple Independently targetable Reentry Vehicle). MOKV Spojeným státům umožní ubránit se útokům balistických raket s několika jadernými hlavicemi.
V současné době Spojené státy rozvíjejí v rámci programu obrany proti balistickým raketám nacházející se ve střední fázi letu (ve vesmíru) GMD (Ground-Based Midcourse Defense) systémy schopné ničit mezikontinentální balistické rakety ICBM (InterContinental Ballistic Missile) útočící na území Spojených států.
Bojové hlavice s jadernou náloží (MIRV) v současné době ničí autonomně naváděný prostředek EKV (Exoatmospheric Kill Vehicle) pohybující se nad atmosférou. EKV proti útočící raketě vynese speciálně upravená antiraketa GBI (Ground-Based Interceptor).
Dnes je na základně Fort Greely na Aljašce rozmístěno kolem 30 raket GBI. V roce 2017 počet vzroste na 44 raket.
EKV / Raytheon
GBI však unese pouze jediný prostředek EKV, který dokáže ničit pouze jednu útočící jadernou hlavici (MIRV). Například ruské rakety Topol (nejpočetněji zastoupené) dokáží doručovat jedinou jadernou hlavici, ale nejnovější námořní RSM-56 Bulava 6 až 10 hlavic.
Ke zničení všech hlavic rakety Bulava je tak třeba vypustit 6 až 10 raket GBI. Nemluvě o tom, že šance na spolehlivé zničení jedné útočící hlavice, i přes pokročilé senzory EKV, je poměrně malá. Vždyť EKV a MIRV se k sobě přibližují vysokou hypersonickou rychlostí.
EKV je již třetí generací prostředků schopných ničit MIRV nad atmosférou Země. První generaci Spojené státy otestovaly v roce 1998. Od té doby proběhlo 10 testů, ale pouze dva (v roce 2013 a 2014) byly označeny jako úspěšné.
Jedná raketa GBI v budoucnu dokáže vynést až šest prostředků MOKV. / MDA
Pentagon nyní pracuje na zmenšené a pokročilejší verzi EKV, označovanou jako MOKV. Každá raketa GBI (nebo jiná vhodná) dokáže unést až 6 prostředků MOKV, které se samostatně pohybují proti útočícím jaderným hlavicím.
Pentagon udělil počáteční kontrakt ve výši 30 milionů dolarů na vývojové práce třem firmám - Raytheon, Boeing a Lockheed Martin. S prvním testy MOKV se počítá v roce 2020.
Původně chtěla agentura MDA vyvinout prostředek schopný ničit více MIRV již v roce 2004. V roce 2009 byl ale projekt zastaven ve prospěch námořní protiraketové obrany AEGIS umístěné na torpédoborcích amerického námořnictva.
RKV je de facto výrazně modernizovaný EKV. / Raytheon
MOKV získá nejmodernější senzory, výpočetní a komunikační techniku. Pentagon po MOKV požaduje mnohem větší spolehlivost než EKV. MOKV podstatně zvýší efektivitu americké protiraketové obrany bez navýšení počtu antiraket.
Jedná se však o dlouhodobý projekt - první nasazení MOKV se počítá v roce 2030.
Jako dočasné řešení MDA pracuje na vylepšeném prostředku EKV označovaném jako RKV (Redesigned Kill Vehicle), někdy označovaném jako EKV CE-III. RKV vynikne větší spolehlivostí a pokročilejšími senzory.
Cílem programu RKV je především odstranit nízkou spolehlivost EKV. Kvůli nízké spolehlivosti EKV Spojené státy počítají s vysíláním více GBI proti jedinému cíli. S nasazením RKV se počítá od roku 2020.
Zdroj: Defense Update
Související články
Joint STARS: Americké oči na obloze
Radarový letoun Northrop Grumman E-8 Joint STARS je létající základna vybavená systémem průzkumu ...
- 04.11.2015
- 11 komentářů
- Jan Grohmann
Americké námořnictvo vyzkoušelo balistické střely Trident
Americké námořnictvo (U.S. Navy) 7. a 9. října otestovalo dvě z ponorky odpalované balistické střely ...
- 12.11.2015
- 3 komentářů
- Jan Grohmann
Joint Strike Missile: Test klíčové zbraně stíhaček F-35
Ve Spojených státech proběhl první ostrý test norské střely vzduch-země JSM (Joint Strike Missile). ...
- 12.11.2015
- 30 komentářů
- Jan Grohmann
Testy leteckých laserů: Velké naděje a problémy s turbulencí
Lockheed Martin pokračuje v testování leteckého laseru umístěného do všesměrové laserové střelecké ...
- 16.11.2015
- 0 komentářů
- Jan Grohmann
Keďže naším svetovým veľmociam poradiť, bolo mi jasné, že skôr či neskôr prenesú svoje aktivity na dominanciu v blízkom vesmíre. Na linku: ...Zobrazit celý příspěvek
Keďže naším svetovým veľmociam poradiť, bolo mi jasné, že skôr či neskôr prenesú svoje aktivity na dominanciu v blízkom vesmíre.
Na linku: https://www.youtube.com/watch?...
hovorí o takýchto stratégiach otvorenejšie geostratég G.Friedman
...USA ma zásadný zájem mít pod kontrolou všechní oceány světa. To zatím nikdo nedokázal. Díky tomu můžeme napadat lidí, zatím co oni nás napadnout nemohou.
To je moc úžasná věc, udržať si kontrolu.
Udržet si kontrolu nad oceánmi a a vesmírem, je základem naší moci.
Nejlepší spůsob, jak porazit nepřátelskou flotilou, je zabránit její výstavbe...
[V oceánov sa im tá dominancia začína rúcať.
Akosi nebezpečne ticho okolo výstavbe prieplavu v Nikaragui krajinami Číny, Ruska. Dokonca aj na armádnych wéboch. USA kvôli tomu dokonca strategickí ukončili embarga na Kubu. Ruské jadrové ponorky sú na úrovni USA. Čína tiež námorne posilňuje.]
Vo vesmíre v prostredí vakua ale veľmi dobre fungujú EMP zbrane, ktoré im môžu protiraketovú obranu ľahko vyradiť.
Už prvé jadrové skúšky vo vesmíre preukázali že jadrový výbuch na obežnej dráhe produkuje rozsiahle elektromagnetické pulzy ktoré vyradia elektroniku.
Majú už v USA vyriešené EMP zbrane, ktoré im v prvom slede napadnú takéto protiraketové obrany?
Pokiaľ mám dobré informácie, v Rusku a v Číne už pokročili vo vývoji EMP zbraní.
Na Wikipediach sa môžete dočítať, že už Jelcin chcel aktivovať jadrový kufrík.
Štartovali súčasne dve rakety. Rusi to vyhodnotili ako možný prvý sled zbraní EMP, ktoré mali vyradiť ich elektroniku a protivzdušnú obranu. Vďaka údajnej chladnokrvnosti a rozvahe veliteľa protivzdušnej obrany nedošlo k oveľa horším reakciám Ruska.
Teda už za Jelcina Rusi vážne počítali s EMP zbraňami.
Existujú aj rôzne rušičky, dokonca aj ich GPS. Dá sa predpokladať, že Rusi zaútočia v prvom slede aj na ich GPS družice, ktoré ešte asi nemajú ochranu pred EMP zbraňami.
...Pentagon nyní pracuje na zmenšené a pokročilejší verzi EKV, označovanou jako MOKV...
To už tie ich rakety majú vlastné navádzanie GPS?
Alebo je to momentálne mrhanie peniazmi daňových poplatníkov?
Naše veľmoci začínajú porušovať zmluvy o nešírení zbrani a protiraketovej obrany vo vesmíre.
Ako je mi jasne že ich špionážne, obranné a utočné satelity musia vybaviť manevrovacími tryskami, lebo si aj navzájom vyhrážaju, že chcú čistiť našu obežnú dráhu od odpadu.
Ďalej mi je jasné, že napríklad USA chcú využiť momentálnu finančnú krízu Ruska.
USA sa spikli so Saudmi v ropnej hre na nízke svetové ceny ropy. Aj povstalci, teroristi musia pašovať ropu.
Rusi musia škrtať svoje ambiciózne plány na prezbrojenie. Dostavať svoj predražený Vostočnyj. Nebudú môcť momentálne efektívne odpovedať na takéto vesmírne plány.
Ale Rusi často dokázali odpovedať asymetrickí.
V tomto ponímani už lepšie chápem reakcie, slova Putina o zrušení ISS. Rusi asi chcú použiť svoj modul ISS na nejaké asymetrické varianty odpovede na vesmírne preteky s USA. Lebo ekonomické varianty nedávajú zmysel a veľmi som sa začudoval.
Takúto vesmírnu obranu môžu využiť akurát voči druhotriednym veľmociam, ktoré tiež určite nebudú sladko spinkať.
Takýmito vesmírnymi pretekami len posunú svet hlbšie k zvýšeniu právomoci počítačom, ktoré budú vyhodnocovať v zlomkoch sekundach o obrane, útoku.
A horúca linka sa stane vlastne zbytočnou. Ale v našom svete, realite došlo k častým zlýhaniam výpočtových techník, ich programov, či dokonca ich hecknutiu.
Radšej keby dali priechod víziam, ako naštarovať výrobu vo vesmíre. Ťažbu vzácnych kovov s blízkych asteroidov. To by riadne reštartovalo aj svetovú ekonomiku. Energie je v blízkom vesmíre je tiež nespočet. Súkromníkov ako napríklad SpaceX, či vizionárov tam majú na to dostatok. Po tom by sa štvanice o energie, priestor na našej Zemi sa stali bezvýznamne. A riadne by získali aj náskok pred svojími ideovými nepriateľmi.Skrýt celý příspěvekRiMr71: Problém takových malých uklízecích botů je stále stejný. Palivo. Zatímco satelity dokáži pracovat léta hlavně kvůli tomu, že vlastně neustále padají a jenom občas ...Zobrazit celý příspěvek
RiMr71: Problém takových malých uklízecích botů je stále stejný. Palivo. Zatímco satelity dokáži pracovat léta hlavně kvůli tomu, že vlastně neustále padají a jenom občas potřebujou trochu pošťouchnout a vyrovnat, tak tihle uklízecí budou muset nejenom často manévrovat, ale i manuálně odhazovat odpad. Takový robot by neměl moc dlouhou životnost. Dokud tedy někdo nevymyslí nějaký způsob jak manipulovat s vesmírným odpadem nějak na rozumnou dálku (například elektromagneticky), tak z té velké úklidové akce moc nebude.Skrýt celý příspěvek
...no jo... ta USA je hospodářsky úplná Severní Korea... Nejvyšší čas spořit v rublech... Ale škoda času mořit se s trolem - zajímavější je, případné mírové použití podobných ...Zobrazit celý příspěvek
...no jo... ta USA je hospodářsky úplná Severní Korea...
Nejvyšší čas spořit v rublech...
Ale škoda času mořit se s trolem - zajímavější je, případné mírové použití podobných "lovců" na úklid kolem oběžné dráhy. Debatuje se o nutnosti to tam trochu zamést čím dál častěji. Jasně - nějaké jaderné exploze na oběžné dráze by asi spálily, nebo natlačily do a od atmosféry úlomky v dosahu tlakové vlny, ale to přece jen asi není to pravé ořechové pro ty pidižvíky dole... :)
Ale dovedu si představit hejna takových malých "botů" starajících se každý o svůj prostor.
Ono skoro každá vojenská technologie přinesla užitek i v civilu (obvzláště u těch zadlužených štváčů z volstrýtu), tak třeba by něco "káplo" i z tohoto.Skrýt celý příspěvekTo premyslcz: No ja bych rekl, ze je to jeden z poslednich zpusobu, jak podojit rozpocet USA, kdyz zadluzeni USA k HDP neni pres 100%, ale pres 300%. The former U.S. ...Zobrazit celý příspěvek
To premyslcz:
No ja bych rekl, ze je to jeden z poslednich zpusobu, jak podojit rozpocet USA, kdyz zadluzeni USA k HDP neni pres 100%, ale pres 300%.
The former U.S. comptroller general says the real U.S. debt is closer to about $65 trillion than the oft-cited figure of $18 trillion.
Dave Walker, who headed the Government Accountability Office (GAO) under Presidents Bill Clinton and George W. Bush, said when you add up all of the nation’s unfunded liabilities, the national debt is more than three times the number generally advertised.
“If you end up adding to that $18.5 trillion the unfunded civilian and military pensions and retiree healthcare, the additional underfunding for Social Security, the additional underfunding for Medicare, various commitments and contingencies that the federal government has, the real number is about $65 trillion rather than $18 trillion, and it’s growing automatically absent reforms,” Walker told host John Catsimatidis on “The Cats Roundtable” on New York’s AM-970 in an interview airing Sunday.
http://thehill.com/blogs/blog-... Skrýt celý příspěvekSamozřejmě, pokud někdo argumentuje tím, že kdyby Rusové (nebo kdokoliv jiný) odpálil celý svůj jaderný arzenál, tak ho nic na světě nezastaví, tak je jasné že jde o tu naprosto ...Zobrazit celý příspěvek
Samozřejmě, pokud někdo argumentuje tím, že kdyby Rusové (nebo kdokoliv jiný) odpálil celý svůj jaderný arzenál, tak ho nic na světě nezastaví, tak je jasné že jde o tu naprosto nejkrajnější možnost, kdy je už naprosto jedno, co bude pak, protože i kdyby něco přežilo, tak následná nukleární zima zahubí ten zbytek.Skrýt celý příspěvek
To mě prijde jako projekt "hvezdné války" za Regana s cílem uzbrojit SSSR aby se eknomicky polozilo. Mozna vytahnul nekdo ze supliku How to manual z 80let :)
To byl vtip.To mě prijde jako projekt "hvezdné války" za Regana s cílem uzbrojit SSSR aby se eknomicky polozilo. Mozna vytahnul nekdo ze supliku How to manual z 80let :)
To byl vtip.Nějak nechápu co vám u tohoto článku přijde divné. Nejedná se o nový systém obrany, ale jen o úpravu starého systému pro udržení akceschopnosti i v blízké budoucnosti. Přeci jen ...Zobrazit celý příspěvek
Nějak nechápu co vám u tohoto článku přijde divné. Nejedná se o nový systém obrany, ale jen o úpravu starého systému pro udržení akceschopnosti i v blízké budoucnosti. Přeci jen ten původní z časů studené války už asi nebyl úplně moderní.
Pro ničení raket mi přijde vhodnější laser (což je spíš budoucnost), přeci jen "trefovat kulku kulkou", ale Izraelcům funguje obdobný systém více než dobře.
Hodně lidem přijde že Američané mají schopnosti jen na obranu a sami nemají jaderné střely :D Navíc pokud by mělo dojít k obnovení "hvězdných válek" (boj ve vesmíru z časů studené války). Tak na tohle má finance jen USA a snad Čína. právě tím bylo vyčerpáno SSSR, které ovládalo "polovinu planety"... současné rusko zkrátka nemůže mít a ani nemá kapacity a potenciál srovnávat s tehdejším SSSR - byť tak rádo činíSkrýt celý příspěvek"To je krok první strany. A ten zničí jenom jednu. " Jakože ta druhá strana bude tiše sledovat na systémech včasného varování jak se k nim blíží "stovky raket"? Nebo jak si to ...Zobrazit celý příspěvek
"To je krok první strany. A ten zničí jenom jednu. "
Jakože ta druhá strana bude tiše sledovat na systémech včasného varování jak se k nim blíží "stovky raket"? Nebo jak si to maluješ? Víš jak dlouho letí balistická mezikontinentální střela? Někde ve 3/4 jejich cesty potkají v opačném směru odvetnou vlnu.
"když k něčemu dojde, zamoří se atmosféra planety"
Mě se zkrátka zdá, že nevíš o čem mluvíš..
"Je třeba stále studené války a atmosféry strachu?"
A toto je vyloženě naivní dotaz. Bylo by to krásné, kdyby se všichni lidé chytli za ruce a zpívajíc písně o lásce a porozumění šli vstříc rannímu slunci, ale spoléhat se na to, případně "nastavovat druhou tvář" je sebevražedné.Skrýt celý příspěvekTo je krok první strany. A ten zničí jenom jednu. Druhá strana již určitě pracuje na tom, nebo už to má zpracované, jak tento prostředek oklamat v první fázi. Paradoxem zůstává, že ...Zobrazit celý příspěvek
To je krok první strany. A ten zničí jenom jednu. Druhá strana již určitě pracuje na tom, nebo už to má zpracované, jak tento prostředek oklamat v první fázi. Paradoxem zůstává, že je stále nebezpečný ten Rus. A, když k něčemu dojde, zamoří se atmosféra planety. Je třeba stále studené války a atmosféry strachu? Asi to je pro určitý vývoj žádoucí, aby byly na to uvolňovány prostředky.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...