Modernizace ruského námořnictva se dotkne ponorek i hladinových lodí
- 12. 9. 2012
- 4 komentářů
- Ctirad Sviták
Flotila ruských válečných ponorek bude v nejbližších letech výrazně modernizována a rozšířena. Modernizace však čeká i hladinová vojenská plavidla. Moskva také počítá s vybudováním systému námořní protiraketové obrany. Vyplývá to z informací, které ruské tiskové agentuře RIA poskytl vedoucí oddělení státních zbrojních zakázek Sjednocené loďařské společnosti Anatolij Šmenov.
Již do konce letošního roku ruské námořnictvo převezme dvě atomové ponorky čtvrté generace, označované jako projekt 955 „Borej.“ Ty jsou schopné nést mezikontinentální jaderné rakety Bulava. První z nich, pojmenovaná „Jurij Dlouhoruký“ bude operovat v severních mořích, druhá, nazvaná „Alexandr Něvský“, v Tichém oceánu. Aktuální plán přezbrojení ruského námořnictva počítá s tím, že bude postaveno pět ponorek této třídy.
Ruská admiralita chce také ještě letos zařadit do služby první atomovou ponorku páté generace „Severodvinsk“ (projekt 855 „Jasan“) s křídlatými střelami dlouhého doletu na palubě. Tento typ ponorky v současné době prochází závěrečnými podnikovými a státními prověrkami.
Foto: Ponorka projektu 677 Lada - vmf.oruzie.ru
Námořnictvo současně počítá s tím, že i nadále bude používat dvě poslední atomové ponorky projektu 941 „Tajfun“, které jsou ještě v činné službě. „Jak u ponorky „Severstal“, tak u „Archangelsku“ se uvažuje o tom, zda budou upraveny tak, aby mohly nést rakety „Bulava“, nebo zda budou vyzbrojeny křídlatými střelami dlouhého doletu,“ řekl Šmenov. Modernizována bude také ponorka „Bělgorod“ (projekt 949 „Granit“), která je dvojčetem v srpnu 2000 tragicky ztroskotavšího Kursku.
Vedle atomových ponorek chce Rusko obnovit i výrobu klasických diesel-elektrických ponorek projektu 667 „Lada“. Těch by mělo být pro potřeby válečného námořnictva vyrobeno osm. Na druhou stranu již ruská admiralita nepočítá s dalším využíváním malých ponorek projektu 865„Piraňa“. Ty jsou vybaveny výstupní komorou pro potápěče a byly určeny k provádění námořních diverzních akcí. „Tyto ponorky, a ponorky projektu „Lada“ nabídneme zahraničním zájemcům,“ uvedl Šmenov.
Foto: Ato mový křižník Admirál Nachimov / Oborona Rosii
Admiralita počítá také s modernizací těžkého atomového křižníku Admirál Nachimov, který byl na vodu spuštěn v roce 1988 (projekt 1144 „Orlan“). Jen v letošním roce má být na tento projekt vyčleněno 5 miliard rublů. Modernizováno bude rovněž všech 14 torpédoborců projektu 956 „Saryč“, které byly na vodu spuštěny v letech 1980 až 1992.
Ruské vojenské konstrukční kanceláře také aktivně pracují na vývoji nového torpédoborce, pravděpodobně s atomovým pohonem a víceúčelové lodi, typu korveta, určené k ochraně pobřežních vod. O její konečné podobě však nebylo ještě rozhodnuto. Šmenov řekl, že zatím nepadlo rozhodnutí, zda se bude jednat o loď s klasickou kýlovou konstrukcí trupu. „Ve hře je i možnost, že půjde o konstrukci typu katamarán nebo trimaran,“ uvedl.
Jak již Armádní noviny 11. prosince loňského roku informovaly, Moskva také počítá s nákupem francouzských vrtulníkových výsadkových lodí třídy „Mistral.“ Ty by pod ruskou vlajkou měly začít operovat v tichooceánské oblasti od roku 2014.
Foto: Křižník Aurora ve své současném kotvišti v Petrohradě / RIA
V souvislosti se změnami v námořnictvu však přišla z Ruska i kuriosní zpráva. Týká se křižníku Aurora, který výstřelem z děla dal v roce 1917 signál k zahájení komunistického převratu v zemi. Toto plavidlo, které neslo označení „loď číslo 1“, bylo teprve před dvěmi lety oficiálně vyřazeno z činné služby. Nyní členové petrohradského sdružení námořníků, kteří sloužili na ponorkách, požadují, aby byl znovu zařazen mezi lodě ruského válečného námořnictva.
Související články
Laserové zbraně nastupují k námořnictvu
Laser má oproti projektilovým zbraním řadu výhod. Dokáže střílet velmi rychle, přesně a na obrovské ...
- 11.09.2011
- 1 komentářů
- Jan Grohmann
Ruská armáda kupuje francouzské válečné lodě Mistral
Co se ještě před pár lety zdálo čirou fantazií, se nyní stává realitou. Ruská armáda začíná pomalu ...
- 11.12.2011
- 0 komentářů
- Jan Grohmann
Mezikontinentální raketa Bulava - ocelová pěst Ruska
Rusko vstupuje do nové éry jaderného odstrašování. V pátek rusové udělali pomyslnou tečku ve vývoji ...
- 29.12.2011
- 4 komentářů
- Jan Grohmann
„Nový“ ruský palubní stíhač MiG-29K
Ruské námořnictvo iniciovalo vznik palubní verze stíhacího letounu MiG-29 už na konci sedmdesátých ...
- 24.01.2012
- 1 komentářů
- Michal Polák
Článeček zajímavý ale máte chybné první foto. Není na něm Projekt 955 ale některá z "Delt", patrně Projekt 667BDRM "Delfin" (NATO-Code "Delta IV")...
Článeček zajímavý ale máte chybné první foto. Není na něm Projekt 955 ale některá z "Delt", patrně Projekt 667BDRM "Delfin" (NATO-Code "Delta IV")...
Ruské ozbrojené síly chtějí masivně modernizovat. Ruský ministr obrany plánoval na období let 2011-2020 pořízení: 600 bojových letounů, 10 jaderných ponorek třídy Yasen a 1 000 ...Zobrazit celý příspěvek
Ruské ozbrojené síly chtějí masivně modernizovat. Ruský ministr obrany plánoval na období let 2011-2020 pořízení: 600 bojových letounů, 10 jaderných ponorek třídy Yasen a 1 000 helikoptér, vyslat na oběžnou dráhu min. 100 vojenských satelitů, vyvinout bombardér 5. generace a do roku 2023 postavit jadernou letadlovou loď. To je jen krátký výčet plánů, které se objevily v posledních 2 letech.
Bohužel/bohudík se to zdá být zcela mimo realitu. Ruský zbrojní průmysl by totiž potřeboval zcela zásadní změny. Na začátku 90. let se ruský zbrojní průmysl pohyboval ve značné krizi a hodně netransformovaných podniků (i díky politické nevoli k privatizaci, uvolnění pro zahraniční investice, atd.) krachovalo, nebo se tomu značně blížilo (za povšimnutí stojí nedávné informace o značných finančních problémech výrobce ak-47 - viz Spiegel). Neinvestování do modernizace a technologií znamená, že dodnes ruský zbrojní průmysl jen recykluje a jen s vypětím všech sil se někdy objeví něco nového. Struktura zaměstnanců v ruském zbrojním průmyslu je přestárlá (průměrný věk 55-60 let; ruská populace vůbec značně stárne a je demografický vývoje je negativní) a nenabízí konkurenceschopné výdělky. 1/5 ruského obranného průmyslu padne na korupci. O struktuře exportních trhů (např. v r. 2000 Rusko exportovalo 80 % veškeré své zbrojní výroby) a příležitostí ani nemluvě. Krom toho, že tamní "know-how" poškozuje narušování průmyslového vlastnictví ze strany Číny (i přesto dochází k vyjednávání o dalších obchodech s ČLR).
Připočtěme k tomu závislost ruských investic do obrany (potažmo celkových výdajů vlády) na výnosech z exportu ropy a zemního plynu. Pokles cen ropy v důsledku hospodářské krize v r. 2008 citelně poznamenal ruský rozpočet, který funguje na střednědobém předpokladu vývoje cen na těchto trzích a už méně počítá s volatilitou.
Když to vše shrnu, tak bych podobné informace bral se značnou rezervou. Rozhodně nechci tvrdit, že to není reálné, ale fakta mluví za vše (a to se nebavím o dalších problémech, jako např. sociálních).Skrýt celý příspěvek„Jurij Dlouhoruký“ ?
tak potom radšej úplne počeštený názov „Jiří Dlouhoruký“, ak sa vám hnusí používať oruginálny názov „Jurij Dolgorukoj“
:)„Jurij Dlouhoruký“ ?
tak potom radšej úplne počeštený názov „Jiří Dlouhoruký“, ak sa vám hnusí používať oruginálny názov „Jurij Dolgorukoj“
:)
Načítám diskuzi...