Mezinárodní výstava obranného průmyslu MSPO – část. 1

MSPO 2012
Foto: Výstavy se účastnily delegace uzavírající miliardové obchody i opravdoví nadšenci. Klikni pro větší obrázek. / Karel Zahradníček

Ve středu Armádní noviny podnikly cestu na mezinárodní výstavu obranného průmyslu MSPO do města Kielce ve středním Polsku. Výstava MSPO (Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego) je třetí největší výstavou vojenské techniky v Evropě - po Eurosatory a Farnborguhu. Počet zúčastněných firem a široká škála moderní techniky pak dala tušit, jak hodně je Polsko důležitým zákazníkem pro světové výrobce vojenské techniky.

Evropská vojenská výstava za přijatelnou cenu

Už příjezd k rozlehlému výstavišti Targi Kielce dával podle počtu návštěvníku tušit, že se jedná o vojenskou událost evropského významu. Jen pro zajímavost, cena vstupenky byla jen 450 Kč, cena vstupenky na letošní slovenský IDEB (na místě) 750 Kč.

MSPO 2012 Foto: Polský kolový obojživelný transportér Hipopotam. Klikni pro větší obrázek. / Autor

Po vstupu nás zaujal především nový polský kolový obojživelný transportér Hipopotam stojící hned u brány a polské lehké kolové vozidlo Zubr v policejní úpravě. Opodál stál pak stroj, který můžeme teoreticky v blízké budoucnosti potkat ve výzbroji Armády České republiky - Iveco LMV v úpravě jako lehký nákladní automobil.

Venku jsme si nenechali také ujít bojový kontejner LOOK, o kterém jsme informovali v samotném článku. Viděli jsme v reálu dálkově umístěnou zbraňovou stanici, kulové průzkumné pouzdro i ovládací a kontrolní stanoviště uvnitř kontejneru.

MSPO 2012 Foto: Sikorsky UH-60 Black Hawk vyráběný v polské firmě PZL-Mielec. Klikni pro větší obrázek. / Radek Zahradníček

Na pravé stráně pak bylo umístěno letecké křídlo výstavy. Hlavní dominantou byl americký transportní vrtulník Sikorsky UH-60 Black Hawk vyráběný v polské firmě PZL-Mielec. Zaujal nás však také černý koncept lehkého bitevního vrtulníku SW-4 RUAS vzniklý ve spolupráci polské PZL Swidnik a anglicko-italské AugustaWestland.

Král obrněné techniky - Leopard 2 A4M CAN

Hlavnímu areálu E dominoval jednoznačně německý tank Leopard v nejmodernější variantě Leopard 2 A4M CAN určený pro kanadskou armádu. Tank o váze 62 tun je vybaven 120mm kanónem L44 a spřaženým 7,62mm kulometem. Kanadské síly tanky Leopard intenzivně používají v Afghánistánu, proto je součásti výbavy verze A4M CAN i maskovací pouštní síť.

MSPO 2012 Foto: Kolem tanku Leopard 2 A4M CAN byl opravdu čilý ruch. Klikni pro větší obrázek. / Autor

Zajímavý byl intenzivní ruch kolem tanku Leopard, kde se desítky vysokých německých a polských pohlavárů bavilo nad sklenkou šampaňského. Je jasné, že německá firma KMW cítí v Polsku velkou šanci na prodej tanku Leopard. Má také důvod, neboť v polské armádě slouží několik stovek starších tanků Leopard, které je nutné modernizovat nebo vyřadit. Nemluvě o zastarávající flotile tanků T-72, ale i modernizovaných PT-91 Twardy.

Hned po levé stráně se nacházel areal C, kde sídlila chlouba polského vojenského průmyslu, firma Bumar. Zde jsme si mohli mimo jiné shlédnout právě polskou modernizaci tanku T-72 označovanou jako PT-91 Twardy a koncept polského vojáka budoucnosti Tytan – u něhož se počítá s použitím nové pušky MSBS-5,56 mm.

MSPO 2012 Foto: Tank PT-1 Twardy. Klikni pro větší obrázek. / Autor

O kousek dále pak sídlila polská firma Huta Stalowa Wola S.A. (HSW) – specialista na dělostřelecké systémy. Na jejím stánku jsme mohli obdivovat samohybnou houfnici KRAB 155 mm využívající polského kolového podvozku Kalina a dělostřelecké věže převzaté z britského samohybného děla AS 90.

Útočná puška MSBS-5,56 a 40mm granátomet

Jedním z hlavních důvodů naší návštěvy byla nová polská útočná puška MSBS-5,56, kterou jsme si mohli v rukou potěžkat. Samotná zbraň je klasické konstrukce, je však poznat péče, která byla věnována ergonomii.

MSPO 2012 Foto: MSBS-5,56. Klikni pro větší obrázek. / Radek Zahradníček

Pažba je nastavitelná a sklopná, na horní části je po celé délce umístěn kolejnicový systém, přepínač palby je v režimu "safe"-jedna rána-automat. Zásobník se vyhazuje stisknutím pojistky ze strany, podobně jako u FN SCAR.

Měli jsme také šanci si promluvit s příslušníkem elitních polských jednotek, který nám potvrdil povedenost celé konstrukce. Dle jeho slov je zbraň ergonomicky perfektně zvládnuta a lze velmi rychle měnit zásobníky – dle něj skutečná zbraň 21. století. Ostatně živou ukázku a prezentaci přineseme příští týden v chystané video reportáži. 

MSPO 2012 Foto: MSBS-5,56 a 40mm granátomet. Klikni pro větší obrázek. / Autor

Součásti zbraně byl i moderně vypadající jednoranný 40mm granátomet. Granátomet měl ergonomicky tvarovanou rukojeť a vyklápěl se standardně do strany. Oproti jiným konstrukcím, kdy se hlaveň manuálně posune dopředu a vyklopí, se výklopný pohyb u polského granátometu provádí pomocí pojistky umístěné před spoušti. Toto řešení nás však příliš nezaujalo. V klidu výstavní haly fungovalo celkem dobře, ale otázkou je, jak se bude hmatově nevýrazná pojistka ovládat v rukou vojáka, vystavenému silnému bojovému stresu.

Chybějící Anders…

Trošku překvapením pro nás byla absence bojového vozidla Anders. Ač jsme se ho snažili usilovně najít, naše snaha byla marná. Zda jednoduše na výstavě nebyl přítomen, nebo jsme ho v záplavě techniky přehlédli… nevíme.

MSPO 2012 Foto: Borec na konec. Otočná vež s dvojicí bubnových 40mm granátometů. Klikni pro větší obrázek. / Radek Zahradníček

Druhou část článku dokončíme příští týden, kdy vám přineseme další informace, fotky a především originální video reportáž. Uvidíte na živo největší hvězdy MSPO 2012, ale také živou prezentaci polské útočné pušce MSBS-5,56mm, kterou nám obstaral člen elitních polských jednotek. 

Fotogalerie

MSPO 2012 MSPO 2012 MSPO 2012
MSPO 2012 MSPO 2012 MSPO 2012
MSPO 2012 MSPO 2012 MSPO 2012
MSPO 2012 MSPO 2012 MSPO 2012
MSPO 2012 MSPO 2012 MSPO 2012
MSPO 2012 MSPO 2012 MSPO 2012
MSPO 2012 MSPO 2012 MSPO 2012

Nahlásit chybu v článku


Související články

Mezinárodní vojenská výstava IDEB 2012- BREN vs. SCAR

Ve slovenské metropoli Bratislavě se koná každé dva roky mezinárodní výstava vojenská techniky IDEB. ...

Polská armáda plánuje ambiciózní modernizaci svého vrtulníkového letectva

Poláci měli vždy speciální vztah ke své armádě. Byla a je největším zdrojem polské národní hrdosti - ...

Bojový kontejner LOOK

Kontejner nemusí sloužit jen k přepravování materiálu, nebo jako ubytovací buňka pro vojáky, ale ...

MSBS-5,56 - Polská útočná puška odhalena

Polský vojenský průmysl jede na plné obrátky. Díky chuti (a vojenskému rozpočtu) polské armády ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Jan Grohmann
    22:46 13.09.2012

    HD video nahráno.

    HD video nahráno.

  • Kubec
    13:04 12.09.2012

    Díky

    Díky

  • Jan Grohmann
    11:42 08.09.2012

    Pro Tubec: SAKO MRG T 10 - http://www.sako.fi/sako_trg_m1...

    Pro Tubec: SAKO MRG T 10 - http://www.sako.fi/sako_trg_m1...

  • Kubec
    10:31 08.09.2012

    měl bych dotaz na čtvrtou fotku, nevíte někdo co je to za pušku?

    měl bych dotaz na čtvrtou fotku, nevíte někdo co je to za pušku?

  • Standa
    19:19 07.09.2012

    S tím Leopardem 2A4M, že je nejmodernější. Není nejmodernější Leopard 2A7 určený pro SA?

    S tím Leopardem 2A4M, že je nejmodernější. Není nejmodernější Leopard 2A7 určený pro SA?

  • Jan Grohmann
    18:08 07.09.2012

    Pro Lacina. Na výstavě šlo opravdu vidět, že polský vojenský průmysl je na úrovni. U Poláků se armáda těší historicky velké podpoře, takže politici se nemusejí bát dávat do armády ...Zobrazit celý příspěvek

    Pro Lacina. Na výstavě šlo opravdu vidět, že polský vojenský průmysl je na úrovni. U Poláků se armáda těší historicky velké podpoře, takže politici se nemusejí bát dávat do armády peníze. U nás by ztráceli politické body, naopak u Poláků si je podporou armády získávají.Skrýt celý příspěvek

  • Jirka
    17:29 07.09.2012

    taky už delší dobu závistivě koukám na poláky a jejich rozvoj ve vojenském průmyslu... prostě se jim armáda a její průmysl nedostal do správy pochybných exotů jako u nás. Snad není ...Zobrazit celý příspěvek

    taky už delší dobu závistivě koukám na poláky a jejich rozvoj ve vojenském průmyslu... prostě se jim armáda a její průmysl nedostal do správy pochybných exotů jako u nás. Snad není ani moc přehnané si myslet, že nebýt některých lidí, tak jsme teď světové úrovni. Místo toho kupujeme nepoužitelné stroje, jiné si draze pronajímáme a tak to půjde dál až do hořkého konce, kdy nebudeme schopni si vyrobit ani luk a šípy... RIP czech defence industrySkrýt celý příspěvek

  • Ondřej Lacina
    16:59 07.09.2012

    Poláci na to jdou dobře :) Čím víc o jejich armádě čtu, tak zjišťuji že moje dřívější mínění o jejich armádě bylo naprosto mylné.

    Poláci na to jdou dobře :) Čím víc o jejich armádě čtu, tak zjišťuji že moje dřívější mínění o jejich armádě bylo naprosto mylné.

Načítám diskuzi...