Maďarsko kupuje systémy protivzdušné obrany NASAMS. Co Česká republika?

-
13. 8. 2020
-
135 komentářů
-
Jan Grohmann
Americký velvyslanec v Maďarsku David Cornstein a maďarský ministr obrany Tibor Benkő společně oznámili začátek uzavření dohody o společném záměru LOI (Letter of Intent) ohledně dodávek amerických střel AMRAAM (Advanced Medium-Range Air-to-Air Missiles) do Maďarska. To znamená jediné ‒ Maďarsko střely AMRAAM kupuje pro americko-norské systémy protivzdušné obrany (PVO) NASAMS (National Advanced Surface to Air Missile System).
Maďarsko
Uzavření LOI znamená, že obě strany se dohodly na všech podstatných podrobnostech a záměrech prodeje. Nyní obě strany začnou jednat o finální podobě kupní smlouvy. Není ale úplně jasné, zda americko-maďarská LOI o prodeji AMRAAMů je právně závazná (může, ale také nemusí být).
Nákup střel AMRAAM, s největší pravděpodobností také výkonějších AMRAAM-ER (AMRAAM-Extended Range), proběhne skrz standardní procedury a nástroje amerického systému zahraničního prodeje FMS (Foreign Military Sales). Přes FMS Spojené státy prodávají své nejpokročilejší a nejdůležitější zbraňové systémy. Půjde také o historicky největší prodej amerických zbraní do Maďarska.
V srpnu minulého roku americká agentura DSCA (Defense Security Cooperation Agency) odsouhlasila potenciální prodej až 180 střel AIM-120C-7 AMRAAM do Maďarska za 500 milionů dolarů. V květnu letošního roku pak DSCA schválila potenciální prodej až 60 střel země-vzduch AIM-120C-7/C-8 AMRAAM-ER za 230 milionů dolarů.
V obou případech jde o střely země-vzduch určené pro maďarský systém NASAMS, které konstrukčně přímo vycházejí z leteckých střel vzduch-vzduch AMRAAM. Verze AMRAAM-ER má výkonnější raketový motor a je výhradně určena pro komplety NASAMS. Avšak ani pozemní verzi AMRAAMu (má například větší řídící aerodynamické plochy, jiný letový software) nelze jednoduše umístit na bojové letadlo.
Abychom byli zcela korektní, nelze vyloučit, že některé objednané maďarské AMRAAMy jsou ve verzi vzduch-vzduch a jsou určené pro maďarské Gripeny. Dokumenty DSCA takovou možnost teoreticky připouštějí.
Velvyslanec David Cornstein a maďarský ministr obrany Tibor Benkő podepisují dohodu o společném záměru. / honvedelem.hu
Zmíňovaná verze AIM-120C-8, nebo také AIM-120D, je nejnovější model střel AMRAAM. Oproti staršímu modelu AIM-120C-7 střela C-8 kromě inerciálního naváděcího systému získala také GPS navigaci, což dovoluje střele letět po mnohem efektivnější trajektorii. To (mimo jiného) prodloužilo dolet. Letecká verze (vzduch-vzduch) AIM-120C-8 má dolet až 160 km, což je o 50 % více než u předchozího leteckého modelu AIM-120C-7.
Další zásadní předností verze C-8 je obousměrný datalink, což výrazně zvyšuje odolnost střely proti působení prostředků elektronického boje. Předchozí model AIM-120C-7 není schopen data vysílat, ale pouze přijímat. Pokud tedy například nepřítel zaruší naváděcí radiolokátor AIM-120C-8, pilot v letadle se to dozví a může tedy navádět střelu dokud radiolokátor střely opět nezachytí cíl.
AIM-120C-8 má také vylepšený radiolokátor, komunikační systémy, nové počítačové vybavení a software, vše s ohledem na udržení schopností střely bojovat proti nejnovějším hrozbám. Navíc zbraň umožňuje budoucí snadné softwarové modernizace. Tyto výhody mají pravděpodobně letecké i pozemní verze AMRAAMů.
NASAMS a testovací odpal AMRAAM-ER
Ve výsledku má tedy AIM-120C-8 (pozemní i letecká verze) mnohem větší zónu zaručeného zničení (no-escape zone), než předchozí modely. Všechny tyto úpravy dovolují letounu nebo pozemní PVO vystřelit několik střel AMRAAM najednou, nebo při dostatečném počtu dva AMRAAMy proti jednomu cíli. Například nejnovější verze F-15 dokáže pojmout až 16 střel AMRAAM, tedy dokáže na osm nepřátelských letounů „najednou“ vypálit po dvou AMRAAMech.
Celkově do dnešních dní bylo vyrobeno více než 17 500 střel AMRAAM. Střely strávily zavěšené na letounech 1,8 milionu hodin a bylo provedeno více než 2900 odpalů.
Zpět do Maďarska a k pozemní PVO. V případě nákupu maďarských AMRAAMů (země-vzduch) se mluví o investiční částce jedne miliardy dolarů. Maximální schválená prodejní částka za 180 střel AIM-120C-7 a 60 AIM-120C-7/C-8 je ale 730 milionů dolarů. Jde přitom o maximální částku (vč. komplexního provozně-servisně-výcvikového ekosystému), která ve výsledku bude jistě nižší. Částka jedna miliarda dolarů tak s největší pravděpodobností odpovídá za celý komplet NASAMS i se střelami AMRAAM.
„Tato objednávka [AMRAAMů] dále prohloubí vynikající bezpečnostní spolupráci mezi našimi dvěma zeměmi. Spolu s Dohodou o obranné spolupráci (DCA), uzavřenou v roce 2019, šlo v posledních letech o hlavní dosažené úspěchy, které zlepšují dlouhodobou bezpečnost obou zemí a regionu,“ uvedla v tiskovém prohlášení americká ambasáda v Maďarsku.
„Oceňujeme, že maďarská vláda je pevně odhodlána pokračovat v modernizaci maďarské armády získáním nejpokročilejšího systému protivzdušné obrany středního doletu na světě, který zlepší schopnost Maďarska poskytovat kolektivní a vlastní obranu. Těšíme se na spolupráci s naším NATO spojencem Maďarskem na tomto projektu a pokračujeme v posilování našeho dlouhodobého strategického partnerství,“ končí tisková zpráva amerického velvyslanectví. Samotný velvyslanec Cornstein vysloveně za zodpovědný přístup k armádě pochválil maďarského ministra i členy maďarské vlády.
Střela země-vzduch AMRAAM-ER; větší foto / Duch.seb, CC BY-SA 3.0
Česká republika
Česká republika za čtyři baterie PVO (v každé jsou čtyři odpalovací vozidla) hodlá zaplatit více než dvakrát menší částku než Maďarsko. S největší pravděpodobností přitom Maďarsko nakoupí také čtyři baterie PVO, ale není to oficiálně potvrzeno.
ČR (z počátku) tedy nakoupí jen okolo 100 střel země-vzduch. Každé ze 16 odpalovacích vozidel bude mít minimálně čtyři střely (NASAMS nabízí odpalovací vozidla pro čtyři nebo šest střel), což celkově dělá 64 střel. Pokud budeme chtít každé vozidlo přebít aspoň jednou, požadavkem bude nákup aspoň 128 střel, samozřejmě včetně dalších střel pro účely testování, servisních prohlídek atd. Pokud v rámci 128 střel nakoupíme jen nejvýkonnější AIM-120C-8 AMRAAM-ER, musíme si připravit 400 až 500 milionů dolarů, tedy 8,8 až 11 miliard Kč.
Vše záleží na tom, a platí to pro Maďarsko i Českou republiku, kolik cílů má pozemní PVO „vstřebat“. Výrobci uvádí pravděpodobnost zásahu 90 až 95 % pro jednu střelu země-vzduch. Už ale neříkají, že jde o výsledek střeleb na „spolupracující“ a nebránící se cíle, tedy cíle letící po známé dráze, ve stejné výšce, stejnou rychlostí a bez působení prostředků elektronického boje.
Letecká střela vzduch-vzduch AIM-120C AMRAAM; větší foto / SCDBob, CC BY-SA 2.5
V reálném boji, kdy se cíle objevují z nečekaných směrů, letových hladinách i rychlostech, při nasazení prostředků elektronického boje, ale i aktivních protiopatřeních (koutové odražeče, klamné cíle), pravděpodobnost zásahu jedné střely proti jednomu cíli klesá přinejlepším na 80 %. To vyžaduje, a důkazem je praxe, vyslat dvě střely proti jednomu cíli. Izraelská PVO dokonce vysílá tři střely proti jednomu cíli, aby zajistila 100% zničení.
Čtyři baterie (tedy 16 vozidel a 64 střel), tak má potenciál zničit 32 cílů. V případě nákupu 100 raket bude potenciál celé české pozemní PVO reálně 50 cílů. Samozřejmě nejen velmi drahých letadel, ale například i dronů, jejichž cena může být menší než cena dvojice vypálených AMRAAMů (tedy 2 x cca 1,5 milionu dolarů).
Nakonec si musíme uvědomit, že nákup systémů PVO Českou republikou a Maďarskem je spíše o přechodu na nové západní technologie, a to především na moderní systémy řízení a velení, systémy řízení palby a moderní radiolokační techniku. V žádném případě nejde o počty nasaditelné ve válce. Ve skutečné válce, podobné nízkopočetné high-tech systémy (nejen PVO, a nejen v ČR) budou do jednoho zničeny, vyčerpány, vypotřebovány nebo poškozeny po pár týdnech intenzivních bojů.
Zdroj: hu.usembassy.gov
Související články
Litva kupuje systémy protivzdušné obrany NASAMS
Litva pokračuje s výrazným posilováním svých ozbrojených sil. Po pořízení 88 bojových vozidel ...
-
26.09.2016
-
57 komentářů
-
Jan Grohmann
Protivzdušný systém NASAMS 2 pro Maďarsko
V únoru letošního roku maďarská média přinesla první informace o zájmu armády nakoupit raketový ...
-
28.08.2019
-
96 komentářů
-
Jan Grohmann
Novinky z Pobaltí: NASAMS 2 pro Litvu, houfnice K9 pro Estonsko
Baltské státy pokračují v investicích do své obrany. Estonsko nakoupí dalších šest jihokorejských ...
-
08.10.2019
-
10 komentářů
-
Jan Grohmann
Protivzdušná obrana České republiky: NASAMS vs. SPYDER
Armáda České republiky (AČR) se připravuje na výměnu zastaralých protiletadlových raketových ...
-
22.06.2020
-
173 komentářů
-
Jan Grohmann
/ČR (z počátku) tedy nakoupí jen okolo 100 střel země-vzduch. Každé ze 16 odpalovacích vozidel bude mít čtyři střely, což celkově dělá 64 střel./ To troch nesouhlasí, ne? NASAMS ...Zobrazit celý příspěvek
/ČR (z počátku) tedy nakoupí jen okolo 100 střel země-vzduch. Každé ze 16 odpalovacích vozidel bude mít čtyři střely, což celkově dělá 64 střel./
To troch nesouhlasí, ne? NASAMS má odpalovací zařízení na šest střel a Spyder-MR na osm. Takže potřeba pro NASAMS bude 94 střel a pro Spyder-MR dokonce 128.
Pokud tedy autor neuvažuje o možném pořízení Spyderu-SR.Skrýt celý příspěvekTyto údaje z článku asi bude nutné brát s rezervou. Nebo víme na 100% co AČR pořídí? Když osm kusů střel na jednom vozidle, kolik z toho budou Derby a kolik Python? ...a tak by se ...Zobrazit celý příspěvek
Tyto údaje z článku asi bude nutné brát s rezervou. Nebo víme na 100% co AČR pořídí? Když osm kusů střel na jednom vozidle, kolik z toho budou Derby a kolik Python?
...a tak by se asi s dotazy dalo pokračovat dále a dáleSkrýt celý příspěvekJak, která verze. Když jsem to psal, měl jsem před očima verzi na vozidlech Humvee. Sama armáda píše o minimálně čtyřech střelách na vozidlo. Ale je to fakt jen k získání celkového ...Zobrazit celý příspěvek
Jak, která verze. Když jsem to psal, měl jsem před očima verzi na vozidlech Humvee. Sama armáda píše o minimálně čtyřech střelách na vozidlo. Ale je to fakt jen k získání celkového obrázku.Skrýt celý příspěvek
To je z dokumentu, kde se píšou minimální požadavky, tzn. pokud by někdo nabízel pouze 3 střely na odpalovacím vozidle, tak nesplní danou podmínku. Na tom ilustračním obrázku je ...Zobrazit celý příspěvek
To je z dokumentu, kde se píšou minimální požadavky, tzn. pokud by někdo nabízel pouze 3 střely na odpalovacím vozidle, tak nesplní danou podmínku.
Na tom ilustračním obrázku je přímo Spyder MR, který má na vozidle 8 kusů raket.
... když jsme u požadavků, tak požadavek na "RL" navádění střel vyloučil například systém IRIS-T.Skrýt celý příspěvek
Pokud nelze rakety AMRAAM pro NASAMS použít na letadlech, tak jednoznačným favoritem je izraelský SPYDER, který využívá v základu letecké verze PLŘS. Tam je možnost rakety s ...Zobrazit celý příspěvek
Pokud nelze rakety AMRAAM pro NASAMS použít na letadlech, tak jednoznačným favoritem je izraelský SPYDER, který využívá v základu letecké verze PLŘS. Tam je možnost rakety s náletem hodin, který je u raket omezený, přesunout k pozemnímu systému, kde je bude možné nadále efektivně využít. Stejně tak v případě vojenského konfliktu po případné likvidaci našeho nepočetného letectva mohou být rakety bez problémů využity u pozemních systémů a samozřejmě naopak třeba Gripen může být po přistání na záložním letišti dovyzbrojen ze zásob raket nejbližší PL baterie.Skrýt celý příspěvek
Python 5 je 100% "protože JAR" a Derby je uváděna i v oficiálních materiálech ...Zobrazit celý příspěvek
Python 5 je 100% "protože JAR" a Derby je uváděna i v oficiálních materiálech SAABu
https://saab.com/globalassets/... Skrýt celý příspěvekTo bych s takovou určitostí netvrdil. Jednak se JAR Gripeny od těch našich, respektive švédských dost liší a pokud vím pro SAAF se integrovaly pouze střely ...Zobrazit celý příspěvek
To bych s takovou určitostí netvrdil.
Jednak se JAR Gripeny od těch našich, respektive švédských dost liší a pokud vím pro SAAF se integrovaly pouze střely A-Darter.
http://czechairforce.com/news/... Skrýt celý příspěvekIntegrovaly se primárně Python 5 jako provizorium před A-DAter. Protože chtěla JAR koupit jen omezené množství PLŘS, tak Izraelci stopli prodej, protože se obávali "transferu ...Zobrazit celý příspěvek
Integrovaly se primárně Python 5 jako provizorium před A-DAter. Protože chtěla JAR koupit jen omezené množství PLŘS, tak Izraelci stopli prodej, protože se obávali "transferu technologií" pro v té době vyvíjenou A-Dater. Proto se pak jako dočasné řešení před dokončením brazilsko-jihoafrického projektu pořídil IRIS-T.Skrýt celý příspěvek
Python 5 je irelevantní. Armáda nechce nakupovat Spyder SR, který tyto střely používá, ale Spyder MR.
Python 5 je irelevantní. Armáda nechce nakupovat Spyder SR, který tyto střely používá, ale Spyder MR.
Scotty Spyder MR obsahuje střely doplněné o booster, střela jako taková zůstává stejná. Podle Rafaelu není problém střelu boosteru zbavit a předkonfigurovat. Problém bude u ...Zobrazit celý příspěvek
Scotty
Spyder MR obsahuje střely doplněné o booster, střela jako taková zůstává stejná. Podle Rafaelu není problém střelu boosteru zbavit a předkonfigurovat. Problém bude u Gripenu, verze C/D má slabé křídlo na to nést na konci křídla raketu s takovým aerodynamickým odporem, musel by mít Python pod křídlem. To byla jedna z věcí, proč JAR má IRIS-T a ne Python 5.Skrýt celý příspěvekflanker.jirka Je otázka co všechno, krom boostru, se musí vyměnit nebo upravit. Ovšem stejně si nemyslím že tyhle střely se budou nakupovat i pro letectvo. To se bude pravděpodobně ...Zobrazit celý příspěvek
flanker.jirka
Je otázka co všechno, krom boostru, se musí vyměnit nebo upravit. Ovšem stejně si nemyslím že tyhle střely se budou nakupovat i pro letectvo. To se bude pravděpodobně řešit až bude jasné jak to bude dál s nadzvuky.Skrýt celý příspěvekTo flanker.jirka: Máte nějaký relevantní zdroj, že by JAS-39C/D na konci nemohl nést Python 5. Podle mého názoru to je nesmysl. Důvod proč JAR nakonec místo Pythonu 5 vzala IRIS-T ...Zobrazit celý příspěvek
To flanker.jirka:
Máte nějaký relevantní zdroj, že by JAS-39C/D na konci nemohl nést Python 5. Podle mého názoru to je nesmysl. Důvod proč JAR nakonec místo Pythonu 5 vzala IRIS-T je jen a pouze poměr velikosti zakázky a rizika zcizení technologií v JAR pro Izraelce.Skrýt celý příspěvekScotty Rozhodně musí být jiná konfigurace SW vybavení, pro start s asitovaným motorem a LOAL z témeř kolmého kontejneru a pro závěs pod letadlem. Pokud to tak bude, bylo by to ...Zobrazit celý příspěvek
Scotty
Rozhodně musí být jiná konfigurace SW vybavení, pro start s asitovaným motorem a LOAL z témeř kolmého kontejneru a pro závěs pod letadlem. Pokud to tak bude, bylo by to zajímavé, jak tu popisovali výše, střely mají nějakou životnost v podvěsu pod letadlem a pak by se daly využít u GBAD.Skrýt celý příspěvek
Zdá se že střela Derby MR má booster. Tedy použití na letadlech není bez úprav možné. Takže situace je podobná jako u ...Zobrazit celý příspěvek
Zdá se že střela Derby MR má booster. Tedy použití na letadlech není bez úprav možné. Takže situace je podobná jako u NASAMS.
https://i.pinimg.com/originals... Skrýt celý příspěvekBooster verze MR jde demontovat a ŘS normálně použít na letadle. U verze AMRAAM s většími aerodynamickými plochami to prostě tak snadné není. Navíc lze použít i normální letecké ...Zobrazit celý příspěvek
Booster verze MR jde demontovat a ŘS normálně použít na letadle. U verze AMRAAM s většími aerodynamickými plochami to prostě tak snadné není. Navíc lze použít i normální letecké rakety - jen samozřejmě bez boosteru výrazně klesá dostřel.Skrýt celý příspěvek
Ono to nebude jen o boosteru, těch nutných úprav tam bude víc. AMRAAM se po úpravách dá také požít jak na letadle tak v NASAMSu. Neřekl bych že to bude až tak rozdílné.
Ono to nebude jen o boosteru, těch nutných úprav tam bude víc. AMRAAM se po úpravách dá také požít jak na letadle tak v NASAMSu. Neřekl bych že to bude až tak rozdílné.
Maximus nejen demontovat, on musí po startu sám odpadnout, jde tak o dvoustupňovou střelu, což může zvýšit riziko dalšího ohroženého prostoru po startu střely v podobě škod na ...Zobrazit celý příspěvek
Maximus
nejen demontovat, on musí po startu sám odpadnout, jde tak o dvoustupňovou střelu, což může zvýšit riziko dalšího ohroženého prostoru po startu střely v podobě škod na vlastním majetku a životech.Skrýt celý příspěvek
Norsko je ropná špína kradoucí děti a již dávno mělo být pod sankcemi.
Norsko je ropná špína kradoucí děti a již dávno mělo být pod sankcemi.
Ty blábole, stejně jako nikdo nechce technologie z Ruska a Číny neměli bychom chtít technologie ze země porušující lidská práva - z Norska.
Ty blábole, stejně jako nikdo nechce technologie z Ruska a Číny neměli bychom chtít technologie ze země porušující lidská práva - z Norska.
My je nechceme ne kvůli lidským právům, jakkoliv je srovnání lidských práv v Norsku se stavem téhož v obou asijských despociích zcela zcestné, ale proto, že se k nám chovají ...Zobrazit celý příspěvek
My je nechceme ne kvůli lidským právům, jakkoliv je srovnání lidských práv v Norsku se stavem téhož v obou asijských despociích zcela zcestné, ale proto, že se k nám chovají nepřátelsky.
Takže neblábol.Skrýt celý příspěvek
Jj, mají velkou nezávislost přes peníze z ropy a plynu a ještě si kupují přístup na EU trh. Takže i spoustu našinců si myslí, že financováním projektů z Norských fondů je nějaká ...Zobrazit celý příspěvek
Jj, mají velkou nezávislost přes peníze z ropy a plynu a ještě si kupují přístup na EU trh. Takže i spoustu našinců si myslí, že financováním projektů z Norských fondů je nějaká charita.Skrýt celý příspěvek
Jsou to jejich peníze a proto s s nimi můžou dělat co chtějí.S penězi umějí hospodařit dobře.Rozhodné lepší podporovat své firmy v přístupu na trh EU atd. ,než je rozdat na ...Zobrazit celý příspěvek
Jsou to jejich peníze a proto s s nimi můžou dělat co chtějí.S penězi umějí hospodařit dobře.Rozhodné lepší podporovat své firmy v přístupu na trh EU atd. ,než je rozdat na firemních dotacích nějakému joudovi.Skrýt celý příspěvek
Jo, můžou si s nimi dělat, co chtějí a tím i ovlivňovat v zahraničí. Pak taky záleží, jak se politici v zahraničí dají nimi ovlivňovat. No, řekl bych, když je někde hodně peněz, ...Zobrazit celý příspěvek
Jo, můžou si s nimi dělat, co chtějí a tím i ovlivňovat v zahraničí. Pak taky záleží, jak se politici v zahraničí dají nimi ovlivňovat. No, řekl bych, když je někde hodně peněz, tak to může dospět k tomu, že s nimi nemusí vždy rozumně hospodařit.Skrýt celý příspěvek
Norské hospodaření s ropnými penězi není nic jiného než politický aktivismus a zasahování do politiky zemí střední Evropy. Pod pláštěm podpory zdravotnictví se skrývá politická ...Zobrazit celý příspěvek
Norské hospodaření s ropnými penězi není nic jiného než politický aktivismus a zasahování do politiky zemí střední Evropy. Pod pláštěm podpory zdravotnictví se skrývá politická propagace zájmů menšin na úkor většiny, podpora inkluze a podpora obchodů s dětmi.
Zpátky ke zbraním. Pokud si MO bude chtít koupit od norské špíny cokoliv, budu organizovat demonstrace.Skrýt celý příspěvekCejkis Tobě ta ostuda s protesty proti přejezdu US Arny před pár lety nestačila, že si to chceš zopakovat? Tenkrát ty protesty vás ruských "vlastenců" byly tak masivní, že vás ...Zobrazit celý příspěvek
Cejkis
Tobě ta ostuda s protesty proti přejezdu US Arny před pár lety nestačila, že si to chceš zopakovat? Tenkrát ty protesty vás ruských "vlastenců" byly tak masivní, že vás přihlížející novináři několikanásobně přečíslili.
Tak protestují, bude legraceSkrýt celý příspěvekCejkis nic organizovat nebude. Je to jen ruský trol, který je jen bojovníkem od klávesnice. A navíc mimořádně hloupým. Hloupý ruský trol je proto, že pokaždé, když tu vyjde článek ...Zobrazit celý příspěvek
Cejkis nic organizovat nebude. Je to jen ruský trol, který je jen bojovníkem od klávesnice. A navíc mimořádně hloupým. Hloupý ruský trol je proto, že pokaždé, když tu vyjde článek o tom, že Maďarsko bude kupovat systém NASAMS, tak pokaždé podle zadání řídící důstojníka vytáhne zcela nesouvisející marginální téma v česko-norských vztazích.
Hloupý tuplem proto, že trolí na armádním webu AN, který je k medializaci problematiku norského Barnevernetu zcela nevhodné médium. Hloupý je proto, že místo aby problematiku řešil, tak jen sedí za klávesnicí. Stejně jako v minulosti ani nyní nic neudělá.
Když jsem ho už dříve na AN poslal na Ministerstvo financí ČR, aby vrátil miliardy, které jsme od Norských fondů přijali, tak kromě dalších nenávistných keců opět nic neudělal. Protože je to „bojovník“ proti všemu norskému, tak ho navíc přede všemi vyzvu, aby vrátil Norsku 25% naší roční spotřeby zemního plynu za 20 let, kterou jsme z Norska odebírali. Pochopitelně, nedělá s tím nic. 20 let se hřál díky plynu z Norska a nevadilo mu to. Asi to nebylo v pokynech od řídícího důstojníka.
Pokud mu opravdu záleží na dětech v ČR, tak by místo zbytečného povalování za klávesnicí a utrácení času trolením na internetových fórech, by se mohl jít reálně zabývat českým systémem státní péče o dítě. Ten má k dokonalosti stále daleko. Ale jako obyčejně s tím nic neudělá a bude tu mimo téma trolit i nadále.Skrýt celý příspěvek
Tak hospodařit musí umět, když chtějí zůstat nezávislý mimo EU a jsou v těch končinách. Ale stejně, občas vymýšlí pěkný sociální kraviny.
Tak hospodařit musí umět, když chtějí zůstat nezávislý mimo EU a jsou v těch končinách. Ale stejně, občas vymýšlí pěkný sociální kraviny.
No vzhledem k tomu že se v rámci komunistické RVHP měla podle šíleného plánu moskevských ekonomů postupně vyrovnat životní úroveň všech členských zemi od Kuby,přes SSSR,Bulharsko ...Zobrazit celý příspěvek
No vzhledem k tomu že se v rámci komunistické RVHP měla podle šíleného plánu moskevských ekonomů postupně vyrovnat životní úroveň všech členských zemi od Kuby,přes SSSR,Bulharsko ,Rumunsko,ČSSR až po Mongolsko ,tak jsme od toho lezení po stromech zase až tak daleko nebyli.Skrýt celý příspěvek
Flanker Víš jako Norové přezdívají norskému parlamentu? Asi ne, říkají mu "faxovací stanice", neb s jistotou mírou nadsázky poslanci pouze příjímají normy, které jim z Bruselu ...Zobrazit celý příspěvek
Flanker
Víš jako Norové přezdívají norskému parlamentu? Asi ne, říkají mu "faxovací stanice", neb s jistotou mírou nadsázky poslanci pouze příjímají normy, které jim z Bruselu odfaxují aniž by se k nim mohli nějak vyjádřit. To jen k tomu jak nám bez EU bude lépe.Skrýt celý příspěvek
Vcelku prehľadné zhrnutie geopolitických okolností súčasných americko-maďarských vzťahov v kontexte aktuálneho obstarávania subsystémov k PVO (zmluva má byť podpísaná do konca ...Zobrazit celý příspěvek
Vcelku prehľadné zhrnutie geopolitických okolností súčasných americko-maďarských vzťahov v kontexte aktuálneho obstarávania subsystémov k PVO (zmluva má byť podpísaná do konca septembra): https://24.hu/kulfold/2020/08/... Skrýt celý příspěvek
Když už je tu řeč o nasams, někde jsem četl zmínku, že si to turecký nasams rozdali s ruskými migy tuším že v Sýrii. Údajně, pro pořádek opakují údajně to dopadlo 1:0 pro migy. ...Zobrazit celý příspěvek
Když už je tu řeč o nasams, někde jsem četl zmínku, že si to turecký nasams rozdali s ruskými migy tuším že v Sýrii. Údajně, pro pořádek opakují údajně to dopadlo 1:0 pro migy. Nemáte někdo nějaké relevantní info zda k incidentu vůbec došlo?Skrýt celý příspěvek
To dost těžko, Turci žádný NASAMS nemají. Údajně se něco takového stalo v Libyi, nicméně se se to netýkalo NASAMS, ale systémů HAWk. Což je, i přes modernizace, min. o dvě ...Zobrazit celý příspěvek
To dost těžko, Turci žádný NASAMS nemají. Údajně se něco takového stalo v Libyi, nicméně se se to netýkalo NASAMS, ale systémů HAWk. Což je, i přes modernizace, min. o dvě generace starší systém.Skrýt celý příspěvek
Turci mají verzi improved HAWK využívající stejný radar (Sentinel) který lze používat i pro NASAMS. Vzhledem k tomu, že u toho nemají střelecký radar, jako originální improved hawk ...Zobrazit celý příspěvek
Turci mají verzi improved HAWK využívající stejný radar (Sentinel) který lze používat i pro NASAMS. Vzhledem k tomu, že u toho nemají střelecký radar, jako originální improved hawk je možné, že v raketách nemají SARH ale ARH navádění. Stejné komplety měli v Libyi kde jim to arabáci za spolupráce s Francíí rozbili.Skrýt celý příspěvek
Koukám, že Flanker má opět jasno. Hlavně ne zbraň z USA. Zbytek je podružný...
Koukám, že Flanker má opět jasno. Hlavně ne zbraň z USA. Zbytek je podružný...
Torong NASAMS je z Norska. Při srovnání cena/výkon je Spyder MR jednoduchou volbou. Ve světě se Spyder prodává častěji než NASAMS, čím to asi bude? A nezapomeňte, že AČR bude míst ...Zobrazit celý příspěvek
Torong
NASAMS je z Norska. Při srovnání cena/výkon je Spyder MR jednoduchou volbou. Ve světě se Spyder prodává častěji než NASAMS, čím to asi bude?
A nezapomeňte, že AČR bude míst 8 radarů ELM 2084, které fungují od začátku v systémech Spyder všech verzí, Iron dome, David Sling, Barak 8 a Barak MX. Pokud součástí dodávky SHORAD bude pořádný prostředek C2 od Rafaelu, lze pak jednoduše dokoupit i jiné rakety, než pouze Spyder, jednoduše tak půjde získat i C-RAM schopnosti a mít vytvořené další vrstvy PVO, protože například Barak MX s raketou LR má dosah 150 km a umí působit i proti balistickým střelám krátkého dosahu.
Pořízení NASAMS fungující s radary Sentinel nic z toho nenabízí. (sami amíci zvažují nákup baterií Iron Dome s ELM 2084, protože jim vývoj C-RAM přijde drahý)Skrýt celý příspěvekNeodporuji, jen si dovolím poznamenat že v Evropě se poslední dobou prodal několikrát NASAMS, o Spyderu nevím, ale rád se poučím. Izraelský systém PVO je mi osobně docela ...Zobrazit celý příspěvek
Neodporuji, jen si dovolím poznamenat že v Evropě se poslední dobou prodal několikrát NASAMS, o Spyderu nevím, ale rád se poučím. Izraelský systém PVO je mi osobně docela sympatický... rozhodně mají nejvíce otestovanou CRAM na světě.
Přitom takový Tamir je třeba použitelný i proti UAV a asi jako jeden z mála obvykle nepřekračuje svou cenou cenu cíle (nebo aspoň ne o moc) :-)Skrýt celý příspěvekJe to vždy o politice, jinde ve světě se daří izraelským systémům.
Je to vždy o politice, jinde ve světě se daří izraelským systémům.
Scotty Norsko NASAMS prakticky pouze kompletuje, hlavní objem peněz z toho mají firmy z USA, výroba radarů Sentinel a střely. Z logistického hlediska a z hlediská plánování by bylo ...Zobrazit celý příspěvek
Scotty
Norsko NASAMS prakticky pouze kompletuje, hlavní objem peněz z toho mají firmy z USA, výroba radarů Sentinel a střely.
Z logistického hlediska a z hlediská plánování by bylo lepší mít NASAMS v mnohem více státech NATO v Evropě. Ale každý si jede po své liniii.
Jediná kooperace tak je mezi pobaltím a Finskem. Zbytek východního křídla bude mít každý něco jiného. Tak že v případě větších operací to bude drhnout.Skrýt celý příspěvekKomplex protiopatření funkční proti všem PVO členských zemí NATO by pro Rusko bylo požehnáním. Myslím si, že zrovna plošná unifikace PVO systémů není z tohoto hlediska žádoucí na ...Zobrazit celý příspěvek
Komplex protiopatření funkční proti všem PVO členských zemí NATO by pro Rusko bylo požehnáním. Myslím si, že zrovna plošná unifikace PVO systémů není z tohoto hlediska žádoucí na rozdíl od propojení řízení a velení.Skrýt celý příspěvek
Maximus Mít pestrou paletu PVO prostředků by byl ideální stav, pokud by se jejich PÚP protínaly. Obávám se, že na to nikdy nebude dost přostředků. Velkou nevýhodu pak představuje ...Zobrazit celý příspěvek
Maximus
Mít pestrou paletu PVO prostředků by byl ideální stav, pokud by se jejich PÚP protínaly. Obávám se, že na to nikdy nebude dost přostředků.
Velkou nevýhodu pak představuje logistika. Při uvážení, že bude jednotka AČR působit mimo vlastní území to bude problém udržet střely z vlastních zdrojů, obvzláště, když se vyrábí v zemi se kterou máme přímé spojení pouze letecky.
Optimální by bylo mít pár druhů PVO, ale se všemi komponenty vyráběnými v Evropě. A jde to i v jednom státě, například Švédsko. Tak že například IRIST, CAMM ER, Aster, RBS, ...Skrýt celý příspěvek
V článku se popisuje použití dvou střel proti jednomu cíli. To je cena 2x3 mil USD na cíl. To je hodně drahé. Co se bude v okruhu 33 nebo v případě Amrramu ER 50 km pohybovat na ...Zobrazit celý příspěvek
V článku se popisuje použití dvou střel proti jednomu cíli. To je cena 2x3 mil USD na cíl. To je hodně drahé. Co se bude v okruhu 33 nebo v případě Amrramu ER 50 km pohybovat na bojišti tak drahého? Klouzavé, pumy, dělostřelecká a raketová munice, drony.
Zajímavé je také, že radar AN MPQ 64F1 improved Sentinel přijde cca na 9 mil USD, což je cena třech raket.
Pokud oželí 12 střel, tak si za to teoreticky mohou pořídit 4 radary a mít tak o 4 bráněné prostory/objekty více.Skrýt celý příspěvek"Co se bude v okruhu 33 nebo v případě Amrramu ER 50 km pohybovat na bojišti tak drahého?" To je špatná otázka. Ta správná zní "co tak drahého bude systém chránit?" A tady už se ...Zobrazit celý příspěvek
"Co se bude v okruhu 33 nebo v případě Amrramu ER 50 km pohybovat na bojišti tak drahého?"
To je špatná otázka. Ta správná zní "co tak drahého bude systém chránit?" A tady už se můžeme lehce dostat k tomu, že se tato fičura víc než vyplatí.Skrýt celý příspěvekBez kvalitního stíhacího letectva nic neubrání. I kdyby to bylo sebedražší. Musíte brát v úvahu i to, že samotné působení PVO nad vlastním uzemím může škody natropit. Vystřelená ...Zobrazit celý příspěvek
Bez kvalitního stíhacího letectva nic neubrání. I kdyby to bylo sebedražší. Musíte brát v úvahu i to, že samotné působení PVO nad vlastním uzemím může škody natropit. Vystřelená raketa ať už něco zasáhne, nebo ne, musí někam spadnout, to samé zasažený cíl. Tak že minimálně škody na majetku v podobě požárů se vyskytnou a při hustotě obydlení u nás si nevyberete zda to spadne do lesa nebo na domy.
Stíhací letectvo nabízí přenesení působení PVO vně vlastního území. (a za miliardu dolarů - nyní cca těch 22 mld Kč, které Maďarsko za NASAMS dá, by se při dnešních cenách dalo pořídiž možná 10 F 35)Skrýt celý příspěvekNo, ale když už tu provozujeme ty kupecké počty, ty stíhačky zase budou mít citelně vyšší provozní náklady a tu drahou munici (střely) budou potřebovat taky ne? Tím nechci říct že ...Zobrazit celý příspěvek
No, ale když už tu provozujeme ty kupecké počty, ty stíhačky zase budou mít citelně vyšší provozní náklady a tu drahou munici (střely) budou potřebovat taky ne?
Tím nechci říct že by stíhací letectvo nebylo potřeba, ale určitě by nemělo být výhradním řešením... Taky například u takových kritických objektů v době míru je asi poněkud jednodušší udržovat 24/7 PVO než leteckou hlídku? Použití stíhače proti projektilovým zbraním nebo proti balistickým střelám je zatím téměř nemožné??Skrýt celý příspěvekV době míru 24/7 máme celou dobu k dispozici pouze systém NATINAMDS u nás tvořený sítí radarů, do kterých má údajně přispívat nový ELM 2084 a jako aktivní prvky máme doposud pouze ...Zobrazit celý příspěvek
V době míru 24/7 máme celou dobu k dispozici pouze systém NATINAMDS u nás tvořený sítí radarů, do kterých má údajně přispívat nový ELM 2084 a jako aktivní prvky máme doposud pouze 2 kusy Gripenů držících hotovost.
Proti RAM munici a BM jedině kvalitní GBAD, ale to se bavíme o systémech jako Barak MX, David Sling, Iron dome, nikoliv Spyder (pokud u něj bude radar 2106).
Samozřejmě se vysloveně nabízí možnost pořizované střely zapojit přímo k ELM 2084, které budou v 24/7 provozu pracovat jako zdroj informace pro Gripeny. Zní to velmi logicky, protože naprostá většina ostatních uživatelů pořizovala ELM 2084 v rámci GBAD systémů.Skrýt celý příspěvekflanker.jirka Tak jasně nějak tak jsem to myslel, hotovostní pár Gripenů je prakticky k ničemu pokud se na maximálním dosahu radaru baterie chránící objekt objeví "něco" klidně i ...Zobrazit celý příspěvek
flanker.jirka
Tak jasně nějak tak jsem to myslel, hotovostní pár Gripenů je prakticky k ničemu pokud se na maximálním dosahu radaru baterie chránící objekt objeví "něco" klidně i podzvukového, to už do dopadu zbývá nějakých 5 minut za tu dobu stěží odstartují...Skrýt celý příspěvekSYN_ A co by se na tom radaru mělo objevit? Pokud myslíte civilní letadlo tak stejně nikdo nedá povolení k jeho sestřelení. Určitě ne do těch pěti minut, navíc bez představy toho ...Zobrazit celý příspěvek
SYN_
A co by se na tom radaru mělo objevit? Pokud myslíte civilní letadlo tak stejně nikdo nedá povolení k jeho sestřelení. Určitě ne do těch pěti minut, navíc bez představy toho co se děje na palubě.Skrýt celý příspěvekSYN Hotovost Gripenů je tu něco jako dopravní policie ve vzduchu. Nic více. Jde opravdu o mírový stav. Izrael je na tom trochu jinak, tam mají David sling a Iron dome 24/7 protože ...Zobrazit celý příspěvek
SYN
Hotovost Gripenů je tu něco jako dopravní policie ve vzduchu. Nic více. Jde opravdu o mírový stav. Izrael je na tom trochu jinak, tam mají David sling a Iron dome 24/7 protože nevědí kdy někoho napadne něco odpálit.
...tomu radaru je to jedno, prostě stále pracuje a buď vidí pouze letadla a nebo i něco jiného, když něco jiného poletí.Skrýt celý příspěvek
Můžeš mi vysvětlit, co má fakt, že PVO musí být tvořeno kombinací letectvo/plrk, aby bylo účinné? Klasické uhýbání od tématu, když víš, že mám pravdu a nechceš to přiznat. K těm ...Zobrazit celý příspěvek
Můžeš mi vysvětlit, co má fakt, že PVO musí být tvořeno kombinací letectvo/plrk, aby bylo účinné? Klasické uhýbání od tématu, když víš, že mám pravdu a nechceš to přiznat.
K těm tebou dojemmě líčeným škodám... Skoro to vzbuzuje dojem, že správné by bylo rakťáky úplně zrušit. Podle tebe jsou víc nebezpeční vlastním obyvatelům než nepříteli.
Střelba více raketami na jeden cíl je vcelku běžná záležitost. Pokud vím, že cíl bude reagovat agilním manévrováním, rušením atd. pak více raketami zvyšuji pravděpodobnost zásahu. Navíc nejde o žádnou novinku. Tohle umožňoval už SA 75 Volchov. Byl dvoukanálový - 6 střel, tři v jednom kanálu - a umožňoval střelbu třemi raketami na jeden cíl. Jo a tak mě napadá když jsi mluvil o těch pádech druhých stupňů na domy... Ten Volchov umožňoval nastavení slepého úhlu, tedy místa do kterého nevystřelí právě proto, že by mohlo dojít k pádu prvního stupně rakety kam by nemělo. No a raketa samotná měla autodestrukční systém. Předpokládám, že moderní systémy budou ošetřeny podobně. Navíc toto se samozřejmě řeší i tak, že komplex nestavím jak idiot doprostřed města, ale s obledem na možné škody.Skrýt celý příspěvekTorong Podle mně to s tématem souvisí. Pokud se buduje PVO, tak by to mělo být komplexní. Stačí se podívat na poslední konflikty, strana, která neměla ve vzduchu převahu je ...Zobrazit celý příspěvek
Torong
Podle mně to s tématem souvisí. Pokud se buduje PVO, tak by to mělo být komplexní. Stačí se podívat na poslední konflikty, strana, která neměla ve vzduchu převahu je odsouzená jen a pouze čekat na to co přiletí a bude ničit vlastní infrastrukturu. Pak se dá vždy naplánovat SEAD, nebo nověji DEAD taktika jak zničit jak cíle útoku, tak samotnou pozemní PVO. A nemluvě o tom, že vlivem špatné integrace docházelo k palbě na vlastní nebo civilní letadla.
Použití S 75 je tak, jak píšete, ale mít slepé úhly znamená i možné nesplnění úkolu. Autodestrukce bude možná u všech střel, ale stále může nastat problém v tom, že to spadne na budku vlastním silám nebo na vlastní infrastrukturu. (ale kdo ví, AIM 120 funguje jako vystřel a zapomeň)
Když se podíváte do historie rozmístění S 75 nebo S 125 a S 200, tak uvidíte, že to bylo mimo města, ale to stále neřeší problém odpadávajících prvních stupň střel, například od Spyderu MR. A také to neřeší samotný pád zasaženého cíle - nejlépe minimálně z pola naplněného palivem a municí před odhozem. V tomto případě si prostě nenaplánujete místo dopadu trosek.
Možná je to pro vás dojemné, ale vlastní ztráty a případné rozsáhlejší škody na infrastrukturu mohou mít negativní vjem na obyvatelstvo, bude muset nastoupit. ...pokud to bude padat na citzí území, tak nás to trápit nebude.Skrýt celý příspěvekTo Flanker.jirka: Vaše argumentace proti pozemní PVO je zcela zcestná, protože při použití stíhaček a jejich AA střel hrozí úplně stejné riziko, že vystřelená raketa minoucí cíl ...Zobrazit celý příspěvek
To Flanker.jirka: Vaše argumentace proti pozemní PVO je zcela zcestná, protože při použití stíhaček a jejich AA střel hrozí úplně stejné riziko, že vystřelená raketa minoucí cíl někam spadne, resp. její zbytky po autodestrukci. Je irelevantní, jestli česká AA raketa spadne na Brno, Žilinu nebo Wroclaw. Všichni budeme na jedné lodi. A ˇže si místo dopadu zasaženého cíle stíhač ve skutečné bojové situaci naplánuje je už opravdu "funny joke".
Pokud musí být vystřelena raketa za statisíce dolarů, tak musí být pro to opravdu pádný důvod a nějaké hypotetické kolaterální ztráty z pádu vyhořelého urychlovacího stupně o hmotnosti prvních desítek kg či zbytků autodestrukcí zničených zbytků PLŘS jsou zcela irelevantní v poměru k bráněným hodnotám.
Navíc nejde moc srovnávat dopad urychlovacího stupně nebo zbytků po autodestrukci Volochova a Derby/AMRAAM - to je úplně jiná velikostní a hmotnostní kategorie (Volochov měl komplet přes 2400 kg.) Derby ER se vejde do 150 kg.
A vlhké sny o vzdušných bojích nad Petrohradem či Saratovem opravdu nemám.Skrýt celý příspěvekMaximus Jak jsem psal v poslední větě, když použiju letectvo a boj budu realizovat v co nejvyšší míře vně vlastních hranic. Tak mne to opravdu nebude tolik trápit že to spadne ...Zobrazit celý příspěvek
Maximus
Jak jsem psal v poslední větě, když použiju letectvo a boj budu realizovat v co nejvyšší míře vně vlastních hranic. Tak mne to opravdu nebude tolik trápit že to spadne do města. Nebude to naše vlastní město ale město druhé strany konfliktu.
S75 tu byla zmíněna díky příměru Toronga, můžete mít raketu i jen 60 kg vážící, když trefí bombardér naložený palivem a munici bude z toho na zemi škoda.
Řešit colatelarni ztráty se musí vždy.
Proč hned vzdušné boje nad ruskem? Beru to obecně. Doktrinalne je stále platné, že se má primárně realizovat obrana mimo vlastní území.Skrýt celý příspěvekJenomže my máme zatím spojence všude kolem sebe a naše trosky raket spadlé na Slovensku či Polsku budou vnímány spojeneckým obyvatelstvem stejně jako našimi lidmi. Naopak pro ...Zobrazit celý příspěvek
Jenomže my máme zatím spojence všude kolem sebe a naše trosky raket spadlé na Slovensku či Polsku budou vnímány spojeneckým obyvatelstvem stejně jako našimi lidmi. Naopak pro spojeneckou morálku je to horší :-))).
Sestřelení nepřátelského stíhacího bombardéru i nad naším městem je lepší než jeho nesestřelení a riskování zásahů nepřítelem plánovaných cílů, které budou mít pro naši zemi mnohem fatálnější důsledky než hypotetické kolaterální ztráty způsobené dopadem trosek. Navíc při náletu mají být lidé zalezlí v krytech/sklepech, kde by dopady trosek letadel a především raket by neměly mít na svědomí ztráty na životech.Skrýt celý příspěvek
Jo a ještě... Já nebojuju za NASAMS. Je mi vcelku jedno co armáda pořídí, pokud to bude odpovídající jejím potřebám. Dole píše VlaLang, že z technického hlediska armáda ...Zobrazit celý příspěvek
Jo a ještě... Já nebojuju za NASAMS. Je mi vcelku jedno co armáda pořídí, pokud to bude odpovídající jejím potřebám. Dole píše VlaLang, že z technického hlediska armáda upřednostňuje SPYDER. Tak ať se tedy koupí SPYDER. Jenom mě nebaví dramaticky líčené nesmysly, kterými se snažíš dokázat, že máš pravdu a kdo tvrdí opak je debil.Skrýt celý příspěvek
Já zase nebojuji za Spyder, ale v poměru cena/výkon v pro nás možném řešení nic jiného není. Vyprošuji si, aby si mi předhazoval nějakou proruskou orientaci. Viz třeba ...Zobrazit celý příspěvek
Já zase nebojuji za Spyder, ale v poměru cena/výkon v pro nás možném řešení nic jiného není. Vyprošuji si, aby si mi předhazoval nějakou proruskou orientaci.
Viz třeba toto:
"Koukám, že Flanker má opět jasno. Hlavně ne zbraň z USA. Zbytek je podružný..."
...proti USA nic nemámSkrýt celý příspěvek... naopak nedávno jsem tu poukazoval na to, jak USA pohnuli na rychlo s vývojem kvalitního a komplexního systému M SHORAD. Což považuji za správnou cestu i pro nás. Mimochodem, ...Zobrazit celý příspěvek
... naopak nedávno jsem tu poukazoval na to, jak USA pohnuli na rychlo s vývojem kvalitního a komplexního systému M SHORAD. Což považuji za správnou cestu i pro nás. Mimochodem, níže pod komentem od VlaLang jsem to také zmiňoval, najdete tam odkaz na vozidlo Stryker vybavené radary od izraelské firmy Rada Elecrtonic. Celé to vozidlo je opravdu komplexní řešení, toho co se vyskytuje v KAVČRu, ale akvizice tomu splnění nijak nenasvědčují.Skrýt celý příspěvek
Další nesmysl. Nevidím důvod prezentovat nákup jako hotovou věc. Letter of intent rozhodně není kupní smlouva, do té je ještě hodně daleko. Maďaři nejsou jedni z těch, co ...Zobrazit celý příspěvek
Další nesmysl. Nevidím důvod prezentovat nákup jako hotovou věc.
Letter of intent rozhodně není kupní smlouva, do té je ještě hodně daleko. Maďaři nejsou jedni z těch, co podepíší hned, všechno a na místě.
Tohle známe i z ČR kde se podepisovala memoranda o porozumění a nic z toho nebylo, případně cosi naprosto jiného.Skrýt celý příspěveků§§ů "Česká republika za čtyři baterie PVO (v každé jsou čtyři odpalovací vozidla) hodlá zaplatit více než dvakrát menší částku než Maďarsko.¨" Přemýšlím, kolik je dvakrát méně z ...Zobrazit celý příspěvek
ů§§ů
"Česká republika za čtyři baterie PVO (v každé jsou čtyři odpalovací vozidla) hodlá zaplatit více než dvakrát menší částku než Maďarsko.¨" Přemýšlím, kolik je dvakrát méně z nějaké částky, ale nic mě nenapadá.Skrýt celý příspěvekV rozhovoru s náměstkem pro vyzbrojování v posledním A reportu bylo uvedeno že při pořízení systémů PVO bude preferovaný způsob uzavření smlouvy vláda - vláda. Podle toho co se mi ...Zobrazit celý příspěvek
V rozhovoru s náměstkem pro vyzbrojování v posledním A reportu bylo uvedeno že při pořízení systémů PVO bude preferovaný způsob uzavření smlouvy vláda - vláda. Podle toho co se mi podařilo dohledat tak Norsko tento způsob prodeje zbraní neumožňuje. Tedy je dost pravděpodobné že bude nakonec vybrán izraeský Spyder.
V každém případě rozhodnuto má být v řádu týdnů.Skrýt celý příspěvekMO nemluví o tom, že je to preferovaný způsob, ale jeden ze zvažovaných, cituji: "Protiletadlovci již několik let potřebují akutně náhradu za kompety KUB. Víte už jak bude tato ...Zobrazit celý příspěvek
MO nemluví o tom, že je to preferovaný způsob, ale jeden ze zvažovaných, cituji:
"Protiletadlovci již několik let potřebují akutně náhradu za kompety KUB. Víte už jak bude tato záležitost řešena a kdy by se mohli dočkat nové techniky?
Předpokládáme, že během několika týdnů padne definitivní rozhodnutí, jaký bude způsob realizace této veřejné zakázky. Je zde několik možností. Jednou z nich je nákup formou vláda-vláda. Během několika týdnů by mělo být rozhodnuto"
Ostatně vzhledem k tomu, že je NASAMS i ve výzbroji USA, šlo by ho teoreticky pořídit i formou FMS, USA ho koupí od KONGSBERGu a spolu s raketami prodají nám. Ale uvidíme, snad už brzy.Skrýt celý příspěvekBeru to tak že kdyby to nebyl způsob jakým budou chtít zakázku uzavřít tak by o tom s největší pravděpodobností nemluvil. Dají se vůbec přes FMS prodávat zbraně od neamerických ...Zobrazit celý příspěvek
Beru to tak že kdyby to nebyl způsob jakým budou chtít zakázku uzavřít tak by o tom s největší pravděpodobností nemluvil.
Dají se vůbec přes FMS prodávat zbraně od neamerických firem?Skrýt celý příspěvekKeby sa aj nedalo, môže sa celá objednávka zadať Raytheonu a ten to obstará od Kongsbergu ako subdodávateľa. Keď majú NASAMS vo výzbroji Američania, tak by mala byť v USA firma, ...Zobrazit celý příspěvek
Keby sa aj nedalo, môže sa celá objednávka zadať Raytheonu a ten to obstará od Kongsbergu ako subdodávateľa. Keď majú NASAMS vo výzbroji Američania, tak by mala byť v USA firma, ktorá ho môže Partner Kongsbergu vyrábať/predávať, čo bude zrejme Raytheon.Skrýt celý příspěvek
Dají, pokud jsou v nich americké komponenty (a ani to není dogma), tak ano. Např. Taiwan tak chtěl koupit konvenční ponorky, spadlo to jen proto, že všichni potencionální ...Zobrazit celý příspěvek
Dají, pokud jsou v nich americké komponenty (a ani to není dogma), tak ano. Např. Taiwan tak chtěl koupit konvenční ponorky, spadlo to jen proto, že všichni potencionální dodavatelé (DE, FR, SW, ES, RoK) je USA odmítly prodat kvůli tlaku Číny. Takže teoreticky to jde, prakticky se to skoro nepoužívá.Skrýt celý příspěvek
No, uvidíme. Ovšem mám z toho spíš pocit že sáhnou po izraelském řešení. Už proto že uzavření mezivládní smouvy s Izraelci si vyzkoušeli na radarech.
No, uvidíme. Ovšem mám z toho spíš pocit že sáhnou po izraelském řešení. Už proto že uzavření mezivládní smouvy s Izraelci si vyzkoušeli na radarech.
Jenže jeho návštěva už skončila a nic konkrétního zatím oznámeno není. Jednu zmínku v rezortním časopise nepočítám. Pokud by chtěli nakupovat od Američanů tak teď byla ideální ...Zobrazit celý příspěvek
Jenže jeho návštěva už skončila a nic konkrétního zatím oznámeno není. Jednu zmínku v rezortním časopise nepočítám. Pokud by chtěli nakupovat od Američanů tak teď byla ideální příležitost to oznámit.Skrýt celý příspěvek
tohle fakt nepobírám, když si jdu koupit nové auto, tak si nevybírám podle toho, zda je na úvěr nebo na leasing, ale koukám co to auto umí a co stojí.
tohle fakt nepobírám, když si jdu koupit nové auto, tak si nevybírám podle toho, zda je na úvěr nebo na leasing, ale koukám co to auto umí a co stojí.
Vyberať si môžeš keď máš dosť hotovosti, a aj to len do výšky svojho budgetu. Keď peniaze nemáš a silou mocou si to auto chceš kúpiť, už musíš vyberať podľa toho, ktorý predajca má ...Zobrazit celý příspěvek
Vyberať si môžeš keď máš dosť hotovosti, a aj to len do výšky svojho budgetu. Keď peniaze nemáš a silou mocou si to auto chceš kúpiť, už musíš vyberať podľa toho, ktorý predajca má aké platobné podmienky. Keď nemáš na tretinky za 3 roky pre Kiu, neostáva ti nič iné, ako ísť do Škodovky, tam to môžeš platiť 5 rokov po 1%. A tam presne je ten rozdiel. Chcel si Kiu a musíš kúpiť Škodu aj keď je vo výsledku drahšia ako KiaSkrýt celý příspěvek
Miroslav narážím tím na absurditu v tom, že se na poslední chvíli rozhoduje o uzavření kontraktu vláda-vláda. Způsob uzavření zakázky by měl být známý hned od začátku a ne, že se ...Zobrazit celý příspěvek
Miroslav
narážím tím na absurditu v tom, že se na poslední chvíli rozhoduje o uzavření kontraktu vláda-vláda.
Způsob uzavření zakázky by měl být známý hned od začátku a ne, že se dočteme prý "několik týdnů" před uzavřením smlouvy o tomto rozhodnutí. MO ČR stále chybí rozhodnost a průhlednost v závěsu za agromafií vlády.Skrýt celý příspěvekProč na poslední chvíli? Pokud se na MO rozhodli pro systém jaký předpokládám, tak se nákup vláda-vláda jeví jako logický krok. Řekl bych že prvně zvolili systém a potom způsob ...Zobrazit celý příspěvek
Proč na poslední chvíli? Pokud se na MO rozhodli pro systém jaký předpokládám, tak se nákup vláda-vláda jeví jako logický krok. Řekl bych že prvně zvolili systém a potom způsob nákupu.
Žádná otevřená soutěž nebyla nikdy vyhlášaná ani avizovaná.Skrýt celý příspěvekScotty V případě Izraele je to jiné, Izrael jinou formou zbraně neprodává. Tam nic jiného nezbývá, ale co příklad Norska nebo států EU, kde se systém vláda-vláda povoluje pouze ...Zobrazit celý příspěvek
Scotty
V případě Izraele je to jiné, Izrael jinou formou zbraně neprodává. Tam nic jiného nezbývá, ale co příklad Norska nebo států EU, kde se systém vláda-vláda povoluje pouze pro vojenský majetek prodávající vládou už používáný a nebo nepotřebný, jinými slovy, Norsko by touto formou mohlo nabídnout pouze opotřebované systémy, ne vyrobené nově extra pro nás.Skrýt celý příspěvek
Scotty "V rozhovoru s náměstkem pro vyzbrojování v posledním A reportu bylo uvedeno že při pořízení systémů PVO bude preferovaný způsob uzavření smlouvy vláda - vláda." Co je to ...Zobrazit celý příspěvek
Scotty
"V rozhovoru s náměstkem pro vyzbrojování v posledním A reportu bylo uvedeno že při pořízení systémů PVO bude preferovaný způsob uzavření smlouvy vláda - vláda."
Co je to za hloupost? Zase další podvod?
Rozhodovat by snad měly ekonomicko technické parametry.Skrýt celý příspěvekJak správně napsal Nesher naní tam napsáno přímo preferovaný, ale tato možnost je tam jako jediná zmíněná.
Jak správně napsal Nesher naní tam napsáno přímo preferovaný, ale tato možnost je tam jako jediná zmíněná.
No mimo jiné to umožnuje se vyhnout tendru a zvolit si to co přesně chci. Samozřejmě se lze vyhnout tendru i bez obchodu vláda-vláda, ale takhle je to čistší. Navíc nikdy a nikde ...Zobrazit celý příspěvek
No mimo jiné to umožnuje se vyhnout tendru a zvolit si to co přesně chci. Samozřejmě se lze vyhnout tendru i bez obchodu vláda-vláda, ale takhle je to čistší. Navíc nikdy a nikde nerozhodují pouze ekonomicko-technické parametry, ale i politické. A ty jsou někdy nejdůležitější, což ostatně není nic špatného, je to součást zahraniční politky.Skrýt celý příspěvek
to mohli rovnou říct, že udělají přímý nákup a nevytáčet a kličkovat jak zajíc a přitom se už politicko úřednická mafie dávno rozhodla
to mohli rovnou říct, že udělají přímý nákup a nevytáčet a kličkovat jak zajíc a přitom se už politicko úřednická mafie dávno rozhodla
Nesher: To je jednoduché. Flanker odmítá NASAMS (logicky, je to zbraň od Velkého Satana...) takže pokud bude vybrán NASAMS, pak ti co to vybrali jsou mafie. Pokud vyberou to co on ...Zobrazit celý příspěvek
Nesher: To je jednoduché. Flanker odmítá NASAMS (logicky, je to zbraň od Velkého Satana...) takže pokud bude vybrán NASAMS, pak ti co to vybrali jsou mafie. Pokud vyberou to co on chce, pak mafie nejsou...Skrýt celý příspěvek
...prosim te, Flankere, kdyby timto zpusobem nase armada nakoupila v Rusku, tak tu budes zarit jak Miloš Zeman ve fabrice na Becherovku...
...prosim te, Flankere, kdyby timto zpusobem nase armada nakoupila v Rusku, tak tu budes zarit jak Miloš Zeman ve fabrice na Becherovku...
Nesher MO ČR neustále lavíruje mezi soutěžením a nesoutěžením ve všech zakázkách. Ve skutečnosti nic pořádně neumí nakoupit a plácají se na hraně zákonů a směrnic ...Zobrazit celý příspěvek
Nesher
MO ČR neustále lavíruje mezi soutěžením a nesoutěžením ve všech zakázkách. Ve skutečnosti nic pořádně neumí nakoupit a plácají se na hraně zákonů a směrnic EU.
Torong
NASAMS je Norský, v poměru cena/výkon absolutně předražen oproti Spyderu, je-li na výběr Spyder MR, tak brát všemi deseti.
Rimr71
Ujíždíte asi na kvalitním materiálu. Z Ruska se do zahraničí nic tak kvalitního s parametry SHORAD nedostává. Podívejte se například do Vietnamu, tam Spyder vybrali po té co si vyzkoušeli ruský Pantsir.Skrýt celý příspěvek
Technicky je preferován systém Spyder. ;-)
Technicky je preferován systém Spyder. ;-)
+ ihned (co nejdříve) EL/M-2106 samozřejmě...
(to vše s výhledem na budoucí Baraky)+ ihned (co nejdříve) EL/M-2106 samozřejmě...
(to vše s výhledem na budoucí Baraky)Díky za informaci (bohužel jedna věc že AČR chce, druhá věc je co MNO koupí, jaké finanční zdroje bude mít) . Ke Spyderu-MR nestačí ELTA-ELM-2084 MMR (tedy pokud kupujeme tuto ...Zobrazit celý příspěvek
Díky za informaci (bohužel jedna věc že AČR chce, druhá věc je co MNO koupí, jaké finanční zdroje bude mít) . Ke Spyderu-MR nestačí ELTA-ELM-2084 MMR (tedy pokud kupujeme tuto verzi)? Nestačila by nám sestava Spyder MR/LR (LR udajně dosah cca 80 km, 20 km výškově)?Skrýt celý příspěvek
Rafael dosahy maluje na obrázku pro všechny verze zde na odkazu
https://www.rafael.co.il/wp-co...Rafael dosahy maluje na obrázku pro všechny verze zde na odkazu
https://www.rafael.co.il/wp-co...SYN_ Kdyby REVISOR byl nahrazen ELM 2106 a RBS-70 NG byly v mobilním provedení na vozidlech, tudíž by měly schopnost působit za chodu, tak by dostala spodní vrstva naší PVO úplně ...Zobrazit celý příspěvek
SYN_
Kdyby REVISOR byl nahrazen ELM 2106 a RBS-70 NG byly v mobilním provedení na vozidlech, tudíž by měly schopnost působit za chodu, tak by dostala spodní vrstva naší PVO úplně jinou úroveň.Skrýt celý příspěvek
VlaLAng EL/M 2106 je nejhorší shit, který se hodí jen a pouze ke Spyderu dá použít a to i ve verzi NG. Pokud opravdu chcete pomýšlet na Barak MX, v jaké koliv variantě, tak jedině, ...Zobrazit celý příspěvek
VlaLAng
EL/M 2106 je nejhorší shit, který se hodí jen a pouze ke Spyderu dá použít a to i ve verzi NG. Pokud opravdu chcete pomýšlet na Barak MX, v jaké koliv variantě, tak jedině, tak že se integrují do pořizovaných ELM 2084.
Samotná firma IAI k BARAK MX doporučuje minimálně ELM 2311-MMR, optimálně EM 2084, který AČR už bude mít.
Pokud se někdo v těchto dnech rozhoduje pro pořízení radarů bez možností C-RAM u Shorad systémů, tak je to krok zpět, který absolutně nereflektuje poslední zkušenosti z konfliktů, kde se SHORAD PVO používá. Samozřejmě, platí, že jsou to vojáci - vědí co chtějí.Skrýt celý příspěvekNebude to o tom že se žádný C-RAM nepořizuje? Kdyby to bylo jinak tak by se nejspíš nakupoval Iron dome, ne? EL/M 2106 NG se bude patrně kupovat proto že je součástí baterie ...Zobrazit celý příspěvek
Nebude to o tom že se žádný C-RAM nepořizuje? Kdyby to bylo jinak tak by se nejspíš nakupoval Iron dome, ne?
EL/M 2106 NG se bude patrně kupovat proto že je součástí baterie Spyderů. Ostatně tady na AN byl tenhle radar v souvislosti s tímhle nákupem několikrát zmíněn. U EL/M-2084 jsou dva koupené pro bojové jednotky, tady patrně pro přímou spolupráci s PVO.Skrýt celý příspěvekNavíc existuje ještě ELM-2106 ATAR, který má zajímavější parametry. https://www.iai.co.il/p/elm-21... Případně je součástí systému C3 Sky ...Zobrazit celý příspěvek
Navíc existuje ještě ELM-2106 ATAR, který má zajímavější parametry.
https://www.iai.co.il/p/elm-21...
Případně je součástí systému C3 Sky Capture.
https://www.iai.co.il/p/sky-ca... Skrýt celý příspěvekPodle mne je ELM 2106 součástí Spyder SR a ELM 2084 součástí Spyder ...Zobrazit celý příspěvek
Podle mne je ELM 2106 součástí Spyder SR a ELM 2084 součástí Spyder MR
viz
https://www.globalsecurity.org... Skrýt celý příspěvekScotty Pokud má do budoucna AČR ambice chránit objekty nebo síly proti RAM munici, tak proč nepořídit alespoň radar, jako výstrahu před touto municí. V Afghanistánu to chybělo a ...Zobrazit celý příspěvek
Scotty
Pokud má do budoucna AČR ambice chránit objekty nebo síly proti RAM munici, tak proč nepořídit alespoň radar, jako výstrahu před touto municí. V Afghanistánu to chybělo a musely se tam poslat z Británie a Austrálie Giraffe AMB.
Zkuste se podívat na internet, kdo si naposledy ke Spyderu pořídil ATAR. Naprostá většina zákazníků ví co chce a myslí opravdu do budoucna. Tak že pořizují ELM 2311 a 2084. Jeden z posledních zákazníků na ELM 2311 je Finsko.
...podívejte se jak dlouho trvá akvizice než se něco pořídí, pokud vyvstaně potřeba C-RAM, tak "nebude čas ptát se na to kdo je kdo" :-) Proto dnes všichni pořizují multimission radary.Skrýt celý příspěvekScotty Sky capture možná nebude třeba, pokud budou na vozidlech s raketami optické hlavy Top lite, které jde směrovat podle údajů z radaru umístněného jinde. Jestli chcete hledat ...Zobrazit celý příspěvek
Scotty
Sky capture možná nebude třeba, pokud budou na vozidlech s raketami optické hlavy Top lite, které jde směrovat podle údajů z radaru umístněného jinde.
Jestli chcete hledat u IAI opravdu pořádný systém, tak pak jedině 2084 MS MMR, který je doplněn o X band radar, optické senzory a pasivní senzory. A oni moc dobře vědí, proč to k tomu dávají. ELM 2106 je prostě včerejší, samozřejmě je to levnější radar, což nejspíše rozhoduje.
https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvekpetres Já to chápu tak že ELM-2106 ATAR je součástí beletrie vždy a slouží i jako místo velení baterie. U verze MR je přidán ještě ELM 2084. viz. / The system can be operated ...Zobrazit celý příspěvek
petres
Já to chápu tak že ELM-2106 ATAR je součástí beletrie vždy a slouží i jako místo velení baterie. U verze MR je přidán ještě ELM 2084.
viz. / The system can be operated either as a standalone unit or integrated into extended defense formation with different components. Full composition of SPYDER air defense system includes one command and control vehicle with radar, two missile resupply vehicles, one field service vehicle, and 6 vehicles with missile launchers. Each of them carries 4 missiles. The SPYDER MR battery additionally includes a truck-mounted high performance surveillance radar. The launcher vehicles have a datalink and can be deployed up to 10 km from the command post vehicle./
http://www.military-today.com/... Skrýt celý příspěvekflanker.jirka Taky jsem si říkal , ale Izraelci to tak zjevně nevidí. Nejspíš mají ve svůj systém velkou důvěru a nepředpokládají že se může dostat letadlo s protiradarovou ...Zobrazit celý příspěvek
flanker.jirka
Taky jsem si říkal , ale Izraelci to tak zjevně nevidí. Nejspíš mají ve svůj systém velkou důvěru a nepředpokládají že se může dostat letadlo s protiradarovou střelou dostatečně blízko.Skrýt celý příspěvekScotty Jak jsem psal, to není pouze o ARM střelách. Sebelepší radar je stále vysílající zdroj, který lze lokalizovat a zaměřit na to palbu čímkoliv. A většina z toho jsou dnes ...Zobrazit celý příspěvek
Scotty
Jak jsem psal, to není pouze o ARM střelách. Sebelepší radar je stále vysílající zdroj, který lze lokalizovat a zaměřit na to palbu čímkoliv. A většina z toho jsou dnes levnější a spolehlivější zbraně než protiradiolokační střela.
"Nejspíš mají ve svůj systém velkou důvěru a nepředpokládají že se může dostat letadlo s protiradarovou střelou dostatečně blízko."
Pokud ATAR funguje pouze se Spyderem, tak i kdyby to bylo ve verzi LR, tak dosah potenciálních protiradiolokačních střel (nejspíše ruských) CH 31 je až cca 110 km, CH58 U je až 250 km. Což na spoléhaní vyžaduje další vrtsvý PVO, PRO.
S pouhými 4 bateriemi SHORAD se můžeme spoléhat víte na co, ...Skrýt celý příspěvekScotty
samotná firma Rafael ve svém videospotu C2 s radarem ATAR u verze MR neuvádí, ale místo něj je tam extra vozidlo s ELM2084.
https://www.youtube.com/watch?...Scotty
samotná firma Rafael ve svém videospotu C2 s radarem ATAR u verze MR neuvádí, ale místo něj je tam extra vozidlo s ELM2084.
https://www.youtube.com/watch?...flanker.jirka Možná kalkulují také s tím že pokud dojde ke zničení radaru je baterie jako celek stejně nebojeschopná. CO jsem se díval tak se zdroje liší, většinou se píše že CCU ...Zobrazit celý příspěvek
flanker.jirka
Možná kalkulují také s tím že pokud dojde ke zničení radaru je baterie jako celek stejně nebojeschopná.
CO jsem se díval tak se zdroje liší, většinou se píše že CCU je běžně vybaven i radarem. Ovšem možné je že u verze MR lze tento radar vynechat. U AČR předpokládám že půjde o kombinaci ELM-2106 a ELM-2084.Skrýt celý příspěvekScotty Spyder může mít odpalovací vozidla od C2 i 10 km daleko, tzn, že i mezi radarem, jako aktivním prvkem a C2 může být také bezpečná vzdálenost. Když máte C2 s radarem, tak jak ...Zobrazit celý příspěvek
Scotty
Spyder může mít odpalovací vozidla od C2 i 10 km daleko, tzn, že i mezi radarem, jako aktivním prvkem a C2 může být také bezpečná vzdálenost. Když máte C2 s radarem, tak jak píšete, bez radaru to nepůjde, ale přijdete i o obsluhu.
(jako backup pro omezenou formu průzkumu může sloužit i optika Toplite na odpalovacích vozidlech)Skrýt celý příspěvekTak evidentně do Command Centre integrují radar (2106) jen u menšího typu kombinovaného odpalovači kratšího dosahu (SR, ER). Takový systém má být asi "levnější" a též schopný ...Zobrazit celý příspěvek
Tak evidentně do Command Centre integrují radar (2106) jen u menšího typu kombinovaného odpalovači kratšího dosahu (SR, ER). Takový systém má být asi "levnější" a též schopný track-on-move, kdežto "větší/dražší" systémy (MR, ER) potřebují jednak radar s větším dosahem (s 2106 by prakticky nebyly rozumně využité), druhak už se asi předpokládá že bude převážně někde rozložený a nebude se každou chvíli rozkládat pro převoz...
Každopádně pokud 2084 budou pro nás tvořit něco jako "základní síť" tak by použití slabších typů u baterie nemuselo až tak moc vadit, jako absolutní minimum ovšem tu 2106NG nic menšího opravdu nebrat, 2311 jsem popravdě viděl poprvé... otázka kolik taková sranda koštuje.
Ovšem vše co tu diskutujeme je pořád ještě lepší než Revisor, že?Skrýt celý příspěvekSYN_ Kdyby REVISOR byl nahrazen ELM 2106 a RBS-70 NG byly v mobilním provedení na vozidlech, tudíž by měly schopnost působit za chodu, tak by dostala spodní vrstva naší PVO úplně ...Zobrazit celý příspěvek
SYN_
Kdyby REVISOR byl nahrazen ELM 2106 a RBS-70 NG byly v mobilním provedení na vozidlech, tudíž by měly schopnost působit za chodu, tak by dostala spodní vrstva naší PVO úplně jinou úroveň.Skrýt celý příspěvekSYN Jak píšete, 2106 ať už starší nebo NG verze je vhodná maximálně pro SR, ER. Proto mne překvapila zmínka v souvislosti s MR. VlaLang tu uvádí zmínku s výhledem pro systém ...Zobrazit celý příspěvek
SYN
Jak píšete, 2106 ať už starší nebo NG verze je vhodná maximálně pro SR, ER. Proto mne překvapila zmínka v souvislosti s MR. VlaLang tu uvádí zmínku s výhledem pro systém BARAK, tam už jedině 2311 a ještě lépe 2084, BARAK MX poskytuje další vrtstvu s dosahem až 150 km. https://www.youtube.com/watch?...
Track on move to asi přímo nebude, kontejner s C2 a 2106 má nohy a vždy je někde vidět ustaven (možná musí být pro správnou práci radaru uvodorovněn). Podobně všechny typy odpalovacích vozidel mají pro stabilizaci nohy. Tipnout se dá, že bude minimálně možné provádět takticku shoot and scoot.
(Schopnosti jaké měla OSA AKM, nebo Strela S 10 to mít nebude)
2311 je multimission radar, tak jako 2084, ale pracuje v kratších dosazích a jiném frekvenčním pásmu. To bude "koštovat" neporovnatelně více než 2106.
Revisor je jiná kategorie radaru, je pouze 2D, neumožňuje zjisti výšku cíle. A jeho parametry jsou vhodné pouze pro VSHORAD s dosahem, který má RBS 70. Retia představila už i 3D AESA radar Reguard, ale půjde o podobné dosahy jako u Revisoru.Skrýt celý příspěvekpetres Nějaký RBS na kolečkách, ... co takhle toto: https://www.youtube.com/watch?... Vozidlo vybavené Stingery, Hellfire, kanonem a 3D radary, které kryjí vše okolo a ...Zobrazit celý příspěvek
petres
Nějaký RBS na kolečkách, ... co takhle toto:
https://www.youtube.com/watch?...
Vozidlo vybavené Stingery, Hellfire, kanonem a 3D radary, které kryjí vše okolo a poskytují i informaci o dělostřelecké munici. (podobně vybavené existuje i na BMP Bradley, včetně rušiček komunikací dronů)
https://www.armyrecognition.co... Skrýt celý příspěvekflanker.jirka vzbuďte se ze svých snů,naše armáda má v této kategorii 16 ks RBS-70 a 16 ks RBS-70 NG takže s tím musí žít ať se jí to líbí (a nám oběma také) nebo ne. Plány na něco ...Zobrazit celý příspěvek
flanker.jirka
vzbuďte se ze svých snů,naše armáda má v této kategorii 16 ks RBS-70 a 16 ks RBS-70 NG takže s tím musí žít ať se jí to líbí (a nám oběma také) nebo ne. Plány na něco jiného v této kategorii mají smysl nejdříve tak za 10 let.Skrýt celý příspěvekpetres to nejsou žádné vlhké sny :-) To je otázkou implementace jedné bedny se Stingery, nebo jiným střelami, vedle kanonu na panduru a radarových antén na korbě. Vše další, tj. ...Zobrazit celý příspěvek
petres
to nejsou žádné vlhké sny :-)
To je otázkou implementace jedné bedny se Stingery, nebo jiným střelami, vedle kanonu na panduru a radarových antén na korbě. Vše další, tj. kanon a PTŘS Spike už Pandur má. A vůbec by to nemuselo být drahé. Dokonce by se dalo zvažovat, že pro tento účel použijete i radar Reguard z Retie Pardubice, na místo MHR radarů ze zahraničí.
Právě toto řešení bylo pro USA nejrychlejší a kompletní implementace zabrala pouze dva roky.
Když budete mít RBS na vozidle, tak stále musíte počítat s tím, že někde musí být radar, což je v českém případě převozitelný Revisor, který za jízdy nemůže pracovat. Pandur se schopnostmi PVO systému by mohl být přímo u bojové sestavy a minimálně nápadný oproti například zvažovaném Titusu s RBS.Skrýt celý příspěvekpetres zkuste se znovu podívat na to jak dlouho a co stačilo k tomu ze Strykeru udělat PVO. https://www.youtube.com/watch?... A počítejte s tím, že mít přímo v sestavě ...Zobrazit celý příspěvek
petres
zkuste se znovu podívat na to jak dlouho a co stačilo k tomu ze Strykeru udělat PVO. https://www.youtube.com/watch?...
A počítejte s tím, že mít přímo v sestavě vozidlo s MHR radary, které budou mít velitele pozemních jednotek pod sebou připojeny, jim poskytnou informaci C-RAM a přítomnost dronů. Tak že žádné čekání na informaci z Arthuru, která v případě AČR chodí přes poštovní holuby.Skrýt celý příspěvekTak, otázka je jestli je vhodné mít v postupující koloně aktivně vyzařující radar... vpodstatě takový maják který říká "tady jsme" ne? Kdežto pokrytí nějakou rozumnou sití víc ...Zobrazit celý příspěvek
Tak, otázka je jestli je vhodné mít v postupující koloně aktivně vyzařující radar... vpodstatě takový maják který říká "tady jsme" ne? Kdežto pokrytí nějakou rozumnou sití víc "zdálky" toto nezpůsobuje.
Jak moc dobře funguje LPI mód radarů? Jedině něco takového si myslím může dovolit v přední linii...
AČR obnovila provoz poštovních holubů? Překvapivě pokročilá technologie :)Skrýt celý příspěvekSYN Samozřejmě radar i své nevýhody, ale v clenitejsim terénu radar z povzdálí nemusí pokrýt požadované území. Na druhou stranu máte v takto vybavené koloně i informaci o případném ...Zobrazit celý příspěvek
SYN
Samozřejmě radar i své nevýhody, ale v clenitejsim terénu radar z povzdálí nemusí pokrýt požadované území. Na druhou stranu máte v takto vybavené koloně i informaci o případném útoku delostrelectva. LPI je soubor opatření na snížení demaskujicich projevů jako je výkon, smerovosti antén a složitost signálů. Počítejte s tím, že radar musí vždy něco vyzarit a vždy to půjde nějak detekovat, sníží se moznosti. Paradoxně menší radar přímo u kolony nemusí mít takový výkon a demaskujici projevy než radar na větší vzdálenosti. ...amici moc dobře vědí proč ten radar na tom středu mají, výhody pruzkumu ty nevýhody překonávají
AČR koupila kdysi radar bez systému. Je to jako koupit si 5G technologií pro internet a nemít k tomu ani připojitelny mobilSkrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...