Závody ve zbrojení ve střední Evropě? Maďarsko nakupuje zbraně za miliardy

Závody ve zbrojení ve střední Evropě? Maďarsko nakupuje zbraně za miliardy
Maďarsko se údajně vážně zajímá o americké stíhačky F-35A Lightning II. / USAF (Zvětšit)

Maďarsko je evropskými zeměmi a médií často označováno jako skoro-diktatura. Takové označení však nebrání tomu, aby dvě nejvýznamnější země Evropské unie, tedy Německo a Francie, dodaly této „diktatuře“ zbraně za miliardy euro. Jak se říká… „nákup zbraní dělá přátele“. Ostatně Maďarsko v posledním roce nakoupovalo zbraně tempem, o kterém se může České republice nebo Slovensku jenom zdát.

Seznam nakupovaných zbraní za rok 2018 je v případě Maďarska obdivuhodný z několika hledisek. Vždyť nákup vojenské techniky je manažerský a odborně velmi složitý, politicky citlivý a finančně náročný. Ve skutečnosti nákup zbraní zvyšuje jak schopnost armády, tak (a to především) posiluje zahraničně-politické postavení země a pomáhá navazovat ekonomické, politické a bezpečnostní vztahy s vybranými zeměmi.

Pro našince je v tomto smyslu nepochybně zajímavé, že maďarská armáda v roce 2018 objednal české ruční zbraně i vrtulová letadla Zlin.

Seznam maďarských nákupů za rok 2018:

  • Tisíce pistolí CZ P-07;
  • Tisíce pistolí CZ P-09;
  • Tisíce útočných pušek CZ BREN 2;
  • Tisíce samopalů CZ Scorpion Evo 3;
  • Tisíce pancéřovek Carl Gustaf M4;
  • 20 vrtulníků Airbus H145M;
  • 16 vrtulníků Airbus H225M;
  • Dvě dopravní letadla Airbus 319 (použité);
  • Dva bizjety Dassault Falcon 7Xs (použité);
  • Dvě výcvikové letadla Zlin 143 Lsi;
  • 44 tanků Leopard 2A7+;
  • 24 samohybných houfnic PzH 2000;
  • 12 čtyřkolek Polaris MRZR Sandblowers;
  • 27 nákladních vozidel Rába H14;
  • 100 autobusů Currus Aries;
  • 550 SUV Suzuki Vitara;
  • 10 hasičských vozidel Volkswagen T6;
  • 80 minibusů Volkswagen T6 (pro devět osob);
  • 12 minibusů Mercedes Sprinter (pro 21 osob);
  • 70 lehkých nákladních automobilů Crafter Volkswagen.

Ač nebyla výše kontraktů zveřejněná, můžeme bezpečně říct, že se pohybujeme minimálně ve vyšších desítkách miliard korun. Detaily smluv neznáme, myslíme tím například rozsah nově budovaného provozního zázemí (především pro tanky, houfnice a vrtulníky), nakupované provozní příslušenství (nástroje, přípravky, manipulační a obslužná technika, atd. atd.), náhradní díly, technická podpora, školení, munice atd. Cena za všechny výše uvedené zbraňové systémy však může bez problémů dosáhnout 100 miliard Kč. Samozřejmě je otázkou, zda všechny peníze jdou z rozpočtu maďarského ministerstva obrany (MMO) nebo i ze státního rozpočtu.

Nejdražší položkou je nákup vrtulníků Airbus ‒ na této dodávce se budou podílet firmy z Německa a Francie. Dalším obřím kontraktem je dodávka nejnovějších tanků Leopard 2A7+ a houfnic PzH2000 od německé KMW (Krauss-Maffei Wegmann). Dále je zde nákup švédských pancéřovek Carl Gustaf a českých ručních zbraní, které se budou licenčně vyrábět v maďarském městě Kiskunfélegyháza.

Za posilováním maďarské armády stojí čím dál větší maďarská asertivita na světové politické a bezpečnostní scéně. Viktor Orbán při uvádění generála Ference Koroma, nového náčelníka generálního štábu maďarské armády, na jaře 2018 do funkce uvedl, že „silné Maďarsko nemůže existovat bez silné armády“ a že „stát, který nemůže chránit svou zemi, si to [ochranu] nezaslouží.“

Nový náčelník štábu Ferenc Korom při svém jmenování požádal Orbána, aby obnovil „moderní, schopnou a výkonnou domácí armádu, která bude schopna konkurovat ozbrojeným silám jakéhokoliv jiného národa.“

Jak uvedla agentura ČTK, včera 14.2. Orban prohlásil, že chce urychlit rozvoj maďarské armády, aby se mohla ubránit útoku z „jakéhokoli směru“. Premiér podle agentury AFP zdůraznil, že bezpečnostní záruky NATO nestačí. „NATO je velmi důležité, ale nevěřím, že by vojenská bezpečnost Maďarska měla být založena na NATO,“ řekl v rozhovoru s týdeníkem Figyelö.

Maďarský premiér v rozhovoru mimo jiné upozornil na nedostatek solidarity spojenců v případě vypálení maďarského kulturního centra v sousední Ukrajině, zemi usilující o vstup do NATO. „Bomba exploduje v centru ukrajinských Maďarů pár kilometrů od hranic NATO a nikdo neřekne ani slovo, včetně Spojených států,“ řekl Orban.

Orbánovy výroky byly zveřejněny tři dny po návštěvě šéfa americké diplomacie Mika Pompea v Budapešti, během které obě země diskutovaly o spolupráci v ekonomické a vojenské oblasti. Pompeo současně vyzýval Budapešť, aby se odklonila od Moskvy, ale Orban uvedl, že sice silně podporuje evropskou vojenskou spolupráci, nicméně hájil také „plodnou ekonomickou spolupráci s Ruskem“.

„Zájmy Maďarska a Spojených států se v některých oblastech překrývají a v jiných se liší. Mají své vlastní zájmy, stejně jako my máme svoje,“ uvedl Orban a dodal, že „pokud hledáme příležitosti pro spolupráci mimo NATO, musíme mít vždy na paměti, že v zahraniční politice Spojených států pro střední Evropu neexistuje trvalý politický prvek.“ Podle Orbana tedy Spojené státy ve střední Evropě nemají skutečné politické zájmy.

Jednou z možností (ne-li jedinou), jak upoutat pozornost a politickou sílu Spojených států ke střední Evropě je nákup amerických zbraní. Orbanová vláda proto uvažuje o nákupu norského systému protivzdušné obrany (PVO) NASAMS (Norwegian Advanced Surface to Air Missile System), který využívá americké rakety AMRAAM. Počet kompletů ani cena nebyla zveřejněná, ale podle maďarského deníku 24.hu půjde o nejdražší projekt maďarské armády. Podle Tibora Benka, ministra MMO, Budapešť objedná nové raketové systémy PVO v první polovině letošního roku. Ministr se ale o NASAMS přímo nezmiňoval. 

Podle maďarského deníku Népszava se americké firmy mohou dokonce podílet v projektu náhrady kolových obrněných transportérů BTR-80. Podle stejného zdroje se USA zapojí i do náhrady dopravních letounů An-26 maďarského letectva.

Opravdovou „lahůdkou“ jsou spekulace maďarských médií o možném nákupu stíhaček F-35 Lightning II pro maďarské letectvo. Podle serveru 24.hu v roce 2026 vyprší pronájem Gripenů a maďarská vláda vážně uvažuje o nákupu letadel páté generace, tedy F-35A Lightning II. S tím určitě souvisí i kritika švédské vlády vůči Maďarsku. Například švédská ministryně zahraničí Margot Wallströmová uvedla, že „Maďarsko je problematické, protože při mnoha příležitostech brání EU, aby mluvila jedním hlasem.“

V každém případě nákup F-35 je velice prestižní záležitost a uděluje dané zemi symbolický punc (což je ale na mezinárodní scéně důležité) vyspělosti a politické stability (s tím třeba i souvisí lepší rating Maďarska a levnější úvěry). Nákup F-35 samozřejmě také kýženým způsobem upoutá zájmy Washingtonu v Maďarsku a střední Evropě.

Jak uvádí maďarské deníky, nákup evropských a amerických zbraní dává silnou munici maďarské diplomacii, která musí čelit kritice z evropských zemí a evropských levicových mainstreamových médií. Nejjednodušším způsobem, jak umlčet kritické země, je od daných zemí koupit zbraně. Ostatně s Norskem po nákupu kompletů NASAMS snad dojde k udobření po diplomatické roztržce z roku 2014. V tomto roce vláda Orbána obvinila neziskovou organizaci Ökotárs, že za peníze z Norských fondů vyvíjí v Maďarsku politickou protivládní činnost. Norská vláda pak obvinila maďarskou vládu pro údajné podkopávání demokratických institucí. Podobně pozitivně může maďarsko-švédské vztahy ovlivnit nákup pancéřovek Carl Gustav.

S rostoucí silou maďarské armády souvisí i rostoucí rozpočet MMO ‒ letos MMO dostane 513 miliard forintů (1,57 miliardy euro), což je o 86 miliard forintů více, než v roce 2018. Ostatně v roce 2016 maďarská vláda přijala závazek, podle kterého bude ročně zvedat výdaje MMO o 0,1 % HDP.

Nárůst vojenských výdajů je však patrný po celé Evropě, zejména po ruské anexi Krymu v roce 2014, která rozbila narativ evropských zemí o nekonečném míru v Evropě. Další ránu tomuto narativu způsobil nástup Donalda Trumpa do úřadu a odklon USA od Evropy (a Ruska) směrem k Číně. Evropské země již nemohou dále počítat s automatickým luxusem ochranné ruky Spojených států (a s automatickým luxusem politické podpory Washingtonu) a musí se připravit na politický střet s Ruskem, bez podpory „velkých“ Spojených států za zády. Ostatně Spojené státy budou plně upoutány v mocenském soupeření s Čínou o prostor Tichého oceánu.

V každém případě maďarská armáda po rocích naprostého přehlížení a zanedbávání dostane moderní vybavení, které skokově zlepší (resp. může zlepšit) její schopnosti. Nákupem moderních zbraní se však armáda nestává automaticky výkonnou a schopnou. Maďarská armáda se musí naučit tyto zbraně ovládat, provozovat, udržovat, zabezpečit školení, vyvinout nové způsoby, taktiky a doktríny nasazení těchto zbraní a udržet zbraně bojeschopné po dobu 30 až 40 let.

Zároveň Maďarsko plně pochopilo, že pokud chce mít politickou, bezpečnostní a hospodářskou podporu od klíčových zemí Evropy a USA, nejjednodušší, nejrychlejší a nejefektivnější cestou je od těchto zemí nakupovat zbraně. Čím dříve si tato pravidla „realpolitiky“ uvědomí Česká republika, tím lépe pro nás pro všechny. Státy jako Rumunsko, Polsko i Slovensko si to už uvědomily.

Podle Magyari Pétera, autora článku „Od sovětské okupace Maďarsko nekupovalo tolik zbraní“ Ukrajina, Bulharsko, Rumunsko a Polsko rozvíjí svou armádu ze strachu z ruské invaze. Takový strach z ruské invaze v Maďarsku nepanuje, ale podle Pétera vojenské „nákupy sousedů již motivují domácí investice”.

„Zatím zde není velký závod ve zbrojení, ale změna v posledních desetiletích je velkolepá,” píše Péter.

Zdroj: ČTK, !!!444!!!, 24.hu, Népszava

 
 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Česká puška CZ BREN 2 pro maďarskou armádu

Na konci minulého měsíce byla podepsána dohoda o licenční výrobě zbraní České zbrojovky, včetně ...

Maďarsko kupuje vrtulníky H145M

Maďarsko podobně jako Česká republika řeší obměnu vrtulníků svých ozbrojených sil. Zatímco Česká ...

Maďarsko kupuje víceúčelové vrtulníky Airbus H225M Caracal

V pátek 14. prosince se Maďarsko smluvně zavázalo nakoupit 16 víceúčelových vrtulníků Airbus H225M ...

Maďarsko kupuje tanky Leopard 2A7+ a houfnice PzH 2000

Maďarsko pokračuje ve spanilé jízdě v nakupování moderní vojenské techniky. V posledních dnech jsme ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Rase
    14:52 15.02.2019

    Držím Maďarům palce, zatím nekupují nic špatného nebo problematického, všechno je tak nějak v pohodě, nebo top. Rozhodně si nehrají na vývoj něčeho vlastního (jako u nás Plamen, ...Zobrazit celý příspěvek

    Držím Maďarům palce, zatím nekupují nic špatného nebo problematického, všechno je tak nějak v pohodě, nebo top. Rozhodně si nehrají na vývoj něčeho vlastního (jako u nás Plamen, T-72M4CZ atd.). Všechno je ověřené a zavedené u jiných armád. Slovensko už taky docela nakupuje novou techniku, Poláci, akorát my pořád nic už cca 5 let nebo kolik. Nás se ten "závod" očividně netýká...
    V Rakousku a vlastně i Německu moc nedivočí, ale ti mají poněkud jiný kvalitativní základ než my, se starou sovětskou technikou.Skrýt celý příspěvek

    • semtam
      15:21 15.02.2019

      Tak Maďarsko nikdy nemělo nějak významnou zbrojní výrobu a hlavně od konce studené války prakticky svoji armádu neřešili. Jedinou výjimkou je pronájem, nyní již leasing Gripenu. ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak Maďarsko nikdy nemělo nějak významnou zbrojní výrobu a hlavně od konce studené války prakticky svoji armádu neřešili. Jedinou výjimkou je pronájem, nyní již leasing Gripenu. Jinak nic, prakticky ve své výzbroji nemají nic made in Hungary, nebudu počítat kopie AK-47.
      Tak pokud se nyní Maďarsko rozhoupalo, že chce obměnit svoji vojenskou techniku, tak nic jiného než nákupy ze zahraničí jim nezbývá. A hlavně pokud by i chtěli něco vyvinout, tak musejí na zelené louce a nebo zase s zahraniční firmou, která má s danou technikou zkušenosti. Ovšem to chce svůj čas a asi Maďaři nemají ambice něco vyvíjet, když nic vlastně dlouhá desetiletí nevyvíjeli, teda něco významného, aby to mohli zařadit do své výzbroje či nabídnout na trh.
      Poznámka ohledně případné náhrady BTR-80. Pokud se má USA na tom podílet, tak jediná cesta je v podobě Mowag Piranha V. General Dynamicks poté nabízí již jen Stryker, což je LAV III, který si cestu k zahraničním zákazníkům nenašel a jeho sourozenec LAV III je o něco málo úspěšnější v rámci vývozu. Oba myslím jsou vyráběný v Kanadě.
      Americká stopa v podobě náhrady BTR-80 je myslím spíš spekulací novinářů, protože Piranha V si pořídilo Rumunsko. Ohledně náhrady BTR-80 se zatím moc nemluví. I když pořízení Leo 2 a PzH 2000 byl jak blesk z čistého nebe, tak na druhou stranu Maďarsko pořizuje techniku, která v jeho armádě již prakticky neexistovala a tak náhrada BTR-80 bude nejspíš až na samotném konci všech objednávek.Skrýt celý příspěvek

      • Rase
        18:13 15.02.2019

        Pokud koupi pasova BVP, jak chteji, tak cas BTR-80 nahradi ony. Zbytek jeste dlouho poslouzi a pak je treba nahradi nejaky pancerak jako Titus / Grifon, ktery si jsou schopni ...Zobrazit celý příspěvek

        Pokud koupi pasova BVP, jak chteji, tak cas BTR-80 nahradi ony. Zbytek jeste dlouho poslouzi a pak je treba nahradi nejaky pancerak jako Titus / Grifon, ktery si jsou schopni zkonstruovat a vyrabet sami.Skrýt celý příspěvek

        • PavolR
          19:27 15.02.2019

          Maďarský minister vlastibrany je síce zástancom pásových BVP, ale on nerozhoduje. Na dôvažok v januári vyhlasoval, že do roka 2028 sa už okrem prepravných lietadiel nič iné ...Zobrazit celý příspěvek

          Maďarský minister vlastibrany je síce zástancom pásových BVP, ale on nerozhoduje. Na dôvažok v januári vyhlasoval, že do roka 2028 sa už okrem prepravných lietadiel nič iné nakupovať nebude. Tri dni pred návštevou Pompea sa pesnička zmenila a prišla do reči PVO. :-) Padol tiež termín, že do 2023 má byť vybudovaná stredná brigáda a do 2028 ťažká.Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
      16:10 15.02.2019

      Nevím, jestli se u nás nic už cca 5let nekupuje. Zdržení zakázek je, ale že by nic ? Spíš by bylo zajímavé vědět, jak sousedé nakupují takovou méně viditelnou techniku, ale o nic ...Zobrazit celý příspěvek

      Nevím, jestli se u nás nic už cca 5let nekupuje. Zdržení zakázek je, ale že by nic ? Spíš by bylo zajímavé vědět, jak sousedé nakupují takovou méně viditelnou techniku, ale o nic míň důležitou, jako dílny, vyprošťováky, mosty, protichemická auta atd.
      U AČR je ještě na pořadu dne přikoupení dvou C-295M, které jsou snad dokonce vyrobeny a měly by být dodány příští rok, pokud se podepíše smlouva.Skrýt celý příspěvek

      • Rase
        18:10 15.02.2019

        Mysleno co by stalo za rec, nakladaky se specialnima nastavbama, par polnich kuchyn a obecne nebojova technika, neni zrovna zajimava.

        Mysleno co by stalo za rec, nakladaky se specialnima nastavbama, par polnich kuchyn a obecne nebojova technika, neni zrovna zajimava.

        • Jura99
          18:30 15.02.2019

          Chápu, ale koupit třeba jenom stíhačky a nevyměnit ruční zbraně, granáty, munici a třeba i ty kuchyně není moc dobré. Proto nákupy logistických a podobných věcí, které nejsou moc ...Zobrazit celý příspěvek

          Chápu, ale koupit třeba jenom stíhačky a nevyměnit ruční zbraně, granáty, munici a třeba i ty kuchyně není moc dobré. Proto nákupy logistických a podobných věcí, které nejsou moc novinářsky atraktivní, mi v AČR připadají také důležité.Skrýt celý příspěvek

          • Rase
            23:56 15.02.2019

            ty polní kuchyně se koupily tři (3) PK4 "Kaga", pro příslušníky 601. skupiny speciálních sil a Hradní stráže. MO rovněž podepsalo smlouvu se společností Variel na dodávku 14 kusů ...Zobrazit celý příspěvek

            ty polní kuchyně se koupily tři (3) PK4 "Kaga", pro příslušníky 601. skupiny speciálních sil a Hradní stráže. MO rovněž podepsalo smlouvu se společností Variel na dodávku 14 kusů polních kuchyní v kontejnerové variantě. Tohle je ale tradičně jen špička ledovce, jelikož s masivní obměnou polních kuchyní MO začne po roce 2021, jelikož průměrné stáří dnes používaných zařízení je čtyřicet let. Sice se tedy něco kupuje, ale i to je hrozně málo - ani nejde říct obměna, jelikož to je spíš dokoupení. Reálně i sami vojáci by se složili na pořízení nové varny... takhle je to ale se vším, snad jen krom chemiků, kterým se má pořídit překvapivě hodně vozidel (snad i víc než je reálně potřeba - i tak ale OK).Skrýt celý příspěvek

          • Czertik
            02:33 17.02.2019

            Rase
            proboha na co hradni straz potrebuje polni kuchyn ?

            Rase
            proboha na co hradni straz potrebuje polni kuchyn ?

          • Luky
            13:42 17.02.2019

            Určitě k tomu může mít vysvětlení někdo povolanější od Hradní stráže. Já jen obecně - polní kuchyně je přece základ, hladovějící voják není schopen plnohodnotného nasazení. V ...Zobrazit celý příspěvek

            Určitě k tomu může mít vysvětlení někdo povolanější od Hradní stráže.
            Já jen obecně - polní kuchyně je přece základ, hladovějící voják není schopen plnohodnotného nasazení. V případě mimořádného stavu, blackoutu nebo krize potřebuješ nezávislost. Chápu, že začali u speciálů, teď je otázka, zda k nim přidali Hradní kvůli tomu, že to měli hodně zastaralé nebo protože jsou určeni k ochraně Hradu a Lán....a třeba jsou i na očích.Skrýt celý příspěvek

          • Luky
            13:53 17.02.2019

            Teď jen hádám a předpokládám, že krizové řízení Prahy je dobře zvládnuté a kapacitně ošetřené. Od velkých záplav se taky zamakalo na protipovodňových stěnách a dalších ...Zobrazit celý příspěvek

            Teď jen hádám a předpokládám, že krizové řízení Prahy je dobře zvládnuté a kapacitně ošetřené. Od velkých záplav se taky zamakalo na protipovodňových stěnách a dalších opatřeních.
            Nicméně si vzpomínám, že jsem se na posádce po povodních bavil s vojenským kaplanem, který mi povídal: "ono je to hezké, když se snaží dobrovolnící pomáhat, ale ve výsledku je stejně armáda musí v místě nakrmit a zajistit, takže profi je profi". Nové kuchyně jsou kapacitně taky jinde než ty z padesátých let. Třeba chtěli mít něco v Praze.Skrýt celý příspěvek

          • Czertik
            20:29 19.02.2019

            Luky, jenze problem je v tom, ze hradni straz ma vklastni jdielnu/kuchyn v baraku :). Jo kdyby si to koupil pragl jako hmotnou rezervu na krizi/mobilizaci/valku, nereknu nic. Ale u ...Zobrazit celý příspěvek

            Luky, jenze problem je v tom, ze hradni straz ma vklastni jdielnu/kuchyn v baraku :).
            Jo kdyby si to koupil pragl jako hmotnou rezervu na krizi/mobilizaci/valku, nereknu nic. Ale u hradni straze to skutecne nechapu.
            Nebo me snad neco unika a v pripade nutnosti se pocita s tim, ze by se prestala predvadet a sla do pole bojovat proti rucnikarum ci komukoliv jinemu ?Skrýt celý příspěvek

  • Gibon
    14:40 15.02.2019

    1,57mld € nie je zas tak vela. Ako priklad MOSR ma tento rok k dispozicii 1,66mld €. A F-35. Ak bude mat Orban nadalej take vyjadrenia ake ma, a tak koketovat s Kremlom, ako ...Zobrazit celý příspěvek

    1,57mld € nie je zas tak vela. Ako priklad MOSR ma tento rok k dispozicii 1,66mld €.

    A F-35. Ak bude mat Orban nadalej take vyjadrenia ake ma, a tak koketovat s Kremlom, ako koketuje, pochybujem, ze Madarsku budu F35 ponuknute.Skrýt celý příspěvek

    • semtam
      14:46 15.02.2019

      S Kremlom koketují i jiné země a USA to nevadí ve zbrojních obchodech. Navíc Maďarsko má větší problém s EU, než s USA. A hlavně si uvědom, že peníze jsou větší síla, než různá ...Zobrazit celý příspěvek

      S Kremlom koketují i jiné země a USA to nevadí ve zbrojních obchodech. Navíc Maďarsko má větší problém s EU, než s USA. A hlavně si uvědom, že peníze jsou větší síla, než různá prohlášení a pozerství. Viz. třeba Itálie a její řešení uprchlické krize, které se nelíbí čelním představitelům EU a to spíše na oko. Na Itálii nejsou aplikovány nějaké páky či obstrukce. Tento příklad není sice přesný, ale ukazuje, že praxe je jiná, než plané kecy.Skrýt celý příspěvek

      • major
        15:50 15.02.2019

        Prachy nie sú všetko - F-35 a Turecko. Kecy nemajú cenu - súhlas. Ale bola to práve talianska vláda populistov, čo sa nedávno z Bruselu vrátila so stiahnutým chvostom a musela ...Zobrazit celý příspěvek

        Prachy nie sú všetko - F-35 a Turecko.

        Kecy nemajú cenu - súhlas. Ale bola to práve talianska vláda populistov, čo sa nedávno z Bruselu vrátila so stiahnutým chvostom a musela skresať rozšafne navrhnutý rozpočet. Dopadli podobne ako pár rokov pred nimi grécky premiér Tsipras - tiež chlap podobného rangu. Ten vtedy kecal dokonca niečo o nacistoch.

        Áno, Taliani s veľkou slávou odmietli jednu loď so 60 ľudmi na palube. Niekto to možno považuje za "řešení" - dobré pre nich. Keď ale skutočne o niečo ide a nevedia sa spratať do kože, tak dostanú facku a zas "šoupou nohama".Skrýt celý příspěvek

        • Jura99
          15:55 15.02.2019

          Turecko o F-35A zatím nepřišlo. Navíc odklon od demokracie a námluvy Turecka s Ruskem jsou zcela nesrovnatelné s chováním Orbána.

          Turecko o F-35A zatím nepřišlo. Navíc odklon od demokracie a námluvy Turecka s Ruskem jsou zcela nesrovnatelné s chováním Orbána.

      • PavolR
        19:49 15.02.2019

        Maďarsko nielen koketuje s Kremľom - Putin chodieva do Maďarska ako na vizitu. Ruský vplyv je taký veľký, že tajné služby nesmú vystupovať proti ruským aktivitám a NATO preto ani ...Zobrazit celý příspěvek

        Maďarsko nielen koketuje s Kremľom - Putin chodieva do Maďarska ako na vizitu. Ruský vplyv je taký veľký, že tajné služby nesmú vystupovať proti ruským aktivitám a NATO preto ani nezdieľa s Maďarskom všetky informácie. Ale ešte aj od toho vážnejšie je, že orbánovci účelovo blokujú proces integrácie Ukrajiny do NATO. Na dôvažok slúži Maďarsko ako vstupná brána Číny do Európy, je tam napríklad logistické centrum Huawei. Rozpory medzi USA a Maďarskom sú v skutočnosti podstatne väčšie, než medzi HU a EU, len nie sú natoľko medializované.Skrýt celý příspěvek

  • semtam
    14:36 15.02.2019

    Spekulace novinářů bych nebral tak vážně. Novináři si asi nevšimli drobného detailu ohledně Gripenu. V roce 2026 nekončí pronájem Gripenu! Protože žádný pronájem Maďarsko nemá. ...Zobrazit celý příspěvek

    Spekulace novinářů bych nebral tak vážně. Novináři si asi nevšimli drobného detailu ohledně Gripenu. V roce 2026 nekončí pronájem Gripenu! Protože žádný pronájem Maďarsko nemá. Maďarsko pronájem Gripenu změnilo na leasing. Asi novináři nevědí co to znamená. Jednoduše řečeno, v roce 2026 končí leasing a poté jsou Gripeny ve vlastnictví Maďarska.

    Což ovšem nevylučuje možnost nákupu F-35 a službu Gripenu spolu s F-35. Ovšem vzhledem k tomu, co Maďarsko nyní vše objednává se mi pořízení F-35 v dohledné době zdá nereálné a utopit peníze v USA lze nyní smysluplněji. Prakticky téměř všechny složky, až na nadzvukové letectvo jsou zralé na výměnu.
    Navíc si myslím, že nyní je ta pravá doba pro tyto nákupy. Ekonomice se vždy dařit nebude (periodicky má pokles).Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
      15:24 15.02.2019

      Děkuji za informaci.
      Zajímavé jsou i podmínky za kterých se domluvily:
      -upgrade MS20
      -1600h =>2000h/rok
      A cena vyšší jen o 10-15%.

      Děkuji za informaci.
      Zajímavé jsou i podmínky za kterých se domluvily:
      -upgrade MS20
      -1600h =>2000h/rok
      A cena vyšší jen o 10-15%.

    • Jura99
      15:41 15.02.2019

      Nikoliv. Lease agreement neznamená leasing v našem pojetí, je to stále ten stejný pronájem a Maďarsku Gripeny skončí 2026.

      Nikoliv. Lease agreement neznamená leasing v našem pojetí, je to stále ten stejný pronájem a Maďarsku Gripeny skončí 2026.

      • Argonaut.CZ
        17:56 15.02.2019

        Jedná se o tzv. operativní leasing. Tj. po nájmu leasnutý předmět stále patří tomu, kdo leasing poskytl.

        Jedná se o tzv. operativní leasing. Tj. po nájmu leasnutý předmět stále patří tomu, kdo leasing poskytl.

        • Jura99
          18:32 15.02.2019

          Já pouze rozporuju tvrzení, že Maďaři Gripeny koupili do vlastnictví. Ať už mají pronájem či operativní leasing, Gripeny po roce 2026 nekoupili, musí je vrátit (pokud se v budoucnu ...Zobrazit celý příspěvek

          Já pouze rozporuju tvrzení, že Maďaři Gripeny koupili do vlastnictví. Ať už mají pronájem či operativní leasing, Gripeny po roce 2026 nekoupili, musí je vrátit (pokud se v budoucnu nedohodnou jinak a nezaplatí je)Skrýt celý příspěvek

          • semtam
            21:40 15.02.2019

            Jura99 a ...Zobrazit celý příspěvek

            Jura99 a Argonaut.CZ

            http://www.defense-aerospace.c...

            http://iho.hu/hir/modosult-a-g...

            http://fmv.se/sv/Nyheter-och-p...

            Juro a pro tebe výslovně, kde píšu, že Gripeny jsou nyní v Maďarském vlastnictví. Píšu, že v roce 2026 na konci jejich leasingu a chceš-li nájmu přejdou do vlastnictví Maďarska.
            To je zásadní rozdíl oproti českým Gripenům. Naše smlouva nijak vlastnictví nezohledňuje, jen a pouze na pronájem. Maďaři mají vyřešené vlastnictví po roce 2026, kdy jim končí onen pronájem a Gripeny přejdou do maďarských rukou. Přesné detaily smlouvy mi nejsou známy. Z útržků lze říci, že zbytková cena bude stanovena dle vyčerpání letových hodin vs. úhrada nájmu, potažmo leasingu. Pravděpodobně znají i cenu Gripenu v roce 2026, jinak by doplněk k vlastnictví nevyjednali. Smlouvu mají na vládní úrovni, proto neplést s lízačkou třeba na auto. Jasný?Skrýt celý příspěvek

          • Jura99
            06:59 16.02.2019

            semtam: v prvním příspěvku píšeš, že v 2026 Gripeny přejdou (automaticky) do vlastnictví Maďarska. To určitě nikoliv. Mají klasickou smlouvu o pronájmu letových hodin, tím dodatkem ...Zobrazit celý příspěvek

            semtam: v prvním příspěvku píšeš, že v 2026 Gripeny přejdou (automaticky) do vlastnictví Maďarska. To určitě nikoliv. Mají klasickou smlouvu o pronájmu letových hodin, tím dodatkem ke smlouvě z odkazu zvýšili limit nalétaných hodin a v roce 2026 se mohou rozhodnout jestli letadla odkoupí či nikoliv. Lízačka na auto by naopak znamenala, že po splacení by bylo auto jejich :-) (myšleno klasický leasing, který už prakticky neexistuje).Skrýt celý příspěvek

          • semtam
            10:41 16.02.2019

            Jura99 Když ti píšu, neplést s lízačkou na auto a ty mi píšeš, že pokud lízačka na auto tak to znamená .... Tak já píšu o voze a ty o koze. A ano, můžou se v roce 2026 rozhodnout, ...Zobrazit celý příspěvek

            Jura99
            Když ti píšu, neplést s lízačkou na auto a ty mi píšeš, že pokud lízačka na auto tak to znamená .... Tak já píšu o voze a ty o koze. A ano, můžou se v roce 2026 rozhodnout, že Gripeny dají zpátky Švédsku (prakticky zaplacené) a nebo si je nechají. Nikdo nikoho nenutí, aby držel ve vlastnictví to či ono. Buď to vyhodí peníze a pořídí něco jiného. A nebo si ponechají to co zaplatili.Skrýt celý příspěvek

          • Jura99
            14:11 16.02.2019

            semtam: nechci se s tebou hadat protoze vetsinou souhlasim co pises, ale tvrdim, ze v 2026 nebudou mit HU zaplacene gripeny, k tomu aby je ziskali do vlastnictvi bude chybet dohoda ...Zobrazit celý příspěvek

            semtam: nechci se s tebou hadat protoze vetsinou souhlasim co pises, ale tvrdim, ze v 2026 nebudou mit HU zaplacene gripeny, k tomu aby je ziskali do vlastnictvi bude chybet dohoda o kupni cene a uhrada kupni ceny.Skrýt celý příspěvek

    • PavolR
      19:18 15.02.2019

      Kdeže, Maďari ešte stále platia za letové hodiny, nie za lietadlá. Každopádne je nesporné, že ich pôvodným plánom určite bolo ponechať si Gripeny, ve´d ešte v decebri si pre ne ...Zobrazit celý příspěvek

      Kdeže, Maďari ešte stále platia za letové hodiny, nie za lietadlá. Každopádne je nesporné, že ich pôvodným plánom určite bolo ponechať si Gripeny, ve´d ešte v decebri si pre ne rozšírili zázemie objednávkou mobilného servisného hangáru od SAABu: https://htka.hu/2018/12/19/mob...

      Každopádne to ešte nemuseli vedieť, koľko ich bude stáť vykúpenie sa zo zrady. Pompeo síce stav právneho štátu počas návštevy nekritizoval, no jasne naznačil neuspokojenosť maďarským polovičatým "výkupným" (nákup PVO, ktoré neohrozuje ruskú schopnosť raketového úderu a záväzok kupovať plyn, ktorého ťažba ešte nezačala) stretnutím sa s občianskoprávnymi aktivistami a nadhodením témy finančnej podpory nezávislej tlače, čo je Orbánova nočná mora. :-) Preto je možné, že Orbán ešte bude musieť nájsť spôsob ako "dorovnať".

      Potom tu máme psychologický faktor vzdušnej dominancie Maďarska v Karpatskej kotline, ktorý po aktuálnej vlne nákupov F-16 v krajinách susediacich s Maďarskom už 14 ks Gripenov nebude schopných zabezpečiť. Ja osobne som však pôvodne očakával skôr nákup EF2000. No uvidíme.Skrýt celý příspěvek

      • semtam
        21:51 15.02.2019

        Myslí, že ten psychologický faktor je hlavně znatelný v nějaké slovenské krčmě. Čas je neúprosný a pokud bude Maďarsko průběžně modernizovat Gripeny, tak je dosti možné, že budou ...Zobrazit celý příspěvek

        Myslí, že ten psychologický faktor je hlavně znatelný v nějaké slovenské krčmě. Čas je neúprosný a pokud bude Maďarsko průběžně modernizovat Gripeny, tak je dosti možné, že budou na úrovni F-16V dřív než Slovensko získá relevantní operační schopnosti na F-16 Block70.
        Navíc je tak trochu úsměvná ona slovenská rádoby rivalita vůči Maďarsku. F-16 Block70 si Slovensko nekoupilo proto, aby mělo výkonnější stroje, než má nyní Maďarsko, ale bylo to jen politické rozhodnutí. Snad nemusím připomínat to, že USA se velmi snaží aby jejich zbraně šli v Evropě na odbyt. Prober se.Skrýt celý příspěvek

        • PavolR
          00:12 16.02.2019

          Pozerám, že fantazírovanie o slovensko-maďarská rivalite je akási česká mánia. :-) Ja osobne nič také nebadám a SK-HU vzťahy sú asi najlepšie za posledných 100 rokov. F -16 predsa ...Zobrazit celý příspěvek

          Pozerám, že fantazírovanie o slovensko-maďarská rivalite je akási česká mánia. :-) Ja osobne nič také nebadám a SK-HU vzťahy sú asi najlepšie za posledných 100 rokov. F -16 predsa plánujú v dosť veľkom množstve obstarať napríklad Rumuni a z nich Maďarom hrabe podstatne viac.Skrýt celý příspěvek

          • semtam
            10:49 16.02.2019

            Nevim, kdo tady píše, že Maďarsku hrabe, protože Slovensko koupilo Block70 a nyní zase, že Maďarsku hrabe protože Rumunsko chce koupit staré F-16. To z české strany neslyšíš.

            Nevim, kdo tady píše, že Maďarsku hrabe, protože Slovensko koupilo Block70 a nyní zase, že Maďarsku hrabe protože Rumunsko chce koupit staré F-16. To z české strany neslyšíš.

          • Gibon
            10:50 16.02.2019

            Tiez ma vzdy bavia tieto bajky. Ako sa tu neznasame, na juznom Slovensku sa nedohovorime, a podobne kokotiny od chlapcov z Prahy :-D :-D vzdy ma to rozveseli na diskusiach.

            Tiez ma vzdy bavia tieto bajky. Ako sa tu neznasame, na juznom Slovensku sa nedohovorime, a podobne kokotiny od chlapcov z Prahy :-D :-D vzdy ma to rozveseli na diskusiach.

  • Luky
    14:32 15.02.2019

    @článek k nákupům zbraní: Čím dříve si tato pravidla „realpolitiky“ uvědomí Česká republika, tím lépe pro nás pro všechny. Mno ne tak zcela doslovně. Zásadní je zapojování ...Zobrazit celý příspěvek

    @článek k nákupům zbraní: Čím dříve si tato pravidla „realpolitiky“ uvědomí Česká republika, tím lépe pro nás pro všechny.

    Mno ne tak zcela doslovně.
    Zásadní je zapojování domácího průmyslu (tam kde je to možné) - pokud se nezavede zákon, který by nákupem pověřil např. natisklé biliony z ČNB, i když i tam peníze jako peníze a musí se vynaložit co nejúčelněji.

    Princip placení výpalného zní logicky, ale je to ubohost.
    Samozřejmě, že politické hledisko nákupu je nemalou složkou rozhodování, je ale empiricky dokázané, že "když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají". Poplácají po ramenou jak hezky kupujete a druhý den si pojedou svoji.

    Každý nákup musí být těžce racionální i co do efektivity pořizovaného systému. Hádám ale, že toto vyjádřený názor v článku bere jako samozřejmost.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 3 z 3