Lovec ruské Armaty: Ukrajinský tank T-84 Oplot-M
- 17. 9. 2015
- 137 komentářů
- Jan Grohmann
T-84 Oplot-M je nejmodernější tank ukrajinského zbrojního průmyslu. Svého zákazníka si našel v dalekém Thajsku a ukrajinská armáda plánuje nakoupit 50 tanků Oplot-M. Výrobu ale komplikuje ztráta některých průmyslových podniků na Krymu a východě Ukrajiny.
T-84: Ukrajinská nezávislost ve výrobě tanků
Vývojová řada ukrajinských tanků se oddělila už před rozpadem Sovětského svazu. Vedení ukrajinské Charkovské konstrukční kanceláře Alexandra A. Morozova (ChKBM) ještě v Sovětském svazu prosadilo výrobu tanku T‑80UD s dieselovým motorem, zatímco původní „ruský" T‑80U měl plynovou turbínu.
V následujícím kroku v ChKBM vznikl tank s novou svařovanou věží. Jeho výroba však začala až po rozpadu Sovětské svazu. Kromě nové věže dostal tank výkonnější motor a dostal označení T‑84.
Tank T-84 Ukrajina dovyvinula v letech 1994 až 1995. Hlavním hnacím motorem vývoje vlastního tanku byla snaha osamostatnit se od ruské zbrojní výroby. To bylo nutné nejen kvůli domácím potřebám, ale i kvůli jednoduššímu exportu.
T-84 navazuje na sovětský tank T-80, který navazuje zase na typ T-64. Tank T‑84 se od T‑80U/UD liší především zmiňovanou odlišnou věží, která má v půdorysu tvar šestiúhelníku a vyznačuje se podstatně vyšší balistickou odolností.
Dlužno připomenout, i přes očividnou podobnost je T-80 (a potažmo navazující ukrajinský T-84) a sovětská ikona T-72 (a navazující ruský T-90) zcela jiné konstrukce. Tanky T-72 a T-80 navrhovaly jiné konstrukční kanceláře. T-72 je mechanicky jednodušší, snadnější pro (masovou) výrobu se snadnějším servisem v terénu.
Na Ukrajině vznikla řada modernizací tanků T-84. Posledním vývojovým krokem je typ T-84 Oplot-M (nebo "BM Oplot") představený v roce 2009.
Nejnovější tank T-84 Oplot-M přijala ukrajinská armáda do výzbroje v roce 2009, ale prozatím ho fyzicky nezavedla. Objednávka na prvních deset kusů byla zrušená z důvodů nedostatků financí.
V současné době, kromě několika stovek tanků T-64 a T-72 (většina uložených ve skladech), vlastní ukrajinská armáda 176 tanků T-80UD. Do letošního roku tanky T-80UD ležely ve skladech, ale ukrajinský průmysl je začíná renovovat a připravovat pro operační nasazení v ukrajinské armádě.
T-84 Oplot-M
T-84 Oplot-M
Základní hmotnost Oplot-M je 51 tun a tank ovládá tříčlenná posádka. Hlavní výzbroj tvoří ukrajinský kanón KBA-3 (46 nábojů) ráže 125 mm s hladkým vývrtem hlavně. Kanónu sekunduje spřažený 7,62mm kulomet KT-7,62 (1250 nábojů) a protiletadlový 12,7mm kulomet KT-12,7 (450 nábojů).
KBA-3 je ukrajinskou verzí sovětského kanónu 2A46M1. Nabíjení je automatické, nabíjecí automat (karusel) umožňuje dosáhnout rychlosti střelby 9 ran za minutu. 28 nábojů se nachází v karuselu, 18 nábojů lze doplnit ručně ze zásobníku.
Automat pojme nejrůznější protitankovou munici včetně ukrajinských střel Kombat. Protitanková střela Kombat ničí cíle až na vzdálenost 5000 metrů. Využívá navedení po laserovém paprsku, ale lze ji jen obtížně rušit, protože paprsek nesměřuje přímo na cíl, nýbrž nad něj; raketa letí po obloukové dráze a paprsek se přesune na cíl až 0,3 sekundy před zásahem
Hlavní pohonnou jednotkou je moderní dvoutaktní vznětový motor 6TD-2E s výkonem 850 kW (1200 koní). Maximální rychlost na silnici je 65 až 70 km/h (v terénu 45 - 50 km/h), dojezd 450 km (v terénu 350 km). Oplot-M lze vybavit výkonějším motorem 6TD-3 o výkonu 1100 kW (1500 koní).
Systém řízení palby se skládá z pozorovacího přístroje velitele, termovizního zaměřovače (dosah 8 km) a také kompletu pro zaměřování a dálkové ovládaní protileteckého kulometu. Systém řízení palby je však obecně považován za největší slabinu tanku. Jednou z nevýhod je například vysoko umístěný pozorovací přístroj velitele, který je náchylný k poškození nebo zničení.
Největší výhodou (alespoň v rámci ukrajinské armády) je termovizní pozorovací přístroj. Právě absence termovizních přístrojů na tancích T-64BV vedla ke značným ztrátám (několik stovek) ukrajinských tanků. Velké ztráty způsobovaly ukrajinským tankovým jednotkám ruské T-72B3, které jsou termovizí vybaveny.
Ruské tanky mohly ukrajinské T-64 zaměřovat na mnohem větší vzdálenost. Navíc ukrajinské posádky tanků odmítaly bojovat v noci, kde neměly proti T-72B3 prakticky žádné šance.
Termovizní zaměřovač posouvá možnosti tanku Oplot-M mnohem dále. Během nočních testů dokázal Oplot-M za jízdy zasáhnout cvičný terč na vzdálenost 1600 až 1800 metrů.
Nejsilnější stránkou T-84 Oplot-M je silné pancéřování. Základní balistickou ochranu dramatický posiluje reaktivní pancíř Nůž. V blízké budoucnosti lze tank osadit těžším dvojvrstvým pancířem Duplet.
T-84 Oplot-M - prodej ovlivňují problémy s výrobou
V roce 2011 Thajsko podepsalo smlouvu na dodávku 49 tanků Oplot-M a dvou odtahových vozidel BREM-84. Cena kontraktu dosáhla 240 milionů dolarů. V roce 2014 Ukrajina poslala do Thajska prvních pět tanků a na začátku tohoto roku dalších pět tanků. Rychlost výroby a dodávek je tak tristní a navíc není jisté, kdy Thajsko dostane další tanky. Přitom Thajsko uvažuje o nákupu až 200 tanků T-84 Oplot-M.
V současné době je pro firmu Malyšev se sídlem v Charkově, výrobce tanků T-84, největším nepřítelem pomalá rychlost výroby. Dodávka pro Thajsko je absolutní prioritou. Přitom ještě nedávno plánovala ukrajinská armáda mezi roky 2015 až 2016 získat 50 tanků T-84 Oplot-M.
Oplot-M při ukázce thajskému zákazníkovi.
Dříve vedení ukrajinského státního konsorcia Ukroboronprom, pod kterou patří firma Malyšev, mluvilo o rychlosti výroby až 40 tanků Oplot-M ročně, s cílem zvednout výrobu na 100 až 120 tanků ročně. Nyní ale vedení připouští očividně realističtější výrobní tempo - 20 tanků Oplot-M ročně.
Problém je, že výrobní plány narušila válka na východě Ukrajiny, kde se nacházejí některé výrobní podniky (Doněck, Lugansk a Mariupol). Nově je nutné, z důvodu přerušení spolupráce, nahradit některé původně ruské komponenty.
Navíc Ukrajina na Krymu ztratila 13 subjektů, které dodávaly pro ukrajinský zbrojní průmysl komponenty. Krymské firmy vyráběly například kompozitní tepelnou izolaci pro tankové kanóny nebo termovizní pozorovací přístroje.
Přitom Oplot-M je žádaný produkt. V Pákistánu Oplot-M údajně při porovnávacích testech porazil čínský exportní tank MBT-3000. Hlavním plusem Oplotu-M byla mobilita díky moderní pohonné jednotce, vysoká úroveň balistické ochrany a také schopnost účinně vést palbu.
V případě úspěchu v Pákistánu je navíc velmi pravděpodobný převod některých klíčových ukrajinských technologií. Otázkou však je, jak se ukrajinský průmysl popere s pomalým tempem výroby.
Zdroj: Defence24
Související články
Elektronický boj na východě Ukrajiny
Americká armáda v současné době trénuje ukrajinské vojáky. Jak přiznávají Američané, mnohem ...
- 03.08.2015
- 66 komentářů
- Jan Grohmann
Jak Rusko porazí své nepřátele v budoucích válkách
Dmitry Gorenburg, vedoucí vědecký pracovník v oddělení strategických studií Centra pro námořní ...
- 27.08.2015
- 90 komentářů
- Jan Grohmann
Rychlost a útok: Polská armáda hledá nástupce BVP-1
Podobně jako Armáda ČR, také polská armáda již několik let vyhlíží nástupce letitých bojových ...
- 31.08.2015
- 77 komentářů
- Jan Grohmann
Nejlepší pancíř, robotická válka: Rusko se chlubí tankem Armata
V posledních dnech a týdnech se v médiích objevily informace o pokračujícím vývoji ruského tanku ...
- 11.09.2015
- 101 komentářů
- Jan Grohmann
hanzinav: šrot máš tak leda v palici ty, rusofile retardovaný. thajci hodlají odstoupit, protože Ukrajina není schopna dodat tanky včas, mimo jiné taky kvůli anexi ukrajiny, nikdo ...Zobrazit celý příspěvek
hanzinav: šrot máš tak leda v palici ty, rusofile retardovaný. thajci hodlají odstoupit, protože Ukrajina není schopna dodat tanky včas, mimo jiné taky kvůli anexi ukrajiny, nikdo nikde nenapsal, že ty tanky jsou šrot, ty komunistický pohrobku.
P. S. najdi si něco o té konstrukční kanceláři a její historii, ty mongoloide, než příště budeš psát ty svoje slinty. t90 je šrot, který si vedle oplotu nemůže stoupnout, co se týče armaty, tak to je neotestovaná platforma, o které téměř nikdo nic neví.Skrýt celý příspěvekKdybych to ještě uměl tak bych se divil. Podle všeho ne úplně zdařilá modernizace 40 let starého modelu coby lovec tanku poslední generace, o jehož TTD a bojových vlastnostech moc ...Zobrazit celý příspěvek
Kdybych to ještě uměl tak bych se divil. Podle všeho ne úplně zdařilá modernizace 40 let starého modelu coby lovec tanku poslední generace, o jehož TTD a bojových vlastnostech moc nevíme ?! Nedělí se tu náhodou kůže medvěda který ještě běhá po lese ? :-)Skrýt celý příspěvek
Autor článku se asi nechal trochu unést propagandou. Reality je jiná. Ukrajinský šrot nechtějí ani Thajci a to už je co říct. :-). Prý lovec Armaty.
Autor článku se asi nechal trochu unést propagandou. Reality je jiná. Ukrajinský šrot nechtějí ani Thajci a to už je co říct. :-). Prý lovec Armaty.
Potvrzuji, že Thajsko tyto moderní ukrajinské vraky odmítá zařadit do výzbroje a po indických zkušenostech jasně směřuje k nákupy posledních modifikací ruských tanků, nejlépe T90. ...Zobrazit celý příspěvek
Potvrzuji, že Thajsko tyto moderní ukrajinské vraky odmítá zařadit do výzbroje a po indických zkušenostech jasně směřuje k nákupy posledních modifikací ruských tanků, nejlépe T90. Podmínky výroby v Charkově jsou tristní, neustále vázne financování, mnozí dělníci nemají zájem produkovat něco, za co shrábne peníze kyjevská oligarchie. Tak končí ukrajinská (pardon, kyjevská) ekonomika...Skrýt celý příspěvek
Thajsko hledá náhradu za ukrajinské tanky Oplot-M Thajská armáda je velmi nespokojena s ukrajinskými tanky T-84 Oplot-M a uvažuje o odstoupení od smlouvy o jejich nákupu. Současně ...Zobrazit celý příspěvek
Thajsko hledá náhradu za ukrajinské tanky Oplot-M
Thajská armáda je velmi nespokojena s ukrajinskými tanky T-84 Oplot-M a uvažuje o odstoupení od smlouvy o jejich nákupu. Současně také zahájila jednání vedoucí k jejich náhradě podobným typem tanku, který je také vyzbrojen kanónem ráže 125 mm s hladkým vývrtem hlavně a střílí dělenou municí. V úvahu přicházejí především ruské tanky T-90 a čínské VT-4.
Thajská vojenská delegace vrámci hledání náhrady za Oploty navštívila koncem minulého roku tankový závod ruské společnosti Uralvagonzavod, kde se zajímala o výrobu nejnovějších modifikací T-90 a možnosti jejich dodávek do Thajska.
Provoz T-84 Oplot-M v Thajsku ukazuje na řadu chyb a technických nedostatků. Podle thajských zjištění byly na stavbu T-84 Oplot-M pravděpodobně použity některé komponenty a nebo dokonce celé sestavy vyrobené ještě za doby Sovětského svazu pro tanky T-80. Ukrajinci provedené nátěry dodaných tanků jsou již dnes pro svoji nízkou kvalitu značně poškozené a prosvítá pod nimi původní barva použitých dílů a koroze.
Ani střelecké výsledky nejsou uspokojivé. Podle Thajců tanky střílely přesně pouze při přejímce a pak se jejich schopnosti značně zhoršily. Tento fakt nevyvrátily ani kontrolní střelby provedené na žádost thajské armády dobře vycvičenými ukrajinskými osádkami
Více zde: http://www.militarybox.cz/news...
Prej "lovec Armaty" :DSkrýt celý příspěvekNezmysel a už neaktualny článok,že Thajsko uvažuje o nákupu až 200 tanků T-84 Oplot-M za $240 million . Tento kontrakt Thajsko zrušilo a kupujú ruské tanky T-90MS a nejaké čínske ...Zobrazit celý příspěvek
Nezmysel a už neaktualny článok,že Thajsko uvažuje o nákupu až 200 tanků T-84 Oplot-M za $240 million . Tento kontrakt Thajsko zrušilo a kupujú ruské tanky T-90MS a nejaké čínske tanky....Skrýt celý příspěvek
"Velké ztráty způsobovaly ukrajinským tankovým jednotkám ruské T-72B3" opravdu? A tohle si troufáte tvrdit na základě té fotky z Osetie, která byla nejlepším "důkazem", na který se ...Zobrazit celý příspěvek
"Velké ztráty způsobovaly ukrajinským tankovým jednotkám ruské T-72B3" opravdu? A tohle si troufáte tvrdit na základě té fotky z Osetie, která byla nejlepším "důkazem", na který se Američané zmohli?Skrýt celý příspěvek
Dalkove ovladane bojove vozitka jsou od 2. svetove. Tobe vazne nedochazi, ze je tak trosku rozdil mezi tim, jestli prekopu starou T-62 na dalkovy ovladani a mezi plne autonomnim ...Zobrazit celý příspěvek
Dalkove ovladane bojove vozitka jsou od 2. svetove. Tobe vazne nedochazi, ze je tak trosku rozdil mezi tim, jestli prekopu starou T-62 na dalkovy ovladani a mezi plne autonomnim strojem?Skrýt celý příspěvek
to estonske prditko len dokazuje ze skonstruovat autonomny bojovy prostriedok nie je nemozne ani pre krajinu ako je Estonsko... co potom krajina ako USA... napr nedavno som ...Zobrazit celý příspěvek
to estonske prditko len dokazuje ze skonstruovat autonomny bojovy prostriedok nie je nemozne ani pre krajinu ako je Estonsko... co potom krajina ako USA...
napr nedavno som niekde cital spravu, je jedna firma vyvija system ktory umozni spravit dialkovo ovladany dron z bezneho tanku...Skrýt celý příspěvekAle to estonsky prditko nema s tankem moc spolecnyho a ani nahodou ho nezastoupi ani nenahradi. To je, jako kdyz jeden nasich potentatu mluvil o tom, ze jsou tanky zbytecne a ze je ...Zobrazit celý příspěvek
Ale to estonsky prditko nema s tankem moc spolecnyho a ani nahodou ho nezastoupi ani nenahradi. To je, jako kdyz jeden nasich potentatu mluvil o tom, ze jsou tanky zbytecne a ze je v protitankovem boji nahradi Land Rovery se rizenyma strelama a chtel po armade at mu provedou zhodnoceni a rozvynuti tohodle postupu!Skrýt celý příspěvek
...lidský zrak má úžasnou výhodu - je dokonale pasivní. Sice jen při dostatku světla, ale je to tak. Nějsem si jistý, jestli pasivní systémy získání 3D povědomí o okolním terénu, ...Zobrazit celý příspěvek
...lidský zrak má úžasnou výhodu - je dokonale pasivní. Sice jen při dostatku světla, ale je to tak.
Nějsem si jistý, jestli pasivní systémy získání 3D povědomí o okolním terénu, překážkách, technice a živé síle, jsou dostatečně výkonné a spolehlivé.
Ono poznat bábu s roštím a šátkem na hlavě může být problém poznat od Ahmeda s pěti erpégéčky na zádech... :)Skrýt celý příspěvekAbrams ma planovanu zivotnost od 2050, takze nasledujuca generacia tankov z USA tu tak skoro nebude... no je ovela viac pravdepodobne, ze dojde ku kombinovaniu roznych bojovych ...Zobrazit celý příspěvek
Abrams ma planovanu zivotnost od 2050, takze nasledujuca generacia tankov z USA tu tak skoro nebude... no je ovela viac pravdepodobne, ze dojde ku kombinovaniu roznych bojovych prostriedkov napr s UGV (dialkovo ovladanymi strojmi a robotmi) s klasickymi tankami.
Abrams caka coskoro modernizacia na verziu M1A3, dostane novy motor, novu elektroniku. Neskor by mala prist nova tankova veza a planuje sa aj automaticky nabijac... podvozok tanku Abrams ma este kopec vyvojoveho potencialu...
odporucam poriadne si precitat clanok o Estonskom UGV.. ak to dokazu postavit Estonci, tak mi nevravte ze USA uz davno nepracuje na niecom pokrocilejsom..Skrýt celý příspěvekjj284b: napíšu ti pár důvodů, proč další generace tanků nebude mít jednoho operátora (pokud se dá počítat s uvedením požadavků na program do 20 let). Asi se shodneme, ze nejvetsi ...Zobrazit celý příspěvek
jj284b: napíšu ti pár důvodů, proč další generace tanků nebude mít jednoho operátora (pokud se dá počítat s uvedením požadavků na program do 20 let). Asi se shodneme, ze nejvetsi sanci uvest takovy program budou mit USA.
1. po selhání revolučních programů amerického vojska budou požadavky na novou techniku realističtější a budou využívat již existující technologii.
2. armada neohrozi novy projek tanku, ktery bude nahrazovat pres tri tisice stroju necim takto revolucnim a nevyzkousenym.
3. jediny duvod proc by je k tomu mohlo neco vubec tlacit je problem s vahou a mistem, coz u tanku ani nahodou nehrozi.
4. vice clena posadka bude mit stale vyhodu jak v SA, rychlosti reakci, tak ve vsech ohledech tykajici se nebojovych aktivit a dlouhodobejsiho nasazeni. viz vsechny starsi prispevky.
5. viceclena posadka zvysuje sanci na preziti po zasahu nebo selhani nekterych systemu. umozni taky jit tankistovy na zachod, aniz by byl vyrazen cely tank:)
6. amici maji problem i s vyhozenim nabijece kvuli snizeni spolehlivosti a dalsim faktorum.
7. pokrocila elektronika generuje hoodne tepla. F35 uchladi svoje systemy díky tomu ze je plna paliva a je ve vzduchu, na zemi a bez paliva s tím má problem. http://www.armadninoviny.cz/fo...
8. a dalsi faktory, ktere ti rekne jen nekdo, kdo ma nejake bojove zkusenosti
Proc mit jen jednoclenou posadku?
1. je nutne usetrit kazde kilo vahy navic a minimalizovat prostor, nic z toho neni u tanku nutne.
2. usetrit na platech a vycviku
3. neohrozit zbytecne moc lidi (v tom pripade pak ale je lepsi mit autonomni system)
Souhasim s tebou, ze tanky budou mit zautomatizovane vsechny systemy, az na to rizeni v terenu a bojovych podminkach, mimo maximalne rychleho uhybneho manevru. Presto si porad myslim, ze zadna armada nebude mit duvod redukovat posadku na jednoho clena v pristich sto letech.Skrýt celý příspěvekjj284b: vyvoj na poli telefonov a vselijakej nositelnej havete co popisujes ma cenu mozno pre univerzaneho supervojaka (Land Warrior, FFW alebo NettW) kde desne zalezi na spotrebe ...Zobrazit celý příspěvek
jj284b:
vyvoj na poli telefonov a vselijakej nositelnej havete co popisujes ma cenu mozno pre univerzaneho supervojaka (Land Warrior, FFW alebo NettW) kde desne zalezi na spotrebe lebo cele monstrum je potrebne napajat z bateriek ale aky to ma vyznam pre tankovu techniku?
A ako tento vyvoj vplyva na vykon vojenskych komputerov? Pouzivaju sa procesory vyrobene nanajvys 45nm technologiou co znamena ze su peknych par generacii pozadu (proti spotrebitelskemu sektoru) a to preto, ze je potrebne aby mali odolnost voci radiacii. Kolko rokov bude trvat kym sa podari radiacne zodolnit cipy pod 20nm aby mali pozadovane parametre? 5, 10, 15 alebo viac?
A bohuzial nemas pravdu ani o neskutocnom vykone dnesnych cipov. Ked sa porovna narast vykonu spickovych desktopovych alebo serverovych procesorov (nie mobilnych sr...) od roku 1995 do 2005 a potom od 2005 do 2015, kedy si myslis ze doslo k vacsiemu absolutnemu narastu vykonu?Skrýt celý příspěvekpet.rok: to naozaj? tak si porovnaj hocilen obycajne telefony co sa zmenilo za 10rokov... a to ani nehovorim o telekomunikaciach a technologiach s tym spojenymi... napr, pred 10 ...Zobrazit celý příspěvek
pet.rok: to naozaj? tak si porovnaj hocilen obycajne telefony co sa zmenilo za 10rokov... a to ani nehovorim o telekomunikaciach a technologiach s tym spojenymi... napr, pred 10 rokmi bola prenosova rychlost na wifi cca 11mbit/s (802.11b) , dnes mame 802.11ac s prenosovou rychlostou 866Mbit/s a to coskoro ma nastupit novy standard...
vypoctovy vykon dnesnych chipov je oproti chipom z pred 10 rokov priam neskutocny.. dnesne mobily maju vykonnejsie procesory ako mali vykonne desktopy pred 10 rokmi a to pri minimalnej spotrebe.. takze take tvrdenie ze za 10 rokov sa technologia nikde nepohne je maximalne smiesne...Skrýt celý příspěvekjj284b: nemyslim si ze odmietam cestu kam smeruje vyvoj, len som skepticky k vizii ze technologia spravi vsetko za nas. A uz vobec si nemyslim ze elektronika spravila za ...Zobrazit celý příspěvek
jj284b: nemyslim si ze odmietam cestu kam smeruje vyvoj, len som skepticky k vizii ze technologia spravi vsetko za nas.
A uz vobec si nemyslim ze elektronika spravila za poslednych 10 rokov nejaky giganticky pokrok. Jediny vyrazny pokrok vidim v tom ze spickove vyrobky sa stali siroko dostupnymi ale pritom nove spickove nepresahuju tak vyrazne tie minule. Cele to je ale skor ekonomicky dosledok nez technicky.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...