Londýn budou během OH střežit stíhačky i rakety země-vzduch
- 17. 7. 2012
- 6 komentářů
- Michal Polák
26. července započnou v Londýně Letní olympijské hry 2012. Sportovci a fanoušci sportu však nejsou jediní, kdo se na ně připravuje. Na bezpečnost totiž bude kromě policie dohlížet také armáda. A ta nasadila pro ochranu vzdušného prostoru rovnou nadzvukové stíhací letouny a střely země-vzduch. Ty jsou přitom rozmístěny přímo ve městě a budí tak pochopitelně nemalou pozornost.
Příliš sledované olympijské hry
Letní olympijské hry nepřitahují pozornost jen příznivců sportu, ale také bezpečnostních složek. Jedná se o nesmírně velkou a mediálně známou sportovní akci, jež bude probíhat přímo v hlavním městě Velké Británie. Přenosy sportovních klání budou přenášeny v přímém přenosu po celém světě a nebude se mluvit o ničem jiném. Londýn se však tím pádem mohl stát i lákavým cílem teroristických skupin i jednotlivců.
Nebylo by tomu poprvé. Vzpomenout můžeme na tzv. Černé září. Tehdy skupina palestinských teroristů zabila 11 izraelských sportovců během mnichovské olympiády v roce 1972. Londýňané ještě navíc mají v živé paměti sérii bombových útoků z roku 2005. Poslední zátahy na různé teroristické skupiny, často složené z muslimů na klidu rozhodně nepřidávají.
Foto: Mobilní odpalovací zařízení střel Rapier v městské části Bleckheat, Londýn / MoD UK
Na pořádek a bezpečnost bude dohlížet více než 12 000 policistů a neupřesněný počet najatých detektivů. Naopak armáda dostane krom jiného na starost pochopitelně ochranu vzdušného prostoru – o ten se bude starat čtveřice nadzvukových stíhacích letounů Eurofighter Typhoon FGR.4 a dále také střely země-vzduch Rapier a Starstreak.
Nadzvukové letectvo v západním Londýně
Stíhací letectvo chrání vzdušný prostor nad britskými ostrovy zcela běžně v rámci tzv. air-policingu. I přesto však není jejich nasazení pro speciální ochranu vzdušného prostoru nad Londýnem jen informací pro širokou veřejnost. Letouny totiž mají operovat přímo z Londýna, konkrétně z části Northolt situované na západě města.
Jedním z důvodů tohoto kroku je zejména zkrácení reakce od vyhlášení pohotovostního vzletu k zásahu. S tím ostatně souvisí také zvýšení času, po který mohou letouny vydržet ve vzduchu. Lze totiž předpokládat, že stíhači nezůstanou na zemi.
Foto: Londýnské nebe bude chránit také letoun včasné výstrahy E-3D Sentry / RAF
Připomeňme, že Eurofighter Typhoon je dvoumotorový víceúčelový stíhací letoun. Do podvěsu lze umístit výzbroj proti pozemním, námořním i vzdušným cílům. V případě nasazení pro ochranu vzdušného prostoru nad Londýnem se bude jednat zřejmě o dvojici řízených střel vzduch-vzduch AIM-132 ASRAAM.
Diskutabilní nasazení raketových systémů
Vedle stíhacích letounů mají však vzdušný prostor chránit také raketové systémy se střelami země-vzduch. Jejich umístění se však střelo i s odporem některých obyvatel města. Armáda se rozhodla umístit systémy přímo do obytné čtvrti. Oficiální místa nicméně považují umístění protiletadlových systémů pochopitelně za odstrašující.
Foto: Vojenská helikoptéra Puma. Na jejich palubách budou připraveni například vojenští odstřelovači. / RAF
Protiletadlové střely přitom mají být rozmístěni v celkem šesti lokalitách. Konkrétně se pak bude jednat o systémy Rapier a Starstreak. Oba mají dálkový dosah až do cca 7 - 8 km, podle čehož jsou ostatně také rozmístěny.
Vedle stíhacího letectva a protiletadlových systémů však britská armáda a letectvo nasadily i další prostředky jako například vrtulníky, pozemní jednotky i námořnictvo. Jim se však budeme věnovat napříště. Detailněji se také zaměříme na výše zmíněné protiletadlové systémy.
Související články
LEMV - Mamutí vojenské vzducholodě startují
Vzducholodím se věští zářná vojenská budoucnost. Obří létající náklaďáky, schopné přepravovat ...
- 28.05.2012
- 3 komentářů
- Jan Grohmann
Phantom Eye – úspěšný test vodíkového letadla
Firma Boeing úspěšně otestovala prototyp svého obřího vodíkového letadla Phantom Eye (Fantomovo ...
- 11.06.2012
- 0 komentářů
- Jan Grohmann
Americké stíhací letouny ve světle dnešních dnů
Není tomu tak dávno, co americké letectvo zařadilo do své výzbroje moderní stíhací letoun F-22A ...
- 19.06.2012
- 7 komentářů
- Michal Polák
Foxhound - nová generace britských obrněnců
Vozidla kategorie MRAP mají svá nejlepší léta za sebou. Neznamená to však, že armády zanevřely na ...
- 25.06.2012
- 5 komentářů
- Jan Grohmann
Olympiáda už by to ani nebyla, ale spíš se to ani nedá technicky zvládnout. Zkontrolovat desetitisíce, statisíce lidí nikdo v rozumném čase prostě nezvládne.
Olympiáda už by to ani nebyla, ale spíš se to ani nedá technicky zvládnout. Zkontrolovat desetitisíce, statisíce lidí nikdo v rozumném čase prostě nezvládne.
Ochrana by šla a i když ne na 100% tak na 90 určitě. Celý areál oplotit a hlídat. Lidi si sebou budou moct vzít pouze osobní věci (peněženka, mobil...) a žádné batohy, tašky. Před ...Zobrazit celý příspěvek
Ochrana by šla a i když ne na 100% tak na 90 určitě. Celý areál oplotit a hlídat. Lidi si sebou budou moct vzít pouze osobní věci (peněženka, mobil...) a žádné batohy, tašky. Před vstupem do areálu kontrola na detektoru kovu a prohledání. To by ale už nebyla olympiáda, že :-DSkrýt celý příspěvek
Mě tedy spíš za ním ale to je taková ''profesní'' úchylka :) A jinak k tomu co napsal Deadog musím říct ,že má naprostou pravdu :(. Sice to tam bude plné policie a bude tam i SAS ...Zobrazit celý příspěvek
Mě tedy spíš za ním ale to je taková ''profesní'' úchylka :) A jinak k tomu co napsal Deadog musím říct ,že má naprostou pravdu :(. Sice to tam bude plné policie a bude tam i SAS , ale proti sebevrahům co se někde jen tak odpálí obranu snad ani vymyslet nejde. Snad to dopadne dobře.Skrýt celý příspěvek
nemyslim ze by teroristi spachali utok typu 11 .zari , spise bych vsadil na to ze se zamichaji mezi dav a odpali se ,proti tomu jim rakety ani stihacky nepomuzou ,vlastne proti ...Zobrazit celý příspěvek
nemyslim ze by teroristi spachali utok typu 11 .zari , spise bych vsadil na to ze se zamichaji mezi dav a odpali se ,proti tomu jim rakety ani stihacky nepomuzou ,vlastne proti tomu obrana neni a nemusi to byt nekde na stadionu ,kde budou urcite dukladne kontroly ,staci si zopakovat rok 2005 a reknu vam vubec se na to netesim ,protoze je to docela pravdepodobne ,snad k nicemu nedojdeSkrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...