KZP: První kroky vojáka v Armádě ČR
- 9. 2. 2014
- 18 komentářů
- Zdeňek Koza
Prošli jste podrobnými zdravotními testy v ÚVN (Ústřední vojenská nemocnice)? Prošli jste skrze psychotesty? Prošli jste přes fyzické testy? Udělali jste dojem na vojenské psychology? A na konci toho všeho jste dostali nabídku na místo v Armádě ČR? Tak to gratulujeme. Už jste jednou nohou v armádě.
Učit se, učit se, učit se
Co vás čeká? Tedy krom toho, že přijdete domů, pochlubíte se rodičům, přítelkyním a kamarádům? První, co vás bude zajímat, je místo kam jste přiděleni. Tedy to místo u útvaru. Že vám třeba místo řidič čety velení, místa velení, velitelské roty nic neříká? Tak z toho si nic nedělejte. Protože to se stejně nedozvíte dříve, než se dostanete k útvaru. Je to taková hra vojska na to, aby jste pak byli třeba mile, nebo i nemile překvapení.
Ale to pořád není to hlavní. Tedy pro první tři měsíce, které vás čekají. Čeká vás KZP. Tedy Kurz základní přípravy vojáka na službu v Armádě České republiky. Co se za tou zkratkou skrývá? To vám trochu přiblížíme.
To, že to nebude procházka rajskou zahradou je asi každému jasné. Ale musíme přiznat, že díky novým zákonům už to není takové jako v dobách, kdy se sloužily dva roky pro blaho Československa. Největší rozdíl je především v tom, že vás čeká nepřetržitý výcvik pouze od pondělí do čtvrtečního odpoledne. A to se, opravdu, dá přežít.
Foto: Kurz základní přípravy / Zdeňek Koza
První měsíc je kladený důraz na osvojení si základních vojenských dovedností. Takže polního výcviku není až tolik, jako toho teoretického, na učebnách. Hodně záleží i na instruktorovi, kterého ten který voják přidělený do čety, většinou podle jednoduchého pravidla abecedy, dostane. Takže první četa od A třeba do J. Druhá četa od K do P, atd.
Instruktor je ten, který vám dá základní pravidla. Můžete mít rozumného, ale i ne. Můžete mít velkého sportovce, který vás bude připravovat na fyzickou zátěž pravidelně, kontinuálně a kvalitně. Ale také můžete narazit na někoho, kdo takové zkušenosti nemá a pak vás čeká hodně běhání a cvičení, ale nárazově. Třeba pozdě večer. Moc se nevyspíte a moc se nenajíte. I to patří k základním kamenům přípravy.
Polní výcvik
Takže základ máme. Učení, běhání, klikování a polní výcvik. Co to je? To dostanete maskáče, taktickou vestu, helmu, malou či velkou polní, tedy batoh a zbraň. A šup s vámi ven. Do nedalekého výcvikového prostoru, kde budete chodit, běhat, skrývat se, imitovat střelbu, plazit se a zakopávat.
Foto: Kurz základní přípravy / Zdeňek Koza
Budou na vás křičet, protože většina z vás bude jak Alenka v říši divů. A začnou lidé odpadávat. Některým prostě dojde dech a některým dojde to, že armáda není prostě to pravé ořechové. A všichni vám to budou hned od prvního dne říkat. A vy si budete myslet, že je to hloupost - že tam jsou všichni, včetně vás, protože tam chcete být.
Ale oni mají pravdu. Zjistíte, že někteří, tam prostě chtějí být o něco méně. A jak se z toho kolotoče dostanete?
Stačí zazvonit. Na krásný, historicky vypadající zvon. Ten ukončí to trápení. Jsou ale dva způsoby. Buď zazvoní váš velitel. To v případě, že neprojdete jedním ze třech velkých testů, které vás v přijímači čekají (nebojte vrátíme se k tomu, co je to za testy). Nebo si zazvoníte vy.
Foto: Kurz základní přípravy / Zdeňek Koza
I když....ani to neznamená, že hned půjdete domů. Vzhledem k tomu, že nic není tak jednoduché, tak budete muset vydržet v armádě až do konce kalendářního měsíce, kdy jste zazvonili. Sice se už výcviku nebudete účastnit, ale budete muset do Vyškova u Brna, tam se totiž vše odehraje, jezdit i tak.
Vstupní testy
Zpět k testům. Jsou tři. Náročné. Jde o shrnující testování jak písemné, tak praktické. A v případě, že to nezvládnete. Končíte. Je to kruté? Není. Pokud chcete být v armádě, tak se musíte umět naučit novým věcem. Není to žádná „kvantová matematika“, takže se to dá v pohodě zvládnout a jen ti, kteří se na to vykašlou, tak to nedají.
Dalším úskalím, které vás čeká je fyzické přezkoušení. Co v sobě skrývá? Je několik kategorií podle věku, ale pro vojáka do třiceti let, ten který bude mít z tělocviku jedničku, tak to je 52 sedů lehů (1 minuta), 32 kliků (30 sekund) a uběhnout 3000 metrů za dvanáct minut.
Foto: Kurz základní přípravy / Zdeňek Koza
Pokud budete nevyhovující? Je to divné. Protože sítem by měli projít jen lidi, kteří jsou fyzicky zdatní, ale skutečnost bude taková, že to někteří nezvládnou. Máte pak necelé tři měsíce na to vylepšit svou výkonnost. Protože ti, kteří mají za tři nebo nezvládli, tak mají šanci na opravu.
Ale je tam jedna věc. Nezvládnete ani pak? Máte smůlu. Na úplném konci přijímače, končíte.
Přes všechna úskalí a první měsíc skutečné dřiny vás čeká i jedna moc příjemná činnost. Přísaha. Vytáhnete slavnostní maskáče. Napěchujete na hlavu svůj baret a půjdete průvodem, kterému budou přihlížet všichni vám blízcí, kteří za vámi dorazí. A to je samozřejmě moc hezké.
Foto: Kurz základní přípravy / Zdeňek Koza
Výcvik vojenské taktiky
Ale zpět k výcviku. Budete zasvěcováni do tajů vojenské taktiky. Do základů, které vám budou pomáhat přežít. Topografie, první pomoc, činnost se zbraní. Jeden z bonbónků přijímače je nepřetržitý výcvik v prostorách vojenského újezdu Březina.
Co vás čeká? Hodně chození, hodně taktických zkoušek, hodně málo spánku, dost málo jídla a spaní pod širákem. Tedy pokud nezvládnete si postavit improvizovaný přístřešek, který bude za něco stát.
Foto: Kurz základní přípravy / Zdeňek Koza
Zapomněl jsem napsat, že vás to čeká minimálně dvakrát. A pozor i tam. Pokud velmi hrubě porušíte vojenská pravidla, tak vás mohou z kurzu vyloučit. Třeba pokud svou nedisciplinovaností zraníte svého kolegu.
Ještě nějaká úskalí? Ptáte se? Ano. Jsou tři. Bojové dráhy. První je Armády České republiky. Není jednoduchá, ale je nejlehčí. Druhá je dráha NATO. Delší, náročnější a nebezpečnější. Třetí je dráha bojovníka. Ta už je hodně dlouhá. Jediná se absolvuje se zbraní a není nic neobvyklého, že se trochu zraníte. Všechny tři jsou dost hodnocené a pokud nebudete schopni je zvládnout, může se ozvat cinkání zvonu.
Foto: Kurz základní přípravy / Zdeňek Koza
Suma sumárum. Připravte se na fyzicky a psychicky náročné období třech měsíců, které vás vystresuje, trochu vyhubne a trochu unaví. Ale stojí to za to. Budete mít šanci zjistit, jaké máte hranice. Seznámíte se s lidmi, kteří budou pro váš život zajímaví, přínosní.
Něco se naučíte a pokud máte rádi vojenství, tak věřte, že jste na správném místě. Na konci toho všeho budete silnější a připravení pro službu. A samozřejmě zažijete i hodně srandy. Takže hodně štěstí, dost síly a držte se.
Fotogalerie
https://kariera.army.cz/cz/pro... Tam jsou snad odpovědi na vše. Hlavně se nehlaš k paragánům. Z Chrudimi potažmo z každého podobného útvaru se ...Zobrazit celý příspěvek
https://kariera.army.cz/cz/pro...
Tam jsou snad odpovědi na vše.
Hlavně se nehlaš k paragánům. Z Chrudimi potažmo z každého podobného útvaru se blbě utíká. Ze začátku to je sice zábava, ale drtivou většinu lidí po pár letech přestane bavit trávit polovinu roku v lese.Skrýt celý příspěvekZdravím. Chtěl bych požádat o radu. Letos končím střední školu a chtěl bych nastoupit na KZP. A chtěl bych se na to řádně připravit ale nevím od čeho mám začít. Mohl by jste mi ...Zobrazit celý příspěvek
Zdravím.
Chtěl bych požádat o radu. Letos končím střední školu a chtěl bych nastoupit na KZP.
A chtěl bych se na to řádně připravit ale nevím od čeho mám začít. Mohl by jste mi někdo prosím poradit na co se mám konkrétně soustředit nebo co třeba cvičit ?
Předem moc děkuju za rady.Skrýt celý příspěvekMezi Evropany se bát války nemusíme bohatí lidé mezi sebou nebojují obě strany mají co ztratit. Jediné nebezpečí hrozí od člověka co nemá co ztratit a jediné takové státy v dohledu ...Zobrazit celý příspěvek
Mezi Evropany se bát války nemusíme bohatí lidé mezi sebou nebojují obě strany mají co ztratit. Jediné nebezpečí hrozí od člověka co nemá co ztratit a jediné takové státy v dohledu Evropy jsou na druhé straně Středozemního moře. Koukněte se jen na Egypt jakým tempem tam roste populace a jak je mladá ve srovnání s Evropu. Ono jednoho krásného dne se klidně může stát že z Alexandrie vypluje konvoj s několika statisící lidí směrem k Řecku nebo Itálii. Nic a nikdo jim nezabráni aby připluji a pokud jim to vyjde budou následovat další :) Možná se zrodí novodobí Vikingové :). Protože mít volbu mezi smrtí hladem v Egyptě nebo Evropským vězením joj to je dilema :D.Skrýt celý příspěvek
Hrobař: Tak na POLÁKY bych se vůbec nespoléhal v posledním století nám bodli kudlu do zad víc než rusové a němci dohromady (1918, 1938, 1968) a doteď se s námi hádají o uzemí, ...Zobrazit celý příspěvek
Hrobař: Tak na POLÁKY bych se vůbec nespoléhal v posledním století nám bodli kudlu do zad víc než rusové a němci dohromady (1918, 1938, 1968) a doteď se s námi hádají o uzemí, které podle všech dohod patří nám. A taky to jsou křesťanští fanatici s poje**nou katolickou cirkví. Proti které jsme se my narozdíl od nich bránili (husité).
Další věc, kdyby měla být další válka. tak je celkem jedno že evropa na to není armádně až tak dobře. Atomovky má? Samozřejmě.Než by Rusové stihli překonat hranici např. s Polskem, tak by už Moskva byla rozpuštěná pod atomovým hřibem to stejné evropa a zbytek světa.Teoreticky by někdo přežil a možná by to vypadalo, jako ve hře Metro.Skrýt celý příspěvekKolt: V obou případech jim to trvalo roky než nás "přišli zachránit" a přimělo je k tomu až napadení jejich vlastních zájmů. Navíc nikdy nebylo reálně ohrožené jejich domácí území. ...Zobrazit celý příspěvek
Kolt: V obou případech jim to trvalo roky než nás "přišli zachránit" a přimělo je k tomu až napadení jejich vlastních zájmů. Navíc nikdy nebylo reálně ohrožené jejich domácí území. Takže o nějaký ušlechtilí spojenecký závazek rozhodně nešlo.
V současné době se dá asi nejvíc spoléhat na Poláky a Slovensko, a i když to říkám s určitým znechucením tak i Německo.Skrýt celý příspěvekUSA už dvakrát vytáhly Evropu z totálních sra*ek, takže bych byl trochu zdrženlivější v automatickém předpokladu, že ji v nich znovu nechají. Zatím se zdá, že pro ně spojenecký ...Zobrazit celý příspěvek
USA už dvakrát vytáhly Evropu z totálních sra*ek, takže bych byl trochu zdrženlivější v automatickém předpokladu, že ji v nich znovu nechají. Zatím se zdá, že pro ně spojenecký závazek znamená víc, než pro většinu ostatních spojenců, co jsme kdy měli. Ale v principu souhlas, není možné se pouze spoléhat na spojence, je třeba se snažit také sám za sebe. Navíc USA by se na obranu Evropy v případě krize mohly vykašlat prostě proto, že samotná Evropa na ni kašle už nejmíň dvacet let...Skrýt celý příspěvek
já bych to s tou "ochranou" NATO neviděl tak růžově, zvlášť do budoucna. Dohoda OTAN je tak dobře napsaná že nechává velký prostor pro manévrování a fakticky záleží na blahovůli ...Zobrazit celý příspěvek
já bych to s tou "ochranou" NATO neviděl tak růžově, zvlášť do budoucna. Dohoda OTAN je tak dobře napsaná že nechává velký prostor pro manévrování a fakticky záleží na blahovůli USA, které si na příliš závazná spojenectví nepotrpí. A výhledově je bude tlačit bota mnohem více v Asii kam se přesouvají i jejich vojenské kapacity.
A ani mocné USA nemá takovou sílu aby udržovaly mohutné odstrašující síly na obou koncích světa. Takže v případě že by došlo na věc, tak Evropu nechají být stejně jako Rusové nechali být svoje satelity když jim došly zdroje i vůle na údržbu impéria.Skrýt celý příspěvekHrobař: Ekonomické náklady na obranu po rozdělění republiky byli nižší než ted, a to bylo více vojáků z povolání+desítky tisíc lidí na vojně, také množství vojenské techniky a ...Zobrazit celý příspěvek
Hrobař: Ekonomické náklady na obranu po rozdělění republiky byli nižší než ted, a to bylo více vojáků z povolání+desítky tisíc lidí na vojně, také množství vojenské techniky a infrastruktury měla armáda dalo daleko více, než nynější extrémě zeštíhlená.
rozpočet 1993 - 2014
http://www.mocr.army.cz/script...
Ideální systém obrany z Evropských států obdobné velikosti má Švýcarsko, každej chlap po skončení výcviku si domů vezme zbraň, každoročně mají cvičení a střelby.
http://www.youtube.com/watch?v...
Celé uzemí je pokryto maskovanými bunkry, množství krytů CO, které stačí pro všechny občany. ne jak u nás, kde byla většina zrušena.
http://www.youtube.com/watch?v...
http://www.youtube.com/watch?v...
Co se týše práce pro mladé, prostě není.. najít práci pro armádu 600 tisíc nezaměstnaných je v tomto státě, systému nemožné.Skrýt celý příspěvekPetr M: Tak jsem to nakonec našel celkem rychle. Jedná se o dokument Koncepce mobilizace, úsek 4.2.1.1. mimořádná opatření str 11-13. Na tohle jsem v předchozím textu narážel.
Petr M: Tak jsem to nakonec našel celkem rychle. Jedná se o dokument Koncepce mobilizace, úsek 4.2.1.1. mimořádná opatření str 11-13. Na tohle jsem v předchozím textu narážel.
Petr M: Přesnou stránku? Tak to po mě chceš moc :-D ale budiž, zkusím pohledat. Větší problém vidím v té výzbroji. Podle zmíněného textu co jsem četl jsou na vybavení v době ...Zobrazit celý příspěvek
Petr M: Přesnou stránku? Tak to po mě chceš moc :-D ale budiž, zkusím pohledat.
Větší problém vidím v té výzbroji. Podle zmíněného textu co jsem četl jsou na vybavení v době mobilizace odložené stranou peníze. Protože skladovat peníze nic nestojí zatímco skladovat věci je naopak drahé. Bohužel domácí vojenský průmysl za moc nestojí a nemyslím si že by byl schopný včas zásobit celí národ.
Co se rychlosti mobilizace, výcviku atd týká tak tam se předpokládá že profesionální armáda společně s aktivními zálohami (které se zhruba zdvojnásobily) bude schopná vybojovat dost času na přípravu ostatních. Další věc je že se žádná válka nestrhne jen tak z čista jasna takže se počítá že bude nějaké varování předem.V tomhle s vládními plánovači souhlasím.
Obnovení vojny je nesmysl z ekonomického hlediska. Právě proto většina vyspělých států vojnu zrušila. Je moc drahá. Dokonce i krátká vojna je drahá. Stát by se musel postarat o tisíce branců každý rok, cvičit je, ubytovat je, krmit, vybavit. A to vše kvůli nepravděpodobnému střetu někdy v budoucnosti. Tím jen tlumočím oficiální názor na vojnu. Můj osobní názor je, že by se mělo víc investovat do branné výchovy, civilní obrany, krytů a podobně. Připravit populaci nenásilnou formou. Zvlášť v době asymetrických válek a terorismu to má větší smysl než mohutná armáda.
Argument že mladí končí na úřadu práce tak je naženem do armády je zvrhlost :-) Lepší by asi pro všechny bylo dám jim tu práci.Skrýt celý příspěvekHrobař: Já se nebojím...Kdysi jsem uu bílou knihu z roku 2011 zhruba četl, výcviku veřejnosti po mobilizaci tam myslím nic nebylo, týkalo se to jen aktivích záloh, pokud jo, na ...Zobrazit celý příspěvek
Hrobař: Já se nebojím...Kdysi jsem uu bílou knihu z roku 2011 zhruba četl, výcviku veřejnosti po mobilizaci tam myslím nic nebylo, týkalo se to jen aktivích záloh, pokud jo, na které stránce, se to píše?
Co se týče mobilizace , tak armáda myslím ani nemá dostatek výstroje, zbraní munice pro vyzbrojení většího počtu lidí,
Pokud bychom byli v budoucnu napadeni, neměli už kolem sebe spojence NATO, konflikt přišel rychle, nejí jisté, že by byl na několikatýdení výcvik čas.
Jinak myslím, že obnovení vojny, krátkého efektního výcviku 3 měsíce, + každoroční střelby, by bylo pro obranyschopnost ČR asi nejlepší, stejně většina mladých po škole skončí na úradu práce...
Aktivní zálohy by vzhledem ke svému malému počtu by hrály ve válečném stavu jen okrajovou roli, i když mají počet lidí navyšovat do 5000.Skrýt celý příspěvekPetr M: Co jsem tak četl Bílou knihu obrany tak po celkové mobilizaci se plánuje taky několikatýdenní výcvik. Možná srovnatelný s tímto. Takže se nemusíš bát že by jen rozdali ...Zobrazit celý příspěvek
Petr M: Co jsem tak četl Bílou knihu obrany tak po celkové mobilizaci se plánuje taky několikatýdenní výcvik. Možná srovnatelný s tímto. Takže se nemusíš bát že by jen rozdali pušky a druhý den na frontu.
Další věc je že kdo má zájem být kvalitní vojenskou zálohou ten může být člen aktivních záloh. Tedy otázka dobrovolnosti. A jakékoli nedobrovolné, zákonem povinné záležitosti by byli fakticky obnovením vojny.
A nakonec ještě jedna věc. Někde, bohužel už nevím kde, jsem narazil na informaci že snad nějaká možnost výcviku pro veřejnost se plánuje či už existuje. Ale podrobnosti si nepamatuji.Skrýt celý příspěvekZdravim, chtěl bych se zeptat, jak je to s výcvikem pro uchazeče na Univerzitu obrany. Je pro všechny stejný (s výstupními test atd.) nebo se v něčem liší? Děkuji
Zdravim, chtěl bych se zeptat, jak je to s výcvikem pro uchazeče na Univerzitu obrany. Je pro všechny stejný (s výstupními test atd.) nebo se v něčem liší? Děkuji
J.j. je to přesně tak, synek to vykládal stejně..... jen... hod granátem, to prý byl asi největší vítr....
..a ještě by instruktoři mohli napsat, co je to "barevná hudba" :)J.j. je to přesně tak, synek to vykládal stejně..... jen... hod granátem, to prý byl asi největší vítr....
..a ještě by instruktoři mohli napsat, co je to "barevná hudba" :)Takový výcvik, možná trochu upravený pro veřejnost by byl dobrý pro všechny chlapy jako náhrada vojny, kde by se chlapi obeznámili se zbraněmi, vojenskou technikou, taktikou atd. ...Zobrazit celý příspěvek
Takový výcvik, možná trochu upravený pro veřejnost by byl dobrý pro všechny chlapy jako náhrada vojny, kde by se chlapi obeznámili se zbraněmi, vojenskou technikou, taktikou atd.
V případě mobilizace bychom aspoň měli trochu použitelné zálohy, nyní může ačr povolat leda chlapy vyškolené na amerických akčních filmech a ostřílené borce bojových počítačových her...Skrýt celý příspěvekMyslím že z článku lze vyčíst větší důraz na teoretické vzdělání než tomu bylo dřív. Možná je to jen můj dojem ale mám pocit že se dnes víc válčí hlavou. Ať už je to dané vyspělými ...Zobrazit celý příspěvek
Myslím že z článku lze vyčíst větší důraz na teoretické vzdělání než tomu bylo dřív. Možná je to jen můj dojem ale mám pocit že se dnes víc válčí hlavou. Ať už je to dané vyspělými technologiemi anebo tím že zejména západní civilizace čím dál tím hůř snáší válečné ztráty a nějaké Hrr na ně! akce dnes už nepřipadají v úvahu. Tedy tenhle aspekt vojenské přípravy je zajímaví pro mě. To že voják musí mít nějakou fyzičku je něco co tu vždycky bylo a vždycky bude.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...