Koncepce Aktivní zálohy Ozbrojených sil České republiky - část. 3
- 25. 11. 2012
- 10 komentářů
- Jan Grohmann
Předminulý týden jsme si představili nejdůležitější změny a body v chystané koncepci Aktivní zálohy. Dnes náš krátký seriál uzavřeme článkem, kde si mimo jiné představíme nový systém přípravy záložníků, podmínky aktivace AZ i celkové náklady spojené se zaváděním koncepce do života.
Příprava a výcvik
Rok za rokem klesá zdravotní a fyzická zdatnost obyvatel České republiky. Na to nově pamatuje i koncepce AZ, kdy vysloveně říká, že:“ požadavky na zdravotní stav zájemců o službu v AZ budou diferencovány podle odbornosti, nasaditelnosti kmenového vojenského útvaru nebo uskupení, jejich předurčení a funkčního zařazení“. Jinými slovy, jiná fyzická a zdravotní způsobilost se bude požadovat po vojácích v bojových jednotkách a jiná po vojenských kaplanech. Současně se má přihlížet i k věku záložníka.
Základní výcvikový cyklus bude tříletý, z toho vojáci každý rok stráví na cvičišti maximálně 4 týdny místo současných tří týdnů. Důraz bude položen na odbornou přípravu. Samotný komplexní polní výcvik má trvat 5-7 dní.
Vojáci v záloze, kteří ukončili svou službu v armádě před více než 5 lety, budou přezkoušeni v rozsahu základního výcviku a také z odborných znalostí nutných pro zařazení na systémové místo v Aktivní záloze. Pokud neuspějí, musejí stejně jako lidé bez vojenských zkušeností, absolvovat 12 týdenní základní výcvik.
Pro spoustu záložníků bude jistě zajímavá možnost absolvovat vojenský výcvik nebo speciální kurzy v zahraničí. Kromě toho koncepce počítá s možností krátkodobého vyslání vojáků AZ na zahraniční služební cestu se všemi náležitostmi jako u VzP.
Podmínky a možnosti aktivace Aktivní zálohy
Co se však nezměnilo je způsob povolávání záložníků do služby, zejména v krizových situacích nevojenského charakteru. Stále platí, že k aktivování záložníků je třeba souhlas Vlády ČR. Záložníci mohou být povolání do služby až po použití profesionálních vojenských a záchranných týmů.
Foto: Příslušník Aktivní zálohy, ilustrační foto / Flickr AČR
Zde se ale naskýtá otázka, zda není moudřejší pravomoc k povolání AZ přesunout přímo na hejtmany krajů nebo zastupitelstvo kraje. Hejtmani nebo zastupitelstvo mohu flexibilněji a rychleji jednat v situacích , kde jde doslova o každou minutu (povodně), navíc s minimem byrokratických překážek nebo snad i bez vlivu mocenského a politického boje.
Koncepce rozlišuje celkově tři druhy vojenské činnosti záložníků, mimo cvičení pro zdokonalování vojenských dovedností. Voják může být povolán v rámci výjimečného vojenského cvičení, služby v operačním nasazení a v rámci mimořádné služby.
Do výjimečného vojenského cvičení jsou záložníci povoláni k řešení situací nevojenského charakteru, např. povodní. Aktivní záloha v této situaci slouží jako podpora Policie ČR nebo Integrovaného záchranného systému. "Cvičení" může trvat maximálně tři týdny v kalendářním roce.
Povolání záložníků do služby v operačním nasazení je možné v mírovém stavu nebo před vyhlášením Stavu ohrožení státu. Aktivní záloha je určena k podpoře Ozbrojených sil ČR v České republice i v zahraničí.
Příkladem služby v operačním nasazení jsou mírové mise v zahraničí. Vojáci konají službu po dobu přípravy k operačnímu nasazení a po dobu operačního nasazení. Hypoteticky v případě mise typu ISAF by to obnášelo až 6 měsíců slaďovacího výcviku s jednotkou a pak půlroční ostré nasazení.
Foto: Příslušníci Aktivní zálohy, ilustrační foto / Flickr AČR
Obrazně nejvyšším stupněm je mimořádná služba. Tedy služba ve stavu ohrožení státu nebo za válečného stavu. Příkladem je vojenské ohrožení územní celistvosti nebo svrchovanosti České republiky nebo jejích spojenců.
Celkové náklady nové koncepce
Jedná z hlavních idejí Aktivní zálohy je, že díky ní je možno udržet schopnosti Ozbrojených sil ČR za mnohem nižších nákladů. Je však nereálné předpokládat, že záložníci mohou svými schopnostmi plně nahradit vojáky z povolání, avšak mohou udržovat schopnosti OS ČR v době nepříznivého vývoje armádního rozpočtu.
Finanční náklady mluví za vše. Náklady na jednoho vojáka z povolání dosahují až 500 000 Kč za jeden rok. Podle modelového výpočtu, po zavedení nové koncepce, záložník přijde armádní rozpočet ročně na 65 – 85 000 Kč.
Modelový výpočet počítá jak s přímou finanční podporou zaměstnavatelům v době nepřítomnosti jejího zaměstnance (1 675 Kč /den), s platem záložníka po dobu jeho činné služby (průměrně 957 Kč /den), poskytování stipendií pro vysokoškolské studenty (20 000 Kč / rok), motivační složkou (12 000 Kč / rok) a také s náklady na výstroj (podle normy 20 000 Kč / rok).
Jaké jsou tedy celkové náklady? Maximální počet záložníků byl stanoven na 5 000 lidí, ale realita bude skoro jistě nižší. Celkové náklady, mimo nasazení, tak dosáhnou maximálně 450 000 000 Kč ročně.
Je ale také třeba připomenout, že v období nasazení nebo výcviku před nasazením mohou záložníci vyjít dráže než vojáci z povolání. Důvodem je nutnost kompenzovat ztrátu pracovní síly zaměstnavatelům a nahrazení rozdílu mezi služným a příjmem v civilním zaměstnání záložníka.
Foto: Příslušníci Aktivní zálohy, ilustrační foto / Flickr AČR
Harmonogram realizace
Pro zavedení nové koncepce je nutné upravit nebo vytvořit zcela nové právní předpisy a zákony. Pokud bude nová koncepce schválena, již příští rok budou předloženy návrhy na novelizaci příslušných zákonů a právních předpisů. Půjde především o zákony týkající se průběhu služby, tvorby Aktivní zálohy nebo vysílání vojáků do operačního nasazení.
Do konce rok 2013 je také naplánováno zavádění nového pojetí Aktivní zálohy k životu, tedy především oživení a posílení role AZ ke vztahu k Armádě ČR i k civilní veřejnosti.
Dále to bude vytvoření organizační struktury pro řízení AZ v rámci Generálního štábu AČR a ustanovení koordinačního orgánu pro zálohy a přípravu občanů k obraně v rámci výborů Parlamentu ČR nebo vlády ČR.
V roce 2014 proběhne konference k výsledkům dosažených při zavádění změn v Aktivní záloze a v témže roce bude informována vláda o průběhu transformace Aktivní zálohy a o stavu legislativních opatření.
Související články
České letouny L-159 jako hrozba pro kurdský region?
Vysocí představitele kurdského regionu v severním Iráku vyjádřili vážné obavy nad dodávkou ruských a ...
- 14.10.2012
- 10 komentářů
- Jan Grohmann
Koncepce Aktivní zálohy ozbrojených sil České republiky - část. 1
Aktivní záloha (AZ) funguje v rámci Armády České republiky již deset let. Je však obecně známo, že ...
- 07.11.2012
- 16 komentářů
- Jan Grohmann
Koncepce Aktivní zálohy Ozbrojených sil České republiky - část. 2
Minulý týden jsme si představili historii i současný stav české Aktivní zálohy. Nyní se podíváme ...
- 13.11.2012
- 31 komentářů
- Jan Grohmann
Armáda České republiky nakupuje vozidla MRAP
Před několika dny unikla do médií zpráva o chystaném nákupu třiceti vozidel kategorie MRAP pro ...
- 22.11.2012
- 54 komentářů
- Jan Grohmann
Mám takový zkromný dotaz. Základní vojenskou službu jsem ukončíl v roce 1980 v hodnosti desátníka s poddůstojnickou školou v odbornosti 605, je možné se zúčastnit nějakého voj. ...Zobrazit celý příspěvek
Mám takový zkromný dotaz. Základní vojenskou službu jsem ukončíl v roce 1980 v hodnosti desátníka s poddůstojnickou školou v odbornosti 605, je možné se zúčastnit nějakého voj. cvičení.
Jaromír Nosek.Skrýt celý příspěvekCituji: ...Zde se ale naskýtá otázka, zda není moudřejší pravomoc k povolání AZ přesunout přímo na hejtmany krajů nebo zastupitelstvo kraje. Hejtmani nebo zastupitelstvo mohu ...Zobrazit celý příspěvek
Cituji: ...Zde se ale naskýtá otázka, zda není moudřejší pravomoc k povolání AZ přesunout přímo na hejtmany krajů nebo zastupitelstvo kraje. Hejtmani nebo zastupitelstvo mohu flexibilněji a rychleji jednat v situacích , kde jde doslova o každou minutu (povodně), navíc s minimem byrokratických překážek nebo snad i bez vlivu mocenského a politického boje....
Dobrá myšlenka, ale koho bude Hejtman povolávat? Každého jednotlivce zvláště??? Nebo existuje nějaké jednotné velení AZ, které by bylo schopné reagovat hned? Hejtman má ve svém krizovém štábu už jednoho VZP...jinak součástí IZS (spolupráce, tedy jednotky specifikované v platných dokumentech) je AČR. Omlouvám se, ale rychlejší je povolat profi jednotku, která je ready skoro okamžitě...a nemusí se uvolňovat u civilního zaměstnavatele...
V hodnostech a organizační struktuře AZ je bordel, a mají li se naplnit záměry koncepce bude se muset hodně změnit. Srovnat hodnosti, srovnat požadavky na SM a hodnost....obávám se, že až dojde k avizovaným závazkům (teď si nevzpomenu jak tomu říká koncepce) pro VZP bude to pro některé AZ těžké vystřízlivění...Skrýt celý příspěvekPěkné články, také by mne AZ lákala, ale strach ze ztráty zaměstnání mi to bohužel nedovoluje... Kdyby této hrozby nebylo, určitě by AZ byla hned na plných stavech.
Pěkné články, také by mne AZ lákala, ale strach ze ztráty zaměstnání mi to bohužel nedovoluje... Kdyby této hrozby nebylo, určitě by AZ byla hned na plných stavech.
Honzo....starší střelec rotný je důsledkem dřívějšího stavu kdy z vojny dotyčnému zůstala hodnost rotného a v zálohách bylo buď málo lidí nebo nedostatek funkcí (potažmo dotyčný si ...Zobrazit celý příspěvek
Honzo....starší střelec rotný je důsledkem dřívějšího stavu kdy z vojny dotyčnému zůstala hodnost rotného a v zálohách bylo buď málo lidí nebo nedostatek funkcí (potažmo dotyčný si raději zastřílí než aby velel )tedy hodnost zůstala...jinak je zase znám stav kdy jsme měli praporčíky ve velení čety a ti byli poníženi na rotné kvůli nové koncepci a rušení některých hodnostních stupňů (přitom to byli i lidé s misemi za sebou )Skrýt celý příspěvek
Lukáš: Výborná otázka... :) Zatím to vůbec není řešeno a ani v koncepci se o tom nemluví... tedy zatím vojáci AZ rostou pouze postupem ve funkcích a postupným povyšováním. ...Zobrazit celý příspěvek
Lukáš: Výborná otázka... :) Zatím to vůbec není řešeno a ani v koncepci se o tom nemluví...
tedy zatím vojáci AZ rostou pouze postupem ve funkcích a postupným povyšováním. Povýšení však nenastává zároveň s nástupem do funkce. Příkladem mohu být já. Začal jsem v roce 2008 jako vojín, na funkci střelce pěšího družstva - plánovaná hodnost pro funkci byla rotný (než došlo ke snížení hodností základních funkcí, pak svobodník), po nějakých třech letech jsem byl povýčen na svobodníka a tím také skončil jakýkoliv možný hodnostní postup na této funkci. Pak jsem byl asi půl rok na pozici kulometníka - plánovaná hodnost byla myslím desátník, já však zůstal nadále svobodníkem. začátkem roku 2012 jsem byl převelen k jiné jednotce, kde jsem byl po pár měsících určen do pozice velitele roje - plánovaná hodnost četař. A svobodník jsme stále... :) Během pár let se na tu plánovanou hodnost jistě dostanu, pokud nebudu nahrazen někým schopnějším... :) Takže asi takhle se postupuje v AZ. Na specifická místa samozřejmě jsou nějaké kurzy, ale opět to není tak, že s ukončením kurzu následuje povýšení a co vím tak kurzy nejsou předpokladem k ustanovení do funkce, ale naopak po ustanovení do funkce je teprve voják poslán na příslušný kurz...
Asi to takhle vypadá celkem tragicky a vlastně to i je celkem tragické, ale faktem je, že v rámci AZ snad nikoho ty hodnosti moc nepálí. Největší problém to tak v současné době způsobuje ve stiku s VZP, kteří jsou zmateni, když se ptají po veliteli roje a zjistí, že je to svobodník... že na funkci staršího střelce má rotného... :D
Je však jasné, že do budoucna toto bude muset být řešeno, doba kdy máme k dispozici dostatek vojáků s příslušnou specializací, hodností a schopnostmi jednou skončí - to se týká hlavně důstojníků. V těch nižších hodnostních sborech to až tak velký problém není - alespoň zatím.Skrýt celý příspěvekMne by zajímalo, jestli se vojáci AZ mohou stát důstojníky a obecně jestli mají systém profesního vzdělávání pro posun k vyšším hodnostem.
Mne by zajímalo, jestli se vojáci AZ mohou stát důstojníky a obecně jestli mají systém profesního vzdělávání pro posun k vyšším hodnostem.
Děkuji :-) to by se mi taky líbilo, silně uvažuji o tom že vstoupím do aktivních záloh akorát přemýšlím jestli mám ten rok počkat , nebo jít teď co bude v létě
Děkuji :-) to by se mi taky líbilo, silně uvažuji o tom že vstoupím do aktivních záloh akorát přemýšlím jestli mám ten rok počkat , nebo jít teď co bude v létě
Zdravim,
Já třeba měl 8 týdnů spolu s profi, kteří měli kurz zkrácený, takže si nestěžuji.
Jinak dle neověřených informací by měl být kurz rozházen na několik částí...
JiříZdravim,
Já třeba měl 8 týdnů spolu s profi, kteří měli kurz zkrácený, takže si nestěžuji.
Jinak dle neověřených informací by měl být kurz rozházen na několik částí...
JiříVím že sem měl ptát už minule, ale těch 12 týdnů bude v kuse? škola se bude docela cukat a i dohánět se to bude špatně :-( . Uznávam že ten výcvik je potřeba srovnat nebo aspoň ...Zobrazit celý příspěvek
Vím že sem měl ptát už minule, ale těch 12 týdnů bude v kuse? škola se bude docela cukat a i dohánět se to bude špatně :-( . Uznávam že ten výcvik je potřeba srovnat nebo aspoň přiblížit vojákům z povolání !Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...