Keramický pancíř ProtectLite

Foto: Základem pancíře jsou čočky z keramických materiálu. / Stark Aerospace
Základem pancíře jsou čočky z keramických materiálů. / Stark Aerospace

Na výstavě AUSA 2014 (Association of the United States Army 2014) představila firma Stark Aerospace zástupcům amerických ozbrojených složek lehký keramický pancíř ProtectLite. Jde o další variaci na izraelský „voštinový“ pancíř LIBA (Light Improved Ballistic Armor) firmy Mofet Etzion.

Izraelská firma Mofet Etzion je výzkumná a vývojová společnost založená v roce 1995. Firma mimo jiné drží patenty na unikátní řešení balistické ochrany LIBA – keramické bloky zalité v pryžové matrici. Pancíř již byl za svou desetiletou historii mnohokrát vyzkoušen v ostrých bojových podmínkách.

Mofet Etzion poskytl výsledky svého výzkumu několika společnostem. Kromě americké firmy Stark Aerospace, také firmě TenCate. Jak Stark Aerospace, tak TenCate nabízejí balistiku nejrůznějších rozměrů a pro nejrůznější účely - od neprůstřelných vest až po pancíř válečných lodí.

ProtectLite, podobně jako LIBA, využívá voštinovou trojrozměrnou konstrukci. Základ pancíře tvoří řada keramických bloků (karbid křemíku nebo karbid bóru) poskládaných podle určitého vzoru. Bloky jsou zality v polymerové matrici a vyztuženy kompozitními a aramidovými vlákny.

Místo keramiky lze pro výrobu bloků použit také oxid hlinitý. Hmotnost balistiky je větší, ale finanční náklady jsou podstatně menší. Dlužno dodat, že "obal" bloků může být z nejrůznějších balistických materiálů, různého uspořádaní, které dále posilují odolnost balistiky. Každá firma nabízí unikátní řešení. 

Bloky  při zásahu  absorbují a rozkládají kinetickou energii střely.  Výhodou je lokálnost poškození, proto LIBA dokáže snést vícenásobné zásahy. Balistika je dokonce opravitelná v polních podmínkách. Při poškození  je nutno  vyměnit  pouze  zničené keramické  bloky .

Odolnost je dána velikostí keramických bloků. Mofet Etzion testoval pancíř LIBA až proti munici ráže  35 mm APDS ( Armour Piercing Discarding Sabot ). Ostatně velikost bloků si lze odvodit z úvodního obrázku článku.

Americká firma TenCate nabízí například balistickou vložku pro neprůstřelné vesty TenCate Liba® CX. Balistika dosahuje nejvyšší odolnosti Level IV podle normy NIJ 0101.04 (.30 Caliber, 7,62×33). Hmotnost je 3,1 kg, tloušťka 28 mm a balistika snese až deset zásahů nejvýkonnější municí.

Mofet Etzion  testoval balistický panel pro neprůstřelné vesty o hmotnost 2,7 kg. Panel odolal  zásahům municí  7,62×39 AP i 5,56×45 NATO. Na  panel  bylo vystřeleno 14 střel, žádná neprošla (záznam testu).  Jak připomíná testovací laboratoř, panel byl ohebný.

Foto: Bloky keramiky – základ pancíře LIBA / TenCate Bloky keramiky – základ pancíře LIBA / TenCate

Představený pancíř ProtectLite ukazuje některé zajímavé vlastnosti pancíře založeném na technologii LIBA.  Podle tiskový ch  materiál ů  ProtectLite vykazuje stejnou balistickou odolnost jako ocelový pancíř, při poloviční hmotnosti a pouze pětinové tloušťce. Díky vysoké ohebnosti lze pancíř umístit na zakřivené  nebo jinak členité plochy.

ProtectLite je prakticky nezničitelný při skladování a manipulaci. Problém nepůsobí ani drsné počasí nebo náročné zacházení v polních podmínkách.

"Pancíř ProtectLite chrání stovky pásových a kolových obrněných vozidel, civilní a vojenská obrněná terénní vozidla, vrtulníky, nákladní automobily, autobusy, ambulance a soukromá vozidla po celém světě," říká  Robert Foglesong, předseda představenstva a generální ředitel Stark Aerospace.

Prodejní úspěchy ProtectLite nejsou zveřejněny. Jelikož Stark Aerospace využívá v propagačních materiálech stejnou fotodokumentaci jako Mofet Etzion, Foglesong jistě odkazuje na obchodní úspěchy pancíře LIBA. Bohužel bližší podoba vztahů mezi firmou Stark Aerospace a Mofet Etzion není k dispozici.

Pancíř LIBA  do své výstroje zavedla izraelská armáda, policie, pohraniční stráž  a další bezpečnostní a obran  organizac e  po celém světě. Pancíř LIBA  najdeme také na kolových vozidlech Stryker. 

Zdroj: DefenseUpdate, Stark Aerospace, TenCate

Nahlásit chybu v článku


Související články

Vědci vymysleli jadernou baterii, která vydrží 29 let

Vědci z univerzity v Missouri představili nejnovější generaci jaderných baterií. Tzv. betavoltaický ...

Force 2025: Blízká budoucnost U.S. Army

Americká armáda (U.S. Army) zahájila v tomto roce práci na koncepci Force 2025. Koncepce řeší podobu ...

Aktuální stav vývoje ruského vojáka budoucnosti Ratnik

Ruský vojenský průmysl již několik let pracuje na projektu vojáka budoucnosti Ratnik. Nejnovější ...

U.S. Army řeší nástupce obrněných vozidel

Americká armáda (U.S. Army) stojí před rozsáhlou modernizací své obrněné techniky. V rámci programu ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

    Načítám diskuzi...