Jižní Korea: Ponorková velmoc východní Asie

Jižní Korea: Ponorková velmoc východní Asie
Yun Bong-gil (KSS-II) / US Navy (Zvětšit)

Jihokorejské námořnictvo se z pobřežních obranných sil změnilo na geopolitický nástroj světového významu. Součástí přeměny je budování mocné ponorkové flotily. Korejský průmysl zvládl během třiceti let pokročit od nákupů ze zahraničí ke stavbě vlastního designu.

Pokud se nic nezvrtne, námořnictvo Republiky velkého národa Hanů, jak zní doslovný překlad oficiálního název Jižní Koreje, si letos převezme novou domácí diesel-elektrickou ponorku Dosan Ahn Changho. Podmořské plavidlo dostalo své jméno na počest politického aktivisty, bojovníka proti japonské okupaci (rivalita mezi Jižní Koreou a Japonskem je zdá se silně zakořeněná), a nejspíš i spoluautora korejské hymny. 

Je první, které vyprojektovala a postavila domácí loďařská společnost, konkrétně Daewoo Shipbuilding. Korejci spustili ponorku na vodu už v roce 2018. V současnosti prochází zkouškami na moři. Stavba moderní ponorky vlastními silami je nezanedbatelný úspěch jihokorejského průmyslu.

Země za něj vděčí pečlivě připravenému, třífázovému plánu (KSS-I, KSS-II a KSS-III) přenosu německých ponorkových technologií. Plán je navržen na roky 1994 až 2029 a cílem je získat 27 útočných ponorek.

Ještě před necelými třiceti lety měla Jižní Korea s konstrukcí podmořských plavidel nulové zkušenosti. Svou první plnohodnotnou ponorku koupila teprve v roce 1993. Bylo to diesel-elektrické plavidlo typu 209 od německé společnosti Howaldtswerke-Deutsche Werft.

Dosud aktivní loď dostala jméno Chang Bogo, na počest korejského mocnáře, jehož flotila v devátém století ovládala Žluté moře. Jihokorejské námořnictvo postupně nakoupilo dalších osm stejných podmořských člunů. Postavila je však už místní společnost Daewoo Shipbuilding (DSME). Celé třídě se pak říká také KSS-I (Korean Submarine I). Představovala totiž první stadium v korejském ponorkovém programu.


Stavba první ponorky KSS-I pro Indonesii

Poslední ponorku typu KSS-I si námořnictvo převzalo v roce 2001. Stavba těchto plavidel však dál pokračuje. Korejci totiž exportují jejich modernizovanou variantu do Indonésie. Typ KSS-I porazil v soutěži o zakázku na stavbu diesel-elektrických ponorek pro indonéské námořnictvo ruskou, francouzskou a německo-tureckou konkurenci. Němci dokonce nabízeli svůj původní typ 209. 

Jižní Korea své ponorky KSS-I neustále modernizuje. Vlastními silami je i prodloužila. V původní konfiguraci měřily na délku 56 metrů a měly ponořený výtlak 1200 tun.     

Po přestavbě mají mít na délku 61 metrů a výtlak 1400 tun. Hlavní výzbroj typu KSS-I tvoří osm torpédometů. Kromě vypouštění torpéd se dají použít i ke kladení min a odpalování protilodních střel Harpoon. V minulosti se psalo o plánu dodatečně vybavit typ KSS-I pohonem nezávislým na přístupu vzduchu AIP (Air-independent propulsion).

Umožňuje prodloužit dobu strávenou pod vodou bez vynoření nebo použití schnorchelu. V poslední době se z nějakého druhu AIP stává u nových konvenčních ponorek standard. O jeho zpětné instalaci na ponorky typu 209 už uvažovalo Řecko a Turecko. Dosud k ní však nedošlo. Jižní Korea získala svá první podmořská plavidla s AIP až ve druhé fázi ponorkového programu.

KSS-II

Jihokorejské ponorky KSS-II patří k německému typu 214, samozřejmě upravenému pro specifické potřeby jihokorejského námořnictva. Jejich AIP využívá palivové články. Všech devět kusů, které Jižní Korea provozuje, postavily domácí loděnice DSME a Hyundai Heavy Industries. Celkově tedy jihokorejské námořnictvo provozuje 18 útočných ponorek první a druhé fáze (KSS-I a KSS-II).

Vedoucí loď třídy dostala jméno Sohn Won-yil po zakladateli jihokorejského námořnictva. Lodě jsou větší než typ KSS-I. Na délku mají šedesát pět metrů a ponořený výtlak 1800 tun. Kýl poslední z nich se poprvé dotkl vody teprve v roce 2017. Výzbrojí se podobají předchozí třídě.


Dosan Ahn Changho (KSS-III)

KSS-III

Možnosti čistě domácího typu KSS-III, jehož první loď Dosan Ahn Changho jsme zmínili už na začátku článku, budou širší. 

Kromě torpédometů má navíc vertikální odpalovací šachty VLS (Vertical Launching System) pro řízené střely. Lodí bude opět devět. Soul se je však chystá nakoupit ve dvou sériích. V první sérii najdeme šest buněk VLS, v druhé deset.

VLS se hodí pro střely s plochou dráhou letu korejské výroby, tak pro osvědčené americké Tomahawky. VLS na nejnovějších ponorkách se dá použít i k odpalování balistických raket. Ponorky KSS-III z první série budou mít na délku 83,5 metru a výtlak 3700 tun. Druhá série má být zhruba o šest metrů delší. 

Vůbec největší diesel-elektrická ponorka současnosti je čínské plavidlo  typu 032, které NATO označuje jako třídu Qing. Na délku měří 92,6 metru. Jeho ponořený výtlak je údajně 6600 tun. Je to přibližně stejně jako trojice japonských ponorek třídy I-400 z druhé světové války. Tato japonská podmořská plavidla však byla štíhlejší. Na délku měla úctyhodných 122 metrů. 

Jihokorejské námořnictvo už si nechalo zpracovat i studii proveditelnosti stavby ponorek na atomový pohon. Zatím však neoznámilo záměr je opravdu koupit.

Zdroje: NI, NTI, Janes, The Diplomat, GS, 23

Nahlásit chybu v článku


Související články

Stíhačky F-35B Lightning II pro japonské a jihokorejské námořnictvo

Japonské a jihokorejské námořnictvo se zajímá o víceúčelové stíhačky F-35B Lightning II s krátkým ...

Kladivo na dělostřelectvo: Jihokorejská raketa KTSSM

Armáda Jižní Koreje zařadí do výzbroje novou domácí balistickou raketu krátkého doletu KTSSM (Korea ...

Evropská střela Meteor pro jihokorejskou stíhačku páté generace KF-X

Jihokorejská společnost KAI (Korea Aerospace Industries) uzavřela s evropskou MBDA (Matra BAe ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Radovan
    08:35 16.04.2020

    Jižní Korea je jistě úspěšný stát, který dosáhl v posledních dekádách nevídaných ekonomických a technologických úspěchů. Přesto bych upozornil na jednu věc, která se tam v ...Zobrazit celý příspěvek

    Jižní Korea je jistě úspěšný stát, který dosáhl v posledních dekádách nevídaných ekonomických a technologických úspěchů. Přesto bych upozornil na jednu věc, která se tam v současnosti děje a která je, dá se říci, světově bezprecedentní. Je to demografie.
    Porodnost klesá skoro všude na světě, ale v Jižní Koreji to nabralo takovou dynamiku, že to opravdu ohrožuje budoucnost státu a národa. Zaklínadlem demografů je číslo 2,1 dítěte na ženu, kdy je zajištěna obnova populace ve stejném počtu. Toho nyní z vyspělých států dosahuje snad jen Izrael. Část států jako třeba Irsko, Británie, Francie, USA, Austrálie se drží pod číslem 2, což jim spolu s imigrací zajišťuje slušný populační růst. Část států jako Německo, Itálie, Španělsko je dlouhodobě kolem čísla 1,5 nebo pod ním, stabilní populaci a nezhroucení pracovního trhu jim zatím zajišťuje jen masivní imigrace, což jim ale velmi rychle mění etnickou skladbu obyvatel. Pak jsou státy jako Bulharsko, Srbsko, Ukrajina, které jsou dlouhodobě kolem 1,5 či pod něm a lidé z nich navíc odcházejí. Ty státy ztrácejí to nejdůležitější co je tvoří - lidi, po statisících. Už teď mají velké problémy, budoucnost je pak velmi chmurná. Specifickým případem je Japonsko s dlouhodobou fertilitou okolo 1,4, které dosud imigranty moc nepřijímalo. Výsledkem je nejstarší populace na světě a s tím související problémy, v současnosti přehodnocují odmítání imigrantů, protože sami si dlouhodobě s touto nízkou porodností neporadí.
    V Jižní Koreji spadli pod číslo 2 v 80. letech a v posledních letech jsou dokonce i pod číslem 1 (rok 2019 - 0,92) a míří stále níž. Čili nová generace Jihokorejců je jednou tak méně početná než generace jejich rodičů. Příčin je více, každopádně můžeme na živo sledovat něco co na světě ještě nikdy nebylo k vidění. Že v míru a blahobytu jeden národ vymírá takovýmto tempem.
    V ČR máme nyní 1,72 dítěte na ženu. Velmi dobré číslo na to, že nám ho nevylepšují mnohačetné rodiny původem mimo Evropu jako v mnoha státech na Západě. Jen si to udržet a případně i ještě vylepšit.Skrýt celý příspěvek

  • PetrTechnik
    15:03 15.04.2020

    Japonci mají špičkové ponorky, zvládají okolo 1000m ponor. Zejména posledně jmenovaná trida. Bohužel exportní úspěchy bude komplikovat cena. Elektroakustika mají na top úrovni. ...Zobrazit celý příspěvek

    Japonci mají špičkové ponorky, zvládají okolo 1000m ponor. Zejména posledně jmenovaná trida. Bohužel exportní úspěchy bude komplikovat cena. Elektroakustika mají na top úrovni. Pochybuji ,že jim USA povolí export.Skrýt celý příspěvek

    • Poly
      19:43 15.04.2020

      No tak určitě, zlí američani zase, jak jinak... V Austrálii neuspěli, protože export vojenské techniky je ze strany Japonska zdlouhavý a prolezlý byrokracií. A taky nechtěli dát k ...Zobrazit celý příspěvek

      No tak určitě, zlí američani zase, jak jinak... V Austrálii neuspěli, protože export vojenské techniky je ze strany Japonska zdlouhavý a prolezlý byrokracií. A taky nechtěli dát k dispozici veškeré požadované technologie, které Austrálie požadovala. Francouzi je vystříhali a ani se nemuseli moc snažit. Ale samozřejmě, celé to zhatili ve prospěch Francie amíci. To je jasný jako facka.Skrýt celý příspěvek

    • lorgarius
      10:01 17.04.2020

      problemom japonskeho exportu zbrani bola dlha roky ustava, ktora nepovolovala vyvoj a vyrobu zbrani pre ine krajiny. myslim, ze Abe sa to pokusal zmenit a ze pred par rokmi predali ...Zobrazit celý příspěvek

      problemom japonskeho exportu zbrani bola dlha roky ustava, ktora nepovolovala vyvoj a vyrobu zbrani pre ine krajiny. myslim, ze Abe sa to pokusal zmenit a ze pred par rokmi predali niekolko hliadkovacich lietadiel do Indie. co je niekedy oznacovane ako prvy export defence vyroby od 2SV. inak japonske zbrane su urcite kvalitne ale vdaka poctom v ktorych boli vyrabane su aj poriadne drahe.Skrýt celý příspěvek

  • RiMr71
    14:09 15.04.2020

    Mnoooo. A letadlovka bude kdy? Aspoň nějaká "prťavá" F-35ková?
    Má je japončík, jihokorejec to kua musí mít taky..

    Mnoooo. A letadlovka bude kdy? Aspoň nějaká "prťavá" F-35ková?
    Má je japončík, jihokorejec to kua musí mít taky..

  • marfolodej
    09:39 15.04.2020

    Nevím jak kdo, ale já za ponorkovu velmoc v Asii beru Japonsko. To co Korea buduje, už Japonci mají. Japonskou třídu ponorek Soryů považuji za nejlepší konveční ponorky světa. A ...Zobrazit celý příspěvek

    Nevím jak kdo, ale já za ponorkovu velmoc v Asii beru Japonsko. To co Korea buduje, už Japonci mají. Japonskou třídu ponorek Soryů považuji za nejlepší konveční ponorky světa. A věřím, že Japonci už mají plány na další nový model podmořské lodě. Jsou to kuci šikovní.Skrýt celý příspěvek

    • Poly
      11:22 15.04.2020

      Tak článek je o tom, co teprve nastane. Pokud splní plán, tak budou mít ve službě víc ponorek než Japonsko. A to, že Japonci mají špičkové ponorky ještě nic neznamená. Export moc ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak článek je o tom, co teprve nastane. Pokud splní plán, tak budou mít ve službě víc ponorek než Japonsko. A to, že Japonci mají špičkové ponorky ještě nic neznamená. Export moc nefunguje. Pokud JK vsadí na levnější ponorky, o něco méně dokonalé, tak bude případných zájemců více než dost.
      Jinak ponorkovou velmocí Asie je Čína. Co se počtu týče i co se kvalit týče - v případě Type 039A, kterých mají 20. A samozřejmě umí i export a to nejen do Číny n.2, ale i např do Thajska.Skrýt celý příspěvek

      • skelet
        11:38 15.04.2020

        Export mají Japonci zatím zakázaný, respektive už ho trošku uvolňují.

        Export mají Japonci zatím zakázaný, respektive už ho trošku uvolňují.

        • Poly
          11:44 15.04.2020

          To nepopírám, ale efekt to má stejný, prostě na trhu nejsou. Navíc třeba Austrálii neuspěli. V Indii sice o něčem mluvilo, ale Indie jedná snad s každým, mimo jiné i s DSME. Takže ...Zobrazit celý příspěvek

          To nepopírám, ale efekt to má stejný, prostě na trhu nejsou. Navíc třeba Austrálii neuspěli. V Indii sice o něčem mluvilo, ale Indie jedná snad s každým, mimo jiné i s DSME. Takže to se asi nepočítá. Jediné co vidím schůdně je Taiwan, ale kde chtějí sehnat na takové hračky prachy netuším a i pokud něco koupí, tak to bude pár kusů.Skrýt celý příspěvek

          • PavolR
            07:55 16.04.2020

            Taiwan ešte minulý rok plánoval výrobu 8 ponoriek vlastnej konštrukcie: https://svet.sme.sk/c/22116997...

            Taiwan ešte minulý rok plánoval výrobu 8 ponoriek vlastnej konštrukcie: https://svet.sme.sk/c/22116997...

          • Poly
            08:33 16.04.2020

            PavolR plánuje se už dlouho, ale rozhodnuto není. Je jim jasné, že co se ponorek týče, tak nemají z čeho vyjít. A know-how by možná pustili v USA, ale ti dieselelektrické nevyrábí. ...Zobrazit celý příspěvek

            PavolR
            plánuje se už dlouho, ale rozhodnuto není. Je jim jasné, že co se ponorek týče, tak nemají z čeho vyjít. A know-how by možná pustili v USA, ale ti dieselelektrické nevyrábí. Ale trochu se divím, že se koukli i jinde po svět. Švédi by jim ponorku více než vhodnou do Taiwanské úžiny uměli prodat. Chystaná A-26 má hned 3 exportní verze - malou, pro krátké mise do 20 dní, pak střední standardní, až po Oceanic Extended range na mise 50 dní a dosahem 10 000 mil. A právě ta malá bude mít zajímavý poměr cena/výkon a s nepočetnou posádkou.Skrýt celý příspěvek

          • skelet
            09:47 16.04.2020

            problém je, že většina ekonomik je napojená na ČLR, takže se Tchajwanu oficiálně štítí.

            problém je, že většina ekonomik je napojená na ČLR, takže se Tchajwanu oficiálně štítí.

          • Poly
            11:47 16.04.2020

            skelet Švédsko má, co se Číny týče, docela koule. Za vyhoštění čínských turistů se nikdy neomluvila a Čína z toho udělala haló jak kráva. A věřím tomu, že po téhle koronavirové ...Zobrazit celý příspěvek

            skelet
            Švédsko má, co se Číny týče, docela koule. Za vyhoštění čínských turistů se nikdy neomluvila a Čína z toho udělala haló jak kráva. A věřím tomu, že po téhle koronavirové aféře, kterou Čína fakt totálně pos.ala, se sebevědomí států zvýší. Čína zase nějaké sankce proti Švédsku jen tak zavést nemůže. Je to člen EU a sankcemi by poškodil důvěryhodnost na ekonomické úrovni. Švédi si mohou prodávat zbraně komu se jim zachce. Taiwan jako teroristickou skupinu, že zemi v potaz neberou. Genocida tam neprobíhá, totalita taky ne.

            Ono to všude nefunguje tak, že když nějaký politik navštíví Taiwan, tak prezident dané země vylíže Číně a.nál a sám pak onomu politikovi potažmo vlastní zemi posílá dopisy a vyhrožuje co bude a co nebude, protože Čína říkala.... Pro země EU není ani běžné, že si premiér půjčuje od čínských bank do vlastní firmy, a že přátelé vrcholných politiků zajišťují co se bude jak Číně prodávat. V tomhle jsme vychováváni, ale tak to není. Jsme evropský unikát, která je připosraný z Číny. Rusko zavře kohoutky, Čína pouze zkouší jak daleko může zajít. Nic víc.Skrýt celý příspěvek

          • skelet
            14:12 16.04.2020

            no zatím jediný kdo měl odvahu dodat na Tchaj wan zbraně byla USA a Francie. Oprav mě jestli se pletu?

            no zatím jediný kdo měl odvahu dodat na Tchaj wan zbraně byla USA a Francie. Oprav mě jestli se pletu?

          • Poly
            15:58 16.04.2020

            skelet
            Jihoafrická republika - granátomety
            Rakousko - Glocky, Steyr Augy
            Belgie - kulomety
            Švýcarsko - nějaké kulovnice
            Švédsko - protitankové střely
            a další

            skelet
            Jihoafrická republika - granátomety
            Rakousko - Glocky, Steyr Augy
            Belgie - kulomety
            Švýcarsko - nějaké kulovnice
            Švédsko - protitankové střely
            a další

          • skelet
            22:17 16.04.2020

            Vyjmenoval jsi zbrane, ktere v uvozovkach koupis v americkem hobbymarketu. Nejake podstatnejsi systemy? Transportery, lode, vrtulniky?

            Vyjmenoval jsi zbrane, ktere v uvozovkach koupis v americkem hobbymarketu. Nejake podstatnejsi systemy? Transportery, lode, vrtulniky?

    • Miroslav
      16:29 15.04.2020

      Možno to vyznie komicky ale ponorkovou veľmocou v Ázii je KĽDR. Samozrejme len počtom, rozhodne nie kvalitou. Majú asi 80 ponoriek čo je druhá najväčšia ponorková flotila na svete ...Zobrazit celý příspěvek

      Možno to vyznie komicky ale ponorkovou veľmocou v Ázii je KĽDR. Samozrejme len počtom, rozhodne nie kvalitou. Majú asi 80 ponoriek čo je druhá najväčšia ponorková flotila na svete po USA. Problém je, že skoro všetky pochádzajú z 50-tych a 60-tych rokov.

      V prípade konfliktu by ich američania mali za holuby na strelnici. Čo rána, to zásahSkrýt celý příspěvek

      • Horny
        18:06 17.04.2020

        Možná by se na to dalo dívat tak, že KLDR provozuje největší flotilu akustických návnad/rušiček sonarů na světě :D

        Možná by se na to dalo dívat tak, že KLDR provozuje největší flotilu akustických návnad/rušiček sonarů na světě :D

  • PavolR
    15:57 14.04.2020

    Neopomeňme ani juhokórejské miniponorky ;-) : http://www.hisutton.com/HDS-40...

    Neopomeňme ani juhokórejské miniponorky ;-) : http://www.hisutton.com/HDS-40...

    • Poly
      20:06 14.04.2020

      ´Četl jsem, že vyrábějí 3 miniponorky o délce 40 metrů pro neznámého zákazníka mimo Jižní Koreu. Zajímalo by mě, kdo si takové hračky kupuje.

      ´Četl jsem, že vyrábějí 3 miniponorky o délce 40 metrů pro neznámého zákazníka mimo Jižní Koreu. Zajímalo by mě, kdo si takové hračky kupuje.

      • karloscz
        22:25 14.04.2020

        Kolumbijci:-)

        Kolumbijci:-)

        • Dovi
          23:39 14.04.2020

          Tím je myšlena kolumbijská armáda, nebo pašeráci drog? :)

          Tím je myšlena kolumbijská armáda, nebo pašeráci drog? :)

        • PavolR
          07:12 15.04.2020

          Oni sú vo výrobe miniponoriek sebestační, nepotrebujú kupovať zo zahraničia. ;-p

          Oni sú vo výrobe miniponoriek sebestační, nepotrebujú kupovať zo zahraničia. ;-p

          • Poly
            11:25 15.04.2020
          • Storm
            10:28 16.04.2020

            PavolR a Poly: Normálně nepíšu o něčem do čeho moc nevidím, tak to neberte jako dogma ale jako zamyšlení, nikdy jsem to nikde nehledal tak nevím... Ale můj názor je, že tzv. " ...Zobrazit celý příspěvek

            PavolR a Poly:
            Normálně nepíšu o něčem do čeho moc nevidím, tak to neberte jako dogma ale jako zamyšlení, nikdy jsem to nikde nehledal tak nevím...
            Ale můj názor je, že tzv. " Semi-submersible vessel " jaké používají k pašování různí, no zůstaňme u slova pašeráci, nejsou žádné miniponorky ani ponorky, ale prachobyčejné hladinové lodě... Které jen využívají podobně konstrukce jako stařičké monitory... A to že nad hladinou čouhá jen to co tam musí čouhat... Podle mě Semi-submersible vessel neumí jako opravdové ponorky měnit hloubku, nemají podporu života prostě jen jedou s palubou omývanou vodou a nemají nic co dělá ponorku ponorkou... Asi bych je nazval poloponořená loď...Skrýt celý příspěvek

          • PavolR
            18:09 16.04.2020

            Dal som si do vyhľadávača "smuggler submarine" a samozrejme sú tam aj také monitoroidné poloponorky, ale už boli zadržané aj relatívne pokročilé konštrukcie.

            Dal som si do vyhľadávača "smuggler submarine" a samozrejme sú tam aj také monitoroidné poloponorky, ale už boli zadržané aj relatívne pokročilé konštrukcie.

          • Poly
            19:57 16.04.2020

            Storm Z mé strany to byla legrace :-) Každopádně včera jsem si dal práci a louskal korejštinu a pravděpodobně jsou tím tajným zákazníkem Filipíny. Úvaha byla, že si ji koupilo ...Zobrazit celý příspěvek

            Storm
            Z mé strany to byla legrace :-)
            Každopádně včera jsem si dal práci a louskal korejštinu a pravděpodobně jsou tím tajným zákazníkem Filipíny. Úvaha byla, že si ji koupilo Thajsko, ale ti si objednali rozměrnější HDS-500.

            PavolR
            HDS-400 je moc luxusním řešením pro pašeráky. Je to regulérní ponorka se vším všudy, jen díky velikosti a očekávanému dosahu dost zařízení nemá, protože je nepotřebuje. Tím jak je mrňavá dokáže využít specifika jihoasijských tropických vod a být nečekaně nebezpečným protivníkem, pokud její uživatel umí využít její výhody. Podle mě by něco jako HDS-500 stačilo i Taiwanu.Skrýt celý příspěvek

  • Dovi
    15:43 14.04.2020

    Děkuji za hezky zpracovaný článek. Ponorky mě vcelku zajimají a v asijských vodách mám mezery...

    Děkuji za hezky zpracovaný článek. Ponorky mě vcelku zajimají a v asijských vodách mám mezery...

  • Poly
    13:24 14.04.2020

    Když dnes JK staví jedny z největších plovoucích monster od kontejnerových lodí až po tankery, dále umí postavit moderní torpédoborce jako Sejong the Great nebo helikoptérovou ...Zobrazit celý příspěvek

    Když dnes JK staví jedny z největších plovoucích monster od kontejnerových lodí až po tankery, dále umí postavit moderní torpédoborce jako Sejong the Great nebo helikoptérovou Dokdo, tak jsou zvyšující se ambice očekávatelné.
    Zkušenosti a zázemí určitě nevyužijí pouze na ponorky pro vlastní potřebu. Tradiční výrobci by se měli mít na pozoru. Když to porovnám se stavem Itálie nebo Španělska...Skrýt celý příspěvek

    • Miroslav
      14:37 14.04.2020

      Tu najlepšie vidieť kde to všade dopracovali komunisti. Kým Juh kedysi jednej krajiny je skutočnou technologickou veľmocou tak na severe žijú z ryže dodanej od USA a lásky k ...Zobrazit celý příspěvek

      Tu najlepšie vidieť kde to všade dopracovali komunisti. Kým Juh kedysi jednej krajiny je skutočnou technologickou veľmocou tak na severe žijú z ryže dodanej od USA a lásky k vodcovi. Keby v KĽDR padol režim a súdruhovia prišli pozrieť ako žijú na juhu, tak by neverili vlastným očiam. Nečudujem sa, že istý juhokórejský politik sa vyjadril, že nemajú žiaden záujem o pád režimu v KĽDR lebo majú svoj životný štandard a nemienia živiť milióny hladných severokórejčanovSkrýt celý příspěvek

      • SofF
        15:18 14.04.2020

        to je komplikované, zřejmě když by k té válce nedošlo tak po rozpuštění socialistické soustavy by se poklidně spojili zpět v jeden stát. Jenže ta válka a hlavně to bestiální ...Zobrazit celý příspěvek

        to je komplikované, zřejmě když by k té válce nedošlo tak po rozpuštění socialistické soustavy by se poklidně spojili zpět v jeden stát. Jenže ta válka a hlavně to bestiální bombardování kdy byla zlikvidována veškerá větší sídla, to nelze přejít, zvlášť když s nimi pořád USA chtějí jednat z pozice vítěze která jim ale nenáleží. Podobně by bylo pochybné když by podobný konflikt proběhl mezi SRN a NDR byť v omezenější míře. Takhle si mohli říci že se zas tolik nestalo a v klidu se spojit. Nicméně díky příjmu té americké potravinové pomoci mi přijdou že nejsou až zas tak zásadoví a akceschopní jako vietnamci, kteří si své vybojovali jak na američanech tak na číňanech. Také tam vládne KS, ale plynule se rozvíjí, takže v režimu to nebude ale v představitelích jak jsou pružní a dovedou ho upravit tak aby ekonomika rostla. Jistě i tak má pořád výhodu JK, díky přístupu na americký a západní trh i k jejich technologiím, ale za patřičnou cenu - musí poslouchat, proto je ta vietnamská cesta sympatičtější.Skrýt celý příspěvek

        • skelet
          15:45 14.04.2020

          masivní bombardování o pár let dříve zažilo i Japonsko. Problémem Severní Koreje je především tamní politický systém, a ten aby se udržel musí udržet lidi v izolaci.

          masivní bombardování o pár let dříve zažilo i Japonsko. Problémem Severní Koreje je především tamní politický systém, a ten aby se udržel musí udržet lidi v izolaci.

          • SofF
            21:29 14.04.2020

            jenže Japonsko bylo poraženo a okupováno - vlastně je pod určitým stupněm okupace dodnes stejně jako Německo nebo nově Irák - mohou si jejich vlády dělat prohlášení jaké chtějí ale ...Zobrazit celý příspěvek

            jenže Japonsko bylo poraženo a okupováno - vlastně je pod určitým stupněm okupace dodnes stejně jako Německo nebo nově Irák - mohou si jejich vlády dělat prohlášení jaké chtějí ale na americké základny to má jen kosmetický vliv. Takže dostat na hubu a udržet se na nohou nebo být zbit do bezvědomí a dostat železa, to je diametrální rozdíl. Byť je v tom i samozřejmě sladký cukr, přístup na americký trh, přístup k západním technologiím apod, ale není to rozhodně zadarmo, američani nedělají prodělečnou politiku. Vždyť i náš stát svoje uznání musel podepřít patřičnými aktivy (jak byly získané necháme stranou).
            Dá se jen hádat jakou dostali od současné administrativy nabídku, ale vzhledem k tomu jak to okomentovali lze odvodit že by dostali status poraženého, jen vágní sliby ale nulové záruky jak to má USA ve zvyku. Jak se říká u nás, "slibem nezarmoutíš". A korejci nejsou blbí, další potíž je že ani smlouva s USA nezaručuje klid jak se už o tom mnohý přesvědčil.Skrýt celý příspěvek

          • skelet
            23:02 14.04.2020

            Severni korea byla vybombardovana stejne jako Japonsko, ale nebyla okupovana. Byla pod ochranou SSSR a CLR. Nicmene zatimco z Japonska se stala ekonomicka velmoc, tak ze Severni ...Zobrazit celý příspěvek

            Severni korea byla vybombardovana stejne jako Japonsko, ale nebyla okupovana. Byla pod ochranou SSSR a CLR. Nicmene zatimco z Japonska se stala ekonomicka velmoc, tak ze Severni Koreje se stal nesobestacny zapadakov. A to j na pomery zapadakovu z jinych kontinentu.

            Vlastne je jedno co napisu. Neb USA je preci zlo, ze?Skrýt celý příspěvek

          • SofF
            23:29 14.04.2020

            skelet: to nikdo netvrdí, vždyť jsem psal že že vietnamci si poradili lépe, ten režim přes komunistickou nálepku má mnohem blíž k původnímu monarchistickému. Navíc díky jejich ...Zobrazit celý příspěvek

            skelet: to nikdo netvrdí, vždyť jsem psal že že vietnamci si poradili lépe, ten režim přes komunistickou nálepku má mnohem blíž k původnímu monarchistickému. Navíc díky jejich účinné obraně nikdo nevi čím skutečně disponují. Možná zčásti čínani. Podle toho co čtu vyvozuji že pořád mají mnohem blíže ruským doktrínám než čínským, hlavně v tom důrazu na JZ. Je sice zajímavé čím JK disponuje a vyvíjí, ale pokud tam proletí dostatečně silná uranová nálož tak jim ty hračky nepomohou. Je to sázka na maximální hrubou sílu. Taková F-35, málo viditelné ponorky apod jsou velice zajímavé zbraně, ale jedna 50MT nálož odvede mnohem víc práce za nižší cenu...Skrýt celý příspěvek

          • skelet
            23:38 14.04.2020

            To je nesmysl. Prestrelku mezi letadly muzete urovnat (viz. Sestrelenk turecke stihacky Reky), ale pouziti jaderky uz nejde prejit. Ne, pokud ji pouzijes proti vlastniku jadernych ...Zobrazit celý příspěvek

            To je nesmysl. Prestrelku mezi letadly muzete urovnat (viz. Sestrelenk turecke stihacky Reky), ale pouziti jaderky uz nejde prejit. Ne, pokud ji pouzijes proti vlastniku jadernych zbrani. Tou jaderkou je muzes vydirat, ale nikdy to nesmis prehnat.Skrýt celý příspěvek

          • Miroslav
            01:16 15.04.2020

            SofF: Garantujem ti, že KĽDR nikdy nezaútočí na JK alebo americké základne v oblasti. Dobre vedia, že by to bol ich koniec. Ostatne, aj keby sa o to chceli pokúsiť, tak neverím ...Zobrazit celý příspěvek

            SofF:

            Garantujem ti, že KĽDR nikdy nezaútočí na JK alebo americké základne v oblasti. Dobre vedia, že by to bol ich koniec.

            Ostatne, aj keby sa o to chceli pokúsiť, tak neverím v nejaký úspech. KĽDR tých hlavíc nemá toľko, že by si to JK s USA neustrážili. Dokonca myslím, že KĽDR má len nosiče na kvapalné palivá, čo ich veľmi limituje k nejakému prekvapivému útoku. Kým by natankovali raketu, už by bola rampa zrovnaná so zemou.

            A ak by sa im to predsa len nejakým zázrakom podarilo, tak 1 alebo 2 atomovky by rozhodne nezničili JK tak, aby sa zložili. Najsilnejšia jadrová bomba ktorú má USA vo výzbroji má 100 percentný ničivý účinok na asi 9 km štvorcových. To môžeš vymazať tak Vatikán a nie JK.

            A tiež treba povedať, že JK má tiež prístup k jadrovým zbraniam. Okamžite cez USA ale keby to bolo nutné, tak rovnako ako napríklad Japonsko by v prípade potreby boli schopní postaviť takú zbraň rádovo v týždňoch.

            Kedysi som pozeral taký rozhovor s jadrovým fyzikom a dostal otázku či by Slovensko vedelo vyrobiť jadrovú bombu. Povedal, že áno. Rádovo v mesiacoch ale sú krajiny ktoré to vedia aj za pár týždňov. Majú všetko potrebné na to. Menoval Nemecko, Taliansko, JK, JaponskoSkrýt celý příspěvek

          • Danieeel
            04:07 16.04.2020

            @Soft - ten rezim vo Vietname zacal tu svoju komunisticku nalepku pomaly zo seba zoskrabkavat niekedy v casoch po vojne so svojim byvalym "spojencom" a podporovatelom komunizmu (a ...Zobrazit celý příspěvek

            @Soft - ten rezim vo Vietname zacal tu svoju komunisticku nalepku pomaly zo seba zoskrabkavat niekedy v casoch po vojne so svojim byvalym "spojencom" a podporovatelom komunizmu (a teda aj rezimu) - Cinou.

            Ta "vietnamska cesta" Vam je blizsia pre to, ze sa Vietnamskemu Severu a Vietkongu podarilo urobit s demokratickym juhom krajiny to, co sa nepodarilo KLDR (vdaka zasahu OSN na cele s USA) nepodarilo s Juznou Koreou?Skrýt celý příspěvek

        • Miroslav
          17:29 14.04.2020

          A kto im za to môže kde je dnes KĽDR? Veď to oni po rozdelení napadli JK. Čo je vcelku paradox, že sa 70 rokov pripravujú na vojnu a pritom jedinú vojnu na kórejskom polostrove ...Zobrazit celý příspěvek

          A kto im za to môže kde je dnes KĽDR? Veď to oni po rozdelení napadli JK. Čo je vcelku paradox, že sa 70 rokov pripravujú na vojnu a pritom jedinú vojnu na kórejskom polostrove zatiaľ vyvolala práve KĽDR. Ani američania by tam dnes neboli nebyť tej agresie. Veď dovtedy tam ani neboli a dnes sa KĽDR stavia do role obete.

          JK stavia špičkové ponorky, supertankery, autá, lietadlá... Skoro každý človek na planéte má doma juhokórejský televízor, mobil či chladničku.

          A severokorejci zatiaľ chystajú zdrvujúci úder proti USA za pomoci MiG-15 ktoré boli u nás vyradené v 60-tych rokochSkrýt celý příspěvek

        • Englbert
          19:35 14.04.2020

          Povest nevypocitatelne veliciny, za kterou je kldr povazovana, nejvice vyhovuje smejdum z pekingu. Peking nikdy nedopusti sjednoceni Koreje a sama vetsina prosperujicich ...Zobrazit celý příspěvek

          Povest nevypocitatelne veliciny, za kterou je kldr povazovana, nejvice vyhovuje smejdum z pekingu. Peking nikdy nedopusti sjednoceni Koreje a sama vetsina prosperujicich jihokorejcu si ho v dnesni dobe ani nepreje. Mezi NSR a NDR byl v roce 1989 desetkrat mensi rozdil nez dnes mezi kldr a Jizni koreou. A za tento stav mohou cinane. Temna sila dnesniho sveta.Skrýt celý příspěvek

        • liberal shark
          19:39 14.04.2020

          Tomu bombardování předcházela bestiální invaze stovek severokorejských T-34, která zdevastovala celou jižní Koreu až na maličký Pusanský perimetr.

          Tomu bombardování předcházela bestiální invaze stovek severokorejských T-34, která zdevastovala celou jižní Koreu až na maličký Pusanský perimetr.

        • Danieeel
          03:32 16.04.2020

          "Socialisticka soustava" v KLDR - velmi vymluvne. Asi sa tym mysli medzinarodne zobrat o potraviny od svetoveho a najvacsieho narodneho nepriatela USA vymenou za odlozeny test ...Zobrazit celý příspěvek

          "Socialisticka soustava" v KLDR - velmi vymluvne. Asi sa tym mysli medzinarodne zobrat o potraviny od svetoveho a najvacsieho narodneho nepriatela USA vymenou za odlozeny test nejakej rakety.
          Ludia Severnej Korey takmer nevedia, co je to zdravotnictvo. Hladomory su pravidelnou sucatou ich veleuspesnych patrocnic. V lagroch, kde je problem dozit sa rok, je mozno dobra desatina obyvatelstva...
          Ja len trocha zasnem nad tym spojenim "Socialisticka soustava" v KLDR :)

          S utecencami z KLDR ma Juzna Korea problem uz teraz - nevedia sa zaclenit do spolocnosti. Ti ludia z KLDR su zdevastovani uboziaci z inej planety...Skrýt celý příspěvek

        • Danieeel
          04:42 16.04.2020

          Hej, a este sa tu zabudli glorifikovat Cerveni Kmeri a nesmrtelny Pol Pot. Tam to islo bez zasahou zvonka, pekne podla harmonogramu vitaznej kominterny: Za 4 roky povrazdena ...Zobrazit celý příspěvek

          Hej, a este sa tu zabudli glorifikovat Cerveni Kmeri a nesmrtelny Pol Pot. Tam to islo bez zasahou zvonka, pekne podla harmonogramu vitaznej kominterny:

          Za 4 roky povrazdena stvrtina obyvatelstva, nasilne vyludnene mesta, spolocnost upadla do praveku. Mali prosto volnu ruku, podarilo sa im to, co komunizmus vie najlepsie - dostat cloveka na uroven "prvotnopospolnej spolocnosti" (podla ich terminologie - ale realne ovela hlbsie...)
          V mestach je zivna poda pre burzoaziu - zakazu sa, vyludnia sa. Opratka/smrt za citanie aj za "vlastnictvo okuliarou (bryle)". Nemuseli byt pouzite - stacilo ich vlastnit. Pre kopanie s motykou ich zevraj nebolo treba, a teda to bol nastroj spiatocnickeho intelektualizmu.
          Ak sa clovek hociako preukazal ako mysliaca a citiaca bytost homo sapiens, hoci len naznakom, bol v tomto "budovatelskom mravenisku" okamzite odstaneny.

          Stvrtina vlastneho civilneho obyvatelstva krajiny (1,7miliona) za 4 roky. Perfektna "cesta" vitazneho proletariatu, no nie?Skrýt celý příspěvek

      • dušanR
        15:50 14.04.2020

        To je 100% pravda ! JK by už taký omyl ak urobilo Nemecko neurobilo ! Spojiť oheň a vodu do niečoho normálneho nejde ! Konečne to nehrozí , lebo JK nemá 1 bilion USD na ...Zobrazit celý příspěvek

        To je 100% pravda ! JK by už taký omyl ak urobilo Nemecko neurobilo !
        Spojiť oheň a vodu do niečoho normálneho nejde !
        Konečne to nehrozí , lebo JK nemá 1 bilion USD na "zjednotenie" .
        Ale príčina úspechu Jk spočíva v úžasnej pracovisti , disciplíny a skromnosti korejčanov ! Pochybuje , že naši ludia dokázali žiť v bytoch o 30 m2 a mali bicykle zavesené pod oknom !
        Pri tom juh Korei bol tá ich chudobná Kalabria a sever priemyselný.....Skrýt celý příspěvek

        • Danieeel
          03:43 16.04.2020

          Myslim, ze zjednotenie by technicky a ekonomicky mozne iste bolo. Nemuselo by prebiehat rychlostou a stedrostou ako v nemecku. Koniec koncov severni korejci su co do discipliny a ...Zobrazit celý příspěvek

          Myslim, ze zjednotenie by technicky a ekonomicky mozne iste bolo. Nemuselo by prebiehat rychlostou a stedrostou ako v nemecku. Koniec koncov severni korejci su co do discipliny a skromnosti uplne ina liga ako cokolvek, co si vieme predstavit...

          Zjednotenie je vsak nateraz proste nerealne - je neuveritelne, co dokaze komunizmus spachat a obetovat na vlastnych ludoch, aby sa zdanlivo "udrzal" pri zivote.

          To suvisi aj s tym kdesi vyssie spominanym a prirovnavanym Vietnamom od SofTSkrýt celý příspěvek

    • liberal shark
      19:42 14.04.2020

      A k tomu jsou jednou z jaderných velmocí.

      A k tomu jsou jednou z jaderných velmocí.

Načítám diskuzi...