Irák: Blízkovýchodní hra o trůny pokračuje

Foto: Ozbrojenci ISIL při své spanilé jízdě Mosulem. / ČTK
Foto: Ozbrojenci ISIL při své spanilé jízdě Mosulem. / ČTK

Radikálové z hnutí Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL) úspěšně táhnou Irákem a často bez jediného výstřelu zabírají klíčová území a vojenské posty. Co bude dál? Budoucím vývojem se zabýval vojenský magazín IHS Janes, který ve své analýze načrtl možné dopady současných událostí.

Zjevně zkušeným, dobře ozbrojeným a dobře organizovaným sunnitským bojovníkům z ISIL se daří kontrolovat rozlehlá území v severním Iráku. Povstalci převzali kontrolu nad Mosulem, druhým největším městem Iráku, kde si vzbouřenci zajistili zbraně, munici i stovky milionů dolarů v hotovosti.

Celou situaci navíc komplikuje fakt, že povstalci, zbraně i peníze volně přecházejí sýrsko-iráckou hranici. Nejnovější vývoj událostí v Iráku tak dále destabilizuje situaci v sousední Sýrii.

Jaké budou ted y další krok y ISIL? Povstalci jsou z východu omezení územím kontrolovaným Kurdskou regionální vládou. Kurdové mají navíc vlastní ozbrojené sí ly péšmarga, které jsou nezávislé na irácké armádě. ISIL se tak pravděpodobně skrze provincii Saladdín soustředí na vojenské operace směrem k jihu na Bagdád.

Foto: NynÄ›jší území kontrolované hnutím ISIL / NordNordWest, Spesh531,  CC BY-SA 3.0 Foto: Nynější území kontrolované hnutím ISIL / NordNordWest, Spesh531, CC BY-SA 3.0 

Během akcí ISIL se ukázala nízká morálka, v y cvičenost i organizovanost irácké armád y.  Vl ivný šíitský duchovní Muktada Sadr  proto nabídl irácké vládě   své šíitské milice . Irácká vláda zvažuje, zda dobře v y cvičené jednotk v y užije k  posílení  slabé irácké armád y.  Podle IHS Janes je však  podobný  scénář  velmi rizikový.

ISIL se prezentuje jako ochránce sunnitského obyvatelstva před útlakem šíitské vlád y  premiéra Núrího Malikího.  Skutečně, za vlád Malikího se mohli sunnité cítit jako druhořadí občané před většinovými šíit y.

"Málikí se nejen nesnažil o širší dělení moci, ale zrušil všechny již dosažené dohody a zastavil platby určené sunnitským kmenům a milicím. Začal také pronásledovat čelné sunnitské představitele,"  píše komentátor listu The Washington Post Fareed Zakaria .

Pokud se do boje zapojí šíitské milice, může to vést k nárůstu sektářského násilí mezi sunnita šiíty. Výsledkem bude větší kredit ISIL mezi sunnitským obyvatelstvem a nábor dalších bojovníků.

Foto: Irák / google maps

ISIL je také velmi aktivní v Sýrii, kde bojuje proti vládním jednotkám Bašára Asada. Právě na částí území Sýrie a Iráku v y hlásili ozbrojenci samostatný islámský stát stejnojmenného jména - Islámský stát v Iráku a Levantě .

Situace je o to vážnější, že při zabrání Mosulu se bojovníkům ISIL podařilo ukořistit velké množství lehkých i těžkých zbraní, vojenských vozidel i peněz v hotovosti. Iráčtí policisté i vojáci navíc před bojovník ISIL houfně opouštějí svá stanoviště, zanechávajíc výstroj i techniku. Je pravděpodobné, že veškeré v y bavení poputuje rovnou do Sýrie.

Jak poznamenává IHS Janes, je otázkou, zda se ISIL podaří ve střednědobém horizontu udržet město Mosul. Je však jisté, že současný vývoj situace bude mít dalekosáhlý vliv na bezpečnostní situaci v Iráku a Sýrii.

AKTUÁLNĚ: V Iráku probíhají těžké boje a irácké armádě se za pomocí šiítský a kurdských milicí podařilo postup ozbrojenců z ISIL zpomalit.

Zdroj: IHS Janes

Nahlásit chybu v článku


Související články

Daň za válku v Iráku: 500 000 mrtvých

Podle nové studie publikované v časopisu PLOS Medicine zemřelo prý v důsledku války v Iráku  téměř ...

Irák 2013: Počty mrtvých stále rostou

Včera jsme si představili smutnou statistku padlých vojáků a civilistů v Afghánistánu. Nelehká ...

Američané se do Iráku nevrátí

Vzhledem k rostoucímu sektářskému násilí v Iráku se v médiích objevily spekulace o opětovném ...

Politická nestabilita žene Libyi do hlubin chaosu

Situace v Libyi se zhoršuje každým dnem. Velké množství zbraní, které se mezi lidmi rozšířilo po ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • David
    13:53 18.06.2014

    Nemyslím, že by se pro takové boje L-159 příliš hodil - to spíše nějaký těžký bitevní vrtulník, Mi-35 či AH-64. A obchod jako takový - nevím, Irák cvičné letouny tak jako tak ...Zobrazit celý příspěvek

    Nemyslím, že by se pro takové boje L-159 příliš hodil - to spíše nějaký těžký bitevní vrtulník, Mi-35 či AH-64.
    A obchod jako takový - nevím, Irák cvičné letouny tak jako tak potřebuje už vzhledem k příchodu F-16. Jiné řešení by bylo minimálně zdlouhavějšíSkrýt celý příspěvek

  • Muž, co zírá na kozy
    11:47 18.06.2014

    Co by teď iráčani dali za L-159. Nicméně se obávám, že aktuální čistka v nejvyšším velení irácké armády zlomí vaz i plánovanému nákupu těchto letadel.

    Co by teď iráčani dali za L-159. Nicméně se obávám, že aktuální čistka v nejvyšším velení irácké armády zlomí vaz i plánovanému nákupu těchto letadel.

Načítám diskuzi...