Indie: Vycházející hvězda mezi exportéry zbraní

Foto: Tejas LCA na výstave Aero India 2011. / Defence 19, CC BY 3.0
Foto: Tejas LCA na výstavě Aero India 2011. / Defence 19, CC BY 3.0

Indie je největší importér zbraní na světě. S rostoucí úrovní indického vojenského průmyslu se však role pomalu obrací. Indie plánuje na zahraničních trzích více konkurovat levným zbraňovým systémům, především z Číny.

Indie v poslední době masivně investuje jak do své armády, tak i do svého vojenského průmyslu. Můžeme zmínit projekty vlastních letadlových lodí, vlastního tanku Arjun, lehkého nadzvukového letounu Tejas LCA (Light Combat Aircraft), balistických střel nebo nadzvukové řízené střely BrahMos.

Podle indického premiéra Narendra Modio se nyní Indie musí zaměřit na export svých zbraní. "Jednáme o metodice a politických mechanismech pro vývoz domácích zbraňových systémů," říká Avinash Chander, generální ředitel indické Organizace pro obranný výzkum a vývoj organizace DRDO (Defence Research & Development Organisation).

Výhodu indických zbraní jsou nízké výrobní náklady. Podle Chandera může Indie dodávat do Saudské Arábie balistické rakety za třetinovou nebo čtvrtinovou cenu, oproti Číně. Připomeňme, že Saudská Arábie vlastní čínské balistické rakety DF-3 a údajně i modernější DF-21.

Indie nabízí zahraničním zájemcům i další zbraňové systémy. Některé země projevily zájem o indické protiletadlové systémy středního dosahu Akash. Chandera ale odmítl zájemce konkretizovat. Systémy Akash využívá indická armáda a letectvo.

Pro řadu zemí je jistě zajímavý také indický stíhač Tejas LCA. Jeho předností je zejména jednoduchá konstrukce, která neklade velké nároky na pozemní zabezpečení a logistiku. Údajně existuje v zahraničí „prostor pro 500 až 1000 letadel Tejas LCA.“

Indické plány však mají i své kritiky. "Prohlášení DRDO o exportu obranných zařízení, nejsou nic jiného než zbožná přání," řekl pro IHS Janes generálmajor Mrinal Suman, odpovědný za zadávání veřejných zakázek na indickém ministerstvu obrany. "Nejsou ani vzdáleně schopni plnit domácí potřeby; mluvit o vývozu je směšné.“

Generál Suman především poukazoval na skutečnost, že indické zbrojní projekty mají mnoho let zpoždění a navíc technicky zaostávají za zahraniční konkurencí. Příkladem je stíhačka Tejas LCA, jejíž vývoj trvá více než 30 let.

Naopak pro Indii hraje do karet skutečnost, že řadu států jihovýchodní Asie zbrojí proti rostoucímu mocenskému vlivu Číny. Podle deníku The New York Times zbrojní náklady v jihovýchodní Asii vzrostly za 4 roky o 12 %. Právě indické zbraňové systémy mohou být zajímavou alternativou oproti drahým americkým nebo ruským zbraňovým systémům.

Rostoucí konkurenceschopnost indických zbraní není problém jen pro Čínu, ale i pro Rusko. Indické zbraňové systémy sice zatím nedosahují kvalit svých ruských konkurentů, mohou však více konkurovat ruským zbraním přímo v Indii. Přitom do Indie míří celá 1/3 ruského zbrojního exportu.

Zdroj: The New York Times, IHS Janes

Nahlásit chybu v článku


Související články

Raketa K-15 Sagarika – jaderná pěst Indie

Indie pokračuje v úspěšném budování svého jaderného arzenálu. Před několika dny odpálila z ponořené ...

Rusové nabízejí Indii bojové vozidlo BMP-3

Indie je jedním z největších uživatelů ruských bojových vozidel pěchoty BMP-1 a BMP-2. Od roku 1990 ...

Modernizovaný MiG-29 pro indické letectvo

Ruský výrobce MiG oznámil v polovině prosince minulého roku započetí dodávek modernizovaných ...

Indická armáda začíná testovat CZ 805 BREN

Indická armáda letos v zimě začne s dlouhodobým testováním pěti útočných pušek, mimo jiné i CZ 805 ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • David
    16:12 29.06.2014

    Indické zbraně jako takové se mi docela líbí, některé systémy jsou technicky zajímavé. Třebas raketomety Pinaka považuji za zdařilé a stejně tak i zmíněný protiletadlový systém ...Zobrazit celý příspěvek

    Indické zbraně jako takové se mi docela líbí, některé systémy jsou technicky zajímavé. Třebas raketomety Pinaka považuji za zdařilé a stejně tak i zmíněný protiletadlový systém Akash. Za vydařené lze považovat i některé válečné lodě.
    Ale co se týče toho exportu. O potřebě zbrojního exportu se v Indii hovoří už hodně dlouho. Ale ty výsledky jsou velice omezené - a to mnohé systémy byly dodány v rámci pomoci spřáteleným státům (Nepál). A proto trochu pochybuji, že by se podařilo dosáhnout nějakých zásadně vyšších hodnot.
    Těžko říci, koho by Indové mohli oslovit. Možná některé asijské státy (vietnam, Kambodža?) a některé státy v Africe - členy Comonwealthu. Ale tam už mají své pozice jiné státy
    Nevím. Pokud sama indická armáda nejeví příliš zájem o tank Arjun domácího původu (který přitom ve své modernizované verzi představuje kvalitní konstrukci) a raději upřednostňuje ruský T-90, lze oslovit další státy a dosáhnout exportního úspěchu?Skrýt celý příspěvek

  • Smirnov
    21:21 28.06.2014

    pro: Muž, co zírá na kozy Ale no tak s tou technickou zastaralostí to nebude až tak žhavé. Konstrukční filozofie odpovídá sic jen 4 generaci. Ale vlastně od této úrovně se nedá ...Zobrazit celý příspěvek

    pro: Muž, co zírá na kozy

    Ale no tak s tou technickou zastaralostí to nebude až tak žhavé. Konstrukční filozofie odpovídá sic jen 4 generaci. Ale vlastně od této úrovně se nedá předpokládat nějáké zásadní konstrukční vylepšení. No a materiály a zajisté i vybavení je tak moderní jak si jen Indie může dovolit.
    No a je zajímavé, že tržní konkurent ze srovnatelné bojové kategorie z Číny, která vyvíjí neviditelné letadla je na tom o poznání hůř. Onen výsledek Čínsko-Pákistánského projektu je opravdu spíše, proto aby bylo možno odškrtnout kolonku vlastníme letectvo.Skrýt celý příspěvek

  • Muž, co zírá na kozy
    11:13 28.06.2014

    Tejas to je tragikomický příběh letadla které, díky téměř třicetiletému vývoji, technicky zastaralo dříve, než vstoupilo do služby :) Na druhou stranu, jako náhrada MiGů 21 a F-7 ...Zobrazit celý příspěvek

    Tejas to je tragikomický příběh letadla které, díky téměř třicetiletému vývoji, technicky zastaralo dříve, než vstoupilo do služby :)
    Na druhou stranu, jako náhrada MiGů 21 a F-7 u letectev rozvojových zemí by se mohl uplatnit, otázkou je, jestli si to Čína nechá líbit.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...