Futuristická ponorka Nautilus a podmořské drony

Torpéda zítřka mohou vyskočit i nad mořskou hladinu a vyhnout se případným protiopatřením protivníka. / UKNEST

Britské královské námořnictvo (Royal Navy) v rámci projektu NAUTILUS 100 představilo několik konceptů futuristických podmořských plavidel. Tato plavidla vycházejí z tvaru mořských živočichů a v polovině 21. století mohou radikálně změnit způsob, jakým se vede válka pod mořskou hladinou.

Typickým rejnokovým tvarem těla Manty se inspirovali britští designéři při návrhu konceptu nové ponorky. Tvarem těla úhoře je inspirován bezosádkový průzkumný dron, který se může v případě potřeby rozpojit na jednotlivé části, díky čemuž zmate senzory nepřítele a znesnadní zaměření cíle.

Z tvaru těla létajících ryb z rodu Exocoetidae zase vychází nový koncept torpéd — ty mohou zaútočit na cíl v hejnu a v případě potřeby i vyskočit nad vodní hladinu a nějaký čas plachtit.

Výše uvedené nekonvenční návrhy vznikly po oslovení talentovaných mladých britských inženýrů a vědců, kteří měli za úkol navrhnout podmořská plavidla Royal Navy pro polovinu 21. století. Do výzvy se zapojilo 20 mladých studentů a odborníků ve věku 16 až 34 let. Část z nich byli studenti z UKNEST, neziskové organizace z Portsdownu v Portsmouthu, která se zaobírá vědou, designem, propagací a novými technologiemi pro britské námořnictvo.

Ministr obrany Harriett Baldwin zmínil: "Tyto pozoruhodné návrhy mladých inženýrů a vědců potvrzují, že Velká Británie je na špici vývoje nových námořních technologií. Díky navýšenému obrannému rozpočtu mohl být založen Innovation Fund s rozpočtem 800 milionů liber, který má za cíl rozpracovat tyto a podobné futuristické návrhy do realizovatelné podoby."

Základním pilířem projektu je mateřská ponorka Nautilus — pojmenovaná k příležitosti oslav stého výročí vzniku americké ponorky USS O-12 Nautilus. Na její počest dostal celý projekt název NAUTILUS 100.

 

Britská ponorka Nautilus pro 21. století. / UKNEST

Ponorka Nautilus má mít tvar Žraloka velrybího nebo Manty. Pro konstrukci trupu bude použito velmi pevných, moderních slitin hliníku a akrylátů. Řada dílů vznikne pomocí 3D tisku. Povrch je vyroben z materiálu s jemnými šupinami, podobnými žraločí kůži, díky čemuž se sníží akustické projevy při plavbě.

Nautilus odolá tlaku vody až v hloubce 1000 m (3300 stop). Ponorka pojme pouze 20 lidí, což je zhruba šestina počtu oproti konvenčním ponorkám. Díky novému vířivému hybridnímu pohonu, který funguje podobně jako bezlopatkový ventilátor Air Multiplier britského vynálezce Jamese Dysona, ponorka nepotřebuje klasický lodní šroub a může plout rychlostí až 150 uzlů (278 km/h). Nautilus může vypouštět i zmíněná torpéda a průzkumné prostředky.

V úvodu zmíněný podmořský dron má tvar podobný úhoři a jeho hlavním posláním je průzkum. Tento průzkumný prostředek dokáže zcela autonomně urazit až stovky kilometrů, kdy se pohybuje vodou jako úhoř nebo mořský had. Vlnivým pohybem může zmást senzory nepřítele, jelikož bude připomínat mořského živočicha.


Drony se mohou chovat jako podmořský tvor a tím mást senzory protivníka. / UKNEST

Po předem určené vzdálenosti dron vypustí drobné senzorové moduly, které se dokáží rozptýlit po velké ploše, pomocí senzorů zachytávat podezřelé zvuky, elektromagnetické anomálie a sdílet obrovské množství dat. Moduly vytvoří komunikační síť pomocí laserů. Na mateřském plavidle se data vyhodnotí pomocí umělé inteligence.

Britští konstruktéři navrhují výrobu senzorů přímo na mateřském plavidle pomoci 3D tisku z “biologického materiálu” - po čase se tak senzory neškodně rozpadnou ve vodě. Na podobném principu konstruktéři navrhují vyrobit i “útočné” moduly, které se dokáži “přilepit” na nepřátelské plavidlo, primárně na části pohonu, a tak je poškodit.

Návrh torpéda budoucnosti / UKNEST

Kontraadmirál Tim Hodgson, ředitel ponorkové sekce ministerstva obrany, řekl: "Tímto projektem chceme povzbudit novou generaci inženýrů, aby byli odvážní, ambiciózní a posunuli technologické hranice na novou úroveň. Rovněž jim blahopřeji za inspirativní práci."

Peter Pipkin, velitel sekce robotiky Royal Navy zmínil: "Více než 70 % zemského povrchu pokrývá voda, přitom se stále jedná o neprozkoumanou oblast s ohromným potenciálem do budoucna. Předpokládá se, že v polovině století bude mezi národy velký zájem žít a pracovat na moři nebo pod jeho hladinou. Britské námořnictvo tak musí být připraveno chránit zájmy Velké Británie po celém světě."

Dle Pipkina je Royal Navy jednou z technologicky nejvyspělejších sil na světě a to díky tomu, že se Britové vždy snažili přemýšlet jinak a přicházet s netradičními nápady:"Pokud se podaří realizovat byť jen 10 % z těchto návrhů, posunou nás na špici ve vojenských a obranných operacích budoucnosti."

Zdroj: Royal Navy

Nahlásit chybu v článku


Související články

Fregaty Type 26: Ochránci letadlových lodí britského námořnictva

Ministerstvo obrany Velké Británie objednalo u BAE Systems stavbu prvních tří fregat Type 26. ...

Bojiště budoucnosti 2050 podle americké armády

Velitelství pro výcvik a tvorbu doktrín TRADOC (Training and Doctrine Command) americké armády (US ...

Plastové tanky – budoucnost nebo slepá ulička?

V 90. letech minulého století nastal masivní rozvoj moderních plastů a kompozitních materiálů na ...

Dron TIKAD: Revoluce ve vojenských záležitostech

Americká firma Duke Robotics uveřejnila dvě videa ukazující testování taktického dronu TIKAD ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Ultramarinus
    16:10 13.09.2017

    Btw o dreadnoughtu tu byl článe, posílám odkaz na YT video:
    https://www.youtube.com/watch?...

    Btw o dreadnoughtu tu byl článe, posílám odkaz na YT video:
    https://www.youtube.com/watch?...

  • Ultramarinus
    16:09 13.09.2017

    Btw o dreadnoughtu tu byl článe, posílám odkaz na YT video:
    https://www.youtube.com/watch?...

    Btw o dreadnoughtu tu byl článe, posílám odkaz na YT video:
    https://www.youtube.com/watch?...

  • Ultramarinus
    16:08 13.09.2017

    Skvělé. V kombinaci se studií válečné lodi budoucnosti "dreadnought" velmi zajímavé. Je k pláči, že to jsou vize inženýrů ze země, která se na moři stává skoro neexistující silou a ...Zobrazit celý příspěvek

    Skvělé. V kombinaci se studií válečné lodi budoucnosti "dreadnought" velmi zajímavé. Je k pláči, že to jsou vize inženýrů ze země, která se na moři stává skoro neexistující silou a u které je šance na skutečné zavedení přelomových plavidel, někde mezi "až naprší a uschne" a zápornými čísly.Skrýt celý příspěvek

  • Takeda
    09:44 31.08.2017

    Seaquest hadr! Pěkný.

    Seaquest hadr! Pěkný.

  • Tonotime
    05:12 31.08.2017

    Předpokládá se, že v polovině století bude mezi národy velký zájem žít a pracovat na moři nebo pod jeho hladinou. Britské námořnictvo tak musí být připraveno chránit zájmy Velké ...Zobrazit celý příspěvek

    Předpokládá se, že v polovině století bude mezi národy velký zájem žít a pracovat na moři nebo pod jeho hladinou. Britské námořnictvo tak musí být připraveno chránit zájmy Velké Británie po celém světě...
    Predpoklad je správny. Našej Zemi hrozí preľudnenie, rôzne pády ekosystémov. Ľudstvo bude musieť expandovať buď do blízkeho vesmíru, ale tam sú vysoké náklady na vytvorenie biosféry, ktorá by ochraňovala život. Aj keď v blízky asteroidov sa nachádzajú vzácne kovy napríklad typu platina, ktorá by reštartovala svetovú ekonomiku v stovkách biliónov $. Dá sa očakavať že tieto práce budú vykonávať robotické misie.
    Potom ide už len očakávať, že národy budú expandovať do prijateľnejších oblasti pre život, do mora a pod hladinou. Čína už vlastne začala stavať umelé ostrovy zo strategických dôvodov a veľké mediálne prestrelky okolo danej témy.
    Očákavam, že v Arktíde sa zrýchlene topia ľady. Vznikne tam výhodna strategická lodní cesta. Nachádzajú sa tam aj veľké zásoby ropy a nerastov. O dané územia sa pochytia Rusko s USA a Kanadou. Rusko už dlhodobo posilňuje arktické jednoty. Fínsko si tiež nárokuje na niektoré teritória a padli vyjadrenia, že uvažujú o vystúpení z neutrality a vstupe do NATO.
    Niektorým štátom hrozí, že ich územie sa stane neobyvateľné. Čo stými národmi?
    Keď toľké problémov z utečencami v Európe? Tie národy nejde len tak jednoducho ignorovať.
    Možno by mala OSN vyčleniť nejaké teritória pre stavbu umelých ostrovov a morských podmorských miest už teraz. A zaviesť tam vlastnú správu. Ľuďom ktorý dostanú štatút utečencov dať možnosť budovať si niekde tie svoje umelé ostrovy, morské, podmorské mestá.
    Čo ak vybuchne nejaká supersopka? Taktiež sa môžu stať niektoré územia rýchlo neobývateľné. Aj USA hrozí výbuch Yellowstonskej supersopky. Vieme, že raz to príde. Otázka je len kedy.
    Europe taktiež hrozí výbuch supersopky v Campi Flegrei blízko Neapola. V minulosti zapričinala vymretie Neandrtálcov. Nánosy popola s tejto supersopky sa našli až ďaleko na Sibirí. Ťažko odhadnúť ako budú potom reagovať naše superveľmoci a rôzne národy, štáty.Skrýt celý příspěvek

  • Rase
    22:41 30.08.2017

    http://zpravy.idnes.cz/kralovs...

    Adesítka:
    díky za opravu

    http://zpravy.idnes.cz/kralovs...

    Adesítka:
    díky za opravu

  • Adesítka
    21:08 30.08.2017

    Re "Ministr obrany Harriett Baldwin zmínil" - britským ministrem obrany je Michael Fallon. Harriet Baldwin je žena a její funkce odpovídá náměstkovi ministra (pro vyzbrojování). ...Zobrazit celý příspěvek

    Re "Ministr obrany Harriett Baldwin zmínil" - britským ministrem obrany je Michael Fallon. Harriet Baldwin je žena a její funkce odpovídá náměstkovi ministra (pro vyzbrojování). Termín "minister" může být v kontextu UK často dost matoucí.

    https://www.gov.uk/government/... Skrýt celý příspěvek

  • Rase
    13:16 30.08.2017

    Díky za upřesnění .) Hodně zajímavý je i zmíněný nový typ pohonu u ponorky Nautilus, který funguje jako fén od britského designéra Jamese Dysona. Pět let vyvíjeli britští inženýři ...Zobrazit celý příspěvek

    Díky za upřesnění .)
    Hodně zajímavý je i zmíněný nový typ pohonu u ponorky Nautilus, který funguje jako fén od britského designéra Jamese Dysona. Pět let vyvíjeli britští inženýři pod vedením Jamese Dysona revoluční vysoušeč vlasů.
    "Tisíce hodin práce na více jak 600 prototypech vyústily v super moderní kus techniky pro každodenní použití, která navíc aktuálně čeká na připsání asi stovky patentů. První co upoutá se tvar, který vychází z klasických vysoušečů vlasů, avšak posouvá jej do zcela nové roviny. Po vzoru větráků bez vrtule, takzvaných násobičů, ani fén nemá tělo plné, ale je v něm barevná kruhová díra"
    Od Dysona můžete znát i vysoušeč rukou a podobně, pro ponorku se jedná o velice netradiční nápad. Nějaké obrázky atd.:

    http://www.palba.cz/album/disp...

    https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

  • Repti
    11:18 30.08.2017

    Díky za článek.
    A jen taková poznámečka na okraj: Exocoetidae je čeleď, ne rod. To není myšleno jako výtka, ale biologa to práskne do očí...

    Díky za článek.
    A jen taková poznámečka na okraj: Exocoetidae je čeleď, ne rod. To není myšleno jako výtka, ale biologa to práskne do očí...

Načítám diskuzi...