Fregaty Type 26: Ochránci letadlových lodí britského námořnictva
- 3. 7. 2017
- 32 komentářů
- Jan Grohmann
Ministerstvo obrany Velké Británie objednalo u BAE Systems stavbu prvních tří fregat Type 26. Fregaty nahradí v britském námořnictvu starší fregaty Type 23. Hlavním posláním Type 26 se stane ochrana letadlových lodí třídy Queen Elizabeth.
Největší lodí Královského námořnictva (Royal Navy) je vrtulníková výsadková loď HMS Ocean (21 500 t), dále dvě výsadkové lodě třídy Albion (19 560 t).
Hlavní bojovou sílu Královského námořnictva představuje šest torpédoborců Type 45 třídy Daring (8500 t) a 13 fregat Type 23 třídy Duke (4900 t). Právě Type 23, které začaly vstupovat do služby v roce 1989, postupně nahradí nové fregaty Type 26.
Posláním fregat Type 23 a Type 26 je ochrana výsadkových lodí a především obou letadlových lodí třídy Queen Elizabeth. Hlavním úkolem fregat Type 23 a Type 26 je boj proti ponorkám a poskytování protivzdušné obrany (PVO) bojovému svazu lodí. Samozřejmě nová fregata Type 26 dostane nejen výkonnější zbraně pro protiponorkový boj a PVO, ale také pro údery na pozemní a hladinové cíle.
Program vývoje lodí Type 26 začal již v roce 1998, ale následně byl přepracován a kvůli finančním problémům o řadu let odsunut. První várku tří fregat Type 26 za 3,7 miliardy liber (110 miliard Kč) britské ministerstvo obrany objednalo u BAE Systems před několika dny. Celkově se počítá s výstavbou osmi lodí Type 26. Později začne stavba fregat Type 31 - jednoduší a levnější verze high-end fregat Type 26.
Stavba nových fregat je možná díky většímu rozpočtu britského ministerstva obrany. Podle dokumentu The Defence Equipment Plan 2016 ministerstvo obrany plánuje do roku 2026 za nákup nové techniky, zbraňových systémů a vybavení utratit 178 miliardy liber (5,3 bilionu Kč).
Samotná stavba osmi nových lodí Type 26 byla schválena ve strategickém dokumentu 2015 Strategic Defence and Security Review (SDSR). Dokument SDSR všeobecně popsal obranou strategii Velké Británie do roku 2025, označil hlavní hrozby pro Spojené království a také nutné schopnosti, které jsou nutné pro eliminaci zmíněných hrozeb.
Objednávka lodí Type 26 má také značný význam v diskuzi o případné nezávislosti Skotska na Velké Británii. Lodě Type 26 se staví v loděnicích na skotské řece Clyde u města Glasgow. Pokud by loděnice musely být uzavřeny z nedostatku zakázek od Královského námořnictva, podkope to britskou argumentaci, podle níž Skotsko přímo profituje z toho, že je součástí Velké Británie.
Například v roce 2013 skotská odborová ústředna GMB, která má hlavní postavení v loděnicích na Clyde a je třetí největší odborovou ústřednou ve Skotsku, oznámila, že odmítá nezávislosti Skotska na Británii. To rozhněvalo skotské nacionalisty a zdůraznilo význam loďařství pro celou kauzu. Londýn právě v roce 2013 oznámil, že pokud se Skotsko oddělí, rozhodnutí stavět ve skotských loděnicích fregaty Typ 26 bude přehodnoceno.
Dodejme, že GMB chrání také zájmy pracovníků ve skotských loděnicích Rosyth, kde se staví obě letadlové lodě třídy Queen Elizabeth.
Podle ministerstva obrany mají díky současné objednávce a budoucím plánům výstavby mít loděnice na řece Clyde dostatek práce až do roku 2035. Trochu nadneseně řečeno se tak zdá, že objednávka lodí Type 26 zabránila odtržení Skotska od Británie.
Samotná fregata Type 26 je projektována na výtlak 6900 t ( + 8000 t v bojové konfiguraci). Pohon lodí zajišťuje plynová turbína MT30. Maximální rychlost lodě je 48 km/h a dosah s vlastním palivem 13 000 km.
Hlavní výzbroj PVO bude tvořit 48 střel Sea Ceptor s dosahem 25 km. Ve vývoji jsou i odvozené střely s doletem 45 km. Pro útoky na hladinové a pozemní cíle loď získá 24 vertikálních šachet pro střely Tomahawk (pro útoky na pevninu), ASROC (proti ponorkám) a LRASM (proti lodím).
Hlavní hlavňovou výzbroj představuje námořní kanón Mk 45 ráže 127 mm s rychlosti palby až 20 ran za minutu. Dodejeme, že firmy BAE Systems a Leonardo pracují na nové naváděné munici ráže 127 mm (založené na munici řady Vulcano), která má mít až třikrát větší dostřel než stávající munice ráže 127 mm. Lodě s novou municí tak mohou ničit bodové cíle na vzdálenost cca 60 km.
Fregaty Type 26 pojmou také dva vrtulníky Wildcat nebo Westland Merlin - ty mohou nést protilodní střely nebo torpéda.
Zdroj: UK Defence Journal
Související články
Kaga: Vrtulníková loď pro japonské námořnictvo
Japonské námořnictvo získalo výraznou posilu v podobě vrtulníkového torpédoborce JS Kaga (DDH-184) ...
- 30.03.2017
- 32 komentářů
- Jan Grohmann
Americké torpédoborce odpálily 59 Tomahawků na Sýrii
V pátek brzo ráno americké torpédoborce USS Porter (DDG-78) a USS Ross (DDG-71) třídy Arleigh Burke ...
- 07.04.2017
- 247 komentářů
- Jan Grohmann
Těžký vrtulník CH-53K King Stallion v ceně stíhacího letadla
Americké ministerstvo obrany odsouhlasilo začátek sériové výroby těžkého vrtulníku CH-53K King ...
- 19.04.2017
- 17 komentářů
- Jan Grohmann
Jak proběhne válka Velké Británie a Španělska o Gibraltar?
Již několik století se Španělsko a Velká Británie sváří o necelých 7 km2 na jihu Iberského ...
- 07.06.2017
- 31 komentářů
- Mgr. Ondřej Vlk, Ph.D.
Fakkta: na ochranu před Granity nestačí ani aktuální výzbroj AEGIS torpédoborců. Na ochranu před šikanovanými země třetího světa to však stačí bohatě. A letadlové lodě jsou ...Zobrazit celý příspěvek
Fakkta:
na ochranu před Granity nestačí ani aktuální výzbroj AEGIS torpédoborců. Na ochranu před šikanovanými země třetího světa to však stačí bohatě. A letadlové lodě jsou právě na šikanu slabých primárně určeny.Skrýt celý příspěvekZabahaz: V porovnání s High-End protilodními raketami ať už západní nebo východní provenience to málo je, ale když si vezmete, že loď bude nasazovaná hlavně na blízkém východě ...Zobrazit celý příspěvek
Zabahaz:
V porovnání s High-End protilodními raketami ať už západní nebo východní provenience to málo je, ale když si vezmete, že loď bude nasazovaná hlavně na blízkém východě proti technologicky opožděným protivníkům, tak to až taková tragédie není.
Fakktta:
To je ale hlavně tím, že princip nasazování námořnictva v Rusku a na západě se liší ;-)Skrýt celý příspěvekRiMr71: Já mám za to, že oficiálně se lodě zapisují do registru až poté, co projdou přejímacími zkouškami = tedy jim nic nebrání vstoupit do aktivní služby. Do té doby by neměly ...Zobrazit celý příspěvek
RiMr71: Já mám za to, že oficiálně se lodě zapisují do registru až poté, co projdou přejímacími zkouškami = tedy jim nic nebrání vstoupit do aktivní služby. Do té doby by neměly být "oficiálně" počítány jako součást Royal Navy.Skrýt celý příspěvek
PVO dosah 24 km, resp. 45 km? I kdyby 120 km; má to vůbec cenu v době, kdy se třeba na lodní radary střílí rakety z letadel klidně z dvou set kilometrů?
PVO dosah 24 km, resp. 45 km? I kdyby 120 km; má to vůbec cenu v době, kdy se třeba na lodní radary střílí rakety z letadel klidně z dvou set kilometrů?
@yaanu Taky jsem si kladl tuto otazku, rozdil bude zakopany prave v tom "temer podobni" treba pokud jde o vyzbroj, napriklad Type 23 bude schopen ohrozit vzdusne cile na 25km, ...Zobrazit celý příspěvek
@yaanu
Taky jsem si kladl tuto otazku, rozdil bude zakopany prave v tom "temer podobni" treba pokud jde o vyzbroj, napriklad Type 23 bude schopen ohrozit vzdusne cile na 25km, Type 45 Daring to svede na 120km.
Ale ta velikost (vytlak) Type 23 zaujala i me, ziju v tom ze je beznejsi spis polovicni hodnota (izraelsky Saar, indicka Kamorta, francouzka la fayett...).Skrýt celý příspěvekJaky bude rozdil mezi Type 45 Daring a Type 26? Jednomu se rika torpedobore , druhe je fregata, pritom vytlakem, rozmer, a vyzbroji jsou si temer podobni.
Jaky bude rozdil mezi Type 45 Daring a Type 26? Jednomu se rika torpedobore , druhe je fregata, pritom vytlakem, rozmer, a vyzbroji jsou si temer podobni.
Me zase zarazi ten vytlak. Nema to by 6 900T prazdna V bojove konfiguraci 8 000T ? V lodich se moc nevyznam, ale neni blbost aby se nalozenim vojenskeho materialu vytlak lodi ...Zobrazit celý příspěvek
Me zase zarazi ten vytlak.
Nema to by 6 900T prazdna
V bojove konfiguraci 8 000T
?
V lodich se moc nevyznam, ale neni blbost aby se nalozenim vojenskeho materialu vytlak lodi vic jak zdvojnasobil?Skrýt celý příspěvekPozastavil jsem se nad větou: "plynová turbína MT30, která pohání čtyři dieselové generátory". Jak jsem dohledal, tak by loď měla mít kombinovaný pohon. Při běžném provozu 4 ...Zobrazit celý příspěvek
Pozastavil jsem se nad větou: "plynová turbína MT30, která pohání čtyři dieselové generátory". Jak jsem dohledal, tak by loď měla mít kombinovaný pohon. Při běžném provozu 4 dieselové generátory pohánějící dva elektromotory. A pro vyšší rychlosti jim "vypomůže" ještě plynová turbína.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...