Francouzský generál: Beztrestnost FPV dronů je pouze krátkou epizodou v historii
- 24. 6. 2024
- 5 komentářů
- Jan Buchar
Armádní generál Pierre Schill, který od července 2021 stojí v čele francouzských pozemních sil, se v několika nedávných rozhovorech vyjádřil k měnící se bezpečnostní situaci. Jím vedený modernizační program Scorpion reaguje na zkušenosti z ukrajinsko-ruské války a na nutnost přizpůsobit se „hyper-letalitě“ moderního bojiště. Navzdory pokračující úspěšnosti nasazení malých bezpilotních letounů předpokládá brzký konec jejích využívání. V průběhu pařížské výstavy vojenské techniky Eurosatory 2024 označil masivní přítomnost dronů na frontě za pouhý „okamžik v historii“.
Protidronová obrana zaostává a nechává „nebe otevřené“, ale podle generála Schilla dochází k jejímu překotnému vývoji. Jak sdělil přítomným novinářům 19. června v Paříži, již dnes na Ukrajině dochází ke ztrátě 75 % všech bezpilotních letounů následkem využití účinných prostředkům elektronického boje.
„Beztrestnost malých, velmi jednoduchých dronů nad bojištěm pokládám za krátkou epizodu v historii,“ řekl Schill. „Právě teď tento fakt využívají, to je jasné, a my se musíme umět chránit. Meč ve smyslu leteckého dronu je v současné době mocná zbraň, mocnější než štít. Obranné prostředky se ovšem budou rozšiřovat.“
Na letošním ročníku veletrhu Eurosatory mezi 17. a 21. červnem mohli návštěvníci vidět desítky systémů proti dronům, včetně brokovnic, kanónů a raket. Americký časopis Defense News informoval o francouzských společnostech Safran a Thales či německém Hensoldtu, jež představily své „soft-kill“ řešení pro likvidaci dronů elektronickými prostředky. S podobnými systémy počítá Pierre Schill ve francouzském modernizačním programu Scorpion. Do dvou let mají být všechna vylepšená vozidla vybavena protidronovými zbraněmi, která svá data propojí s obrannými systémy vyzbrojenými raketami nebo 40mm municí.
Bezpilotní letouny s pohledem z první osoby (first-person view) dle francouzského generála nyní působí asi 80 % veškerých škod na ukrajinské frontové linii. Před osmi měsíci tyto systémy přitom vůbec neexistovaly. Schill se ovšem domnívá, že tento fenomén na bojištích za deset let již nespatříme. Pokládá si navíc otázku, zda FPV drony nezmizí mnohem dříve v horizontu jednoho roku až dvou let. Svou úvahu opřel o stažení tureckých dronů Bayraktar účinných na začátku ukrajinsko-ruské války, které Kyjev kvůli snadné detekci dále nepoužívá.
„Zůstaňme v této fázi analýzy dopadů probíhajícího konfliktu opatrní. Měli bychom se pokusit rozlišit prvky, které jsou situační, od těch, které jsou strukturální,“ doporučil Schill. „Rozsáhlé využívání bezpilotních letounů, stejně jako civilních technologií upravených pro vojenské použití, změnilo dynamiku boje. Potvrdil se zásadní význam elektronického boje, zpravodajské převahy a nutnosti kontrolovat informace s cílem ovlivnit národní i mezinárodní veřejné mínění.“
Související články
Budoucnost leteckého průzkumu: Drony a umělá inteligence
Americké letectvo (USAF) v rámci nové „cestovní mapy“ Next Generation ISR Dominance Flight Plan ...
- 07.08.2018
- 11 komentářů
- Jan Grohmann
Polsko bude mít nejsilnější dělostřelectvo v Evropě. Nabírá však skluz s drony.
Přestože Polsko ctí závazky v NATO a investuje do své armády, seč mu státní rozpočet stačí, některé ...
- 08.08.2019
- 57 komentářů
- Redakce AN
PREMIUM Ukrajina stále čeká na drony MQ-1C Gray Eagle
Sedmnáct členů Sněmovny reprezentantů oroduje za dodávku průzkumně-bojových dronů MQ-1C Gray Eagle ...
- 29.09.2022
- 2 komentářů
- Jan Grohmann
FPV drony: Revoluce ve válčení
Válka na Ukrajině bezpochyby a absolutně ukázala význam malých bezpilotních systémů SUAS (Small ...
- 28.11.2023
- 24 komentářů
- Jan Grohmann
Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.