Fallout: Interaktivní mapa globální jaderné války

Mapa jaderného spadu
Mapa jaderného spadu při použití 1Mt bomb. Střední Evropa nevypadá příliš dobře... / NUKEMAP

Před několika měsíci vůbec poprvé americká Správa národních archivů a záznamů NARA (National Archives and Records Administration) zveřejnila seznám cílů pro americké jaderné střely a bombardéry - seznám cílů z roku 1956. Nová interaktivní mapa ukazuje dopad masivního jaderného útoku na všechny zmíněné cíle.

Detailní seznam měst, základen nebo průmyslových center nukleárního holokaustu té doby lze dohledat v dokumentu Nuclear Weapons Requirements 1959. Dokument popisuje na 1154 cílů v zemích Varšavské smlouvy, Sovětském svazu, Číně a Severní Koreji (820 cílů bylo na území Sovětského svazu).

Dokument se objevil na veřejnosti již v prosinci minulého roku. Nyní však za spolupráce Institutu pro budoucí život FLI (Future of Life Institute), který dlouhodobě popisuje hlavní existenční hrozby pro lidskou rasu, a Alexe Wellersteina, historika a tvůrce populární NUKEMAP, vznikla interaktivní mapa ukazující ničivost jaderného útoku na všech 1154 měst a základen.

Mapa neukazuje jen místa explozí amerických jaderných hlavic, ale také směr a velikost jaderného spadu. Pravě šíření radioaktivního spadu z jaderných bomb je snad největším strašákem použití jaderných zbraní.

Wellerstein vypracoval matematický a fyzikální model pro dva scénáře - v prvním bude proveden jaderný útok v jediném dni, ve druhém cíle uvedené v dokumentu Nuclear Weapons Requirements 1959 dostanou zásahy během tří po sobě jdoucích dní.

Klíčové bylo vypočítat směr a velikost následného radioaktivního zamoření. To je závislé nejen na velikosti nálože, ale především na meteorologických podmínkách nebo na výšce exploze - špinavé pozemní nebo "čistější" vzdušné explozi.

Seznam amerických cílů z roku 1956. Kliknutím na obrázek se dostanete na interaktivní mapu na stránky Future of Life Institute. Tam můžete kliknout na jednotlivý bod a "pohrát" si se silou útoku. / Future of Life Institute

"Je to proto, že spad, který vytváří výrazný, vysoce radioaktivní oblak je z velké části tvořen zbytky částic a úlomků, které byly nasáty do ohnivé koule a spadnou brzy (po několika hodinách) po výbuchu," řekl médiím Wellerstein.

"Jestliže se ohnivá koule vyhne nasátí částic a úlomků (při vzdušné explozi - pozn .red.), radioaktivní produkty (zbytky rozštěpených atomů) zůstanou horké a lehké déle, takže zůstanou v horních vrstvách atmosféry také déle. Mají mnohem více času než se rozpadnout (poločas rozpadu - pozn. red.) a spadnou k zemi, takže opravdu radioaktivní materiál "vyhoří" dříve a rozloží se na mnohem větší plochu," dodal Wellerstein.

Wellerstein stáhl meteorologická data ze stránek OpenWeatherMap, zanesl je do své mapy, a nasimuloval jaderný útok na 29. dubna 2016 (resp. 29. až 31. dubna 2016). Wellerstein při vizuální simulaci počítal pouze s pozemními výbuchy, i když v reálu by šlo o směs pozemních a vzdušných explozí.

Vojenské podzemní komplexy, bunkry nebo letiště potřebují tvrdší úder - pozemní explozi. Na zničení měst a velkých zastavěných oblastí postačí vzdušné exploze. V reálu také na cíle nejvyšší důležitosti bude vyslána více než jedna hlavice, aby se předešlo technickému selhání (nosiče, hlavice) nebo počínání protivzdušné obrany protivníka. Například oblast Petrohradu měla dostat řadu dvojitých zásahů. 

Jak tedy pomyslný americký útok dopadl? Například při použití 1Mt nálože na každý cíl by v současné době (tedy 29. dubna 2016), na území bývalého Sovětského svazu (Rusko, Ukrajina, Bělorusko, atd.) okamžitě zemřelo 55 milionů lidí a zranilo se 115 milionů lidí. Země bývalé Varšavské smlouvy (ČR, Polsko, Slovensko, atd. ) přijdou o 10 milionů lidí, při 55 milionech zraněných.

Země Varšavské smlouvy mají nejmenší ztráty, protože Američané v roce 1956 počítali s útoky “jen” na 188 míst ve Střední a Východní Evropě.

Na první pohled se může vše jevit jako pouhé akademické cvičení. Avšak podle FLI se seznam cílů jaderného útoku z roku 1956 příliš nemění od současného amerického seznamu. Samozřejmě nyní zde nejsou zahrnuty země, které nepatří do vlivu Ruska. 

 

pozemní exploze

vzdušná exploze

 

zranění

mrtví

zranění

mrtví

10 Mt

259

239

517

304

5 Mt

210

171

412

230

1 Mt

120

70

239

111

500 kt

89

46

185

77

100 kt

39

16

94

30

50kt

28

10

66

19

Odhadované počty mrtvých a zraněných (v milionech) při simulovaném útoku, při různé síle a typu exploze. / FLI

I když podle FLI se jaderné mocnosti shodují, že k jadernému odstrašení stačí pouze 300 jaderných hlavic pro každou zemi, reálné počty jsou mnohonásobně vyšší. Jen Spojené státy a Rusko mají na 7000 jaderných hlavic, což představuje 90 % světového jaderného arzenálu.

Spojené státy mají 1900 hlavic schopných během 30 minut zničit své cíle. Rusko není jistě za Spojenými státy nijak pozadu.

"Navzdory tomu, že o problémech s jadernými zbraněmi čteme v novinách prakticky každý den, většina Američanů na problém vůbec nemyslí," říká Wellerstein. "Hodně se toho stalo po konci studené války a my všichni (Američané - pozn. red.) jsme si gratulovali k "vítězství". Ale jaderné zbraně zůstaly kolem nás. Myslím si, že si lidé začínají kousek po kousku vzpomínat. Rád si myslím, že moje práce v tomhle hraje malou roli."

Zdroj: Future of Life, The Nuclear Secrecy Blog

Nahlásit chybu v článku


Související články

Testy ruských jaderných balistických raket v roce 2016

Ruská raketová vojska strategického určení letos připravují 16 ostrých testů mezikontinentálních ...

Modernizace jaderného arzenálu USA za bilion dolarů

Ve Spojených státech probíhá bouřlivá debata o budoucnosti amerických jaderných sil. V současné době ...

Strašák jaderné války: Více rozumu, méně odvahy

I přes snížení počtu jaderných zbraní největší mocnosti světa mají stále dostatek energie k ...

RS-28 Sarmat: Ruská super raketa pro konec světa

Moskva je podle ruských médií připravena otestovat novou mezikontinetální balistickou raketu ICBM ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • pjek
    13:02 11.07.2016

    Hezká omalovánka s předpokladem prvního a neopětovaného úderu. Zaráží mne ta míra dětinskosti.

    Hezká omalovánka s předpokladem prvního a neopětovaného úderu. Zaráží mne ta míra dětinskosti.

  • Orofin
    19:12 16.05.2016

    Ne opravdu je to myšleno v milionech, ne jednou hlavicí, ale všemi. Takže ano zásah jednou hlavicí by v průměru vycházel na ten údaj v tisících, protože těch hlavic bylo přes 1000. ...Zobrazit celý příspěvek

    Ne opravdu je to myšleno v milionech, ne jednou hlavicí, ale všemi. Takže ano zásah jednou hlavicí by v průměru vycházel na ten údaj v tisících, protože těch hlavic bylo přes 1000. Je třeba si uvědomit, že na světě tehdy žily 3 miliardy lidí a když si spočtete kolik % lidí by v těchto oblastech umřelo, tak jsou to dost nepředstavitelné.Skrýt celý příspěvek

  • Left
    18:16 16.05.2016

    To Beld: Pokud jsem to správně pochopil, tak ten ekvivalent TNT v tunách je myšlen tak, že všech 1 154 cílů bude zasaženo právě takto výkonnou hlavicí. Takže pokud budou všechny ...Zobrazit celý příspěvek

    To Beld: Pokud jsem to správně pochopil, tak ten ekvivalent TNT v tunách je myšlen tak, že všech 1 154 cílů bude zasaženo právě takto výkonnou hlavicí. Takže pokud budou všechny použité hlavice při airburstu na úrovni 50kt zemře 19 milionů lidí, pokud na 10mt, tak zemře 304 milionů.

    Je to tak udělané pravděpodobně kvůli zjednodušení výpočtů. V praxi by šlo samozřejmě o kombinaci mnoha typů hlavic...Skrýt celý příspěvek

  • Kusa
    17:10 16.05.2016

    Počítám že v případě takového to útoku ani nemá cenu se jít někam schovat. Já osobně bych šel na střechu našeho paneláku abych měl pěkný výhled. Protože takový jaderný holokaust to ...Zobrazit celý příspěvek

    Počítám že v případě takového to útoku ani nemá cenu se jít někam schovat. Já osobně bych šel na střechu našeho paneláku abych měl pěkný výhled. Protože takový jaderný holokaust to uvidíš jen jednou za život :-)Skrýt celý příspěvek

  • RiMr71
    12:41 16.05.2016

    ...no,, tak z toho našeho pupku světa by byla teda pořádně křupavá pečínka...

    ...no,, tak z toho našeho pupku světa by byla teda pořádně křupavá pečínka...

  • Beld
    12:14 16.05.2016

    "" Odhadované počty mrtvých a zraněných (v milionech) "" Nema to byt spise v tisicich ? Ze by na jednu 10Mt umrelo 300 milonu lidi....

    "" Odhadované počty mrtvých a zraněných (v milionech) "" Nema to byt spise v tisicich ? Ze by na jednu 10Mt umrelo 300 milonu lidi....

  • Jorlas
    09:54 16.05.2016

    Pokud by to někdo neznal, tak posílám časo sběr o testech atomových zbraní: https://www.youtube.com/watch?...

    Pokud by to někdo neznal, tak posílám časo sběr o testech atomových zbraní: https://www.youtube.com/watch?...

Načítám diskuzi...