Evoluce moderních vojenských bot
- 15. 3. 2016
- 15 komentářů
- Komerční sdělení
Vojenské boty jsou bez nadsázky jednou z nejdůležitější, nebo možná rovnou nejdůležitější výstrojní součástkou vojáka. Dobré boty snižují únavu, šetří zdraví a tělo a předcházejí zraněním. Díky moderním technologiím současné vojenské boty mají jen pramálo společného s vojenskou obuví z minulých století.
Od Říma až po 19. století
Starověký Řím se stal jednou z prvních civilizací pravidelně používající boty. Kožené sandály nebo žabky byly nejrozšířenější mezí střední a vyšší třídou.
Římští vojáci nosili kožené sandály Caligae. Byly asi do poloviny lýtka vysoké a na šlapkách měly železné hroty (podobně jako tretry). Sandály vojákům usnadňovaly chůzi, čímž se zvyšoval dosah římského vojska. Římští vojáci v sandálech také bojovali.
Na výrobu sandálů Caligae byla použitá kravská nebo býčí useň (zpracovaná kůže). Sandály byly otevřené pro lepší pohodlí a větrání. Nastavitelné popruhy zmenšovaly výskyt puchýřů a úrazů nohou. Hroty umístěné v tlusté kožené podrážce poskytovaly dobrou trakci na nerovném povrchu - hroty u vojenských bot, po vzoru římských sandálů, se přestaly používat až v minulém století.
Avšak vysoké vojenské boty (horní část sahá nad kotník) zde již byly před Římem. Nejstarší zmínky o vysokých botách pocházejí z nástěnných maleb (15 000 – 13 000 př. n. l.) ve španělských jeskyních Altamira, na kterých jsou zobrazeni lovci obutí ve vysokých botách podobných dnešním holínkám.
Mezi roky 1500 až 1600 jízda perské armády nosila speciální bojové boty se zvýšenou patou. Zvýšená pata zamezovala sjetí boty z jezdeckého třmene a usnadňovala jízdu na koni. V té době Persie měla otevřené vztahy s Evropou, předpokládá se tak, že pánská móda vysokých podpatků bot přišla právě z Persie.
Římské sandály Caligae. / Public domain
Za pozornost stojí vysoké boty mušketýrů, kteří se začali v armádách objevovat od 16. století. Boty mušketýrů byly vyrobeny často z hovězí usně s nízkým podpatkem. Někdy nárt nohy chránila další svrchní kožená vrstva (tzv. motýlek) připevněný řemínkem.
Od druhé poloviny 18. století a v 19. století se staly v armádách, a především mezi důstojníky, populární vysoké německé holínky Hessian. Materiálem bot byla nejčastěji telecí nebo hovězí useň. Špička boty se zužovala, což usnadňovalo jezdcům používat třmeny na koních.
Boty Hessian byly velmi drahé a nebylo jimi možné vybavit celou armádu. Podobné boty si mohli dovolit jen důstojníci nebo elitní vojenské jednotky. Boty se používaly například během americké občanské války. Hessian byly "snem" každého vojáka 19. století. Později se však od bot upustilo, protože v náročném moderním manévrovém boji byly vysoké holínkové boty pro vojáka překážkou.
V 19. století stále neexistovaly standardní vojenské boty a řada vojáků nosila jakékoliv boty, které si mohla jejich armáda dovolit. První vlaštovka v podobě standardních vojenských bot se objevila v britsko-americké válce (1812), kdy americké ministerstvo války hromadně zavedlo bojové boty pro své jednotky.
Levá i pravá bota však byla z důvodu zjednodušení výroby naprosto symetrická, což se projevilo na zraněních nohou vojáků. Po roce 1850 Spojené státy zavedly modernizované pohodlnější boty Jeff Davis Boots, které sloužily až do 80. let 19. století.
Velmi známe jsou tzv. muniční boty (ammunition boots) britské armády. Muniční boty používala britská armáda od 80. let 19. století až do 50. let minulého století. Boty byly z černě barvené granulované usně, vysoké nad kotníky. Podrážka byla v základním vzoru kožená s řadou cvoků pro lepší trakci - po vzoru římských sandálů.
První skutečné boty navržené pro boj - "zákopové boty" z první světové války. / Public Domain
První světová válka - zrod skutečných bojových bot
Skutečně moderní vojenské boty se zrodily v zákopech první světové války. Boty musely ochránit nohu vojáka před extrémními podmínkami zákopu, počasím a drsným terénem. Díky brutálním podmínkám se cenila také robustnost a životnost bot.
Během první světové války vznikly tzv. zákopové boty (trench boot) - nadkotníkové boty byly vyrobeny z hovězí usně, ale postrádaly ochranu proti vodě - to vedlo k tzv. "zákopové noze".
Podrážka byla vybavena cvoky a železnými plátky. Kromě zvířecí usně byly při výrobě bot použity nové materiály, jako byla plachtovina, korek a lepidlo. Boty ale měli slabou izolaci a vojáci si stěžovali na chlad - proto si objednávali větší boty a nosili několik párů ponožek.
Americké bojové boty druhé světové války "Boots, Service, Combat" (boty, služba, boj) M1943 (nebo M43) se staly prvními moderními botami do boje. Byly to vlastně prodloužené služební boty s horní manžetou, která se zavírala pomocí dvou spon a popruhů. Kůže byla u bot obrácená, hrubou stranou ven, aby absorbovala hydroizolační oleje. Podrážka byl z jednoho kusu syntetického materiálu nebo pryže.
Na konci druhé světové války se v Panamě zrodila myšlenka na boty do džungle (Jungle Boots). Šlo o pevné boty, které musely odolat vlhkému prostředí a chránit vojáky před hmyzem, pískem, atd. Spodní část byla vyrobená ze zvířecí usně a vrchní (zelená) z rychle schnoucího a prodyšného nylonu.
Boty byly vybaveny kanály pro odtok vody z boty a antibakteriálními materiály. Američtí vojáci ve Vietnamu získali "jungle boots" s ocelovou podrážkou, která je chránila před pastmi Vietkongu.
Klasické černé bojové boty "McNamara" začala vyrábět americká armáda v 60. letech minulého století. Boty byly vyrobeny z lesklé hrubé černé kůže s gumovými podrážkami. Ve své době byly považovány za nejpohodlnější a nejodolnější vojenské boty.
Nový model vojenské boty pro Armádu ČR od firmy Prabos; větší foto / Prabos
Boty 21. století
Současné moderní boty využívají materiály přelomových vlastností. Například známá membrána gore-tex na jedné straně zamezuje průniku vody, na druhé straně skvělé odvádí výpary od pokožky. Boty mohou být vyztuženy nejnovějšími kompozitními materiály.
Základními stavebními materiály pro dnešní moderní boty je pryž, nylon a kůže. Řada bot (především na poušť a do teplého podnebí) navíc střihem a konstrukčním řešením navazuje na americké "jungle boots" z vietnamské války.
V současné době jsou standardem boty pro řadu klimatických pásem i situací. Například současná německá armáda používá hned tři druhy moderních vojenských bot české značky Prabos - univerzální obuv pro evropské podmínky, obuv do pouště nebo obuv do džungle.
Prabos připravila rovněž nové modely bot pro vojáky Armády ČR vyráběné na outdoorovém kopytě (kovový/plastový model, na kterém se vyrábějí boty). Jsou použity nové vrchové materiály, podšívky a membrány proti průniku vlhkosti do boty. Podešve jsou nově lepené - dříve se jednalo o prošívanou obuv.
Na rozdíl od starých modelů jsou nové modely pro Armádu ČR nižší, což např. zlepšuje komfort při řízení auta. Nový materiál podešve zabezpečuje lepší protiskluz a zároveň lépe odolává obrušování při chůzi. V botě je vložena plastová napínací stélka chránící nohu proti propíchnutí zespodu. Ve starých modelech taková ochrana nebyla.
Dlužno dodat, že mezi boty pro německou armádu a českou není praktický rozdíl. Naopak univerzální boty pro Armádu ČR jsou vyrobeny z kvalitnějších materiálů a vybavené membránou.
Jaký vývoj můžeme čekat do budoucna? Česká firma Prabos vyvíjí materiál prakticky neviditelný v noktovizorech. Obecným trendem je vývoj čím dal lehčích bot, které udrží nohu vojáka v suchu za všech situací. Základem takových bot jsou membrány nové generace odvádějící výpary od pokožky, ale zamezující vniku vlhkosti dovnitř boty.
Ukázku nejnovějších modelů bot najdete v katalogu firmy Prabos (.pdf).
Dostal jsem prabos vz. 2010 tusim to je , nafasovane hnedka na zakladnim kurzu ve vyskove , jedna se o ty letni a mam s nimi plnou spokojenost, dobre sedi az snad na patu, tam by ...Zobrazit celý příspěvek
Dostal jsem prabos vz. 2010 tusim to je , nafasovane hnedka na zakladnim kurzu ve vyskove , jedna se o ty letni a mam s nimi plnou spokojenost, dobre sedi az snad na patu, tam by to chtelo vymekcit vice, jinak proti vlkosti perfektni, chuze na vojenske boty supr, dobre se v nich ridi, celkove drzi, chodim v nich i v civilu a pokud neni pod -10 tak i v zime s termoponozkama, za cenu necelych 3 tis. Je to myslim konecne dobra bota pro armadu s domaci produkce, ale jsou lepsi boty , haiy lowy, ale pokud vim to jsou spise turisticke boty a vyrabi se jen kottnikove, coz treba u brodeni potoku je problem, v afg. to zase az tak resit nemusi...Skrýt celý příspěvek
To KOLT: Taky jsem slyšel na Lowa samou chválu. Je to kvalitativně o řád výš, než Prabos. Pokud si to dobře pamatuju, tak tu byla před nějakou dobou recenze na Lowa Zephyr GTX s ...Zobrazit celý příspěvek
To KOLT: Taky jsem slyšel na Lowa samou chválu. Je to kvalitativně o řád výš, než Prabos. Pokud si to dobře pamatuju, tak tu byla před nějakou dobou recenze na Lowa Zephyr GTX s vysokým hodnocením.Skrýt celý příspěvek
otecko: Tady je problém, že ne vždy si můžeš vzít normální boty. Stane se, že je někde vyloženě určená obuv vz 2000 nebo goratex (naštěstí ty nové letní jsou jediné použitelné boty ...Zobrazit celý příspěvek
otecko: Tady je problém, že ne vždy si můžeš vzít normální boty. Stane se, že je někde vyloženě určená obuv vz 2000 nebo goratex (naštěstí ty nové letní jsou jediné použitelné boty od Porabosu). Spousta lidí si ale jinak kupuje boty od HiTecu. Kvalita není úplně špičková, ale za tu cenu se vyplatí je ob dva roky obměňovat. A na takovém Idetu na ně jsou kolikrát 40% slevy.Skrýt celý příspěvek
S botami od Prabosu nemám bohužel (nebo bohudík) žádnou zkušenost. Boty s kterými jsem byl maximálně spokojený jsou do firmy Haix. Letní jsou lehké a jsou to jediné boty které jsem ...Zobrazit celý příspěvek
S botami od Prabosu nemám bohužel (nebo bohudík) žádnou zkušenost. Boty s kterými jsem byl maximálně spokojený jsou do firmy Haix. Letní jsou lehké a jsou to jediné boty které jsem měl a nepotřebovaly rozchodit. Klidně bych si je koupil a šel rovnou na x kilometrovou tůru. Zimní celokožené jsou trochu těžší a ty rozšlápnout potřebovaly zato v nich mám pocit že mám nohy v trezoru. I v těžkém terénu dobře drží kotník a kopnutí nebo bouchnutí do překážky úplně v pohodě cena něco přes 4000. Firma dělá hlavně boty pro hasiče a v těch je Evropská špička.Skrýt celý příspěvek
Používám civilní verze bot Prabos, letní i zimní a jsem spokojen, Používám do lesa, při práci na chalupě, na střelnici a jsou to zatím jednoznačně nejlepší boty pro daný účel které ...Zobrazit celý příspěvek
Používám civilní verze bot Prabos, letní i zimní a jsem spokojen, Používám do lesa, při práci na chalupě, na střelnici a jsou to zatím jednoznačně nejlepší boty pro daný účel které jsem měl. Zimní, zateplené jsou velice lehké a pohodlné, letní mě přijdou ku podivu trochu těžší a díky absenci zateplení i snad trochu méně komfortní. Mám je cca 4 roky a opotřebení ještě není znatelné ale samozřejmě to nelze srovnávat se zátěží kterou dostanou služební boty někde na misi. Na moje doporučení si je už koupilo několik kamarádů a nikdo si nestěžoval. Výhodou je pak samozřejmě i cena která se nedá s cenou značkových, vyhlášených bot srovnat. Letní stály cca 650 a zimní snad 800 korun a to je pro mě vynikající poměr cena/výkon pro moje potřeby. Konec konců, bylo by to asi dobré téma pro soldato tým, otestovat jejich vojenskou verzi při plné zátěži. všem pěkný den.Skrýt celý příspěvek
Prabosy su moc tazke. Akakolvek vaha nad 1400g je pri klasickych botach moc. Boty leto-pust by nemali ist cez 1000g, jar-jesen cez 1400g. Jedine specialne zimne boty mozu mat ...Zobrazit celý příspěvek
Prabosy su moc tazke. Akakolvek vaha nad 1400g je pri klasickych botach moc. Boty leto-pust by nemali ist cez 1000g, jar-jesen cez 1400g. Jedine specialne zimne boty mozu mat hmotnost cez 1400g.
Ked uz sme pri komercnej reklame tak, moj favorit je Lowa renegate gtx na jar-jesen, a Lowa zephyr na leto-pust.Skrýt celý příspěvekTěmhle hypermoderním botám nevěřím, mám paragánský od Bundeswehru, 1 jakost z hovězí usně a zatím naprostá spokojenost. Gore-tex a podobné membrány se časem ošoupou a pak to ...Zobrazit celý příspěvek
Těmhle hypermoderním botám nevěřím, mám paragánský od Bundeswehru, 1 jakost z hovězí usně a zatím naprostá spokojenost. Gore-tex a podobné membrány se časem ošoupou a pak to nefunguje, jak by mělo.Skrýt celý příspěvek
juhelak: Jo refence stará 7 let je relativně k ničemu uznávám, ale po zušenostech které s prabosem mám už do nich nepudu. V poslední době řeším nákup nových bot, tak jsem projížděl ...Zobrazit celý příspěvek
juhelak: Jo refence stará 7 let je relativně k ničemu uznávám, ale po zušenostech které s prabosem mám už do nich nepudu. V poslední době řeším nákup nových bot, tak jsem projížděl hromadu outdoorových fór a Prabosy tak zrovna nechválí. Myslím že Prabosy v zásadě nejsou špatné, podle mě asi dostačující na chození po českých/slovenských horách. Pokud za boty nechceš dávat 5 tisíc a víc tak to bude stačit. Osobně ale radši přihodím nějaké finance a koupím kvalitnější boty, zatím to vidím na Hamwgy nebo Meindly.Skrýt celý příspěvek
no ona 5-8 let stara reference je nic moc. ta firma se i diky zakázkama pro armadu mohla dost zvednout a vynalozit penize do vyvoje a zvýšit tím kvalitu..Jestli nekdo od nich boty ...Zobrazit celý příspěvek
no ona 5-8 let stara reference je nic moc. ta firma se i diky zakázkama pro armadu mohla dost zvednout a vynalozit penize do vyvoje a zvýšit tím kvalitu..Jestli nekdo od nich boty nosi tak at hodi recenzi.
Co se týče venkovnich aktivit tak pokud je sance tak preferuju ceske výrobce, stan, batoh od trimm spacak od jurek. Nektere male ceske firmy sou kvalitou mnohem dál než známe nadnarodni znacky.Skrýt celý příspěvekMá drahá polovina měla od zaměstnavatele pohorky Prabos a Lowa, rozdíl značný. Ne, že by Prabosky byly úplně na nic, ale byly hodně měkké a výdrž také o poznání menší. Cena ovšem ...Zobrazit celý příspěvek
Má drahá polovina měla od zaměstnavatele pohorky Prabos a Lowa, rozdíl značný. Ne, že by Prabosky byly úplně na nic, ale byly hodně měkké a výdrž také o poznání menší. Cena ovšem také o poznání menší, takže je to o preferencích. Obecně se v komunitě tamních outdooráků (ale žádní frikulíni!) Prabosy moc nepoužívaly, převládaly Han-wagy, pak Meindly, o něco méně Lowa, La Sportiva a Garmont (který už boty nevyrábí :-( ). Ale taky už je to nějaký ten pátek, tak 5-10 let.Skrýt celý příspěvek
Na boty vzor 2000 jsem moc chvály neslyšel... tak snad nové boty už budou fajn. Nicméně tohle "komerční sdělení" si chválu vcelku zaslouží. Kdyby články v novinách byly na ...Zobrazit celý příspěvek
Na boty vzor 2000 jsem moc chvály neslyšel... tak snad nové boty už budou fajn. Nicméně tohle "komerční sdělení" si chválu vcelku zaslouží. Kdyby články v novinách byly na takovéhle úrovni, je česká mediální scéna o pořádný kus méně v bahně :-)Skrýt celý příspěvek
Po vlastních zkušenostech z botama Prabos jim příliš nevěřím. Je to sice dost let co jsem je kupoval (cca 8 množná i víc), takže technologie a kvalita se mohly od té doby změnit k ...Zobrazit celý příspěvek
Po vlastních zkušenostech z botama Prabos jim příliš nevěřím. Je to sice dost let co jsem je kupoval (cca 8 množná i víc), takže technologie a kvalita se mohly od té doby změnit k lepšímu. Měl jsem pohorky, boty byly poměrně pohodlné, ale výdrž, i přes pravidelnou údržbu, zoufalá. Stejnou zkušenost má kamarád, kterému se boty po měsíčním pobytu v Rusku úplně rozpadly. Co se týká vojenských bot od Prabosu, několik známých je používalo a svůj účel splnily, jsou to prostě obyč kanady, nic víc, takže bych od toho nečekal žádné divy.Skrýt celý příspěvek
sem projel tu nabidku..ty outdoorove vypadaji pekne. Mozná na sezonu nějaké vyzkouším, mam v lete v planu Alpy. kanady mam 15 let pořád stejné..naši mi v 15 letech koupili ...Zobrazit celý příspěvek
sem projel tu nabidku..ty outdoorove vypadaji pekne. Mozná na sezonu nějaké vyzkouším, mam v lete v planu Alpy.
kanady mam 15 let pořád stejné..naši mi v 15 letech koupili vycházkove vz 95 (pro jistotu o 3 cisla vetsi) a nosim je dodnes i kdyz uz maji nachozeno x tisic km :)
btw: v ACR tyhle boty momentalne nejsou ne? V tech tendrech se zatim moc vyberna na výstroj nezminovali, spis porad toci ty mini zakázky se stejnymi firmami.Skrýt celý příspěvekZaujalo mne, že Prabos přešel na lepené boty z šitých. Přitom vyrábí pro Busdeswehr Kampfstiefely BW2000, které jsou (tušíz, že jako jediné z produkce Prabosu) šité. A mimochodem ...Zobrazit celý příspěvek
Zaujalo mne, že Prabos přešel na lepené boty z šitých. Přitom vyrábí pro Busdeswehr Kampfstiefely BW2000, které jsou (tušíz, že jako jediné z produkce Prabosu) šité. A mimochodem jsou fajn.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...