Dron TIKAD: Revoluce ve vojenských záležitostech
- 20. 8. 2017
- 24 komentářů
- Jan Grohmann
Americká firma Duke Robotics uveřejnila dvě videa ukazující testování taktického dronu TIKAD vyzbrojeného útočnou puškou. Dron TIKAD je první svého druhu a ukazuje se na blížící se revolucí ve vojenských záležitostech RMA (Revolution in Military Affairs). Stejně tak ale nástup malých ozbrojených dronů vzbuzuje obavy z nových typů nezastavitelných teroristických útoků.
V článku TIKAD: Taktické multikoptéry s kulomety jsme před více než měsícem informovali o vyvíjené speciální zbraňové stanici pro malé drony, na kterou lze umístit nejrůznější malé palné zbraně - samopaly, útočné pušky nebo granátomety.
V době zveřejnění článku nebylo jisté, v jakém stádiu je vývoj zbraňové stanice a zda je nápad realizovatelný.
Firma Duke Robotics však nyní uveřejnila videa, na kterých lze vidět ostré testování dronu TIKAD s útočnou puškou. Bylo také opět potvrzeno, že prvním zákazníkem dronu TIKAD je izraelská armáda.
Z videa není patrné na jak dlouhou vzdálenost a s jakou přesností může dron TIKAD vést palbu. Video však ukazuje, že mezi výstřely uběhnou přibližně dvě sekundy, než se plošina opět ustálí do výchozí polohy.
Jak pro Armádní noviny napsal Milan Vašíček v článku ANALÝZA: Multikoptéry jako platforma pro palnou zbraň je problémem malých dronů s palnými zbraněmi jejich letová stabilita při výstřelu a udržení záměrné zbraně na cíl - to je dáno zejména zpětným rázem při výstřelu.
Testování dronu TIKAD
Jak ale připomíná web Popular Mechnics, pro podobné drony může vzniknout speciálí kategorie palných zbraní - problém se zpětným rázem lze obejít například díky znovuoživení 50 let starého projektu Gyrojet. Projekt pistole Gyrojet byl založen na originální střele s raketovým pohonem. Šlo o ocelové těleso ve tvaru běžné kulky, naplněné pohonnou látkou, která byla blízká střelnému prachu, ale hořela pomaleji.
Na obvodu dna střely se nacházely čtyři výfukové otvory, jakési „trysky“. Nebyly však rovnoběžné s osou, nýbrž poněkud šikmé, takže kromě pohybu vpřed způsobovaly i rotaci střely (3600 ot/sec).
Konstruktéři si slibovali od “raketového” náboje velkou přesnost. Avšak v 60. letech nebyla strojní výroba dostatečeně přesná a sebemenší chyba při výrobě náboje snižovala přesnost zásahu. Projekt byl nakonec v roce 1970 zastaven právě kvůli velké nepřesnosti zbraně. Avšak za použití moderních CNC strojů a lepší kontroly výroby by jistě šlo problémy s přesnosti vyřešit.
TIKAD je ovládán přes konzoli s dotykovou obrazovkou. / Duke Robotics
V každém případě vývoj a zavádění malých taktických dronů s palným zbraněmi je předzvěstí blížící se změny pojetí boje na taktické úrovni. Prozatím palné zbraně dokáží nést jen velké drony, které zatím skutečnou revoluci ve válčení nepřinášejí.
“Překvapivě takový typ dronu (TIKAD - pozn. red.) ještě úplná revoluce ve vojenství nebude, protože se fakticky jedná o miniaturizované letectvo. Dokud bude tedy takový prostředek ovládán člověkem a vyzbrojen srovnatelnou výzbrojí s kinetickým působením na cíl, jedná se stále ještě o nám známý způsob boje,” uvedl pro Armádní noviny bezpečnostní analytik a jeden ze spoluautorů knih s bezpečnostní tematikou Povaha změny a Na rozhraní.
Skutečná revoluce přijde s pokračující miniaturizací, s vývojem speciálně navržených palných zbraní pro drony a s technologií létání v rojích. Velké množství kooperujících malých bojových dronů s dostatečně robustní, proti rušení odolnou avionikou, bude znamenat skutečnou revoluci ve vojenských záležitostech.
Drony s palnými zbraněmi mohou zcela změnit způsob vedení boje na taktické úrovni.
“Ve skutečnosti revoluce ve vojenství nastane až ještě s větší miniaturizací, působením takových prostředků v sítích a především v autonomním módu. Pak vám např. takto velký prostředek ponese ne zbraň na bázi M4, ale velké množství miniaturizovaných dronů schopných samostatného vyhledávání cílů,” říkal bezpečnostní analytik.
“U strany disponující touto technikou dojde v důsledku nepřítomnosti operátora na místě nasazením takových prostředků k odbourání faktoru strachu. Na úrovni operátora dronů typu Predátor to ale známe již dnes. Není to tedy fenomén úplně nový, jen se tím suneme na úroveň jednotlivého pěšáka. Bude-li takovými technologiemi disponovat i druhá strana, získá prioritu elektronický boj, jehož cílem bude zarušení a případně ovládnutí takových prostředků protivníka,” dodal.
V každém případě je již nyní nutné, a to i při plánování nákupu nové techniky, se připravit na bitevní pole blízké budoucnosti, kde budou operovat desítky nebo stovky malých bojových dronů. Na jednu stranu armáda v podobných dronech získá mocný válečný nástroj, na druhou stranu bude nutné investovat do nových nástrojů boje proti dronům a také přizpůsobit taktiku a výcvik vojáků.
Zdroj: Popular Mechanics
Související články
Lasery proti dronům: Americká armáda otestuje 50kW laser
Americká armáda pracuje na několika programech vývoje laserových zbraní. Například v rámci klíčových ...
- 28.07.2017
- 2 komentářů
- Jan Grohmann
Dron DragonFly: Prototyp zbraně budoucnosti
V roce 2018 polská firma Wojskowe Zaklady Lotnicze Nr 2 (WZL 2) začne vyrábět unikátní kamikadze ...
- 01.08.2017
- 15 komentářů
- Jan Grohmann
ICSR: Americká armáda přechází k ráži 7,62×51 mm
Podle amerických médií americká armáda (US Army) v rámci programu ICSR (Interim Combat Service ...
- 14.08.2017
- 98 komentářů
- Jan Grohmann
Bojiště budoucnosti 2050 podle americké armády
Velitelství pro výcvik a tvorbu doktrín TRADOC (Training and Doctrine Command) americké armády (US ...
- 14.08.2017
- 28 komentářů
- Jan Grohmann
alexa123: To bude záležať od mnohých faktorov. Zoberme si na jednej strane ako paralelu obyčajný "blbý" elektrický plot chrániaci nejaký objekt. Ak je pred ním upozornenie, že ...Zobrazit celý příspěvek
alexa123:
To bude záležať od mnohých faktorov.
Zoberme si na jednej strane ako paralelu obyčajný "blbý" elektrický plot chrániaci nejaký objekt. Ak je pred ním upozornenie, že sa ho nemá nikto chytať a prípadne pred nim ešte jedna línia zábran, ktorú musí dotyčný prekonať, tak je za svoje usmrtenie jednoznačne zodpovedný ten, kto naň liezol.
Takže ak v cieľovej oblasti dôjde k nejakému upozorneniu, že budú vypustené takéto drony a bude obyvateľstvo upozornené, čo nemajú robiť, aby neboli vyhodnotení ako nepriateľ, tak sa ten, čo ho vypustí s veľkou pravdepodobnosťou zbaví zodpovednosti aj v prípade, že sa to upozornenie samozrejme nemusí dostať ku každému ...Skrýt celý příspěvekOtázka do pléna - ako to bude s právnou zodpovednosťou ak dron s umelou inteligenciou niekoho zabije? Kohútik stlačil dron ale vypustil ho konkrétny vojak. policajt resp. žoldak.
Otázka do pléna - ako to bude s právnou zodpovednosťou ak dron s umelou inteligenciou niekoho zabije? Kohútik stlačil dron ale vypustil ho konkrétny vojak. policajt resp. žoldak.
Načítám diskuzi...