Dopad hospodářské krize na ruskou armádu

Vitaly V. Kuzmin
Ruští vojáci; ilustrační foto / Vitaly V. Kuzmin; CC BY-SA 3.0

Pokles ruské ekonomiky se promítl v nižším rozpočtu ruského ministerstva obrany. Avšak i přes snížení plánovaného obranného rozpočtu o 5 %, byly výdaje v roce 2015 o čtvrtinu vyšší než v roce 2014. Dopad poklesu ekonomiky na ruskou armádu se snažil popsat Dmitry Gorenburg na webu The Cipher Brief.

V minulém roce ruské ministerstvo obrany hospodařilo s rozpočtem 57,7 miliardy dolarů - o 25,6 % více než v roce 2014. I přes relativní pokles rozpočtu v roce 2015 oproti plánům (o 5 %) se tak ruskému ministerstvu obrany podařilo pokračovat v modernizaci (i když s omezením) a financovat vojenské operace Sýrii.

I přes pokračující problémy ruské ekonomiky v listopadu minulého roku Kreml oznámil, že letošní obranný rozpočet bude v podstatě na stejné úrovni.

Nicméně v minulém měsíci vláda v Moskvě oznámila snížení rozpočtu na rok 2016 o 5 %. Bude to poprvé od roku 2000, po nástupu Vladimíra Putina do úřadu, kdy dojde k reálnému poklesu rozpočtu ruského ministerstva obrany.

Je tedy otázkou, jak se podaří dodržet rozsah a termíny přijatého modernizačního plánu pro roky 2011 až 2020. Ruské ministerstvo již muselo zmenšit počty nakupované techniky a pozdržet některé programy.

Například dostavba jaderné ponorky Borej byla odsunuta na rok 2021 (původně 2020) a Jasan na rok 2023 (2020).

Podle původních plánů Uralvagonzavod slíbil dodat 2300 nových tanků T-14 do roku 2020. Avšak experti, zejména pro omezené výrobní možnosti, očekávají v následujících pěti letech výrobu pouze 200 až 300 tanků T-14. Všechny tanky T-14 tak ruská armáda nedostane dříve než v roce 2030.

Důležitou novinkou je ukončení vývoje raketového vlaku Barguzin. Ještě na začátku letošního roku se zdálo, že vývoji “jaderného” vlaku nic nestojí v cestě. Posléze byl však program o rok odsunut a nakonec kvůli nedostatku financí zrušen.

Zpožděný je vývoj stíhačky 5. generace T-50. Ruské letectvo získá do roku 2020 pouze 12 stíhaček T-50, oproti 55 plánovaným. Rusko se proto zaměří na nákup letadel tzv. 4+ generace, jako je Su-30 nebo Su-35. Odkladu se dočkal také projekt nového strategického bombardéru PAK DA. Místo toho budou vyrobeny nové (modernizované) bombardéry Tu-160M2.

“Otloukánkem” ruských ozbrojených sil je námořnictvo. V letošním roce se očekávalo zahájení stavby nového jaderného torpédoborce o výtlaku 14 000, ale zdá se, že projekt bude v tichosti opuštěn. Stejně tak Kreml nijak nespěchá se stavbou nových výsadkových lodí, jako náhradu za zrušenou dodávku francouzských lodí Mistral.

Přesto škrty v obraně podle Gorenburga nebudou mít velký vliv na vojenskou pozici Ruska v blízkém a střednědobém horizontu. Kvůli škrtům se bude ruská armáda spoléhat především na současné platformy a zbraně, jak zavedené do výzbroje, tak nově nakupované. Avšak ruská armáda je dostatečně silná, aby v konvenčním konfliktu úspěšně vzdorovala jakémukoliv protivníkovi.

I přes rozpočtové problémy nesmí být ruská armáda v žádném případě podceňována. I když omezený rozpočet nedovoluje dokončit ty nejambicióznější programy, ruská armáda je schopná provádět expediční operace na dlouhé vzdálenosti (Sýrie) a udržovat vysoké tempo a úroveň výcviku. Navíc ruská armáda operace v Sýrii využívá k provádění nutného výcviku, i k testování zbraní.

Hospodářská krize ruské armádě paradoxně pomáhá s náborem nových vojáků. Rostoucí nezaměstnanost přivádí nové mladé muže (především z chudých oblastí) do armády, kde mohou dostat slušný plat a slušné životní podmínky. S pokračující hospodářskou krizí je proto ruská armáda stále více atraktivnější pro větší procento žen a mužů.

Gorenburg soudí, že úroveň potenciální hrozby ruské armády vůči západním státům je nezávislá na rychlosti a rozsahu provádění modernizačních plánů. Již nyní se Rusko opírá o špičkové systémy protivzdušné obrany, kvalitní letectvo i zvyšující se počet lodí a ponorek schopných ničit pozemní a hladinové cíle na vzdálenost několik tisíc kilometrů.

Ruské lodě například ukázaly schopnost z dobře chráněných vlastních vod (Kaspické a Černé moře) zasahovat cíle až na vzdálenost 2500 km, což nemohou plánovači NATO a Spojených států ignorovat.

Zdroj: The Cipher Brief 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruská obrněná vozidla bodují na světových trzích

Obrněná vozidla všeho druhu, od tanků až po kolové transportéry, jsou klíčové produkty ruského ...

Ruský robot Uran-9: Nepoužitelná hračka nebo revoluce?

Ruské ministerstvo obrany po několik měsíců zásobuje média informacemi o testech pozemního ...

Ruské deja vu: Boj útočných pušek AK-12 vs. AEK A-545

Ruská armáda v současné době zahajuje roční vojenské zkoušky dvou konkurenčních útočných pušek AK-12 ...

Alžírsko zvýšilo objednávku ruských helikoptér Mi-28

Alžírské vojenské letectvo se rozhodlo navýšit množství objednaných ruských útočných helikoptér ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • jj284b
    14:37 18.04.2016
  • jj284b
    14:34 18.04.2016

    Sokrates: Nemecko ziadne zachytne stihace ako MiG-31 ani nepotrebuje.. to lietadlo ma vyuzitie pre Rusov, koli rozlohe ich krajiny, no pre ostatnych je MiG-31 absolutne nepotrebny ...Zobrazit celý příspěvek

    Sokrates: Nemecko ziadne zachytne stihace ako MiG-31 ani nepotrebuje.. to lietadlo ma vyuzitie pre Rusov, koli rozlohe ich krajiny, no pre ostatnych je MiG-31 absolutne nepotrebny stroj. navyse, naklady na udrzbu su astronomicke...

    No a co sa tyka ostatnych, treba povedat ze Typhoon prekonava vsetko co Rusi v letectve maju, s vynimkou mozno Su-35S, kde by sa dalo uvazovat na parite, aj ked akTyphoon konecne dostane AESA radar (CEASAR), tak bude mat prevahu aj nad Su-35.

    je pravda ze ich zasa nemaju tak vela, no na druhej strane, Nemecko je clenom NATO...Skrýt celý příspěvek

  • niko
    14:18 18.04.2016

    stehula: Kedze clanok hovori o nakupoch techniky z rozpoctu MO o modernizacii atd., tak podla toho co si pisal je v podstate nepravdivy. Daj nejaky link k tym nakupom. Celkom by ...Zobrazit celý příspěvek

    stehula: Kedze clanok hovori o nakupoch techniky z rozpoctu MO o modernizacii atd., tak podla toho co si pisal je v podstate nepravdivy.
    Daj nejaky link k tym nakupom. Celkom by ma to zaujimalo.Skrýt celý příspěvek

  • stetula
    14:15 18.04.2016

    Niko,
    článek není blbost rozpočet je opravdu cca 56 mld , ale zbrojní nákupy nejdou z rozpočtu MO

    Niko,
    článek není blbost rozpočet je opravdu cca 56 mld , ale zbrojní nákupy nejdou z rozpočtu MO

  • Clanek
    13:36 18.04.2016

    Nevim, mozna mi neco unika, ale jaky ma smysl toto porovnavani Ruska s Nemeckem? Nemecko je plne integrovane do obrany NATO, jako takove si udrzuje kapacity (za sebe napisu ze bych ...Zobrazit celý příspěvek

    Nevim, mozna mi neco unika, ale jaky ma smysl toto porovnavani Ruska s Nemeckem? Nemecko je plne integrovane do obrany NATO, jako takove si udrzuje kapacity (za sebe napisu ze bych taky ocekaval vic) a jako takove je potreba je brat a nahlizet na ne. Ano, Nemecko nema ani v procentech HDP, ani v realu v armade tolik jako Rusko, ikdyz by na to ciste ekonomicky bezevseho melo. Ono ale nemusi, protoze se nepredpoklada, ze se kdy bude branit samo.
    A nemluvme jen o samotne obrane, to stejne plati i pro vyvoj.Skrýt celý příspěvek

  • Kozlus
    13:35 18.04.2016

    niko: cim vic se v tom stouras, tim vic to smrdi.

    niko: cim vic se v tom stouras, tim vic to smrdi.

  • niko
    13:28 18.04.2016

    asfd: Tato teroria je sice pravdiva, no rozoberali sme to uz nizsie. Plati to pre porovnanie s Nemeckom, VB, USA. Ale co takto Cina ? Ta ma este nizsie naklady na pracovnu hodinu ...Zobrazit celý příspěvek

    asfd: Tato teroria je sice pravdiva, no rozoberali sme to uz nizsie. Plati to pre porovnanie s Nemeckom, VB, USA. Ale co takto Cina ? Ta ma este nizsie naklady na pracovnu hodinu ako Rusko a jej rozpocet je pri takmer rovnakom pocte lietadiel trojnasobny !!!

    Maros: tych 56 miliard neadresuj diskutujim, ale autorovi clanku.
    Ak je pravda to, co pise stehula, tak je cely clanok hore blbost a realny rozpocet Ruskej armady je na urovni 112 mld.Skrýt celý příspěvek

  • Maroš
    13:17 18.04.2016

    stetula správne si to podotkol. Keby niektorý diskutujúci pohli rozumom zistia že uvádzaných 56miliárd je nereálnych ale to ich ani nenapadne... Zoberte si len vývoj nových zbraní ...Zobrazit celý příspěvek

    stetula správne si to podotkol. Keby niektorý diskutujúci pohli rozumom zistia že uvádzaných 56miliárd je nereálnych ale to ich ani nenapadne... Zoberte si len vývoj nových zbraní či komplexov ktorý je na značne vyššej úrovni než v Nemecku alebo ktoromkoľvek EU štáte... ak napr. Ponorky, rakety, motory, lode, lietadlá, PVO systémy, jadrové nosiče atd. Ktorá krajina EU má takýto rozsiahli program výskumu a vývoja nových zbraňových systémov? Ešte stále si myslíte že 56miliárd je konečné a pravdivé číslo??:)Skrýt celý příspěvek

  • asdf
    12:51 18.04.2016

    nikto > skus si pozriet napr na osobne naklady. Napr. podla tohto http://www.aktuality.sk/clanok... a tohto je ...Zobrazit celý příspěvek

    nikto > skus si pozriet napr na osobne naklady. Napr. podla tohto
    http://www.aktuality.sk/clanok...
    a tohto je minimalna mzda v rusku okolo 66 centov na hodinu, co robi 120 euro mesacne. Nemecka minimalna mzda je 8.5 Eura na hodinu.

    Podla tohto http://inpraca.sk/minimalna-a-... je priemerny plat v Moskve okolo 21 000 rublov, co je 280 euro a celostatny priemer je 150 euro. V nemecku maz minimalnu mzdu 1360 euro.

    Len mzdove naklady mozu byt nasobne nizsie ako v tom Nemecku. Netreba zabudat, ze ruska armada stale funguje na braneckom systeme, takze tie osobne naklady mozu byt este nizsie.Skrýt celý příspěvek

  • stetula
    12:37 18.04.2016

    já do Vaši debaty trošku vstoupím Ruský obranný rozpočet je vpodstatě jenom na běžné provozní výdaje ( platy údržba, palivo, nájmy atd ) veškeré akvizice nové techniky jdou z ...Zobrazit celý příspěvek

    já do Vaši debaty trošku vstoupím Ruský obranný rozpočet je vpodstatě jenom na běžné provozní výdaje ( platy údržba, palivo, nájmy atd ) veškeré akvizice nové techniky jdou z federálního rozpočtu a ze speciálních fondů k tomu určených !!!

    projekt mdernizace armády do roku 2020 v souhrnné částce 20 bilionů rublů jde z federálního rozpočtu
    v Ruských novinách v lednu vyšel článek o akvizicích za rok 2015 kde byly pořízeny zbraně materiál a munice a ostatní materiál v hodnotě po přepočtu za 56 miliard dolarů

    jinak taková perla která není nikde zmiňovaná Kamaz vyhrál v roce 2014 zakázku na pořízení 9 500 kusů vojenských nákladních vozidel různých verzí do roku 2020!!! v hodnotě 8 miliard dolarů

    a takových armádních tendrů je tam mraky a když si je spočítáte tak by jim ten rozpočet nestačil ani na nákup nové technikySkrýt celý příspěvek

  • stirling
    12:28 18.04.2016

    To jste tomu zase dali, poměřování... Zkuste na to koukat s nadhledem, nejsou to vaše letadla a myslím, že úvaha niko je správná na takový počet letadel je to prostě málo peněz ...Zobrazit celý příspěvek

    To jste tomu zase dali, poměřování...
    Zkuste na to koukat s nadhledem, nejsou to vaše letadla a myslím, že úvaha niko je správná na takový počet letadel je to prostě málo peněz jen bych to nesrovnával s německem, ale třeba čínou.
    PS: pro méně chápavé - nepochybuji nad tím, že ruské letectvo je silnější než německé.Skrýt celý příspěvek

  • niko
    12:07 18.04.2016

    Danny a nie je jedno kto je dvojkou ? A na druhej strane, da sa vobec podla nejakeho jedneho atributu urcit sila letectva ? Ruske letectvo je silne. To bez debaty. No nie tak ...Zobrazit celý příspěvek

    Danny a nie je jedno kto je dvojkou ? A na druhej strane, da sa vobec podla nejakeho jedneho atributu urcit sila letectva ? Ruske letectvo je silne. To bez debaty. No nie tak silne, ako sa deklaruje.
    Ze je ta tabulka taka baj ocko je jasne.Skrýt celý příspěvek

  • niko
    11:56 18.04.2016

    Sokrates: Nikde som nespochybnoval, ze Ruske letectvo je silnejsie ako Nemecke. V tomto s tebou uplne suhlasim. Nespochybnujem ani to, ze je ruske letectvo vyzbrojene vykonnejsimi ...Zobrazit celý příspěvek

    Sokrates: Nikde som nespochybnoval, ze Ruske letectvo je silnejsie ako Nemecke. V tomto s tebou uplne suhlasim. Nespochybnujem ani to, ze je ruske letectvo vyzbrojene vykonnejsimi zbranami. resp. ze je prisposobene na väcsie spektrum riesenia uloh.
    Vestly v podstate pises presne to, co som pisal ja v predchadzajucom prispevku. Cize este raz. Nepisem, ze to je exaktne porovnanie. Porovnanie sluzi len na urobenie si zakladneho obrazu. Kedze tu diskutujeme temu: "Dopad hospodářské krize na ruskou armádu" myslim, ze je tot to spravne miesto na podobne porovnania. Cize zatial co USA, Cinania, Anglicania, Nemci, teda v podstate vsetci z tabulky naleju do systemu na lietadlo minimalne 43 mil $, Rusi naleju 16 ! To je vyrazny rozdiel. Pokial budeme porovnavat USA a Nemecko, tak ti dam za pravdu, ze rozdiel je diskutovatelny. Ako som pisal pred chvylou, nevieme ako su prerozdelovane budgety v ramci MO. No vezmi si rozdiel napriklad medzi Cinou a Ruskom. V oboch krajinach, kde je cena prace skor nizka a velkost letectva skor porovnatelna ale pomer v nakladoch na obranu je 1:3 v prospech Ciny. Podciarknute spocitane my s toho vychadza, ze Rusi vyuzivaju v reale mozno polovicu deklarovanych strojov. Co je a to vam davam za pravdu tiez nie je malo.Skrýt celý příspěvek

  • danny
    11:40 18.04.2016

    niko: v tabulce rozpočítáváš armádní rozpočet, nikoli rozpočet letectva. Pokud neznáš strukturu daného rozpočtu, nevíš, jaký podíl jsou investice, údržba, mzdové náklady a např. ...Zobrazit celý příspěvek

    niko: v tabulce rozpočítáváš armádní rozpočet, nikoli rozpočet letectva. Pokud neznáš strukturu daného rozpočtu, nevíš, jaký podíl jsou investice, údržba, mzdové náklady a např. nákupy munice, je jakákoli úvaha založená na těchto číslech nesmyslná. Z definice. Porovnání s Čínou, která zvyšuje počty techniky, je taky nesmyslné. Jak zmiňoval Fenri, přepočítávání ruského budgetu do dolaru je další průšvih těchto statistik. Přestože hodnota Rublu klesla na 30%, tzn. výdaje v dolarech klesly, v Rublech, ve kterých jsou hrazeny mzdové položky a akvizice techniky z domácí produkce, mohly klidně stoupnout.
    RF předvedla schopnost expedičního nasazení cca 150 kusů letecké technikyl v Sýrii (bojová, vrtulníky, průzkum, transport, taktické údery + nějaká rotace). Dovolím si odhadnout, že min. dvojnásobek letuschopné techniky nechali doma pro obranu vlastního území. I kdyby zbytek byl neletuschopný šrot, je to na evropské poměry docela slušná síla, ne?
    A úplně na závěr, pokud tedy rozporuješ, že má RF druhé nejsilnější letectvo na světě, tak kdo je tedy tou dvojkou?Skrýt celý příspěvek

  • Vestly
    11:34 18.04.2016

    V tej tvojej tabulke maju Nemci vacsi pomer rozpocet/lietadlo ako Americania, znamena to snad, že Americania maju este vacsie percento neletuschopnych lietadiel ako Nemci? Ta ...Zobrazit celý příspěvek

    V tej tvojej tabulke maju Nemci vacsi pomer rozpocet/lietadlo ako Americania, znamena to snad, že Americania maju este vacsie percento neletuschopnych lietadiel ako Nemci?

    Ta tabulka je jednoducho na dve veci, kedze okrem toho co spomenul Fenri, stale nevieš kolko percent nemeckeho/ruskeho rozpoctu ide do letectva, kolko do namornictva a pod.

    Nemeckej armade nepomaha ani fakt, že v Nemecku ma momentalne vojak spolocenske postavenie na urovni smetiara.Skrýt celý příspěvek

  • Sokrates
    11:20 18.04.2016

    niko: Ruské letectvo je 2. najsilnejšie na svete a výrazne silnejšie ako nemecké nie len kvôli počtom, ale hlavne kvalitatívne. Z celkového deklarovaného počtu lietadiel nie je ...Zobrazit celý příspěvek

    niko: Ruské letectvo je 2. najsilnejšie na svete a výrazne silnejšie ako nemecké nie len kvôli počtom, ale hlavne kvalitatívne. Z celkového deklarovaného počtu lietadiel nie je určite bojaschopných 100%. Ale to nie je ani v iných letectvách, nevynímajúc USA.
    Po páde ZSSR a bankrote krajiny koncom 90. rokov sa Rusi vydali hlavne cestou modernizácie a nie drahého vývoja od piky. To je prípad modernizácie Su-27 na Su-27SM, MiG-31B/MiG-31BS na MiG-31BM/BSM, Su-24M na Su-24M2, Su-25 na Su-25SM/SM2/SM3, Tu-22M3 na Tu-22M3M, Tu-95MS na Tu-95MSM, Tu-160 na Tu-160M.
    Napriek tomu sa im ale podarilo za posledných 25 rokov zafinancovať a vyvinúť niekoľko nových strojov ako napr. Su-35S, Su-34, Jak-130, Tu-214R, Ka-52 atď. Významným pre ruské letectvo je tiež Su-30SM, aj keď v tomto prípade to Rusi spravili šikovne a vývoj im v podstate zafinancovali Indi.
    Kvalitatívne sú ďaleko pred Nemcami, keďže nemecké letectvo nedisponuje záchytnými stíhačkami typu MiG-31BM, strategickými bombardérmi, strategickými dopravnými lietadlami, ani jedným lietadlom AWACS, lietadlom velenia a riadenia, alebo lietadlom komplexného elektronického a optického prieskumu.
    To, čo Nemci majú typovo zhodné s ruskými lietadlami je buď na rovnakej alebo horšej úrovni. Snáď jedinou výnimkou je bezposádkové lietadlo Heron, ku ktorému Rusi nemajú ekvivalent, i keď o 2-3 roky ani to nemusí byť pravda.
    Nálet ruských pilotov sa v posledných rokoch tiež zvýšil na 120-150 hodín, čo je v podstate priemer v NATO.
    Čiže ako vidíš, financujú výcvik, modernizácie, vývoj a zložením/počtami sú úplne inde ako Nemci.
    Čo sa týka počtov, plne s Tebou súhlasím, že bojaschopné množstvo starých Su-27P a MiG-29S bude pod priemarom krajín NATO. O schopnosti držať krok s modernými stíhačkami ani netreba diskutovať. Ale pozri si počty zmodernizovaných a nových lietadiel, tieto stroje budú určite v celkom slušnej kondícii:
    https://sk.wikipedia.org/wiki/... Skrýt celý příspěvek

  • niko
    11:12 18.04.2016

    Fenri suhlasim s tebou, ze to porovnanie nie je exaktne a je take baj ocko. Samozrejme rolu hraje aj samotne prerozdelenie penazi priamo v budgete MO. Alebo mimorozpoctove zdroje ...Zobrazit celý příspěvek

    Fenri suhlasim s tebou, ze to porovnanie nie je exaktne a je take baj ocko. Samozrejme rolu hraje aj samotne prerozdelenie penazi priamo v budgete MO. Alebo mimorozpoctove zdroje atd atd. Faktorov je mnoho. No toto porovnanie vychadza z toho, ze cim viac penazi do systemu tecie, tym viac veci si system moze dovolit. Dolezite je hlavne to, ze zatial co podla tohoto vzorca ma USA 43 mil na lietadlo, Rusko ma 16. A pokial sa bavime o cene prace a vsetkych tych veciach okolo to, ktore si spravne podotkol, treba povedat, ze aj taka Cina, ktora ma este nizsiu cenu prace ako Rusko ma 45 mil na lietadlo. Teda logicky z toho vypliva, ze Rusko ma realne k dispozicii mozno polovicu lietadiel ako deklaruje.Skrýt celý příspěvek

  • jj284b
    11:11 18.04.2016

    KazdiceOpice: z toho zoznamu si moznte rovno polovicu (minimalne) odskrtnut ako letu neschopne.. len taky MiG-29 a MiG-31 potrebuju menit motory kazdych 300 letovych hodin... ...Zobrazit celý příspěvek

    KazdiceOpice: z toho zoznamu si moznte rovno polovicu (minimalne) odskrtnut ako letu neschopne.. len taky MiG-29 a MiG-31 potrebuju menit motory kazdych 300 letovych hodin... Ruske pocty lietadiel mozu vyzerat impozantne na papieri, no v skutocnosti je to presne rovnako ako s deklarovanymi 20000 tankami.. realne je z nich nasaditelnych necelych 2000... zvysok hrdzavie po skladoch, su kanibalizovane na nahradne diely (ktore sa potom predavaju zahranicnym zaujemcom) atd atd...Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    10:58 18.04.2016

    Problém je dvojí: a.) To, kolik peněz do systému teče, nikdo neví. Ani u západních armád (co vše je tam zahrnuto a co není, co se skrývá jinde) a už vůbec ne u Ruska. b.) Rusko ...Zobrazit celý příspěvek

    Problém je dvojí:
    a.) To, kolik peněz do systému teče, nikdo neví. Ani u západních armád (co vše je tam zahrnuto a co není, co se skrývá jinde) a už vůbec ne u Ruska.
    b.) Rusko je do značné míry svět sám pro sebe a tudíž nějaká komparace s náklady na Západě je hrozně zavádějící.

    Perlička: už Tomáš Baťa (údajně) za první republiky říkal něco ve smyslu: "dejte mi rozpočet, co mají Českoslovensé státní dráhy a budu jezdit zadarmo". V nákladech na železnici bylo dost položek, které sloužily armádě...Skrýt celý příspěvek

  • niko
    10:45 18.04.2016

    Vestly nie je to nic ine ako pomer obranneho rozpoctu voci deklarovanemu poctu lietadiel v sluzbe za rok 2015. Samozrejme, ze je to statisticky nepresne aj kvoli veciam, ktore ...Zobrazit celý příspěvek

    Vestly nie je to nic ine ako pomer obranneho rozpoctu voci deklarovanemu poctu lietadiel v sluzbe za rok 2015. Samozrejme, ze je to statisticky nepresne aj kvoli veciam, ktore pisal fenri. To sa nehadam. Tabulka nam ma moznost urobit si predstavu kolko penazi do systemu tecie a ergo v akom stave sa letectvo nachadza. Kedze predstava, ako ju tu niektori pisali, ze Rusko ma 3500 lietadiel a teda je druhe najsilnejsie na svete je mierne povedane zkreslena. Mozeme len odhadovat kolko lietadiel ruske letectvo v skutocnosti realne vyuziva. To ale samozrejme neznamena, ze chcem ruske letectvo podcenovat.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 6 z 9