DAGR - laserem naváděné rakety Hydra 70
- 28. 2. 2013
- 1 komentářů
- Jan Grohmann
Firma Lockheed Martin před několika dny v rámci programu DAGR provedla sérií testů svého nového raketového systému. Cílem programu DAGR je zhotovit levnou, lehkou ale velmi přesnou řízenou střelu použitelnou nejen na vrtulnících, ale také lehkých vozidlech, případně lodích.
Raketa DAGR (Direct AttackGuidedRocket)využívá jako základ konstrukce 70mm neřízenou raketu Hydra 70, jejíž kořeny můžeme hledat až u neřízených raket druhé světové války.Díky letité konstrukci a nevalné přesnosti se armáda i soukromé firmyjiž několik let snaží vyvinout laserové navádění pro rakety Hydra 70. Jednou z nich ji i firma Lockheed Martin, která se snaží "laserovou Hydru" vyvinout právě v rámci programu DAGR.
Firma dosud provedla na 40 testů v celém rozsahu účinného dostřelu rakety DAGR, neboli rakety Hydra 70 s laserovým naváděním. Dostřel se u pozemní verze pohybuje mezi 1 a 5,1 kilometrem. V případě odpálení rakety Hydra 70 ze vzduchu lze zasahovat cíle až 12 kilometrů vzdálené.
Při posledním testu jsme mohli vidět, že firma Lockheed Martin použila jako pozemní platformu vozidlo JLTV. Jde o lehký čtyřkolový stroj, který má v americké armádě nahradit legendární vozidla Humvee. JLTV mělo při testu na své korbě dálkově ovládanou lehkou odpalovací plošinu, osazenou čtyřmi vypouštěcími kolejnicemi M299, známými z výzbroje vrtulníků Apache.
¨
Video: Test rakety DAGR / YouTube
"Společně s odpalovacím zařízením a mobilní platformou jako je JLTV, přináší DAGR na bojiště velice přesné obranné schopnosti," říká Ken Musculus, ředitel systémů pro blízký boj ve firmě Lockheed Martin.
Jak vidíme na přiložených obrázcích a videu, bylo odpalovací zařízení kromě čtyř laserem naváděných střel DAGR obtěžkáno i dvojicí střel Hellfire. Ve výsledku lze DAGR použít proti živé síle nebo lehce pancéřovaným cílům, Hellfire pak proti těžce odolným (bunkry) nebo obrněným cílům (tanky).
Celý systém s raketami DAGR při testech prokázal svou přesnost, když na vzdálenost 5 kilometrů dokázal zasáhnout střed cíle s odchylkou pouze 1 metr. Dostačená přesnost na to, aby raketa na takovou vzdálenost prolétla například oknem nebo dveřmi v budově. K odpalu raket Hydra 70navíc došlo pouhé dvě sekundy po tom, co laser ozářil a "zamknul" cíl.
Zdroj: Wikipedia, Defense-Update
Pokud jsem tomu dobře rozuměl ( z titulků ve videu) k ozáření cíle došlo až 2 sekundy po odpalu (after launch). Tedy nikoli dvě před (before)...
Pokud jsem tomu dobře rozuměl ( z titulků ve videu) k ozáření cíle došlo až 2 sekundy po odpalu (after launch). Tedy nikoli dvě před (before)...
Načítám diskuzi...